WOENSDAG 21 MEI 1941 IJsland heft den bond met Denemarken op Een besluit ven het IJsfandaehe Alting •Het DNB meldt uit Koptrfiagen: De Uslaodsche zaakgelastigde in Kopeiv- hagen heeft Dinsdag op instructie M?n zijn regeering de Deensche regeering medegedeeld, dat het IJslandsche Althing op 17 Mei met algemeene stemmen het volgende besluit heeft genomen: 1. IJsland heeft h§t récht verkregen tot definitieve opheffing van den bond met Denemarken, aangezien Denemarken niet in staat was zijn uit de bondsover- eenkomst tusschen IJsland en Denemar ken van 1918 de tegenover IJsland aan vaarde verplichtingen na te komen. IJsland is niet voornemens deze bonds- overeenkomst te vernieuwen, al acht het het op grond van de heerschende om standigheden niet doelmatig formeel den bond geheel op te heffen en een nieuwe staatsorde in te stellen, hetgeen echter niet langer dan tot het einde van den oor log achterwege mag blijven. 2. Het Althing maakt als zijn doel be kend Usland te maken tot een republiek, zoodra de bond met Denemarken ook for meel is opgeheven. Reeds eerder had Berlingske Tidende het gerucht hieromtrent via Stockholm uit Reyk javik vernomen. Uit Deensche politieke kringen verluidde, dat een dergelijk besluit in stryd zou zijn met de bepalingen van het unieverdrag van 1918, want volgens artikel 18 heeft het IJs landsche alting slechts het recht te besluiten tot het openen van onderhandelingen over herziening van dit verdrag. Svein Björnsson. de IJslandsche gezant te Kopenhagen, die wordt genoemd als candi- daat voor den post van IJslandsch staats hoofd, bevindt zich op het oogenblik niet in Denemarken. De Deensche regeering wacht af Het DNB meldt uit Kopenhagen: De Berlingske Aftonavis beweert van Deensche regeeringszijde vernomen te héb ben, dat men nog geenerlei mededeeling omtrent besluiten van het IJslandsche alting ontvangen heeft. De regeering neemt een afwachtende -houding aan. Een concordaat tusschen het Vaticaan en Spanje Naar het Zwits. Telegr. Ag. uit Madrid J, meldt, is Maandag bekend gemaakt dat t, een concordaat tot stand is gekomen tus- schen het Vaticaan en Spanje. Bijzonder- heden over dit concordaat zijn nog niet verstrekt. In aansluiting hierop meldt United Press Uit Vaticaanstad: In een officieele publicatie wordt het tusschen den H. Stoel en Spanje gesloten verdrag over de benoeming van bisschoppen in Spanje bevestigd. In dit communiqué wordt verklaard, dat men rekent op de mogelijk heid van het tot stand komen van een con cordaat ter regeling van alle betrekkingen tusschen de Kerk en den Spaanschen staat Nieuwe ministers in Spanje Moeilijkheden in de binnen in landsche politiek Het D.N.B. meldt uit Madrid: Don Benjumea is benoemd tot minister van financiën, Miguel Primo de Rivera van land bouw en Don Juan José van arbeid. De nieuw- benoemden, aangesteld in den laatsten mi nisterraad, zijn oude falangisten. Uit deze maatregelen kan afgeleid worden, dat de leiding van den Spaanschen staat be sloten is onder alle omstandigheden den thans gevolgden koers in -de binnen- en-buitenland- sche politiek te handhaven. Benjumea, de nieuwe minister van finan ciën, is mijningenieur Hij is een groot vriend van Serrano Suher en werd in 1938 met de leiding van den heropbouw van de ten ge volge van den burgeroorlog verwoeste gebie den heiast. Een poos was hij burgemeester van Sevilla. Miguel Primo de Rivera, de nieuwe minis ter van landbouw- is de broer van den ver moorden stichter van de Falange José An tonio de Rivera. Miguel is een der oudste leden van de partij en heeft wegens zijn overtuiging herhaaldelijk in de gevangenis gezeten. Hij behoort tot de politieke commissie van de Falange en werd een jaar geleden tot gouw leider van Madrid benoemd. Schweizer Press Tel. verneemt uit Berlijn: De invloed van Serrano Suner als minister van buitenlandsche zaken is niet minder groot dan zijn invloed als minister van binnenland- sche zaken is geweest, zoo luidt de conclusie, die de correspondent van de Berliner Börsen Zeitung te Madrid uit de jongste kabinets hervorming heeft getrokken. De samenstelling van het kabinet berust sedert het einde van den burgeroorlog op twee factoren. Om nieuwe moeilijkheden te voorkomen heeft de Caudillo na het einde van den bur geroorlog met twee punten rekening moeten houden: de machtspositie van de generaals, die den burgeroorlog hebben gewonnen en van de politieke organisaties uit die periode en tweede met de politieke twisten tusschen de groepen onderling. Een der redenen, dat deze punten tot nu toe niet op bevredigende wijze konden worden geregeld, is de oorlog. De correspondent be toogt dat een land in de teere internationale positie van Spanje zich in een tijd als deze niet kan veroorloven een oplossing voor zijn binnenlandsche problemen te zoeken. De nieuwe kabinetshervorming is dan ook slechts een stap naar verheldering Slechts kan men er één ding uit op maken: Serrano Suner heeft in de laatste 14 dagen een „kritischen tijd" doorleefd, maar daarmee is niet gezegd, dat de bui tenlandsche koers nu plotseling is omge- gonid. i „Wij zijn er ons van bewust, dat wij op dit punt niet genoeg kunnen hameren", schrijft het blad. „de moeilijkheden, die tot de kabinetscrisis hebben geleid zijn ontstaan door de groote bevoegdheden van Suner op gebieden, die niet tot de buitenlandsche politiek behooren". Irak/ Iran en Saoedie-Arabië Naar het Fransche agentschap Ofi uit Bag dad meldt, is Naja Soeeidi, de Irakeesche minister van. buitenlandsche zaken, uit El Riad, de hoofdstad van Saoedie Arabië, te ruggekeerd. Ook de Irakeesche minister van defensie is van zijn reis naar Ankara te Bag dad teruggekeerd. Voorts wordt gemeld, dat de Irakeesche consul-generaal te Jeruzalem met een bijzondere opdracht naar Teheran, de hoofdstad van Iran, is gezonden. Geslaagde Italia&nsck»? tegen aanvallen bij Gondar Het Italiaansche weermachts- bericht Het IValiaansche weermachtsbericht nummer 349 luidt als volgt: Noor d-A f r i k a: aan front van To- broek hebben wij kleine vijandelijke acties afgeslagsm, waarby soldaten gevangen werden genomen. Onze hichtformaties hebben Mersa Matroe en Tobroek gebombardeerd, waardoor groote branden ontstonden. De vijand heeft een luchtaanval op Bengazi gedaan. O o s t-A f r i k a: in den sector van Gondai is de vijand door onze tegenacties uit de stel lingen verdreven, waarin hij zich 17 en 18 Mei had weten te nestelen. De aan den vijand toegebrachte verliezen zijn aanzienlijk. Onze verliezen zijn eveneens groot Solloem in Duitsch-ltaliaansche handen Het D.N.B. verneemt van bevoegde zijde het volgende: Solloem is sedert den zestienden Mei ln handen van de Duitsch-ltaliaansche troepen. Andersluidende Engelsche beweringen zijn even onwaar als het van Engelsche zijde ver spreide bericht, dat de Duitschers bij de jong ste gevechten in Noord Afrika meer dan vijf honderd gevangenen zouden hebben verloren. Het statuut van Kroatië Uit nationaal en internationaal oogpunt In kringen in de omgeving van de regee ring, aldus D.N.B. uit Zagreb, wordt ver klaard, dat door de uitroeping van den hertog van Spoleto tot koning en door de Italiaansch- Kroatische overeenkomsten de grondslag der soevereiniteit van Kroatië verzekerd en zijn internationale positie voor goed gevestigd is. De komende weken zullen gewijd zijn aan den verderen binnenlandschen opbouwarbeid. Weldra is de staat dan naar binnen en naar buiten geconsolideerd, zoodat de kroning als uitdrukking hiervan kan geschieden. Inmid dels hoopt men ook de grenzen van Kroatië aan alle zijden voor goed bepaald te hebben. Aan de kroningsplechtigheid zal volgens een blijkbaar geïnspireerd bericht van de Hrvatski narod de vorming van een 'fblks- vertegenwoordiging voorafgaan, die vertegen woordigers van alle gebieden, standen en godsdiensten zal omvatten. Deze volksver tegenwoordigers zullen ook de troonsbestij ging van den hertog van Spoleto plechtig moeten bevestigen. Men is niet voornemens een afgeronde grondwet op te stellen, doch de grondbeginselen zullen naar het voorbeeld der autoritaire staten overeenkomstig de be hoeften organisch ontwikkeld worden. Bastianini, goeverneur van Dalmatië Bastianini, de vroegere Italiaansche am bassadeur te Londen, is tot goeverneur van Dalmatië benoemd. jSi/röötoslwsthelpen j Verkrijgbaar ou Apothekers De Ver. Staten en Frankrijk Uit Vichy verneemt het A.N.P.: Leahy, de Amerikaansche ambassadeur, heeft Zondag tegenover journalisten de offi cieele verklaring afgelegd, dat het bericht over zijn terugroeping tendentieus was en hij noch zijn post zal verlaten noch zijn mis sie als geëindigd beschouwt. In politieke kringen te Vichy maakt men hieruit op, dat de verklaring van Leahy tot een zekere kalmeering bij het beschouwen van de Fransch-Amerikaansche betrekkin gen heeft geleid. Men is echter tevens van meening, dat met het oog op de nieuwe poli tieke positie de regeering te Washington heeft besloten, af te zien van alle verdere zendingen levensmiddelen naar Frankrijk. In dezelfde kringen gelooft men, dat, als dit juist zou blijken, in Frankrijks openbare meening een zekere ongerustheid zou ont staan. Een Engelsch blad stelt Darlan verantwoordelijk De Berlijnsche correspondent van het A.N.P. meldt: De Sunday Times bespreest den toestand, welke ontstaan is door het pact, dat de regee ring te Vichy met Hitier heeft gesloten en schrijft, dat er over de rechtstreeksche gevol gen der DuitschFransche samenwerking geen twijfel kan bestaan. Frankrijk zal voor de eerste maal de volle hardheid der blokkade gevoelen. Het zal geen bijzondere hulpzendin gen meer uit Engeland of Amerika krijgen. Geen schip zal er meer naar Marseille varen. De handel tusschen Frankrijk en zijn koloniën zal, voor zoover mogelijk, door Engeland wor den afgesneden. Indien het Fransche volk niet graag beperkingen ziet weet het dat Darlan daarvoor verantwoordelijk is. De Fransche bezittingen op het Westelijk halfrond S.P.T. meldt uit Washington: Staatssecretaris Cordell Huil heeft op de persconferentie het gerucht gedementeerd, volgens hetwelk de Ver. Staten en Frankrijk op het oogenblik onderhandelingen zouden voeren ten aanzien van de Fransche bezittin gen op het westelijke halfrond. In verband hiermee herinnerde Huil eraan, dat volgens de bepalingen van het pact van Havanna alle Amerikaansche republieken in deze kwestie gekend moeten worden en er met deze staten over deze aangelegenheid nog geen besprekingen zijn gevoerd. Vijf Chineesche divisies gedeeltelijk vernietigd Hei aantal dooden op meer dan 20.000 geschal Het D.N.B. meldt uit Sjanghai: Naar de woordvoerder van het Japansche opperbevel bekendgemaakt heeft, zijn de Japansch-Chineesche gevechten, die half Mei bij Tsjoeki, honderd kilometer ten Zuiden van Hangtsjau, haar hoogtepunt bereikten geëindigd met de gedeeltelijke vernietiging van vijf Chineesche divisies- Verscheiden hooge officieren en stafofficieren werden ge vangen genomen. Het aantal gesneuvelden aan Chineesche zijde heeft men nog niet kun nen vaststellen, doch het wordt door de Japanners op meer dan 20,000 getaxeerd. Aanval op la Valetta Het DNB meldt uit Barlijn: Duitsche Stuka's hebben gisterochtend een succesrijken aanval gedaan op de haven La Valetta. Haveninstallaties, luchtdoelstellingen en zoeklichten werden goed gebombardeerd. Duitsche jagers boven Engeland Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Gevechtsvliegtuigen van het Duitsche luchtwapen hebben gisteren uitgestrekte vluchten ondernomen ter verkenning boven Zuid. en Zuid-Oost-Engeland. Duitsche jagers deden in verscheiden groepen aanval len op Zuid-Engeland zonder met den vijand in aanraking te komen. Herhaaldelijk werden Engelsche jagers gesignaleerd, doch zij ont trokken zich aan een gevecht. S.s. Somiom tot zinken gebracht Het D.N.B. mldt uit Berlijn: Naar uit officieele krirgen verluidt, heeft een oorlogsschip midden April het s.s. Sam- zan, dat oorlogsmateriaal voor Engeland transporteerde, volgens prijsrecht opge bracht en, na de bemanning en passagiers te hebben gered, tot zinken gebracht. De passa giers zijn thans door een Duitsch koopvaardij schip in een West-Fransche haven aan land gebracht. Amerika en de oorlog Het A.N.P. meldt uit New York: Onder het opschrift „wij drijven naar den oorlog", verklaart de New York World Telegram Dinsdag in eep hoofdartikel, dat de bevolking van Washington en de groote steden in het Oosten van de Vereenigde Staten de sombere overtuiging heeft dat de deelneming van de Vereenigde Staten aan den oorlog nog len hoogste een kwestie van weken is. Het Amerikaansche publiek is zich er van bewust, dat begint de geheele natie reeds te merken, dat het door deze minderheid naar den afgrond wordt gedreven. Ondanks de vele oorlogszuchtige redevoeringen van hoogge plaatste Amerikaansche persoonlijkheden Is er geen geestdrift voor den oorlog in de Ver eenigde Staten. De natie is integendeel on zeker, terughoudend en verdeeld van meening. De Zondag door Cordell Huil uitgesproken redevoering staat in het middelpunt van de politieke belangstelling. De eenige tot dusver ontvangen diepgaande bespreking, die het dagblad New York Sun publiceert, ontvangt het plan van Hull met zeer groote scepsis. In dit artikel wordt gezegd, dat van eeq staatsman, wiens geheele leven gewijd was aan den strijd voor den vrijen handel, niets anders kon worden verwacht. Hem komen de oeconomische problemen der wereld al te eenvoudig voor. Tot een naar alle kanten bevredigende op lossing van deze problemen is volgens de opvatting van Huil niet anders noodig dan de vorming van een internationale belangen gemeenschap. De New York Sun verklaart hierover, dat het volstrekt twijfelachtig is, of de wereld na den oorlog rijp zal zijn voor dergelijke eenvoudige beginselen. De redacteur van het bekende weekblad United States News, Lawrence, doet in een hoofdartikel een scherpen aanval op de re geering wegens „onbekwaamheid". De regee ring, zoo schrijft hij, heeft zelfs geen halt kunnen toeroepen aan de wenschen der vak- vereenigingen betreffende verdere loonsver- hoogingen, ofschoon zij zich bewust moet zijn van de inflationistische gevolgen daarvan. Het feit, dat het arbitragebureau voor de wapenindustrie nog pas de vorige week de looneischen van de vakvereenigingen in de autoindustrie voor 100 pet. heeft ingewilligd, vormt een dreigend teeken. Deze schipbreuk in de binnenlandsche oeconomische politiek is grooter dan alle „beweerde" gevaren voor de Vereenigde Staten van den kant van Europa. Lawrence stelt in het licht, dat de regeering aan den eenen kant verklaart, dat de Vereenigde Staten in buitenlandsch politiek gevaar ver- keeren, aan den anderen kant doet zij echter, wanneer men de landbouw- en arbeidspoli tieke maatregelen bekijkt, geenerlei poging om het land te redden. Voorzorgen in Syrië tegen Britsche aanvallen De betrekkingen tusschen Irak en de buurlanden Plaatselijke gevechten in Irak Naar de correspondent van D.N.B. te Vichy uit Beiroet verneemt, hebben Zondag vijf Engelsche bommenwerpers Rajak gebombar deerd. Er zijn geen slachtoffers gevallen en evenmin is schade aan gebouwen «angericht. Door het hevige vuur van het Fransche af weergeschut werden de Engelschen tot den terugtocht gedwongen. Volgens een bericht uit Beiroet heeft gene raal Dentz, de Fransche hooge-commissaris voor Syrië en den Libanon, de publicatie en verspreiding verboden van berichten, die be trekking hebben op openbare veiligheid, defensie en militairen toestand. Ofi meldt uit Bagdad, dat Naji Soeëidi, de Irakeesche minister van financiën, zijn ver blijf in Saoedie Arabië met 48 uur heeft ver lengd. Hij had reeds twee maal een onderhoud met koning Ibn Saoed. Aanvallen te land en in de lucht Het Irakeesche legerbericht nummer 21 luidt als volgt: Westelijk front: onze voorposten blijven met den vijand in contact. Zij hebben den strijd aangebonden met vijandelijke patrouil les die ze, na hun verliezen te hebben toege bracht, op de vlucht dreven. Zuidelijk front: onze strijdkrachten, ge steand door daar wonende stammen, hebben in den nacht van 17 op 18 Mei-vijandelijke afdeelingen aangevallen, welken ze verliezen aan menschen en materiaal toebrachten. Twee motortorpedobooten vielen een Ira- keeschen waarnemingspost aan. De Irakeesche strijdkrachten dwongen den vijand, die ver liezen leed, terug te keeren. Luchtoorlog: onze gevechtsvliegtuigen on dernamen verkenningsvluchten overdag. Ze hebben een afdeeling vijandelijke pantserwa gens en troepentransporten aangevallen, waarbij dertig pantserwagens en auto's wer den vernield. De rest van de vijandelijke colonne sloeg op de vlucht. Vijandelijke vliegtuigen hebben boven de hoofdstad ge vlogen en eenige bommen op het. steunpunt Rasjid geworpen zonder aanzienlijke schaae te veroorzaken. Bovendien heeft de vijand verscheidene verkenningsvluchten gemaakt boven verschillende gebieden van Irak. Politietroepen: onze politietroepen zijn evenals tot nu toe den toestand meester. Vijandelijke vliegtuigen hebben boven een ten Westen van de Eufraat gelegen vliegveld gevlogen. Zij werden echter door de Irakee sche luchtdoelartillerie op de vlucht gedreven Britsche actie tegen Syrië In Turksche politieke kringen is de aan kondiging van Edep over een aanstaande militaire actie tegen Syrië met de grootste belangstelling ontvangen. Uit het standpunt, dat de bladen innemen blijkt, dat men te Ankara ermede rekent, dat zoowel Frankrijk als de spilmogendheden tegenmaatregelen zullen nemen voor het geval van een Engel schen aanval op Syrië. Voor het overige is men van meening, dat Engeland zijn aanvalsplannen tegen Syrië reeds lang heeft voorbereid. De rector van de Amerikaansche universiteit in Beiroet,die twee weken geleden zei, dat Syrië wel spoe dig in het oorlogsgebied zou worden betrok ken, heeft ongetwijfeld over rechtstreeksche inlichtingen uit Engelsche bron beschikt S.P.T. meldt uit Vichy: In Aleppo zijn Maandag luchtbescher mingsoefeningen gehouden. Tot dit doel zijn in deze stad door de autoriteiten eenige hotels gerequireerd. Talrijke Engelsche en Noordamerikaansche staatsburgers zullen Woensdag Syrië en de Libanon verlaten. Onder hen bevindt zich ook de Britsche con-, sul-generaal te Beiroet Uit Beiroet verluidt, aldus meldt het D.N.B. uit Vichy, dat twee Britsche bommenwer pers van het type Hurricane Dinsdagochtend het vliegveld Mizze bij Damascus met bom men hebben bestookt. Van bevoegde zijde in Vichy wordt in dit verband verklaard, dat de Fransche regeering op grond van de be schieting van Syrische vliegvelden door Engelsche vliegers besloten heeft een einde te maken aan het optreden van alle Engelsche consuls in de Levantstaten. Dit besluit is op 19 Mei ter kennis gebracht vaan de in de Levant en in Syrië functioneerende Britsche consuls. Zij moeten deze week hun bureaux sluiten en met het consulaire personeel het land verlaten. Frankrijk en de Britsche politiek nopens Syrië Frankrijks souvereiniteit over hef koloniale rijk Het Fransche agentschap Ofi publiceert een communiqué, waarin een principieel stand punt wordt ingenomen ten aanzien van de Britsche pogingen om nu ook Syrië van Frankrijk los te scheuren. In dit communiqué wordt het volgende gezegd: Boven de Syrische steden en dorpen heb ben Engelsche vliegtuigen door generaal Catroux opgestelde pamfletten neergeworpen Behalve de vele andere is dit een nieuw be wijs voor het feit, dat een van de doeleinden der Engelsche politiek het losscheuren van Syrië van het moederland is. Ertgeland heeft getracht het grootste deel van het Fransche koloniale rijk tot een verbrek envan den band met het moederland te bewegen. Vervolgens herinnert het agentsohap aan de Britsche manoeuvres in Numea, Tahiti, Fransch Indo-China en vooral in Gabon en Kameroen en zegt verder, dat Engeland be halve eenige successen, die het door middel van geweld, verkeerde inlichtingen aan de van Vichy afgesneden Franschen of door het gebruik van groote financieele middelen heeft, verkregen, aan den anderen kant ook groote nederlagen heeft geleden, zoo o.m. bij de regeering van Madagascar, in Djiiboeti en vooral in Dakar. Voor Frankrijk is onge twijfeld het uur gekomen om in het bijzonder in Afrika zijn kolomale rijk opnieuw onder één bestuur te brengen. Het Transche agentschap legt er in dit ver band den nadruk op, dat het vraagstuk der afvalligheid uitsluitend tusschen Frankrijk en de afvalligen moet worden geregeld, die voor het meerendeel goede, doch misleide Franschen zijn. Het communiqué van Ofi zegt ten slotte het volgende: In een oogenblik, waarop Frankrijk pogingen in het werk stelt om deze Fran schen weer naar zich terug te leiden, kan hel niet dulden, dat een andere mo gendheid zich hierin mengt om dit te ver hinderen. Om alleen van de gebieden rondom het Tsaadmeer of van Gabon of in het algemeen van equatoriaal Afrika en Kameroen te spreken, het zijn provin cies van hel Fransche imperium, waarin thans de Fransche soevereiniteit in vollen omvang moet worden hersteld. De oorlog tegen de Engelsche tankvloot Ter aanvulling van het weermachtsbericht van gisteren verneemt het D.N.B.: In tegenstelling tot den wereldoorlog is tegenwoordig 1. de geheele Engelsche oorlogs vloot en een groot deel van de koopvaardij vloot van oliestookinstallaties voorzien. 2. Het olieverbruik van het luchtwapen is een veel voud van dat tijdens den wereldoorlog. 3. Ais gevolg van de motoriseering en de groote behoeften van het panserwapen heeft de voor ziening van het leger eveneens onvergelijke lijk veel grootere hoeveelheden van .deze brandstof noodig dan 25 jaar geleden. 4. Het olieverbruik van de industrie is aanzienlijk toegenomen. In dit licht blijkt de geheele beteekenis der successen van het Duitsche luchtwapen en de duikbooten, die de laatste dagen ten nadtele van de Engelsche olievoorziening bereikt zijn. Na de tankbooten, waarvan Maandag gemeld was, dat zij tot zinken gebracht en vernietigd waren, maakt het weermachtbericht van gis teren een nieuw treffend succes van onze duik booten bekend in de vernietiging van een konvooi tankbooten en het tot zinken brengen van 33,000 brt. Uit een voorbeeld moge blijken welke ge weldige hoeveelheden stookolie een oorlogs vloot in actie heden ten dage noodig heeft. Een Engelsch linieschip van de Malaya-klasse, die sedert maanden in de Middellandsche Zee optreedt, verbruikt op een tocht zonder maximumsnelheid op het traject Gibraltar Malta en terug bij een uurverbruik van 12 15 ton ongeveer 1400 ton. Het verlies nu, dat de Britsche olievoorziening door de vernieti ging van dit eene konvooi tankbooten heeft geleden, blijkt hieruit, dat de 46,000 ton olie, die de vernietigde schepen konden laden, vol doende zijn voor een eskader van vijf linie schepen van de Malaya-klasse tijdens een tocht van 15,320 zeemijlen of 28,342 km. Dit eskader had dus met deze hoeveelheid olie, die thans verloren gegaan is, van Wilhelms haven naar Kaap Hoorn aan de Zuidpunt van Zuid-Amerika en terug kunnen varen. Het bestuur der nieuwe Italiaansche gebieden Bij decreet is de positie van de door Italië geannexeerde voormalige Zuidslavische ge bieden als volgt geregeld: Deze gebieden worden een deel van het koninkrijk Italië; de gebiedsdeelen, die gren zen aan de provincie Fiume en de eilanden F1RMA TIRION CJE (Opgericht 1868) NUENEN Postbus 282 Eiif Levering rechtstreeks >nt' Veglia en Arbe worden ingelijfc lus vincie Fiume; de andere gebiede der Dalmatijnsche eilanden vo dee met de voormalige provincie Z; he vernement Dalmatië, dat de pro ei Spalato en Cattaro omvat; de gr ya Dalmatijnsche provincies zullen worden vastgesteld, dat ook de 1 van den gouverneur én zijn betin- de prefecten van deze provincie; De gouverneur zal te Zara zete ge streeks staan onder den duce i i h regeering. De gemeenten Spala an ki ijeen een bezonder bestuursste ksi de is de koninklijke regeering j genoemde gebieden de grondwe wetten van het koninkrijk af te de noodige bepalingen uit te deze in overeenstemming te brt f1' daar geldige wetgeving. En ten; Üv> tot nieuwe bepalingen uitgevaar'aa in de genoemde gebieden de norijhol gerlijk bestuur en rechtspraak v:e door de Italiaansche militaire be [yj, riteiten afgekondigd zijn. De go el Dalmatië en de regeeringsprefei zullen in de genoemde gebieden heden verrichten, die reeds den missaris opgedragen zijn. Binnenlandsch Kano overvaren te RcP* Gister is op de Rotte, ter hoogfho tendaalschekade te Rotterdam, varen. In het vaartuig wareijfs 19-jarige M. F. de Waard, gewj de in de Krekelstraat en d< Maasbach, wonende in de Per; kano werd aangevaren door hi Fientje, waarvan de eigenaar schipper J. C. de Heide uit Le De beide jongelieden geraakt; werden met vrij veel moeite bracht. Bij het reddingwerk verdienstelijk gemaakt de 201 Pronk, verblijthbudend in eenhn liggend woonschip, de schipkr Fientje, en de winkelier C. Krf„ de aan het Soetendaalscheplein?, Van de beide drenkelingen wusteloos. Men heeft nog eenig matige ademhaling toegepast, <f^ niet mogen baten. Het lijk is na|Ü huis aan den Berweg overgebrao,0( na van droge kleeren te zijn u waarts keeren. jn: Nasleep van een voetbier De geschiedenis van de geslolei \- toeval achterhaald kon itij Op 27 April is er in het stadir.d' oord een voetbalwedstrijd gesjPV de Haagsche club A.D.O. en de pe eeniging D.H.C. Onder het cyr, publiek bevond zich ook een njeti Haag, die op de fiets naar de gekomen en die dit rijwiel il/e bewaarplaats bij het stadion h afloop van den wedstrijd wen over de zege van zijn stadgem f mate getemperd door de ontde fiets uit de rijwielstalling ve^v; Dit was het begin van deze ec denis. ia. Het vervolg speelde zich MaaLn Groote Visscherijplein hier teus twee rechercheurs een fietser.- keersovertreding betrapten. Tijc1 sie, die hierover ontstond, dé# mannen een merkwaardige o|e fiets van de delinquent bleek (pt zijn. De fietser, de 27-jarige Irk F. S-, viel al spoedig door fcl bekende de fiets op den genoëgr stolen te hebben. In een mindj verblijfplaats kan hij nu zijn denken. Met dat al zal de Haagsche vreugde zoo wreed werd vers thans weer over verheugen, d denis zoo'n onverwachte ontkte gevonden. i TWEE DIAMANTEN BRli!r Deze week herdenkt het ech en A. Veen-Verhoef te Lexmo; e waarop het 60 jaar geleden i >1 verbonden, op 27 dezer hopen f/ B. Lemmen-Harrewijn hetzelfde KOKENDE MELK OVER GEKREGEN fcr Te Apeldoorn hebben een 4-jal5e een 3-jarig meisie uit het gezir e: Sileon in huis tij het spelen d een pan kokende melk ondersc het hoofd en de beenen gekrege zijn naar het Siat Liduina-ziek< d doorn gebracht, waar het jong li aan de bekomen brandwonden Het meisje verkeert buiten lev; VERDRONKEN Een driejarig jongetje is te Sk ouderlijke woniig te water ge dronken. Het lijsje is opgehaali ONDER EEN PEUR TERECH Maandag is let vierjarige z<P' familie P. te Veiray onder een d losgeraakt, terecht gekomen. Het ernstig gewond dat het kor overleed. OFFEIBLOKKEN GElja De gemeente>olitie te Mill he daad een man betrépt, die bezij lichten van offerblokken in de r. r Men bleek te doen te hebben e jarigen G. uit Nijmegen. De ve gesloten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2