^ersport in het verboden gebied U VOELT U NIET PRETTIG CARTER'S Rad ioprogram ma Mijnheer Pimpelmans heeft alweer pech 3 JUNI 1941 PAG. 5 op eenige punten lerordening van den rijks- i buitengewone maatregelen jdiging, die de instelling jr tuigen van verschillenden lied behelst, tot een aantal te heeft gegeven, heeft Titiatief genomen om bij de te autoriteiten opheldering tmede zijn Zaterdag op de gedaan, die vaartuigen, met name Avan belang zullen zijn- ^^te een vertegenwoordiger in bevelhebber der marine ge algemeene opmerkingen li, dat de in de ver orde- gemeenten alle builen tebied vallen, d.w.i. dat Isich binnen die gemeen- laar kunnen blijven en n de verordening spreekt eid van uitzonderingen, jekschriften bij den bevel- litsche marine in Neder ig no. 3, Scheveningen) gediend. De aandacht werd it geen verzoeken van op personen in behandeling [enomen. All Eenomen. Alle ver zoe- Dopen via een organ i- [ligplaats). Wie geen lid if nir(Jie moet er zich voor deze Tmaar bii aansluiten. To' vai(rz< k,g< frd ^hte deze bij aansluiten. To' :oeken zal zijn beslist mn- ontheffing is gevraagd gebied blijven liggen. ;rd erop gevestigd, dat hun telijk aansprakelijk zijn dat er van hun zou kunnen worden er '*Slqting van de beslissing gee- *tn de vaartuigen zal mogen ^^Vanwege den A.N.W.B. ■■ten, die, zich thans nog in Sjfied bevinden, op eigen ge- ü^jiten gebracht mogen wor- was onomwonden be- t vraag was wat er moet [booten, die niet meer of aanbouw) kunnen [eeld houten motorbooten, hebben voor hun mo tet logiesgelegenheid, die omstandigheden dit later zijn gelaten en niet wel booten, die in aan- lorraad zijn op werven, was, dat voor al deze r)eciaal verzoek aan den ^>ber moet worden ge- ■organisatie, een werf, een llbinnen de verboden zone be- I watersporthavens onder te jj men moet bedenken, dat 'taire en burgerlijke scheep- kan zijn als zulke booten __jJen gelegd, werd gezegd, dat "Ifel er aanleiding voor de be- en) zing, den betrokken eigenaar jachthaven enz. kan zijn om Stflgen aan den marinecomman- (C igen. Overigens meende men, fen het verboden gebied lig- vinden zal zijn. De eigenaren i| zelf de zorg. Nog werd gevraagd hoe het ln dit geval met het toezicht zal gaan. Er zijn reeds berichten ingekomen van exploitanten van jachthavens, die plaats zoeken voor 10, 20 en zelfs 100 ple ziervaartuigen. Evenals de eerder genoemde gevallen kunnen deze aan de beslissing van den Marinebevelhebber worden voorg:'?gd. In af wachting ervan mogen de booten nog zoolang blijven liggen, onder deze1,1e condities als bovengenoemd. Naar uit het antwoord op een andere vraag bleek wordt er van de begrenzing van het ver boden gebied van Duitsche zijde geen verdere specificatie gegeven. Men stelt zich op het standpunt, dat de verordening op zichzelf wat dit punt betreft duidelijk genoeg is. Grens- en twijfelgevallen legge men aan den Marinebevelhebber voor. Zulke grensgevallen zijn denkbaar ten aanzien van werven, die om zoo te zeggen op den rand van het verboden gebied en wel nog juist er binnen liggen of aan den oever van een kanaal, dat deze grens vormt. Het zal voor deze gevallen niet altijd gemal lijk zijn, vooral niet in den zomer, voor de booten een ligplaats te vinden. Het ant woord was, dat daarnaar in het algemeen toch gestreefd zal moeten worden, tenzij men mt- heffing krijgt Bedrijfsdoeleinde Er zijn vele booten, die in de. week voor bedrijfsdoeleinden dienen, doch op Zon- en feestdagen voor ontspanning verhuurd worden (punters in Giethoorn b.v.). Is dit laatste ver oorloofd? Booten, die voor bedrijfsdoeleinden dienen, vallen niet ónder de verordening. Zuivere ont- spanningstochten zijn echter niet toegestaan. Er zijn watergebieden, waar hotels en res taurants slechts over water te bereiken zijn; mogen de exploitanten de gasten per roeiboot halen en wegbrengen? Mag de bezitter van een particuliere woning, die rondom in het water ligt, zich van een roeiboot bedienen om zijn huis te bereiken of te verlaten? Deze booten vallen eveneens onder de uit zonderingsbepalingen voor booten, die voor een bedrijf noodig zijn; zuivere ontspannings- tochten zijn echter niet veroorloofd. Samenvattend werd opgemaakt, dat iedere booteigenaar strafrechtelijk verantwoordelijk blijft voor elk misbruik, dat van zijn boot wordt gemaakt. Woekerprijzen Als immoreel moet worden verondersteld, dat buiten het verboden gebied hier en daar reeds huurprijzen voor ligplaatsen van booten werden gevraagd, welke het zesvoudige zelfs waren van den normalen huurprijs. Deze woekerpractijken vallen onder de verordening op den woeker en zullen vervolgd worden, desnoods nog met een afzonderlijke maat regel. Opdrijving van huren van bootenhuizen In Reeuwijk heeft een aantal lieden aanleiding gevonden om voor de huur van bootenhuizen buitensporig hooge prijzen te vragen. In sommige gevallen vroeg men voor een ligplaats, welke normaal 35 kost, 200 gulden. De gemachtigde voor de prijzen ves tigt er met nadruk de aandacht op, dat dergelijke prijsverhoogingen strafbaar zijn. Men mag.niet meer vragen of be talen dan den prijs, die op of voor 9 Mei 1940 gebruikelijk was. Tegen overtredin gen zal zeer streng worden opgetreden. Mocht iemand bemerken, dat hem in een dergelijk geval teveel wordt gevraagd, dan kan hij zich tot de plaatselijke politie wenden of tot den inspecteur voor de prijsbeheer- sching in het betreffende gebied. Ter voorkoming van misverstand werd er ook nog de aandacht op gevestigd, dat de aanmeldingsplicht voor buitenboordmo toren niet beperkt is lot buitenboordmoto ren, die rich in het verboden gebied be vinden. maar voor alle buitenboordmotoren hier te lande geldt. ALS uw lever niet voldoende LEVER-GAL afscheidt. lederen dag moet uw lever een liter lever-gal ln uw Ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende ls, verteert uw voedsel niet, het bederft. U voelt u opge blazen. u raakt verstopt. Uw llchi glftigd, u voelt u beroer alles idlg, u j ilddelen zijn slechts lapmid- --,ETJF° delen. U moet CARTER'S LEVER-PILLETJES nemen om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschadelijk, plantaardig, zacht, onover troffen om de lever-gal te doen vloeien. Elscht Carter s Lever-PUIetJea bij apothekers en drogisten f 0.75. 11 VER - PILLETJES De distributie van vaste brandstoffen Nieuwe regeling voor dezen zomer De secretaris-generaal van het departement van handel en scheepvaart maakt bekend, dat bijzondere maatregelen worden getroffen in zake de bevoorrading van de handelaren in vaste brandstoffen. In verband hiermede wordt bepaald, dat met ingang van Zaterdag geen vaste brand stoffen meer mogen worden afgeleverd op de bonnen en toewijzingen, welke aan ver bruikers zijn verstrekt en welke dienden voor verwarming voor het stookseizoen 19401941, ook al zijn deze bonnen en toewijzingen bij den leverancier voor den afloop van geldigheidsduur ingeleverd. Dit zijn dus alle bonnen van de A-kaarten, zoowel voor haar den en kachels, als voor centrale verwar ming, alle periodebonnen en alle toewijzin gen welke vervallen voor of op 30 Juni De aflevering van vaste brandstoffen blijft toegestaan: le. op de bonnen 01 k.f. en 02 k.f van de kookkaarten en 2e. op de bon nen voor generator-anthariet en generator- turf. De verbruikers in de groepen B, C en D, die een toewijzing voor zomerverbruik hebben ontvangen, dienen zich, indien op deze toewijzingen op 1 Juni nog geen vaste brandstoffen zijn afgeleverd, te wenden tot den plaatselijken distributiedienst, welke op deze toewijzingen een djstributiezegel plakt en dit zegel afstempelt. Hierna mag. tegen inlevering van deze van een zegel voorziene toewijzingen bij een handelaar alsnog de op deze toewijzingen vermelde hoeveelheid vaste brandstoffen worden betrokken, terwijl de handelaren deze toewijzingen ook ter inwis seling tegen aanvullings- of tegen verzamel- toewijzingen bij de distributiediensten kun nen aanbieden en zich op deze wijze herbe- voorraden. De handelaren zijn verplicht, de toewijzingen, welke de verbruikers uit deze groepen reeds thans bij hen hebben inge leverd, zonder dat de verbruikers hierop brandstoffen hebben ontvangen, ter zegeling door den distributiedienst aan de Verbrui kers terug te geven. De verbruikers in de groep E, die de hun voor Mei toegewezen hoeveelheid op 1 Juni nog niet hebben ontvangen, vallen niet onder de bovenstaande regeling. Zij dienen zich tot de brandstoffencommissie te wenden met het verzoek om met dit feit rekening te hou den bij de toewijzing voor de volgende periode. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat alsnog gedurende hetseizoen de afle vering van vaste brandstoffen zal worden toegestaan op de toewijzingen, die thans vervallen zijn verklaard. Met nadruk wordt er derhalve de aandacht van alle betrok kenen op gevestigd, deze toewijzingen niet te vernietigen, of anderszins onbruikbaar te maken, doch deze zorgvuldig te be waren. Krachtens de bepalingen van de Vaste brandstoffendistributiebeschikking 1940 III is men hiertoe bovendien wette lijk verplicht Woensdag 4 Juni HILVERSUM I 415.5 METER Gramofoonmuziek Ochtendgymnastiek Gramofoonmuziek Ochtendgymnastiek BNO: Nleuwsber. Gewijde muz. (gr.pl.) Gramofoonmuziek - Vóór de huisvrouw Gramofoonmuziek Het Sylvestre Trio en gramofoonmuziek Voor de kleuters Omroeporkest Orgelspel Voor den boer Almanak BNO: Nieuws- en oec. berichten Maastrichtsch stede lijk orkest, solist en gramofoonmuziek Amusementsorkest en Voor de vrouw Pianovoordracht en gramofoonmuziek Bijbellezing (voorber. door de Chr. Radio- stichting) Voor de jeugd Gramofoonmuziek BNO: Nieuws, oec. en beursberichten 5.30 Voor de jeugd 5.45 Orkest Eloward 6.15 Voor den binnen schipper 6.30 Omroeporkest 7.25 Gramofoonmuziek 7.30 Volkszang met piano- geleiding 8.00 BNO: Nieuwsberichten 8.15 Spiegel van den dag 8.30 Gevarieerd progr. 9.30 Berichten (Eng.) 9.45 Gramofoonmuziek 10.00—10.15 BNO: Uitzending in de Engelsche taal: The dutch achieve ments in the Nether lands Indies HILVERSUM II. 301.5 METER Gramofoonmuziek Ochtendgymnastiek Gramofoonmuziek Ochtendgymnastiek BNO: Nieuwsber. Gramofoonmuziek Morgenwijding (voor bereid door het Vrfjz. Prot. Kerkcomité) Pianovoordracht Declamatie Gramofoonmuziek Beriohten Romancers 12.45 BNO: Nieuws- en oec. berichten. 1.00 Omroeporkest 1.45 Gramofoonmuziek 2.00 Voor de jeugd 2.30 Verkorte opera: „Don Pasquale" (opn.) 4.00 Het Haagsoh Trio en gramofoonmuziek 5.00 Cursus: Het geestelijk karakter van ons volk (voorbereid door het Vr. Prot. Kerk comité 5.15 BNO: Nieuws-, oec. en beursber. 5.30 Salonorkest 6.15 Ensemble Bandi Ba- logh 6.45 Reportage 7.00 Brabantsch praatje 7.15 Gramofoonmuziek 7.30 De vestigingswet Kleinbedrijf 1937 (III) causerie 7.45 Gramofoonmuziek 8.00 BNO: Nieuwsber. 8.15 Het Residentieorkest en solist 8.55 Declamatie 9.15 Het Residentieorkest 9.55 Dagsluiting (voorber. door de Chr. Radio- Stichting 10.00—10.15 BNO: Nieuwsber. Sluiting PINKSTERVOETBALTORNOOI TE ROTTERDAM Georganiseerd door de Chr. voetbalvereniging V-V.O. Excelsior wint in de hoofd klasse Dertig elftallen in den strijd Gisteren werden op de terreinen van de R.S. v. L.O. aan het Langepad te Rot terdam een Pinkstervoetbaltornooi ge speeld, georganiseerd door de Rotterd. Chr. Voetbalvereeniging „V.V.O.". Dit sportfestijn werd begunstigd door fraai weer en bijgewoond door een groot publiek, dat met aandacht de vaak span nende wedstrijden volgde. 's Morgens om kwart over negen vond de opening plaats door den voorzitter van V.V.O., den heer G. J. Stapelkamp, die in zijn openingswoord er op wees, dat de oude Chr. Ned. Voetbalbond in naam opgehouden heeft te bestaan, doch de geest, waaruit zij voort gekomen is, leeft nog. In dit opzicht zegt het voldoende, aldus spr., dat aan dit tornooi 30 elftalien deelnemen, voor het grootste deel uit de omstreken van Rotterdam tegen vorig jaar op den Chr. voetbalbondsdag 52! De or- ganiseerende vereeniging V.V.O. heeft on langs het 15-jarig bestaan in stilte herdacht Met alle energie hebben de V.V.O.-ers zich onder dit werk gezet en het resultaat is boven verwachting. Helaas kan D.V.V. uit Amsterdam, naar spr. mededeelde, niet uit komen, doch haar plaats in de hoofdklasse wordt vervangen door W.I.A., dat op haar beurt vervangen wordt door D.O.S. II. Na nog enkele andere mededeelingen gedaan te hebben, besloot spr. met te wijzen op de be- teekenis van het Pinksterfeest. Laat de wereld zien, zoo besloot spr., wat het is Christen te zijn en welke beteekenis dit heeft óók in de sportwereld. Hierna werd met de wedstrijden aangevan gen. Op drie terreinen werden de ballen aan het rollen gebracht. De wedstrijden verlie pen meest vlot, zoodat men aan het eind van den dag slechts 10 minuten bij het pro gramma ten achter was. Vooral de wedstrij den T.O.G.Jodan Boys en de finale T.O.G. Excelsior (Maassluis) waren rijk aan spanning met vaak verrassend goede spelmomenten. Toen het eindsignaal weerklonken had, hadden 30 elftallen in vier afdeelingen de strijd om de eereteekenen gestreden. Om 5.20 uur kon toen ue tornooileider overgaan tot het uitreiken der prijzen en het sluiten van deze buitengewoon geslaagde sportdag. Een dankbaar gebruik werd gemaakt van de hulp van enkele E.H.B.O.-leden. De uitslagen: Hoofdklasse: Vitesse (Delft)V.V.O. 11 (Vitesse wint na strafschoppen), T.O.G.Jodan Boys (Gouda) 32, Excelsior Or. Wit (Dordt) 10, W.I.A.St. Hooger 00 (St. Hooger winnaar door loting), VitesseT.O.G. 04, ExcelsiorSt. Hooger 20, VitesseSteeds Hooger 22 (Steeds Hooger winnaar door strafschoppen), ExcelsiorT.O.G. 11 (Ex celsior winnaar door strafschoppen). le prijs Excelsior (beschikbaar gesteld door Rott. Fed. v. C.J.M.V.). 2e prijs T.O.G. (beschikbaar gesteld door den heer L. C. de Wijn). 3e prijs Steeds Hooger (beschikbaar gesteld door T.O.G.) le klasse: Zwart Wit 1—T.O.G. 2 5—2, Groen Wit 1Vitesse 2 21, D.O.S. 2 C.O.V. (Oosterbeek) 21, Blauw Wit (Maars- sen)Excelsior 2 11 (Excelsior wint na strafschoppen). Zwart WitGroen Wit 2—0, D.O.S. 2— Excelsior 2 04, Groen WitD.O.S. 2 21, Excelsior (Maassluis)Zwart Wit 11 (Zwart Wit wint na strafschoppen. le prijs Zwart Wit (beschikbaar gesteld door de V.C.V.). 2e prijs Excelsior Maassluis (beschikbaar gesteld door Steeds Hooger). 3 prijs Groen Wit 1 (beschikbaar gesteld door Zwart Wit). He kL: D.O.S. 3—V.V.O. 1—1 (D.O.S. wint na strafschop.), Excelsior IIIOr. Wit 2 11 (Or. Wit wint na strafschoppen), Zwart Wit 2—Jodan Boys 2 2—1, D.O.S. 3—Or. Wit 2 1—3, Rijsoord 2—Zwart Wit 2 4—1, D.O.S. 3 —Zwart Wit223, Or. Wit—Rijsoord 2 30, Rijsoord IISteeds Hooger II 10. le prijs Rijsoord 2 (beschikbaar gesteld door Or. Wit). 2e prijs Or. Wit 2 (beschikbaar gesteld door Steeds Hooger). 3e prijs Zwart Wit 2 (beschiKbaar gesteld door Jodan Boys). Juniorafdeeling: Jodan Boys aH.B.S. 53. V.V.O.Jodan Boys b 20, Vitesse T.O.G. 00 (T.O.G. wint nu strafschoppen), H.B.S.—'Vitesse 0—4, V.V.O.—T.O.G. 2—3, Radiotoespraak van den Paus De verjaardag van Rerum Novarum Ter gelegenheid van den 50en verjaardag van de encycliek Rerum Novarum van Paus Leo XIII heeft Paus Pius XII een radio toespraak gehouden. Hij herinnerde er aan, dat Leo XIII toen hij zijn encycliek uitgaf, er van overtuigd was, dat de kerk zich over de maatschappelijke vraagstukken moest uit spreken om vast te stellen, of de grondslagen van een bepaalde sociale organisatie in over eenstemming waren met het natuurrecht en de goddelijke openbaring. De encycliek had een grooten weerklank, want vele landen hebben maatregelen genomen om verbetering te brengen in de levensvoorwaarden der arbeiders. Paus Pius noemde nieuwe richtinggevende en moreele beginselen voor de drie funda- menteele waarden van het maatschappelijke en oeconomische leven, n.l. voor het gebruik van stoffelijke goederen, voor den arbeid en het gezin. Hij sprak den wensch uit, dat de goederen, door God voor iedereen geschapen, ook volgens de beginselen van rechtvaardig heid en naastenliefde aan ieder ten goede zullen komen, opdat zij den menschen een vruchtdragende vrede kunnen brengen en geen gevaarlijken toestand scheppen, waaruit strijd en afgunst kunnen voortkomen. Met het vraagstuk van het gebruik der goed.eren is dat van den arbeid nauw verbonden. Het recht en de plicht, den arbeid te organi- seeren, komen vooral den werkgevers en den werknemers toe. Als zij him taak niet kunnen volbrengen, moet de staat tusschenbeide komen om den arbeid te regelen en te ver- deelen. Volgens de leerstelling van de ency cliek Rerum Novarum heeft de natuur een nauwen samenhang gelegd tusschen den privaten eigendom en het bestaan der menschenmaatschappij, in het bijzonder het bestaan en de ontwikkeling van het gezin. Het gezin is de vruchtbare grondslag van de grootheid en de macht van een volk, alle rechtsnormen, die regels voor den privaten eigendom opstellen, moeten streven naar de vervolmaking van het gezinsleven. De Paus sprak den wensch uit, dat deze beginselen thans reedsleiding zullen geven bij de organisatie van de nieuwe orde, berus tend op vrede- en gerechtigheid, waarop de wereld wacht en die uit den strijd van thans geboren moet worden. Tenslotte gaf de Paus zijn apostolischen zegen. (Stefani). 1 iê bruggen in de wegen van Dalmatiè waren bij den lialiaansche troepen door de Servische tegerafdeelingen fCj Thans wordt met man en macht door de Italiaansche Rijke buit. Een zalm van 25 pond in het net tijdens het visschen met de .galg" op de Waal. - Het iplaar bracht de kapitale som van f. 175.- op (Pax-Holland) Waar Den Haag van water wordt voorzien. - In de voorfilters van het Haagsche water leidingbedrijf worden de sproeiers regelmatig doorgestoken (Schimmeipenningh) Door G. Th. Rotman (Nadruk verboden.) cj)e langslapers werden op Zaterdag voor Pinksteren traditiegetrouw ir de jeugd prompt voor dag en voor dauw uit bed gehaald (Pax-Holland) De Führer inspecteert het Duitsche luchtwapen. De commandant van een eskader meldt zich (Weltbild-Pax-Holland) 15. Intusschen was de ton met zijn leven de inhoud al huppelend de straat afgerold. Het was voorwaar geen pretje voor de arme man; hij versleet er z'n hielen en z'n achter hoofd bij. En draaierig dat de man werd, draaierighij hoorde of zag op 't laatst niets meer; z'n enige gedachte was: „Als ik hier maar levend afkom!" 16. Rrr! daar kwam een auto de hoek om, in suizende vaart, dikke stofwolken opjagend, want hij moest noodzakelijk de trein van drieën nog halen. Boem! Met een daverende slag sloog de ton er tegenop en daar de dui gen van prima kwaliteit waren en prachtig veerden, sprong de ton door de schok als een kanonskogel de hoogte in..*« T.O.G.Vitesse 11 (T.O.G. wint na loting). le prijs T.O.G. (beschikbaar gesteld door V.V.O.) 2e prijs Vitesse (beschikbaar gesteld -door de heer J. Solleveld). Prijs voor de verstkomende vereeniging, beschikbaar gesteld door de heer J. Geerling, Rotterdam; C.O.V., Oosterbeek. Onder degenen, die het voetbaltomooi bij woonden, behoorden o.m. de bestuursleden van V.C.V., de heeren A. Teeuw, J. v. d. Meyde, voorzitter comm. Zaterdagmiddag voetbal N.V.B., onderafd. R'dam, en N. Snel- leman. Boekentafel Vandaag met God. Door a. a. Wildschut, Ned. Herv. Pred. ta Rotterdam. Amsterdam, H. J. Paris, 1941. Deze, aan de Ned. Herv. Gemeente te Rotter dam opgedragen bundel meditaties is, naar ds. Wildschut ter inleiding zegt, geboren uit aller worsteling om den weg te zoeken en te vinden vanuit onzen dagelijkschen strijd. De meditaties hebben daarom een persoonlijken inslag en rich ten zich, soms met een zeer gevoeligen toets, soms met aangrijpende ernst, op de in dien strijd meest voorkomende zielsomstandigheden. Er zijn prachtige stukken bij, zooals het eerste zich richtende tegen Gods offerweg van het moeten afstaan van wat ons lief was: .God schuift handen en harten uitéén en legt Zijn hand in de uwe om verder met u voort te gaan". Een ander onderwerp: wat blijft er over? „Amons leven (2 Kon. 21 25) is gezeefd en toen bleef er dat alleen over (wat kwaad was in de oogen des Heeren), de rest is verwaaid." Waar tegenover: Wie het kwade aan God belijdt en in Christus vergeving ontvangt, diens naam wordt geschreven in het boek des levens dat blijft er dan over; al het andere verwaait. God boetseert, een derde meditatie, waarin weer van die aangrijpend juiste gedachten: „Is raël wilde een vaas zijn, maar dan een vaas, waar iedereen naar komt kijken vol bewonde ring; en God dacht: een vaas, waaruit koste lijke olie geschonken kan worden tot heil voor velen." Daartoe kan het noodig zijn „dat de Boetseerder een vaas misschien wel geheel óm- boetseert tot een veel kléinere, als er een.... barst in gekomen is." Van soortgelijke schoon heid is doorweven een meditatie over „Ik zal Jeruzalem met lampen doorzoeken", over „Een zeker deel" (van Annanias), over „Vandaag met Christus". Wij bevelen de lezing dezer rustige, van vromen zin doordrenkte en ten volle op onzen tijd ingestelde meditaties van harte san en dat zeker niet om den schrijver een ge noegen of den uitgever voordeel te verschaffen. Wij hadden na lezing sterk den indruk, dat w ij de bevoordeelden waren, èn velen, die het voor beeld volgen, dat zullen zijn. Helena Saarlahti door Elsa Hepa- rauta (vertaling van dr. A. E. Bou- telje), 's-Gravenhage - de Kern. Noorsche romans zijn tegenwoordig wel in trek. En we twijfelen niet of ook de door dr. Boutelje in goed Nederlandsch vertaalde roman van Elsa Heparauta over de uit de hoogste regeeringskringen van Finland voortkomende Helena Saarlahti zal zijn weg bij ons publiek wel vinden. Haar ouders, die haar wenschen te verbinden aan een aanstaand diplomaat, wien een mooie toekomst wacht, zien met leede oogen, hoe ze zich aangetrokken voelt door een kunstenaar, die in al zijn doen blijk geeft meer aan anderen te denken dan aan zich zelf. Al de verwikkelingen waarin de heldin van dit verhaal betrokken raakt worden zeer goed door de schrijfster weergegeven. Het boek leest eerst wat moeilijk voor ons Nederlanders, maar is toch zóó spannend, dat men ondanks dit bezwaar door gaat lezen en het eind wil weten. Het is echter geen „Happy end" zooals men zou verwachten. ONTVANGEN BOEKEN. baar onderwijs door F. Bredemeyer en Dr. B. G. L. M. Tosseram. Deel I ls een tweede herziene druk en behandelt F.uropa deel III behandelt Nederland en zijn Overzeesche Gewesten. In dit uit drie deelen bestaande werk ls ge broken met de provincie-, respectievelijk eilands- ge.wijze behandeling van Nederland en Indië. Nederland wordt in zijn geheel en onze Oost en West beide als ongesplitste eenheden besproken. Voorts is groote aandacht besteed j verzorging van Van J. B. Wolters' Uitgevers-maatschappij N.V. te Groningen ontvingen wij Taaiwerkboek voor de Volksschool. Over alle grenzen (tweede deeltje), lees boek voor scholen voor lager en voortgezet lager onderwijs, door Gilles van Hees en K. Grjbber. en F. Reitmann. De lich lagere middelen, lche. melMke opvoeding op dg school. Gif-v stol me: ee»vovdige hulpv i, deel B-l, door J. R. C. van ae Cviendt JA

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 5