JUeuuir Criïisdic (£ouraitt c Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken ,nnementsprjjst per 3 maanden 2.47, vermeerderd mei 0.15 incassokosten. Per week 19 ct Losse nummers 5 ct Zaterdagnummers met Zondagsblad 7% ct Alles bU nmu vooruitbetaling. n^ertentiepryzen een I nrnu 24 ct per regel. Ingezonden Mede- jeugl deelingen 46 ct per regeL Minimum "Hee| 5 regels. Bewijsnummer 5 ct. Bij con- doo| tract belangrijke korting. Bur. Redactie en Administratie: No. 6435 Hoofdredacteur H. Diemer, Rotterdam. VRIJDAG 23 MEI 1941 22e Jaargang BREESTRAAT 123. LEIDEN Telefoon 22710 (Na 6 uur 23166). Postbox 20. Postrek. 58936 ^EGERDE VESTING het vervallen van de deviezen- Jjn wel de Nederlandsche en Duit- icshuishouddngen, althans van de bezien, in elkaar opgegaan, maar lisch en sociaal gebleven onder lig moet men daardoor niet uit het ,o?o"fiezen- gebohame ook op het gebied der le- onjnidelenvoorziening bestaat deze wel Niet de bezettende overheid is |r ten deele aansprakelijk, maar wij in de eerste plaats voor ons zelf fn. Ook de verdeelrng van hetgeen ibleJ1331- is, komt voor de verantwoor- Nie^id van Nederlandsche instanties, isch^ok, dat overleg met anderen uit den Eriir zaak noodig is. onmjebben dit meermalen en met na- jt°°gd en willen het nogmaals voor- isem|en, nu op economisch gebied en- onmfcr ingrijpende maatregelen met in- jeuan 15 Mei van kracht zijn gewor-" bedoelen de beide verordeningen. - eilelling van een economischen rech- rkesfakende het strafrechterlijk onder- „II bepaalde economische strafzaken. lntjgaat hier allereerst om wettelijke oorlfjen, deels van vóór den lOden Mei, telijlyan na dien datum, op het gebied rkest) voedselvoorziening. Voorts om de he hriften ten behoeve van de prys- welke voorschriften een rui- djbied dan de voedselvoorziening om- eKai <*an om ^et deviezenrecht, en ten donaiom een aantal andere regelingen !eet jcialen aard, betreffende het beper- iiwsjin werk, het verbod van verlaging en salarissen, ontslag van ar- Dnmi, enz. duidelijk zijn, dat deze rege- van zeer vèrstrekkenden aard zijn ing- 'algemeen en voor een ieder Neder- in het bijzonder uit een oogpunt t persoonlijke vrijheid. gJmoge te betreuren zijn, dat de Ne- gekjdsche autoriteiten van oordeel zijn iverijden, dat een bepaalde mentaliteit die er op uit was zich op M wijzen aan de bestaande voor- e hjen op het gebied der distributie van bijtmiddelen te onttrekken, men kan het kwalijk nemen, dat hun verant- .gevjelijkhéid voor het economisch en so ls «welzijn van het geheele Nederland- te ^olk hen noopte, zich met kracht te duid* deze verkeerde mentaliteit. met tot nu toe in ons Neder- mithe recht schier ongekende middelen, 1x1 iame wat betreft het recht tot huis- "he?®™" ratio voor de bereids in werking ge in li verordeningen is duidelijk. behoort in dezen tijd te zijn een ntvaardigé verdeeling van de be- £are voorraden, met name van de ezige levensmiddelen, welke voor dienen moeten om de menschelijke der breede massa in stand Wluden. Daarom moet er, zoo noodig Be scherpste middelen, tegen worden HJpkt, dat bepaalde groepen of perso- grooter deel van het voor beschikbare verschaffen, dan rede- rechtvaardig is. Geldbezit behoort opzicht geen rol te spelen. Wie zich aden wist te verschaffen voor vele len men denke aan het recente te Wassenaar onttrekt deze aan voor het algemeene welzijn moet zijn, nu we eigenlijk leven als in elegerde vesting. 5 in een belegerde vesting, zeggen we. 'peeld is, dunkt ons, duidelijk om te J verstaan, dat in de bestaande om- ijligheden aan de distributieve recht- gpigheid het hoogste woord behoort te Ssn niet de een zich in belangrijk gum r positie moet kunnen plaatsen dan wilder. Wil men dit noemen: gelijk recht j allen, dan hebben we daar geen be- fr tegen, mits slechts rekening worde juden met den socialen rechtvaardig- eisch, dat aan den werker, den har- j werker, die zich weinig aanvulling verschaffen uit de nog vrije goederen, I zekere pré behoort te worden ge ge- dezen gedachtengang kan men het geen heldenmoed noemen, wanneer [eldende voorschriften worden ontdo- Zulke daden verdienen een andere Jlificatie. De strafrechtelijke waardee- 1 ervan heeft de overheid thans vast- jgd in een aantal scherpe maatregelen, (raan zware straffen sanctie verleenen. i het belang van ons geheele volk is (aartoe overgegaan. Illegaal hamsteren, destien slachten, verkoopen van ar- llen tegen exorbitant hooge prijzen en ZON EN MAAN lonsopgang 24 Mei 5.32; ondergang 21.42 [aansopgang 24 Mei 5.06; onderg. 19.46 fcfiansopgang 25 Mei 5.35; onderg. 20.47 m|an Maandag 26 Mei; eerste warmer Maand 4 Juni; volle maan ndag 9 JunJ. DE NIEUWE BONNEN Broodbon 21 geeft recht op 200 gram brood en is twee weken geldig De secretaris-generaal van landbouw en visscherij maakt bekend, dat de volgende bon nen recht gtven op de daarbij vermelde rant soenen. Brood gebak, ten gevolge van het feit, dat ei op de bonnenu van de brood kaart tweemaal een rantsoen aard appelen en eenmaal een extra rantsoen brood is btschikbr gesteld, is het restee- rende aantal bonnen niet toereikend meer om hiervan, totdat de nieuwe brood kaart is uitgereikt, welkelijks een bon- ndmmer aén te wijzen. In verbanc hiermede zal nu per twee weken een bonnummer van de brood kaart wordtn aangewezen, met dien ver stande, dat op eiken bon in plaats van 100 gram brood of een rantsoen gebak, thans 200 gram brood of twee rantsoenen gebak verkrijgbaar zijn- Het brood- en gébakrantsoen blijft dus over een perode van twee weken onge wijzigd. Vanzelfspreken geven deze laatste broodbonnen gedurende het tijdvak, dat er tarwebloem ed. om mag worden gekocht, ook recht op een dubbele hoeveelheid van deze artikelen. Uit het voorgaande volgt, dat de brood- en gebakleveranciers de helft van het tot nu toe gebruikelijke aantal bonnen voor brood of ge bak in ontvangst dienen te nemen. De met „een rantsoen brood" gemerkte bonnen blijven rech.t geven op 100 gram brood. De bakkers en detaillisten dienen de bon nen, welke op een dubbel rantsoen brood, gebak of tarwebloem e.d. recht geven, op afzonderlijke opplakvellen te plakken, be treffende de wijze van invullen van de ont vangstbewijzen wende men zioh tot de plaat selijke distributiediensten. Brood, gebak. Bon „21" van de brood- 200 Gram brood of twee rantsoenen ge bak per bon, distributieperiode: 25 Mei t/m 7 Juni a.s. kooptijd: 24 Mei t/m. 11 Juni a.s. andelbroodjes) 400 gram; gevuld groot korstgebak (b.v. boter letter) 500 gram., taart en gebakjes 600 gram. Voor geheel oi ten deele uit- meel of bloem ge bakken producten, welke hierboven niet genoemd rijn, geldt. l of 1 dergelijke, treffen immers ten volle de eigen volksgemeenschap. De bezettende macht raakt men er niet door. Die heeft en neemt zoo noodig hetgeen zij be- hoeft. Men heeft uit de gegeven uiteenzettingen omtrent de nieuwe maatregelen reeds wel gelezen, ook vooral ten aanzien van de clandestiene slachtingen het kwaad een grooter omvang heeft verkregen. Zoo groot zelfs, dat dr. Hirschfeld van oordeel was, dat daardoor de algemeene rantsoeneering van vleesch ongunstig beïnvloed is niet al leen, maar zelfs achterwege had kunnen blijven en althans op ruimer basis had kunnen staan, indien van een betere men taliteit blijk ware gegeven. Gegevens staan ons niet meer, den se cretaris-generaal van de departementen van Handel en van Landbouw wèl ten dienste. We willen ons dus aan zijn woorden houden en overigens zouden we willen herinneren aan de rede, welke mi nister Fischboeck over de Nederlandsche volkshuishouding heeft gehouden voor den Ned. Sociaal-economischen Kring. Hij heeft toen ook over het z.g. hamsteren gesproken. Het geschiedt veel, zoo zeide hij, maar niettemin gaat hef daarbij toch om betrekkelijk kleine hoeveelheden. Het moreele effect is echter veel grooter dan de feitelijke kwan titeit. Waarom werd dit zoo gezegd? Omdat men in Berlijn slechts mét die moreele zijde rekent, als de minister de belangen van de Nederlandsche volkshuis houding bepleit. Wanneer blijkt, dat men zich in Nederland niet strikt houdt aan de distributieregelen, brengt dit het gevaar met zich mee, dat men Nederland op het peil van andere bezette gebieden zou wil len omlaag drukken, of dat men minder geneigd zou zijn te helpen bij de over brugging van moeilijkheden. Het is om de genoemde redenen, welke vooral van groote sociale beteekenis zijn, dat de overheid nu het pogen om distri- butiëvoorschriften te ontduiken blijft aan houden en dergelijke maatregelen mede daardoor voortdurend verder moeten worden uitgebreid den wedloop is be gonnen met wat dr. Hirschfeld noemde „de verkeerde mentaliteit". Dat is dan de mentaliteit, die grootendeels aan zich zelf denkt en niet voldoende aan het lot van alle overige landgenooten, die in de bele gerde veste samenleven en bestaan moe ten van hetgeen zich daarbinnen bevindt en dat een niet onbelangrijk deel in staat moet stellen om de productie ten behoeve van het Nederlandsche volk nog zooveel mogelijk op peil te houden. Ten einde de sociale gerechtigheid te handhaven zijn nu maatregelen getroffen, welke ongekende mogelijkheden insluiten. De weelde van het verleden zal voor- loopig niet terugkeeren. Aan sterke ver sobering zullen we derhalve voorloopig niet kunnen ontkomen. Niemand behoort zich aan dat gemeenschappelijke leed ge heel te kunnen ontrekken. De nationale solidariteit in dit lijden dient te worden betracht. Wil men het anders: nu, juist nu in dezen moeilijken en nog moeilijker wordenden tijd, zal de zoo vaak geroem de volksverbondenheid moeten blijken en heeft niemand het recht zich te verrijken en onmatig te bevoordeelen ten koste van zijn medemensch. In onze belegerde veste zij er discipline op ieder gebied. Ook ten aanzien van de beschikbare levensmiddelen, gedistribu eerde en nog niet gedistribueerde. Dan zullen de nu aangekondigde maatregelen grootendeels van waarschuwend karakter kunnen blijven. Anderzijds zeggen we echter: wie het verdient, wie zich niet de voorschiften houdt, moet het maar voelen, omdat hij niet hooren wilde- Bloem: Bon „21" van de broodkaart geefl tot en met 31 Mei a.s. bovendien recht op het koopen van 140 gram tarwebloem, tarwe meel, roggebloem, roggemeel of zelfrijzend bakmeel. Aardappelen: Bon „03" van de aard- appeldistributiebonkaart 1kilogram aard appelen per bon. Distributieperiode: 26 Mei t/m 1 Juni a.s. Koop tij d« 24 Mei t/m 4 Juni a.s. Melk: Bon „18" van de melkkaart 1% liter melk per bon. Distributieperiode: 26 Mei t/m 1 Jun a.s. Kooptijd: 24 Mei t/m 1 Juni a.s. Eieren. Bon „87" van de „bonkaart alge meen" een ei per bon. Distributiepeiode: 26 Mei t/m 1 Juni a.s. Kooptijd24 Mei t/m 4 Juni a.s. Koffiesurrogaat en thee. Bon „34" van de „bonkaart algemeen" 250 gram koffie- surrogaa't of 40 gram thee per bon. Distribu tieperiode: 26 Mei t.m. 22 Juni a.s. Kooptijd: 24 Mei'Lm. 22 Juni as. oter, margarine, slaolie. Bon „17" van de boterkaart 250 gram boter, of 200 gram slaolie of raapolie per bon. Bon „17" van de vetkaart 250 gram boter of margarine, of 200 gram slaolie of raapolie per bon. Distributie periode: 26 Mei t.m. 11 Juni a.s. Kooptijd: 24 Mei t.m. 14 Juni a.s- Bon „18" van de boter kaart en van de vetkaart 250 gram boter per bon op bon „18" van de vetkaart 15 cent reductie per 250 gram boter. Distributie- periode: 26 Mei t./m. 11 Juni a.s.. Kooptijd: 24 Mei t./m. 14 Juni a.s- Redders worden gehuldigd De nieuwe medailles der Z.H.R.M. De seinvlaggen In de reddingsschuur der Zuid-Holandsche mij. tot redding van "schip breukelingen te Ter Heyde gaven de woorden „Hulde". Dit seinwoord betrof de zeven mannen van de beide reddingsbrigaden Ter Heyde en 's-Gravenzande, die als eersten de nieuwe me daille zouden ontvangen voor 25-jarigen dienst bij het reddingswerk, welke medaille het vorig jaar door het bestuur der Z.H.R.M. werd ingesteld. Dit voltallige bestuur, de agenten te Ter Heyde en 's-Gravenzande, resp. de heeren Boven Engeland en Malta Het Duitsche weermachtsbericht Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: In den afgeloopen nacht hebben gevechts vliegtuigen verscheidene vliegvelden in Zuid- West Engeland gebombardeerd. Door bom- treffers ontstonden talrijke groote branden en vernielingen aan hangars en kwartier ruimten. Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen met goede uitwerking vliegvelden op het eiland Malta aan, vernietigden twee Britsche vlieg tuigen op den grond en schoten een jacht vliegtuig van het Hurricane-type neer. In Noord-Afrika activiteit van verken ningstroepen. Duitsche gevechtsvliegtuigen bestreden met succes Britsche auto-colon nes bij Solloem en Sidi Barrani. Boven het Duitsche rijksgebied werden overdag noch 's nachts vijandelijke gevechts handelingen verricht Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben giste ren overdag, naar het D.N.B. verneemt in verscheidene vluchten weer de vliegvelden op het eiland Malta aangevallen. Op de luchthaven Luca werden twee Britsche vliegtuigen op den beganen grond vernield en in de hangars werden verscheidene bran den verwekt. Bij den aanval op het vlieg veld La Venezia werden vooral de parkeer plaatsen der vliegtuigen getroffen. Bij lucht gevechten, die tijdens dezen aanval ontstonden, schoten de Duitsche vliegers een Britsch jachtvliegtuig van het type Hurricane neer. Op het Afrikaansche oorlogstooneel heb ben gisteren Duitsche gevechtsvliegtuigen Britsche colonnes met succes aangevallen. A. L. T. van Luik en Peters, de inspecteurs der Reddingsmij., de heer A. J. Drenth, de burgemeester van Monster, de heer G. W. Kampschoër en alle leden der heide red dingsstations waren Woensdag aanwezig bij de plechtigheid der uitreiking van de medail les. Deze geschiedde door den president der Z.H.R.M., den heer J. Rypperda-Wierdsma uit Rotterdam. Deze huldigde in een korte toe spraak de mannen voor hun opofferend werk om anderen van den dood te redden. De medailles werden vervolgens uitgereikt aan schipper M. Storm van Ter Heyde, dï» reeds pl.m. vijftig jaar in dienst van het red dingswezen is, en zestig personen hielp red den. Voorts aan schipper L. Solleveld van het reddingsstation Vluchtenburg, aan den 2den schipper te Ter Heyde, G. v. Antwer pen, den roeier M. J- v. d. Berg, den roeier A. v d. Berg Lzn., den roeier G. Haaring, beiden van Vluchtenburg. De burgemeester van Monster wees ver volgens in een toespraak op de waardeering die voor het werk van deze mannen door het bestuur wordt getoond bij uitreiken van de medailles, en hun aanwezigheid daarbij. De beide schippers der reddingsbooten brachten Ir» enkele eenvoudige woorden dank voor de verleende onderscheidingen. Na afloop der plechtigheid werden het ge zelschap enkele ververschingen aangeboden. De bommen troffen goed hun doel en richt ten groote schade aan. In den nacht van 20 op 21 Mei hebben kleine groepen afzonderlijke gevechtsvlieg tuigen van het Duitsche luchtwapen met succes aanvallen ondernomen op Britsche vliegvelden in het Zuiden en Zuid-Oosten van Engeland. Hangars en werkplaatsen werden getroffen en verscheidene branden werden veroorzaakt. Op het vliegveld St. Eval werden behalve branden in de hangars 12 afzonderlijke branden op het terrein waargenomen, waaruit men kan concludeeren dat hier gereedstaande vliegtuigen ver brandden. In den afgeloopen nacht hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen een voor de oorlog voering belangrijke fabriek in Midden- Engeland met succes aangevallen. In het O. van de Middellandsche Zee o.a. vier Britsche kruisers vernield Nog andere bodems gezonken of beschadigd In het Oosten ran de Middel landsche Zee heeft vandaag het luchtwapen in den strijd tegen de Britsche marine bijzondere successen behaald. Door inslaande bommen zijn vier Britsche kruisers en eenige torpedobooljagers tot zinken gebracht, een slagschip en nog twee torpedo- bóoljagers werden zwaar beschadigd. Aan deze aanvallen namen ook Italiaan- sohe torpedovliegtuigen deel. In hetzelfde gebied werd een vijandelijke duikboot door een bom getroffen en een koopvaarder zwaar In Noord-Afrika voor Tobroek levendige bedrijvigheid van verkenningstroepen. Bij Solloem schoten Duitsche jagers vijf van zes aanvallende Britsche gevechtsvliegtuigen Bij een poging van den vijand zich over dag per vliegtuig naar het bezette gebied aan de Kanaalkust te begeven werden in een luchtgevecht zonder eigen verliezen zes Britsche jagers en een gevechtsvliegtuig neergeschoten. Afzonderlijke vijandelijke vliegtuigen heb ben brisantbommen op Helgoland laten vallen. Er ontstond slechts schade in woon wijken. De burgerbevolking had eenige ver liezen aan dooden en gewonden. Marine- artillerie schoot twee der aanvallende Brit sche vliegtuigen neer. Voor het overige is de vijand niet naar Duitsch gebied gevlogen. Tusschen 18 en 21 Mei heeft de vijand in totaal 37 vliegtuigen verloren. Hiervan werden er 22 door het luchtwapen en drie door marine-artillerie neergeschoten, de rest op den grond vernield. In dezelfde periode zijn elf eigen toestellen verloren gegaan. Nederlandsche Zendingsvereeniging ZENDINGSDAG TE ROTTERDAM Inzegening van zendeling B. J. Boland Gisteren heeft de Nederlandsche Zendings vereeniging haar jaarlijksche zendingsdag te Rotterdam gehouden. De middagsamenkomst had plaats in de Zendingskapel aan de Gerard Scholtenstraat, onder leiding van den voorzitter, ds. M. J. C. Visser van Rotterdam, die een inleidend woord sprak naar aanleiding van Handelin gen 16510 en speciaal de figuur van den Maceaonischcn man belicn'.te. Hierna heeft zendeling J. Schuurmans van Z.-O. Celebes, gesproken over het onder werp „Ontmoeting met den Islam op Z.-O. Celebes" Spr. herinnerde er aan, dat, toen de Ned. Zendingsvereeniging in 1916 den arbeid op Z.-O. Celebes ter hand nam, het niet in de bedoeling lag onder de Mohammedanen te gaan werken. De eerste zendeling, br. v. d. Klift, dacht dat nij daar met heidenen te doen kreeg, dooh het bleken ge-islamiseerde hei denen te zijn. Spr. gaf een overzicht van den toenemen- ~an invloed van den Islam op Z.-O. Celebes. In 1905 werd het binnenland van Z.-O. Cele bes voor emigranten opengesteld. Van dien tijd af dateert de islamiseering en de invloed nam nog steeds toe, toen nel werk van de zending aldaar een aanvang nam. Het was geen wonder, dat zendeling v. d. Klift zich vergiste. Hij had zich een standaard-begrip van den Islam gevormd en hier trof hij aan een onvolledigen Islamdienst bij heidenen, die tevens hun eigen godsdienst nog hadden aangehouden. Spr. wees op de groote moeilijkheden, welke de zending aldaar te overwinnen had. Tegen over de heidensche en mohammedaansche godsdienst kwam de zending toch eigenlijk voor die heidenen maar met een armoedige godsdienst, waarin de ritus weinig aanlokke lijks bood. In Gods kracht werd de arbeid echter voortgezet, en niet zonder zegen. Toch werden steeds opnieuw tegenslagen ondervonden. Een misoogst had tot gevolg, dat velen zich weer afkeerden. Daarbij komt nog, dat de activiteit van de zending ook den Islam tot verdubbelde krachtsontplooiing prikkelde. De tot het Christendom bekeerde heidenen hebben het niet gemakkelijk. Zij komen bui ten de gemeenschap te staan, met alle moei lijkheden daaraan verbonden. Met het zaaien zal worden voortgegaan, maar de bodem is door den Islam wel zeer hard gemaakt zoo dat het Evangelie maar bezwaarlijk wortel kan schieten. De avondsamenkomst. De avondsamenkomst werd gehouden in de Prinsenkerk. Ook hier berustte de leiding weer bij ds. M. J. C. Visser, die voorlas Efeze 6:10-20. In zijn inleidend woord wees spr. op de groote moeilijkheid, waarmede het zendings werk momenteel te kampen heeft. Stoffelijk ontbreken om daar in Indië te helpen en geestelijk ontbreekt elk contact. Maar al deze zorgen mogen geen reden zijn tot verslapping en ontmoediging. Qods werk moet voortgang hebben En er is ook reden to; dankbaarheid Ginds is g'-ooter offervaardigheid en de hulp vaardigheid van andere natiën is te roemen. En hier moet en kan zijn: inniger gebed, ver nieuwde toewijding, opdat straks het gebouw der zending op een hechteren grondslag rust dan voorheen het geval was. Wij zullen meer onze verantwoordelijkheid, moeten beseffen. We moeten blijven offeren, opleiden, en orde nen tot den dienst God geve ons en in het bijzonder broeder Boland, die dezen avond geordend zal worden, met zijn vtouw Zyn zegen. Nadat de gemeente gezongen had Psalm 67, heeft ds. C. J. van Niftrik van Rijnsburg de zendingsrede uitgesproken. Tot tekst had spr. gekozen Genesis 32 24, 25 en 31, de wor steling van Jacob met God. Als God den mensch werkelijk ontmoet, dan strijdt Hij met hem, als God de Kerk en de Zending werkelijk ontmoet, dan strijdt Hij met haar. Jacob was zeker niet het toonbeeld van een braaf en rechtschapen mensch, hij had vele gebreken, maar boven alles was hij toch de man, wien God Zijn beloften gegeven had. Zoo moge ook de Kerk en de zending haar gebreken hebben, maar zij hebben tooh ook de beloften Gods, en door de beloften Gods is de zending wat zij is. Evenals bij Jacob is het ook bij de zending God zelf,' die haar aanvalt. Wij spreken veel over hetgeen onder toelating Gods geschiedt, Zoo wordt de Kerk en de Zending door God in dezen tijd ook in de engte gedreven, zoodat wij ons afvragen, wat God met het werk der zending wil. Wij worden allen thans opgeroe pen tot den heiligen strijd, den strijd met God. Wij werken voort, omdat God ons Zijn steun beloofd heeft en omdat Hij Zijn beloften ook houdt. Ook in dezen tijd kan de zending wonderlijke overwinningen behalen. Spr. besloot met een persoonlijk woord tot zendeling Boland en zijn a.s. echtgenoote. Gij zult nog niet weg kunnen gaan. Vele vragen zullen bij u opkomen. God zegene u, ook in Inzegening zendeling Boland. Nadat gezongen was Psalm 2214 had de inzegening plaats van den heer B. J. Boland, die, üoodra daartoe de gelegenheid bestaat, zal uitgezonden worden om te arbeiden op West-Java. Ds. Visser las het formulier en stelde de gebruikelijke vragen, welke met een „Ja ik, van ganscher harte" werden beantwoord. On der het zingen van Psalm 1342 knielde de heer Boland neer, waarna de handoplegging plaats had, waaraan o. m. werd deelgenomen door dr. Brouwer, dr. Fokkema en ds. Crom- melin van Oegstgeest, ds. J. W. Tonsbeek van Schiedam, ds. J. Ph. Eggink van Delfshaven, dr. J. J. Stam en dr. A. R. Rutgers. De vergadering zong zendeling Boland daarop toe de zegenbede uit Psalm 1343. Namens de Ned. Zendelingsvereeniging werd den geordenden zendeling met een korte toe spraak een Bijbel overhandigd, waarna ds. Visser nog een woord van gelukwensch sprak. Tot slot heeft zendeling Boland een woord van dank gesproken en, uitgaande van den tekst Psalm 2 6 in het kort aangegeven, hoe hij de taak van de zending zag. De plechtige dienst werd besloten met het zingen van Gezang 1121. 2 en 3. DE VERGADERING VAN HEDEN In de heden te Rotterdam gehouden jaar vergadering der Ned. ZenHingsvereopiging heeft Dr. K. J. Brouwer, Z?ndingsdirector te Oegstgeest gesproken over Dr. Brouwer begon met te herinneren aan de Kerkelijke Boodschap, in October 1940 uitgegeven door de Algemeene Synode der Ned. Herv- Kerk en waarin ook deze woorden voorkomen: „Zij spreekt uit dat de Kerk ge roepen is door uitwendige- en inwendige zen ding de haar toevertrouwde boodschap van het Evangelie van Jezus Christus uit te dra gen, opdat ons volk en alle volken Hem loven." Met dit woord begint een nieuwe aera in de verhouding tusschen de Ned. Herv. Kerk en de Zending, want zóó heeft die Kerk bij monde van haar hoogste bestuurslichamen nog nooit gesproken. Er is een groot stuk zen dingswerk, dat zijn bodem geestelijk en stof felijk in de Herv. Kerk vindt, n.l. het werk van de Samenwerkende Corporaties en den Geref. Zendingsbond geheel en van andere lichamen, als het Zeister ZendingS' genootschap, de Salatiga-Zending en andere gedeeltelijk, maar als Kerk heeft de Herv. Kerk daarmee nooit verband gehad en bijna nooit is in de vergaderingen der Synode de Zending als zoodanig aan de orde geweest Van de Zending is nu welhaast een halve eeuw een steeds sterker wordende beweging uitgegaan naar nauwer verband met de Herv. Kerk, de z g. Classicale Zending, en daarom heeft het in zendingskringen levendige vol doening en dankbaarheid gewekt dat de Synode nu zoo onomwonden verklaard heeft, dat Zending roeping der Kerk is en wel ii wendige- en uitwendige zending beide, maar uit den aard der zaak beperkt spr. zich ii deze vergadering tot de laatste. De Synode benoemde een commissie voor Kerkelijk Overleg, onder voorzitting van Prof. Dr. H. Kraemer te Leiden, welke weer diverse werkgroepen in het leven riep or Toch kan wel gezegd worden, dat mooht dit voorstel tot wet worden verheven, er definitief verband zal zijn gelegd tusschen de Ned. Herv. Kerk en al die zendingslichamen, die dit verband willen aangaan en dat daar uit zal kunnen en moeten groeien, dat deze Kerk als zoodanig zendingsarbeid gaat doen, waarmede een verkeerde toestand zal worden weggenomen en een deel van de schuld der Kerk zal worden teniet gedaan. Om nu in dit verband en zoo lang zij nog moeten blijven bestaan de Samenw- Corpo raties als een eenheid te doen optreden, heb ben de Hoofdbesturen besloten uit hun mid den een kernbestuur te vormen van 30 leden, welk besluit door de jaarvergaderingen der corporaties moet worden geratificeerd. Dit allés beteekent de eerste stap op een nieuwen weg, die zonder twijfel nog wel moeilijkheden zal opleveren, maar die, onver schrokken en voortvarend bewandeld, tot zegen van Kerk en Zending beide zal zijn. verschillende urgente kerkelijke aangelegen heden, zooals die ook in d« kerkelijke bood schap ter sprake kwamen, verder te behan delen. Een dezer werkgroepen is die voor In- en Uitwendige Zending, eveneens onder lei ding van Prof. Kramer. Zij heeft zich met het haar toevertrouwde vraagstuk intens en her haaldelijk beziggehouden en uit haar beraad- slagin^n is een voorstel geboren, dat bij de Synode is ingediend, maar nog niet voor publicatie vatbaar is, zoolang de op 27 dezer bijeenkomende vergadering der Synode er nog niet over heeft kunnen beraadslagen. Chr. Geref. Jongelingen bijeen AFDEELING ZUID-HOLLAND VERGADERDE In Patrimonium te Dordrecht hield gaster middag de afd. Zuid-Holland van den Bond van Chr. Geref. J. V. haar 31e jaarvergade ring. Véle leden van de aangesloten vereeni- gingen hadden zich naar Dordrecht begeven- De heer P. Monteban, van 's-Graven- hage, voorzitter der afd. herdacht in zijn ope. ningswoord hen die bij de vervulling van hun plicht voor het Vaderland, sneuvelden in den oorlog. Spr. wekte verder op tot krachtige propaganda, opdat gewonnen worden, die tot toe buiten staan. De heer N. J. Geleynse, van 's-Graven- hage, las dan het jaarverslag. In het vereeni- gingsleven constateerde spr. een ingezonken heid. Twee nieuwe leden deden hun intrede het afdeelingsbestuur. Het ringleven ont plooide zich maar matig. Er zal in de Ringen intensieve arbeid moeten komen. Uit de ont vangen gegevens blijkt, dat niet alle ver- eenigingen gebruik maken van de leidraden in het bondsorgaan, en dat op slechts weinige plaatsen een behoorlijk geregeld contact met de Knapenvergaderingen bestaat De penningm., de heer L. v. V a 1 e n, van Dordrecht besloot zijn verslag met de ver melding van een klein saldo. Hierna sprak Ds. Joh. Prins, van Apel doorn, over Op dezen hemelvaartsdag, zoo zei spr., den ken wij ongetwijfeld aan Christus' Weder komst In de geschiedenis der Chr. Kerk heeft de eschatologie niet altijd de centrale plaats gehad, die zij thans geniet. De neerslag van dezen ontwikkelingsgang in wetenschap en techniek die niet willen weten van een catastrofaal ingrijpen, zien we later in de Kerk, war Alb. Schweitzer, Ritschl en Schleiermacker blijk geven geen raad te weten met de eschatologische pro blemen. Eerst de wereldoorlog deed grijpen naar den Bijbel die den mensch in zijn zon dige verdorvenheid laat zien. Zoo kwam er een vragen naar de leer der eschatologie. Dr. A. Kuyper en Dr. Gunning werkten daartoe krachtig mee. Onmiskenbaar is, dat de H. Schrift in Oud en Nieuw Testament de eschatologie leert De eschatologie van het Oude Testament droeg een geheel eigen kMekter en kleur, in overeenstemming met he^karakter van den oosterling. Daaruit is verklaarbaar dat er kenmerken zijn, die men ook in de Perzische eschatologie vindt, al legde spr. allen nadruk op het principieele verschil, dat n.1. alleen de Bijbel van zonde spreekt Opmerkelijk is de ontwikkelingsgang in het Oude Testament inzake de Messiasgedachte. In den breede toont spr. dit aan. In "het N. Testament is cte situatie geheel anders. Levende onder Romeinsche suzereini- teit is daar een voortdurend verlangen naar de komende verlossing. De tweeërlei eeuw gedachte, die we reeds bij het Oude Testa ment vinden, treffen we in het N. Testament nog sterker aan. Heel sterk zelfs bij den Hei land zelf. Al staat Spr. absoluut tegenover een gelijkschakeling van alle godsdiensten, verklaarde hij toch dat de acon-gectachte oorspronkelijk het Parsisme toebehoort. In dit verband maakte Spr. interessante opmerkin gen over het begrip eeuwig leven. Deze ge dachte komt telkens terug. Het N. Testament leert dat het Koninkrijk Goob er is en ook komt. Jezus Christus is er de belichaming van. De toekomende eeuw is ingegaan bij Christus' komst op aarde en tot openbaring ge komen bij zijn opstanding. Het profetisch perspectief plaatst ons vaak voor moeilijk heden, als we daarop niet bijzonder acht geven. Daarom heeft men van Jezus' echato- logie, in zijn eigen tijd, niets begrepen. Paulus leert ons de parousia-gedachte. Heeft hij vroeger misschien gemeend, abt deze pa- rousia dicht bij was, in zijn tweeden brief aan de Thessalonicensen leert hij geheel anders. Het Openbaringenboek aan Johannes moe ten we betrekken op den tijd waarin Johan- 's leeft Ten slotte beziet Spr. den eisch voor het heden. De vraag is: zijn wij bereid als Jezus wederkomt? Moeten wij' ons niet bekeeren van onzen hoogmoed? Wij moeten ons bekee ren van dfen 'waan alsof wij het Koninkrijk Gods tot openbaring kunnen brengen. God doet zelf zijn koningschap komen. Het was een zeer boeiende en belangwek kende rede, die met groote belangstelling werd aangehoord. Na de pauze kreeg Ds. Prins gelegenheid een groot aantal vragen te beantwoorden. Jammer, Jat dit om des tijds wille zoo bekort moest worden. De Voorzitter bracht den Referent dank voor diens belangrijke lezing. De bestuursverkiezing, die daarna bekend gemaakt werd, had tot resultaat dat de heer Monteban als voorzitter herkozen werd. De figuur van den apostel Johannes De figuur van dezen apostel moet gezien worden in verband met zijn afkomst en ge boorte. Hij was afkomstig uit Galilea. In de synoptische evangeliën wordt van Johannes maar nauwelijks gewag gemaakt Toch be hoorde hij tot de oudste discipelen. Het tweede deel van zijn leven, de apostelloopbaan, begon met den Pinksterdag, ofschoon we in den be ginne weinig activiteit van hem bespeuren, en hij geen enkele gemeente heeft gesticht Eerst aan het einde der eerste eeuw bemer ken we een begin van activiteit In Voor- Azië heeft hij vooral gewerkt. Hij voelde zich geroepen de ketterijen te behandelen. Komende tot zijn verblijf op Patmos, merkte spr. op, dat dit een historisch feit is, zich daar bij beroepende op de kerkvaders Zijn karakter besprekend, citeerde Spr. het woord van Jezus, waarmee deze hem onder de boanerges rangschikte. Liefde en haat, be wondering en verachting staan dan vlak bij elkaar. Hij handelde bij intuïtie, niet bij deductie. Zijn roeping was, de kroon te zetten op het werk van Petrus en Paulus. Hij deed dit door zijp levensvoorbeeld, door zijn Christuspredi»' king en door de inrichting der Kerk. Hij, heeft het gevaar van verstarring voorkomen., dat anders stellig zou hebben gedreigd. De voorzitter bracht den heer v. d. Leede» i dank voof diens mooie uiteenzetting. Na de rondvraag werd de vergadering dooi Ds. Prins met dankzegging besloten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1