D. VAN DEN DINSDAG 3 JUNI 1941 J •AG Tobroek gebombardeerd De Italiaansche weermachtsberichten van Zondag en Maandag Het Italiaansche weermachtsbericht no. 361 V. Zondagmiddag luidt als volgt: In Noord-Afrika is aan het Zuidelijk front van Tobroek een vijandelijke aanval met steun van tanks afgeslagen, met verliezen van den tegenstander. Het luchtwapen bracht een Engelsch vaartuig tot zinken, dat met munitie naar Tobroek voer. De bemanning, die ronddreef in het water, werd opgevischt. Te Tobroek werden door andere vliegtuigen haveninstallaties en versterkte stellingen met bommen bestookt en een munitiedepot tot ontploffing gebracht. In den nacht van 30 op 31 Mei lieten Engelsche vliegtuigen enkele bommen op Bengasi vallen. De operaties ter algeheele bezetting van het eiland Kreta verderen behoorlijk. De Itali aansche afdeelingen, die gisteren contact ge kregen hebben met de Duitsche strijdkrach ten, zitten de Engelschen, die zich naar het Zuidelijk deel van het eiland terugtrekken, op de hielen. In Oost-Afrika zijn den vijand bij de ge vechten van de laatste dagen in de buurt van Debarek, in het gebied van Amhara, aanzien lijke verliezen toegebracht In het gebied van Galla en Sidamo hebben onze troepen bij ver scheiden ontmoetingen met succes tegenstand geboden. In zijn weermachtsbericht no. 362 van Maandag maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: In Noord-frika hebben Italiaansche en Duitsche luchtformaties voor anker liggende schepen en havenwerven in Tobroek aange vallen. Vijf kleine vaartuigen werden tot zin ken gebracht en verscheidene luchtdoelbat terijen werden midscheeps getroffen. Een benzine-opslagplaats geraakte in brand. In den nacht van 1 Juni hebben Britsche vlieg tuigen Bengasi gebombardeerd. Een vijan delijk toestel werd door het luchtdoelgeschut neer gehaald. De uit vijf personen bestaande bemanning werd gevangen genomen. Op Kreta hebben de Italiaansche troepen in samenwerking met de Duitsche eenheden ia gestelde doelen bereikt In Oost-Afrika is de toestand ongewijzigd gebleven. De aanvallen op Engeland „Aanzienlijke luchtactie" meldt de Britsche berichtendienst In een officieel Engelsch communiqué, ver spreid door den Britschen berichtendienst, wordt gezegd, dat de Duitschers Zaterdag nacht op verschillende deelen van het land bommen hebben laten vallen, vooral boven het Mersey-gebied, Noord Wales en het Zui den en Westen van Engeland. In het Mersey- gebied is „zekere schade' aangericht. Een aantal personen is om het leven gekomen. De Britsche nieuwsdienst meldt, dat er in den nacht van Zondag op Maandag „aaa- zienlijke vijandelijke luchtactie" geheerscht heeft boven Groot-Britannië. De aanvallen golden in hoofdzaak het Noord-Westen, waar op verscheidene plaatsen bommen geworpen werden. Een district van deze streek heeft een bijzonder hevigen aanval te verduren gehad. Hier zijn vele branden ontstaan en is eenige schade aangericht. Het aantal slachtoffers, waaronder verschillende doo- den, wordt aanzienlijk genoemd. Ook in Lon den werd luchtalarm gemaakt Het afweer- vuur werd gekenmerkt als „zeer hevig". (D.N.B.) Amerikaansche vliegers voor de R.A.F. De Engelsche nieuwsdienst meldt, dat in een haven aan de Oostkust van Canada het eerste contingent Amerikaansche vlie gers, die voor den dienst in de Royal Air Force sullen worden opgeleid, is aange komen. Een geweldige brand aan de Hudson EEN GROOTE GRAANSILO UITGEBRAND In een aan de Hudson gelegen graan silo van acht verdiepingen is Zaterdag brand uitgebroken. Door den krachtigen wind breidde het vuur zich snel uit Een pakhuis, verscheidene havenhoofden en twee lichters geraakten eveneens in brand, en een veerstation werd bedreigd. De geheele brandweer van Jersey-City kwam in actie. Drijvende brandspuiten van de stad New York en de kustwacht werden te hulp geroepen om aan het blusschingswerk deel te nemen. Het heeft vier uur geduurd, voor men den grooten brand meester was. De silo was toen geheel uitgebrand, evenals 20 geladen goe deren wagens, vier lichters en 400 stuks vee. die zich op de slachtplaats bevonden. De schade wordt begroot op 2*6 millioen dollar Volgens de New York Times woedde de brand, welks oorzaak niet bekend is, over een oppervlakte van een kwart vierkante mijl De reusachtige rookkolom was tot op een afstand van 100 mijl te zien. Vele dui zenden tonnen tarwe, waarvan, naar men zegt, een groot deel voor Engeland bestemd was, zijn vernietigd. De New-York Herald Tribune verklaart, dat er volgens de verklaringen van den com mandant der brandweer van sabotage geen sprake kan zijn. Dagorder van admiraal Rader Ter gelegenheid van den 25en verjaardag van den slag bij Jutland De opperbevelhebber van de Duitsche marine, groot admiraal Rader, heeft ter ge legenheid van den 25en verjaardag van den slag bij Jutland een dagorder tot de marine gericht, waarin hij onder meer zegt: „De slag bij Jutland was een mijlpaal In de geschiedenis van den oorlog ter zee, doch tevens heeft hij een nieuw tijdperk in den strijd om de vrijheid der zee ingeluid. Wij. die thans opnieuw in een strijd op leven en dood tegen de Engelsche tyrannie ter zee gewikkeld zijn. hebben in den geest van de mannen, die 25 laar geleden lauweren oogst ten. den vijand voortdurend zware slagen toegebracht. Wij zullen, vertrouwende op onze kracht en ons vermogen, den vijand blijven aanvallen en onze sterke wapenen voeren, tot de overwinning ons Is". De bescherming van de Fransche koloniën Generaal Weygand, de opperbevelhebber der Fransche troepen in Noord-Afrika, heeft volgens een D.N.B.-bericht uit New York luchtbeschermingsmaatregelen in een deel van het Fransohe koloniale rijk gelast. Deze maatregel is genomen als gevolg van het bombardement van de haven van Sfax door Engelsche vliegtuigen, die een Italiaansch konvooi achtervolgden. Radio Rabat verklaart, dat zich in deze haven geen enkel Italiaansch schip bevond, toen de Engelschen aanvielen. Naar Associated Press uit Port of Spain (Trinidad) meldt heeft een Britsche kruiser het Fransche s.s. Winnipeg (8370- ton) op weg van Marseille naar Martinique een dag vóór het bereiken van Martinique opgebracht en tot nader onderzoek naar Trinidad gevoerd. BRITSCHE VLIEGTUIGFABRIEK IN COLUMBIA AFGEBRAND Volgens berichten uil Vancouver (Britsch Columbia) is het administratie gebouw van een pas opgerichte vliegtuig fabriek, die binnenkort met den bouw van watervliegtuigen voor de Royal Air Force zou beginnen, afgebrand. Ook een deel van de machines werd vernietigd. Overzie oorsaak van den brand is niets bekend. (D.N.B.\ Rheumatische pijnen. ander een poeder of cachet van Mijnhardt te liefst. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct Doos 45 ct Cachets, genaamd „Mijnhardtjes" Doos 10en50c. Wapenstilstand tussohen Engeland en Irak TOT OVERGAVE VAN BAGDAD BESLOTEN OM VERNIELINGEN TE VOORKOMEN Het D.N.B. meldt uit Teheran: Volgens een door de bladen gepubliceerde officieele mededeeling is de Irakeesche mi nister-president Kailani met eenige zijner ministers en verscheidene Irakeesche officie ren in Iran aangekomen. In een Inricht van O.F.l. uit Beiroet wordt gezegd, dat de toestand In Irak zich de laatste dagen heeft ontwikkeld in het voor deel van de Engelschen. Gemotoriseerde Britsche afdeelingen zijn by Ramadi over de Eufraat getrokken en staan reeds in de bui tenwijken van Bagdad, aldus dit bericht. Het was de bedoeling geweest, dat de minister van oeconomische zaken, Sjahbani, zich met de verdediging van Bagdad zou belasten, doch intusschen is er een commissie gevormd, welke het stadsbestuur op zich heeft geno men en voorbereidselen voor de overgave treft. Het bericht meldt voorts, dat de pre mier, Kailani. de hoofdstad in noordelijke richting heeft verlaten. Het denkbeeld van een nieuwe basis van verzet in het gebied van Mosoel schijnt men te hebben laten varen. Het D.N.B. seinde uit Vichy: Naar uit Bagdad wordt gemeld, heeft zich daar na het vertrek van Kailani een veiligheidscommissie gevormd, die een wapenstilstand met de Engelschen heeft gesloten. Naar uit Beiroet wordt gemeld, ls volgens de meening van bevoegde Irakeesche kringen tot overgave van Bagdad besloten, omdat n.en gevechten en vernielingen in de hoofd stad wilde voorkomen, vooral met het oog op het feit. dat Bagdad in een vlakte ligt en door gebrek aan natuurlijke versterkingen moeilijk te verdedigen is. Naar O.F.L uit Bagdad meldt, wordt be vestigd, dat de jonge koning Faisal van Irak in gezelschap van den premier Kailand en andere personen in Iran is aangekomen. Ook de militaire gouverneur van Bagdad heeft zich derwaarts begeven. De Britsche nieuwsdienst meldt, dat de vroegere regent van Irak, Abdoellah, te Bag dad is aangekomen. De Turksche begrooting aangenomen Het D. N. B. meldt uit Ankara: In het parlement is, zooals reeds gemeld, na debatten, die vier dagen hebben geduurd, de staatsbegrooting eenstemmig aangenomen. Bij de debatten is het tot ovaties voor het leger gekomen. De minister van landsver dediging heeft namens het leger bedankt Minister-president Saydam zeide in een kort slotwoord o.m. het volgende: Een van de grootste politieke successen van de Turksche republiek is gelegen in het feit, dat het parlement ondanks den gespannen wereld toestand ook dit jaar in rust zijn werk zaamheden tot een einde heeft kunnen brengen. Op de begrooting van den Turkschen staat die in totaal 309,734,307 Turksche ponden be draagt Is voor de defensie uitgetrokken een bedrag van 78,000,000 pond. Daarbij komen buitengewone credieten tot een bedrag van 83,000,000 pond, zoodat in het geheel voor de defensie 161,000,000 pond beschikbaar ge steld is. Engeland en Frankrijk HET DOEL DER BRITTEN IS DE FRANSCHE MACHT TER ZEE TE VERNIETIGEN De steden Canea en Kandia zi)n reeds door de Duitsche weermacht bezet. Wij geven vanuit Canea eenige vlieg- afstanden aan in kilometers naar strategische punten gel3gen in het Oostelijke bekken van de Middellandsche Zee. Kreta zal voor de spilmogendheden een nieuwe voorpost worden voor de komende operatie* In Noord-Afrika. Een felle rede van Darlan Het D. N. B. meldt uit Parijs: Admiraal Darlan heeft in een voor de pers van het bezette gebied afgelegde verklaring een uiteenzetting gegeven van de Engelsche politiek Jegens Frankrijk. Verwijzende naar den Engelschen luchtaanval op de Tunesische havenstad Sfax verklaarde Darlan, dat Eden's poging om dien aanval te reohtvaardigen mislukt ls, daar overeenkomstig het inter nationale recht schepen eener oorlogvoerende mogendheid zich 24 uur in een neutrale haven mogen ophouden. Wanneer men aan de laatste maanden terugdenkt, is er geen week voorbijgegaan, waarin niet een Engelsche aanslag op de Fransche marine is geschied. In totaal zijn sinds den wapenstilstand, zoo verklaarde Darlan letterlijk, 143 Fransche schepen door de Engelschen opgebracht en niet, zooals zij beweren, gecontroleerd en dan weer losge laten. Met miskenning van alle voor de scheepvaart geldende wetten heeft de Brit sche admiraliteit, wat Frankrijk betreft, het controlerecht in een prijzenrecht veranderd, zelfs dan, wanneer de aangehouden schepen geen lading voerden. Dit alles bewijst, dat Engeland tegenover ons tot een piratenoorlog is overgegaan, om aan den eenen kant op onze kosten zijn voortdurend toenemena ver lies aan tonnage te vervangen en anderzijds om Frankrijk's bevolking uit te hongeren. In dit verband seide Darlan, dat da Engelschen om uitvluchten niet verlegen sijn. Zoo beschuldigden sij Frankrijk er van, Duilschland en Italië te versorgen, dan weer beweerden «Ij, dat Frankrijk wapens vervoert, dan weer toeken sij hun optreden goed te praten met een „moge lijk gevaar In de toekomst". In werkelijkheid echter aldus vervolgde Darlan, heeft dit brutale optreden slechts een doel: Engeland wil de Fransche macht ter see vernietigen, het Fransche moederland van sijn koloniën scheiden en Frankrijk van de rest der wereld iso- leeren Vervolgens maakte Darlan een balans op van de Engelsche zeerooverij tegenover Frankrijk: tot eind Juli 1940 zijn 90 Fransche schepen met een totalen inhoud van 370,000 ton in beslag genomen. 10 schepen met een inhoud van 36,000 ton zijn onteigend in de onder Engelsche controle geraakte Fransche Koloniën Sedert 26 Juni 1940 zijn 33 schepen met een inhoud van 158,000 ton op zee opge- oracht. 13 Schepen met een gezamenlijken inhoud van 142,000 ton zijn op verlangen der Engelschen in de Vereenigde Staten ge blokkeerd; 21 schepen met een inhoud vaD 86,000 ton zijn sedert Juli 1940 verloren ge gaan, doordat zij gebombardeerd of getorpe deerd werden of door de eigen bemanning tot zinken werden gebracht wegens een dreigen den Engelschen aanval. In het geheel is dus voor Frankrijk 792,000 ton met een waarde van 120 milliard frank verloren gegaan. Na te hebben gesproken over den roof van de Fransche bezittingen in Nieuw-Caledoniö en de gezelschapseilanden die ver van het militaire operatiegebied verwijderd liggen, over de aanvallen op Dakar, waar zich deel van het goud van de bank van Frankrijk bevond en over den moord op 1500 weerlooze Fransche matrozen te Mers-el-Kebir klaarde Darlan: „Ook hier was er geen ander motief dan dat men Frankrijk als zee mogendheid wilde vernietigen". Darlan herinnerde voorts aan den overval van Britsche oorlogsschepen op den gestran- den Franschen kruiser Dunkerque die op 7 Juli 1940 getorpedeerd en met machinege weren beschoten werd, waarbij 200 Fransche matrozen, die hun gesneuvelden kameraden de laatste eer gilden bewijzen, om het leven kwamen Dat waren dezelfde mannen, die zich kort tevoren in Duinkerken, Cherbourg, Le Havre en Brest hadden opgeofferd om den terugtocht van Britsche soldaten te be veiligen. Indien men, aldus Darlan, de motleven tot een dergelijke handelswijze wil be grijpen, moet men zich bezighouden met de Fransch-Engelsche betrekkingen van de laatste 20 jaren. Sedert de conferentie van Versailles heeft Engeland getracht, alle uit het vredesverdrag voortvloeiende verplichtingen Frankrijk op den hals te schuiven en zichzelf van de oeconomische voordeelen te verzekeren. Frankrijk kreeg daardoor de rol van politie-agent te spelen, terwijl Engeland winst maakte. Engeland heeft ook goud en wapenen ge leverd aan de beide haarden van opstand in het Fransche rijk Marokko en Syrië. In 1935 kon het de toenmalige Fransche regeering bewegen tot deelneming aan de sancties tegen Italië. In het algeheel kan men zeggen dat tusschen 1919 en 1939 Engeland steeds niet- thuis gaf, wanneer Frankrijk zijn hulp inriep en telkens van de Fransohe hulp gebruik maakte, indien het zijn eigen belangen wilde verdedigen. Bij zijn houding tegenover Frank rijk blijft het nu zijn oude tactiek trouw: tweedracht te zaaien in Europa, om naar goeddunken te kunnen heerschen. Toen Duitschland als militaire mogendheid en als vereenigde factor in Europa naar voren kwam, heeft Engeland zich bezonnen op zijn bondgenootschap met Frankrijk en geprofi teerd van de dwaasheid van Fransche poli tici, om Frankrijk in dezen oorlog mee te sleuren. Omdat Frankrijk in maarschalk Pétaln eindelijk een leider met een helderen blik heeft gevonden, wordt het op huichelachtige wijze door Engeland aangevallen. Het zou Frankrijk willen verbieden aan een nieuwe Europeesche orde deel te nemen. Het zou ook willen verhinderen, dat Frankrijk de een heid van zijn. gebied en zijn koloniaal rijk handhaaft In overeenstemming mei maarschalk Péiain weiger ik de vernietiging van Frank rijk te aanvaarden, die bij een voortduren van den oorlog onvermijdelijk sou sijn ge weest. Dat ik, die door den maarschalk be last ben met de politiek van den wederop bouw hei mikpunt der Engelsche woede ben. is even natuurlijk als het feit, dat Londen tegen Frankrijk twijfelachtige Fransche ele menten tracht uit te spelen. Ik handel zoo dat Frankrijk weer een plaats als groote mogendheid in Europa en in de wereld kan innemen. Deelneming aan de nieuwe ordening is daarvoor noodzakelijk. Na het bombarde ment van Sfax ben ik meer dan ooii besloten om Frankrijk's recht tot vrije beschikking over sijn havens en verbindingswegen te doen eerbiedigen. Ons land is nog sterk en waar dig genoeg om een gewelddadig# schending van zijn gebied of een beleediging van zijn vlag niet fe aanvaarden. BRITSCHE HULPKRUISER VERNIETIGD De Britsche admiraliteit maakt bekend, dat de hulpkruiser Salokian (10.000 brt> tot zin ken gebracht is. De naaste bloedverwanten van de omgekomen leden der bemanning zijn op de hoogte gesteld. De hulpkruiser was vroegere passagiersschip van de Bibby-lijn Shropshire. (D.N.B.) •Het D N.B. meldt uit Berlijn: Sedert het uitbreken van den oorlog heeft heeft de Britsche admiraliteit in 19 gevallen toegegeven, dat een hulpkruiser verloren was gegaan. Het laatste heeft zij het verlies van de Salopian (10,549 ton) bekend gemaakt Daar echter alleen al in het laatste kwartaal drie Britsche hulpkruisers tot zinken zijn gebracht, waarvan de Britsche admiraliteit geen mel ding heeft gemaakt, zijn de werkelijke ver liezen ongetwijfeld veel hoogqr. LITTHAUER- M AG EN BITTER Binnenlandsch Nieuws Regeling van de Sport beoefening Algemeene leiding door den secretaris-generaal van opvoeding, wetenschap en cultuurbescherming Het verordeningenblad bevat een besluit van den secretaris-generaal van opvoeding, wetenschap en cultuurbescherming betref fende het regelen van de sportbeoefening in Nederland. Hierin wordt het volgende bepaald: Artikel 1. (1) De regeling van de sportbeoefening en van het sportwedstrijd- wezen in Nederland behoort tot de zorg van het departement van opvoeding, wetenschap en cultuurbescherming. (2) Sportbeoefening in den zin vanditbesluitisiederebezigheid op het gebied van de lichamelijke opvoeding. Artikel 2. (1) De secretaris-gene raal van het departement van opvoeding, wetenschap en cultuurbescherming vaar digt de voorschriften, welke tot regeling van de sportbeoefening en van het sport wedstrijdwezen in Nederland noodig zijn, uit, met name wat betreft den organisa- torischen opbouw der afzonderlijke tak ken van sport, voorts wat betreft de voorwaarden, waaronder sportbeoefening in Nederland is toegestaan, alsmede de wijze, waarop de sport wordt beoefend en sportwedstrijden worden gehouden. (2) In de dienovereenkomstig uit te vaardigen voorschriften kan worden be paald, dat vereenigingen of personen, die in strijd met de bepalingen dier voor schriften sport beoefenen, voor bepaal den of onbepaalden tijd van het beoefe nen van een bepaalden dan wel van eiken tak van sport worden uitgesloten. Een college van gevolmachtigden Artikel 3. (1). De secretaris-generaal van het departement van opvoeding, weten schap en cultuurbescherming wordt bij de vervulling van zijn taak bijgestaan door een college van gevolmachtigden voor het sport- - Opgericht 1894 Vaste Premie. Onderlp- HE Sluit BRAND-, INBRA BEDRIJFSVEFj Directie M. Brouwer - Mr. G.n J-Amn _EID Actieve Vertegenwoordigen Jut h JNed. TELEFOON 28 TUINBOUW-GEREEDf KASSENBOUW U UW ADRES Voor de behand|êrtog boekhouding - A. BERGHOUT^20" Belastingconsulent ju TG Kerkstraat 3. TeL .leer BERKEL EN ROL Nt wezen, hetwelk uit drie led^,^, (2). Alvorens voorschriften,7 artikel 2, uit te vaardigen, gehoord. Artikel 4. De bepaling ordening no. 41/1941, ten herordening op het j niet commercieele vereenigir gen, blijven onverminderd Artikel 5. Dit bes hede in Toeliehtinivan e ge\ De lichamelijke opvoeding ^en oefening zullen worden besclf11 geheel, met erkenning wei °e paalde verschillen, welke de£e pen eigen zijn. Tezamen zur.en gezien als een hulpmiddel, worden aangewend en da kracht en in de meest ruime'" N gezondheid van onze bevolkinP de zelfbewuste kracht van dr ken en te verstevigen en om j, tige levensvreugde van alle' bijdrage te leveren. De algemeene leiding van i gek opvoeding en de sport berusL„k{ taris-generaal van opvoeding,ieenj cultuurbescherming. Deze d^.ree< uitoefening van deze taak do^ van zijn departement bijstaa^p j heden, waarover de genoeg v, generaal eerlang, op grond vaje 5, dende voorschriften, zal kunifed f vereischen evenwel niet enkel aeej- voorlichting en medewerking, jy.^. in het bijzonder medewerkinjp0c digen op het gebied van de b voeding en de sport. 1 Op het gebied van de spor^M lichting worden ontvangen legie van drie d^skundiaU I rijksgevolmachtigden voor dl III optreden. Voor deze functie gende heeren bereid gevonN. Lotsy te Dordrecht, H. A. St ningen en J. de Valk te Amj Mr. M. W. Scheltf f Vrijdag is, na een ong^aa slechts enkele dagen overledi Schelteima, griffier van de pro van Groningen. Aufo te water ger™ De bestuurder om het lertfleze r d« Vrijdagavond is tegen midcfcers Prinsengracht, nabij de Leilenii Amsterdam een 33-jarige inwtum hem met een auto, die hij tracts te water geraakt. Hoewel zich titp! menschen te water begaven, nis ir niet gelukken den autobestt wagen, die snel was gezonken*e k Eerst na ruim anderhalf uuroe 1 door de brandweer boven watefet e gelukte het om den man, die kon overleden, op den wal te brengt. H Uit de verklaringen van de el wij het slachtoffer, die tijdens het en wal was blijven staan, is gebui 1 man onder den invloed van stenrui keerde en daarom niet in staafcali te besturen, om welke regest weigerd in den auto te stappe haar man te beweg enden autolU^ doch hij sloeg dezen raad iri stapte zelf toch in den auto. k k lt, DIEFSTALLEN OPGEHfen noe' Uit een aantal groote, tijdelijebo perceelen te Hilversum zijn goe ge n.l. vloerkleeden, loopers, vorkei sen. In verband hiermede heeft nnt^ jongens van 11 en 12 jaar, also wen, de moeders van de kindereQ de laatsten wegens heling. De g 1 ste Och, die twee wisten het al lang van elkaar, al hadden zij nooit een woord erover gewisseld. Het was net, als vroeger met Maria en Erik. Dat wisten ze. Anders wist niemand het. Moeder ook niet. Die had er niet het flauwste vermoeden van, naar Lucie had be- Maar zij wisten het wel. En toen Tonnis vroeg of hij haar vergezellen mocht naar Woudesch en haar daarbij zoo eigenaardig aankeek, toen begréép zij: nu is het zoover. Het was zoover. Op den terugtocht stelde Tonnis voor, een eindje te loopen. „Dan kun je beter praten", zei hij. „Valt er dan te praten?" vroeg Lucie. Dat was een heel politieke vraag; meisjes en vr®ivreh zijn vaak niet te doorgronden. „Er va.4 zeker te pratend zei Tonnis. Ik word ouder. Ik ga nu wat meer ver dienen dan ik gedaan heb. Ik ga mijn beet doen, om later een eigen zaakje te krijgen, net als je vader. Ergens op een dorp. Want de stad moet ik niks hebben. Jij wel?" „Och neen", aarzelde Lucie. „Liever niet. Maar we moeten, hé? Het gaat gelukkig goed. We kunnen tevreden zijn". „Nu, ik ben. niet tevreden. Als ik uit dienst kom, het zal nu zoo lang niet meer duren, ga ik weer hard aan het werk. Met Kees is het in orde. Dat wil zeggen: het kan niet anders, al bevalt het me niet Want hij komt op straat te staan. De baas wil ons beiden niet houden. Hij wil mij of niemand van ons. Nou, dan komen we allebei zonder werk. En daarom heb ik den raad van moeder op gevolgd. Die was goed". „Moeder geeft altijd goeden raad", zei Lucie. „Als wij haar niet hadden". „Zoo is het kiek. Nou. Kees komt zonder, gaat uitkijken. Meester Straatsma heb ik gesproken. Hij heeft een paar adressen, die hij wil bewerken. Misschien willen die menschen helpen „Dat zou fijn zijn zeg" vond Lucie enthou- iast. „Kees is een echte studiekop. Vader 2ei altijd: niet zoo geschikt voor de practijk, maar een vent om in de boeken te neuzen en voor lichting te geven aan de menschen van de practijk". „Zoo is het. Ik hoop, dat meester slaagt. Be gun het Kees zoo van harte. Mar got zal het ook wel fijn vinden", zei hij opeens, diploma tiek. Hij zei het op heel eigenaardigen toon. Lucie voelde het „Waarom Margot?" vroeg zij voorzichtig. „Moeder toch ook En ik En jij „Wij allemaal natuurlijk. Maar Margot Nou, die twee gaan toch trouwen met elkaar Weet je daar niets van Midden op den weg bleef laicie, stom van verwondering, staan. „Wie Margot en Kees vroeg zij. „Ja, wist je daar heusch niks van Heeft Margot er nooit over gepraat met je „Neen, hooit. Weet zij het dan zelf al ^Ze zal het wel weten", zei Tonnis, langs zijn neus weg. „Of Kees haar al gevraagd heeft weet ik niet. Maar meestal weet je het, vóór je gevraagd bent, is het niet?" Hij lachte vroolijk. Gelukkig was het duister op den weg. Want Lucie voelde, dat zij tot achter de ooren bloosde. „Ikikweet niet", stamelde zij dan. „Margot heeft nooit iets gezegd. Och, dat doet zij niet, als zij „Geen zekerheid heeft", vulde Tonnis lachend aan. „Ze zeggen, dat de meisjes zóó zijn. Ik weet het niet, hoor. Het kan me ook niet schelen. Maar die twee gaan trouwen, hoor. Vast". „Ik ben blij voor Margot. Kees is een goeie jongen". „Nu en dan ga ik straks weer hard werken. Want ik wil ook trouwen zie je. Het voorbeeld van je vader en moeder lokt mij aan. Andere menschen kunnen toch ook wel gelukkig zijn niet?" „O ja, zei Lucie. „Er zijn duizenden en nog eens duizenden gelukkig getrouwd. Als je maar veel van elkaar houdt". „Krek zoo is het. Je behoeft niet eens veel te verdienen. Als je je dagelijksch broodje maar hebt. 't Hoeft niet eens altijd belegd te zijn, de boterham, bedoel ik". „Je kunt wel zien, dat je jaren bij ons bent geweest", zei Lucie- Zij glimlachte, we tend wis en zeker, wat er verder komen zou. „Ja, ik heb bij jullie veel geleerd. Aller eerst tevredenheid. Die is wat waard in het leven. O, wat heb ik in dienst hooren kan keren! Wat een ontevredenheid. En die lui zijn lastig voor hun omgeving, maar nog veel meer voor zichzelf. Wat jij?" „Je kon wel eens gelijk hebben". „Wis en drie. Ik zal mijn best doen, om altijd tevreden te zijn. Daarvoor kunnen we toch samen ons best wel doen?" „Ik doe er altijd mijn best voor, malle jongen. Dat leert moeder ons wel". „Ja maar, zoo bedoel ik het nou niet, weet je, je moet mij goed begrijpen. IkTonnis kwam nu wat in de war- Hij verloor zijn zekerheid. Die Lucie deed zoo koel. Hij ging vreezen, zich vergist te hebben. „Als ik je goed moet begrijpen moet je Je duidelijker uitdrukken", zei Lucie ondeugend. „Nou ja. Hoor eens, alp Margot en Kees gaan trouwen, dan blijven wij over". „Vanzelf. Moeder en Magnolia ook". „Dat is weer waar. Maar daarover heb ik het nu niet", „O". .,Wat, 0?" Lucie kon het niet helpen, maar zU begon te schaterlachen om de komische situatie. „We zullen op de fiets stappen" zei Tonnis kort aangebonden. Dat kon hij zoo zijn. Hij meende, dat Lucie hem den gek aanstak. „Loopen is veel prettiger", zei Lucie niet teleurgesteld. „Möar dan moet je niet boo vervelend doen. Ik meen het heusch heel ernstig". „Ik meen het ook ernstig". ,.Wat bedoel je?" vroeg Tonnis. „Ik bedoel niks bijzonders". „Maar ik wel. Kijk eens, dan blijven jij en ik over. En nu moesten wij samen trou wen, als het kan". En meteen drong hij iets dichter tegen Lucie aan. Wat zij goed vond. „Hoe denk jij daarover, Lucie?" „Het lijkt me nog niet zoo gek toe. Tonnis. Maar ik weet niet, hoe moeder er over denkt. We kunnen nu nog niet trouwen. Je verdient nog veel te weinig". „Drie en twintig cent per dag", grapte hij, opgelucht door haar antwoord. Maar als ik uit dienst kom, is het meer". „Gelukkig wel. Met drie en twintig cent pér dag komen we er niet". „Praat je er met moeder over?" vroeg hij opeens. .,Dat zal ik doen", beloofde zij. „Als het kan vanavond nog. Maar Margot mag er niet bjj zijn. Anders morgen". ,Dat is goed. Moeder vindt het best". „Hoe weet je dat? Heb je er met moeder over gesproken?" vroeg Lucie. „Ik heb er met niemand over gepraat. Zelfs niet met Kees. En die heeft het mij wel ver teld van Margot. Maar ik wist niet...." Hij zweeg. 5pr« „Wat wist je niet, Tonnis?'! S< „Of jij.of jij.-194 „Ik hou heel veel van je. Ttal ma. gauw probeer en, een kis: krijgen. En dan nemen we maha hè? Die aardt toch ook niet in 1 H. we tevreden. Er waait geen in de stad jo". „Neen", zei Tonnis, „ik weetEU Meer zeiden ze d<aar niet var elkaar. Tonnis was in dienst i»as de stad. Hij wist ook iets van set af. En zoo meer van die dingen, vi elkaar. on( „Krijg ik een kus van je, Lu<fcde vol verlangen. xvt „Nog niet, jongen. Ik moet ejter der praten. Je hebt toch wel géi00 immers, dat moeder het goed zKr ons beiden 0r „Vast," zei Tonnis. „En gedulé C niet heel lang meer. Meid, ik lis 1 echt veel van jou!' len „Dat weet ik. En ik van jouere: naar huis. Moeder zal vreeselijk erv Ze peddelden vlug door, nüijk enkel woord wisselend. Om hsfnet ze tlhuis. Maria keek juist weer b fu. „Waar blijven jullie toch?" V rust. „Een ongeluk gehad toch r „Het is alleen mijn schuld, EII Tonnis. „En nu gegroet. Ilp moe BI zerne, anders zltïfen er een paar kamer" op." 1 d „Dag, Tonnis. Bedankt hoor," he' „Drink nou nog een kop thee^r merkte Maria op. <wL!

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2