Rad ioprogram ma SDAG 17 JUKI 1*. MG. J stva hen Amstel en IJ huizen. Berperking van bouw- k voor_ Drenkelingen ©n verkeersonge- (OOP vallen in den winter. k, Voden Amsterdamschen redacteur), ijk a/25'.nnenkomcn in Amsterdam vallen de hooge huizen op. Vroeger nog |nu. Met den trein uit de richting Joi de hoofdstad naderend, ziet men jtad Watergraafsmeer, waar langs )EK h de bebouwing laag is gehohüden. H. Zu£ de 'dvUe »'et, want spoedig ont- imaker] (|e groote huizenblokken in Oost, 7-Üden tot drie hoog oploopen. uk, gei*1 nr,k in het Westelijk deel. Ter- li. ld het voorheen landelijke Sloter- Eiteseerd, frappeeren de massieve tv. na |cen van „Landlust" in het Nieuwe ^J^^erste indruk is hier toch wel wat jrden dan voorheen, toen de zeiziger loost met de verwaarloosde romme- ■wa'gevrls van de Haarlemmer Hout- aanblik wordt den bezoeker hier lici bespaard, doch het is niet meer •e huizen! De Amsterdammer voelt D ölSemeen wel thuis in die ,i van drie dik". Vele menschen zijn p om drie-hoog te wonen, want dan geen bovenburen en zekere souve- ien op den zolder en op den „over- r de dakpannen. Hoewel, deze men »ok al weer ouderwetsch geworden. de [noemde „Landlust" aldus ge- Dit een boerderij in het landschap acht 't door den gulzigaard- die groote is opgeslokt zijn geen zolders ieder zijn bergruimte gelijkstraats, „huis" dus. In het oudere West rijn ;ar eveneens zolders ontbreken én st genoemde bergruimten. In beide lerblijft de bovenste bewoner dus gewa'er Platte, dak. Niet zoo erg Pasflöezen. tijd van luchtgevaren. huizen! Ik herhaal den uitroep, -ingen uit den mond van den ver- 7. E provinciaal, die voor geen geld ter grootere of kleinere woning zon- rorwk11"11 2011 wi,,e" n,ilen raet rberei<rnc" ln de groote slad- dit punt het aanpassingsvermogen gioot als hij door maat- 16. He^e omstandigheden naar de groote Ceuwfét gedreven. In het begin wil het Jaarf^el niet erg Menige dorpeling van 19aeb ik in dien aanvangstijd gespro- V^f.r was het heimwee naar het stille, Tjrp groot. Aan het roezemoezige en n Amsterdam waarin men zich on- ïpeld voelde, kon men maar niet als men zulke mensohen nog hkomt, is het oordeel meestal ver- Pto stad va*t mee. Vooral wanneer Ipeerstrijken in de nieuwere, lager wijken. Amsterdammers zijn ge- Mr menschen, gemakkelijk en ver- in den omgang. Die deugt leert vanzelf, als men haar niet reeds aangezien het dicht bij elkander Izakelijkerwijze tot zekere in- cheid leidt Tegelijkertijd oefenen ;e menschen zich in afstand be lt voorkomt buren verwikkelingen. je huizen! Op het idee om hierover hrijven ben ik gekomen met het oog leuwe bepaling in de bouwverorde- jeperking van de bouwhoogte is uit en aanzien van de oudere stad, in nder voor onzen fraaien grachten en mocht toch al niet zoo hoog bou- *nen wilde en nu is deze beperking jemerkt, uitgebreid. Om het stads- :tte ontsieren. Er zijn in de ouden ie ran huizen, hooger dan 16 of 21 M., bouwverordening als regel voor schrijft. Op bepaalde punten wordt echter voortaan scherper gewaakt tegen te groote verschillen met de omgeving. Wolkenkrabbers blijven trouwens toch zeld zaamheden. En dan misstaan ze niet altijd. We hebben er eigenlijk slechts twee: op het Daniël Willinkplein en aan de Apollolaan. Een poos zij we in de laatste jaren bedreigd met zulke bouwsels aan den Weteringschans tegenover het Rijksmuseum en op den Dam tegenover het Paleis. Het is in beide gevallen bij plannen gebleven. In deze zomerperiode met hare lange avon den en laat licht, waarin we ons zoo bijzonder verheugen, zijn herinnerd aan de verduis tering Een onderwerp, dat we liefst ver mijden. Aan de donkere avonden denken we met zekere beklemming terug. De onbarmhartige statistiek heeft ons on langs echter het een en ander verteld Uit den tijd, toen het verkeer in de avonden zeer be perkt was. Het maandbericht van liet Gemeentelijk Bureau van Statistiek heeft voor de eerste maal cijfers van verduisteringsgevallen ge noemd. In de maanden Januari, Februari en Maart van dit jaar zijn 139 personen te water geraakt, van wie 23 verdronken. In het vorige kwartaal van 1940, dus vóór den oorlog beliepen deze cijfers resp. 42 en 4. Deze cijfers vallen toch erg mee. Gelukkig maar. Voorzichtigheid was in de wintermaan den voor. ieder de boodschap en het blijkt nu, dat de bevolking hieraan goed heeft gedacht. In de-eerste plaats door zooveel mogelijk thuis te blijven in de avonduren en ten tweede door op straat de uiterste omzichtigheid in acht te nemen Ook het aantal verkeersongevallen was minder in de genoemde periode. In totaal deden zich 679 ongevallen voor tegen in 1940 gedurende dezelfde eerste drie maanden 1689. Ernstige ongevallen verminderden van 269 tot 150. Een en ander als gevolgvan de sterke beperking van het verkeer met auto's. Men constateerde ook zekere achteruitgang in voorzichtigheid, zoowel bij bestuurders van voertuigen als bij voetgangers. De cijfers hadden dus gunstiger kunnen zijn. F.en lichtzijde intusschen in dezen donkeren tijd. FRISO. Gemengd zwemmen In verband met een verzoek van den Neder- landschen zwembond heeft de secretaris-gene raal van opvoeding, wetenschap en cultuur bescherming de medewerking ingeroepen van zijn ambtgenoot van binnenlandsche zaken, teneinde, te geraken tot openstelling van de bad- en zweminrichtingen voor het zooge naamde gemengd zwemmen. In het belang van de volksgezondheid, die door de zwemsport in niet geringe mate wordt gediend, verzocht de secretaris-generaal van opvoeding, wetenschap en cultuurbescherming aan die van binnenland sche zaken tusschenkomst te verleenen, opdat, zooal niet tot algeheele openstelling in boven bedoelden zin, dan toch tot een beperkte open stelling voor gemengd zwemmen b.v. gedu rende een nader te bepalen aantal uren per dag worde besloten. De secretaris-generaal van binnenlandsche zaken heeft zich hierop gewend tot de colleges van Ged. Staten in de provincies. Deze col leges hebben de gemeentebesturen aangeschre ven of zullen dit alsnog doen, waarbij van een en ander mededeeling wordt gedaan met het verzoek, aan deze aangelegenheid de noodige aandacht te wijden en na te gaan, of het mo gelijk is aan bedoeld verlangen van den secre taris-generaal van opvoeding te voldoen. Ter uitvoering van het Journalistenbesluit Nadere bepalingen. De functies hoofdredacteur en directeur in principe onvereenigbaar Versohenen is een derde uitvoeringsbesluit van den secretaris-generaal van het depar tement van volksvoorlichting en kunsten van 13 dezer betreffende het journalistenbeslurt Het luidt als volgt: Artikel 1. (Ij De verkrijging van een druk werk is alleen dan tot een bepaalden kring van personen, in den zin van artikel 2 van het journalistenbesluit, beperkt, indien dit druk werk buiten dien kring met verkrijgbaar is. (2) De secretaris-generaal van het departe ment van volksvoorlichting en kunsten kan verklaren door middel van een schriftelijke kennisgeving aan den uitgever, dat een be paalde kring van personen in den zin van arti kel 2 van het journalistenbesluit niet aanwezig is, indien in feite de mogelijkheid van in- fluenceering van de openbare meening bestaai. Artikel 2. (1) Onder van ambtswege uitge geven nieuwsbladen en tijdschriften worden slechts die nieuwsbladen en tijdschriften ver staan, waarvan de redactie en de uitgave ver zorgd worden door een rijks-, provincialen- of gemeentelijken dienst (2) In den zin van het Journalistenbesluit ge ven alle tijdschriften voorlichting op het geblea van het volksleven, welke niet zuiver weten schappelijk of technisch zijn. Bovendien kan de secretaris-generaal van het departement van volksvoorlichting en kunsten door middel van een schriftelijke kennisgeving aan den uitgever verklaren, dat een bepaald tijdschrift geen voorlichting op het gebied van het volksleven Artikel 3. (1) Het is den uitgever op straffe van nietigheid verboden bijzondere richtlijnen te geven in verband met bepaalde feitelijke omstandigheden. (2) De richtlijnen, bedoeld in artikel 14 van het Journalisten-besluit zijn een onder deel van de arbiedsovereenkomst en moeten derhalve schriftelijk opgesteld worden. Artikel 4. De functie van uitgever is onvereenigbaar met die van hoofdredac teur. In bijzondere gevallen kan de secre taris-generaal van het departement van volksvoorlichting en kunsten aan een hoofdredacteur toestemming verleenen om onder beroepsaanduiding „hoofd redacteur-directeur" zich naast zijn redac- tioneele werkzaamheden tevens te be lasten met de commercieele leiding, van of het toezicht op de uitgave. Artikel 5. Het plan van werkverdeeling bedoeld in artikel 17 van het journalisten besluit moet de nauwkeurige afbakening van de bevoegdheden van iederen journalist die aan een blad medewerkt, omvatten. Artikel 6. 1. Indien voor een afdeellng van een blad, ceen journalist uitdrukkelijk vcrant- Collectieve arbeidsovereenkomsten in 1940 Blijkens een pas verschenen verslag van het Centraal Bureau voor de Statistiek be droeg het aantal collectieve arbeidsovereen komsten in Nederland op 1 Juni 1940 154-1, omvattende 69,700 ondernemingen en 351,5ÜU werknemers, en wel: overeen komsten industrie 978 landbouw 341 transportbedrij ven enhandel 225 In vergelijking met 1939 verminderde het aantal contracten met 122, steeg het aariial betrokken ondernemingen met 9,650, maar daalde het werknemersaantal met 28,200. Vooral in den landbouw vindt het collectief contract steeds meer toepassing. Weliswaar daalde in vergelijking met 1939 het getal contracten in land- en tuinbouw met 31, maar steeg het aantal betrokken ondernemin gen met 3750 en dat der werknemers met. 14,800. 1159 contracten omvatten in 1940 1 onder neming, 91 contracten van 220 ondernemin gen, 186 van 21100 en 108 contracten meer dan 100 ondernemingen. In 1920, dus 20 jaar geleden, bestonden in ons land 984 collectieve arbeidsovereen komsten, omvattende 22,550 ondernemingen met 273,600 werknemers. De visscherij te IJmuiden in 1940 In een overzicht over 1940 van de IJmui- «der Vise h handelvereen iiging wordt meege deeld, dat tot 10 Mei de aanvoer van zee visch en de handel op het binnenland nog in eenigen omvang'kon plaats vinden. Uitvoer naar België, Duitsohland-, Engeland, Frank rijk en Zwitserland kon slechts in zeer be scheiden mate geschieden. Na 10 Mei en vrij wel voor den geheelen verderen duur van het jaar was de aanvoer van visch op de markt te IJmuiden, rechtstreeks van de zee, zoo goed als onmogelijk. Weliswaar vond vrijwel dagelijks aanvoer plaats van kléinere visohsoorten uit Scheve- ningen en van visch uit havens aan het IJsel- meër en sedert medio Juli werd ook weer zeevisch uit de Scandinavische landen aan gevoerd, doch deze aanvoeren waren ten eenenmale ontoereikend om aan de vraag van den handel op het binnenland te kunnen voldoen. Bovendien waren de inkoopsprijzen zoo hoog, dat de visch veelal met verlies voor den handel moest worden omgezet. Als ge volgd van een en ander zijn er dan ook handelaren, die zioh thans in een dermate noodlijdende positie bevinden, dat zij zich om onderstand moesten wenden tot de be staande instellingen. De uitvoer van zeevisch staat sedert 10 Mei 1940 geheel stil. Een groot aantal handelaren had bij het uitbreken van den oorlog zeer belangrijke vorderingen op België, Engeland en Frankrijk. De vorderingen op België en Frank rijk zijn thans gelukkig voor een groot deel vereffend Sedert geruimen tijd worden pogingen aan gewend om te komen tot de tijdelijke verla ging of kwijtschelding van diverse aan het rijk verschuldigde vaste lasten, als erfpacht, kantoor- en pakhuishuur enz. Verschillende handelaren, die nog zoo lang mogelijk hun vaste personeel in dienst wenschten te houden, nemen thans deel aan de rijkswachtgeldregeling ten bate van dit personeel. Autodieven gepakt De politie hier ter stede heeft aangehouden den 23-jarigen J H. en den 21-jarigen B. S., wegens diefstal van een vrachtauto ten nadeele van de firma D. te Hillegersberg. De auto werd op het Vasteland alhier gestolen en al spoedig door de dieven verkocht voor 800. De kooper gaf 100 handgeld en zou bij in ontvangstne ming van den wagen de rest betalen. Hij begaf zach naar het hoofdbureau van politie om te in- formeeren of er met dezen vrachtauto wellicht iets niet in den haak kon zijn. De auto stond daar als gestolen ingeschreven, zoodat het nu r de politie niet zoo heel moeilijk meer was, de daders te pakken te krijgen. HILVERSUM I 415.5 METER 6.45 Gramofoonmuziek 6 50 Ochtendgymnastiek 7.00 Gramofoonmuziek 7.45 Ochtendgymnastiek 8.00 Nieuwsberichten BNO 8.15 Gewijde, muz. (gr.pl.) 8.45 Gramofoonmuz. (9.1?— 9.20 Voor de huisvr.) 10 00 Molto Cantabile en gramofoonmuziek Voor de jeugd Ensemble Erica Helen Klaas van Beeck en zijn orkest Voor den boer Almanak Nieuws- en oeconom. berichten BNO Zang met pianobegel. en gramofoonmuziek Gramofoonmuziek Orkest Eloward Voor de vrouw Kwartetconcert en gramofoonmuziek Bijbellezing (voorber. door de Christ, Radio- Stichting) Voor de jeugd Gramofoonmuziek Nieuws-, oeconom. en beursberichten. BNO Voor de rijpere jeugd Amusementsorkest en Dameskoor Aether- 11.00 11.20 12.00 12.25 12.40 12.45 Woensdag 18 Juni charme 12.45 6.15 Voor d. binnenséhipp. 6.30 Amusementsorkest en 1.00 Aethercharme 7.00 Oeconom. vragen van 2.15 den dag BNO 2.30 7.15 Voor de kleuters 7.25 Gramofoonmuziek 4.00 7.30 Volkszang met piano begeleiding 8.00 Nieuwsberichten BNO 5.00 8.15 Voor den boer 8.35 Cabaretprogramma 9.30 Berichten (Engelsch) 9.45 Gramofoonmuziek 10.0010 15 Engelsche uitzen- 5.15 ding BNO: The Dutch achievements in the Netherlands 5.30 6.00 HILVERSUM II 301.5 METER 645 7.00 6.45 Gramofoonmuziek 6.50 Ochtendgymnastiek 7.15 7.00 Gramofoonmuziek 7.30 7.45 Ochtendgymnastiek 7.45 8.00 Nieuwsberichten BNO 8.00 8.15 Gramofoonmuziek 10.00 Morgenwijd, (voorber. door het Vrijz. Prdt Kerkcomité) 10.20 Pianovoordracht 10/40 Declamatie 11.00 Concertgebouw-Orkest (gr.pl.) Nieuws- en oeoonom. berichten BNO Omroeporkest en gra mofoonmuziek Voor de jeugd Verkorte opera „Tu- randot" (gr.pl.) Vierhandige piano voordracht en gramo foonmuziek Cursus: „Het Geeste lijk karakter van ons volk' (voorbereid door het Vrijz. Prot. Kerk comité) B.N.O Nieuws, oeco- nomische en beursbe richten Orgelspel en zang Omroeporkest Reportage l B.N.O.Brabantsch praatje Gramofoonmuziek 1 Boekbespreking i Gramofoonmuziek 1 B.N.O.: Nieuwsberich ten Rotterdamsch Philhar- monisch orkest en so liste (Om 9.00 Film bespreking) I Dagsluiting (voorbe reid door de Christe lijke Radio Stichting) B.N.O.: Nieuwsberich ten. Sluiting Ongekeurd vleesch in een lunchroom Men schrijft uit Breda aan de N.R.G.: Welk een groot gevaar het koopen van vleesch van clandestien geslachte dieren of van onbekende herkomst met zich brengt, is thans te Breda weer op overduidelijke wijze gebleken. Zondagmorgen is geheel onverwachts door de recherche in samenwerking met ambtenaren van den vleeschkeuringsdienst een inval gedaan in een 10-tal hotels, café-restaurant en lunch rooms in het centrum, van de stad. In 9 van deze zaken werden geen of slechts kleine overtredingen van de crisismaatregelen gecon stateerd. In de 10de zaak echter, een groote lunchroom in den omtrek van de Groote Markt, werd in de ijskast een groote hoeveel heid vleesch gevonden, dat vermoedelijk groo- tendeels van frauduleuse slachtingen afkomstig was. Aangetroffen werden n.L niet minder dan 216 kalfspooten,; 7 kalfskoppen, 8 kalfslongen, 4 kalfstongen en 3 gestoomde varkenstongen. Al dit vleesch was aan den bedrijfsleider van de lunchroom geleverd door een Haagsche firma en was niet ter invoerkeuring aangeboden aan het slachthuis te Breda. Op grond hiervan werd de heele voorraad, in beslag genomen en overge bracht naar het slachthuis der gemeente, waar alle deelen door den veearts-keurmeester C. Kortman werden onderzocht. Dit onderzoek leverde verrassende resultaten op. Slechts op één van de kalfskoppen werd een goedkeu- ringsstempel van de gemeente 's-Gravenhage van de maand Juni 1941 aangetroffen, Op alle andere deelen was nergens een goedkeurings- stempel te ontdekken en slechts op enkele poo- ten werd een spoor van blauwe inkt gevonden. De kalfslongen waren niet volgens Keurings voorschrift ingesneden en waren niet van het verplichte stempel voorzien. Eenige longen, zoo zegt het rapport letterlijk, waren afkomstig van doodgeboren of bijna doodgeboren kalveren, waarvan het vleesch zeer dikwijls aanleiding geeft tot ernstige vleeschvergiftiging. Ook de kalstongen waren niet gestempeld! De varkens tongen waren reeds zurig. Alle deelen, zoo be sluit het keuringsrapport, waren bedorven ten eenenmale ongeschikt voor menschelijk brink. De Standaard In het dagblad De Standaard wordt mee gedeeld, dat de heer M. Blokzijl wegens zij*» benoeming tot hoofd van de afdeeling pers zaken van het departement van volksvoor lichting en kunsten, zijn arbeid aan dat biad heeft beëindigd. DE VISCHVERGIFTIGING TE MAASTRICHT Uit het geneeskundige onderzoek is gebleken, dat mej. Th: in de Spilstraat te Maastricht een natuurlijken dood is gestorven. Aanvankelijk is gemeld, dat mej. Th. aan vischvergiftiging zou zijn overleden. De 16 diakonessenhuizen, aangesloten bij den bond van Nederlandsche diakonessenhuizen, hebben dezer dagen hun jaarlijksche leden vergadering in het Herv. diakonessenhuis te Amsterdam gehouden. Na afdoening van de huishoudelijke aange legenheden heeft dr. Burkens van Meppel een inleiding gehouden over De wenschebjkheld van het vormen van eèn staf van medici, ver bonden aan het ziekenhuis en drs. H. J. Dyck- meester van Den Haag over Kerk en zieken zorg. Voorzitter was prof. dr. W. J. Aalders van Groningen. Tot tweeden voorzitter van den bond is gekozen ds. H. J. Dyckmeester. Giften voor Winterhulp Nederland 1 met 7 Juni zijn bij da. volgende giften ont» NV. Machinefabriek Stork. Hengelo, f 2000; n.v. G. Dikkers Co., Hengelo, f 2000; n.v. Hazemeije» Signaal Hengelo, f 1500; n.v. Heemaf. Hengelo, f 1000; Twentsch Centr. Station. Hengelo, f 1000; J, Joordnens" Zaadhandel n.v„ Venlo. f 200; T. Beem- ker en personeel Groningen f 100; Jan Jongaruis n.v., Oudenrijn, f 200; Jan, Jbngenuis n.v.. Utrecht, 200; Jan Jorvgeruls n.v. Arnhem f 50; Jan Jon- f 100; Jan Jongeruis n.v., f 200; Wilco Ju/tphiaas, f 200; Th. N„ Gro conservenfaibriek, Warfifum. f 1... houthandel, Winneveer f 100; fa. C. en H. Hoyer, Groningen, f 100; n.v. Polak's fabrieken, Groningen, f 100; Coöp. Ver. de Eendracht, Appingedam. f 100; opbrengst schilderijententoonstelling Leeeuwarden, f 421 03; FJU.C.O., Leeuwarden, f 100; n.v Nieuw. Burner Glasfabrieken, Nieuw Burnen. f 500; E. baron van D„ Dalfsen. f 150; n.v. Over. Stoomcichorei* fabriek v/h. B. H. Egberts Co.. Delfsen, f 100) n.v. Hengelosche gasfalbriek. Hengelo, f 100; n.v» Hazemeijer Apparatenfabriek. Hengelo, f 750; n.v) Hengelosche Bierbrouwerij, Hengelo, f 300; n.v. Garen-fabriek Bieze Stork Co.. Hengelo. 250{ n.v. -Ned. Apparatenfabriek „Lonneker", Hengelo, f 250; Holtensche handelsver. en particulieren. Holten, f 267; emaillefabriek H. Berk, Kampen-, f 100; H. P. Gelderman Zoon. Oldenzaal f 500; Bos Co. Oldenzaal. f 200. Fa. Busman en Frowijn. Oldenzaal, 100; n.v. Textielfabrieken W. Kan, Oldenzaal. 250: Boeren* leenbank. Oldenzaal. 100; fa. J. Wellink. Olden zaal. 100; H. D. P.. Ommen. 100; Wierdensche export-slachterij. Wierden. 100; Siemerink en Ieehuls, Wierden, 100; Eindhoven en zn„ Hout handel Zwollerkerspel, 100; N. N.. 's Graven- zande. 100; N. N.. de Lier, 360; N. N.. de Lier, 151; M.C.d.K.. Voorburg. 100; n.v. van Thiel's draadindustrie. Beek en Donk, 100; Cult, techn. bureau J. Slingerland. Eindhoven, 500; n.v. Phi lips gloeilampenfabrieken, Eindhoven. 250; Th. P. v. d. B., Eindhoven. 100; Coöp. vlasfabriek Gemengd Zangkoor ,<Het Lied" te Leerdam herdacht dezer dagen zijn 25-jarig bestaan* Ter gelegenheid van dit jubileum maakten wij bijgaande groepsfoto van bestuur en leden der jubileerende vereeniging. (Ned. Chr. Persfotobureau) Vier P.K. in vollen draf. V\ - t Op den Zuid Limburgschen Paardenfokdag te Valkenburg waren prachtige exemplaren te bewonderen (Het Zuiden) Mijnheer Pimpelmans heeft alweer pech Door G. Th. Rotman 27- Evenwel besloot Pimpelmans 28. Het Boezembruggetje was, terwille van ROEMEENSCHE CONDUCATOR DOOR HITLER TE MUNCHEN ONTVANGEN. ieraal Antonescu, die de vorige week op ultnoodiqing van de Duitsche rijksreaeerino In Munchen vertoefde- werd op 12 Juni door den Führer ontvangen. (Foto Hoffmann) Om deg aardappelenoogst zoo goed moge lijk te doen slagen, worden de velden regel matig besproeid' teneinde de gevreesde aardappelziekte te weren. (Foto Pax-Holland) toch maar liever niet de grote, drukke rijweg de schuiten, die er onderdoor moesten, flink te volgen, doch langs stille buitenwegen naar de hoogte in gebouwd; het was zo rond als Epscheuten terug te keren. „Vrouw, wat zal de rug van een olifant. Meneer Pimpelmans dat een heerlijk tochtje worden!" zei hij, „zo besloot, het met een flink gangetje te „ne- knus langs al die weggetjes, waar we samen men". Maar jawel, zodra de auto midden op gewandeld hebben, toen we nog verloofd de brug zat, raakten zowel de voor- als de waren." Dus sprekende, naderde hij het Boe- achterwielen de grond onder hun voeten zembruggetjekwijt Land- en Tuinbouw Paardenpremiekeuring te Barendrecht Vanwege de afdeeling Zuid-Holland van de Vereeniging tot bevordering van de land-, bouwtuigpaardfokkerij in Nederland (V.L-N.) werd in Barendrecht de gebruikelijke premie- leening gehouden. Premiewaardig werden gekeurd: Eenjarige merries (in volgorde van kwali teit): Egberdina van Gebr. Dekker, Baren drecht; Epolina van M. L. Leenheer, Baren drecht; Erasa van Gebr. Dekker, Baren drecht; een zwarte merrie van J. Timmers, Poortugaal en Emanosta van H.C. Mol, Barendrecht. Tweejarige merries (in volgorde van kwa liteit): Ditta van M. L. Leenheer, Baren drecht; Donella van J- Timmers, Poortugaal, Darda van J. v. d. Linden, Barendrecht en Derida van Gebr. Dekker, Barendrecht. Driejarige merries (volgorde van kwaliteit): Carati van Jac. Groenenboom, Ridderkerk; Cuda van H. L. Pons, Bolnes; Cosa van J. de Jong A.W.zn, Groot-Ammers; Caatje van PI. Stehouwer, H-I.-Ambacht. Vier- en zevenjarige merries 'met veulen (volgorde van kwaliteit): Werida van Gebr. Dekker, Barendrecht; Betthie van M. L. Leenheer, Barendrecht; Wily van H. C. Mol, Barendrecht; Aspride van denzelfden. Idem zonder veulen (niet in volgorde): Bertha en Ankje van Gebr. Dekker, Baren drecht; Anore van Jac. v. d. Vorm, Baren drecht'en Zus van M. L. Leenheer, Baren drecht. Zeer goede collecties werden voor de keu ring aangeboden. Aan de premiekeuring ging vooraf een stamboek-keuring. Hiervoor werden 24 mer ries aangeboden, waarvan 18 in het stam boek konden worden ingeschreven. De secretaris-generaal van landbouw en visscherij heeft bepaald, dat de geldigheid van de kunstmestbonnen, uitgegeven voor het be mestingsjaar 1940/1941 zal zijn geëindigd op 1 Juli 1941.

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 5