De Duce herdenkt de deelneming van Italië aan den oorlog IVOROL: De Kwaliteits-tandpasta^ WOENSDAG 11 JUNI 1941 -ISDAG Hij geeft een overzicht van de operaties op den Balkan en in Afrika; de Duce acht de herovering van de gebieden in Oost Afrika zeker Griekenland wordt geheel door Italiaansche troepen bezet De Due* heeft gisteren ter gelegenheid ▼an het feit dat het een jaar geleden is sedert Italië ging deelnemen aan den oorlog, een redevoering uitgesproken, waarin hij desen verjaardag een denk- waardigen en plechligen dag noemde. De duce verklaarde, dat met het oog op de gepubliceerde documenten geen twijfel kan bestaan, dat het tusschen Italië en Grieken land tot een afrekening moest komen. Sedert Augustus 194u, zoo zeide hij, had ik de be wijzen, dat Griekenland niet eens meer den schijn van de neutraliteit handhaafde. Na eenige wéken betrekkelijke rust spitste zich in October de situatie opnieuw toe. Ik over tuigde mij er van, dat Griekenland inderdaad een sleutelpositie van Engeland in het cen trale Oosten van de Middellandsche Zee vormde en dat ook Zuid-Slavië een uiterst ondubbelzinnige houding aannam. De Zuid- slavischGrieksche situatie behoefde een opheldering, ten einde gevaarlijke verrassin gen te vermijden. De feiten hebben volkomen bewezen, dat mijn opvatting juist was. Daar om werd op 15 October met algemeene stem men besloten iedere vertraging onmogelijk te maken en aan het einde van de maand te velde te trekken. Het begin van dezen veldtocht aan het eind van October eischte met het oog op de ravi tailleering en verzorging een geweldige in spanning. De groote moeilijkheden van het jaargetijde in de maanden November tot Februari werden door de Italiaansche af dee lingen met waarlijk buitengewone discipline verdragen, welke men zeker stoicijnsch kan noemen. Behalve deze negatieve elementen bood het begin der operaties in het begin van den winter toch twee vöordeelen: de lange nachten, die de scheepvaart in konvooien begunstigde en het wegblijven van de malaria. Wij zouden dezen waren geesel der Albanee- sche kust niet ontkomen zijn, wanneer wij den veldtocht in het komende voorjaar hadden moeten beginnen. De laatste phase De Duce schilderde vervolgens de opstel ling der legercorpsen in Albanië in April en ging voort: een laatste wanhopige Griek sche poging om in het Vojussadal op te ruk ken, werd nog in de kiem gesmoord. De daarop volgende week begon de opmarsch van het achtste legercorps, waarbij vier divi sies in het veld werden geworpen. In het eerste deel van den slag werden de vijan delijke versperringsstellingen niet overwon nen, maar de door onze artillerie, ongeveei 400 stukken geschut, en door ons luchtwa pen, ongeveer 400 vliegtuigen, den tegen stander toegebrachte verliezen waren, zelfs volgens de Grieksche gegevens, verschrik kelijk. In de week van 9 tot 16 Maart, waarin het initiatief naar Italiaansche zijde overging, hield het Grieksche leger practisch op te be staan als nog tot vechten bekwame strijd macht, gelijk later door de Grieksche regee ring zelf werd erkend. In April had het Italiaansche leger, ook wanneer intusschen niets anders zou zijn ge beurd, wat wijziging bracht op den Balkan, met mathematische zekerheid het Grieksche leger overweldigd en vernietigd. Men moet toegeven, dat alle afdeelingen van de Grieken dapper gevochten hebben Bovendien moet men constateeren, dat het Grieksche leger zonder Engelsche hulp niet zes maanden lang tegenstand had kunnen bieden. Het werd door de Engel- schen gevoed, uitgerust en gewapend. Het luchtwapen was Engelsch, de lucht afweer eveneens. Niet minder dan 60,000 Engelschen waren in de ve«chillende diensten en afdeelingen van het Griek sche leger werkzaam. Gering waren de door Turkije geleverde materieele hulp middelen. De nieuwe situatie op den Ralkan Na vervolgens een overzicht te hebben ge geven van de gemeenschappelijke operaties der spilmogendheden op den Balkan, zeide de Duce, dat de uitschakeling van Engeland een diepgaande wijziging van de politieke kaart in dit deel van Europa heeft doen ontstaan. Deze veranderingen zullen een gunstig effect hebben wanneer allen maat weten te houden. Mussolini ging kort in op de gebiedsveran- deringen der verschillende Balkaytaten en de daaraan grenzende staten, waarbij hij in het bijzonder wees op de schepping van Kroa tië. Wij hadden, zoo zeide de Duce, onze grenzen van Fiume tot aan de Albaneesche bergen kunnen vooruitschuiven. Dat zou echter een fout zijn geweest, aangezien de geschiedenis getoond heeft, dat de inlijving van al te groote minderheden een zware be lasting beteekent. Onder siormachligen bijval van de kamer verklaarde de Duce dal Grieken land behoort lot hel Italiaansche leefge bied en da* hel land in overeenstemming mei hel Duilsche opperbevel door Itali aansche troepen bezet zou worden. De operaties In Afrika Ten aanzien van de gevechten in Oost- Afrika zeide Mussolini, dat hij niet wist, wanneer en hoe Italië zijn Oosi- Afrikaansch gebied zou heroveren, maar reeds thans kon hij categorisch verklaren, dat Italië dit door de Italianen geculti veerde en met zijn bloed gedrenkte land zou heroveren. De gevallenen zouden niet ongewroken blijven. (Stormachtige bijval). Voortgaande trad Mussolini in de door Duitsche pantsertroepen tezamen met Itali aansche formaties uitgevoerde herovering van Cyrenaioa. Zijn uiteenzettingen werden steeds weer door stormen van bijval onder broken. De verovering van Kreta noemde de Duce het winnen van een belangrijk steun punt voor de operaties van het luchtwapen in de Middellandsche Zee, hetgeen de defini tieve verdrijving van de Engelschen uit het Oosten van de Middellandsche Zee en daar mede de beëindiging van het conflict essen tieel zal vergemakkelijken. Bij het hierop volgende overzicht over de betrekkingen van Italië met de met Italië verbonden en bevriende mogendheden liet de Duce onder langdurig geiubel van de kamer het licht vallen op de nauwe kameraadschap pelijke samenwerking tusschen Duitschland en Italië. Alle aanwezigen stonden van hun zetels op en barstten los in stormachtig ge juich voor Duitschland en zijn Führer. De stemmen, zoo verklaarde Mussolini, die speculeerden óp oneenigheden tusschen de spilmogendheden, zijn thans tot zwijgen ge bracht. Beide volken voeren thans een enkelen oorlog en zullen ook na den oorlog kameraad schappelijk verder samen opmarcheeren. Japan en Spanje Ten aanzien van Japan wees de Duce op de door den minister van buitenlandsche zaken, Matsoeoka. afgelegde verklaring, dat Japan bij een aanval der Vereenigde Staten op de spil niet onverschillig zou toezien, vooral, naar Mussolini zeide, daar Japan pre cies weet dat ook zijn lot op het spel staat. Met betrekking tot Spanje zeide Mussolini: Spanje kan er niet van afzien deze unieke gelegenheid aan te grijpen om het onrecht, dat vroeger jegens Spanje is gepleegd, weer goed te maken. Toch moet Spanje in volle dige vrijheid zijn beslissing nemen. Italië zal nooit druk uitoefenen op Spanje. Het falangis- tische Spanje weet, waar zijn vijanden en waar zijn beproefde vrienden staan. Omtrent de betrekkingen van Italië met Tel de beitels ZES «talen echcerbeitels. Daar biedt de stugste baard geen weerstand aan. Met de „PhiliShave" 6 scheert U zich snel en grondig. Uit gerust met een speciaal ont wikkelden motor, ronden kop en specialen huid spanner. Prijs f. 24.80. PHILIPS Turkije zeide Mussolini dat Italië de voor anderhalf jaar begonnen politiek van over eenstemming en samenwerking met Turkije ook thans nog als actueel beschouwt. Sul la en Roosevelt Overgaande tot de Ver. Staten verklaarde de Duce, dat een formeele oorlogsverklaring der regeering van Washington geenszins in vloed zou uitoefenen op den tegenwoordigen toestand, aangezien de Ver. Staten zij het ook niet de jure, dan toch de facto reeds in oorlog zijn. Ook een volledige interventie der Ver. Staten zou thans te laat komen en Groot Britannië de overwinning niet meer kunnen verzekeren, maar op zijn hoogst een verlen ging van den oorlog en een uitbreiding van de oorlogstooneelen beteekenen. In geval van oorlog zouden de Vereenigde Staten in zoo danige mate totalitair gevormd worden, als dit in Europa noch door het fascisme, noch door het nationaal socialisme geschied is. Woordelijk verklaarde Musolini: Wanneer men Sulla als het type van den klassieken dictator beschouwt, is Sulla tegenover Roosevelt slechts een bescheiden dilettant. Aan het slot van zijn redevoering wees de Duce onder stormachtigen bijval op de inwendige aaneengeslotenheid en hechtheid van het Italiaansche volk en verklaarde „Engeland kan dazen oorlog niet winnen, omdat het alle posities in Europa heeft verloren, die door de Ver eenigde Staten niet kunnen worden ver vangen. In dezen strijd tusschen het goud en het bloed zal het bloed overwinnen. Haye verwacht geen breuk tusschen Washington en Vichy Schweizer Press Tel. meldt uit Wash ington: Gistermiddag heeft in de ambts woning van staatssecretaris Cordell Huil de met spanning verwachte bespreking van Henry Haye, den Franschen ambassadeur, met den Amerikaanschen minister van buitenlandsche zaken plaats gehad. Na af loop der bespreking, die meer dan een uur duurde, verklaarde de Fransche ambassa deur aan de pers, dat hij niet verwachtte dat de diplomatieke betrekkingen tusschen beide landen zouden worden afgebroken. Gevraagd naar de gebeurtenissen in Syrië, zeide hij, dat er noch in Syrië, noch in den Libanon Duitsche troepen zijn. Hij zeide voorts te hopen, dat het Britsch-Fransche conflict zich niet over geheel Syrië zou uit strekken. De ambassadeur ontkende, dat er meeningsverschil zou bestaan tusschen maarschalk Pétain eenerzijds en generaal Weygand anderzijds. Engelsche vlootverliezen De Engelsche lucht-afweerkruiser Calcutta, die, naar de Britsche admiraliteit heeft mede gedeeld, bij den terugtocht van Kreta verlo ren is gegaan, mat 4200 ton. De lucht- afweerbatterijen bestonden uit acht stukken van 10.2 cm, vier van 4 cm en vier machine geweren. Er waren 400 man aan boord, üe jager Hereward had een waterverplaatsing van 1340 ton en een bemanning van 140 koppen evenals de jager Imperial, die 1370 ton mat. In een mededeeling van de Britsche admiraliteit wordt voor het overige bewf aldus D.N.B., dat de Imperial dooi de eigen bemanning tot zinken moest worden gebracht, nadat hij bij luchtaanvallen zwaar was be schadigd. - -- Rede van Churchill in het Lagerhuis „Engeland heeft in Syrië geen territoriale bedoelingen" Het D.N.B. meldt uit Stockholm: In de vergadering van het Engelsche Lagerhuis heeft de premier, Churchill, by den aanvang van het debat over de alge meene situatie gezegd, dat hij gaarne een „voorloopige verklaring" over de situatie tn Syrië zou afleggen, maar de berichten, waar op hij wachtte, waren nog niet binnen gekomen. Na het algemeene debat, waarbij vooral de voormalige minister van oorlog, Hoie Belisha, scherpe critiek oefende op de Engel sche oorlogspolitiek en strategie, legde Chur chill een uitvoerige verklaring af, waarin hij volgens den Britschen berichtendienst o.a. betoogde, dat de regeering er naar streelt zonder ophouden oorlogsmateriaal naar het Midden-Oosten te zenden en daar vooral een sterk luchtwapen te brengen. Overigens kon hij nog geen uitvoerige mededeelingon doen, daar de vijand anders belangrijke aan wijzingen zou krijgen. Nopens de critiek op den uitslag van de gevechten op en om Kreta verklaarde Churchill, dat generaal Wavell en ande ren van meening waren geweest, dat Engeland's vooruitzichten op de over winning gunstig waren, maar misschien zal de affaire Kreta ten slotte nog niet zoo nadeelig voor Engeland afloopen. In dit verband erkende de Britsche premier, dat de Duitsche valschermtroepen geen Nieuw-Zeelandsche uniformen hebben gedragen. Dit was een „misverstand". Churchill vond het betreurenswaardig, dat Australische en Nieuw-Zeelandsche troepen op Kreta zulke zware lasten hadden moetan dragen. De Britsche verliezen op Kreta be droegen volgens hem 15,000 dooden, gewon den en vermisten, waarbij de Grieken en Kretenzers niet meegerekend zijn. Het bevel aan de R.A.F. tot vertrek van Kreta was volgens bewering van Churchill een gevolg van het besluit van den bevelhebber var het luchtwapen in het Midden-Oosten, nadai de opperbevelhebber op Kreta, generaal Freyberg, dit had voorgesteld. De premier behandelde vervolgens den inval in Syrië. Hij beweerde dat En geland geen territoriale bedoelingen heeft De militaire situatie in Syrië qua- lificeerde hij als „goed" en de opmarsch naar Syrië was, naar hij beweerde, doel loos geweest, als niet tevoren de verde diging van Egypte gewaa'rborgd was. Den critici van de politiek der regeering hield Churchill voor, dat geen regeering oor log kan voeren, als men haar doorloopend op de handen kijkt en zij kan verwachten een dolkstoot in den rug te krijgen. De kritiek in Engeland op de oorlogvoering Het A.N.P. meldt uit Londen: Het is veelbeteekenend voor den tegen woordigen oorlogstoestand, wanneer de Times zijn lezers voorbereidt op nederlagen. Het blad schrijft dat de tegenwoordige oorlogs machinerie, die Churchill ter beschikking staat al te overbelast is. Een reorganisatie van het kabinet is na de crisis, die ontstaan is na de nederlaag op Kreta, waarschijnlijk niet meer te vermijden, ook al verzet Chur chill zich hiertegen. De stemmen, die opgaan voor een reorganisatie van het kabinet worden steeds krachtiger. De hoofdredacteur van het groote Londen- sche avondblad Evening Standard, Frank Jones, heeft volgens den correspondent van Göteborgs Posten op de vergadering van het verbond van Britsche journalisten gezegd: „men is overal ter wereld niet alleen wan hopig over de Britsche oorlogsberichtgeving, men wordt er ook nog door voor den gek ge houden." Een luchtgevecht boven de Middellandsche Zee Nog heftige strijd in Oost-Afrika Het 370ste communiqué van het Italiaan sche hoofdkwartier luidt: In het centrale bekken der Middel landsche Zee, ten Zuid-Westen van Malta, hebben onze vliegtuigen een gevecht met vijandelijke jagers gevoerd: een vijan delijke jager werd neergeschoten. Een onzeT toestellen is niet op zijn basis teruggekeeru Aan het front van Tobroek in Noord- Afrika zijn weinig beteekenende aan valspogingen van den vijand snel verijdeld Onze artillerie heeft met zichtbaar resul taat batterijen en munitievoorraden in de vesting gebombardeerd. Italiaansche en Duitsche luchtformaties hebben aanvallen gedaan op luchtafweerbatterijen en verdedi gingswerken bij Tobroek en Mersa Matne Te Tobroek werd schade aangericht en braken branden uit. Twee vijandelijke vlieg tuigen van het Hurricane-type zijn door Duitsche jagers neergeschoten. In den nacht van 8 op 9 Juni heeft de vijand nieuwe luchtaanvallen op Tripolis en Ben- gazi gedaan. In het gebied van Galla en Sidamo in Oost-Afrika wordt nog steeds heftig gevochten. De bewegingen der Italiaansche en Engelsche colonnes duren, gehinderd door slecht weer, voort. In de streek van Gondar heeft de vijand het fort van Debra Tabor met bommen en machinegeweervuur be stookt en de bezetting opnieuw gesom meerd tot overgave, die werd geweigerd Op den Atlantischen Oceaan hebben Italiaansche duikbooten een belangrijk vijandelijk konvooi aangevallen en negen stoomschepen van een gezamen- lijken inhoud van 63,000 ton tot zinken gebracht. Berlijn en Irak „De strijd der Irakeezen was slechts een begin" Te Berlijn is men, gelijk in het ochtend blad is gemeld, niet van meening, dat de situatie in Irak niet meer actueel is. In politieke kringen van de Duitsche hoofdstad viel de volgende opvatting te beluisteren, aldus meldt het A.N.P. uit Berlijn: al moesten ook de vrijheids strijders van Irak met het oog op de technische superioriteit der Engelscher. ien strijd tijdelijk staken, dan zegt dit ïog niets omtrent den uiteindelijke^ jfloop van dit conflict. In de Wilhelm- itrasse vatte men de Duitsche opvatting aldus samen, dat al wat zich tot dusver heeft afgespeeld slechts een' klein be gin is. HTAART VAN PELT Op de kaart zijn met zwarte pijltjes aangegeven de opmarschrlchtlngen der Britten In Syrië. Een atdceling beweegt zich In de richting van den Dzjebel Droes, ol wel het Druzen-gebled; een tweede atdeeling trekt van uit Noord-Palestina de republiek Libanon binnen. Volgens nagekomen berichten is ook een derde aldeellng Britten de grens bij Dera overgetrokken op weg naar Damascus. De kaart geeft een algemeen overzicht van het Fransche mandaatgebied Syrië. Fransche luchtwapen in Syrië in den strijd Er hebben hardnekkige gevechten plaats Moeilijke verbindingen met Syrië Fransche luchteskaders uit Noord- Afrika lijn na een moeilijke vlucht in Syrië aangekomen, naar O. F. I. uit Beiroet meldt. Naar te Beiroet verklaard wordt, zijn de Engelschen en de Gaulle-troepen sedert Maandag niet verder vooruitge komen. De Franschen hebben, naar zij berichten een aanzienlijk aantal leden van het Manchester-regiment en de Gre nadiers Guards gevangen genomen. Naar beweerd wordt, waren de gevangenen zeer verbaasd, toen zij ontdekten dat hun tegenstanders Franschen inplaats van de door hen verwachte Duitschers waren. Fransch communiqué over den gang der operaties Het Fransche ministerie van oorlog heeft gisteravond omtrent het beloop van de mili taire operaties in Syrië het volgende bekend gemaakt: Gistermiddag en hedenochtend hebben de tusschen de kust en Djebel Droese uit ver scheidene divisies, waaronder een pant serdivisie, bestaande Britsche strijdkrach ten hun aanvallen in de richting van Beiroet en Damascus herhaald. Tusschen Djebel Droese en het Hermon- gebergte zijn de Fransche garnizoenen van Koeneitra en Sjeik Meskin teruggetrokken, nadat zij hun taak, den tegenstander op te houden, hadden vervuld. Dinsdagochtend werd de tegenstander op de lijn Merdj Ayoem opgehouden. In het kustgebied van het Zui den van den Libanon was een poging van de Engelschen om den tegenstand van de Fransche troepen te breken, vergeefsch. De Engelsche aanval werd door pantser eenhe den en oorlogsschepen gesteund. Tegen Britsche strijdkrachten, wien het gelukt was ten Noorden van de monding der Litani rivier te landen, zijn tegenaanvallen aan den gang. Het Fransche luchtwapen heeft Maandag vijandelijke troepenconcentra ties in Zuid-Syrië met bommen bestookt en met succes ook deelgenomen aan het reeds gemelde gevecht tegen Britsche oorlogs schepen. Vier Engelsche jagers werden neer geschoten. Britsche gevangenen hebben, naar in het communique van het Fransche ministe rie van oorlog verder wordt gezegd, hun ver wondering uitgesproken, dat zij alleen te doen hadden met Fransche en niet met troe pen van de mogendheden der spil. Een ge vangen Engelsche marine-officier was er van overtuigd, dat hij in Duitsche handen viel. Daarmede worden de dementies van de Fran sche regeering ten aanzien van de valsche Britsche berichten duidelijk bevestigd. Telegram van Dentz naar Vichy United Press meldt uit Beiroet: De hooge commissaris voor Syrië, gene raal Dentz, heeft een telegram naar de regeering in Vichy gestuurd, waarin o.a. verklaard wordt, dat de tegenstand die door de Syrische troepen tegen de aan vallende Engelschen geboden wordt, abso luut bevredigend is. Verder ontkende Dentz opnieuw de Britsche beweringen, dat Duitsche valschermtroepen in Syrië gearriveerd zouden zijn, om de loyaal gebleven Franschen te steunen. Beiroef uit de lucht aangevallen Volgens het Fransch agentschap Ofi heeft het Fransche opperbevel in Syrië het volgen de bekend gemaakt: Beiroet is door de Engelschen Zondag om 15 uur 30 met bommen aangevallen, de eerste maal zonder resultaat. Bij den tweeden aan val werden twee kleine reservoirs van de National petfoleum getroffen, waardoor een onbelangrijke brand is ontstaan Naar het D.N.B. uit Vichy meldt ver klaarde men gisteravond in militaire krin gen, dat de hoofdaanval der Britsche troepen in Syrië uitgaat van Doeraa, aan het begin van een natuurlijken toegangsweg naar Damascus. De vijand is echter overal op hardnekkigen tegenstand der Fransche troepen gestooten. De vijandelijke lucht aanvallen waren vooral gericht op de luoht- bases Rayak (Beiroet), Mezoe (Damascus) en Nerab (Aleppo). De Engelsche vliegtuigen hebben ook vlugschriften laten vallen. Op haar beurt heeft de Fransche luchtmacht de vijandelijke marschcolonnes aangevallen Fransche jachtvliegtuigen hebben Zondag in een luchtgevecht drie Engelsche vliegtui gen, waaronder twee Hurricanes, neerge schoten. Een troepentransporttrein met Britsch- Indische soldaten, die van Basra naar Bagdad onderweg was, is in de woestijn door Irakee zen tot ontsporing gebracht. Een groot aanial Britsch-Indiërs is omgekomen. Radiorede van Darlan Het D.N.B. meldt uit Vichy: De radio rede die Darlan gisteravond over alle Fransche zenders heeft uitgezonden, vindt haar toppunt in den oproep aan alle Franschen om de regeering te steunen in haar zware taak. Als taak der regeering noemde Darlan in de eerste plaats de ver betering van den toestand van het Fran sche volk, ten tweede de voorbereiding van den vrede, ten derde de voorberei ding van de toekomst van Frankrijk in het nieuwe Europa. Darlan legde in dit verband den na druk op de noodzakelijkheid van de onderhandelingen met Duitschland welke hij op instructie van maarschalk Pétain sedert weken voert- Het is plicht van de regeering een gunstig klimaat in het leven te roepen voor het tot stand brengen van een eervollen vrede. Alleen op die wijze zal Frankrijk's toekomst in het nieuwe Europa verzekerd zijn. Amerikaansche critiek op Washington Het D.N.B. meldt uit New York: Een der leidende organen van Wallstreet, Commercial and Financial Chronicle, oefent in een hoofdartikel uiterst scherpe critiek op de buitenlandsche en oeconomische politiek van Washington. In de eerste plaats, aldus het blad, gelooft de Amerikaansche regeering en een groot deel der bevolking nog steeds aan het effect van bluf met behulp van dreigende redevoe ringen van Washington. Men helt over tot de onjuiste opvatting, dat de herinnering aan de deelneming van Amerika aan den wereld oorlog nog thans den Duitschers kippevel be zorgt. Dit is niet realistisch en „onverant woordelijk". Ten tweede gelooft Washington de Duit sche bewapeningssuccessen te kunnen nadoen door een veelomvattend stelsel van oecono mische reglementeering in te voeren. Dit is eveneens een groote vergissing, want Duitsch- land's productiesuccessen zijn niet slechts het resultaat van reglementeering. maar een blijk van groot organisatietalent en nauwkeurige kennis van wat men wil. Washington gelooft dit slechts met behulp van reglementeering te kunnen nabootsen en past de dubieuze politiek toe, elke zoogenaamde wereldcrisis en iedere tekortkoming in de uitvoering van bewapeningsprogram te gebruiken als v wendsel voor nieuwe dictatoriale volmachten ten gunste van den president. Voorts behelst het artikel een felle afwij zing van het wetsontwerp over het beslag op particulieren eigendom voor bewapeningsdoel einden Het plan van den president om het geheele land in een angsttoestand voor bui tenlandsche gevaren te brengen, heeft gefaald. De vakvereenigingen hebben zich daardoor althans niet van de wijs laten brengen. De proclamatie van den onbeperkten uitzonde ringstoestand heeft haar psychische uitwer king niet gehad. Het blad is uiterst verontwaardigd over de bezetting van de North American Aviation- fabriek. Het beslag op de fabriek treft slechts de werkgevers en niet de werknemers, die hun eischen en stakingen waarschijnlijk tegen over, de regeering met succes kunnen voort zetten. Haifa gebombardeerd Het D.N.B. meldt uit Berlijn: De haveninstallaties van Haifa zijn in den nacht van 9 op 10 Juni door Duitsche bom menwerpers aangevallen. Zij troffen de pier en een der groote tanks, waar de door de buisleiding uit Mosoel aangevoerde petro leum wordt opgeslagen. Daarmede is de di recte strijd tegen de grootste en belangrijk ste olie-ravitailleeringsinstallatie van de Brit sche vloot op de Middellandsche Zee geopend en wordt de gevechtsactiviteit van het Duit sche luchtwapen uitgebreid tot de Britsche Palestijnsche kust. Het Fransche front heeft stand gehouden Aldus Vichy over Syrië In tegenstelling tot alle in het buitenland door Engelsche propaganda verspreide bewe ringen verklaart men volgens D.N.B. in mili taire kringen te Vichy, dat de Fransche ver dedigingslinie in Syrië en den Libanon op geen enkel punt is bezweken en dat het Irom tegenover alle aanvallen heeft stand gehouden. In dezelfde kringen spreekt men ook het van Engelsche zijde verspreide onware bericht tegen, volgens hetwelk Duitsche valscherm jagers in Syrië zouden zijn aangekomen Bovendien loochent Vichy het bericht, dat bij de Fransche strijdkrachten in Syrië talrijke gevallen van desertie voorkomen en een groot aantal soldaten naar de Engelschen sou zijn overgeloopen. Sjigemitsoe confere°nC'e Eden l»oat Naar Domei meldt, heeft djre dolil ambassadeur te Londen, SjigeUchatk ren tijdens een maaltijd in hel langdurig onderhoud met 1»a* van 1 gehad. Vermoedelijk, zoo vei Im6"/ zal Sjigemitsoe nog deze weel Hetet( aan Churchill brengen en waa dmet j hij op 16 of 17 Juni naar Tok ,n 258 om verslag uit te brengen. zoodat i ;e tred en Engelsche vliegers vol met een indraagt trein aan r gev Het Fransche agentschap OL^bijjki Beiroet, dat Maandag by een Br cbaar m aanval een trein, die naar Be: ygn de getroffen. Drie personen werde e thans vijftien gewond. Tmillioen het bl Japan en Nederland sdneomNe Domei meldde gisteren uit Ti ^«dei Binnenkort zal de regeering d den a houding bepalen ten aanzien varLkpn;n. landsch-Indische vraagstuk door]]!- - dag of twee hetzij een spoedver „pipjfi het kabinet te houden of een gi „-Mie bijeenkomst van de regeering e, DOSt bevel, zoo beweert men in «ilvtor kringen. «raiuer De autoriteiten van buitenlari veermacht hebben vanm net°y 4 departement van buitenlandschi j v gecombineerde vergadering geho fi5 handeling en bestudeering van 1 Nederlandsch-Indië op anaer 'oorstellen. De autoriteiten 1 sche zaken, die de beraadslagir jans vergadering van hedenmiddag be den, verwachtten spoedig In dit verband meenen politieke dat de betrokken autoriteiten to gekomen zijn, dat zij het Nederlandsch-Indië verwerpen, zienlijk afwijkt van het Japai Vernomen wordt, dat de opvat middellijke terugroeping bepleit Josjisawa, den Japanschen verteg te Batavia, in regeeringskringen S.PT. meldde gisteren uit To! lalsaldo In bevoegde politieke kringen men in het staken van de bespr schen Japan en Nederlandsch-Ini zeer een teeken, dat Japan zijn geeft, dan wel het begin van e der Japansche houding en mogeli gang tot andere methoden. Tokii besluiten van groote draagwijd soeoka zal thans moeten besl' koers moet worden gevolgd. H Japar. Is nog steeds van oeconoi wordt in deze kringen verklai noemde kringen is men voorts dat de kwestie, waarom het plaats gaat, niet zoozeer de va de aan Japan te leveren oliequotf hadigt de bepalingen van het kwantum tin, dat Japan jaarlijks uit N Indië zal kunnen betrekken. In wordt gewezen op het feit, dat ten als koopers van deze groi Indië een voorkeurspositie nemer. Nederlandsch-Indië, aldu: neriry toogd, moet blijkbaar in de e de toi rekening houden met de wenschi i her sident Roosevelt, ofschoon de sche regeering zeer goed beseft, pansche behoeften aan rubber 1, zij door Indo-China en Thailand all afzett orden gedekt Tenslotte wordt er op gewez 1 groc Amerikaansche leveranties riaal aan Nederlandsch-Indië gei Indruk in Japan hebben gewekt d. t Neer guns fabr adigc laatst 0 lindu: :e|et tij kon Verhooging van hu landhuisjes verbad Het A.N.P. meldt: Velen, die in andere jaren hi doorbrachten in het buitenlar kampeerden, zullen dezen zomer willen huren of eenvoudig ge j buitenverblijven. Er bestaat inde*! ks s dergelijke vacantiemogelijkheden fcend belangstelling, welke er in sens ve vallen toe heeft geleid, dat verhu tand buitenhuisjes den huurprijs gii1 hoogen. bet ispir duet De gemachtigde voor vestigt er de aandacht op, dat 1 prijsbesluit de verhooging boven het peil van 9 Mei drukkelijk verbiedt. Dit beslui(^orJ^ van toepassing op gemeubileerdriaal of gedeelten daörvan. Elke vak vj van den huurprijs is dus strafbq e n gemachtigde voor de prijzen aas v aarzelen in te grijpen, wanneer nslxl niet aan de bepalingen houdt. Het is immers in geen enkel 1 vaardbaar, dat door de verhoo d huurprijzen minder kapitaal-kracl ng in de gelegenheid zouden zijn doop eenigen tijd buiten te verblijven. Klachten kunnen worden ingedi plaatselijke politie en bij de inspeif e de prijsbeheersching. Onzekerheid omtrent der van de besprekingen te United Press meldt uit Tokio: De nationalistische organisatie heeft de Japansche regeering een zonden, waarin er op wordt aang onderhandelingen met Nederlands» te breken en drastische maatregelei De Nitji Nnsji Sjimboen meldt Japansche delegatie te Batav hoop op een overeenstemming hi geven. Te Sjanghai uit Thailand, en Nederlandsch-Indië aangekomei vertellen, dat men in deze get groeiend pessimisme de ontwikkeli situatie aanziet. Op de Philippijnen worden de v werken in groote haast versterkt, Een woordvoerder van de Japans ring heeft het antwoord van Batavi 1 „zeer onbe\ redigend" genoemd, aL_* het D.N.B. Het wordt op het oogeni^ zeide hij, zorgvuldig bestudeerd. ïom nog niet beslist, of de onderhandelin ir" worden voortgezet, men kan ook zeggen, wanneer Japan een besl: De Japansche vice-consul te Batai jide Ikeda, is gisteren aan boord roena Marce te Tokio aangekomejbi meldt Domei. Journalisten trachtten inlichtingen uit de eerste hand te over de onderhandelingen. Zij sl^ti echter niet in een concrete krijgen. Ir :ri er

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2