"AKKERTJES Radioprogramma RATIONALE PLAN TOEGELICHT >AG 23 MEI 1941 Nederl. Jongelingsverbond bijeen Afscheid van „vader" Tabak De algemeene vergadering van het Neder- landsch Jongelings Verbond werd Woens dag j.l. te Utrecht gehouden in de Nieuwe Kerk aan het Bollenhofsoheplein. In tegen stelling met andere jaren droeg de vergade ring nu een eenvoudig karakter en was be perkt tot een enkele middagsamenkomst. De opkomst was echter zeer groot en de Nieuwe Kerk bood nauwelijks plaats om alle bezoe kers te bergen. Het was ditmaal de 88ste jaar vergadering van het Verbond. Op deze ver gadering werd officieel afscheid genomen van den algemeen secretaris den heer Tabak, die meer dan dertig jaren zich aan het Verbond gegeven heeft en door zijn toewijding en trouw duizenden jongemannen tot grooten steun en voorlichting is geweest. De voorzitter dr. G. P. van Itterzon, Ned. Herv. predikant te s'-Gravenhagê, opende de vergadering des middags half twee met gebed en Schriftlezing nadat het Bondslied en de geloofsbede „Eeuwig, Onbegrijplijk Wezen" gezongen was. Na een kort welkomst woord werden de huishoudelijke zaxen aige- handeld. De verslagen werden goedgekeurd en er kwamen enkele mutaties in het bestuur. Dr. G. P. van 111 e r z o n hield vervolgens een rede over het onderwerp „Christen zijn in dezen tijd" en begon met te memoreeren de moeilijkheden van het afgeloopen jaar. Onder hen, die in de Meidagen van 1940 vielen, wa ren ook leden en vrienden van het Jongelings verbond en spr. wilde van deze plaats hen ge denken. Een belangrijk feit op dezen Bondsdag noemde spr. het afscheid van den heer Tabak, den man, die zooveel voor de Jcmgens gedaan heeft en ook onder de soldaten van ons leger in de mobilisatiedagen veel troost en sterkte wist te brengen. Tengevolge van ie omstandigheden was het contact met het platteland niet eenvoudig om te verkrijgen, maar spr. bracht hulde aan de voorzitters en de leden voor de volhardende arbeid. In kort bestek heel het Bondsleven de revue te laten passeeren was niet wel doenlijk, maar spr. wilde de dank overbrengen van heel het bestuur, ook aan ds. Veen, den eere voorzitter, voor de toewijding en steun. Ge memoreerd werd nog dat de heer H. Gordeau het vice-voorzitterdschap op zich heeft willen Komende tot het onderwerp van zijn rede, betoogde dr. van Itterzon, dat het een oude vraag is: wat beteekerot het Christen zijn? Reeds vierhonderd jaar geleden werd die vraag weder acuut toen Guide de Brés er een ant woord op gaf, waarin het profetisch, konink lijk en priesterlijk karakter van de taak eens Christens duidelijk tot uitdrukking kwam. Het Christen zijn in dezen tijd is met iets anders dan in den tijd van Guide de Brés. Men is Christen omdat men bij Christus hoort en het doel is Zijn Naam belijden en Hem een levend dankoffer offeren. Dat werd gezegd in den tijd van de brand stapels en geweldige spanningen. En nu? De spanningen zijn niet minder, het leven bij Gods Woord is noodig als brood. En al hebben we gelukkig nog de vrijheid om Gods Woord te onderzoeken en het geloof te belijden, het gaat er toch ook om Christu» te belijden. In oorlogstijd komen de dingen zoo anders te staan. Menschen met wraakgevoelens kunnen dan ook geen discipelen des Heeren zijn, de H. Schrift waarschuwt ons voor wraak. Mij is de wrake spreekt de Heere. Ons Christen zijn heeft geen schijn van waarde als wij er uit zijn om te haten. Dat dient in dezen tijd ook wel eens bedacht te worden. Vanouds heeft de Chr. Kerk zich scherp gekant tegen onchristelijke stroomingen, maar aan onchris telijke menschen werd altijd weer het Evan gelie des Kruizes verkondigd. Daarom: we moeten zaaien, altijd weer zaaien het Woord Gods. Bidden we God, dat Hij ons getrouw make in ons werk en sterk doe staan in het geloof nu er zooveel om ons heen gebeurt in deze droeve wereld. We moeten in Christus gelooven, onvoorwaardelijk en tegen alle ver twijfelingen in. Ook dat behoort bij het Chris ten zijn. Daarom heeft het N.J.V. in de scha duw der Kerk nooit iets anders gedaan dan jongemannen bij Christus brengen. De Bijbelbespreking is dan ook de spil van ons werk, het gebed om den H. Geest mag nimmer verflauwen, terwijl wij als Christenen het zwaartepunt niet hier beneden leggen moeten maar boven waar Christus is. VT~ moeten Hem verwachten en niet verslappen ons werk. Met een ernstig vermaan aan de jon gelingen om trouw te blijven aan Gods Woord en Geboden besloot dr. van Itterzon zijn rede. WIJ plaats. Dr. van Itterzon herinnerde eraan dat de heer Tabak ruim dertig jaar het N.J.V. ge diend heeft en nu gaat rusten van zijn arbeid. Deze drukke Verbondsdag is de wel de laatste die de heer Tabak als algemeen secretaris meemaakt en al zal de heer Tabak in de ko> mende maanden nog wel een en ander werk verrichten, toch gevoelde het Verbond be hoefte op officieele wijze afscheid te nemen. Dr. van Itterzon deelde meoe, dat het Ver bond besloten had den heer Tabak het eere lidmaatschap van het N.J.V. aan te bieden. De heer C. V. Doorschodt, alg. secretaris, bood met een hartelijk woord een fraaie oor konde aan waarbij dank gebracht werd voor het onnoemlijk vele dat de heer Tabak voor het N.J.V. gedaan heeft. Ds. P. Veen, de eere-\wzitter, sprak hierna en bood met een hartelijk speechje het gouden Verbondsinsigne aan. De heer C. W. Lauf, voorzitter van de regelingscommissie, sorak vervolgens namens de vereerigingen Oranjekerk, de U.C.J.M.V. en Oudwijk. Spr. overhandigde den heer Tabax het boek „Ne- derlandsche volkskarakters" als blijk van waardeering der ontvangende Utrechtsche vereenigingen. Aan mevrouw Tabak werden bloemen aangeboden. De heer Tabak sprak eer. Kort dankwoord en zeide dat deze dag toch nog vreugde ge bracht heeft, hoewel hij er aanvankelijk erg tegen op zag om afscheid te nemen. Het is n.l. de vreugde welke spr. heeft over de trouw der leden en toewijding van zooveel jonge mannen, die Christus dienen willen. Met een wereld van herinneringen nam spr. afscheid. Het is geen verdienste, zoo zeide de heer Tabak dat ik dertig jaar het N.JV. mocht helpen werken onder onze jongeman..—., maar enkel genade Gods. Bovenal u jongemannen dank ik naast de bestuurders, voor alles wat gij voor mij geweest zijt. Ook aan de ouders bracht 9pr. dank. Ik beveel mij in uw blijvende vriendschap aan. Zorg voor onze jongens wel thuis! Deze laatste woorden van „vader Tabak" maakten diepe indruk op de jongemannen die hier bijeen waren. Ds. P. Veen heeft hierna de Bondsdag me, gebed gesloten. Gesterkt keerden de jonge- i het N.J.V. huiswaarts. Zaterdag 24 Mei HILVERSUM I. 415.5 METER 6 45 Gramofoonmuziek 6.50 Ochtendgymnastiek 7.00 Gramofoonmuziek 7.45 Ochtendgymnastiek 8 00 BNO Nieuwsberichten 8.15 Gewijde muziek (gr. Pl.) 8 45 Gramofoonmuziek 9.15 Voor de huisvrouw 920 Gramofoonmuziek 10.00 Ernstige Muziekpro gramma's (opn) 12.00 Ensemble Bart Ekkers 12.42 Almanak 12.45 BNO Nieuws- en oeco- nomische berichten 1.00 Rococo-octet 1.35 Gramofoonmuziek 2.00 ..Kamerplanten die de liefhebber uit zaad kan kweeken", cause- 2.20 Melodisten en solist, het Ensemble Helen en pianosoli 345 Gramofoonmuziek 4.00 Bijbellezing (Voorbe reid door de Christe lijke Radio Stichting) 4,20 Vipol, piano en gramo foonmuziek 5.15 BNO Nieuws-, oecono- mische- en beursbe richten 530 Orgelbespeling 6 00 Gramofoonmuziek 6.15 Voor den binnenschip- 7.15 Omroeporkest 7.45 Voor den boer 8.00 BNO Nieuwsberichten 8 15 Spiegel van den dag 8.30 Het Concertgebouw kwintet en piano 915 Gramofoonmuziek 9.25 Dagsluiting (Voorbe reid door de Christe lijke Radio Stichting) 9.30 Berichteh (Engelsch) 9.45 Gramofoonmuziek 10 00 BNO Engelsche be richten, sluiting HILVERSUM II. 301.5 METER 6 45 Gramofoonmuziek 6.50 Ochtendgymnastiek 7.00 Gramofoonmuziek 745 Ochtendgymnastiek 8.00 BNO Nieuwsberichten 815 Gramofoonmuziek 10.00 Morgenwijding (Voor bereid door het Vrijz.- Protest, Kerkcomité). 10 20 Mei-programma (opn.) 12.00 Berichten 12.15 Omroeporkest BNO Nieuws- en oeco- nomische berichten Gramofoonmuziek Voor de rijpere jeugd Rotterdamsch Philhar- monisch orkest en so list Samenspraak „Land en landachap: Wij trek ken over de Veluwe" Rotterdamsch Philhar monisch orkest en so list i Gramofoonmuziek Orkest Eloward i Bijbelvertellingen. (Voorbereid d. h. Vrjjz Protest. Kerkcomité). I Ensemble Bandi Ba- logh. Gramofoonmuziek i Gemengd koor „Pro Musica" en gramo foonmuziek i Reportage I BNO Gron praatje i Nieuws van de platen- i Werkers ontmoeten i Nieuws van de platen- I BNO Spiegel van den dag of gramofoonmuz Vaudeville-programma BNO Nieuwsberichten sluiting Ned. Bond van J.V.opG G. 53ste bondsdag te Amersfoort Gisteren werd te Amersfoort in de Geref. kerk aan de Lieve Vrouwestraat de 55e jaar- hjksche vergadering gehouden van den Ned. Bond van Jongelingsvereenigingen op Geref. Geref. grondslag, die geheel het karakter droeg "an een besloten huishoudelijke bijeenkomst De bondsdag werd 's middags om half twee geopend door den voorzitter, prof. d r. K. D ij k van Zwolle met het doen zingen van het Lutherlied, het lezen van het slot van Matth. 28 gebed. Vervolgens hield hij een korte op wees dat deze bondsdag staat in het teeken van door dankbaarheid doorbro ken weemoed: weemoed over wat God ons ont- am; weemoed over hen, die viefen. Terwijl de vergadering zich van haar zitplaat- in verhief gedacht spr. de dooden uit den bondskring. Weemoed is er, aldus spr., over zooveel ellende en rouw, maar toch ook dankbaarheid over wat God ons nog liet en wat Hij ons in ons werk geeft tot op dezen dag. Die dank baarheid, aldus spr., verplicht tot kloeke vol harding en tot den voortdurenden geestelijken strijd: weemoed en ootmoed mogen ons niet slap maken: we moeten het hoofd geloovig om hoog heffen en met krachtige hand het geeste lijk strijdzwaard omklemmen, omdat onze Koning ons roept. Spr. zette dan uiteen waarom deze vergadering zulk een sober kurakter draagt; we hadden wel graag een groote massale ver gadering gehad, maar de reisgelegenheid, de voedselvoorziening, de vergaderruimte en nog tal van andere factoren meer verhinderen ons nu die begeerte te vervullen en zoo komen we nu samen in alle stilte en eenvoud, maar met harten die branden van liefde voor het oude beginsel en voor het werk, dat we, aldus spr., willen voortzetten in Gods kracht Het is het bondsbestuur een vreugde, dat dit vuur in heel ons vaderland te merken is en dat de acti viteit er niet op is verminderd; zoo moet het ook blijven, indien God het geeft Wat de toe komst zijn zal weten we niet, maar we weten wel dat de Heere van ons trouw vraagt. Hij wil dat we spreken: ik heb geloofd en daarom arbeid ik, en dien arbeid mogen we niet staken om Gods wil Spr. herinnerde de vergadering aan een woord van den oud-voorzitter, den heer A. Zijlstra, die bij zijn afscheid in 1936 den wensch uitsprak: zij er hier op den vaderland- schen bodem een krachtige Geref. jongeling schap. die Jezus, als Hij komt, begroeten mag in den blijden jubel van het waarachtig geloof; moge God dezen wensch in vervulling doen gaan en geve Hij bij den voortduur in ons vaderland een Calvinistische jeugd, die het erf deel der vaderen niet loslaat. Daarin schuilt de kracht van ons volk; daarin, in den dienst des Heeren ligt het geheim van alle waarachtig nationaal welzijn. En wat er dan kome, zij het donkerheid en nood. wij bijven, ook bij 't zin ken, der va'dren God gewijd. Hierna brachten de bondssecr. en de bonds- penningm., de heeren J. Wijnbeek van Zwolle en A.v. R ij n, van Rotterdam-Z., hun jaarverslagen uit, die werden goedgekeurd. De penningmeester werd gehoord het rapport van de commissie van administratie van zijn be heer gedechargeerd. Het aftredend lid van het bondsbestuur, de heer P. v.Nes Czn., te 's-Gravenhage, hoofd inspecteur L.O., werd herkozen. Evenzoo de aftredende raadsman van den bond ds. P. Ch. v a Vliet, Geref. predikant te Utrecht. Na afdoening der huishoudelijke zaken sprak ds. M. B. v. 't Veer, Geref. predikant te Am- sterdam-C.. een opwekkend slotwoord, waarna de vergadering op gebruikelijke wijze gesioter. Personeele belasting en de opgelegde vaartuigen Verschillende houders van aan personeele belasting onderworpen vaartuigen hebben vóór den in de wet vastgestelden datum van 20 Januari 1941 tot den plaatselijken inspec teur der directe belastingen een verzoek om vrijstelling van belasting, gericht, omdat zij hun boot dit jaar hadden opgelegd. Tengevolge van het eerst onlangs afgeko men verbod verschillende wateren te bevaren en te overnachten in kajuiten van jachten is echter de groep van houders, die hun booten in 1941 niet uit de win terberging zullen nemen, sterk vergroot; de fatale datum is thans echter verloopen. Op desbetreffende verzoeken van den A.N.W.B. is aan dezen door het departement van financien medegedeeld, dat verzoeken voor vrijstelling, mits ingediend voor 1 Juni, alsnog in behandeling zullen worden geno men. Overigens wordt geen aanleiding aan wezig geacht eenigen anderen maatregelen te treffen. Baarle Nassau, smokkelcentrum De correspondent van de N.R.C. te Breda meldt het volgende: In verschillende berichten betreffende de smokkelarij naar België gedurende de laat ste weken is Baarle Nassau genoemd als een smokkelcentrum van beteekenis. Door een uiterst scherp grenstoezicht poogt men thans deze smokkelarij te beteugelen en te berei ken, wat in zes eeuwen niet gelukt is. Het is immers reeds zes eeuwen geleden, dat voor het eerst van Baarle Nassau als smokkelcentrum melding werd gemaakt. In een oude kroniek van 1340 leest men reeds over frauduleuzen in- en uitvoer via Baarle Nassau. Naar de Zuidelijke Nederlanden werd toen Leidsch laken gesmokkeld en naar dc Noordelijke Nederlanden linnen van Arras. En steeds wanneer er in den loop der eeuwen van smokkelhandel op groote schaal sprake was, dook ook de naam Baarle Nassau weer op. Ook thans is dit weer het geval en de smokkelarij heeft daar ditmaal zulk een om vang genomen, dat zooals iemand die te Baarle Nassau geboren en getogen is, ons mededeelde ongeveer 90 pet. der inwoners op een of andere wijze er dij betrokken is Door de eigenaardige ligging met Belgische enclaves in Nederland en Nederlandsche enclaves in België levert de bestrijding van de smokkelarij buitengewone moeilijkheden op. De meeste voorraden smokkelwaar im mers worden opgeslagen in de Belgische enclaves, waar de Nederlandsche rijksambte naren en rijkspolitie geen recht tot huiszoe king hebben. Deze toestand is ontstaan door de tractaten van 1838 en 1839, waarbij ten aanzien van Baarle Nassau en Baarle Hertog de status quo gehandhaafd bleef. Hand having van den status quo heeft echter prac- tisch geen nut meer, omdat van de 1100 in woners van het Belgische Baarle Hertog geen 100 meer de Belgische nationaliteit bezitten. De overige 1000 zijn Nederlanders, die zich alleen met het oog op de smokkelarij in de Belgische enclaves hebben gevestigd. Dit blijkt bovendien duidelijk uit het aantal win kels in het Nederlandsche Baarle Nassau en het de helft kleinere Belgische Baarle Hertog. In Baarle Nassau is één slager gevestigd, in Baarle Hertog vijf, van wie er drie Neder lander zijn. In Baarle Nasau wonen vier bak kers, in Baarle Hertog zeven. In Baarle Nassau zijn zes café's, in Baarle Hertog veer tien enz. Deze verhouding, welke omgekeerd even redig is aan het inwonertal, dient nergens anders toe, dan om bestaande wetten, crisis bepalingen en rechten als slacht- en jenever accijns enz. te ontduiken. De Bakkerswet geldt voor Baarle Nassau niet, de Vestigingswet evenmin, omdat. die wetten voor het geënclaveerde Baarle Hertog niet geldig zijn en men m Baarle Nassau sterke concurrentie zou kunnen onder vinden van de door Nederlanders gedreven Belgische zaken. Door dezen toestand en door de ontheffing van alles en nog wat is te Baarle Nassau en Hertog zoo zeide ons een autoriteit ter plaatse een toestand van totale wetteloosheid ontstaan. De onderhandelingen Ie Balavia Volgende week een beslissing? Domei meldt uit Tokio: In een hoofdartikel spreekt de Asahi Sjim- boen de verwachting uit, dat het in den loop van de volgende week waarschijnlijk duidelijk zal worden, of de handelsonderhandelingen tusschen Japan en Nederlandsch-Indië zullen slagen of mislukken. WANDELSPORT Nationale marschen te Dordrecht Op Hemelvaartsdag heeft de wandelsport- vereeniging Oranje-Wit, afdeeling van de C. J. M. V. Ebenhaëzer te Doruïecht, weer voor de zesde keer haar nationale mar schen georganiseerd. Ze zijn prachtig ver loopen, en genoten een overweldigende deel name. Liepen vorig jaar 759 wandelaars mee, thans was dit aantal 3374, waarvan 1390 30 km en 1984 15 km liepen. Van die 1390 vormden 914 40 groepen, en van de 1884 hoorden 1368 tot 46 groepen. Zeer veel scho len liepen mee, voor het grootste deel bij zondere. Bij de organisatie bleek de ervaring van Oranje-Wit, want alles verliep prachtig. Het weer was 's morgens dreigend, doch bleef den geheelen dag goed. 's middags kreeg men van het zonnetje te genieten. 3De prijzen werden als volgt toegekend. (Het maximum aantal te behalen punten was 300): S e:n:i:o:r:e:n: de eereprijs (Oranje-Wit- wisselbeker) werd toegekend aan Spirit uit Dordt, met 250 punten. De le prijs kreeg Steeds Voorwaarts van Den Haag, met 242 p.. de 2e prijs Prins Bernhard van Leerdam, met 240 p. de 3e prijs Jubal uit Dordt met 234 p., de 4e prijs Op mars uit Dordt met 227 p. en de 5e prijs Victoria uit Dordt met 223 punten. Spirit kreeg ook de beker die was uitge loofd voor het hoogste aantal punten van den kring Dordrecht van de N.W.O., terwijl SteeJ; Voorwaarts van Den Haag de prijs van de V. v. V. voor de verstkomende ver- eeniging mocht meenemen. De le leidersprijs kreeg de heer M. Ver- fa r u g g e n, leider van Steeds Voorwaarts van Den Haag; mej. N B oere, leidster van een D.I.O.-groep uit Dordt, verwierf de eerste leidstersprijs. Junioren: de eereprijs (Dordtsc fa- Dagblad -wisselbeker) gir.g van Jong- Jubal, die hem verleden jaar won, naar groep I van de Prinses Julianasch jol, met 245 punten. De eerste prijs van de junioren- groepen werd toegekend aan „de Tippelaars" te Dordt, met 237 p., de 2e prijs was voor de Geref. u.l.o. met 236 p., de 3e prijs voor D.I.O. II met 226 p., de 4e prijs voor de Industrie- en Huishoudschool I met 225 p., de 5e prijs voor Jong-Jubal met 224 p. de 6e prijs voor W.B.S.I.B. (Wandelen brengt spie ren in beweging) te Dordt met 223 p., en de 7e prijs voor de Industrie- en Huishoud school II met 222 p. De eerstg leidersprijs wes voor den heer S a a t h o f, leider va» groep I van de Prin ses Julianaschool, en de eesrte leidsterspeijl voor mej. Gen nis se, leijJster van Tippelaars' te Dordrecht fficieele toelichting jksche persconferentie te 's-Gra- woensdag over het „nationale dat door verordening nr. 91 :ene aandacht werd gebracht, specteur belast met de volks an der Kaa, wees er op, de middeleeuwen de indeeling n en zijn bebouwing aan strenge j inderworpen was en een lange tot de logische evolutie van het lale plan heeft geleid bs- en streekplannen rijke stap in de richting, waarin |ient wordt gegaan, was de tot- an de woningwet, nu een dertig In deze wet werd veel meer wonen; het was ook een pet, die de uitbreiding van de regelde, rooilijnen vaststelde werd orde in de uitbreiding v (enten gebracht Sindsdien heeft helft van de gemeenten een in gemaakt. In 1931 werd verder Ikwam de bepaling in de Woning- freidingsplannen ook gezamenlijk jende gemeenten uit zouden kun- n aanvang daartoe door gedepu- I zou kunnen worden ingewilligd. ri dus van plaatselijke tot uitbreidingsplannen. Practisch i bepaling nog niet voldoende; jordat slechts een enkel geweste- kwam, n.l. in Zeeuwsch- proce^Xire was dan ook nog [Wel wss. er behoefte aan het en "gewestelijke plannen, ge nt het in het leven roepen van véle ^daartoe. r' een tweetal jaren geleden de opnieuw herzien moest worden, rdachte op „van boven af" te be- jlle gewestelijke plannen te stimu lating een „nationaal" plan. Dit leidde t U efve ontwerP Woningwet 1940 tot ^erordening, die thans de materie over nde wijze repelt. Spreker bracht it /lJe aan den bijstand, dien hij van deskundige dr. H. Roloff onder- F. Bakker Schut Bakker Schut voerde vervolgens lerinnerde eraan, dat de Staats- de herziening der Woningwet tterschap van mr Frederiks, secre- n.jal van binnenlandsche zaken, op UCKO haar rapport uitbracht, waarbij tUFirp voor een nieuwe woningwet »nCI|eiegd. ntwerp kwamen bepalingen voor USTFfaststelling van een nationaal plan. jn (jting werd daarbij onder meer het Akkpgemerkt: ;rwer|eeds thans een rijkswegenplan be- een t£lk de tracés voor de wegen voor I. land aangeeft, kan men zich voor- ook op ander terrein en ter ver- b_ji andere belangen een sterke aan- Dfcpezig is tót het geven van algemeene u Coördinatie van al deze ulteenloo- HERngen. welke alle het gebruik van l betreffen, kan in de naaste toe- uitblijven; zij is dringend nood- DE ineinde te voorkomen, dat afzonder- IJD. itiging van die belangen tot botsing r«».t geeft. (Rationale belangen, welker beharti ging met de vaststelling van een nationaal plan wordt beoogd, wordt onder meer gedacht aan een juist en oeconomisch gebruik van den bodem en aan de bescherming van die gedeel ten, welke door ligging, samenstelling of ka- .akter van bijzondere waarde voor de naiie moeten worden geacht Belangen van landbouw, handel en nijverheid, natuurschoon, recreatie, vestiging en verkeer te land, te water en in de lucht, alsmede de- fensiebelangen zullen daarbij uiteraard tegen elkander moeten worden afgewogen. Tot het voorbereidende werk voor hei na tionale plan moet worden gerekend het be- studeeren van, en het brengen van eenheid in de gegevens, welke voor het stedebouwkundige werk in ons land van meer algemeene beteeke nis zijn, zoomede het coördineeren van het werk der verschillende streekplancommissies. Door het centraal verzamelen en rangschikken van gegevens, waarvan andere, provinciale of ge meentelijke. stedebouwkundige instanties profijt kunnen trekken, wordt verspilling van krach ten voorkomen." Tot zoover de staatscommissie Het rapport van de staatscommissie was vooraf gegaan door verschillende publicaties, waarin de noodzakelijkheid van een nationaal plan voor Nederland werd betoogd. De gedachte van het nationale plan mag met recht een uit Nederlandsch initiatief in den loop der jaren gegroeide en thans tot rijping gekomen vrucht heeten. De naar verhouding tot andere landen zeer dichte bevolking van ons land en de sterke groei van het bevolkingscijfer, waardoor onze huidige 8 millioen inwoners er in 1980 waar schijnlijk 11 millioen geworden zullen zijn, dwingen ons tot éen uiterste spaarzaamheid bij het gebruik van den bodem en tot ver mijding van verkwisting en ondoelmatig gebruik van den grond. Het bodemgebruik is in hoofdzaak gericht op vier doeleinden: het werken, het wonen, de ontspanning en het verkeer. Daarvan ver- ei scht het werken verreweg den meesten grond, waarbfj nijverheid en handel veel be scheidener grondgebruikers zijn dan veeteelt, land-, tuin- en boschbouw en fruit- en bollen teelt. Maar al is het werken als het direct noodige voor het bestaan ook het belangrijkst, in een sociaal en cultureel volwaardige maat- schanni.i moet ook aan de anderp factoren de noodige aandacht worden 'testted Zoo zal een der taken voor den nieuwen dienst zeker zijn het voor elk concreet geval afwegen van de oecono- mische belangen der cultuurtechnische werken eenerzyds en de sociale belangen van recreatie en wetenschap bij behoud van natuuhschoon anderzijds. Al zullen er zooals bij elke compromis- beslissing steeds een en veelal twee teleur gestelde partijen zijn, wij mogen nooit uit het oog verliezen, dat er tenslotte slechts een na tionaal belang is, pn dat het ondergeschikt maken van de verschillende groepsbelangen aan dit nationale belang noodzakelijk is. In de verordening zijn naast de vaststelling van het nationale plan, welke aan den secretaris-ge neraal van binnenlandsche zaken is voorbe houden, belangrijke bevoegdheden gedelegeerd aan den president van den rijksdienst, o.a. het voorschrijven van de wijziging van streek plannen. Deze bevoegdheden zijn noodig om een gaaf geheel van plaatselijke, gewestelijke en natio nale planologische maatregelen te krijgen en om ontijdige doorkruising door daarmede niet strookende projecten te voorkomen. Overeenkomstig het door de staatscom missie voorgestelde wetsontwerp voor de herziening van de Woningwet zulle» aan de provinciale besturen grootere bevoegd heden worden ingeruimd bij de totstand brenging van streekplannen, zulks met het ^rhuiw oog op den bovengemeentelijken aard van de belangen, welke daarmede worden ge- Deze bevoegdheden zullen in een uitvoerings besluit, dat in de Staatscourant zal verschijnen, nader worden omschreven. Uitvoerige voorstudies zijn bij deze ordening noodzakelijk. Medewerking van vele instanties noodzakelijk De medewerking van het centraal bureau voor de statistiek en van talooze andere instan ties is daarbij onmisbaar. Ook de universiteit en hoogescholcn voorzoover spr. bekend een novum in de Nederlandsche wetgeving zijn door de verordening in deze voorstudies ingeschakeld door middel van studiecentra, waar professoren, lectoren, assis tenten en studenten, in het kader, dat door de planologische vereischten wordt gevormd, bepaalde onderdeelen op wetenschappelijke wijze kunnen onderzoeken. Doch niet alleen de wetenschappelijke v studies, ook de vaktechnische projecten zullen uiteraard voor het grootste deel niet door den rijksdienst, doch door de verschillende daar voor beter geoutilleerde bureaux men denke b.v. aan wegen, kanalen, cultuurtech nische werken moeten worden gemaakt zoo mogelijk op het nationale plan moet» worden overgenomen. De coördineerend en overkoepel en de functie va den rijksdienst zal daarbij steec voor oogen moeten worden g houden. Uit dit alles zal duidelijk zijn, dat de taak van den nieuwen rijksdienst veelom vattend en veelzijdig is. Het nationale plan dat uiteraard uit vele plannen bestaat en dat een sterk dynamisch karakter draagt moet groeien uit samen werking. Er wordt dan ook een beroep op allen gedaan om door de verstrekking juiste en uitvoerige gegevens de taak van i nieuwen dienst te vergemakkelijken» Gedachlen wisseling. Bij de gedachtenwisseling verklaarde dr. Roloff, dat het Nederlandsche plan, bij de op stelling waarvan men partij heeft kunnen trekken van de ervaringen, die men in andere landen heeft verworven, z.i. het beste plan van dien aard is, dat er in de wereld bestaat. Den heer Bakker Schut werd gevraagd of er in eerste instantie van zyn dienst bepaalde initiatieven zullen uitgaan. De heer Bakker Schut antwoordde, dat dit niet bevestigend of ontkennend kan worden beantwoord. In het algemeen zal de nationale dienst zich baseeren op hetgeen gewestelijke en plaatselijke instanties doen. Eigen initi tieven zal het slechts nemen in gevallen, wa een bepaalde tekortkoming blijkt, bijvoor beeld ten aanzien van het natuurschoon. Ver der bleek, dat er ten aanzien van allerlei plannen een aanmeldingsplicht zal worden i gevoerd. FRAUDULEUS GESLACHT De politie te Groesbeek is een heele reeks frauduleuze slachtingen op het spoor geko men. Een slager uit Boxmeer heeft de laatste nachten bij boeren te Groesbeek in totaal der tien zware varkens geslacht. Het vieesch werd grootendeels in het geheim naar Nijmegen t voerd. De slager uit Boxmeer is gearresteerd en het vieesch is in beslag genomen. Ds. Pol, predikant der Gerei. Kerk te Rijsoord, vier onder groote belangstelling rijn 40-jarig ambtsjubileum, welke gelegenheid wij bijgaande groepsfoto maakten. (Ned. Chr. Persfotobureau] sand werk bij de voorbereidingen voor het xeilseiroen, dat rijn aanvang gaat nemen. B (Fax-Holland). Koning Victor Emanuel van Italië bracht dezer dagen een bezoek aan de gewonden van het Afrikacorps, die in een der hospitalen van Rome verpleegd worden (Atlantic- Holland)

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 5