De strijd in het Naburige Oosten U ZIET ER SLECHT UIT OOSTHOEK ZOON m /j, DTNSDAG 17 JUNI 1941 G 17 V Het driemogendheden- pact De toetreding van den jongen staat Kroatië tot het Driemogendhedenpact verschaft ons de aanleiding, eens na te gaan hoe deze oorspronkelijk te Berlijn tusschen Groot- Duitschland, Italië en Japan gesloten over eenkomst sinds dien historischen 27sten Sep tember van het vorige jaar gefunctionneerd en zich ontwikkeld heeft. In de inleiding van het verdrag werd destijds zijn doelstelling als volgt omschreven: „De regeeringen van Duitschland, Italië Japan beschouwen het als een voorwaarde voor een duurzamen vrede, dat iedere natie der wereld de haar toekomende ruimte krijgt. Zij hebben derhalve besloten, by hun streven in de Groot-Aziatische ruimte en in de Europeesche gebieden zy aan zij te staan en samen te werken, waarbij het hun voornaam ste doel is, een nieuwe orde van zaken in het leven te roepen en in stand te houden, welke in staat is het gedijen en de welvaart der daar wonende volkeren te bevorderen. Het is verder de wensch van de drie regee ringen, de samenwerking uit te breiden tot die naties in andere deelen der wereld, die geneigd zijn haar streven een soortgelijke richting als zij zeiven te geven, opdat aldus haar op den wereldvrede als einddoel gerichte streven verwezenlijkt kan worden." Leest men deze formuleering nauwkeurig, dan ziet men dat daarin op tweeërlei wijze over het begrip ruimte wordt gesproken, namelijk de iedere natie toekomende ruimte, en de „Groot-Aziatitische ruimte", benevens de „Europeesche gebieden". In deze formule wordt derhalve als stilzwijgend erkend, dat in Azië Japan, en in Europa de beide spil- mogendheden de leidende en ordenende rol hebben te vervullen bij de indeeling van de Groot-Aziatische, respectievelijk de Duitsch- Italiaansche levensruimte. Het driemogendhedenverdrag draagt boven dien tweeërlei karakter, dat van de nieuwe oriënteering en omgrenzing van bepaalde „levensruimten", en ten tweede dat van den onderlingen bijstand, „in geval een der drie verdragsluitende partijen wordt aangevallen door een mogendheid, die op het oogenblik niet is verwikkeld m den Europeesohen oorlog of in het Chineesch-Japansche conflict." Wat dit karakter van onderlingen bijstand en bescherming betreft verdient het de aan dacht, dat het Driemogendhedenpact eerst tot stand is gekomen nadat sinds eenige maanden, namelijk sinds 10 Juni 1940, Italië actief aan den oorlog had deelgenomen. Sinds de dagen van den Abessijnschen oorlog had den Duitschland en Italië practisch samen gewerkt voor het bevorderen van elkanders doeleinden. Zij hadden gelijk dat heet elkander den bal toegeworpen, door een voortdurende verplaatsing van evenwicht Het laatste voor beeld daarvan was de bedreiging, die Italië, vóór het den oorlog verklaarde, voor een deel der Fransche grens vormde, waardoor het Fransche opperbevel genoodzaakt was, aanzienlijke troepencontingenten in reserve te houden. Deze wippolitiek had in hoofd zaak afgedaan, toen eenmaal door Rome de teerling was geworpen. De overeenkomst van Berlijn van 27 September maakte het daarop mogelijk, opnieuw een dergelijke tactiek toe te passen, thans niet slechts in Europa, doch op de beide halfronden. In dit opzicht vormden Duitschland en Italië de eene helft van de wip, Japan de andere. De spits van deze overeenkomst keerde zich tegen de Vereenigde Staten, om deze van deelneming aan den oorlog af te houden; wellicht bestond er ook eenige hoop, dat Washington met BerlijnRomeTokio tot een vergelijk zou willen komen, tot een verdere afbakening van levensruimten, ook in de Amerikaansche belangensferen. Men sprak immers van den wensch, de samenwerking uit te breiden tot „die naties in andere deelen der wereld, die geneigd zijn haar streven een soortgelijke richting te geven als zijzelven". Gelijk men weet heeft zulk een uitbrei ding van het driemogendhedenpact zich tot op heden niet verwerkelijkt. Het is nog niet tot een viermogendhedenpact geworden. Toch zijn er thans, nu ook Kroatië zich bij het pact heeft aangesloten, acht staten, die daarbij hun belangen en strevingen hebben gecoördineerd; Hongarije, Roemenië, Slowakije, Bulgarije en Kroatië traden achtereenvolgens toe. Doch zij deden dit niet als deelnemers aan de groote politieke werkzaamheden van ae verdragslui ters, doch als het ware als vennuoten, ieder beperkt tot de behartiging van eigen nationaal aandeel, dus als deelgenooten aan de Duitsch- Italiaansche levensruimte. Japan, van zijn zijde, heeft de staten, die onder zijn leiding of invloed staan als de Nan king-regeering, Thailand en Mandsjoekwo, niet binnen het pact doen opnemen, doch met elk van deze afzonderlijk zijn overeenkomsten aangegaa. Het ko dit doen, omdat het in de Groot-Aziatische levensruimte, als richting- gevenden factor, autonoom was; het had riet, gelijk Duitschland en Italië in de hunne, een deelgenoot naast zich, aan wie mede de be slissing lag. De toetreding van Kroatië tot het Pact kan dus worden gezien als een voortschrijden van het streven, intern een nieuw Europa te orga- niseeren door allen, die in dit opzicht van ge lijken wille zijn. De in het Dogenpaleis te Venetië Zondag geplaatste handteekeningen hebben derhalve meer een Europeesche dan een algemeen politieke beteekenis, als symp tomen van en nieuwe Europeesche pacificatie, volgens de richtlijnen van het Führerprincipe. (Ongecorrigeerd) In den centralen sector van Syrië zijn de gevechten in hevigheid toegenomen Het D.N.B. meldt uit Vichy: Volgens de hier ontvangen berichten valt van het operatiegebied Damascus niets te melden. Fransche verkenmingetroepen zijn in actie geweest in de streek van Keunetra. Bij Kiswe hebben sterke Engelsche gepant serde strijdkrachten heftige aanvallen onder nomen, doch zonder succes. Bij een tegenaan val hebben de Franschen acht Engelsche tanks vernield. Volgens een bericht uit Beiroet hebben zes Fransche jachttoestellen die in het gebied van Soeida opereerden om de Fransche strijd krachten te land te steunen, 18 Britsche jagers van het type Gladiator ontmoet. In weerwil van hun numerieke minderheid aanvaardden de Franschen den strijd. In een verbitterd ge vecht werden drie Engelsche vliegtuigen en zeker en een vierde waarschijnlijk neerge schoten. Een Fransch vlietuig moest binnen de vijandelijke linies dalen. Uit Beiroet wordt voorts gemeld, dat Fransche luchtmachtafdeelingen, die Zondag pas in Byrië waren aangekomen, onmiddellijk in actoe kwamen. Zij vielen met succes Brit sche sohepén, die voor de Libaneesche kust opereerden, aan. Verscheidene treffers werden op de oorlogsschepen geplaatst. Oti meldt uit Beiroet: ons luchtwapen van de marine heeft Zondag op 19.00 uur een hevigen aanval gedaan op Britsche zeestrijd- krachten aan de kust. Een Britsche torpedo boot werd ter hoogte van Sidon getroffen en ging in vlammen op. Een tweede torpedo boot werd beschadigd. Gisterochtend vroeg bij het aanbreken van den dag kwamen onze schepen met vijandelijke zeestzrydkraohten, bestaande uit twee kruisers en vier torpedo booten in contact. WIJ leden geen verliezen. Naar Reuier meldt, maakt het offi- cieele communiqué van hei Britsche hoofdkwartier bekend, dat de gevechteil in den centralen sector van Syrië ioege- nomen «ijn. Irak krijgt een garantieverklaring van Engeland De Turksche radio meldt uit Bagdad, dat de tegenwoordige Irakees che regeering een garantieverklaring van de zijde van Engeland gekregen heeft. Vorming van een Engelsch- Arabischen staat voorgesteld Naar uit Bagdad wordt gemeld, heeft de onlangs benoemde Irakeesche gezant te Kairo, Noeri Said Pasja, opdracht ge kregen den Arabischen regeeringen een Engelsch voorstel voor te leggen, dat neerkomt op de vorming van een Engelsch-Arabischen staat. Syrië, de Libanon, Palestina en Transjordanië zou den naar het D.N.B. verneemt, daartoe behooren. Aan het hoofd zou de in Engel- schen dienst staande emir van Trans jordanië komen. Egypte zou als tegen prestatie een deel van het schiereiland Sinai krijgen, alsmede een deel van de Palestijnsche woestijn. Palestina zou een zekere autonomie krijgen en de Joden zouden bij het bestuur een vooraan- staaq&e plaats innemen. Daarentegen zou men de Arabieren in Palestina aanmoedi gen, naar Transjordanië en Syrië te emigreeren. Horia Sima tot levenslangen 'dwangarbeid veroordeeld In het proces legen de leiders van den opstand in Januari zijn de vonnissen ge veld: Tien voortvluchtige beklaagden, bij wie Horia Sima, de chef van de legion naire beweging en voormalige plaatsver vangende minister-.president, werden bij verstek wegens gewapenden opstand lot levenslangen dwangarbeid veroordeeld. Het torpedeeren van de Robinson Moore Het Zwils. Tel. Ag. meldt uit Washington: Onderstaatssecretaris Sumner Welles heeft in een verklaring aangaande het torpedeeren van het Amerikaansche stoomschip Robin Moore onder andere gezegd, dat binnen af- zienbaren tijd aan de Duitsche regeering een scherp protest uit naam der Amerikaansche regeering zal worden overhandigd. WIJZIGING BRITSCHE KABINET Het Zwts. Telegr. Ag. meldt uit Londen: In politieke kringen in Londen doen geruchten de ronde, dat er enkele wijzi gingen in het kabinet Churchill op han den zyn. Volgens deze geruchten zal Amery, de minister voor Indië en Birma, zijn ambt neerleggen en vervangen wor den door Sir Stafford Cripps, den Brit- schen ambassadeur in Rusland, die op het oogenblik in Londen vertoeft. Amery zou minister van oorlog worden. Andere geruchten spreken echter van een benoeming van Amery tot opvolger van Duff Cooper in het ministerie van voor lichting. Voorts verluidt in semi-officieele kringen te Londen, dat Griffith, den voor zitter van den Engelschen mijnwerkers- bond, een plaats in het kabinet zal worden aangeboden. RADIO-REPARATIEDIENST COUZY le Middellandsir. 72. Tel. 30340—31293, garandeert U de meest vakkundige en de meest snelle bediening. (Reel. 5) Rotterdam. De blokkeering van Duitsch en Italiaansch tegoed in Amerika Het A. N. P. meldt uit Berlijn: In de Wilhelmstrasse verklaarde men gisteren, dat de onmiddellijke blokkeering van alle Duitsche en Italiaansche tegoed alsmede dat der bezette landen, zooals die door Roosevelt bevolen is, van Duitsche zijde „volkomen ongerechtvaardigd" wordt geacht Naar men zeide wordt de kwestie van het nemen van tegenmaatregelen nog bestudeerd. Italiaansche represailles De Romeinsche correspondent van United Press meldt: Het feit, dat Italië, gelijk Zondag in een communiqué werd beker.d gemaakt heeft besloten de door Roosevelt bevolen blok keering van Duitsche en Italiaansche saldi in de Ver. Staten met gelijksoortige ver geldingsmaatregelen te beantwoorden heeft bij de Amerikaansche staatsburgers te Rome de vrees verwekt spoedig zonder middelen te zullen zijn. Er bevinden zich nog altijd ongeveer duizend burgers der Ver. Staten te Rome en men neemt aan, dat ze vandaag de banken zullen bestormen om hun daar gedeponeerde gelden op te nemen. Speciaal op de American express company, waar de meeste Amerikanen in Italië hun gelden hebben liggen, verwacht men een stormloop In heel Italië bevinden zich op het oogen blik nog ongeveer 5000 Amerikanen. De buitenlandsche politiek van Japan Grew bij Matsoeoka De Amerikaansche ambassadeur Joseph Grew, heeft gisteravond den minister van buitenlandsche zaken, Matsoeoka, bezocht, naar Domei meldt Politieke kringen vermoeden, dat Grew in opdracht van Washington geïnformeerd heeft naar eenige kwesties, die verband houden met de voorloopig geëindigde Japansch- Nederlandsche oeconomische onder handelingen. ALS uw lever niet voldoende LEVER-GAL afscheidt. lederen dag moet uw lever een liter lever-gal ln uw Ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende la. verteert uw voedsel niet, het bederft. U voelt u opge blazen. u raakt verstopt. Uw lichaam la ver giftigd. u voelt u beroerd en ellendig, u slet alles «wart. De meeste laxeermiddelen itjn slechts lapmid delen. U moet CARTER S LEVER-PILLETJES nemen om deze liter lever-gal vrü te doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschadelijk, plantaardig, zacht, onover troffen om de lever-gal te doen vloeien. Elscht Carter s Lever-Pilletjes bU apotheker» •n drogisten f 0.76. 12 CARTERS LEVER-PILLETJES Bij Solloem een Engelsch offensief Het Italiaansche weermachts- bericht Het 376ste communiqué van het Itali aansche hoofdkwartier luidt: In Noord Afrika heeft de vijand, die al verscheidene dagen een offensief voorbereidde, gisteren aan het front van Solloem een massalen aanval in gezet. Overal werd hij met aanzien lijke verliezen teruggedreven. De slag duurt voort. Duitsche en Italiaansche vliegtuigen hebben herhaaldelijk de havenwerken, de versterkingen en de kampementen van Tobroek getroffen. Te Mersa Matroe zyn opslagplaatsen en verdedigingswerken door onze vliegtuigen gebombardeerd. Uit Oost Afrika wordt niets van betee kenis gemeld. Rijstvoorraden op de Philippijnen uitgeput De correspondent van de New Yirk Herald Tribune te Manilla verneemt van officieele zijde, dat de rijstvoorraden op de Philippynen bijna zijn uitgeput, aldus me'd» het D.N.B. De ergste hongersnood sedert vijftig jaren staat volgens den correspondent den eilanden te wachten. In het gunstigste geval heeft men nog rijst tot einde Juni, terwiu de nieuwe oogst niet voor November inge zameld kan worden. Uitvoer uit indo-Chma jf Thailand is vrijwel onmogelijk. Boven dien is er overal in de Stille Zuidzee gebrek ian scheepsruimte tengevolge van den aorlog. Van drie maisoogsten, die in zekere mate de rijst als hoofdvoedsel zouden kuo- aen vervangen, zijn er twee beneden bel normaal, is derde is mislukt De regeering ce Manilla acht hongeronlusten niet uit gesloten. Hoofdpijn-Kiespijn <0 V b iTliJn/iazdthi Helpen vei Hg en vlug. Doos lOenoOct De strijd in Zuid-Syrië Op deze kaart zijn met zwarte pijltjes de opmarschrichtingen der Britten in het Zuide lijkste deel van Syrië aangegeven. De opmarsch der hoofdlegers begon in Palestina en Transjordanië, later verdeelde zich de hoofdmacht in 5 colonnes; een colonne opereerde langs de kust in de richting van Sidon (Saida), een tweede in de richting van Merdj-Ayoem, een derde via Banias in de richting van Keunetra, terwijl twee colonnes via Dera de hoofdwegen naar Damascus volgden. De meeste gevechten hadden plaats ten Zuiden van Sidon, ten Noorden van Merdj- Ayoem, ten Westen van het Hermon-gebergte en by Sassa. Hardnekkige tegenstand onder vonden de Britten langs de hoofdwegen naar Damascus vooral bij Kiswe (Kissoue), waar de Franschen de Britten een viertal dagen ophielden. Sanamein, Gabaghïb en Keunetra werden door de Franschen herhaaldelijk uit de lucht gebombardeerd. Van da beroemde Schermermolens, die drie eeuwen lang het Noord Ha schap sierden, wordt de molen bij Ursem gesloopt Een verklaring van den Kroatischen minister van buitenlandsche zaken Het D.N.B. meldt uit Zagreb: Na de zitting van den Kroatischen minis terraad waarop de leider van den staat, dr. Pawelitsj, onmiddellijk na zijn aankomst den te Zagreb gebleven leden van de regeering rapport heeft uitgebracht, over het toetreden van Kroatië tot het driemogendhedenpact, heeft de minister van buitenlandsche zaken, dr. Lorkowitsj, de vertegenwoordigers van de buitenlandsche pers ontvangen en een ver klaring afgelegd. Wij zijn, zoo zeide de minister, den leiders van de groote mogendheden van het drie mogendhedenpact grooten dank verschuldigd, dat zij het den Kroatischen staat reeds twee maanden na zijn erkenning door Duitschland en Italië mogelijk hebben gemaakt toe te treden tot het driemogendneaenpact. Voor den jongen Kroatischen staat beteekent de opneming in het driemogendhedenpact nog meer dan voor de andere landen. Wij hebben hierdoor de toestemming gekregen aan de nieuwe vorming van Europa actief mede te werken. Aan den anderen kant ontvangen wij ddor den tekst en den zin van het drie mogendhedenpact ook de actieve bescher ming van de leden van het pact Na de toe treding van Kroatië schijnt de geheele poli tieke toestand in Zuid-Oost-Europa geconso lideerd, daar thans alle vrije staten lid zijn van dit pact. Wij zijn er van overtuigd, dat dit verdragstelsel ten goede zal komen aan een definitieve en permanente pacificatie van Zuid-Oost-Europa, Wij begrijpen zeer wel, dat men nu van Londen uit Kroatië met een stortvloed van woedende aanvallen overstelpt en dat men den jongen Kroatischen staat acht niet te bestaan, terwyl men het niet be staande Zuld-Slavië wel acht te bestaan. In de geheele politiek van illusies en ficties waarmede Groot-Britannië thans noodge dwongen moet werken, komt het op een fictie meer of minder niet aan. ln ieder geval ls het voor ons slechts een eer wanneer de ge vluchte Servische regeering, die in Kroatië nooit aanhangers heeft gehad, ons via de Londensche radiozenders smaadt en belas tert. Indien dit niet zoo was zou dit slechts bewijzen, dat wy de dingen niet goed deden. Binnenlandsch Nieuws De Engelsche luchtaanvallen In het afgeloopen weekeinde heeft een aan tal Britsche vliegtuigen boven ons land ge vlogen. Een aantal brisant- en brandbommen werd omlaag geworpen, doch er werd zoo goed als geen schade aangericht. Enkele woon huizen werden licht beschadigd; aan de veld vruchten werd door brandbommen eenige schade toegebracht. Dooden of gewonden zijr niet te betreuren. DE STRIJD TEGEN HET AANVOEREN VAN ONDERMAATSCHE VISCH De strijd tegen den clandestienen aanvoer van ondermaatsche visch gaat te Bunschotep •erbaal opgemaakt. Gevoelige straffen worden daarbij opgelegd. Zoo hebben een aanUl visschers bericht gekregen, dat hun vergun ningen voor een onbepaalden tijd zijn inge trokken. Nu er maatregelen zijn getroffen, dat er meer paling uit het Noorden zal worden aan gevoerd, is de noodzaak om in overtreding te komen zeer verminderd. Inbraak in een di Ondf kantoor te Ams Exa HonderdduizendeiSSï'ï" ontvreemc"™" K" In den nacht van VrijdaBr».%°r heeft er een inbraak plaats fromoveer< distributiekantoor Oost in dep .pro straat te Amsterdam. Het kdV1jyc heel leeggeplunderd. Alle voote-irsexam tiebonnen en stempels zijn otterdam, aantal gestolen bonnen loopt ;e'AGLTci duizenden. Ook vele distribu(, y'. port den vermist Bonnen en kaacweek** nagenoeg alle distributiegoedei- zijn: 2000 vetkaarten, 1400 vle^u-a V 100 halve vleeschkaarten, 1900 Winschot ten en 500 halve aardappelka#1-., meen distributiebonboekjes, 1 1000 boterkaarten en 1500 hat. Noor ten, 1480 brandstoffenkaarten a. j- l* idem 1, 400 idem M en 200 ider Gymnj kaarten, 100 melkkaarten, 30r. Gerve gunningen a 60 1, 100 idem Ul«. u. b kaarten, 700 series petrolemzegc e stGt bonnen no. 1 en 800 schoenboni. <a) s. Voorts is een zeer groot aanb Luyten; aardappelen, boter, brandstofffP®r,Gen ren, havermout, kaas, koffie, 1 g> margarine, peulvruchten, rijst,aura, va ker, tarwe, bloem, toiletzee vleesch- en vleeschwaren, and pentijn, generatoren-anthraciet ,aRe. or olie, melk, textiel h. a. en s. ,-ijs. hoe benevens een aantal reductiebe\d en 15. Voorts, zooals gemelTneg'G stempels. 1. A. p< Een oproep. njte^G Naar aanleiding van deze distributiekantoor te AmsterdaK Kruit de commissaris van politie Bur'F straat te Amsterdam het publ.Akle.e koopen van de ontvreemde distn.. den. Een ieder, die meent inlicht!^- jj dezen diefstal te kunnen verser verzocht zich ten spoedigste i met zyn bureau te stellen. Ongeoorloofde verkoop vi Op het einde van de vorige w politie te Diemen een inval geda- ning van J. P. v. d. H. aldaar. De DTIvt in gezelschap van C. J. B„ een W"1*1 gersknecht te Amsterdam, druk do maken van pakjes, welke bij een zoek vleesch bleken te bevatten-_ai,n eenige groote pannen met vleesch"® gehaktmolen en weegschalen wan middellijke nabijheid, om gebruik De politie heeft een en ander i nomen, waarbij bleek, dat cin vleesch voor verpakking gereed la Brand te Geldroj In den nacht van Zaterdag op streeks 12 uur werd brand ontdekt bouwen van de Geldropsche biosc op den hoek Heuvel-Langstraat E lijk door de luchtbeschermingspatrc meerde brandweer was zeer I plaatse en met verscheidene stri motorspuit werd de heftige vuurze De brandweer van Eindhoven w meerd en ook de fabrieksbrandweel van den Heuvel, die een eigen motc heeft meegeholpen. Het gebouw bra uit. Ook net café Huizenaar were der vlammen. Er kon niets gered11 nachtgewaad moesten de bewon» vluchten met achterlating van geld <bn Verzekering dekt slechts voor eel deelte de schade. De oorzaak is on BIMSBETONVLOEREN - BETON T-BALKVLOEREN 1SÏ VLOEREN VAN GEBAKKEN HOLLE STEENEN ÏÏL VRAAGT ONS INLICHTINGEN ken- A L P H E N A/D. R IJ N. 1 lenb 5) Vanvelden neemt de houder van den haak: „Ja, hier Vanvelden. O, mijnheer De Bruin; de ouwe, niet?" Het zakengesprek interesseert Gretha abso luut niet. Ze kijkt het kantoor rond. Het is eenvoudig, maar smaakvol gemeubileerd, en de orde, die oom Herman in hooge mate kenmerkt, heerseht natuurlijk ook hier. „Dat komt 'dus in orde. Volgende week. Ja, ja, u kunt er op rekenen! Hebt u het ooit meegemaakt, dat een Groninger zijn woord breekt, als er geen force majeure in het spel is? Watblief? O, zoo. Hm. Ja, dat moet toch eens wezen, we hadden het er méér over. Weet je wat? Over een paar maanden heb ik een vergadering in Amsterdam en dan wip ik even over. Afgesproken. Watblèef? Even mijn komst melden? Ook goed. Je hoort er nader van Mynheer De Bruin." „Zit je daw nóg?" vraagt hij quasi ver wonderd. „Ik meende, dat mijn mopper stemming je vqrdreven had!" „Eerst ander geacht zetten", éommandeert Gretha. „Je hebt ondanks de teleurstelling Je stre ken nog niet verloren, zeg." „Och, oom, het is toch zoo ellendig! Ik weet wel: er is niets verloren, maar je wilt zoo graag aan het werk en „Tja, je krijgt nog niet eens werk tegen woordig zelfs niet, als je er geen cent voor vrèagt." „Ik weet niet, wat te doen. Het leven is zoo doelloos nu." „Tóch is het waard om te leven, Greet. Zelfs voor den werklooze, die zoo door God wordt bezocht.*' „Ja, u hebt gelijk. Ik passeerde zooeven het Diaconessenhuis. Daar liggen ze bij tien tallen. Och, wat waardeeren wij toch weinig!" „Zoo is het, helaas. En wat jou betreft, de Heere zal, je werk geven, hoe dan ook. Laten we rustig afwachten. Je wilde geen vacantia nemen. Nu moet je. En menschen doen je het niet aan. Houd wat rust. Ga met de Veer- sema's naar Bergen. En dan kunnen we later verder zien." Zóó gaat het. Gretha verveelt zich. Thuis is er weinig te doen, al doet zij wat Maar de trwee dienstmeisjes nemen je het werk uit de handen. Ze leest veel. Ze gaat naar juffrouw Datema. Fröbelschool" om een doel te hebben. Toch leuke kinderen, die kleuters, meest uit arme gezinnen. Maar dat is toch de bedoeling niet. Dóarvoor volg je geen „stoomcursus" en legt cum laude examen af! Op een middag loopt zij alléén in de stad. Heerestraat. Vischmarkt over. Kijkt bij Ger- zon. Bij Ferwerda. Je mo t tc^h wat doen. En de etalages in Groningen z ij n mooi. Er wordt veel werk van gemaakt. Doen niets onder voor de teden in Holland, zeggen kenners. Ze steekt over, wil Folkingestraat nemen en Zuiderdiep, om op den Singel tc komen. Daar stapt een meisje van de fiets, ietwat verle gen. Greet kijkt op. Is het om héér te doen? 't Hjkt wel zoo. O, Mien Menkveld! „Ik had al eens naar u to_ willen komen, maar durfde niet. En nu ik u zieHet was nuoi van u. Ik ben u erg dankbaar er voor. Ik „Wel, ik heb niets bizonders gedaan. Het lag voor de hand. Ik wist het niet, anders was ik niet eens naar Veibiezen toe gegaan. Hoe gaat het?" „Best. Het gaat goed. Ik ben zoo dankbaar. U behoefde het toch niet te doen en...." Gretha weert af. „Praat me er niet van. Ik gunde het je van harte' Maar ik benijd je ook." „Misschien komt er ergens een plaatsje op een dorp in de buurt", aarzelt Mien Menk veld. „Al geprobeerd. Maar haast overal zit er een met acte, zonder werk. Die gaan vóór „Ja, 't is erg. Mijn vader is al twee Jaar zonder werk. Zoo nu en dan eens een paar weken wat te doen. Hij is nu bij de werkver schaffing. Je moet een sterk geloof hebben om staande te blijven. Heeft vader gelukkig. Hij behoudt zijn opgeruimdheid, maar ik weet ook, dat hij het soms moeilijk heeft. Te snak ken naar werk en machteloos rond te loo- pen. U weet het nu ook. En u hebt het niet eens noodig." „Ja, ik heb nog nooit het leed van werk- loozen zoo gepeild, als juist in deze weken. Ze gaan van elkaar. Mien Menkveld kijkt haar na, steelsgewijze. „Dat is een lief meisje", zegt ze, haast hardop. Gretha komt thuis, neemt een boek. Wat zal zij anders doen? Maar dan komt Lotte Veersema haar alleen-zijn tante is uit bikken. „We moeten het nu bepaald weten, hoor. Ga je mee naar Bergen? Je kunt je hier toch niet zitten verkniezen?" ..Ja, ik ga mee. Wanneer?" „Vandaag over veertien dagen. Zeg, Kees komt morgen!" „En hij wou toch in Amsterdam blijven en vandaar naar Bergen komen?" „Ja, was de bedoeling. Maar die heeren studs, je kunt er niet op aan. Hij verlangt naar den Martini, schrijft hij." „Dat pleit voor hem", glimlacht Gretha. Lotte kijkt haar scherp aan. Maar niets verraadt op het gelaat van Greet, dat het nieuws haar treft. Bij de Veersema's hebben ze eigenlijk zoo'n stille hoop, dat Kees, student aan de Vrye, in de Rechten, en Greet het met el kaar eens zullen worden. Alleen een hoopje, niet eens groot, want ze hebben geen enkelen grond. Vriendschappelijk gaan die twee met elkaar om, zooals Gretha het met de ande ren doet. Ze weten niets van Kees en niets van Greet, 't Is alleen maar zoo'n stille wensch van mijnheer en mervrouw Veersema. Ook van Lotte. Maar ze spreken er niet over. Nooit doen, heeft Veersema wel eens gezegd. Niet mee bemoeien. Moeten die beiden met elkaar vinden. Of niet. Het lijkt er op van niet 1 half jaar", zegt „Eh dan?" „Ja, wat dan? Dat is de vraag van tegen woordig. Je weet, hoe ongaar Frits het zeggen kan, al heeft hij gelijk. Hij zei gister nog: „Over advocaten en zoo breek je hier in Gro ningen ook den nek en ze verdienen het zout in de pap niet." Is het niet zoo? Hebben ze daar jaren geploeterd en stóón leeg het le ven in te kijken...." „Ik sprak vanmiddag Mien Menkveld. Ze bedankte me nog, de stakkerd, je wéét weL Onnoodig natuurlijk. Maar wat ik wou zeg gen, ze sprak van haar vader. Al twee jaar zonder werk. „Je moet een sterk geloof heb ben", zéTze. Zóó is het. Ik bewonder veel van onze werkloozen. Verleden week kom ik bij het ophalen der busjes in een gezin van een werklooze. 'k Wist het niet. Vernam het Maar in het busje was een gulden centen. Dót is gelóóf. Schieten wij niet in veel tekort; wij, die het goed hebben in hettoexl alles hebben, wat we begeeren?" ifie Lotte antwootdt niet- Ze zitten sfaro Je spreekt van machtenoosheid, we wel zoo machteloos? Kunnen Wfser niet ontzaglijk veel? pud Van lieverlede wordt het een g%^ï malen. Ze dweept met Bergen. Aan- „binnen"'. De volgende dagen brengen ver'^c Veersema is er. En hij troont Lotte en anderen mee. Vooruit, op de fiets$to van de natuur- Naar Paterswolde zeilen zwemmen op het meer. Vr st zoo'n fijne plas, om In dolce far nier >1° keeren; zoo rustig; vlakbij het lever hebt er geen last van. Naar den BT"- zoo'n stille, fijne plek. Of naar he bergen Verder nog, het is vacar Rodyi, Norg. En die dolle Kees heel het gezelschap. Lotte let op: iib heeft geen bizondere attenties voor 1 noemt haar „zusje". Net wat voor Greet glimlacht maar. et Ze zitten op een middag in de App Kees Veersema haalt opeens foto's dag- fU „Hier, Lot, Greet, doet een keus, Ik kan je verder wel inlichten." Foto's van studenten. Hier e „Wie is dat?" vraagt Gretha, als ze een aardige kop ziet, die haar aanstaart. (Wordt y en." L en daar ha, gaïntj die haar

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2