9 Rad ioprogram ma G JUNI 1941 PAG. 5 al Te vacah bekij over daari inge 250 gr boter of 200 gr. slaolie of raapolie 250 gr boter 250 gr. boter of mar- ganne of 200 gr slaolie of raapolie 250 gram boter 2 rantsoenen gebak 1 rantsoen 2 rantsoenen 200 gr sla- of raapolie M rantsoen vleesch, verduurz. kip, eend. gans of kalkoen LO ÏNKS' RGAVB Graficus: D., Amsterdam. heeft de directie van eming zijn geheele eid van het Pinkster - ioen toekomen. Dat gen tijd op prijs ge el .geen nader betoog. rwa bladATIF *:N DOMEINEN p van het kan too TIEN WENKEN. Vorig jaar hebben we tien wenken van den Voedingsraad gegeven. Met de verandering van den tijd zijn ook zij en met hen hun naam gewijzigd. Het zijn tien wenken geworden voor de voeding onder de huidige omstandigheden: 1. Melk en taptemelk zijn belangrijke voe dingsmiddelen ook voor volwassenen. In toe spijs, soep of stamppot gebruike men melk. taptemelk, karnemelk of taptemelkpoeder. 2. De aardappelen, vooral in de schil ge kookt, zijn een voedingsmiddel van groote waarde. Behalve koolhydraten, bevatten zfj vitamine C, mineralen en volwaardig eiwit. Het in de schil koken der aardappelen be spaart geld en voedingsstoffen. 3. Dagelijksch gebruik van 250 gram ge kookte groente of 125 gram rauwe groente is voor een volwassene gewertscht 4. Men koope bij voorkeur de groente, die het seizoen in overvloed oplevert en gebruike een gedeelte van de groenten rauw. Men raad plege een groentenkalender. 5. Aardappelen en groenten behooren zoo kort mogelijk teworden gekookt en met zóó weinig water, dat vrijwel niets behoeft te wor. den afgegoten 6. Men gebruike regelmatig radijs, geraspte rauwe wortel, knol- of koolraap of de vruchten van het seizoen. 7. Tarwemeel, roggemeel, gewone haver mout en grove gort zijn vollediger van samen stelling en goedkooper dan tarwebloem, gepre. pareerde havermout en parelgort. 8. Daar de bestanddeelen van eieren en kaas voor ons zeer belangrijk zijn, is het aan te raden van de gedistribueerde hoeveelheid, in dien mogelijk, volledig gebruik te maken. Desgewenscht kan een deel van het kaasrant soen in plaats van vleesch in het middagmaal worden gebruikt. 9. Het vleeschrantsoen vuile men aan door bij de menu's waar mogelijk gebruik te maken van de beschikbare peulvruchten, taptemelk poeder, visch. garnalen of mosselen. 10. Bereidt de voeding op de juiste wijze, hierdoor worden belangrijke voedingsstoffen gespaard. Gebruik de groente en vruchten zoo versch mogelijk. In het kader van de tentoonstelling „Voe ding in dezen tijd" herinneren we nog eens aan deze „wenken", die misschien onder de dames en heeren van de practijk wel eenige stof tot beschouwingen zullen bieden. DEPARTEMENT VAN VOLKSVOORLICHTING EN KUNSTEN Bij het departement van volksvoorlichting en Ouderkerk a. d. Use! ontvangt een fraaie oorkonde Herinneringen uit de evacatie- dagen In de Raadszaal van het Gemeentehuis te Ouderkerk a.d. IJsel wéren Donderdag morgen bijeen burgemeester Mr. F. J. van Beeck Calkoen de beide wethouders de heeren C. J. Hoogendijk en J. de Jong Cz., de gemeente-ontvanger de heer P. van der Leeden, de beide plaatselijke artsen Dr. L. G. van Omme en L. J. Leeuwenburg, alsmede het gemeente-personeel en de gemeentebode. Het wachten was op de beide afgevaar digden uit de burgerij van Wageningen, de groepsleiders van de evacuatie in Mei 1940 de heeren M. Bozelie en E. J. Vossers, die zooals door het gemeentebestuur van Wage ningen was bericht, een oorkonde zouden komen overhandigen, als blijk van erkente lijkheid voor de verzorging in Mei 1940. Na aankomst en begroeting, stelde burge meester Van Beeck Calkoen de aanwezigen aan het tweetal voor, waarna hij gelegenheid gaf zich van hun opdracht te kwijten. Eén van de beide heeren nam daarop het woord. Hem was de aangename doch moei lijke taak opgedragen namens de burgerij van Wageningen bijgaande oorkonde aan te bie den. Gaarne had de burgemeester der ge meente Wageningen dit 'zelf gedaan, maar de tijd ontbrak hem daartoe. Nog levendig staan spr. de moeilijke Meidagen van 1940 voor den geest Namens heel de burgerij zegde spr. allen nogmaals hartelijk dank voor de genoten verzorging, speciaal hen, die de burgers van Wageningen in hun huizen opnamen en ver zorgden. Moge deze oorkonde U, aldus spr., herinneren aan het ongewilde bezoek, dat de burgers van Wageningen u brachten, en tevens zijn een bewijs van groote dankbaar heid. In de hoop, dat dergelijke toestanden hen in de toekomst zouden bespaard blijven, en dat door Gods goedheid de vrede spoedig op aarde zou terugkeeren, eindigde spr. zijn toespraak. Daarop werd de oorkonde, keurig getee- kend en ingelijst, overhandigd en door de aan wezigen bewonderd. Burgemeester van Beeck Calkoen sprak daarop een hartelijk dank woord. Toen wij, aldus sp., op een Februari- avond van 1940 bijeen waren tot het tref fen van voorbereidselen voor de mogelijke ontvangst van geëvacueerden, heeft wel nie mand van ons vermoed, det dit zoo spoedig werkelijkheid zou worden. Uw zorgen en leed waren voor eenige dagen de onze. Wij héb ben getracht het elkander zoo aangenaam mogelijk te maken. Ook hierbij waren tekort komingen, die wij echter naar den achter grond dringen. De gemeenten werden ctoor het leed en de omstandigheden korter bij el kander gebracht. Na de hartelijke brief van uw gemeentebestuur ontvangen wij nu nog bovendien deze fraaie oorkonde als kunst volle herinnering. Er zijn gebeurtenissen, die ctoor de eeuwen heen geboekstaafd blijven, en dit zal ook het geval zijn met de Meidagen van 1940. Deze oorkonde is een fraaie aan winst voor onze Raadszaal, en zal dan ook daarin een plaats krijgen. Wij werden, aldus spr., toen plots voor vraagstukken gesteld, waarop wij niet gerekend hadden. Dank zij de spontane en gereede hulp, die de burgerij met Inzet van al haar krachten verleende, ls alles zoo goed verloopen. OFFICIEELE PUBLICATIE VAN DEN GEMACHTIGDE VOOR DE PRIJZEN VASTGESTELDE MAXIMUMPRIJZEN. BERICHT No. 9. De volgende prijzen mogen ten hoogte aan het publiek ln rekening worden gebracht ANSJOVIS 0,52 0.65 0.84 1— 1.45 25 40 j Keulsche potten, inhoudende 100 stuks 8. ANSJOVISPASTEI IN TUBEN» Ansjovispastei 1/1 tuben (ca. 65 gr.) 0.64 Vu (ca. 32 gr.) 0.3" 1/1 blikken, inhoudende 4 kg. netto 9.25 1/2 2 4.75 1/4 I 1 2.60 1/1 34L 8.85 1/2 1% 4.60 1/4 15/16 2.60 VERMENGD MET ANDERE VISCHt zgn. ansjovispastei: 1/1 tuben (ca. 65 gr.) 0.45 tuben (ca. 32 gr.) 0.27 ANSJOVISFILETS» 1/1 blikken 3% kg. netto 14 50 I 1/1 potjes 0.35 kg. netto 1.90 1% 7.50 1/1 0.20 1.10 ii. 1 4 25 Filets in fust per V4 kg. (los uitgewogen 2.— Vk 1.901 IN AL DEZE PRIJZEN IS DE OMZETBELASTING INBEGREPEN. BEWAAR DEZE OPGAVE EN GEBRUIK HAAR. Nieuwe opgaven kunnen de vroegere ongeldig maken. Zaterdag 7 Juni HILVERSUM I. 415.5 METER 700 B.N O.: Vragen Gramofoonmuziek Ochtendgymnastiek Gramofoonmuziek Ochtendgymnastiek B.N.O.: Nieuwsbericht. Gramofoonmuziek Voor de huisvrouw Gramofoonmuziek Ernstige muziek (opn.) Viola d'amore, clave- cimbel en gramofoon muziek. Almanak B.N.O.: Nieuws- en oeconomische bericht Omroeporkest en gra mofoonmuziek. Voor het gezin. Gevarieerd progr. Bijbellezing. (Voorbe reid door de Christe lijke Radio Stichting) Zang met pianobege- ieid. en pianovoordr. B.N.O.: Nieuws-, oeco nomische en beursber. Orgelspel Gramofoonmuziek Voor d. binnenschlpp. Musiquetite. 7.15 Romancers en soliste 7.45 Voor den boer 8.00 B.N O.: Nieuwsbericht 8.15 Spiegel van den dag 8.30 Köllner Kammersin- lonieorchester 930 Berichten (Engelsch) 9.45 Gramofoonmuziek 10.00—1015 B.N.O.: Uitzen ding in de Eng. taal: Dutch News Reel. HILVERSUM II 301.5 METER 645 Gramofoonmuziek 6 50 Ochtendgymnastiek 7 00 Gramofoonmuziek 7.45 Ochtendgymnastiek 8.00 B N O Nieuwsbericht. 8.15 Gew. muziek (gr pl.) 8.40 Gramofoonmuziek 10.00 Morgenwijding. (Voor bereid door het Vrij zinnig Prot. Kerkcom.) 10.20 Gramofoonmuziek 10.30 a. Ons Schemeruurtje (opn.), b. Eugen Wolff en ziin orkest (gr. pl.) 12.00 Berichten 12.15 Ensemble Erica Helen 12.45 B.N.O.: Nieuws- en oecon. berichten Het Nieuw Hollandsch Strijkkwartet en solist Voor de rijpere jeugd De Hohe Messe, Bach. Melodisten, solist en piano-intermezzi Bijbelvertell. (Voorber. door het Vrijzinnig Protest. Kerkcomité) i B.N O.: Nieuws-, oeco nomische en beursber. I Viool, piano en gra mofoonmuziek i Het Haagsch Vocaal Dubbelmannenkwartet en gramofoonmuziek. i Reportage B. N. O.: Groningsch praatje Nieuws v< 0 Werkers 5 Nieuws vi B N O.: Nieuwsbericht. 5 Gramofoonmuziek 3 Gevarieerd progr. 5 Gramofoonmuziek 5 Dagsluiting. (Voorbe reid door de ChristeL Radio-Stichting). B N.O.- Nieuwsbericht. Sluiting. Wij hebben nu, aldus spr., een herinnering van u gehad, wij willen u ook een herinnering aan Ouderkerk meegeven, met het verzoek dit in de raadszaal van Wageningen te willen ophangen. Spr. overhandigde hierop een prachtig riviergezicht van ons dorp in lijst met de inscripie: „Ter herinnering aan het verblijf van de burgers van Wageningen, Mei 1940". Nadat de afgevaardigden van Wageningen hiervoor nog hun hartelijken dank hadden uitgesproken, werden onder het genot van een kop koffie, nog vele herinneringen opgehaald uit de dagen der evacuatie, en bleef het gezel schap nog eenigen tijd genoegelijk bijeen. DE ONGEVALLENVERZEKERING VOOR ARBEIDERS IN NOORD-FRANKRIJK De secretaris-generaal van sociale zaken heeft betreffende de ongevallenverzekering in Noord- Frankrijk bepaald, dat de werkgevers, bedoeld in artikel 10, eerste lid, sub a van de Ongeval lenwet 1921, die werken uitvoeren in het be zette Fransche gebied, ten aanzien van he heele complex van die werkzaamheden vai aanvang van die werkzaamheden af ten zien van dat deel hunner ondernemingen den geacht een verzekeringsplichtig bedrijf uit te oefenen, dat is ingedeeld in gevarenklasse 35, met toewijzing van gevarencijfer 40. In afwijking van het bepaalde in de Onge vallenwet 1921, is risico-overdracht ten aanzien van deze werken uitgesloten. De werkgevers zijn verplicht de loonlijsten, welke zij ter plaatse, waar de werkzaamheden worden verricht, aanhouden voor de Duitsche Weermacht, of een afschrift daarvan, toe te zenden aan of ter beschikking te stellen van den Raad van Arbeid te 's-Gravenhage. Deze Raad van Arbeid is belast met de vaststelling en de inning der premiën. Het dagloon voor de berekening van de pre miën wordt voor alle werklieden vastgesteld op 8, de Zondagen inbegrepen, indien op Zondag wordt gewerkt. In afwijking van de desbetreffende bepalin gen van de Ongevallenwet 1921, bedraagt de tijdelijke uitkeering voor arbeiders, wier uur loon 60 cent of meer, doch minder dan 70 cent bedraagt, 5 per dag, voor arbeiders, wier uurloon 70 cent of meer bedraagt, 6 per dag. de Zondagen daarbij inbegrepen, indien op Zon dag wordt gewerkt, erf voor arbeiders met een vast week- of maandloon 80 pet. van het vaste loon ln guldens. Aan bouwvakarbeiders, die op uurloon werk zaam zijn, wordt, gedurende de eerste 6 weken, ook een vergoeding voor vacantiebons ver strekt over volle kalenderweken, waarover tijdelijke uitkeering wordt gegeven. Deze vergoeding wordt bij een uurloon 60cent 1.12 per kalenderweek. bij een loon van 70 ct. of meer 1.16 per kalenderweek. Deze verordening, waarover de Staatscourant van gisteravond nadere bijzonderheden bevat, 1 Januari 1941. DIRECTE BELASTINGEN, INVOER RECHTEN EN ACCIJNZEN De ontvanger der directe belastingen. lnv< rechten en accijnzen P. W - - «- - plaatst Kreta - Na de landing maken de Duitsche soldaten zich in illarijl gereed, om het offensief in te zetten (Atlantic-Holland) Mussolini woonde in gezelschap van den Duitschen Rijksjeugdleider Axmann in het stadion te Rome de massale gymnastiekuitvoering der Italiaansche jeugd biL Een overzicht tijdens de demonstratié (Atlantic-Holland) d. zorgt goed toeristen. De verkeersborden hebben In de practijk reeds lang hun onmis baarheid bewezen en waar stads uitbreidingen dit noodig maken, worden nieuwe geplaatst. Een wegwijzer in het Westelijk deel van Amsterdam wordt ln orde gebracht (Pax-Holland) F in!;-ertentoonstelling van de Eerste Zaansche Zweefvliegclub, welke te enie werd gehouden, was veel interessant materiaal bijeengebracht (Pax-Holland) zijn soldaten, ergens aan het front (Weltbild-Pax-Holland) De koolzaadstruiken worden, nu ze flink omhoog schieten, met raffia opgebonden, opdat ze niet door den wind geknakt zullen worden (fex-Hdlaod) Dr. M. A. van Andel t Te Gorlnchem is ln den leeftijd van 63 jaren overleden dr. M. A. van Andel, huisarts aldaar. Dr. van Andel had een uitgebreide praktijk. In de medische wereld heeft dr. van Andel een groote bekendheid verworven als beoefe naar van de geschiedenis van de geneeskunst. Zijn laatst verschenen boek „Chirurgijns, vrije meesters, beunhazen en kwakzalvers", dat de chirurgijnsgilden en de praktijk der heelkunde van 14001800 behandelt, is in de medische we reld met veel waardeering ontvangen. De over ledene was een van de steunpilaren van het Genootschap voor de geschiedenis van de ge nees-, wis- en natuurkunde. Dr. van Andel was voorzitter van den kring Gorkum van de maat schappij voor geneeskunde en adviseur van da vereeniging voor ziekenhuisverpleging in de plaats zijner inwoning. COLLECTIEVE ARBEIDSOVEREENKOMST BAKKERSBEDRIJF Het college van rijksbemiddelaars heeft een groot aantal bepalingen uit de gangers, dat in het Oosterhamrikkanaal te Gro ningen een meisje te water lag. Terstond begaf zich de 20-jarige woonschuitbewoner H. de J. te water. Deze wist de drenkeling, de 13-jarige Antje E. te redden. Het meisje had veel water naar binnen gekregen en werd in het Acade misch Ziekenhuis opgenomen. Toen de vader zijn dochter hier bezocht, vroeg hij haar, of zij wist waar haar zusje, de 5-jarige Maartje was. Deze was nog niet thuis gekomen. Antje ver telde, dat zij met haar zusje aan het vischjeg vangen was en dat Martje daarbij plotseling i di herinneren. De vader spoedde zich hierop naar de politie, Deze ging dreggen en haalde na geiuimen tijd het lijkje van het meisje ondei de woonschuit vandaan. Land- en Tuinbouw CIJFERS UIT DEN TUINBOUW Grooler aanvoeren mei gunstiger prijzen De productieslag in den Westlandschen tuin bouw toont zich reeds op een duidehjke wijze in de aanvoercijfers van één der groot ste veilingen in deze streek, n.l. die te Naald wijk. De aanvoeren blijken in de afgeloopen maand n.L aanzienlijk hooger te zijn geweest dan in de laatste jaren het geval is geweest, en hoewel uiteraard weersinvloeden zich op de cultures sterk laten gelden, mag worden aan genomen, dat de gelegenheid welke dit jaar is geschapen om ruimer te telen, goed is benut, «i de verhoogde productie tot gevolg heeft gehad. Ook de omstandigheid dat in de beide vorige jaren veel plantmateriaal is bevroren moet worden aangemerkt dat nu zulks niet is gebeurd, de aanvoeren grooter zijn geworden. Daarnaast kan in het algemeen een hooger opbrengst voor de producten worden vastge steld. Door al deze omstandigheden is de om zet aan genoemde veiling thans ruim driemaal zoo hoog als het vorig jaar in Mei. De gemiddelde prijs welke in de afgeloopen maand voor de bloemkool werd betaald was 17.16 per 100 stuks, tegen 7.92 in het vorig jaar, doch 16.45 in 1939. De aanvoer van bloemkool bedroeg nu 612.557 stuks tegen 364.799 stuks in het vorig jaar en slechts 89.053 stuks in 1939. De gemiddelde prijs voor bospeen was 14.16 per 100 bos, het vorig jaar 11.10. Voor sla werd betaald 4.89 per 100 krop tegen 1.98 ln Mei 1940 en 1.89 in 1939. Dit prijs verschil is dus wel aanzienlijk! Voor spinazie werd betaald 5.80 per 100 kilo, het vorig jaar 3.35 en in 1939 2.98. En, het woord „doorgedraaid" komt thans In de tabel niet voor terwijl er in de vorige jaren verschillende cijfers voor noodig waren.! Wetenschappen DE FRIESCHE DICHTER SJOERD MEINESZ In 1938 overleed in het Friesche stadje Stavoren in den ouderdom van 88 jaar de volksdichter van den Zuidwesthoek, Sjoerd Meinesz. In verschillende bladen is toen aandacht geschonken aan de beteekenis van dezen bescheiden man, die de vele gedichtjes, waarpaee hij ook tot het hart en de verbeel ding van zeer eenvoudigen sprak, doorgaans slechts met zijn initialen onderteekende. Dr. J. B. Schepers wees er in 1928 op, dat Meinesz inderdaad een dichter was en geen rijmelaar of versiesschrijver. Toch verkreeg zijn werk buiten de streek, waar hij woonde, slechts weinig bekendheid, mede doordat het nimmer verzameld werd. Dat dit te betreuren was, blijkt uit een zoojuist door de Fryske Bibletheek uitgegeven waardevolle bloem lezing uit het werk van den dichter, welke samengesteld en ingeleid werd door den letterkundige J. Piebenda, en welke tot titel draagt: ,It rike jier" (het rijke jaar). Meinesz blijkt uit de verzen een sterk met natuur, volk en bodem verbonden dichter te zijn, die in zuiver Friesch, in eenvoudige en toch be wogen taal verhaalt van zijn rijkdom, welke het beleven van het jaar in zijn kringloop, van zijn eigen leven en van het landschap in de streek van Hindeloopen tot Slooten hem schonk. Ook het verleden sprak krachtig tot dert dichter en hij roept visioenen op van fluiten, koffen en galjooten uit Molkwerum, die de zeeën bevoeren, van „hoog opgetuigde schepen met het hooge roer in het statiehek". Hij heeft het gesnor van het spinnewiel en het gestamp van de karn gekend, de dorschers en de eekschillers va» Gaasterland, de hannekemaaiers en de ruige schippers en dit alles vindt men in zijn dichtwesk terug. Het stemt tot voldoening, dat dit waarlijk volk» sche werk thans voor breed en kring toeganke lijk is gemaakt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 5