Vë IF Radioprogramma (IJDAG 30 MEI 1941 ?AG 5 MEI BONNENLIJST No. 87 JTIKEL HOEVEELHEID -iurf ri/l30 ra°°ó °scC7~ ijk<uL_ ld. g ge1^—— toagh ■f" 9» BmiOPOi IT- 01 k.f. van M o Vierde periode Vierde periode Br. 21 Br. 24* A 87 A 41* A 97* BI. 8 Br. 21 Br. 24* A 65 e A 66 c A 67* t.m. 11 (14) Juni t.m. 11 (14) Juni tot en met 15 Juni tm. 7 (11) Juni tot en met 22 Juni t.m. 1 (4) Juni tot en met 4 Juni 31 Mei t.m. 8 Juni tot en met 15 Juni t.m. 15 Juni Lm 15 Juni tot en mei 1 Juni tot en met 1 Juni 31 Mei t.m. 15<29)Jun. tot en met 22 Juni Lm 15 Juni t.m 11 (14) Juni tot en met 1 Juni 31 Mei t.m. 8 Juni t.m 15 Juni tot en met 15 Juni t.m. 11- (14) Juni tot en met 4 Juni tot en met 4 Juni 31 Mei t.m. 7 Juni 31 Mei t.m. 7 Juni 1V4 kg Vfc rantsoen gebak oi 35 gr meel of bloem •50 gr roggebroort of 50 gr. ander brood 140 gr. tarwebloem 250 gr. boter of 200 gr. slaolie of raapolie 250 gr. boter 250 gr. boter of mar garine of 200 gr. slaolie of raapolie 250 gram boter 1 eenheid I necto liter 50 stuks haggerturf 50 gr broo0 of V> rantsoen gebak 100 gr. Toggebrood of 100 gr ander brood 200 gr. brood of 2 rantsoenen gebak 100 gr. brood of 1 rantsoen gebak 250 gr. koffiesurrogaai 200 gr sla- of raapolie rantsoen vleesch, verduurz. kip, eend, gans of kalkoen \ti- Officieele Publicatie vsn het Departemen. van Handel, Nijverheid en Scheepvaart. Distributie van Gasolie. WAARSCHUWING De Secretaris-Generaal van het Departement vun Handel. Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat dezer dagen gasolie in distributie zal worden gebracht, welke een laag vlamount heeft. Het kan zelfs voorkomen, dat het viam- punt nog iets lager ligt dan dat van normale petroleum (kerosine). Ter voorkoming van ongelukken is het van groot belang, dat derhalve de nood-ige voor zichtigheid bij het gebruik van deze olie wordt in acht genomen Dit geldt vooral voor gloei- kopmotoren. Schipper?, motordrijvers en machi nisten dienen dus op te passen, dat geen lekkage voorkomt en dat in het algemeen groote zinde lijkheid in de motorkamers wordt betracht. Men hoede zich ervoor met vuur of open licht te komen in de nabijheid van open bunkers, tanks of vaten, welke deze vloeistof bevatten. Indien reparaties aan tanks, die deze .gasolie bevat hebben, of in de nabijheid ervan, moeten worden verricht, zal tevoren een zeer grondige reiniging en ontgassing van de tanks noodi&zijn. De vrijwillige ouderdoms- verzekering De Staatscourant bevat een besluit van den secretaris-generaal van sociale zaken, houden de bijzondere maatregelen ten aanzien van verzekeringen, als bedoeld in artikel 10, vierde lid van de ouderdomswet. Volgens dit artikel is iedere gehuwde rijks- ingezetene bevoegd zijn echtgenoot bij de rijksverzekeringsbank te verzekeren voor een rente na zijn overlijden tot een maximum van 10 gulden per week. Op aanvragen voor deze verzekeringen werd rechtstreeks door den raad van arbeid beslist. Thans is bepaald, dat aanvragen door den raad van arbeid aan het bestuur van de rijks verzekeringsbank moeten worden voorgelegd, waarna de raad overeenkomstig het advies van genoemd bestuur een beslissing neemt. Is het bestuur van de rijksverzekerings bank van oordeel, dat aan de verzekering ten gevolge van de huidige omstandigheden een. buitengewoon zwaar risico zou zijn verbon den of wel een risico, dat zich wegens de on zekerheid omtrent zijn grootte bezwaarlijk voor dekking door verzekering leent, dan kan het tot afwijzing van de aanvraag adviseeren. Alviseert het bestuur van de rijksverzeke ringsbank tot toelating tot de verzekering, dan kan het daaraan den eisch verbinden, dat voor die verzekerde naast de krachtens het tarief besluit V.O.V. te betalen premie een extra pre mie zal worden betaald ter dekking van de uit de huidige omstandigheden voortvloeiende verzwaring van het risico. Het bedrag van deze extra premie en de termijn, waarover zij bij vooruitbetaling moet worden voldaan. Wor den door het bestuur vastgesteld en kunnen door het bestuur worden gewijzigd. Een zoodanige eisch kan ook worden gesteld ten aanzien van een reeds loopende verzeke ring, gesloten na den datum van inwerking treding' van dit besluit. In verband met hu voorgaande wordt voor nieuw te sluiten verzekeringen de bepaling buiten werking gesteld dat extra-permie ver schuldigd is voor den verzekerde, die direct onderworpen is aan oorlogsrisico, hetzij als actief dienend militair, dan wel in eenige an dere functie. BELASTINGEN Aan R. Schaafsma, verificateur der Invoer rechten en accijnzen te Roosendaal, is met ingang van 1 Augustus 1941 op zijn verzoek eervol ontslag uit 's rijks dienst verleend. Aan B. van E w ij k, ontvanger der directe be lastingen en accijnzen te Bussum is met ingang van 1 Juli 1941 op zijn verzoek eervol ontslag uit "s rüka dienst verleend: -plaatst naar Zaltbom- als hoofd van de inspectie der Ingen aldaar. Pijnen C V V JlUJnficndGeó hebben veelzijdig pijnuitdrijvende werking. Het motorjacht als woonschip De A. N. W. B. heeft van het departement van financiën het navolgende bericht ont vangen. Naar aanleiding van binnengekomen ver zoeken heeft de secretaris-generaal goedge vonden, dat pleziervaartuigen, die bestemd zijn om uitsluitend door motorische kracht te worden voortbewogen en die wegens gebrek aan brandstof niet als zoodanig gebezigd kun nen worden, door de houders daarvan ge bruikt worden als woonschip. De houders van die vaartuigen behooren daartoe ligplaatsen te kiezen en tot den inspecteur onder wie zij ressorteeren het verzoek te richten het vaar tuig te mogen brengen naar de plaats, die door hen als ligplaats gekozen is en vandaar terug naar de plaats waar het vaartuig geborgen wordt. De inspecteurs zullen den houders er met nadruk op wijzen, dat met het vaartyig niet gevaren mag worden anders dan van de berg plaats naar de ligplaats en terug en dat, in dien dit toch mocht geschieden, een aanslag in de personeele belasting over een vol jaar voldaan moet worden. GEMEENE OPLICHTER AANGEHOUDEN Te Gouda is de 35-jarige Hagenaar C. L. V., een machinebewerker, aangehouden, die zich in verschillende plaatsen, zooals Maas sluis, Vlaardingen, Sohiedam, Delft, Rotter dam, Haarlem, Leiden en Naaldwijk aan op lichting had schuldig gemaakt. De man ver voegde zich. voorgevende beambte van de plaatselijke distributieorganistie te zijn, aan kosthuizen, meestal van bejaarde pension houdsters en eischte inzage van de textiel- kaarten. Doorgaans werden deze kaarten ge toond, waarop V. de kaarten bij zich stak en verklaarde, dat hij er voor zou zorg dragen, dat er kleeding en schoeisel voor de kost gangers gereserveerd zou worden. Ook drong hij er dan op aan, de te leveren goederen bij vooruitbetaling te voldoen, hetgeen echter bij zijn slachtoffers te Maassluis werd ge weigerd. Hij vertrok daarna met medeneming van de kaarten en de betrokkenen hoorden natuurlijk niets meer. Ook gaf hij zich uit .als ambtenaar van de Winterhulp, zeggende dat hij financieele hulp kwam verleenen, doch dat men eerst de kosten, zijnde 0.65, moest voldoen. Vele goedgeloovigen vlogen in de opgezette val. De man reist nu onder politiegeleide de verschillende plaatsen af, waar hij zijn praktijken heeft uitgeoefend en zal voorloopig dergelijke handelingen wel niet meer kunnen verrichten. N.S.B.-er bij arrestatie neergeschoten R»B.-kapilein tol twee maanden veroordeeld De militaire kamer v,an de Haagsche recht bank heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak tegen den 39-jarigen reserve-kapitein der infan terie A. van den H., wien ten laste was ge legd, dat hij op 13 Mei 1940 te Wassenaar op zettelijk op korten afstand een schot uit een pistool heeft afgevuurd op C. J. W. Noorden dorp, daarbij richtende op diens hoofd, door welk schot de heer Noordendorp zoodanige verwondingen heeft opgeloopen, dat hij kort daarop is overleden. Verdachte is wegens doodslag (artikel 287 W. van Str.) veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf. De rechtbank-overwoog hierbij dat van nood weer geen sprake was doch hield anderzijds rekening met de algemeene omstandigheden in de dagen, waarin ons land toen verkeerde. De officier van justitie had twee jaar ge vangenisstraf geëischt BURGEMEESTERS Jhr. R. M. J. F. L. van G ingang van 6 Juli 1941 opniei gemeester van •rotenhuln ls met uw benoemd tot bur- Angerlo. met ingang tot burgemeester HILVERSUM I 415.5 METER 6.45 Gramofoonmuziek 6.50 Ochtendgymnastiek 7.00 Gramofoonmuziek 7.45 Ochtendgymnastiek 8.00 BNO: Nieuwsber. 9:20 Voor de huis- 8.15 Gewijde muz. gr.pl.) 8.45 Gramofoonmuz. (9.15 10.00 Ernstige muziek topn.) 12.00 Amusementsorkest 12.42 Almanak 12,45 BNö: Nieuws- en oec. berichten 1.00 Omroeporkest en gra mofoonmuziek 2.20 Orkest Eloward, en semble Bart Ekkers en pianospel 3.40 Gramofoonmuziek 4.00 Bijbellezing (voorber. door de Chr. Radio Stichting). I 4.20 Ensemble „Hortus Mu sicus" en solist 5.15 BNO: Nieuws-, oec. en beursberichten 5.30 Orgelspel pers Zaterdag 31 Mei 6.00 Gramofoonmuziek 6.30 Omroeporkest (7.0C 7.15 Vragen v. d. dag) 7.45 Voor den boer 8.00 BNO: Nieuwsber. 8.15 Spiegel van den dag 8.30 Omroeporkest en sol. 9.25 Dagsluiting (voorber. door de Chr. Radio- Stichting) 9.30 Berichten (Eng.) 9.45 Gramofoonmuziek 10.00—10.15 BNO: Fngelsch: Dutch news reel HILVERSUM II 301.5 METER 6.45 Gramofoonmuziek 6.50 Ochtendgymnastiek 7.00 Gramofoonmuziek 7.45 Ochtendgymnastiek 8.00 BNO: Nieuwsber. 8.15 Gramofoonmuziek 10.00 Morgenwijding (voor- (bereid door het Vrijz. Prot. Kerkcomité) 10.20 Omroeporkest en soL 11.05 Gramofoonmuziek 11 10 Mei-programma (opn.) 12.00 Berichten Ensemble Erica Helen BNO: Nieuws- en oec. berichten Gramofoonmuziek Voor de jeugd Het Rott. Philh. Orkest en solist i Sportpraatje Het Rott. Philh. Orkest i Gramofoonmuziek Ens. Bandi Balogh i Bijbelvertellingen (voorber. door het Vrijz. Prot. Kerkcom.) i BNO: Nieuws-, oec. en beursber. I De Melodisten en sol. i Gramofoonmuziek i Stephen Jansen's vo caal dames-ensemble en gramofoonmuziek i Reportage I BNÖ: Grón. praatje i Gramofoonmuz. (7:30 7.4'5 Werkers ontmoe ten elkaar) BNO: Nieuwsber. Soiegel van den dag of gramofoonmuz. Bonte avond BNO: Nieuwsberich ten; sluiting. Alle Lijders aan Rheumatiek moesten de eenvoudige Kruschenkuur volgen, zooals miljoenen menschen over de heele wereld dat dagelijks doen. Kruschen zal ook U uitkomst brengenl Dèaror De zorg voor de arbeiders bij de werkverschaffing Een bezoek aan eenige kampen Een verslaggever van het A.N.P. heeft een bezoek gebracht aan het kamp De Slikken, waar Groningsche arbeidsrs in werkverrui ming werkzaam zijn, en hij heeft geconsta teerd, dat er voor de arbeiders uitstekend wordt gezorgd. De Slikken bestaat uit drie groote loodsen, die op zich zelf ieder een ge- neel vormen en waarin respectievelijk 2 x 96, 1 x 96 en 2 x 96 arbeiders zijn onderge bracht. Dit kamp dateert van 1939 en is op de meest moderne wijze ingericht. Eenige honderden .meters verder liggen de loodsen van het oude kamp Westernieland, waarin 96 mannen .zijn gehuisvest. De Slikken en Westernieland vormen het grootste werkver ruimingskamp van Nederland. Er zijn natuur lijk in ons heele land in dfe nabijheid van de cultuur-technische werken, die op vele plaat sen worden uitgevoerd, kampen ingericht, maar meestal voor 100 èi 200 personen. Het nieuwe kamp De Slikken ziet er gezel lig uit. Het is forsch van afmeting en ook op hygiënisch 'gebied, b.v. watde waschlokalen betreft, is het uitstekend ingericht. Iedere acht man hebben de beschikking over een zitkamer, met een daarachter gelegen ruim slaapvertrek, waarin de houten kribben staan opgesteld. Zoo wel de slaapkamers als de zitkamers zijn luch tig en van breede ramen voorzien. Natuurlijk hebben de kampen, vooral voor de gehuwde arbeiders nadeelen: deze zijn weg van hun ge zin, maar daar staat tegenover, dat zij meer zijn Van een goeden oogst worden de bedden met late koolplanten nu met de nagezien en waar de plantjes te dicht op elkaar staan, gedund. - Het is een tiidroovend, doch zeer belangrijk werk (Pax-Holland) Denk zij de vernuftige toepassing autobussen in Hilversum thans weer trajecten. De wegens zijn daartoe van methaangas rijden de stads- vrijwel normaal de vóóroorlogsche met een zg. .gas dolly' uitgarust tPax-Holland) Op het Binnenhof te Den Haag tet gelegenheid van de installatie van Rijksminister dr. Seyss Inquart als Rijkscommissaris, welke plechtigheid een jaar geleden plaats hïd (Foto Departement van V. an K.) en beter doordrongen worden van.den zoo nood zakelijken gemeenschapszin. Zij leeren met el kander rekening te houden, zij leeren elkaar waardeeren in hun dagelijkschen strijd om het bestaan. Om de beurt heeft een van de man nen kamerwacht, d.w.z. hij zorgt voor het schoonhouden en brengt het eten uit de keu ken naar de zitkamer. De kok, die tevens kampleider is, vertelde, dat hij over het alge meen zeer weinig moeite met zijn groote gezin heeft. Natuurlijk zijn er wel eens verschillen van meening. maar de goede toon is onderling spoedig teruggevonden. De Slikken heeft een prima cantine, groot, gezellig en frisch, waarin drie billards, waar een buffet is waaraan allerlei artikelen ver krijgbaar zijn. Voorts is er materiaal aanwezig voor gezelschapsspelen. De mannen behoeven zich geen oogenblik te vervelen, want er is een flinke bibliotheek met ruim 500 boeken. Dit is een geschenk van de stichting Groninger Gemeenschap. Na een oproep van de Gronin ger Gemeenschap heeft de Groningsche bevol king deze boeken afgestaan, waarna zij zijn ge selecteerd. Het kamp Kremboong Behalve in De Slikken is de verslaggever een avond geweest in het kamp Kremboong in de buurt van Hoogeveen. genoemd naar een oud landgoed in de buurt. In Kremboong, even eens een modern ingericht kamp, zijn 200 ar beiders uit IJmuiaen en Velsen ondergebracht, die daar in de buurt werken. In Kremboong werd juist een cultureele avond gehouden. Do cultureele avonden worden verzorgd door vier cultureele leiders, die ieder een deel van de in Nederland gelegen kampen onder hun hoede hebben genomen. Hun werk bestaat niet uit sluitend in het organiseeren van lezingen of filmavonden of het inrichten van bibliotheken of het houden van voordrachten, maar ook de lichamelijke opvoeding ressorteert onder de cul tureele verzorgers. Bij sommige kampen zijn - sportvelden ingericht, op andere plaatsen wor den de reeds bestaande velden van de nabijge legen gemeenten gebruikt Bij het cultureele verzorgingswerk zijn allerlei vereenigingen op cultureel gebied uit de omgeving, waar de kampen gelegen zijn, ingeschakeld: voor Gro ningen, Drente en Friesland, b.v. respectieve lijk de Groninger Gemeenschap, Drenthe's opbouw en de Volkshoogeschool te Bakke- veen. Bovendien zijn er vele predikanten en geestelijken, die den cultureelen leiders per- manent ter zijde staan.Zoo wordt in de 80 kampen in Nederland, waarin 6000 arbeiders zijn ondergebracht (bovendien zijn 2000 inge. kwartierd bij particulieren) het geestelij!? leven van den arbeider verzorgd. In het kamp Kremboong is er tweemaal per week een cul tureele avond. Den eenen avond wordt b.v. een film vertoond, of houdt de cultureele verzor ger zelf een lezing, den anderen avond is het iemand uit de omgeving, die een en ander over de streek komt vertellen of over een ander on derwerp. dat nauw verband houdt met de plaats, waar de arbeiders zich bevinden. Als "het eenigszins mogelijk is. bezoekt de arbeider de kerk in de buurt. Zijn de afstan den te groot, dan worden er kerkdiensten in het kamp gehouden. UIT DE TIJDSCHRIFTEN In de tweede aflevering van het drie- maandelijksch tijdschrift „On der Eigen Vaandel", uitgave van H. Veenman en Zonen te Wageningen, schrijft ds. H. J. E. Westerman Holstijn, emiritus-predikant te Apeldoorn, een artikel over „God en de kei zer". Ds. R. C. G. Troelstra te Halle bij Zelhem vertaalt „De goede wraak", een troostbrief van Luther over psalm 120. Dr. J. Koopmans te Leiderdorp, de secretaris der N.C.S V., behandelt in een uitvoerig ge schiedkundig artikel „het kerkelijk jaar". Dr. L. D. Terlaak Poot en ds. H. C. Touw ver zorgen als gewoonlijk de kroniek. Aflevering 5 van het Geref. Theologisch Tijdschrift, uitgave van „De Graafschap" te Aalten, geeft het vervolg van „Prediking in het Oude Testa ment!' door drs. Ph. J. Huyser. Verder werd een artikel opgenomen van prof. dr. IL Dooyeweerd over „Een tweegesprek met prof. Ovink over dogmatische en critische wijsbe geerte". De kroniek werd verzorgd door dr. K. Sietsma. Verder bevat deze aflevering nog een bijdrage - van dr. K. J. Cremer en een recensie van prof. dr. J. Ridderbos. Diaconaal Correspondentie blad voor de Geref. Kerken (uitgave J. H. Kok te Kampen) opent met een woord ter gedachtenis aan wijlen prof. Slotemaker de Bruine. Voorts bevat deze 5e aflevering de volgende artikelen: van dr. A. J. L. van Beeck Calkoen. De diaconie een instelling Gods, He t diaconaat in roman-inkleeding behandeld, De motiveering van het collecte verbod. Dr. J. Hoek vervolgt zijn beschou wing over het diaken-ambt volgens de Ker ken ordening. Verder verslagen en boekbe spreking. R e f a j a h, het Chr. maandblad voor ziekenverpleging, no. 12 van den 40sten jaar gang, uitgave van Lonkhuyzen te Zeist, be vat o.m.: Gebed in gerichtstijd, door A. Ringnalda; De ontaarding der barmhartigheid in de Chr. Kerk, door dr. S. P. Dee; Ope- reeren in hypnose, door dr. J. A. Haverkatej schetsen uit de praktijk, door B. Zijlstra. Het jaar onzes Heeren 1 94 L Aan dit derde deeltje (PinksterbrieD werken mede: prof. dr. W. J. Aalders, W. van Beu- sekom, ds. G. Bos, ds. J. J. Creutzberg, ds. F: K. van Evert, ds. J. H. Grolke, ds. Jac. Poort, ds. H. W. te Winkel en ds. W. A. Zeydner. Zoo men weet verschijnen ieder jaar vier deeltjes: Kerstbrief, Paaschbrief. Pink- sterbrief en Kerkbrief. Behalve „de brief" bevat elk deeltje meditaties voor eiken dag en de vermelding van: Gedenkt hen, die voorgingen. Verder mengelwerk. Deze mooi uitgevoerde boekjes verschijnen bij Drukkerij C. Blommendaal N.V. te Den Haag. Reeks „Kleine Fakkels". Uit gegeven door het Ned. Godsd. Genootschap „De Lichtdrager", Stadliouderskade 137, Am sterdam. Wij ontvingen drie nieuwe deeltjesi Wat wij nu moeten leeren, door F. W. A. Korff: Het vreemde boek, door N G. J. van Schouwenburg; Boycotten, door H. van der Loos. Mooie boekjes, die voor een klein be drag beschikbaar worden gesteld en uitne mend voor uitdeeliAg geschikt süa.

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 5