VRIJDAG 23 MEI 1941 STADSNIEUWS Zendingsmiddag op Oud-Poelgeest Onder begunstiging van vrij goed weder ■werd op het lafidgoed „Oud Poelgeest" op Hemelvaartsdag een Zendingssamenkomst ge houden, georganiseerd door de Vereeniging tot bevordering der Zendingszaak voor Leiden en omstreken (Hulpver. van het N. Z. G.). Openingswoord ds. W. A. B. ten Kate. De eerste spreker ds. W. A. B. ten Kate van Wassenaar spreekt eerst een kort inlei dend woord, waarin hij er op wijst, dat dit de 31ste samenkomst is op dit landgoed, waar men ook dikwijls de eigenaresse freule Wil link in ons midden hadden. De omstandig heden zijn echter eenigszins gewijzigd, door dat het landgoed in eigendom is overgegaan aan de gemeente Oegstgeest Gelukkig echter dat de eigenaresse bij overdracht van het eigendom het beding maakte, dat minstens één keer op Hemelvaartsdag het landgoed ter beschikking zal zijn voor de Zendingsvereeni- ging. Vervolgens tot zijn eigenlijke rede komen de, legt spr. naar aanleiding van het korte Hemelvaartsbericht uit het Evangelie van Markus, een nauw verband tusschen Hemel vaart en Zending. Allereerst wijst hij op de beteekenis van „het spreken zijner woorden", die voor ons telkens meer de openbaringen zijn van Gods Wezen, maar tevens ook een aansporing ons in het werk van de zending, die Gods openbaring meer en meer tot klaar heid te brengen, ook onder het heidendom. Voorts wijst hij op de beteekenis van het op genomen worden van Christus. De verheer lijkte Heiland heerscht nu in vollen zin als Koning zijner kerk, maar bereidt daar tevens plaats voor de zijnen. Zijn lichamelijke af wezigheid maakt zijn geestelijke tegenwoor digheid mogelijk. Dit alles wordt bekroond door de hooge positie die Christus inneemt aan 's Vaders rechterhand, waardoor het wereldregime in Zijn handen rust, dat tot volle ontplooiing zal komen in Zijn weder komst Deze heerlijke dingen moeten we uit dragen naar de wereld, naar de heidenen in Oost en West Zendeling De Neef .■Magische kracht". De tweede spreker is zendeling A. J. de Neef van Oegstgeest, die naar aanleiding een kleine expositie van voorwerpen Nieuw Guinea, wil spreken over „Magische Kracht" tegenover Gods kracht. Naar aanlei ding van deze voorwerpen geeft hij een schets van het huiselijk leven der Papoea's. Oogenschijnlijk hebben deze primitieven een vrij en gelukkig leven: de strijd om het be staan kennen ze niet, de natuur levert hun overvloedig alles wat ze hebben. Toch zijn ze niet gelukkig, omdat ze gebonden zijn door ^Tees voor een onbekende geheimzinnige magische kracht Vooral openbaart zich die angst war een jong mensch ziek wordt en sterft nadat de medicijnman tevergeefs zijn toovermidde- len heeft aangewend. Voorts schetst spr. de primitieve voorstelling van sterven en het verblijf van de dooden in het Schuninksrijk. De armoede van het heidendom is, dat het levenskracht moet zoeken in steen en in been inplaats van die levenskracht ln Christus te zoeken. Daarom is het voor de zendelingen zoo moeilijk contact met hen te krijgen. De magische kracht moet gebroken worden vervangen worden door de kracht Gods. Hier voor is veel moeizame arbeid noodig. Gode zij dank begint de dageraad van een nieuwen dag ook in het leven der Papoea's te gloren. Hun beschermmiddelen, fetischen enz. heb ben ze als nietswaardig geofferd nu hel nieuwe licht over hen opgegaan is. Uit de rijke oogst van deze offers heeft spreker de tentoongestelde voorwerpen verzameld, waar van hij op boeiende wijze de beteekenis dui delijk maakt Slotwoord eand. A. J. van der Haas. Het slotwoord wordt gesproken door cand. A. J. van der Haas. hulpprediker der Ned. Herv. Kerk te Oegstgeest Spreker wijst op de groote moeilijkheden, die zich in dezen tijd voordoen, nu we van ons zendingsterrein gescheiden zijn. Het gevaar bestaat, dat nu ook onze liefde en offervaardigheid i deze zaak verliezen. Daarom wekt spr. op in de kracht Gods door het geloof te volharden en niet te versagen. Het komt er voor ons op aan, of Gods Geest in onze harten werkt om ons die kracht te geven. Hierna sluit de spreker deze goed geslaag de en goed bezochte bijeenkomst met dank gebed. LEERLINGENUITVOERING JANNY BOEKKOOI De mistroostige opvatting van sommige pessimisten als zouden de huidige tijdsom standigheden het enthousiasme der muziek beoefenaars ongunstig beinvloeden werd treffend gelogenstrafd door het vuur waar mede de jonge deelnemers(sters) zich weer den ter gelegenheid van den leerlingenavond welke de piano-leeraars mej. Jannij Boek kooi, jd. Woensdag in de Kleine Stadsgehoor zaal organiseerde. De heer R. van Eecke opende met een hartelijk welkomstwoord, waarna de zeer talrijke leerlingen aan het klavier het de zaal geheel vullende publiek bewezen hoe zij van de leiding hunner leerares hadden geprofi teerd. De resultaten waren over het alge meen uitstekend en een beetje plankenkoorts vermocht hieraan geen afbreuk te doen. Willy Sutterland, die zusjes v. Eecke, de jongedames Kruithof, Pothuis, de Jong en Allaart in haar 8-handige Gluck-gavotte, en Paul Loeb maken aanspraak op een extra compliment. Welk een voldoening voor leerares en leer ling beiden wanneer de laatste na meerjarige ambitieuze studie het resultaat van zijn ijver en van de bekwame leiding zijner leerares mag demonstreeren in een virtuose vertol king van Beethov,en's lang niet gemakkelijke G. dur sonate op. 14 no. 2! Teneinde te voorkomen dat de avond een tonig werd wisselde de sopraan mevr. M. Weggemans-Kooy het programma af met een gevarieerd Hollandsch en Duitsch repertoire. Zij heeft een mooie stem en een uitstekende Voordracht welke zij voortreffelijk in over eenstemming bracht met den zin der tekst. Mej. Boekkooi begeleidde. De pianiste mevrouw Loek Rosemeier, voorheen leerlinge van mej. Boekkooi, be sloot het muziekfestijn, nadat zy zich reeds eerder in den loop van den avond in een uitmuntend voorgedragen Chopin-nocturne had laten hooren, met een artistieke ver tolking van het Largo uit het eerste piano concert van L. v. Beethoven. Leerares en solisten werden bloemen aan geboden. Wijziging: N.V. Panagro, Maatschappij tot Uitvoering van Nieuwbouw- en Onderhouds werken, Warmond. Procuratie, verleend aan: M. J. E. Fincken (Secretaris v. d. Directie), P.'jswijk. ran:!:oze vennootschap Houtbcutv- en Koutliandelma^tscnappij „Pauox", Warmond, Veerpolder. Procuratie verleend aan: M. J. E. Fincken (Secretaris v. d. Directie!, Rijswijk. CONCERT IN DE PAULUSKERK Henri Welbooren. zang— Feike Asms, oj^jel Gisterenavond is weer gebleken, dat er te Oegstgeest zeer zeker belangstelling voor kerk- concerten bestaat. De Pauluskerk was vrijwel geheel volgjpopen en de aanwezigen hebben met efe grootste belangstelling geluisterd naar het programma, dat Henri Welbooren en Feike Asma hadden samengesteld. Men moet het eens meer doen in de Pauluskerk. Feike Asma heeft, laten we dat even op den voorgrond stellen, terdege rekening gehouden met de accoustiek vhn deze kerk, die nu een maal niet gelukkig is. Aan de kwaliteiten van het mooie orgel, det die accoustiek natuur lijk niets af en het spel van den voortref- felijken organist komt er des te beter door tot zijn recht. Dat bleek al dadelijk uit het eerste deel van het majestueuze Concerto II van Handtel, een uitnemende inleiding voor dit concert. Ten zeerste hebben we genoten van het poëtische „Nun ruhen alle Walder" van G. Türke. Het daaropvolgende werkje van J. Schneider: „Liebster Jesu, wir sind hier", hoe mooi ook gespeeld, herinnert ons in zijn compositie te veel aan andere voor beelden van dien aard. Zel^kaam mooi was weer „Andante-Alle gro-Andante" van César Franck, waarin Asma den peizenden hoogen geest van Franck vol komen recht deed wedervaren. Asma is „in alle registers thuis" en weet daardoor zijn spel bizonder kleurig te maken, terwijl hij nochtans de diepe mystiek welke door het werk van Franck siddert volkomen tot haar recht doet komen. Hij eindigde met de „Suite Gothique" een werk vol Belgisch sentiment, uitbundig en met sterke tegenstellingen en met als derde deel een zeer schoon Prière, besloten met een Toccata dSe zeer virtuoos is geschreven. Een zeer goed nummer om een concert mee te besluiten. Henri Welbooren hebben wij met zeer veel genoegen weer gehoord. Zjjn stemmiaaelen zijn buitengewoon mooi, een echte bas, vol en rond, voortreffelijk geschoold, een bas die, als de zanger zich geheel vrij gevoelt een groote ruimte kan vullen. Die vrijheid zat er in het eerste lied „Vergine tutto amor" van Fr. Durante. Ook naar „Recitativa en Aria" „Ich habe genug" van Bach eerste klas muziek hebben we met groot genoe gen geluisterd. Ligt het aan ons of aan de compositie, dat „Niet voor Niet" van Tette rode op een tekst van Allard Pierson ons niet kon boeien? Veel meer boeide ons de voordracht van „Geloof", woorden van Pier son, eveneens door Tetterode gecomponeerd. Hier geleken ons trouwens ook uit het oog punt van compositie melodie en begeleiding meer op één hoogte te staan, terwijl in het eerste de melodie voor de zangstem ons wat gewild leek en de begeleiding veel vrijer klonk. In „Gebet" van Hiller met prachtig geluid voorgedragen, deed Welbooren een ernstige poging om de innigheid van deze bede op ons over te dragen. Toch vonden we hem pas geheel vrij in „Hosanna" van Jules Granier, waarvan een momentale en indrukwekkende uitbeelding werd gegeven. Voor ons gevoel heeft hij niets anders noo dig, dan dat men hem veel laat optreden. Wij kunnep in ons kleine land best een bas met zulke uitnemende kwaliteiten gebruiken. De orgelbegeleiding van Asma bij de ver schillende zangnummers was zoo goed als ze maar zyn kon. Er zat sfeer in. Wanneer vragen de heeren ons weer in de Pauluskerk? BURGERLIJKE STAND. Geboren: Nelly, dr. v. J. A. van Gen/t en J. de Frel, Johannes, zn. v. L. Dompeling en J. Huisman; Marin/us, zn. v. J. Dorrepaal en A. van der Boon. Overleden: D. de Bruijn m. 68 jr.; D. Bosman wedn. 74 jr.; J. Rompelman wed. v. W. Ralkhorst 92 jr.,; C. de Vriend vr. 67 jr.; L. J. Sloots wedn. 83 jr.; E. Sierat wed. v. J. Verstraaten 87 jr.; M. M. Dijt dr. 17 jr.; J. C. Weyers hsvr. v. J. G. Vink 27 jr. Gehuwd: H. Collé jon. en J. Breijer jd; J. van Duijnhoven wedn. en J. Kraan jd.; W. van der Lelie jm. en A. Red el jd.; A. Overmeer jm. en A. van Egmond jd.; J. L. H. Schreurs jm. en M. de Keijzer jd.; K. Smit jan. en C. M. van der Waals jd.; W. Venlet jm. en M. Keus jd.; H. W. van der Vlugt wedn. en J. C. van Hoorn jd.; J. W. de Water jm. en W. Gressie jd. Alphen a/d. Riin 25-JARIG JUBILEUM. Woensdag herdacht mej. Verkerk den dag waarop zy voor 25 jaar haar huise lijke dienst aanving bij de familie West maas in wijk Hoorn alhier. Begrijpelijk ging dit jubileum niet ongemerkt voorbij. 's Avonds werd de jubilaresse op hartelijke wijze gehuldigd onder aanbieding van een stoffelijk blijk van waardeering. In tegenwoordigheid *van de rijksinspectie der luchtbescherming is Dinsdagavond een oefening gehouden van het personeel van de luchtbeschermingsdienst in samenwerking met de brandweer. Daar het luchtgevaar nog steeds aanwezig is, zy het dan dat in deze gemeente na 14 Mei van het vorig jaar zioh slechts één geval voor deed, dat een ernstig karakter had, achtte de inspectie het toch gewenscht na te gaan of de verschillende diensten paraat zijn. Gebleken is, dat de organisatie in het alge meen goed functioneert en het personeel voor zijn taak berekent is; maar dat hieo*uit zeker niet mag worden geconcludeerd, dat gedurige oefening overbodig is. In de practijk, welke andere gemeenten werd opgedaan, is ge bleken, dat luchtaanvallen daar het minste slachtoffers vergen, waar de zelfbescherming (blokbescherming) en de luchtbeschermings dienst het best functioneeren. Bij zijn toespraak tot de deelnemers, na afloop van de oefening, zei de rijksinspecteur dan odk, dat hij met voldoening had gezien, hoe deze oefening verliep, maar dat men met yver en toewijding voort behoorde te gaan op dezen weg. Ook Hemelvaartdag 1941 was de gebruike lijke oud-verpleegden dag voor hen die vroe ger jaren een deel van hun jeugd doorge bracht hebben in het groote gezin van Alphen. Veel is er gewijzigd en hoewel o.a. de ge meenschappelijke koffiemaaltijd in het ge drang dreigde te komen, is alles nog meege vallen. Hoewel het niet zoo vol was als andere jaren op Rijnstroom, toch waren zeer velen naar de bekende omgeving gekomen, .a. merkten we op den voormaligen predi kant-directeur Ds. Voors. r Zooals gebruikelijk werd in de kerkzaal 's morgens een dienst gehouden waarin ds. Meyer voorging. Daar zy, die hiervoor be langstelling hadden, zelf hun brood meege bracht hadden, vond tooh ook de koffietafel doorgang, wr£rbij oude bekenden elkaar de hand konden drukken, waarvoor ook verder ap den dag gelegenheid bestond op de mooie terreinen van de Stichting. De jongens gaven 's middag afwisseling door een voetbalwedstrijd tussohen oud- en tegenwoordige verpleegden, welke de laat- met 64 wonnen. Na afloop werd de gebruikt en volgde het gebruikelijke afscheid. SLUITINGSAVOND E.A.B.O. CURSUS. In hotel „Centraal" werd Woe"tsdagavond onder zeer groote belangstelling de sluiting gehouden van de E.H.B.O.-cursus fö41. De voorzitter, tevens medisch leider, Dr. L. W. Hildernisse, opende dezen avond. Spr. stond er eerst by stil hoe bij de sluiting van \40rig jaar teruggezien kon worden op een periode van groote activiteit. Bij de luchtbe- scbermingsoefeningen, bij bombardementen in de onmiddellijke omgeving tydens de oorlogsdagen, bij de evacuatie enz. had de af- deeling van de Ned. Ver. E.H.B.O. ter plaatse haar bestaan volkomen gerechtvaardigd. Echter, na dien tijd trad, zooals dit bij meer vereenigingen in die dagen het geval was, een periode van verslapping in. Spr. had echter gevoeld dat dit niet mocht, waarom hij, on danks verduister ings- en zooveel andere moeilijkheden, de oursius in September van vorig jaar weer nieuw leven had ingeblazen, met het resultaat dat men thans terug mocht zien op een uitstekend geslaagd seizoen, waarin de oude clubgeest zich weer ten vollle openbaarde, wat spr. tot groote blijdschap gestemd heeft Na dit openingswoord sprak die eer e-voor zitter van de afdeeling, de heer J. F. Allart, namens de cursisten woorden van dank tot den leiders, die zich ook dit jaar weer de de rechte man op de rechte plaats toonde en steeds trouw op zijn post was. Als blijk van erkentelijkheid werd aan Dr. Hildernisse een likeurstel met toebehooren aangeboden, onder applaus der aanwezigen. De moeder van Dr. Hildernisse ontving bloemen. Onder de titel „Het Aardmannetje" vertel de een kabouter op onderhoudende wijze ver volgens het een en ander over de persoonlijke hoedanigheden van de bestuurleden en het wedervaren der vereeniging. Door den voorzitter werd vervolgens mede deel ing gedaan van de, door ons reeds ge melde, lijst van personen die voor een diplo ma in aanmerking kwamen. Door omstandig heden waren nog niet alle diploma's aan wezig, zoodat ze alleen uitgereikt werden aan hen die een verlengd diploma ontvingen. Het verdere deel van den avond werd ge vuld met zang en muziek van de dames J. en T. Noorlander, resp. zang en piano, mej. Tr. Viszang, die plots in moest vallen voor mej. Beerens en bloemen in ontvangst mocht nemen voor haar medewerking, en mej. Gr. Vellekoop viool. Ook enkele samenspraken en voordrachten vielen zeer in den smaak. Dr. Hildernisse toonde zyn veelzijdigheid, doordat hij naast bekwaam :xts, uitstékend leider van de EH.B.O., vlot causeur en voorzitter, ook nog heel goed op de piano thuis bleek te zijn en over een uitstekende stem bleek te beschikken. Na de pauze werd een propaganda-stukje opgevoerd getiteld: „Een geluk bij een onge luk." Dit was geheel vervaardigd door de enthousiaste E.H.B.O.-er, den heer D. Soete- man. Alle hulde! ATHLETIEK-WEDSTRIJDEN. Gistermiddag werden op het Boschpark- terrein Athletiek-wedstrijden gehouden wel ke door de plaatselijke vereeniging AAV. '36 ter gelegenheid van haar eerste lustrum ge organiseerd waren. Dank zy het feit dat het weer met den middag opklaarde, zijn de wed strijden uitstekend geslaagd. Een talrijk publiek volgde met groot enthousiasme de verschillende wedstrijden. Mede doordait op een grasbaan gewerkt moest worden, waren de prestaties niet bijzonder, wat niet wegneemt dat goede sport geboden werd. In verband met de omsta.»ugneid, dat de uitreiking van bonkaarten voor vaste brand stoffen voor het seizoen 1941/1942 zoo spoedig mogelijk moet geschieden, wordt omtrent de indiening van de aanvraagkaarten MD 111 thans het volgende medegedeeld. In afwijking van een vroegere publicatie moeten de huis-aan-huis bezorgde aanvraag kaarten voor brandstoffen in ieder geval vóór 23 Mei zijn ingeleverd. Aanvraagkaarten, welke nè dien datum binnenkomen, zullen bij de le uitreiking van kaarten niet worden be handeld. Het gevolg hiervan —ui zijn, dat op het moment, waarop voor deze personen ge legenheid zal bestaan alsnog de kaarten af te halen, eenige bonnen der kaarten reeds zijn vervallen. Op grond van deze overweging wordt een ieder dringend aaiigeraden de aan vraagkaarten derhalve vóór 2„ mei i»41 inge vuld in te leveren. Omtrent de uitreiking der bonkaarten zal zeer spoedig een bekendmaking volgen. BURGERLIJKE STAND. Gehuwd: Hendrikus Jozeph van Egmond oud 28 jaar en Jacoba Maria Antonia Hoog- duijn, oud 22 jaar; Pieter Henry, oud 38 jaar en Margje Maria Kroon, oud 27 jaar; Johan Willem Gustaaf Peltzer, oud 29 jaar en Eliza beth Magdalena van Dyk, oud 22 jaar. Overleden: Jaapje van der Starre, oud 62 jaar. gehuwd met Theodorus Rodenburg. Koudekerk a/d. Riin VOETBAL Op Hemelvaartsdag speelde 's morgens op eigen terrein Koudekerk II tegen Donateurs der Voetbalvereeniging Koudekerk, welke wedstrijd door Koudekerk II met 52 werd gewonnen. Des namiddags speelde Koudekerk I een vriendschappelijken wedstrijd tegen R.C.C. 1 van Leiderdorp om een fraaien bekep. R.C.L. I won met 32. Katwijk a/d. Rijn Het 50-jarig bestaan der Geref. Kerk Herdenkingssamenkomst -_/p 30 Maart van dit jaar was het 50 jaar geleden, dat de Geref. Kerk alhier tot plaat selijke openbaring kwam. Op dien dag, een Zondag, werd door den pastor loci in den na- midiagdienst een gedachtenispredicatie ge houden. Met het oog op de verduistering werd eerst heden met de leden der gemeente een herdenkingssamenkomst belegd. Nadat de bijeenkomst door Ds. J. G. Aal- ders op de gebruikelijke wijze was geopend gaf deze een historisch overzicht onder den titel: „Vijftig jaren plaatselijke Kerkgeschie denis", waaraan we het volgende ontleenen. Reeds kort na de afscheiding in 1834 onttrok ken zich verschillende leden aan de Ned. Herv. Gemeente en gingen over tot de Chr. Geref. Gemeente. De eerste samenkomst werd gehou den ten huize van den heer N. Haasnoot. Tot een plaatselijke zelfstandige kerk kwam het echter nog niet Katwijk a. d. Rijn en Kat wijk aan Zee woonden bij elkander in. Op Paasch-Maandag 31 Maart 1891 vond het groote feit plaats en werden in het Chr. School gebouw door den consulent Ds. B. W. Ren- kema van Rijnsburg, daartoe gemachtigd door de classis Leiden de ambten ingesteld. 15 April daaraanvolgende werden de gekozen ouder lingen en diakenen in het ambt bevestigd, spoedig werd nu begonnen aan den bouw van een kerk en pastorie. 16 Dec. 1891 werd de kerk ingewijd. De dankbaarheid, die er leefde in het hart der gemeente, werd tot uiting ge bracht door den naam, die in den gedenk steen werd gegrift: „Eben-Haëzer": Tot hier toe heeft ons de Heere geholpen. Het ver langen en de begeerte naar een eigen predi kant ging in vervulling op 2 Oct 1892, toen Ds. M. J. v. d. Hoogt van Zaandam hier zijn intrede deed met een predicate over 1 Cor. 1 23 en24. Tot Febr. 1895 heeft deze ijverige en vurige predikant met rijken zegen mogen arbeiden. Van Nov. 1895 tot Oct. 1899 werd de gemeente bediend door Ds. G. Wielenga, vanwien vele ouderen thans nog weten te spreken. 13 Mei 1900 deed Ds. H. Meijering, gekomen van Winsum-Obergum, zyn intrede. In tegenstelling met zijn voorgangers heeft deze de gemeente bijna 40 jaar met trouw en gediende gediend. Bij zijn afscheid op 13 Dec. 1939 mocht gewaagd worden van den rijken zegen, dien God op zijn arbeid deed zien. Se dert 1895 woonden de leden van Valkenburg hier in. Op 1 Jan. 1940 werd echter te Val kenburg een zelfstandige gemeente geïnsti tueerd. 22 Dec. 1040 deed de tegenwoordige predikant, ds. J. G. Aalders zijn intrede. Een zangkoor onder leiding van mej. Corry Zuyderduyn deed enkele schoone zangnum mers hooren, welke zeer werden gewaar deerd. Hierna volgde een toespraak van den eme ritus-predikant ds. H. Meijering. Spr. achtte het een voorrecht thans met de jubileerende gemeente de goedertierendheid, de trouw en de genade Gods te mogen gedenken en wees in zyn toespraak de gemeente met klem op het werk van den verhoogden Heiland, Die Zijn gemeente niet alleen vergadert en bewaart, maar ook in de toekomst zal bewareru 'Namens de jubileerende gemeente werd den kerkeraad bij monde van den heer H. Noort een prachtig doopvont en een gerestaureerde kanselbijbel aangeboden. Ook de vier Jeugd- vereenigingen lieten zich niet onbetuigd. Na mens hen bood mej. Corry Zuyderduyn een passende vloerbedekking aan. D_s. Aalders dankte namens den kerkeraad zeer hartelijk voor deze blijken van mede leven. Nadat het zangkoor zich nogmaals had doen hooren sprak ouderljpg W. van Veen namens den kerkeraad een slotwoord over de bewa ring der kerk door Christus, het Hoofd der Kerk, waarna deze geslaagde samenkomst met dankgebed werd besloten. Na afloop was er gelegenheid het doopvont, dat een sieraad is voor het kerkgebouw, te be zichtigen. Ontwerper is de heer A. van Wee- ren te Schiedam; terwijl het is uitgevoerd door den heer P. Bekker alhier. Leiderdorp BEROEPEN. BEKENDMAKING Op Vrijdag 23 en Zaterdag 24 Mei a.s. worden huis aan huis bezorgd aanvraag formulieren voor brandstoffen, uitsluitend bestemd voor eigen huisbrand. Op deze for mulieren staat de datum vermeld waarop de formulieren weder ingeleverd moeten wor den. Deze inlevering moet geschieden tus schen 912.30 en 25 uur op Kerklaan 3. Alle formulieren moeten u i t e r 1 ij k zijn in geleverd a.s. Maandag 26 Mei om* 5 uur n.m. De formulieren kunnen alleen worden onder teekend door hen die in het bezit zijn van een distributie-stamkaart met het woord Hoofd er op gestempeld. Nadere gegevens betref fende de uitreking van de brandstoffen- kaarten, periode-bonnen en losse bonnen volgen in het Maandagavondblad. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Gerrit Leendert, z. van L. Verkuil en A. v. d. Vijver. etrouwd: Ph. J. v. Leeuwen en A. M. Giezen. Oegstgeest ZIEKENHUISVERPLEGING. Onder voorzitteNrschap van den heer K. Kruizinga is in de bovenzaal van de Geref. Kerk de jaarlijksche vergadering gehouden van de vereeniging voor Ziekenverpleging „Draagt Elkanders Lasten". Na opening en vaststelling van de notulen bracht de penningmeester de heer A. de Leen het financieele verslag Uit, waaraan het vol gende is ontleend: Exploitatierekening 1940: inkomsten en uitgaven 3751.04; operatiefonds 1722.38; winst- en verliesrekening 128.07; balans per 31 Dec. 1940 6784.62. De vborzitter deelde aan de hand van een samengestelde lijst mede dat het ledental zioh in stijgende lijn bevindt TRAINING. MOED, VOLHARDING Hoewel het weer niet ten vollle medewerk te, heeft T. M.V. Leiderdorp, afd. senioren, gisteren met veel enthousiasme de D.W.S. marsch van 30 km meegeloopen. Ondanks het feit dat de organisatie van D.W.S. wel iets te wenschen overliet, bebben alle 13 leden den tocht met goed resultaat afgelegd. Allen krijgen een medaille en de vereeni ging een groepaprys. Voorschoten RAADSAGENDA. De agenda voor de vergadering van den gemeenteraad op hedenavond om 7 uur ver meldt o.m. de volgende punten: Herbestrating straten. Herziening electriciteitstarieven. Herziening gastarieven. Aanvulling orde. en veiligheidsverordening Subsidie E.H.B.O., jaar 1941. Aanvrage Geref. school toepassing art. 72 lageronderwijswet 1920. Kasgeldleening 100,000. Aanschaffing autospuit Financieel Nieuws Frank Rijsdijk's Industrieele Ondernemingen N.V. Dividend 30 (v. 10) pet, saldo winst 388,667 (143.261) Aan het verslag over het boekjaar 1 Mei 1940—30 April 1941 van Frank Rijsdijk's In dustrieele Ondernemingen te Hendrik-Ido-Am- bacht ontleenen wij: By de oorlogsgebeurtenissen leed men eenige schade, die echter gedekt is bij de Vereeniging Molesi-Risico. Staalschroot was in het afgeloopen boekjaar een zeer gewild artikel. Op de prijzen had dit geen of nagenoeg geen invloed, omdat deze van hoogerhand werden vastgesteld. Ook ten aanzien van oude metalen was men aan over- heidspepalingen gebonden. Men was voldoende van werk voorzien en heeft het geheele jaar met volle bezetting kun nen werken. Als sloopschip is aangekocht de Statendam, groot 28,210 b.r. Dit is het grootste schip, dat ooit in Nederland voor sloop beschikbaar kwam. Behalve kleinere scheepjes werden geen groote schepen geheel afgewerkt Dientenge volge gingen de schepen Tjisondarl, Rotterdam en Statendam naar meuwe rekening over. Van deze zijn de beide laatste schepen echter reeds gedeeltelijk gesloopt. De omzet van nieuw ijzer en staal was ln de eerste helft van het boekjaar goot; de aan vulling van de voorraden begon daarentegen al lengs moeilijker, zelfs vrijwel onmogelijk te worden. Het gevolg hiervan is, dat de voor raden sterk zijn geslonken en dat vele maten en profielen niet meer voorhanden zijn. De vaststelling der prijzen werd ook hier van hoogerhand geïnfluenceerd. De handel in nieuwe, zoowel als in tweedehandsche buizen had een bevredigend beloop; aanvulling van de voorraden nieuwe buizen is echter niet mogelijk. Commissarissen deelen o.a. nog het volgende mede: In het boekjaar 1940/1941 Is men, na een aanvankelijk aanzien van de ontwikkeling van den toestand, voortgegaan met de verbetering van de terreinen en outillage. Men heeft echter, mede met het oog op mogelijke verdere schade door oorlogsgeweld, nog niet tot het aanbrengen van een geheele nieuwe schoeiing durven over gaan. Langzamerhand zou verder uitstel niet verantwoord zijn, en men is derhalve van plan in den loop van dit boekjaar de reeds lang voorgenomen vernieuwing, indien eenigszins mo gelijk, voortgang te doen vinden. In verband hiermede, en ook, omdat in een bedrijf als dit voortdurende vernieuwing en verbetering on vermijdelijk zyn, is aan de voorziening, reeds in het boekjaar 1938/1939 getroffen, nog een h.i. voor dit jaar voldoende bedrag toegevoegd. De reeds in het vorige boekjaar in het leven geroepen balansreserve is voorts met 57,500 versterkt; zy dient mede tot betaling van ver schuldigde belastingen. Ook aan het drijvende materieel, eigendom van Frank Rijsdijk's Scheepsslooperij, werden vernieuwingen en verbeteringen aangebracht. Teneinde ingewikkelde boekingen te vermijden, is thans ook het grootste gedeelte van dit mate rieel naar de vennootschap overgegaan. Er is steeds naar gestreefd, de voorraden zoo danig te waardeeren, dat een krachtige reserve tegen eventueele verliezen aanwezig zou zijn. Tot dit doel was o.m. een niet op de balans voorkomende en in mindering van het voor- raadcijfer gebrachte reserve voor prijsverschil len gevormd, die thans 372,500 beloopt. Voor gesteld wordt deze reserve thans onder het zelfde hoofd en met dezelfde bestemming naar de balans over te brengen. Zij kan, voor den tegenwoordigen voorraad, aan den hoogen kant worden geacht. Commissarissen hopen echter, spri Laatste BericU Het echtpaar Ciere-Mazurel, ie Leiden herdenkt morgen echtvereeniging. De bruid is 83 zorgt nog dagelijks haar klom nj-n De jongste van haar 15 kinde^ oudste 64 jaar oud. De bruidej ouder is dan zijn echtgenoote, is De Geref. Jeugdver; te Katwijk Nadat Dr. H. Colyn voor de G) jongeren, te Katwijk bijeen (blz proken, voerde Dr. de Bond over „Geloofsblijdschap en geloo Hij ontwikkelde daarbij de volg dig( gen: Willen we wéten wat geloofsb pjn geloofszekerheid is, dan moeten gaan wat de Schrift ons leert ov^-1 Het Oude Testament noemt den die voor de bepaling van loof' van bijzondere beteekenis zij ieen dat vertrouwen beteekent in den£ veiligheid en zekerheid vinden i verlaten op; b. De wortel a m n, nen uit ons woord „amen". Het n beteekent „vast, betrouwbaar, sol de verhouding tot God gebruikt b werkwoord in den actieven vo^ klemmen aan, zijn vastheid vi^ ttS c. Chasa: zijn toevMvrht neme) bij, vertrouwen op. d. Dé woftel j at d in' pgc- 3 »rb< Het Nieuwe Testament heeft re ten, technischen term voor geloq»ie geloo ven (pisteuein). Uit de rijke verzameling van vens zijn voor het onderwerp vo< teekenis Gen. 15 6, 2 Kron. 2 30 15, Jer. 12 5, Hebr. 2:4. Gelooven is God als God zier 'us deugden. Gelooven is zich verb< ndi aan dien God. Gelooven is z'n t< men tot dien God. Gelooven is lev belofte. Dit geloof geeft blijdschap schap. God komt tot Zijn eer; Zijifere komt: Zijn Rijkswet wordt volbdreei geloof in aanschouwen overgaat. >de gaan in de vreugde des Heeren. reeds hier uit die vreugde leven. Ongeloof en twiifel berooven van ziin bliidschaD en zekerheid. Geloof en geloofszekerheid loof is in zichzelf zekerheid (Hebr. Catech. antw. 21). Tegenover de zonde, de levei onderworpen zijn aan de ijdelheii het geloof ons blijdschap en zekf De grond van ons geloof ligt ii Schrift. Daarom moet de Schrift reeds nauwgezet worden onderzocl van de jeugdvereenigingen is het c en belijden van de beginselen, die Woord ons gegeven heeft. Deze kl loofskennis, zij geeft blijdschap ei]s^r Het slotwoord werd gesprokr* Aalders van Katwijk a. d. Rijn. In de Nieuwe Kerk werd de geopend door Ds. Gilhuis van Zee terwijl hier Ds. E. H. Broei tus-predikant te Oegstgeest 9prak. hi dat de omstandigheden spoedig 1 vulling van de voorraden in staat z geschiedt dit, dan zal deze reserv I rustigen voortgang van het bedrijf Z1 waarde kunnen blijken. L j Het fonds voorziening voor sociaj, wordt versterkt met 20,448. Tenslotte wordt voorgesteld te 1 de uitkeering van een slotdividend k waarmede het totale dividend v op 30 (10) pet. Er blijft dan 33,IJ( baar voor gratificatie aan het kanto personeel. N.V. OUDEWATERSCHE Bi di winst over 1940 ad. 18,230. (v. j. 15,28lf Orengen naar de debiteurenreserve. 41 U voor de gewone aandeelen uit te betalt, Je preferente aandeelen en het restant up nieuwe rekening voor belastingen De aftrednde commissaris, de he« werd herkozen ln de nog bestaande wijlen, dr. H. J. Verhagen werd als gekozen ds. P. J. Steenbeek te Oudewj SCHAAKRUBRIt DE ACHTKAMP TE BAA De totaal-uitslag werd: 1. dr. 2. Kmoch 516 pt.; 3. dr. Bergsma 4 Van den Bosch 3% pt.; 5. Kraif? 6. Koomen 216 pt.; 7. Van Doesbi 8. De Jong 1% pt. Dames achikamp. al: J. M. Klerk. A. J. v. Aalst, loting met mej. eveneens met 3'iL.., m aJ1-5 Achlka.np juniores. le pr.; 2. en'3. A. v. d. Heyden, B. G. van Veenendaal, Soest, beiden 41! 2den en 3den prijs; 4. en 3. C P. Apki dam en F. H. Gaarenstroom Eindhovej p., deelen 4den prijs. Verder hei veld. Rotterdam. 2Ï4 pt. en G. F Over enkele weken zei de snoekbearsvlsscherij op het IJselmcer weer e< jcllen uit Staveren worden grondig nagezien, alvorens ter vangst ir.nvang nemen. De wordt uitgevaren (Pax-Hollcné) Uit het Westlaif MONSTER. Naar we vernei mogelijkheid dat het badbedrijf dit k Ter Heyde niet in bedrijf zal komen! beslissing genomen. Dezer dagen zal F treffende autoriteiten een besprekir* vinden, teneinde na te gaan of opboiL cabine-installaties etc. mogelijk zal f zal dan worden nagegaan of eventuee» nog aan het strand van Ter Heyde g^c zal mogen worden. Het verkeer heeft dezer dagej kunnen maken van de wegverbreed aangebracht op den Haagweg. Het deel te van de verbreeding is n.l. l komen, waardoor juist in den bochl drukken verkeersweg meer ruimte bi is gekomen. Het afgravingswerk lai strook wordt nu voortgezet. RECHTBANK TE UTRECHlL. FRAUDULEUZE SLACHTING lc De oeconomische rechter, mr. G. J(ir heeft voor het eerst zitting en een aantal gevallen van frauduleui11 berecht Tegen een 38-jarigen ba |r Schalkwijk, die op heeterdaad eischte de officier van justitie, i een gevangenisstraf van vier n o vonnis was vier maanden met aftrel a voorloopige hechtenis. Een helper va verdachte werd tot dezelfde straf vei Tegen hem wa- eiscL zes maandei

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 6