PUROL gramma OEKSDAG 28 MEI 194T AG. 5 schen Amstel en IJ en Amsterdam - Weezen- faing - Het a.s. jubileum van I Geref. Weezenstichting bnzen Amsterdamschen redacteur.; Vorig maal herinnerde ik aan de bur-die arbeid" tuen piaaiste de ti- ii uezeu grooten chrisienjk-socialen /eer eari6 op den voorgrond, en Amsieruam De nirecte relatie is. renais Prof. Sioiernaker .je £>ruïne, trujuen nog 2.00 kon achter ons ligi, laima zijn levenswerk niet tc jn doen meet in ae residentie ver- hooius.aa werd door Talma alleen ils nij er iets te doen had. En e reeus vroeg. Up hei Chrisielyk ingiea, in November 1891 alhier ge was ae jonge Hervormüe predikant t Vlissingen, aanwezig. Hij nam deel discussie en toonde ook hierin zijn ewugcuneid en gevuei voor maai- jk recht. heen Talma menigmaal de hoofd oent: als precliKant, Kamerlid en als sociaal en politiek redenaar, als 1 „Hairimonium Persoonlyk herin- ij zijn optreden voor de Christelijk- ronieremie in „Believue" m lauó, je bekende wooraen sprak over de vrouw in zijn" eerste gemeente rd. Deze bakte 's winters, als er •ld in huis was, smallere brooden dan om aen kinderen toch maar 's mor- i avonds hunne twee sneden brood te leven. iNog noor ik het hem zeggen e wat ofcit is, als een moeder aan niet genoeg kan geven; dat ze eigenlijK oedriegt? Dat heeft OM! t lend aangegrepen. Mijn dag was be- Taima's welsprekende woorden op mij, den toenmaals twintigjarige Taan in de bijeenkomst sociale arbeid heeft zijn centrum n de hoofdstad, waar vooral in de ekeringsbank als centraal gebouw de iheden tot uitvoering van belangrijke etten dagelijks gescnieden. Meer nog en imposanten wolkenkrabber leel't a ecttier voort in de harten van •naatschappelijk recht en sociale als eisch des Evangelies erken- g> m woorden dat komt ook voor, I raardeloos maar in daden. uien van het eeren van ..te nagedach- ^.EN n Groen en Talma kan worden ge- - een sprekende overeenstemming l W van Groen op de begraafplaats „Tei te Scheveningen wordt onder- ,0 oor de Vereeniging van Christelijke irs'essen) als blijk van dankbaar- hetgeen Groen heeft verricht voor vei lelijke school. Talma's groeve bij de kerk te Bennebroek wordt ver- Patrimonium" te Amsterdam, om eeren den man die het voor de erdrukten opnam. taande weinige herinneringen mogen roldoende zijn om Talma's beteekenis sociale leven nog eens voor oogen te *GI- K> menige andere Hollandsche stad Amsterdam bogen op instellingen mhartigheid en liefdadigheid, waar- verzorging van weduwen en weezen plaats inneemt, evenals dfie van m dagen. Een bewijs van de krachtige 3 ting der Christelijke levensbeschou- volksleven. Duidelijk toch laat de 1 ichrift ons zien, dat èn de weduwe èn recht hebben op bescherming en ver Zoo ook de vreemdeling: 't Is de Heer, die vreemdelingen met een wakend oog beschouwt, Weeüw en wees in twistgedingen En in kommer staande houdt. Elke eeuw heeft dit Bijbelsche voorschrift naar eigen zienswijze verstaan. Over weezen- verzorging want hierover wersch ik in verband met een naderend jubileum iets in het midden te brengen zou een lange ver handeling zijn te schiijven. Alleen reeds over de opvattingen, die te dezen aanzien te Amsterdam heerschten. Het oudste weeshuis hier ter stede is het Burgerweeshuis. Dan volgen de weeshuizen van Hervormden, Joden, Evangelisch-Luther schen, Doopsgezinden, Roomschen en Her- ateld-Lutherschen. In menig geval wist men in vroegere tijden moeilijk raad met weezen en met ouden van dagen. Vandaar dat men beide groepen hulp behoevenden vaak in één groot huis onder bracht. Het was een wonderlijke combinatie, die te verklaren valt uit gebrek aan inzicht in de behandeling van jong en ouA Geleide lijk kwam hier en daar de gewensciJte separa tie tot stand. Daar evenwel, waar het samen wonen den meesten hinder opleverde, in klei nere huizen, hield de onbeholpen combinatie het langst allerlei ongewenschte toestanden in leven. Hoe is men er toch toe gekomen om de ouderdom, die rust begeert, onder een dak te brengen met de vaak woelzieke weezen- jeugd. De Weezenstichting der Geref. Kerk aan de Hugo de Grootkade is voor dit euvel be waard gebleven. Zij heeft acht geslagen op den waarschuwenden vinger der historie en ging verder uit van gansch andere opvattin gen ten aanzien van de opvoeding der weezen. In gestichten toch, waar meermalen vele weezen bij elkander waren, ging van de mas sale opvoeding van de ontouderde jeugd der kerk weinig verhefing uit. Van opvoeden in den goeden zin des woords was nagenoeg geen sprake. Juist met het oog op deze in het oog loopende gebreken voerde men meermalen het pleit voor gezinsopvoeding van weezen. Doch ook in dit opzicht vertoonde de geschie denis menige besmeurde bladzijde. Toen de Geref. Kerk na de Doleantie zich geplaatst zag voor het vraagstuk der weezen- verzorging, brak zij in tweeërlei opzicht met het verleden. Afkeerig was zij van de massale weezenzorg in een gesticht, waar men allengs meisjes en jongens afzonderlijk had groot gebracht. Doch het voorbeeld der voormalige Afge scheidenen volgde zij evenmin. Dezen hadden toch sinds 1864 een wees- èn oudeliedenhuis aan de Bloemgracht naast de eerste kerk der Scheiding in de hoofdstad. Wel was het oude huis in 1881 gerestaureerd, maar oud en jong moesten het samen in één huis blijven vin den. Ook droegen de weezen daar wat destijds algemeen gewoonte was weezen- kleeding. In September 1891 werd bij de toen nog nieuwe Raamkerk een huis gebouwd, waar het paviljoenstelsel zou worden toegepast, d.w.z. een klein aantal weezen circa 30 werd daar gehuisvest onder één vader en moeder. Het massale werd dus vermeden en toch zorgde men voor een goede huisorgani satie op bescheiden voet, waarbij het moge lijk bleef weezen uit één gezin bij elkander te nouden. De weezcnkleedij werd afge schaft, een novum in dien tijd. Eén aantal jaren later verhuisden de ouden van dagen der in 1896 geheel vereenigde Geref. Kerk van de Bloemgracht naar het vroegere woonhuis van den heer W. Hovy aan de Nieuwe Heerengracht 143, hetwelk te voren had dienst gedaan als tehuis voor ge vluchte Transvalers tijdens den Boerenoorlog van iBStf 101 1902. Voor üc weezen van de Bloemgracht werd een tweede paviljoen in gericht. Later toen het aantal weezen vermin derde, kon een der paviljoenen worden ge restaureerd voor wijkgebouw. In September e.k. zal het jongste „wees huis" der stad zijn gouden jubileum geden ken. Dat ik er nu reeds melding van maak, vindt zijn oorzaak in den oproep van twee oud-weezen tot alle andere voormalige be woners der Weezenstichting om daar een her innering aan de bijna verloopen 50 jaren te twt Uw Huid geneest ep verfraait plaatsen. Vermoedelijk lezen ook oud-weezen van de Hugo de Grootkade buiten Amsterdam deze mijn bijdrage. Hun deel ik mede, dal tot de heeren H. Robbers, Kerkstraat 301, en J. C. Ligtvoet, Fagelstraat 66, bewijzen van sympathie met dit denkbeeld kunnen worden gericht. Overigens mag worden opgemerkt, dat ook in de oudere weeshuizen de verzorging aan merkelijk verbeterde. En dat het aantal wee zen zoo sterk terugliep ligt mede aan Talma's socialen arbeid, waarmee ik begon. T.z.t. meer over een en ander. FRISO. DE FRIESCHE RAAD Zaterdagmiddag is in hotel de Kroon te Leeuwarden de installatiebijeenkomst gehou den van den Frieschen Raad, de Friesche afdee- ling van Saxo-Frisia. De voorzitter van Saxo- Frisia, prof. dr. J H. N. Kapteyn uit Gronin gen, wees er op, dat men de stichting van deze dochterinstelling niet moet zien als het begin van een scheidingsproces, maar als een streven om de Friesche en Saksische stammen van het Nederlandsche volk beter tot hun recht te laten komen. Beide stammen hebben een eigen karak ter. De Fries wil hiervan liefst zooveel mogelijk getuigenis afleggen. De Saks wil het zooveel mogelijk in zich besloten houden. Tegenover Holland is dit eigene tot groote schade voor de Nederlandsche volksgemeenschap niet altijd goed tot zijn recht gekomen. In onzen tiid kan de strijd, zooals Saxo-Frisia dien wenscht te voeren, rijke vruchten afwerpen. Wat de Frie zen betreft, zij hebben zich tot nog toe te veel in eigen kring opgesloten. Dit is mede een van de oorzaken van de hopelooze verdeeldheid in de Friesche beweging. Vervolgens sprak de stichter van den Frie schen Raad, de heer G. J. Ruiter uit Knijpe, die een overzicht gaf van de mislukte pogingen van het Friesche driemanschap, dat later in een tweemanschap veranderde, om eenheid in de Friesche beweging te brengen. Toen die pogin gen op niets waren uitgeloopen heeft spr. een nieuw initiatief genomen. Hij ging daarbij uit van de gedachte, dat het Friesche vraagstuk en het agrarische vraagstuk zoo nauw met elkaar zijn verbonden, dat het niét wel doenlijk is om deze beide te scheiden. Voor de ontwikkeling van de literatuur, het tooneel, de film, de, radio, de volkskunst, de schilder- en beeldhouw kunst doet de raad een beroep op alle Frie zen die den geest van onzen tijd kunnen ver- Hierna was het woord aan den leider van den Frieschen Raad, den heer Kiestra. In eenvou dige woorden zette deze zeer duidelijk uiteen, dat op dit oogenblik een samenwerking tusschcn Friezen cn Saksen allereerst noodig was, mede omdat de Friezen zelf niet tot eenheid en tot een goed begrijpen van dezen tijd kunnen komen. Het voorloopig bestuur van de Ned. Mid denstandscentrale heeft besloten tot het orga- niseeren van series van drie voordrachten van wetenschappelijk gehalte, doch van popu. lairen vorm over vraagstukken die de mid denstander in zijn bedrijf heeft op te lossen. De voordrachten zullen gehouden worden te Amsterdam op 2, 9 en 16 Juli a.s. in ..Krasnapolsky"; in 's-Gravenhage op 18 en 25 Juni en 2 Juli in „Amicitia"; in Rotterdam op 25 Juni, 2 en 9 Juli in „Caland-West" en in Utrecht op 9. 16 en 23 Juli in het Jaar beursrestaurant. Als docenten zullen optreden de heeren dr. F. L. v. Muiswinkel, directeur van het Economisch Instituut voor den Mid denstand, die zal handelen ever: „Prijsrege ling en rantsoeneering"; drs. J. C. Carmiggelt, adj.-secr. van het Rijksfoureau voor Tabak en Tabaksproducten die zal behandelen het on derwerp: „Voorziening in de plaatselijke be hoeften door het Middenstandsbedrijf (Klein handel en Ambacht>" en mr drs. A. Schrij vers, directeur van het bureau van den Ned. R K. Bakkerspatroonsbond en secr. van de afd. Kleinbedrijf bij het Centraal bureau voor het bakkersbedrijf, die spreken zal over: „Financiering in oorlogstijd". Aanstelling van nieuw politie personeel De waarnemende inspecteur-generaal der Nederlandsche politie maakt bekend: I. Van heden af kunnen weer aanstellingen oy de iNeuerianusclie politie, zoowel in de ifficiersranger» als in de verschillende lagere rangen plaats vinden. Deze aanstelling ge- chiedt voor de geheele politie uitsluitend op de volgende wijze De opleiding vindt allereerst plaats in een >le:ding;öataljon der marechaussee. Na af- 'oop van deze eerste opleiding in dit bataljon gaat men over naar enkele gesloten eenheden en vervolgens, naar mate van geschiktheid en lehoefte, naar den meer gespecialiseerden politiedienst bij de marechaussee, bij de ge meentepolitie of bij de toekomstige rijkspolitie. Promotie geschiedt afhankelijk van de be schikbare plaatsen en in overeenstemming met de dienaangaande geldende voorschriften De aanstelling geschiedt voorloopig op proef voor den tijd van een jaar. Bij gebleken onge schiktheid, bij ernstige vergrijpen tegen de discipline en indien valsche medecï* >gen omtrent den eigen persoon waren ve trekt, kan te allen tijde op staanden voet ontslag vorden verleend. II. Sollicitanten moeten voldoen aan de volgende eischen: 1. adspirant-officieren. a. Het bezit van de Nederlandsche natio naliteit (joden en kleurlingen, evenals beider bastaarden, zijn uitgesloten. Het ariërschap, ook van de echtgenoote, moei tot en r, de grootouders aangetoond worden door invulling •an hei daartoe bestemde afstammingsfor-rni- lier). b. Onbesproken levensgedrag. c. Lichamelijke geschiktheid. Leeftijd 19 23 jaar, voor hen. die een academischen graad bezitten tot 26 jaar. Personen, die een bril dragen, kunnen toegelaten worden, indien de gezichtssterkte van het eene oog ten minste 2/3, van het andere ten minste 9/10 bedraagt. d. Een lichaamslengte van ten minste 1.75 meter blootsvoets gemeten; in uitzonderings gevallen kan genoegen worden genomen met een minimum lengte van 1.72 meter, indien de sollicitant in ander opzicht bijzonder ge schikt is. e. Het bezit van het diploma eindexamen H.B.S. 5-j. cursus of gymnasium. Bezitters van een diploma voor het hoogere politie personeel hebben, indien zij overigens geschikt zijn, de voorkeur. f. Volkomen bereidheid tot medewerking aan den opbouw van den Nederlandschen staat, ook onder de huidige omstandigheden, evenals een loyale houding tegenover de be zettende macht. g. Gehuwden kunnen slechts bij wijze van uitzondering worden toegelaten. Ongeacht bovenstaande bepalingen kunnen te allen tijde ook onderofficieren 'manschap pen) tot de officiersloopbaan worden toegela ten bij de Nederlandsche politie in haar diverse geledingen, na het afleggen van de daartoe vereischte examens, op grond van bij. zondere prestaties en zeer groote leiders capaciteiten, indien daarnaaast voldoende al- gemeene ontwikkeling aanwezig is. Bij de keuze van deze adspirant-officieren wordt efcn strenge selectie toegepast. Adspirant onderofficieren en recruten. Het bezit van de Nederlandsche natio naliteit (joden en kleurlingen, evenals beider bastaarden, zijn uitgesloten. Het ariërschap, van de echtgenoote, moet tot en met de grootouders worden aangetoond door invul ling van het daartoe bestemde afstammings- formulier). b. Onbesproken levensgedrag. c. Lichamelijke geschiktheid. Leeftijd 19 25 jaar. Bezitters van een politiediploma, diploma u.l.o. of m.u.l.o. tot 28 jaar. Personen, die een bril dragen kunen toegelaten worden, indien de gezichtssterkte van het eene oog ten minste 2/3, van het andere ten minste 9/10 bedraagt. d. Een lichaamslengte van ten minste I.75 meter, blootsvoets gemeten; in uitzonde ringsgevallen kan genoegen worden genomen met een minimum lengte van 1.72 meter, in- 29 Mei mmuzieK 12.15 Ensemble Jack der inort en li- Kinderen en solist s opvoeding" 12.45 BNO: Nieuws- en oec. Bandi Ba- berichten 1.00 Ensemble Bart Ekksrs Vragen van 1-40 Gramofoonmuziek 2.00 Pianovoordracnt 2.30 Gramofoonmuziek 2.45 Orkest Eloward 3.30 Vreugdestonden aan ziekensponden 4.00 Gramofoonmuziek 4.30 Voor de jeugd 5.00 Chr. lectuur (voorber. door de Chr. Radio- Stichting 5.15 BNO: Nieuws-, oec. en beursberichten 5.30 De Ramblers 6.00 U hebt 't gehad op de lagere school 6.15 Orgelspel 6.45 Gramofoonmuzi ?k 7.00 BNO: Persoverzicht voor binnen- en bui tenland 7.15 Gramofoonmuziek (7.30—7.45 „Ik was er zelf bij", causerie). 8.00 BNO: Nieuwsbericht. 8.15 Spiegel van den «fag of gramofoonmuz. 8.30 Omr' - -ch-nie-ork. en soliste 9.45 Gramofoonmuziek 10.0U BNO: Nieuwsberich ten: sluiting. dien de sollicitant in ander opzicht bijzonder geschikt is. e. Voldoende schoolkennis, in het bijzonder voldoende kennis der Nederlandsche taal, zoo wel in woord als geschrift. Zes klassen lager onderwijs moeten met vrucht zijn gevolgd. f. Volkomen bereidheid tot medewerking aan den opbouw van den Nederlandschen staat, ook onder de huidige omstandigheden, evenals een loyale houding tegenover de be zettende macht. g. De aanstelling van gehuwden Is uit gesloten. III. 1. De sollicitatie voor de Nederland sche politie geschiedt door het indienen van een eigenhandigen brief. Bij dezen brief moet worden overgelegd: a. Een eigenhandig geschreven levensloop. b. Een ingevulde vragenlijst, waaruit ver schillende bijzonderheden van den sollici'ant moeten blijken. c. Een ingevuld formulier betreffende de afstamming. De onder b. en c. genoemde formulieren zijn verkrijgbaar op de parketten van de procu reurs-generaal bij de gerechtshoven (Amster dam, 's-Gravenhage, 's-Hertogenbosch, Arn hem en Leeuwarden), op de hoofdbureaux van politie te Amsterdam, Rotterdam, 's-Graven- hage, Utrecht, Groningen en Eindhoven, als mede ten bureele van alle divisie- en districts commandanten der marechaussee. 2. De sollicitatiebrief en de bijlagen moe ten worden ingezonden, voor inwoners van de provincies Noordholland en Utrecht bij den commandant der eerste divisie marechaussee, Sarphatikade 7 te Amsterdam; provincies Zuidholland en Zeeland bij den commandant der tweede divisie marechaussee, Raamweg 1 b. te 's-Gravenhage; provincies Noord-Bra bant en Limburg bij den commandant der 4e divisie marechausee, Vughterweg 47 te 's-Her togenbosch; provincies Gelderland en Over ijssel bij den commandant der 6de divisie ma rechaussee, Thomas a Kempislaan 102 te Arn hem; provincies Drenthe, Groningen en.Fries land bij den commandant 8e divisie der mare chaussee, Helperbrink 20 te Groningen. t Wi den aanval tijdens de opmarsch van de Duitsche en Italiaansche troepen in Noord-Afrika. (Weltbild-Pax-Holland) Chr. Korfbalbond in Nederland Twintigste jaarvergadering te Utrecht De voorzitter gehuldigd Te Utrecht heeft de Christelijke Korfbal- bond onder leiding van den heer A. de G r e e f van Rotterdam zijn twinstigste jaar vergadering gehouden. Na opening van de goedbezochte vergade ring werd gezongen Ps. 118 1, en gelezen Ef. 6 1018. In zijn openingswoord wees de heer de Greef er op, dat de jaarvergadering ditmaal wat laat wordt gehouden. De tijds omstandigheden zijn daar de oorzaak van. Een kort woord sprak sipr. naar aanleiding van Ps. 118 1, waarna hij er op wees, dat het organisatieleven bevredigend verloopt. De meeste clubs nemen ixi ledental toe en er kan naar hartelust worden gespeeld. Ook wordt veel geoefend. Spr. vestigde er de aandacht op, dat het juniorenvraagstuk juist in dezen tijd ter hand moet worden genomen. Ook de ge ïsoleerde clubs mogen niet worden vergeten. Er heerschen in den C.K.B. goede verhoudin gen. Tot het trouw blijven aan den Bond wekte spr. hartelijk op. Na het openingswoord werden de jaarver slagen uitgebracht, nl. van den secretaris, den heer A. Bovenberg, van den penning meester den heer H. Hoogeveen, en van den heer Broekman, leider van de Tech nische Commissie. Uit de verslagen bleek, dat 5 clubs verdwenen, terwijl 12 nieuwe werden ingeschreven. De heer W. A. Plezier bracht verslag uit namens de redactie van „Lichaamsoefe ning", en de heer T. vanVliet namens de propagandacommissie. Laatstgenoemde deelde mede, dat 12 nieuwe vereenigingen in oprich ting zijn. De verslagen werden na bespreking goed gekeurd en vastgesteld. Vervolgens werden de secretaris en de pen ningmeester, de heeren Bovenberg en Hooge veen bij enkele candidaatstelling tot bestuurs lid herkozen. Aan het einde van de vergadering werd de Bondsvoorzitter, de heer A. de Greef, gehul digd in verband met het feit, dat hij thans 20 jaar de voorzittersfunctie vervult Namens het algemeen bestuur werd hem door den heer W. A. Plezier een wandbord van Delftsch aarde werk aangeboden. Namens de vereeniging „De Ijsvogels" werd den heer de Greef een boek werk aangeboden. De heer de Greef sprak een woord van har- telijken dank en wees op de prettige geest van samenwerking, die er altijd in de C.K.B. heeft geheerscht. Nadat de begrooting voor 19411942 was vastgesteld, sprak Ds. G. Lugtigheid, Ge ref. predikant te Zeist een slotwoord waarin hij een vergelijking trok tusschen veertig jaar geleden en nu. Toen werd er zoo goed als niets aan lichaamsoefening gedaan en de gevolgen bleven vaak niet uit. Aan het einde van zijn leven was menig arbeider vaak verkromd en vergroeid. Dat behoeft nu niet meer het ge val te zijn, al mag de sportbeoefening ook weer geen doel op zich zelf zijn. Wij hebben, aldus spr., tot taak ons lichaam te oefenen om aldus beter toegerust te zijn voor de levens taak, die we te vervullen hebben. De sport beoefening moet geheel in dienst staan van ons Christendom. Zoo alleen wordt de lichaamsoefening op haar juiste waardij ge schat en kunnen we vaardig en sterk zijn tot Gods eer. Op de gebruikelijke wijze werd de samen komst l sloopershanden en toch behouden De aan den Haarlemmerweg nabii Liedebrug staande dateerende watermolen, die sinds tien ia>en niet meer in gbruik was, wordt afgebroken, om ww<- cht te worden naar Rijpwetering, waar hij weder opgebouwd en in dienst gesteld zal worden (Pax-Holland) RECHTBANK TE 'S-GRAVENHAGE Eerste xitting van den oeconomischen rechter Tijdens het congres van de vereeniging .Volksonderwijs" te Leeuwarden boden dames in Friesch costuum aan degenen, die langer: dan 25 jaar lid waren, bloemen aan (Pax-Holland) Een Fransche munitietransporteur, die door de Duitsche troepen was buitgemaakt, wordt nu op een der Italiaansche vliegvelden gebruikt bij het vervoer van bommen naar gevechtsvliegtuigen (Weltbild- Pax-Holland) .iSÉi De eerste werkzaamheden voor den aanleg van den nieuwen weg van den Noord Oostpolder naar Meppel zijn be gonnen met grondboringen en peilingen naar de dikte van de veenlagen (Pax-Holland) Rechtszaken Tuinieren aan den voet van een bloeiende perelaar in het Noord-Westen van Overijsel. (Pax-Holland) De grootste aalscholverkolonie van ons la d bevindt zich te Wanneperveen. Op de nesten, hoog in de boomen, is het heel den dag aen drukte van belang (Pax-Holland) Mr. de Vries set sijn standpunt uiteen In het gebouw Riouwstraat 24 heeft de ceco- nomische rechter gisteren zijn eerste zitting ge houden Vpor hij de eerste zaak behandelde, zette mr. De Vries zijn standpunt ter zake van deze recht spraak uiteen. De voorschriften zijn noodzake lijk voor de eerlijke verdeeling van de ver- bruiksgoederen, noodzakelijk voor het leven van ons heele volk. Er zijn saboteurs van die voorschriften. Deze menschen kunnen met recht verraders worden genoemd van hun eigen volk en zijn een doodelijk gevaar voor dat volk. Te praten valt er niet met die menschen. De meesten zijn koppig en willen de realiteit niet zien, omdat die hun niet bevalt. Ze zeggen: „we kunnen toch niet verhongeren", alsof door frau duleus slachten de vleeschvoorraad vermeer dert. Het eenige middel, om het groote gevaar te keeren, is de straf. Dit is niet plezierig, maar ik zal er niet voor terugschrikken, om, als de aan vankelijk betrekkelijk lichte straffen niet hel pen, de straffen te verzwaren meer dan in even redigheid tot de taaiheid van het misdrijt Dit standpunt is niet nieuw: 1880 jaar ge leden in 61 n. Christus' geboorte werden er in den Romeinschen Senaat woorden gesproken, die vrij vertaald hierop neerkomen: Iedere voorbeeldige straf schijnt iets onbillijks te hebben voor de afzonderlijke personen aan wie die straf opgelegd wordt, maar dat wordt ruim schoots opgewogen door het algemeen belang dat er door gebaat wordt De eerste zaak was die van een melkbezorger die 2 kg boter had vervoerd, welke hij zondel bon had gekocht Eisch en vonnis waren C subs. 10 dagen met verbeurdverklaring van 9 boter. De verkooner krees dezelfde stfAt,

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 5