Crittsdjr CTourant <r Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken nementsprijs »er 3 maanden 2.47, vermeerderd met I 0.15 incassokosten. Per week 19 et iosse nummers 5 ct Zaterdagnummers net Zondagsblad 7V4 ct Alles bU Hoii^fooruitbetaling. irtenlieprijzen! 94 ct per regel. Ingezonden Mede- deelingen 48 ct per regel. Minimum 5 regels. Bewijsnummer 5 ct Bij con tract belangrijke korting. Bur. Redactie en Administratie: BREESTRAAT 123. LEIDEN Telefoon 22718 (Na 6. uur 23166). Postbox 20. Postrek. 58936 No. 6440 Hoofdredacteur H. Diemer, Rotterdam. DONDERDAG 29 MEI 1941 22e Jaargang O er. 2C; (en belangrijk begin f 1891 heeft enkele heel belangrijke - tien te zien gegeven op maatschap- ied. Wij denken aan de Encycliek pvarum, doch evenzeer aan het pistelij k-Sociaal Congres, dat in de maand te Amsterdam werd gehou- teteekenis van dit Congres voor de bciaal terrein kan moeilijk worden pet zulk samenkomen In vrij breed fer bespreking van bepaalde onder ste jtijd min of meer vreemd gesteld. I sterke mate afhankelijk van den '*Jt (ke zoo'n conferentie gaat beheer- b kan ihet gebeuren, dat een confe- -laromtrent de verwachtingen hoog (pannen, bitter tegenvalt, terwijl een i i en aanzien waarvan men vrijwel gestemd was, een uitgesproken in bezieling te beleven geeft, die ""---doorwerkt. ren de verwachtingen van het Eerste c-Sociaal Congres? Och, wij ge- '24 at men zich bij de voorbereiding c. e eerste plaats door verwachtingen m leiden. Er was veeleer een diepe ■n aangevoelde begeerte om samen te over. een :4e men het Koningschap van Christus ,oe" 'jndigen en uitdragen tot midden in nog bekrompen en donkere maat- ik bestel. Men tastte dikwijls nog, I te gaan. Van goed uitgewerkte la's met nauwkeurig overwogen a 3' waaraan wij ons thans nog vaak en met een besef van innerlijke vastklemmen, wat was er van Heel de sociale wetgeving stond »ar kinderschoenen. Talma b.v. was i jongeman, heel aan den aanvang n wewerkersleven. it men dit, als men kennis neemt ien op het Eerste Christelijk-Sociaal k:£- In het midden is gebracht, dan val- ezwaren, welke mogelijk tegen be- ellingen kunnen rijzen, geheel en al veiÜm de verwondering over de scherpte Jit, de klaarheid van blik, die terstond eken uit de gefundeerd opgezette uit de besprekingen, waaraan mede ht werd gegeven door mannen uit jvan de maatschappij. Leest men na :,ne eeuw het verslag, dan voelt men Jadzijde na bladzijde het warme hart van die mannen uit tal van Christe- Dgen, mannen, die bewogen waren D^e nooden van het sociale leven èn gebod van hun Heer. wil men het verslag lezen, dan t verslag eerst toch in handen te Jyn. En dat viel sinds langen tijd ■lakkelijk. De aanvankelijke uitgave E een beperkte oplage, en die oplage - ird in den loop der jaren niet onaan- minder geworden. Zelfs antiquarisch 5ji nauwelijks meer een exemplaar n. En dit was heel jammer, waar V - ih zoodoende een belangrijk stuk r moest ontzeggen, rheugender is het, dat thans een e:<pitgave van het verslag op stapel is m uitgave nog wel, welke van ver- raf' lre aanl€ekeningen voorzien. De ;ig en de voorziening van aanteeke- rken^schiedt door den heer R. Hagoort n ditgave verschijnt in afleveringen bij rovers-Maatschappij „De Graafschap" r6eeih. In de eerste, al versohenen afleve- ndt men de werkelijk magistrale trede van Dr. A. Kuyper over „Het rraagstuk en de Christelijke religie", die het kon moeilijk anders <*inpel moest drukken op heel het hoe onbevangen men er zich ook lit mooie initiatief zijn wij zeer blij, pÜat langs dezen weg een uitnemend Jeratuur op sociaal gebied opnieuw -re te volk komt. Het begin van de activi- nueiiaatschappelyk gebied, het begin dan n z breeder verband genomen, mag op rende kennisneming door onze men- anspraak blijven maken. buitengewone maatregelen de kustverdediging en de watersport iagermeren vrij, maar alle Friesche •rt verboden, evenals de Kralingsche en de Bergsche plassen. gerj fcuitengewone maatregelen voor de dediging, die 26 Mei zijn afgekon- fcbben bij de beoefenaars van de wa- vragen doen rijzen. pr Zuid-Holland was de groote vraag tr de watersportcentra daaronder p. Hoewel de grens pas in groote I vaststaat en nog niet in details jeld is, mag wel gezegd worden, dat pgermeren buiten het verboden ge- ivallen, de Kralingsche en Bergsche fen bij Rotterdam vallen er echter te Kagermeren loopt de grens, blijkens jrdening, over den weg Hillegom, Lisse, (dat is dus de oude weg, waar tram langs loopt) naar Warmond :n (vermoedelijk dus via den tol bij .d; dan zouden alle jachthavens aan buiten vallen, alleen het Poel- Irin); verder (vermoedeiijik langs den naar Voorschoten, Leidschendam naar eg, Vlieland, Berkel en Bergschenhoek op Nieuwerkerkaan den IJssel aan. lano- en roeisport in de omstreken van aag is dus tot Leidschendam verboden. lerordening geeft zeer nauwkeurig de lan van het verboden gebied in Fries- 'Paaruit is met zekerheid nu reeds op |en dat het geheele gebied der Friesche [Verboden gebied wordt, j Duitsche zijde bevestigde men, dat je watersport geen uitzondering wordt fct rtuigen, die binnen het verboden ge- Iggen moeten binnen 14 dagen daaruit ierd worden, op straffe van verbeurd- :ing. Hoofdstad van Kreta in Duitsche handen Duitsch-ltaliaansche troepen namen de Halfaja-pas, ten Zuid-Oosten van Solloem De Britsche troepen op Kreta trekken opnieuw terug Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte gisteren bekend: Zooals reeds gisteren is medegedeeld, is het slagschip Bismarck na zijn succesrijk gevecht bij IJsland op 26 Mei des avonds door een torpedotreffer van een vijandelijk vliegtuig onbestuurbaar geworden. Getrouw aan de laatste radiografische medededling van den vlootvoogd, admiraal Lüttjens, is het slag schip met zijn commandant, kapitein ter zee Lindemann en zijn dappere bemanning op 27 Mei des voormiddags tegenover de zeer groote vijandelijke overmacht bezweken en met wapperende vlag ondergegaan. Op hel eiland Krela maken de opera lies in nauwe samenwerking lusschen bergjagers, yalschermlroepen en uit de lucht gelande troepen goeden voort gang. Gisteren hebben Duitsche berg troepen, onndanks de moeilijke ter reingesteldheid, den taaien tegen stand van de Britsche strijdkrachten en benden opstandelingen gebroken. Zij wierpen in dappere aanvallen den vijand uit sijn stellingen, namen de hoofdstad Kanea (Kandia) in en achtervolgden de verslagen vijandelijke strijdkrachten ten zuiden van baai van Soeda. Onder de talrijke gevangenen bevindt zich ook de Grieksche marinecommandani van -reta. Formaties gevechts- en torpedovliegtuigen hebben onophoudelijk in de gevechten op den grond ingegrepen, vijandelijke troepen concentraties uiteengeslagen, batterijen tot zwijgen gebracht en den terugwijkenden vijand zware verliezen toegebracht. Duik bommenwerpers hebben de poging van de Britten om zich over zee terug te trekken, verijdeld. In de baai van Soeda brachten zij vier koopvaarders van 5400 b.r.t. in totaal tot zinken en beschadigden twee andere vrachlbooten zwaar. Luchttransport- formaties steunden den strijd op het eiland, door voortdurend nieuwe strijdkrachten aan te voeren. Ten zuiden van Kreta dwongen Duitsohe gevechtsvliegtuigen een Britsche vlootformatie tot den strijd, plaatsten bom men op een zwaren kruiser en een torpedo jager en schoten een tankboot in brand. In Noor d-A f r i k a hebben Duitsch- ltaliaansche troepen den Halfajapas, ten Zuidoosten van Solloem genomen. Zij maakten negen stukken geschut, zeven gepantserd* strijdwagens, verscheiden* and*r* pantservoertuigen en een groot* hoeveelheid oorlogstuig buit. De vijand leed sware, bloedig* verliezen en verloor een aantal gevangenen. De eigen verliezen zijn gering. Torpedovliegtuigen bestreden iroepenkampementen en concentraties van auto's in het gebied rond Solloem. Rondom Engeland hebben gevechts vliegtuigen in den afgeloopen nacht drie vrachtbooten van 17,000 b.r.t in totaal ver nietigd, en een anderen koopvaarder zwaar getroffen. Andere aanvallen van het lucht- wapen richtten zich op haveninstallaties aan de Engelsche Zuidwest- en Zuidkust be nevens aan de monding van de Theems. De vijand heeft in den afgeloopen nacht met zwakke strijdkrachten een gering aantal brisant- en brandbommen uitsluitend op woonwijken in West-Duitsohland laten val len, voornamelijk op Keulen. Onder de bur gerbevolking waren er verliezen aan dooden en gekwetsten. De bemanning van een verkenningsvlieg tuig, luitenant Neinecek, Oberfeldwebel Schackert, Feldwebel Hemmer en onder officier Fahrenbach, heeft zich bij succes volle, stoutmoedige vluchten boven Engeland bijzonder onderscheiden. Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft hei hoofdkwartier der Britsche strijdkrachten in het midden-Oosten medegedeeld, dat de Duitsche strijdkrach ten op Kreta, versterkt door nieuwe landingstroepen uit de lucht en gesteund door een heftig luchtbombardement, aan vallen hebben gedaan op de Britsche troepen in het Westen van het eiland. De Britsche troepen waren gedwongen „zich op gunstiger stellingen terug te trekken". Ook op andere plaatsen is de toestand „buitengewoon moeilijk". De vijand heeft weer valschermtroepen neergelaten en sijn druk versterkt. Britsche torpedobootjager tot zinken gebracht Naar het D.N.B. uit Berlijn meldt hebben gisterochtend Duitsche gevechtsvliegtuigen een sterk Britsch eskader ten Westen van Noordt-Ierland aangevallen. Zij brachten den vijand belangrijke verliezen toe. Door bom- treffers werd een torpedobootjager tot zin ken gebracht. Een kruiser werd getroffen door een zware bom en verloor zeer aan gevechtswaarde. Kerk en Zending GEREF. KERKEN Tweetal: Te Zetten, J. C. Streefkerk, cand. en hulppred. te Lobith en J. H. Teerink, cand. te Ermelo. GEREF. GEMEENTEN AFSCHEID EN INTREDE. Dr. J. Koopmans te Leiderdorp, secretaris der N.C.S.V., hoopt op 27 Juli intrede te doen in de Ned. Herv. Gem. te Amsterdam, na be vestigd te zijn door dr. G. Oorthuys van Amsterdam. Wegens vertrek naar Grootegast nam Ds. J. Ri b b e r i n k afscheid van de Geref. Kerk te Borger met een preek over Hebr. 13 20 en 21. Zijn Eerw. sprak over de zegenbede, die de schrijver van de Hebreërbrief zyn lezers toe- bidt, een bede waarin hij smeekt om hun volmaking. De volgende drie vragen werden gesteld: 1. waarin die volmaking bestaat, 2. van Wien hij die volmaking afbidt, 3. door Wiens bemiddeling die volmaking geschonken wordt. Na de preek richtte Ds. Ribberink zich tot de gemeente en de verschilende afgevaardig den, waarna hij namens den kerkeraad werd toegesproken door den heer G. J. Olden- beuring, die liet zingen Ps. 121 4. Namens de classie Assen sprak Ds. S c he e 1 e van Assen en namen genabuurde kerken Ds. Drost van Nieuw-Buinen. HULPPREDIKERS. De Kerkeraad van de Geref. Kerk van Weesp heeft goedgekeurd, dat cand. B. Richters vanaf 5 Juni Dr. W. G. Harren- stein in zijn ambtelijken arbeid zal bijstaan. Cand. Richters blijft in staat alle Zondagen de kerken te dienen. Zijn adres is na 5 Juni niet meer te Scheveningen, maar: Hoogstraat 67, Weest, telef. 537. PROV. STATEN VAN UTRECHT De leden van de staten der provincie Utrecht zijn bijeengeroepen door den commissaris van de provincie, ir. F. E. Müller, tot de eerste ge wone zitting van dit jaar, op Dinsdag 17 Juni 1941 om 10 uur. De commissaris der provincie is voornemens voor te stellen de tweede vergadering dezer zitting te houden op Dinsdag 1 Juli des voor middags te half elf. DE BADPLAATS NOORDWIJK AAN ZEE Verschenen zijn wederom de lijsten van hotels en pensions, villa's en huizen van de Badplaats Noordwijk. Deze bekende gidsjes zijn in den loop der jaren betrouwbare vraagbaken ge bleken voor ieder, die voor korten of langen tijd in de badplaats Noordwijk verblijf dacht te kiezen. De inhoud van deze uitgaven is zoodanig, dat een volledig overzicht gegeven wordt van hetgeen er te huur is en van alle attracties der badplaats. De gidsjes zijn ver krijgbaar op aanvrage bij de Ver. voor vreem delingenverkeer „Noordwijk vooruit" te Noord- PRIJSOPDRIJ VINGEN De inspecteur voor de prijsbeheersching te 's-Hertogenbosch heeft den manuféeturier B. te Kgrkrade wegens prijsopdrijving veroordeeld tot 300 gulden boete en verbeurdverklaring van de in beslag genomen goederen. De winkelierster v. d. W. werd tot 200 gulden boete ve-oordeeld. DR. A. VAN ITERSON De nestor van de Ned. Herv. predikanten van Dordrecht, dr. A. v. Iterson, heeft in verband met het bereiken van den 65-jarigen leeftijd eervol emeritaat aangevraagd tegen 1 October a.s. Dr. v. Iterson werd 4 Aug. 1875 te Leer broek geboren, en bezocht het gymnasium te Gorinohem, waarna hij aan de Leidsche universiteit theologie studeerde. In 1902 can- didaat geworden in Friesland werd hij 22 Maart 1903 te Gorredijk in zijn eerste ge meente bevestigd. In 1906 vertrok hij naar Oostihuizen, welke standplaats in 1908 met Grootebroek verwisseld werd. 6 Aug. 1911 deed dr. v. Iterson in intrede in de Merwestad. Dr. v. Iterson heeft zich in Dordrecht op verschillend gebied bewogen. Alvoren er in 1911 zijn intrede te preeken, promoveerde hij in Febr. van dat jaar tot doctor in de theologie op een proefschrift getiteld: „Armenzorg bij de Joden in Palestina van 100 jaar voor Christus tot 200 jaar na Christus". Dr. v. Iterson is praeses van het ministerie van Herv. predikanten te Dordrecht, quaestor van den kring Dordrecht en scriba-quaestor van de classicale weduwenbeurs. Vele jaren was hij voorzitter van de Zondagsschool in zijn woonplaats en gaf hij leiding aan den arbeid van de afd. van het genootschap tot zedelijke verbetering van gevangenen, waar van hij bestuurslid is. Van zijn hand zijn tal van bijdragen ver sohenen in de West-Friesche Kerkbode en in het Dordtsch predikbeurtenblad. ZENDINGSMIDDAG OP THOLEN Dinsdag 3 Juni zal er voor de 2de maal te Scherpenisse een Zendings middag gehouden worden. Aanvang 3.30 uur. Als spreker hopen op te treden: Ds. H. v. .Wingerden van Arnemuiden, Ds. H K r a a y van Boven-Hardinxveld en Ds. P. H. Oostenbrug van 's-Grevelduin-Capelle. FEDERATIE HERVORMDE JONGEREN. Dit jaar hoopt de Federatie van Hervorm de Jongeren gewestelijke bijeenkomsten te houden te: Delft: Nieuwe Kerk. Spekers o.a. Ds. F. J. Pop van Delft; Dr. R. B. Evenhuis van den Haag en Ds. A. v. Veldhuizen van Rotter dam. Velp: Spreker Ds. P. Visser van Apel doorn. Haarlem: Spreker Ds. J. K. Lofvers van Amsterdam. Goes: Spreker Ds. J. G. Panhuise van Aagtekerke. Amersfoort: Spre ker Ds. J. R. Wolfensberger van Utrecht. Koudum (Fr.): Spreker Ds. G. v. Leeuwen van Aalsum. Raai te: Spreker Ds. S. Coolsma van Enschede. Groningen: Spreker Ds. G. J. Paul van Saaksum. Den Bosoh: Spreker Prof. Dr. S. F. H. J. Berkelbach van der Sprenkel van Utrecht. TIJDSCHRIFT „KERKEDIENST". Naar men ons meedeelt zal van eind Mei af het tijdschrift „Jeugd en Godsdienst", onder eindredactie van Dr. B. ter Haar Dzn., en uitgegeven door Van Gorcum Comp. N.V. te Assen, de naam dragen van zijn nieuwe koers: „Kerkedienst", tijdschrift voor de kerkelijke practijk. Meer dan tot nu toe wil het zich bewegen op kerkelijk erf. Daar toe is de redactie uitgebreid en is contact gezocht met de commissie der Synode voor Gemeenteopbouw. GIFTEN EN LEGATEN. Afscheid Ds. T. J. Hagen Van de Gereformeerde Kerk van Delft In de geheel gevulde Oosterkerk te Delft werd gisterenavond een afscheidsdienst ge houden in verband met het eervol .emeritaat van D s. T. J.. H a g e n, den oudsten die des Woords van de Geref. Kerk aldaar. Zooals gemeld werd deze dienst geleid door den zoon van den emeritus, D s. J. C. H a- e n van Zwijndrecht Na 't zingen van Psalm 97 7 en 't lezen van Psalm 121 ging Ds. Hagen Jr. voof in gebed. Vervolgens las hij zijn tekst voor dit avonduur: Handelingen 1 10 en 11, de bood schap der engelen aan Jezus' discipelen na Zijn hemelvaart. Hierna werd gezongen Psalm 118 7, 8 en 9. 't Treft bij de hemelvaart, aldus spr., dat de Heiland geen afscheid van Zijn jongeren nam. Zijn laatste woord tot hen was, dat zij Zijne getuigen moesten zijn tot aan het uiterste der aarde. Jezus' afscheidsprediking tot Zijn discipelen werd door twee engelen gebracht. Met hun prediking gaan deze en- Rott.) gelen in teg^n de vertraging, die in den discipelenkriing dreigt te ontstaan. Er mag hier geen vertraging zijn en daarom getui gen de engelen van de haast van Christus' wederkomst. Spr. wil wijzen op de keuze vao predikers en op den inhoud van hun woor- Ohristus komt haastig tot Zijn grooten dag. Daarom is er ook geen tijd voor een persoonlijk afscheidswoord. Alles moet blij ven in den stijl van Zijn wederkomst De prediking moeten Zijn dienaren (de engelen) doen. En wat ze zeggen kon alleen na Zijn hemelvaart gezegd worden. De engelen zijn de aangewezen predikers om aan te sporen tot de daad. Wat staat ge hier te droomen, zoo vermanen zij, ge staat daar of ge al den tijd hebt. Zie, Jezus komt weer. Dat ik hier sta inplaats van mijn vader, is niet erg, zegt spr. Vaders werk hier was tot opbouw van het lichaam van Christus, zijn werk was er opdat Christus met haast ko men kan. 't Schikte Christus niet Zijn dienaar toe te staan van u afscheid te nemen. Zijn afwezigheid is een boodschap van de haast van Christus' wederkomst. Laten we vader niet beklagen, zegt spr-, maar dankbaar zijn dat we dezen avond nog mogen hebben. Straks zal er geen tijd meer zijn voor af scheid en jubilea in groot ornaat. Wat den inhoud der prediking betreft: de engelen brachten niet de wederkomst van Christus als iets nieuws, maar wel de haast van die wederkomst. De discipelen moesten goed weten: dit is inderdaad de hemelvaart, dit was onherroepelijk de laatste verschij ning Engelen duwen de Kerk voorwaarts, op dat die Kerk haar taak zou volbrengen. Als ze het Evangelie niet predikt, dan houdt ze Christus in den hemel, dan kan Hij niet we derkomen De kerk van Delft is al weer druk bezig te voorzien in de vacature, ontstaan door 't heengaan van mijn vader. Dat is een zegen, zegt spr. Wat heeft de kerk vaak staan treuzelen; denk maar aan 't Zendings- en Evangelisatiewerk. Wat waren we weinig adventsgemeente en lieten het Maranatha over aan buitenkerkelijke groepen. Dit afscheid is waarlijk geen mijlpaal. Wel zijn mijlpalen: hemelvaart en wederkomst van Christus. Wees zelf bereid, maar denk ook aan an deren. Als de groote wereldtrein stil staat, dan moeten we allen uitstappen: gij en ik, de menschen van Delft en Solo. Daarom: wij, wetende de schrik des Heeren, bewegen de menschen tot het geloof. Na deze predikatie werd gezongen 't derde vers van het Gebed des Heeren. Toespraken. Ds. K. van Anken voerde hierna het woord namens kerkeraad en gemeente. Hij herinnerde aan 22 Sept. 1921, toen hy in dit zelfde kerkgebouw Ds. Hagen mocht beves tigen. Hij was hier in Delft de rechte man op de rechte plaats; in de beste harmonie heeft spr. altijd met hem samengewerkt. Ds. Hagen ontving van zijn. Zender groote gaven voor den kansel en voor het herderlijk werk niet minder voor de leiding en regeering der kerk. Wij zagen in hem onzen leider. Plotseling riep God hem het halt toe; de nacht van 24 op 25 Febr. bracht hem de be slissende slag. Spr. wil hier in 't publiek uiting geven aan de dankbaarheid van Delft' kerk voor wat zij bezat in den persoon ei het gezin van Ds. Hagen. Spr. richt zich in zonderheid tot mevrouw Hagen om haar te danken wat zij voor haar man en daardoor voor de kerk van Delft is geweest Onder de preek van Ds. Hagen Jr. dacht spr. aan 't bekende woord van Ds. Hagen Sr.: de zaak des Konings heeft haast. Tenslotte herinnerde hij aan de intreetekst van Hagen op 22 Sept. 1921: Zie, Ik ben met u alle de dagen tot de voleinding der wereld. Op verzoek van Ds. Van Anken werd den scheidenden leeraar toegezongen Psalm 121:4. De heer M. C. Breemans herdacht de krachtige en bezielende leiding, die Ds. Hagen 20 jaar lang aan 't Evangelisatiewerk heeft gegeven. Hier in Delft werd ook een begin gemaakt met verband te leggen tusschen de Evangelisatie-commissies in het geheele land. In 13 jaar tijd zijn nu bijna 300 commis sies aangesloten. Al vallen de dienstknechten weg, Gods werk blijft en gaat door. Spr. bad Ds. Hagen met zijn gezin Gods nabijheid toe en verzocht te zingen Psalm 37:3. Namens de classis Den Haag spr. Ds. H. Pestman van Rijswijk een ko: woord. Dank zij de hein geschonken gaven was de figuur van Ds. Hagen ook in de classis domi ALGEMEENE SYNODE DER NED. HERV. KERK Eerste zitting De president opende deze buitengewone ver gadering te 's-Gravenhage en las voor Joh. 17. Hij heette alle leden welkom en zeide in deze dagen bepaald te zijn geworden bij een Schrift verklaring van prof. Gunning, waarin hij sprak van „heilige verlegenheid". Dat wij allen iets daarvan mogen kennen tegenover de moeilijk heden, waarvoor we geplaatst worden. W«nt ook in de moeilijkheden is te zien de open baring der zonde. God leide ons door Zijn Geest. De president sprak vervolgens een woord ge wijd aan de nagedachtenis van prof. dr. Slote- maker de Bruine. Staande hoorde de vergade ring dit aan. Hij gedacht de groote toe wijding en krachtsontplooiing door den heen gegane in verschillende functies getoond in het belang der kerk, in 't bijzonder ook in zijn laatste levensjaar. en de vergadering verdaagd tot Woensdag morgen 10 uur. Door den secretaris werd de samenstelling van de vergadering gelezen: J. W. J. Addink, president; P. de Bruyn, vice-pres.; K. H. E. Gravemeyer, seer.; dr. S. F. H. J. Berkelbach van der Sprenkel en dr. J. H. Semmelink, prae- adviseerende leden; J. J. C. Karres; mr. C. de Roon Zwaan; L. Boer; J. J. C. Hardenberg; dr. G. Oorthuys; F. W. J. v. d. Kieboom; dr. W. H. Weeda; J. Hoekstra; Y. Stelma; P. v. d. Sluijs; H. H. Brucherus Cleveringa; dr. W. J. Aalders; E. H. Baron Prisse; J. Boonstra; dr. J. Fetlaar; R. Blommaert; mr. H. J. M. Tijssens. De notulen van de vorige vergadering werden gelezen en vastgesteld. Uitloting vond plaats een Synodus contracta ter behandeling van hooger beroep ingesteld door den kerke raad van Sloten van een besluit genomen door het prov. kerkbestuur van Noord-Holland. Ten opzichte van de 10 jaarlijksche stemming over de vraag: kiescollegekerkeraad, die het vorig jaar bij noodmaatregel voor één jaar uitgesteld was, werd besloten deze voor het volgend jaar facultatief te stellen. Indien deze stemming zonder bezwaar gehouden kan wor den, dient ze door te gaan. Mochten overwe gende bezwaren daar tegen rijzen, dan kan de kerkeraad deze ter kennis van de alg. syn. commissie brengen, welke in dit geval beslist. Over de wijze waarop de aftreding en ver kiezing op de komende classicale vergaderingen zal plaats hebben, zal in het officieele orgaan der kerk binnenkort bericht worden geplaatst Vervolgens stelde de president aan de orde de bespreking van de rapporten ingezonden door de, door de alg. synode benoemde com missie, voor kerkelijk overleg. Deze commissie had zich gesplitst in verschillende werkgroe pen, die het recht hadden gehad zichzelf leden Als groepen worden genoemd: Kerk en School; Kerk en Jeugd; Kerk en Zending; Kerk en Ziekenzorg; Kerk en Overheid; Kerk en Prediking; Kerk en Financiën; Kerk en Pers en Kerk en Gemeenteopbouw. In het afgeloo pen jaar was zeer omvangrijk en belangrijk werk door deze groepen verricht, waarvan het resultaat neergelegd was in de rapporten, die tevoren aan de leden der synode ter hand wa ren gesteld en thans ter tafel waren. De presi dent sprak zijn groote waardeering uit voor den verrichten arbeid, die van zulk een groote beteekenis was voor de kerk. Hij legde er na druk op, dat dé bedoeling was deze rapporten ter kennisneming te zenden aan de prov. kerk besturen en de classicale vergaderingen. Hij gaf daarna het woord aan den secretaris der synode om een voorstel in te dienen met be trekking tot de behandeling van deze rapporten. Besloten werd met betrekking tot 1. Kerk en School, te adviseeren tot een enquête naar het godsdienstonderwijs op de openbare school in overeenstemming met het voorstel van de door de synode benoemde commissie ad hoe. 2. Kerk en Jeugd, de medewerking van de prov. kerkbesturen en classicale vergade ringen in te roepen, om door den, door de sy node ingestelden Jeugdraad, en door contacten vanuit de plaatselijke gemeenten in overeen stemming met het rapport van kerk en jeugd, de band tusschen kerk en jeugd te versterken; hen mede te deelen. dat de Hervormde Jeugd raad is geïnstitueerd en als secretaris van dien raad voor één jaar is benoemd ds. F. M. Kooy- man. 3. Kerk en Zending, een Hervormde Zendingsraad in te stellen voor de Inwend. en Uitwend, zending. En daarnaast een studiecom missie te benoemen, zooals ook voorgesteld wordt door de werkgroep Kerk en Ziekenzorg. 4. Kerk en Overheid, dat de door de commissie Kerk en Overheid vastgestelde richt lijnen als juist moeten worden erkend. 5. Kerk en Prediking, dat de gewone vergadering der synode het concept voor het getuigenis opgemaakt door de werkgroeDen Kerk en Prediking en Kerk en Overheid in behandeling zal nemen en tegelijkertijd zich zal beraden betreffende lithurgische vraag stukken. 6. Kerk en Financiën, dat zij de richt lijnen van de werkgroep Kerk en Financiën in 't algemeen aanvaardt en aan de prov. kerkbe sturen en de classicale vergaderingen meedeelt, dat ze in haar buitengewone vergadering van 18 Maart 1941 een commissie heeft benoemd, welke zal trachten een oplossing te vinden voor de verhouding bestuur en beheer en an dere financieele aangelegenheden der kerk. neerend. Vandaar dat hij ook steeds naar de Particuliere en Generale Synode werd afge vaardigd. Wij zullen hem zeer missen en zijn arbeid dankbaar blijven gedenken. Ds. J. C. Hagen bracht alle sprekers dank voor hun waardeerende woorden. Spr. heeft zijn vader de gehouden preek voorge lezen, misschien volgt hij nu dezen dienst wel door middel van de telefoon; in elk ge val weten wij dat hij met ons meeleeft. Namens zijn vader en moeder bracht hij dank aan de Delftsche gemeente voor al haar meeleven en liefde. Met blijdschap heeft vader hier zijn werk verricht en gaarne bracht spr. zijn zegenbede en afscheidsgroet over. Verder dankt hij collega's en kerkeraad. inzonderheid Ds. van Anken voor al de hulp de laatste maanden bewezen. Ook dankt spr. den parochieraad en de evangelisatie-com missie. Thans neemt een ambtelijke dienst van 38 jaar een einde en spr.'s vader mocht getuigen: Ik heb toch zoo'n prachtig leven gehad. Met de bede om vereenigd den dag van Christus' toekomst tegemoet te gaan, besloot spr. zijn toespraak. Gezongen werd nog Psalm 84 1 en 3. Na het bidden van het Onze Vader sprak Ds. Hagen Jr. den zegen uit en was deze voor de Geref. Kerk van Delft zoo indrukwekken- den dienst ten einde. ZON EN MAAN Zonsopgang 30 Mei S.26; ondergang 21.49 Maansopgang 30 Mei 9.23; ondergang 0.49 Maansopgang 31 Mei 10.27; ondergang Eerste kwartier Maandag 2 Junivolle maan Maandag 9 Juni; laatste kwartier Maandag 10 Juni; nieuwe maan Dinsdag 24 Juni. 7. Kerk en Pers, dat zij de werkgroep Kerk en Pers heeft opgedragen voort te gaan met de voorlichting van de kerkelijke pers. 8. Kerk en Gemeenteopbouw, dat zij de door de werkgroep Kerk en Gemeente opbouw gegeven richtlijnen aanvaardt en een in dat rapport voorgestelde commissie van advies heeft benoemd. 9. Kerk en kerken, dat zij de werkgroep Kerk en kerken heeft opgedragen haar arbeid ten opzichte van de in het rapport opge noemde punten voort te zetten. Nadat de vergadering met groote belangstel ling zich gewijd had aan de behandeling van de rapporten van de commissie van kerkelijk overleg en van het voorstel, door den secretaris daaruit getrokken, werd wegens het houden van de 2 Synodi contractae de zitting gesloten en de vergadering verdaagd tot gistermorgen 10 uur. Tweede zitting Behandeling nieuw* reglementen De president opende de zitting en ging voor in gebed. De geneele zitting was gewijd aan de behandeling van de nieuwe reglementen: le. het reglement op de stichting en indeeling der gemeenten; 2e. het reglement op de predikantsplaatsen; 3e. het reglement op de de predikantstracte- menten, welke reglementen een algeheele om werking vormen van het huidige reglement op de vacatures en dat op de predikantstracte- menten. Dit resultaat was de vrucht van den lang- durigen en ingespannen arbeid van „de com missie tot herziening van het reglement op de predikantstractementen". Deze commissie, die door de Synode zelf ingesteld was, was samen gesteld uit de kringen van de Alg. Synode, den Raad van Beheer, den Pensioenraad, het Alg. College van toezicht, den Bond van Nederland- sche Predikanten en de Vereeniging van Kerk voogdijen en had met groote eenstemmigheid haar arbeid verricht. Alle gemaakte regelingen en gevonden oplossingen waren geboren uit ge meenschappelijk overleg. Nadat vijf heeren van deze commissie waren binnengeleid, werden ze door den president welkom geheeten. Hij sprak zijn groote blijd schap er over uit, dat deze vrucht van hun buitengewoon krachtigen arbeid op de Syno dale tafel lag en hoopte dat het ontwerp der kerk ten goede zou komen. In het bijzonder bracht hij hulde aan mr. H. M. J. Wagenaar, den ontwerper van dit stuk. Niet vergeten moest worden, dat hier geen sprake was van een willekeurig boekdeel, maar dat dit werk in op dracht der Synode zelf was geschied. Bij even- tueele aanvaarding hiervan zou de behandeling van art 65 al. 2 Alg. Regl. automatisch van de agenda van de classicale vergaderingen zijn afgevoerd. Hij achtte deze nieuwe ordening in zake de predikantsplaatsen een zeer belangrijk Vervolgens werd aan alle leden van de Synode gelegenheid gegeven hun vragen aan de commissie voor te leggen en eventueele be zwaren te berde te brengen. Hiervan werd druk gebruik gemaakt Door allen werd groote lof gebracht aan het ontwerp, dat in zoo menig opzicht een groote verbetering was bij het be staande en op talrijke punten een oplossing bracht in moeilijkheden, die sinds de invoering van de oude reglementen gebleken waren. Vooral stemde het tot blijdschap, dat de thans bestaande ongelijkheid in de bezoldiging der predikanten voor een groot deel was wegge werkt. Zeer vele vragen om voorlichting in duistere punten werden gesteld, die alle door de commissie op zeer bevredigende wijze wer den beantwoord. Aan het einde van de geanimeerde bespreking gekomen, zegde de president de commissie nog maals dank. Hij sprak den wensch uit, dat de commissie zou blijven bestaan: er zou nog wel arbeid voor haar te doen blijven. Mocht ze de voldoening smaken, dat het door haar inge leverde ontwerp wet worden zou. Nadat de commissie de vergadering verlaten had, bracht hij in stemming de vraag op het ingediende ontwerp als geheel, als voorloopig aangenomen wetswijziging aan de consideratiën der kerk zou worden onderworpen. Met algemeene stemmen, ook van de prae- adviseerende en adviSeerende leden, werd nier toe besloten. Ter kennisneming zou behalve aan de leden der Synode ook aan alle leden van de Prov. kerkbesturen en classicale besturen gezonden worden tegelijk met het ontwerp een saam bundeling van alle vragen en antwoorden in deze vergadering gesteld en gegeven. De Prov. kerkbesturen zouden aangeschreven worden een buitengewone vergadering te be leggen om hun consideratiën over dit ontwerp te geven. Nadat nog de notulen der vorige zitting gelezen en vastgesteld, sloot wegens het Ds. H. Hangelbroek t Te Wirdum is in den ouderdom van 68 jaar overleden ds. H. Hangelbroek, predikant bij de Geref. kerk aldaar en een vooraanstaande figuur op het gebied van de Zending in Friesland. Hendrik Hangelbroek is 16 Aug. 1872 te Uit huizen geboren. Hij studeerde aan de TheoL Hoogeschool te Kampen en werd in 1900 candi- daat, op 15 Juli van dat jaar werd hij te Vijf huizen bevestigd. In 1904 vertrok hij naar Bor ger en 22 Dec. 1912 deed ds. Hangelbroek intrede te Wirdum. Ds. Hangelbroek was de eerste predikant van de kerk van Vijfhuizen en hij nam er het initia tief tot de stichting van een Chr. school. Te Borger heeft ds. Hangelbroek zich vooral op politiek gebied bewogen en avond aan avond in het oude district Emmen het pleit ge voerd voor het Chr. onderwijs en de AR. be ginselen. Hij stichtte den ring Borger en om streken van den Geref. Jongelingsbond en was daarvan ook voorzitter. In April 1910 werd de Chr. School te Borger geopend. Te Wirdum werd met steun van de evangeli- satiedeputaten van de classis Leeuwarden het evangelisatiewerk aangepakt Te Grauw werden bijbellezingen en catechisaties gegeven en 22 Maart 1936 mocht de Geref. kerk van Grouw- Irnsum geïnstitueerd worden In 1922 benoemde deze classis ds. Hangelbroek tot zendingsdepu- taat als opvolger van wijlen ds. J. D. v. d. Munnik. Al spoedig werd hij scriba van depu- taten. Ook belastte de Friesche zendingssynode den overledene vele jaren met het scribaat In 1933 benoemde de generale synode van Middel burg ds. Hangelbroek tot lid van het college van generale zendingsdeputaten. De Part. synode van Friesland-Noord benoemde hem tot deputaat voor de prov. evangelisatie. Van de hand van ds. Hangelbroek zagen zendingsbijdragen het licht in het Geref. kerk blad voor Drenthe-Overijssel. in de Leeuwarder Kerkbode en in het zendingsorgaan „Uit Ke- boemen". De teraardebestelling van het stoffelijk over schot zal te Wirdum plaats vinden. DS. D. A. BRINKERINK t kant der Ned. Herv. kerk. Dirk Adrianus Brinkerink werd in 1859 ge boren en in 1884 candidaat in Groningen om 21 Jun 1885 te Rockanje in het predikambt te wor den bevestigd. Vandaar vertrok hij in 1887 naar Twisk (N.-H.), welke standplaats hij in 1890 met Neede verwisselde. In 1896 verbond hij zich aan de gemeente van Bovenkarspel, waar hy is werkzaam geweest tot 1 Oct. 1925 toen het Prov. kerkbestuur van Noord-Holland hem eer vol emeritaat verleende, waarna ds. Brinkerink zich metterwoon te Arnhem vestigde. Zijn stoffelijk overschot zal Vrijdagmiddag om 3 uur op ..Moscowa" te Arnhem ter aarde wor den besteld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1