Kroatië wordt een koninkrijk ZATERbAG 17 MEM941 TEI -F De spanning tusschen de Ver. Staten en Frankrijk Ambassadeur Leahy xal waarschijnlijk zijn post verlaten Berlijn: het antwoord aan Roosevelt moet van Vichy komen Het A.N.P. meldt uit Berlijn: In de Wilhelmstrasse weigerde men gisteren zijn houding te bepalen nopens de. verklaring van Roosevelt omtrent Frankrijk. Men verklaarde van Dultsche zijde, dat het antwoord op deze boodschap van Roosevelt niet door Berlijn, maar door Vichy gegeven moet worden. Toch hebben natuurlijk de uitlatingen van Roosevelt in politieke kringen van de Duit sche hoofdstad een zekere belangstelling ge wekt, waaruit overigens blijkt, dat men ook in deze kringen zich zuiver op het standpunt Tan den toeschouwer plaatst. Ten aanzien van het tot Frankrijk gerichte verwijt, dat het wapens heeft doorgevoerd naar een ander land, wees men te Berlijn op de omstandigheid, dat het den heer Roosevelt met zijn practijken al heel weinig betaamt dergelijke verwijten te doen. Men heeft te Berlijn nog nooit gehoord, dat Enge land of Roosevelt zich opgewonden hebben, ais andere landen wapens naar Engeland transporteerden. Er bestaat ten slotte toch groot verschil, zoo betoogde men alhier, of «en vliegtuig een paar minuten in Syrië landt dan wel of groote Engelsche oorlogs schepen als de Malaya wekenlang in een Amerikaansché haven gerepareerd worden. Als in dit opzicht precedenten geschapen zijn, dan is dit uitsluitend door Engeland en de Vereenigde Staten geschied. De talooze geruchten over Rusland, Turkije, Irak en Frankrijk, die, volgens S.P.T., gisteren te Berlijn circuleerden, doen verwachten, dat groote politieke en militaire gebeurtenissen voor de deur staan. Deze week is reeds ver scheidene malen van Duitsche zijde gezegd, dat de Russische handelsbesprekingen een gunstig verloop hebben. Buitenlandsche persstemmen, die meenden te kunnen constateeren dat Rusland op het oogenblik een toenadering tot de mogend heden van de spil voor de beste politiek houdt, verdienen opmerkzaamheid. Aan zijn Zuidelijke grenzen komen de belangen van Rusland immers van óuds in botsing met die van Engeland. "Dat Engeland met een ernstige wijziging van den strategischen toestand in den Levant rekening houdt blijkt uit de berichten uit Palestina dat aldaar- groote transporten met troepen en materiaal zijn aangekomen. In Engeland schijnt men gelijktijdige actie op tiwee fronten te verwachten. Van groot belang is daarom op het oogenblik de houding van Frankrijk en Turkije. Leahy's opdracht in Frankrijk als mislukt beschouwd Het D.N.B. meldt uit Washington: De radiotoespraak van maarschalk Pétain tot het Fransche volk wordt in verband met het Donderdag uitgesproken „beroep van Roosevelt op het Fransche volk" door de Washingtonsche bladen s ensationeel opge maakt. Eenige bladen spreken van een „zware nederlaag der oorlogsdïplomatie van Roosevelt". De spreker van de Columbia Broadcasting Comp. meent, dat de inlich tingendienst der Amerikaansche regeering in- Vichy volkomen gefaald heeft, zoodat men in Washington verrast is door de gebeurtenissen. Ambassadeur Leahy zal waarschijnlijk wor den ontboden om rapport uit te brengen. Ook in politieke* kringen te Vichy, aldus S.P.T., vermoedt men, dat de Amerikaansche ambassadeur by de Fransche regeering zijn post zal verlaten en naar _Ameri_ka zal .terug- keeren daar zijn opdracht om Frankryk van een bondgenootschap met Duitschland af te houden als mislukt beschouwd moet worden. Fransche schepen In Amerika nu onder bewaking Vrijdagmiddag, aldus meldt S.P.T. uit Vichy, had de Fransche regeering nog geen officieele mededeeling ontvangen van het besluit van den Amerikaanschen Senaat om ook de Fransche schepen, die "in Amerikaan sche havens liggen,-in beslag te nemen. De eerste indruk, die het bericht in politieke kringen te Vichy gemaakt heeft, is er een van ontstemming. Men herinnerde aan de verklaringen van Amerikaansche ministers, dat alleen Duitsche, Italiaanscbe en Deensche schepen in beslag zouden worden genomen. Men vreest, dat in de toekomst nog meer onvriendelyke handelingen van de zijde van Amerika tegenover Frankryk te verwachten zijn. Berlijn over Pétain's rede Het A.N.P. meldt uit Berlijn: Van de Donderdag gehouden rede van het Fransche staatshoofd, maarschalk Pétain, is te Berlijn met levendige belangstelling ken nis genomen. In politieke kringen alhier ■wordt zij opgevat als een uitspraak ten gunst# van de Europeesche samenwerking. In de Wilhelmstrasse uitte men gisteren de mee ning, dat Pétain's uitlatingen ook beschouwd kunnen worden als afwyzing van invloeden van buiten Europa. Persconferentie bij Roosevelt Het D.N.B. meldt uit Washington: President Roosevelt heeft gisteren na een lichte ongesteldheid van verscheidene dagen weer een persconferentie gehouden. Hy ■weigerde antwoord te geven op alle vragen betreffende zyn „beroep op het Fransche volk", evenals op dé vraag of hy ambassadeur Leahy uit Vichy zou terugroepen of Marti nique zou doen bezetten. Toen men hem er op wees, dat zijn buiten de Fransche regee ring om tot het Fransche volk gerichte oproep zou duiden op een mogelijk verbreken der- diplomatieke betrekkingen met Frankryk, eeide Roosevelt slechts: De toestand is te ernstig, dan dat men behoorde te trachten zyn verklaring op eerigerlei wyze te inter preteeren. Aangezien, de toestand van dag tot dcig kan veranderen, is het hem onmogeiyk zich uit te laten in „hypothetische begrippen". Men moet integendeel zichhouden aan „feiten" Op de opmerking, dat de afkondi ging van een oorlogszone op de Rood» Zee een feit vormt, antwoordde Roosevelt, dat dit afhangt van bijzonderheden en vooral van de vraag, of het «en „doeltreffende blok kade" betreft. Omtrent den eisch van den minister van oorlog, Stimson, dat het verkeer met Engeland doeltreffend moest worden be schermd, verklaarde Roosevelt ontwykend, dat het hier het bekende „zeer gecompli ceerde" probleem betrof. Ten aanzien van het bezoek van Donderdag van den Argen- tijnschen minister van buitenlandsche zaken, .zeide de president, dat het onderhoud betrek king heeft gehad op het Westeiyke halfrond, doch slechts zeer algemeen was gehouden. Fransche kabinetsraad Donderdag bijeen Naar het D.N.B. uit Vichy meldt zyn de leden der regeering gistermiddag onder voor zitterschap van admiraal Darlan voor een kabinetsraad byeengekomen, waaromtrent geen communiqué is verstrekt ALG. FRIESCHE LEVENSVERZ.-MY LEEUWARDEN BURMANIAHU1S VAN 1845 AMSTERDAM. VAN BRIENENHUIS Engelands positie in het Naburige Oosten De mededeeling van den Engelschen minister van buitenlandsche zaken, Anthony Eden, dat Groot-Britannië voornemens is een actie tegen Syrië te bezigen, heeft, naar S.P.T. meldt, in politieke kringen der Turk- sche hoofdstad eenige opwinding veroorzaakt. De Turksche bladen hebben het bericht in grooten opmaak gepubliceerd. Men is van meening, dat hierdoor de oorlog in het Ooste- Ujk deel van de Middellandsche Zee in een geheel ander stadium zal treden, daar de mogendheden van de spil tegen een Engelsche actie in Syrië maatregelen zullen treffen. Uit Syrië kwamen te Ankara berichten binnen, dat de bevolking de ontwikkeling van den toestand met spanning volgt. De Wafd-partij en de Egyptische regeering Het.A-NP.. meldt uit Beiroet:. In een verklaring over het besluit van de Wafd om deel te nemen aan een Egyptische concentratieregeering wordt medegedeeld, dat de Wafd-party haar in het vooruitzicht ge stelde medewerking zal herroepen, indien zou blyken, dat de Egyptische regeering niet voldoenden tegenstand biedt aan de Engelsche wenschen om Egypte aan den oorlog te doeD deelnemen. In een dergelijk geval zou de Wafd- een ongehoorzaamheidscampagne tegen de regeering beginnen en eventueel een belastingstaking organiseeren.. De goudvoorraden in Egypte Het A.N.P. meldt uit Beiroet: Naar bekend is geworden, hebben de Engelsche- autoriteiten in Egypte reeds alle goudvoorraden waarover zy in het land- kunnen beschikken naar een onbe kende .plaats laten overbrengen. Groote fabrieken in Engeland bestookt Naar hét D.N.B. uit Beriyn meldt hebben in een van de laatste nachten Duitsche gevechtsvliegtuigen met prachtig succes een groote fabriek, die lichte metalen verwerkt, in het Zuid-Westen van Engeland aangeval len. De vliegtuigen vielen in scheervlucht de verscheidene honderden meters lange fabrieks hallen, de ketelhuisinstallaties en de werk- gebouwen aan. Van een hoogte van 30 meter werden de bommen neergeworpen. Hierdoor werden de daken van de fabriekshallen ver nield, de wanden opengescheurd en heele stukken van het gebouw .in de lucht ge slingerd. Door de kracht van den aanval stortte, de montagehal als een kaartenhuis ineen. Een smeltoven werd door een bom van het zwaarste kaliber vernield. Ondanks den hevigen. afweer wisten de Duitsche ge vechtsvliegtuigen onbeschadigd hun basis te bereiken. De bemanningen van twee Duitsche gevechtsvliegtuigen onder bevel van luitenant Klöss hebben een bijzonder dappere prestatie geleverd. Behalve de reeds in het bericht van het opperbevel der weermacht van Donder dag genoemde actie wordt thans nog bekend, dat de vliegtuigen tot aan de ten Noord- Oosten van Londen gelegen industriestad Chelmsford zyn doorgedrongen en daar een groote kogellagerfabriek met bommen hebben bestookt. Verscheidene volle treffers veroor zaakten ontzaglijke verwoestingen. Met een geweldig lawaai stortten de gebouwen ineen. Felle steekvlammen hoten uit de daken omhoog. In verband met de aanvallen van het Duit sche luchtwapen op voor den oorlog belang rijke doelen in Engeland in den nacht van 15 op 16 Mei wordt nog bekend, dat de haven installaties en werven van Barrow in Furness zwaar getroffen zijn. Twee bommen troffen de sluis, een bom een fabriek in de nabij heid van het Tisserdock. Een andere bom sloeg in in een werkloods van de Vickers Armstrong werf. Deze vier uitge .vorpen bom men behoorden tot het zwaarste kaliber van het Duitsche luchtwapen en zij zullen waar- schyniyk buitengewoon groote scl ide heb ben aangericht. (D.N.B.). Bij de poging van twee Britsche gevechts vliegtuigen om het Noorsche gebied binnen te vliegen, is gistermiddag een vliegtuig van het type Bristol Blenheim neergeschoten. In luchtgevechten boven de Britsche Zuid oostkust hebben Duitsche j achttoestellen twee Britsche Jagers neergeschoten. Voor personen boven 36 jaar (middenstand) bestaat gelegenheid zich een bUjvende ruime B IJ VERDIENSTE te verwerven. By gebleken geschikt heid kans op levenspositie. Worden deskundig opgeleid Br. onder No. R. 197 aan het Bureau van De Rotterdammer, Witte de Withstraat <7. R'dam. Boven de Middellandsche Zee In Oost Afrika duurt de Italiaansche tegenstand voort Het Italiaansche legerbericht nummer 845 luidt ads volgt: In den nacht van 14 op 15 Mei hebben Ita liaansche en Duitsche formaties vliegtuigen belangryke doelen, vliegvelden en vlootsteun- punten op Malta met zichtbaar succes aan gevallen. In den loop van den dag werden de aanvallen door Duitsche eenheden her haald. Tydens een gevecht met vyandehjke Jagers is een Hurricane-vliegluig neergescho ten. In Noord-Afrika zijn gevechten aan den gang in de buurt van Solloem. Door Italiaan sche jachtvliegtuigen vergezelde formaties Stuka's hebben in den sector van Solloem vijandelijke stellingen gebombardeerd. Ande re Italiaansche en Duitsche formaties hebben Tobroek gebombardeerd, waarby een lucht- doelbattery en het pompstation door volle treffers werden geraakt en uitgestrekte bran den werden veroorzaakt. In het oostelyke deel van de Middelland sche Zee hebben onze vliegtuigen vliegvelden en spoorweginstallaties op Cyprus gebombar deerd. Vyandelijke vliegtuigen hebben eenige bommen geworpen op Rhodos zonder slacht offers of schade te veroorzaken. In Oost-Afrika duurt de heldhaftige te genstand van onze troepen by Amba Aladsji voort en zal in de geschiedenis als een nieuw zinnebeeld van de dapperheid en den roem van de Italiaansche soldaten voortleven. Ons garnizoen, van alle kanten door sterke for maties aangevallen, strydt onder het perma nent vuren der artillerie en het neerwerpen van bommen door den vyand met on tembaren moed verder en brengt den aanvaller zware verliezen toe. Uit de andere sectoren valt niets bijzonders te melden. De strijd in Irak Landing van Britsche troepen in Basra Het D.N.B. meldt uit Beiroet: Naar uit Basra verluidt, worden aldaar voorbereidingen getroffen voor de landing van Britsche troepen en de lossing van oorlogsmateriaal. Volgens een bericht, uit Beiroet heeft Irak in verband met de operaties der Trana- jordaansche strijdkrachten aan de Iraksche grens geprotesteerd bij de Transjordaansche regeering en verklaard, dat in deze operaties vyandelyke handelingen moeten worden ge zien. De noodige maatregelen voor alle eventualiteiten zyn genomen. De .eerste groepen vrijwilligers uit Syrië zyn naar Irak vertrokken. Volgens te Vichy ontvangen berichten uit Bagdad heeft het Iraksche ministerie van financiën bekend gemaakt, dat een nationale bank van Irak is opgericht. De bank zal haar werkzaamheden op 17 Mei aanvangen. De werving van vrijwilligers United press meldt uit Beiroet: Volgens een bericht van den Bagdad-zen- der hebben de Engelschen in Jeruzalem een appèl gericht tot de Jewish agency en ver wante organisaties, om zooveel mogelijk tot aanmelding van Joodsche vrijwilligers voor den strijd in Irak aan te sporen. De Joden, zouden zich echter tot dusverre, aldus United Press uit Beiroet met groote meerderheid tegen deze werving hebben uitgesproken! In Irak. heeft Kailani, volgens genoemden zender, de bevolking aangespoord het lucht wapen zoo veel mogelijk hulp te verleenen. In een .vergadering van de Iraksche sjeiks las hij het Engelsch-Iraksche verdrag voor enduidde de punten aan, waarop de Engel schen het hebben geschonden. Te Bagdad heeft een betooging van 20,000 menschen plaats gevonden. Na afloop meldden tal van mannen en vrouwen zich als vrijwil-, ligers aan. De Iraksche minister van financiën, die naar Ibn Saoed, den koning van Saoedi-Ara- bië, was gezonden, is. naar Radio Ankara uit Bagdad meldt. Donderdag in Irak terug gekeerd. „De waarheid over Hess" United Press gelooft niet, dat hij ols verrader kwam De New-Yorksche correspondent van het D.N.B. meldt: De New Yorksche avondbladen bevat ten onder groote opschriften éen United Pressbericht uit Londen, getiteld: „De waarheid over Hess". De beschikbare inlichtingen hebben bewezen, dat, afge scheiden van de vraag of Hess als op rechte 1 vredesapostel of als agent van een nazi-intrige gekomen is, hy nog steeds een hartstochtelijk aanhanger van Hitier is. Hess gelooft, dat Duitschland onover winnelijk is en dat, als de oorlog voort duurt, Engeland zal worden vernietigd. Hij gelooft, dat Churchill en een kleine kliek rondom hem de eenige Engelschen zijn, die den oorlog willen verlengen. Er bestaat tot dusverre niet het geringste bewijs, dat Hess op grond van een kloof tusschen de nazi-leiders of als verrader is gekomen, die bereid is belangrijke geheimen te verraden. Het heeft er ook niet den minsten schijn van, alsof Hess reeds dergelijke inlichtingen heeft ge geven of nog zal geven. Aangenomen wordt, dat Churchill spoedig de Britsche natie er tegen zal waarschuwen een sen- timenteele houding jegens Hess aan te nemen. In April meer dan een millioen ton tot zinken gebracht In aansluiting op het weermachtsbericht van gisteren verneemt het D.N.B., dat in de maand April voor het eerst in dezen oorlog meer dan een millioen. ton scheepsruimte tot zinken gebracht is. Dit buitengewone succes van Duitsche luchtmacht en marine is ove rigens sterk geïnfluenceerd door de voortdu rende aanvallen der gevechtsvliegtuigen op de transportvloot der uit Griekenland vluchten de Britsche troepen. Dergelyke recordcijfers kunnen niet elke maand verwacht worden. Niet de records trouwens zijn in dezen oor log beslissend, maar de gesUagheid, de on ophoudelijke uitholling der Britsche oorlogs- oeconomie. In de gestaagheid van het tot zin ken brengen ligt het doodelyke gevaar voor Engeland, aldu? Uat D-N.B. Een prins uit het Huis van Savoye wordt aangezocht Een Kroatische delegatie naar Rome De nieuwe koning komt uit Rome Hal D.N.B. meldl uil Romai Donderdag is la Zagreb officiaal bekend gemaakt, dal da kroon Tan Zwodimir gereslaureerd is. waarmede da monarchistische slaatsvorm in in Kroatië is hersteld. Over den toekomstlgen drager van de kroon van het koninkrijk Kroatië weigert men zich In officieele Italiaansche kringen alhier uit te laten. Daar de monarchie en de monar chistische instellingen onder het geheele volk de grootste achting en vereerlng genieten, spreekt het vanzelf, naar betoogd wordt, dat onder de tegenwoordige omstandigheden nog de grootste terughouding betracht wordt nopens den persoon van den toekomstigen monarch, totdat hieraan officieel bekendheid wordt gegeven. In welingeliohte kringen ver wacht men dit tegen begin volgende week en wel In een kader van officieele plechtigheden. Zondagochend tal le Rome een Kroatische delegatie onder leiding yan den staatsleider Pawelitsj aan komen om den koning keiter le ver- soeken een prins uit hel huis ran Savoye aan le wijzen voor de Kroati sche kroon. De delegatie sal le Rome belangrijke overeenkomsten van poli tiek. oeconomisch en territoriaal karakter teekenen. Uit Zagreb wordt vernomen, dat de delegatie hedenochtend te elf uur naar Rome zal vertrekken. Pawelitsj .zal ver gezeld worden door den vice-president der regeering, dr. Koelenowitsj, den minister van binnenlandsche zaken, Andrija, den minister van justitie, Mirko, den minister van ondjgjwijs Mile, den minister van corporaties Tsitsjotso, den minister van gezondheid, Ivo en andere wereldlijke en kerkelyke autoriteiten. Uit Zagreb wordt voorts gemeld, dat Pawelitsj gisteren den ütaliaanschen senator Morgagni, president-directeur van het agentschap Stefani, heeft ontvangen. Morgagni bevindt zich te Zagreb ter vol tooiing der organisatie van de Stefani- diensten en voor het sluiten van overeen komsten met de bevoegde autoriteiten voor een nauwe samenwerking tusschen Stefani en de pers in den nieuwen staat. Turksche dienstplichtigen opgeroepen Het D.N.B. meldt uit Stamboel: In de stad Stamboel en in verschillen de regeeringsdistricten aijn gisteren alle Turksche Mohammedaansche dienstplich tigen, die nog geen dienst gedaan hadden, in den leeftijd van 25 tot 45 jaar legen 22 Mei opgeroepen. Roosevelt laakt de positie van Vichy in zake Duitschland Tegen beperking van Frankrijks rechten op de koloniën De verklaring, die president Roosevelt heeft afgelegd naar aanleiding van de gewyzigde houding van de regeering van maarschalk Pétain, behelst volgens S.P.T. het volgende: „Tot dusver berustte de Amerikaansche politiek ten aanzien van Frankryk op de erkenning van de beperkingen, die aan Frank rijk waren opgelegd door het wapenstilstands verdrag. Bovendien had maarschalk Pétain de verzekering 'gegeven, dat tniets zou worden ondernomen wat de verplichtingen van het wapenstilstandsverdrag te boven zou gaan. Dit was het minste wat van de Fran sche regeering kon worden verwacht. Het volk van de Vereenigde Staten kan niet gelooven, dat de Fransche regeering vrijwillig met het aangaan van een bondgenootschap met Duitschland heeft ingestemd. Het prijs geven van de Fransche soevereine rechten op deelen van het koloniale rijk, met name op de Westkust van Afrika, zou een bedreiging vormen voor de veiligheid der Vereenigde Staten". Voordat hij zyn verklaring inzade de Fransch- Duitsche samenwerking aflegde, had pre sident Roosevelt een langdurig onderhoud gehad met Cordell Huil, den minister van buitenlandsche zaken en met Sumner Welles, den onderminister van buitenlandsche zaken. De Japansche overwinning in China Domei seint uit Tokio: De telegrammen van het front melden, dat de Japansche «strydkrachten sinds 7 Mei aan de ongeveer tweehonderddui zend man Chineesche troepen van Tsjoengking in Zuid Sjansi en Noord Honan een vreeselyken slag hebben toe gebracht. Een telegram van het front in het noordelyke deel van de provincie Honan meldt, dat de Japansche troepen de vyfde Chineesche legergroep in Noord Honan en ,Zuid Sjansi in de pan hebben ge hakt, waarby meer dan 7000 officieren en manschappen na een vernietigenden slag werden gevangen genomen. Een ander telegram van den Noordeiyken oever van de Gele rivier meldt, dat de vijfde Chineesche legergroep ongeveer 8000 dooden op het slagveld heeft achter gelaten, benevens veel krijgstuig. De Bulgaren bezetten Ochrida Stefani meldt uit Sofia: Gistermorgen hebben de Bulgaarsche troepen Ochrida bezet, dat 11 April j.l. door de Italiaansche legers van het Servische juk bevryd was. Deze tijding werd met geestdrift ontvangen door het Bulgaarsche volk. Een verklaring van Huil He D.N.B. meldt uit Washington: De minister van buitenlandsche zaken, Cordell Huil, heeft een rede gehouden voor het bestuur van de Pan American Union en daarby o. a. verklaard, dat het tegenwoordige streven om met geweld een wereldheerschappy te stichten, bedwongen zal worden. „Overi gens zullen wy offers moeten brengen en moeilijke tijden moeten doorleven, alvorens het zoo ver is", zoo zeide h'j. De tarwéverbouw in Europa Grootere opbrengst verwacht Volgens ramingen van hf. Internationale Landbouw Instituut te Rotne is de met tarwe bebouwde oppervlakte in alle Europeesche landen dit jaar aanzienlijk grooter dan het vorige jaar. Men kan rekenen, dat de grootste bebouwing van 1935 nog wordt overschreden. In het algemeen kan in Europa een grootere oogst worden verwacht. Duitsch-Fransche samenwerking een „slag voor Roosevelt" De New Yorksche bladen stellen volgens D.N.B. de tendentie van de Donderdag door president Roosevelt voorgelezen „boodschap aan Frankryk" in het licht waarin hy dit land aanspoorde niet zyn steun te geven aan een politiek van Duitsche-Fransche samenwer king. De Washingtonsche correspondent van de New York Times schrijft, dat deze tendentie niet alleen uit den tekst bleek, doch ook uit het feit,' dat de boodschap terstond per radio naar Frankrijk is overgebracht. De New York Daily News is van meening, dat een politiek van Duitsch-Fransche samenwerking voor de diplomatie van Roosevelt een zware neder laag beteekent en als een slag wordt gevoeld voor zyn wereld-strategie, welke slag in be- teekenis terstond na de ineenstorting van het Fransche leger in den zomer van het vorige Jaar komt De Fransche schepen onder Amerikaansche bewaking Het hoofdkwartier van de Amerikaansche kustwacht maakt volgens D.N.B. bekend, dat alle tien de in havens der Ver. Staten lig gende Fransche schepen onder bewaking zijn gesteld. By die schepen bevindt zich de Nor- mandie. Rechtszaken RECHTBANK TE 's-GRAVENHAGE N.S.B.-er bij arrestatie doodgeschoten Tegan res.-kapilein twee jaren gevangenisstraf De militaire kamer van de Haagsche recht bank heeft onder presidium van mr. van Vrijberghe de Coningh de strafzaak behandeld tegen dén 39-jarigen reserve-kapitein der in fanterie A. van den H.. wien ten laste was ge legd, dat hij op of omstreeks 13 Mei 1940 te Wassenaar opzettelijk op korten afstand een schot uit een met scherpe patronen geladen pistool heeft afgevuurd op Carl Joseph William Noordendorp, daarbij richtende op diens hoofd, althans lichaam, door welk schot Noordendorp in het hoofd is getroffen en zoodanige verwon dingen heeft opgèloopen, dat hij kort daarop is overleden. In deze zaak waren zes getuigen door Het openbaar ministerie gedagvaard. Als verdediger trad op mr. H. W. Wierda uit Utrecht Res.-kapitein van den H. had den 12den Mei van het vorige jaar des avonds de opdracht van zijn bataljonscommandant ontvangen, te Was senaar alle N.S.B.-ers te moeten arresteeren. Na een aantal aanhoudingen den volgenden ochtend te hebben verricht kwam verdachte omstreeks elf uur ten huize van den heer Noordendorp aan den Storm-van-'s-Gravensan- deweg 53. wiens adres hij evenals van ruim dertig andere ingezetenen bij de politie had ontvangen. Op zijn bellen deed de heer Noordendorp zelf open. Verd. sommeerde hem de handen omhoog te houden hetgeen de neer N. deed. Toen hij echter na herhaalde waar schuwing de rechterarm liet zakken, meende verd., dat de heer N. zyn hand naar den broek zak richtte om een revolver te grijpen en schoot hij den heer N. neer. Verd. zeide. de order tot het arresteeren van de N.S.B.-ers den avond te voren mondeling te hebben ontvangen. Toen hij den ochtend van 13 Mei tegen elf uur aan den 's-Gravensande- weg 53 aanbelde, deed iemand open wien hy vroeg: bent u de heer Noordendorp? De be woner antwoordde- die bij ik. Vervolgens ge lastte verd. hem de handen omhoog te houden, zeggend, dat hij zyn arrestant Was. De heer N. had toen geantwoord: „Waarom, ik heb nooit wat gedaan". Het viel verd. echter op, dat de rechterbroekzak van den heer N. bolstond en toen de heer N. ten derden male ondanks waar schuwing de hand in die richting bewoog en de heele houding van den heer N op verzet wees. heeft verd gemeend niet te moeten afwachten en den heer N. neergeschoten Op de vraag, waarom de kapitein zelfs na het doodeqö schot zich niet had overtuigd of een» vuurwapen in den broekzak van het slachtoffer aanwezig was. antwoordde verdach te, dat hij om moreele redenen het lijk niet heeft willen aanraken. Vroeger had hy na het vinden van een verongelukte wel iets van dien aard gedaan, hetgeen hem toen zeer kwalijk werd genomen Ook tegenover de jongens, die bij hem waren, achtte hij het beter, het lijk te laten rusten, om hun moraal niet verder te schokken. Bovendien noopte de tijd tot door gaan, want zelfs voor huiszoekingen ontbrak de tijd. Van het geheele geval zeide verd. buiten gewoon veel spyt te hebben. Requisitoir De. officier van justitie, mr. van Gilse, zeide de moeilijkheid voor een juist oordeel in deze zaak te erkennen. De opdracht tot huiszoeking en arrestatie was voor verdachte als officier een vreemde, want zij behoorde feitelyk tot de taak van de politie. Van de huiszoekingen zelf is niets terecht gekomen omdat er geen tijd meer restte. Toen' op het bellen van verd. de heer N zelf opendeed en hoorde, dat hij ar restant was is deze, naar b'-t schijnt, geagi teerd geweest en heeft der indruk gewekt dat hij kwaad wilde. Politie zou in zulk een geval, naar sprekers opvatting, den man over mand en gefouilleerd hebben. In plaats hiervan werd de heer N.. zij het na herhaalde waar schuwing om de handen omhoog te houden, door verdachte neergeschoten. Doch Indien verd. had moeten schieten, dan had hij het toch zoodanig kunnen doen. dat de tegenstan der niet werd gedood, doch alleen onschadelijk gemaakt Hii h^eft ech'or de revolver willens en wetens od het hoefd vsn het slac"..toffer gericht en afgevuurd, hetgeen den onmiddel- -ss O'elihan '•UË Uw cadeau 1 2.h' JU MnjjJUxfia-UUvi aandtimi ga!m.iu!ivuniiiii;,:<' VRAAGT ONS PROSPECTU8iun HANDELSWETENSCFf,, BoeKhouaei eD Handelsoorreie' STAATSPRAKTIJK-Dlft Boekhouden MO r RESA - ARNf Bekeno» ^PhriT-eHik* Pul g ïyken dood ten gevolge had. Menfc rr dat verd een rustigen indruk r>la< moge met waardeering over zijLn. dienst zyn gespreken, dat neerit 8 dat verdachte eer strafbare dnaf pleegd, waarvoor Jij ge.» raft zal den. 'r' Spr eischte een gevangenisstraf )a Pleidooi. P« ho Mr. Wierda, ving zijn pleidooi aar^ den van deernis over het Toorgetr1". reserve-officier zijnde! kon pleiter z!n voorstellen in welk een moeilijke op het oogenblik van de schjetpartji keerd. Men zal wel zeggen, gelijra van justitie deed dat de politie a opgetreden en dan man r.Iet zou geschoten, doch men moet niet welke psychische gesteldheid dc ren gebracht door allerlei geruchte taseerde verhalen over als boeren I verkleede parachutisten dergelijke geruchten was iedereen i maakt. Verd heeft zich inderdaad) dreigd gevoeld, toen oe heer ondanks herhaalde omhoog higld en na liet afglijden Politieke bedoelinge{ zeker niet, want hij heeft zich nii politiek beziggehouden. Zijn opdn voudig: het arresteeren van N S B -t hij op hef politiebureau vangen. itslagen van rechtsvervolging, dan I den vrijgesproken ila De rechtbank zal 29 Mei uitspraak <i Binnenlandsch Nil De .eerste auto in den N.( Donderdagmiddag is langs de ku» over het drooggevallen land van i polder gereden. Het was de eerstf in het nieuwe land verscheen. F) ,men al geregeld door den polder I Engelsche luchtaanval^ Het A.N.P. meldde gisteren: ten In den afgeloopen nacht vbgT*® Britsche toestellen boven ons laid.^ tal bommen werd neergeworpei. zijn geen dooden of gewonden te.F*' De meeste bommen vielen op let ij In'een stad in Noord-Holland icht« eenige woonhuizen min of mem bi Voorts werden zes koeien geiood.. De prijzen van schomreiui Zij mogen niet worden verhop Gebleken is, dat in den liatsten mige schoenherstellers hoogre priji het rep&reeren van schoenin vragéfj toegelaten. In verband hiermede veslgt de g< de voor de prijzen er de aanlacht op-n schoenherstellingen onder geen beq^, gere prijzen mogen worden berekend^ welke op 9 Mei 1940 goldrn. Alleen kan, tengevolge \an de dof ning van de omzetbelastirg, een vf1 van deze prijzen met 21» ^ct. als tof worden beschouwd. ee! Oplichting of verduisteij^ De arrestatie De Justitieele dienst B van de politie heeft zooals gemeld, den directeur van een leeskring C. S houden. De man wordt verdacht ting, c.q. verduistering van verschel dragen vr.n vijfhonderd gulden, deele van bewoners van deze gei elders in het land. De directeur stelt scheidene kleine plaatsen filiaalhot zijn leeskring aan en wist deze mei bewegen op zyn naam borgstellinget ten van vijfhonderd gulden, hoewel|~ at hij op den duur den leeskring F" itand zou kunnen houden, omdat d£J kleinere plaatsen toch niet kon Dezer dagen werd hij failliet hetgeen voor verschillende fllii aanleiding was om aangifte te doen lichting en verduistering. In totaal werden tachtig aangifterr' het gaat hier derhalve om een bef veertigduizend gulden. 'j De filiaalhouders werden aang-- een salaris van honderd gulden. C S voorloopige bewaring gesteld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2