I ft Radioprogramma 'AG. G 12 J»-NI 1941 Th. C. van Dam van Isselt - 18 Juni - 1941 ervekader zijn schepping 18 Juni is het 25 jaar geleden, lier aal-majoor J. Th. Th. C. van sselt, oud-voorzitter van den Cen- ondheidsraad, op 74-jarigen leef- d. omas Theodoor Carel van Dam 1842 te Amersfoort werd eft zich in woord en geschrift ndere verdiensten verworven door om leger en natie nader tot elkaar Hef Reservekader, ingesteld in schepping. i Dam van Isselt werd opgeleid Militaire Academie te Breda- In. hi.i benoemd 'tot 2e luitenant der bij welk wapen hij achtereenvol- ngen doorliep. Een groot deel van hij werkzaam bij het militair eerst als directeur van den hoofd- .amperi (1876-1890) en later '18981 jr van de Koninklijke Militaire was hy hoofdofficier van het en commandant van het 8e re- nterie. In 1900 werd hij bevorderd 1-majoor, inspecteur van het mili- wijs te 's-Gravenhage. Twee jaar hij benoemd tot lid er» voorzitter intralen Gezondheidsraad. nste publicaties noemen fogelbaan der getrokken vuurwa- voorstel tot versterking van de •ijdkrachten in school en leger", nwerking van leger en volk", leding en volksweerbaarheid". Ook ïeraal-majoor van Dam van Isselt ischriftartikelen. verdiensten werden met een groot erscheidingen 'beloond; zoo was hij in de orde van den Nederland- w en officier in de orde van au en v;as hij begiftigd met den Service publique. 'APEN VAN TERSCHELLING. 5sn nieuw voedsel Aardapp-J-jiies. De n.v. stijfsel- en glucosefabriek Sas van Gent is voornemens, in Augustus een aanvang te maken met de bereiding van aardappelgries, een voedselproduct, dat volgens een nieuw pro cédé uit alle soorten aardappelen kan wor den verkregen. De aardappelen worden zooda nig verwerkt dat de eiwitten en mineralen ge heel behouden blijven. Alle overschotten aan aardappelen, tot het z.g. „kriel" toe, zullen bij de fabriek gespuid kunnen worden en tol een voedzaam product kunnen worden geconser- Naar wij vernemen, zal omtrent den afzet van het nieuwe product een regeling worden getroffen in overleg met de regeering. De n.v. stijfsel- en glucosefabriek Sas van Gent heeft he'. alleenrecht gekregen om de Voor' de productie van aardappelgries noodige .grondstoffen op te koopen in Zeeland, op de Zuid-Hollandscne eilanden en in West-Noord- Brabant. Aangezien de consumptie-aardappelen onder de werking der dlstributiewet vallen, zal dit opkoopen zich voorshands moeten bepalen tot „kriel"-aardappelen, da', zijn aardappelen, kleiner dan 3 c.m. in doorsnede. In d? gisteren verschenen Staatscourant is op genomen een besluit van de Nederlandsche Bakkerij Stichting tot saneering van het bak kersbedrijf in de gemeenten Amsterdam, Die- men. Landsmeer, Oostzaan, Ouderamstel en Nièuweramstel. Het besluit dat den verkoop van bakkersartikelen aan wederverkoopers enz. regelt is gisteren in werking getreden. De bakkers zijn ten dien opzichte niet alleen voor eigen nalatigheden en handelingen, maar ook voor die van hun Wederverkoopers aan sprakelijk; F. DIELEMAN OVERLEDEN. Na een-langdurige ongesteldheid is te Axel overleden de heer F. Dieleman wethouder dezer gemeente. De overledene nam in 1919 voor de A.R. partij zitting in den Raad en werd in 1939 als wethouder benoemd. Door zijn langdurige ongesteldheid kon hij niet als loco-burges- meester optreden na het ioverlijden van burge meester Blok en moesten de vergadering van het college van B. en W. meermalen ten zijnen huize gehouden worden- k doen van belangrijkste vondsten niet altijd de spade te hanteeren' jfige archieven te snuffelen. Dit is ier gebleken bij het reeds jaren nderzoek naar het oude en oorspron- pen van Terschelling. Reeds in 1932 1 van Dieren, die in woord en ge- zozeer heeft geijverd om aan het ierschelling meer bekendheid te etoogd, dat het tegenwoordige in Jestelde wapen van Terschelling een Ét is en dat het merkwaardige eiland Waddenkust met goed recht aan- maken o^i een veel ouder blazqen. Ipl hiervoor in verschillende musea ■Bcele aanwijzingen gevonden, maar He oude en origineele wapen van mg heeft men. thans geïdentificeerd helsteen in een top van een huis aan p Wieringerstraat te Amsterdam, eisteen dateert uit 1730 en vertóont Öchëllinger blazoen: een boom op Is, zijn kroon spreidend langs den d van het schild, waartegen rechts opstaat met spitsen snuit en manen, fiigen staart, een buik en twee z-ijn linkerklauw slaat hij om een van den boom en den rechter- ^en boom ze^- Links een - leeuw s staande tegen den boom, beide ^"t'iaar elkaar gewend. De boom ver in 'n.en Upstalboom, symbool van het hajf;, de leeuw is de Hollandsche leeuw arigheid aan de graven van Holland) 2"'aak het symbool van de heeren van d, de Poppema's, later met toenaam Schelling- De kleuren zijn die,van de .ingsche vlag. DEUTSCHE M0T0RENHANDEL N.V. Arbeidsvoorwaarden in hotels, restaurants, enz. H«t ontwerp vtn den heer F. A. Pfeifer. Zooals reeds is gemeld, hebben de werk gevers- en werknemersbonden voor hotel-, restaurant, café- en aanverwante bedrijven verzoek ingediend tot het bindend vast stellen van een regeling in zake de loonen, salarissen en andtre arbeidsvoorwaarden voor die bedrijven. In overleg met de betrokken instanties is een ontwerp gemaakt voor een dergelijke regeling door den heer F. A. Pfeifer, directeui van het rijksbureau voor het hotel-, café-, restaurant- en pension- bedrijf, die aan een verslaggever van het A.N.P. het een tn ander over het ontwerp heeft verteld. De heer Pfeifer heeft daarbij gewezen op de belangrijke strekking van de ontworpen regeling om aan het geheele perso neel in de betrokken bedrijven een rechts positie te geven, waarbij de loonen op een redelijk peil zijr gebracht. Het ontwerp \oorziet in een vaste verdee ling van de verschillende functies, waarvoor minimum-loonen zijn vastgesteld. Een be langrijke bepaling, waardoor aan vele uit wassen een einde zal worden gemaakt, is ook die, waarbij aan werkgevers of hen, die dezen vervangen, wordt verboden voor het in dienst nemen of in dienst houden van een werknemer van dezen noch van anderen eenige betaling aan te nemén. Voorts is vast gesteld, dat het bedieningsgeld eigendom is van het personeel, waarbij voor het. werken op tronc een vaste maatstaf voor de ver deeling is opgenomen. Een belangrijken vooruitgang vormt dok'hét voorschrift, da-, de werkgever aan het perso neel een vaslgestelde belooning moet uit- keeren naast het bedieningsgeld (fooi), dat het bij de uitoefening van zijn functie ont vangt. Een algeheele afschaffing van het fooienstelsel Is in het ontwerp nog niet opge nomen, doch bovengenoemd voorschrift kan worden beschouwd als een eerste stap in die richting. De regeling zeldt niet voor pensions, doch wel voor inrichtingen als het H. T. O., de Kol- pingshuizen en dergelijke. Een belangrijke bepaling is, dat alle werk nemers loon in geld zullen genieten. Hiervoor zijn tabellen opgesteld, waartoe de bedrijven in drie klassen worden verdeeld. Behalve een regeling voor ziekte en extra- vrije dagen voorziet het ontwerp in' een vacantieregeling, welke o.m. bepaalt, dat: Aan een werknemer, die op 1 April ge durende twee jaar of langer in eenzelfde bedrijf werkzaam Is geweest, wordt door den werkgever in dat jaar 12 dagen vacantie gegeven. Een ander nieuw element in de arbeidsvoor waarden voor het personeel in deze bedrijven wordt geschapen -door de invoering van een leerlingenstelsel. Zullen met 10 worden verhoogd. De Vereeniging van Haringhandelaren heeft leslolen aan het verzoek van de si e samenwerkende haringpakkersbedirijl te voldoen de bestaande collectieve arbeidsovereenkomst, waanin gezegd' wordt, dat de in die collectieve arbeidsovereenkomst opgenomen tarieven met 3 procent worden verlaagd, met uitzondering voor schepenwerk en aanverwant, welke met 10 procent worden verlaagd, zou komen te ver vallen en dat de tarieven en uurloonen, in de overeenkomst genoemd, voor zoover het kuiperij- en ha ringpakkerswerk betreft, met 7 procent zullen worden verhoogd. Wat het schepenwerk betreft zullen de tarie ven in genoemde collectieve arbeidsovereen komst vermeld, worden uitbetaald. Deze verhooging van de loonen is ingegaan op 2 Juni tl., behoudens goedkeuring van het college van rijksbemiddelaars. Voor een gemakkelijke berekening geeft hel bestuur m overweging de totale weekuitkomst van een werknemer, volgens de huidige tarieven, met 10 procent te verhoogen. Met de bovengenoemde verhooging komt de duurte-bdjelag van 5 procent te vervallen. Men heriinnetr er aan, dat, wanneer deze ver- hooging is goedgekeurd' door het college van rijksbemiddelaars, dan alle ook niet-leden var de vereeniging, daaraan gebonden zijn en mer strafbaar is, wanneer er van wordt afgeweken Nederlandsche tooneel- schrijfkunst Oproep van het departement van volksvoorlichting en kunsten De secretaris-generaal van het departement van volksvoorlichting en kunsten stelt voor alle Nederlanders, die den drang in zich ge voelen voor het eigenheèmsche tooneel te schrijven, de gelegenheid open, voor den lsten Augustus van dit jaar een werk van hun hand aan het departement in te zenden. Nadat uit deze inzendingen een keuze is gemaakt, zal het hoofd van de afdeeling theater en dans de vertooning van het beste en geschik- ste stuk (eventueel stukken) door een beroeps gezelschap, als ook de eventueele opneming iq het speelplan financieel begunstigen. Aan de uitverkorenen zal een vergoeding van on kosten enz. worden verleend. Bovendien zul len de talentrijke geroepenen, wier werk nog niet kan worden bekroond, een blijk van aanmoediging genieten. De stukken, die voor uitvoering in aanmer king komen, dienen vakkundig geschreven te zijn, geboren uit den Nederlandschen geest De- aanmoediging zal gelden hem of haar, die ongeacht techniek of ervaring blijk gegeven heeft van een belofte te zijn voor het tooneel in volkschen geest. De beoordeeling geschiedt door den leider van het dramatur gisch bureau. Met de schrijfmachine duidelijk leesbaar getypte manuscripten moeten voor 1 Augustus 1941 worden ingezonden aan het hoofd van de afdeeling theater en dans van het depar tement van volksvoorlichting en kunsten, Prinsessegracht 21, Den Haag. Een Breerooprijs De secretaris-generaal bovengenoemd deelt voorts mede, dat ingesteld is een driejaar- lijksche prijs ter herinnering aan onzen groo- ten Nederlandschen tooneelschrijver Breeroo. Te beginnen met 15 September 1942 zal deze prijs, waaraan een bedrag van 3000 is verbonden, telkens na drie jaar worden toegewezen als erkenning van een bewonde ring voor het gezamenlijke werk van een Nederlandschen tooneelschrijver, wien door het departement deze prijs waardig wordt geoordeeld. Uiterlijk bewijs van erkenning en blijvend teeken van aansporing zijn de uitreiking van een eerepenning met den beeldenaar van Breeroo. De beoordeeling geschiedt door den leider van het dramaturgisch bureau van de afdee ling theater en dans van het departement van volksvoorlichtingen en kunsten. N.S.B.-functionarissen bij Himmler De persdienst van de N.S.B. meldt: Op Dinsdag 10 Juni hebben de plaatsver vangende leider van de N.S.B.C. var Geel kerken en de heeren H. W. Müller Lehning, mr. Aj. J. Zondervan, commandant van de W.A. en J. P. Wolffrnm, plaatsvervangend "oorman van de Nederlandscl S.S., een be zoek aar den Reichsführer der S.S. Heinrich Himmler te Berlijn gebracht. HILVERSUM I. 415,5 METER 6.45 Gramofoonmuziék 6.50 Ochtendgymnastiek 7.00 Graimofoonmuziek 7.45 Ochtendgymnastiek 8.00 BNO: Nieuwsberichten 8 15 Schriftlezing en Medi tatie (voorbereid Aw Vrijdag 13 Juni 5.30 Voor de jeugd 5.45 Kamermuziek en gra mofoonmuziék 7.00 BNO: Vragen van den dag 7.15 Voor de kleuters 7.25 Gramofoonmuziék 7.30 Sport muziek iwsbe richten uit de 5-00 O: Engelsche g: „Economie n Holland". 301.5 METER «muziek ymnastiek jnmuziek ymnastiek uwsberiohten >nmuzaek «Leuters t pdanobegel. foonmuziek m Beeck en II Religieuze kunst In Birma. Het beeld van de godheid, uio, volgens het bij geloof der bevolking, des nachts levend wordt en door den omtrek ronddoolt (Weltbild Pax-Holland) Bij den bakker. Ook de bereiding van het brood heeft de onverdeelde en critische belangstelling van de keur meesters (Pax-Holland) werd iet hooge Noorden. - Een ravitailleering»- nV°i£inne op marsch in het Noorsche hooggebergte (Weltbild-Pax-Holland) Het oudste huls van Venlo, het zgn. Romerhuis, dat uit 1500 dateert, wordt gerestaureerd. Het is het laatste over blijfsel van het voormalige „Het-je% de oudste buurt van Venlo, welke grootendeels wegens bouwvalligheid is afgebroken (Het Zuiden) BNO: Nieuws- en oec. berichten Bram Kwist en zijn mandolindsten Gramofoonmuziék Het Amabile-sextet Gramofoonmuziék i Vrouwenuitzenddmg en g r a mo f oo nmuziek i Gramofoonmuziék met to elach ting Voor de jeugd Gramofoonmuziék BNO: Nieuws-, oecon. en beursberichten Het Amusementsork. en solist (6.0©6.15 Boekbespr., voorbereid door de Chr. Radio- Stichting). Toeristische raadge vingen BNO: Oecon. vragen van den dag Gramofoonmuziék BNO: Nieuwsberichten Zang met pianobegel. en pianoduet Boekbespreking Gramofoonmuziék Orgelconcert Avondwijding (voor- ber. door het Vrijz. Prot. Kerkcomité) BNO: Nieuwsber.; sluiting Een kleurige en geurige collectie pro ducten van Aalsmeersche kweekers kunst wordt ingepakt om naar de plaats van bestemming verzonden te worden (Pax-Holland) Mijnheer Pimpelmans heeft alweer pech Een treekplan voor Zuid-Beveland Onder leiding van den heer A. D. F. v. d. Wart, lid van Gedep. Staten van Zeeland, werd Dinsdagmiddag ten stadhuize van Goes een bijeenkomst gehouden van burgemeesters en wethouders van de gemeenten op Zuid- en Noord-Beveland, waarin Jhr. De Ranitz, in specteur voor de Volksgezondheid voor Zee land en Westelijk Noord-Brabant, een uiteen zetting heeft gegeven van het doel van een streekplan. Voor deze bijeenkomst bestond groote belangstelling. In zijn inleidend woord deelde de heer v. d. Wart mede, dat Gedep. Staten een krachtige actie op touw gezet hebben om de streekplan nen aanhangig te maken. Jhr. De Ranitz wees eerst op de noodzake lijkheid van een streekplan. Bij het ontwerpen daarvan is het voor-onderzoek het belangrijk ste. Men dient zich de situatie in de toekomst van een bepaalde streek in te denken. Het ver heugt spr., dat de arbeid voor de streekplan nen thans in de geheele provincie kan wor den aangepakt. Elk onderdeel van de provin cie is echter weer verschillend. Daarom moe ten de streekplannen door menschen uit de streek zelf worden voorbereid en ontworpen. De streekplannen worden opgebouwd door de kerncommissies. Zij gaan het werk voorberei den en moeten Gedep. Staten met advies ter zijde staan. Daarom is een juiste samenstel ling van een kerncommissie van groot belang. Het is nu nog niet te zeggen of er één pro vinciaal bureau komt dan wel een afzonderlijk bureau voor iedere streek. Men moet een streekplan niet beschouwen als iets dat van boven af wordt opgelegd. Het moet van onder op worden opgebouwd en zonder medewerking van de gemeentebestu ren zal dat niet gaan. Op die medewerking deed spr. ten slotte een beroep. Een boek over ons land Binnenkort verschijnt bij Verlag Konrad Triltsoh te Würzburg in Duitschland een groot werk over ons land, getiteld Die Niederlande im Umbruch der Zeiten, alte und neue Be- ziehungen zum Reich, welk werft in op dracht van den Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied is samengesteld door dr. Max Freiherr du Prei te Berlijn en Willy Janke in Den Haag. De Rijkscommis saris, rijksminister Seyss Inquart, schreef een woord vooraf. Het boek bevat 17 kaarten en 64 illustraties en behandelt alle terreinen van Nederlandsche publieke interesse. De heer W. Janke, de in Nederland vertoe vende mede-samensteller van het boek, is dezelfde, die als Pressedezernent van het Rijks commissariaat en leider van de dagelijksche persconferenties in het paleis Kneuterdijk 20 Den Haag, in ons land groote bekendheid heeft verworven. Door een veeljarig verblijf kende hij ons land ook vóór Mei 1940 reeds uitnemend. Dat de Rijkscommissaris aan dit werk een woord vooraf schenkt, verleent er een bij zonder cachet aan. JUBILEUM W. G. ROOZENBEEK A.s. Zondag viert de heer W. G. Roozen- beek, hoofd van de Aeneas Mackayschool te 's-Gravenhage, zijn zilveren ambtsjubi leum. De jubilaris werd in 1897 te Rotterdam ge boren en ving zijn loopbaan aan als onder wijzer aan de Rehobothschool te Rotterdam- Zuid. Hij was vervolgens werkzaam als onderwijzer te Dordrecht, aan de dr. A. Kuyperschool te Rotterdam, aan de v. Hoog- stratenschool te 's-Gravenhge en aan de school van wijlen den heer A. J. Drewes te Amsterdam om in Februari 1929 te wor den benoemd aan de Groen van Prinsterer- mulo-school te Maassluis tot hoofd. 1 Aug. 1936 volgde de heer Roozenbeek de heer J. Pieterson Mons op als hoofd van de Aeneas Mackayschool te 's-Gravenhage. De jubilaris is een bekend figuur in de Ned. Chr. Reisvereeniging. Hij is secr. van de afd. 's-Gravenhage van deze organisatie die hij bij herhaling als reisleider heeft gediend. De heer Roozenbeek dient de Geref. kerk van 's-.Gravenhage-West als ouderling. Hij heeft den wensch te kennen gegeven dat zijn jubileum met het oog op de tijdsomstandig heden slechts in besloten kring zal worden gevierd. Door G. Th. Rotman (Nadruk verboden.) tranige schippersdochter.^ 02loonschip „Maria Helena laagde er dezer dagen ia ven de Oude Haven te i 24. Meneer PiwipeLmans hief een öorver- o9 dovend gejammer aan bij elke streek, en toen 23. Strompelen en kreunend geleund Wj een kwartier later, ionder hoed en zijn op des dokters arm, volgde hij dezen naar bin- gezicht vol roodbruine vlekken, thuiskwam, nen. De dokter, die heimelijk een hekel aan sloeg z'n vrouw bijna achterover van de -• -- L i LI RiH.rmeer dat deal mijnheer Pimpelmans had, plantte den armen schrik. „Maar man, man, wat is je nu toch De 20-jarige Margaretha Visser van Britsch vliegveld aan den oever van het kleine Bittermeer, aat aee weer overkomen!" riep ze uit. „Ja, en nou dat in den Rijn te Arnhem gemeerd „Smaakt van het Suezkanaal. Cementen banen maken het mogelijk bij man in een stoei neer en daar begon ny me ae had nQg wgl gen prettige verrassing wil den jeugdigen Johan Beumer uit hat v,rschillende windrichtingen in de woestijn te starten «n t# landen schrammen waarmee meneer Pimpelmans' jen bezorgen!" zuchtte meneer Pimpelmans; •edden (Fox-Hottend) (Orbls-nolland) bijtende Jodium tinctuur te penselen. ach, ik kéb nu letterlijk altjjd pech!„ Rechtszaken RECHTBANK TE ALMELO. Zijn vrouw vermoord De officier van justitie, mr. Groenewegen, heeft gisteren tegen den circa 50-jarigen land bouwer B. G., te Almelo, levenslange gevange nisstraf geëischt, wegens moord en poging tot moord op zijn 45-jarige echtgenoote. De dader, die een volledige bekentenis afleg de, verklaarde daarbij, dat hij zijn vrouw niet had gedood om een som van 11,000, waarvoor hij haar had verzekerd, in handen te krijgen, doch terwille van zijn kinderen, twee zoons, en omdat hij het ongelukkige huwelijksleven aan de zijde van zijn vrouw met langer wilde voort- Deze moord is reeds gepleegd op 30 Maart 1935. Buren vonden de wouw zieltogend lig gen op de deel van het boerenerf aan den Wind» hoeksweg te Almelo. Zij was van een 8 m hoo- gen hooizolder gestort en stierf spoedig. Het vreemde gedrag van den echtgenoot viel daar bij op. Hij liep rond over het boerenerf, doch deed geen enkele poging om zijn vrouw te helpen. De man stond bovendien reeds in een kwaden reuk, omdat men hem verdacht ook in October 1926 een aanslag op zijn vrouw te heb ben gedaan. Verdachte's raadsman, mr. Vrind uit Almelo, zeide, dat men bij de beoordeeling van dez« misdaa vbl conflichten was. Over 14 dagen zal de rechtbank uitspraak doen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 5