Jlieutur lüourant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken SOCIALE EN FISCALE PERSPECTIEVEN (Hiementsprijs per 3 maanden 2.47, vermeerderd met 0.15 incassokosten. Per week 19 et Losse nummers 5 et Zaterdagnummers met Zondagsblad 7% et Alles by vooruitbetaling. ertentiepryzem Bur. Redactie en Administratie: BREESTRAAT 123. LEIDEN Telefoon 22710 (Na 6 uur 23166). Postbox 20. Postrek. 58936 24 ct per regel. Ingezonden Mede- deelingen 46 et per regel. Minimum 5 regels. Bewijsnummer 5 ct Bij con tract belangrijke korting. No. 6430 Hoofdredacteur H. Diemer, Rotterdam. VRIJDAG 16 MEI 1941 22e Jaargang 1EUWE BONNEN J tra rantsoen peulvruchten milling van het aardappelenrant- Jt op bon 33 van de bonkaart alge- i extra rantsoen van 500 gram peul- -j beschikbaar geteld. bruiksperiode van dezen bon loopt ag 19 Mei tot en met Zondag Het koopen op dezen bon is ge- ,„n Zaterdag 17 Mei tot en met °udt 4 Juni a.s. ide f lestood op bon 20 en bloembon 8. *L. l,Jgl V, t/m. 28'Mei. evan de bloemkaart 50 gram brood per 19 Mei t/m. 15 Juni; Mei t/m. 15 Juni; anc?'1 op broodbon 20 en bloembon 8 late|7 t/m 28 Mei. huijvan de bloemkaart een half rantsoen cingr bon. Verbruiksperiode 19 Mei t/m „.jintooptijd 17 Mei t/m 15 Juni. Een rant- -^k is: beschuit 75 gram, biscuits en gram, speculaas 140 gram, andere 0 gram, koek 160 gram. cake 300 -uld klein kerstgebak (b.v. amandel- 400 gram, gevuld groot korstgebak •letter) 500 gram. taart en gebakjes iheel of ten deele uit meel of bloem ge- •n, welke hierboven niet zijn ge- jeldt. dat een rantsoen een hoeveelheid i 70 gram meel of bloem is ver- dr, Tarwebloem op bon 8 de bloemkaart 35 gram tarwe- "Jrwemeel, roggebloem, roggemeel of Ti bakmeel per bon. Verbruiksperiode 15 Juni; kooptijd 17 Mei t/m. 15 est] Aardappelen op bon 2 Ivan de aardappelendistributiebonkaart ardappelen per bon. Verbruiksperiode tur Mei: koopti3d 17 t/m" 28 MeL iie.. Melk op bon 17 °rnjvan de melkkaart 1% lrter melk per rbruiksperiode 19 t/m. 25 Mei; kooptijd 15 MeL Eieren op bon 96 ge jJvan de bonkaart algemeen één ei per ^•-nksperiode 19 t/m. 25 Mei; kooptijd Rijst enz. op bon 32. van de bonkaart algemeen 250 gram 'anlemeel, rijstebloem, rijstgries of grut- ber bon. Verbruiksperiode 19 Mei t/m. Ikooptijd 17 Mei t/m. 15 Juni. Kaas op bonnen 66 en 76. 11, 66 en 76 van de bonkaart algemeen 100 Boter op bon 16. ivan de boterkaart en van de vetkaart I boter per bon. Verbruiksperiode 17 Mei; kooptijd 17 t/m. 28 Mei. Op bon b vetkaart per 250 gram boter 15 cent IISTELIJKE METAAL- BEWERKERSBOND d#taat heden veertig jaar lissgerichL ét bondsorgaan vernemen wij, dat ni oog op de abnormale omstandig- coan elk feestbetoon wordt afgezien, tv'iiin is een herdenking zij het in m.efe, van dit feit zeker op haar plaats, bond 33 een van de grootste, zjiesloten, zijn bij het Christelijk Na- em,Vakverbond in Nederland zoo jn ft orgaan van dit verbond „De Gids" dodwerd dit niet door allerlei fusies, eidjet de andere organisaties, die reeds hu'b£ langer bestaan: Kantoor- en han- PaJiïu\en, Textielarbeiders, Sigarenma- hij van meet aan den goeden U)nder eigen banier" blijkt, dat bij van het C.N.V. er tusschen de nh^s en het toenmalige bestuur nerjtaalbewerkersbonö eenige wrijving zoodat de thans jubileerende bond de eerste behoorde, die toetraden, ïdig daarna, namelijk in November de bond met 550 leden tot het en behoorde sindsdien tot de medewerkers. Lange jaren Vzitter, vriend F. Eikerbout, lid van dlijksch bestuur van het C.N.V. om iBftreden als voorzitter door zijn op- triend G. Hordijk, te worden ver- ^Jetaalbewerker" schrijft: het voorrecht veertig jaar lang ;cjai eisch van het Evangelie werkzaam r, t zijn tot verbetering van de sociale >rldan een groote groep arbeiders, n, jet einde dezer veertigjarige periode in eigen kracht of in eigen vrij- met den apostel Paulus te belijden: God verkregen hebbende staan dezen dag. ren de arbeidsvoorwaarden van de merkers, wat was heel hun sociale lin 1901 nog bitter slecht. :n, ook die van de metaalbewer- n schrikkelijk laag, de werktijden lane- °Be rechten der arbeiders werd nog of weinig gesproken ze hadden hun doen en daarmee uit. dan aan het vergelijken gaan met li hebben en wat we nu zijn, wat Is lil in gunstigen zin, dan ongelool- ioeten we dan dankbaar zijn, aldus orgaan, voor den grooten zegen, dien enken wilde op het werk van de waaraan onze organisatie nu lang heeft deelgenomen, iwend op Gods macht, biddend om gaan wij verder. vol goeden moed. gr^ND VAN GEREF. MEISJES- VEREENIGINGEN Isdag van de Geref. Meisjes-Ver^ is thans bepaald op Woensdag de Handelsbeurs te Utrecht. oï]A. v. d. Wal-van Wal sum te en Ds. H. S. J. Kalf te Rens- befeid gevonden dien dag een in te leiden. In de afgeloopen weken heeft de Aalsmeersche bloeméhveiling record- aanvoeren geboekt bij zeer redelijke prijzen, waardoor de omzet ver is gestegen boven die van vorige jaren. Steeds was de groote hal met een enorm# bloemenvoorraad gevuld (Pax-Holland) Rede van dr. Fischböck Dezer dagen is te 's-Gravenhage een bijeen komst gehouden van den Nederlandschen Sociaal oeconomischen Kring, waarin com missaris-generaal minister dr. H. Fischböck het woord heeft gevoerd. Omtrent het gesprokene op deze vergade ring kan het volgende worden medegedeeld. De voorzitter, prof. J. van Loon, opende de bijeenkomst en zeide, dat deze gezien moet worden als een gevolg van het besluit van den Nederlandschen Sociaal-Oeconomischen Kring, die enkele maanden geleden door vertegenwoordigers van het Nederlandsche bedrijfsleven is opgericht, om zioh meer naar buiten te gaan bewegen. De kring is bedoeld als werkgemeenschap meer op practisch dan op theoretisoh terrein. Binnenkort zal men van nadere plannen hooren. De heroriënteering van Nederland op sociaal-oeconomisch gebied binnen het kader van het nieuwe Europa, waarin de „as" aan spraak mag maken op de leiding, is een drin gende eisoh voor het Nederlandsche volk. Het is dus zaak, dat zooveel mogelijk mannen uit het bedrijfsleven zioh aaneen sluiten om aan een nieuwe toekomst van ons vaderland te bouwen. Krachtdadige bestrijding van den sluikhandel noodzakelijk De commissaris-generaal minister Fisch böck, die hierna aan het woord kwam, begon met eenige opmerkingen over het hamsteren. Hoewel er veel gehamsterd wordt, ga a het om betrekkelijk kleine hoeveelheden. Maar veel schadelijker dan de materieele zijde is de moreele kant van dit hamsteren. Met dezen moreelen kant heeft spr. te maken wanneer hij te Berlijn de belangen van Nederland bepleit. Wanneer immers blijkt, dat men in Nederland zich niet strikt houdt aan de bepalingen, welke de distributieregeling aan de bevolking oplegt, brengt dit ge vaar met zioh mede, dat men Nederland op het peil van andere bezette gebieden zou willen omlaag drukken, of dat men minder geneigd zou zijn bij de overbrug ging van moeilijkheden te helpen, zooals zich nu b.v. bij de aardappelen hebben voorgedaan. Het is ook opgevallen, dat de reohter in het verleden veel te lage straffen op overtreders toepaste, hetgeen bewijst, dat de Nederlandsche recht spraak nog niet de draagwijdte van deze overtredingen beseft en nog niet begrijpt, dat het hier om de grondslagen van het bestaan van het Nederlandsche volk gaat Er zijn dan ook nu speciale rechters be noemd om deze sociaal-oeconomische over tredingen te berechten. Minister Fischböck- hoopte, dat op deze wijze een eind zou komen aan den sluikhandel. De hooge dividenden en de belastingen Vervolgens kwam de commissaris-generaal op de lasten, die op de bedrijven drukken en nog zullen drukken. Hij wees, evenals hij dit vroeger deed, op de zeer vrijgevige divi dendpolitiek van het meerendeel van de be drijven. Het uitkeeren van zoo hooge dividen den brengt mede, dat meer belasting dient te worden betaald. Wat bijvoor beeld meer dan 5 of 6 procent uitgekeerd zou worden, dient als belastingobject te worden beschouwd. In dien geest kan men dan ook een belastingwet ver wachten. Spr. wees er daarbij op, dat een vennoot schap aan de dividend-belasting kan ont komen door het kapitaal met de reserves te verhoogen en dus procentsgewijs een lager dividend te bepalen, maar dan voor een keer een percentage van de reserves voor den fiscus te bestemmen. Dit percentage zou dan komen te liggen tusschen de 12 pet. van de dividendbelasting, welke men zou hebben betaald en de 31V4 pet van de thans geldende winstbelasting. Ook de commissarissen zullen aan de nieuwe belasting het hunne dienen bij te dragen. Een percentage van 20 noemde spreker redelijk en billijk, wanneer de tan tièmes niet bovenmatig hoog zijn. Vele ondernemers gelooven nu, dat zij hun liquide middelen, welke nie+ verdeeld wor den, het veiligst kunnen beleggen in aan- deelen van bedrijven, die geheel, wat hun aard betreft, vreemd zijn aan het eigen be drijf. Spr. zeide, dat dit niet te vereenigen is met d^ plichten van een bedrijfsleider. Hij noemde hierbij als voorbeeld, dat een textiel fabriek niet tot doel kan hebben zich aan- deelen aan te schaffen van een oliebedrijf. Wel zou een zoodanig bedrijf aandeelen kun nen nemen in een weverij of een spinnerij. Doordat er weinig grondstoffen aan te koopen zijn, komt er veel bedrijfskapitaal vrij. Dit mag echter niet in aan het bedrijf vreemde aandeelen worden belegd. Sociale politiek Nog meer zullen de bedrijven hebben op te brengen en wel in dienst van de sooiale politiek. De commissaris-generaal wees erop, dat in Duitschland de be drijven ten behoeve van de sociale ver zekeringen veel meer opbrengen dan hier. Het ligt echter in de bedoeling, dat de Nederlandsche arbeiders, nadat de oorlog is gewonnen, op dezelfde wijze als in Duitschland van de sociale verzekering zullen kunnen profiteeren. Indien ook de noodzakelijke sociaal- politieike maatregelen voorloopig slechts in bescheiden mate, zooals door een verbetering der invaliditeitsTente, of zekere hervormin gen van de Ziektewet, verwerkelijkt kunnen worden, zoo is toch, in het belang van een evenredige belasting, als punt van uitgang voor de kostprijsberekening van de bedrijven een tijdelijke gelijke belasting naar het loon bedrag noodig. Ook zullen maatregelen kunnen worden genomen met betrekking tot interne aange legenheden van particuliere bedrijven, de leiding e.d. Er bestaan echter ten deze geen plannen voor ingrijpende maatregelen. Het leidende personeel in een bedrijf is van te groote be teekenis voor het geheele oecono- misohe leven, dan dat de overheid daarover geen zeggenschap zou moeten hebben. B.v. bestaat het streven aandeelen-soorten met bepaalde benoemingsrechten te schep pen, zoodat de leiding van de bedrijven bin nen een kring van verwanten of vrienden wordt gehouden. Het ware mogelijk dat een controle vereischt zal zijn ten aanzien van het feit, dat slechts de bekwaamste mannen ook als leiders konden optreden. De voorzitter richtte hierna woorden van danlk aan den commissaris-generaal voor zijn interessante rede. Na de voordracht bleef men nog eenigen tijd met den spreker onge dwongen tezamen. De hertog van Coburg in ons land Op uitnoodiging van den weermachtsbevel hebber in Nederland, generaal der vliegers Fr. Christiansen, heeft de president van het Duit- sche roode kruis, generaal der infanterie, N. S. K. K.-Obergruppenführer hertog Karl Eduard von Coburg, een bezoek gebracht aan het bezette Nederlandsche gebied. Hij heeft de inrichtingen en werkzaamheden van het Duitsche roode kruis in lazaretten van de weermacht en de organisatie op de stations in verschillende plaatsen geïnspecteerd. Gedu rende zijn verblijf in Den Haag heeft de her tog zijn opwachting gemaakt bij de rijks commissaris, rijksminister Seyss-Inquart, en 's-avonds is hij de gast geweest van den weer machtsbevelhebber en van den rijkscommis- Brand in een schip op de Waal Gistermiddag is op de Waal onder Erlecom door onbekende oorzaak brand uitgebroken in het 260 ton metende vrachtschip Pima, 'kapitein J. A. Hollebrandse, uit Krabbendijke. De vrouw van den kapitein zag het eerst rook uit het achterdek, waaronder het verblijf van de be manning ligt, opstijgen. Het vuur woedde in de zeer brandbare lading, zoodat het voor de op varenden niet mogelijk was den brand te blusschen. De brandweer van Ubbergen slaagde er in, den brand tot het achterschip te beperken. De aangrenzende machinekamer liep slechts ge ringe schade op. Het achterschip brandde uit en de eigen dommen van de bemanning gingen verloren. De schade wordt op eenige duizenden guldens geschat. ZON EN MAAN Zonsopgang 17 Mei 5.42; onderg. 21.31 Maansopgang 17 Mei 2.15; onderg. 12.18 Maansopgang 18 Mei 2.44; onderg. 13.25 Laatste kwartier Zondag 18 Mei; nieqwe maan Maandag 26 Mei; eerste kwartier Maandag De vleeschvoorzienina In den loop van den zomer kan een grooter rantsoen worden verwacht Naar het Rijksbureau voor de Voedsel voorziening meedeelt, kan worden ver wacht, dat, behoudens onvoorziene om standigheden, het mogelijk zal zijn, in den loop van dezen zomer tot een verruiming van het vleesohrantsoen over te gaan. Zooals reeds is meegedeeld, is een zekere vermindering van den veestapel met het oog op - de voederpositie nood zakelijk en bedraagt het percentage, waarmee de veestapel extra moet worden gekort, twintig. Het vleesch, dat hierdoor beschikbaar komt, zal vermoedelijk niet slechts tot de vorming van een reserve voor den winter 19411942, maar ook, in den loop van dezen zomer, tot een ver grooting van het vleesohrantsoen in staat stellen. Deze vergooting kan worden gevonden in een verkorting van dengeldigheidsduur van den vleeschbon. Gelijk men weet, is de duur van dezen bon thans van zestien tot acht dagen verkort, doch krijg men over die acht dagen dan ook maar de helft van het rant soen, zoodat de totale hoeveelheid vleesch, die men in zestien dagen kan krijgen, onge wijzigd blijft. De reden voor dezen technischen maatregel is, dat het ondoenlijk was geble ken, iederen slager een voorraad voor zestien dagen ineens te leveren. De veemarkten wor den wekelijks gehouden, zoodat de aanvoer- periode een week bedraagt. Aanvoer- en af- voerperiode dekten elkaar dus niet. Nu hier in, door middel van een halveering van de afvoerperiode, verbetering is gebracht, hoopt men, te kunnen zorgen, dat de slagers genoeg vleesch zullen hebben om de bons tc hono- reeren. Intusschen is, voor de vleeschvoorziening in de allernaaste toekomst, de weersgesteld heid een tegenvaller. De hoop, dat de koeien in dezen tijd genoeg voeder in het weiland zouden hebben, om voldoende in gewicht toe te nemen, is tot nu toe niet verwezenlijkt. Is men echter den tegenwoordigen, moeilijken tijd door, dan kkan de verwaohting, dat een verruiming van het vleeschrantsoen in den loop van den zomer mogelijk zal zijn, gewet tigd worden geacht De frauduleuze slachtingen Aan het bovenstaande moge worden ver bonden een krachtige opwekking tot alle landgenooten van goeden wil om zich te ont houden van bevordering van frauduleuze slachtingen. Zij, die van deze slachtingen op eenigerlei wijze profijt trekken, toonen een bedenkelijk gemis aan sociaal besef. Dit geldt niet alleen voor veehouders, die fraduleuze slachtingen verrichten, maar ook voor han delaren en slagers, die menschen in de ver leiding brengen, zich vleesch van frauduleuze slachtingen afkomstig, aan te schaffen en voor de consumenten, die van de hun gebo den gelegenheid gebruik maken. Frauduleuze slachtingen belemmeren een rechtvaardige verdeeling van de beschikbare hoeveelheid vleesch, welke gelijkelijk aan alle landgenoo ten ten goede behoort te komen. De menschen, welker moreele besef niet krachtig genoeg schijnt te zijn om hen ervan te weerhouden, van fraudeleuze slachtingen te profiteeren, moeten, althans in hun eigen belang, bedenken, dat vleesch, vaan fraudu leuze slachtingen afkomstig, in vele gevallen ernstig gevaar voor de gezondheid oplevert Immers, bij de slachtingen zoowel als bij de bewaring van het vlees oh ontbreekt elke waarborg voor een juiste behandeling in het belang van de hygiëne. Met behulp van en kele voorbeelden van gevallen, die zich heb ben voorgedaan, kan dit worden duidelijk ge maakt. Een geneesheer bleek in zijn kelder een frauduleus geslacht 'schaap te bewaren, dat •hij voor vijf en veertig gulden had gekocht, maar dat ziek was geweest en zijn natuur lijken dood waas gestorven. De eigenaar van het schaap had het cadaver voor vijf gulden verkocht. De geneesheer, die uiteraard de ge varen van dergelijk vleesch zeer goed kende, was ontzet toen hij vernam, hoe de zaak zioh had toegedragen. In de omgeving van Schalkwijk .troffen de controleurs een fraudeerend slachter aan, die varkens eerst op de boerderij doodde en dan peer kruiwagen vervoerde naar het station, waar zij in een, niet meer in gebruik zijnde, retirade werden afgeslacht. In verscheidene gevallen constateerden controleurs, dat vleesch, van frauduleuze slachtingen afkomstig, in slaapgelegenheden was verborgen. In dit verband wordt uit eeen proces-ver baal het volgende geciteerd: „Nadat wij de geheele Woning van verdachte B. hadden doorzocht, met uitzondering van de plaats, waar het bed vaan de echtlieden stond en geen resultaat hadden bereikt, verzochten wij B. zijn echtgenoote, die op het bed lag, te doen opstaan. Na eenige minuten verliet de eohtgenoote van B. het bed en zei B.: Komt maar binnen, heer i, de kogel is nu toch dcor de kerk, hier is het varken, daarbij doelende op een zak, inhoudende vleesch, af komstig van twee frauduleus geslachte var kens, naast de vrouw onder de dekens ver stopt." In een ander geval vond men aan stangen, in een bedstede aangebracht, haimmen en stukken spek hangende. Legio zijn de gevallen, wi.arii. wordt ge slacht in varkenshokken, waar de uitwerpse len van de dieren overal rond liggen. Velen, die vleesch, van frauduleuze slach tingen afkomstig, in huis hebben, verbergen het op de meest onhygiën ihe plaatsen, wan neer zij controleurs zien aankomen. Zoo heeft men eens een half schaap in een W.C. aan getroffen; een ham cp eeen vliering onder oude stoflappen verborgen; en, in een kist achter een kippenhok, ander hout verborgen, vleesch van drie o.f vier varkens. En voor vleesch, op eer. dergelijke maniei behandeld, betaalt men in niet zoo w 'nog ge vallen fantastisch hooge prijzen! Bij 1- l, die d? onwettig ij ze vü-.-ch heb ben gekocht, zullen bij tdekking van dit feit niet alleeen het desbetreffende vleesch. maar ook andere gehamsterde voorraden wor den weggehaald. Nieuwe burgemeester van Harderwijk Installatie van Mr. H. C. Vos. In de gisteren gehouden raadsvergadering had de installatie plaats van Mr. H. C. Vos als burgemeester van Harderwijk. Om elf uur opende de waarnemend burge meester de heer W. L. H. Koster Henke, de vergadering. In zijn rede sprak hij den wensch uit, dat 't Mr. Vos gegeven mag zijn, deze ge meente door alle moeilijkheden heen te helpen en haar te maken tot een welvarend deel van ons land. Ik meen te spreken, aldus spr., uit naam van den Raad en van de groote meer derheid van de ingezetenen, wanneer ik in dit plechtig oogenblik u toewensch Gods onmis- baren zegen op uw werk. En hiermede ver klaar ik u geïnstalleerd als Burgemeester van Harderwijk en noodig u uit, thans den zetel en de attributen waarop de wet u recht geeft, in bezit te nemen. In zijn eerste redevoering ^eide Mr. Vos (die als lid bij het Nationale Front is aange sloten) o m.: Mijn burgemeesterschap zal zich geheel aanpassen aan en aansluiten bij de con. ciete openbare bestuursorde, die hier te lande thans heerscht. Diegene derhalve, die zou meenen van-mij als burgemeester te moeten verwachten voorstellen dan wel maatregelen, die op eenigerlei wijze hoe dan ook, zouden be oogen wijziging te brengen in de bestuurlijke organisatie van deze gemeente, vergist zich schromelijk. Ik kom tot u als burgemeester, niet om gebruik te maken van de huidige tijdsomstandigheden, langs eenzijdigen weg, misbruik te maken van de mij verleende macht, neen, ik kom tot u om in innige samen, werking met U de gemeente Harderwijk met alle kracht en macht te dienen tot heil en zegen van de gemeente in haar geheel. Spr. bidt tot God, dat Hij hem moge leiden bij het vervullen van zijn moeilijke en verantwoorde lijke taak als burgemeester van Harderwijk. Hierna sprak wethouder Jansen een wel komswoord en wethouder Arendsen gaf den waarnemenden burgemeester een woord van lof voor zijn verrichte werkzaamheden. Daarna sprak het oudste raadslid de heer A. L. W i 11 e m an, die den nieuwen burgemees ter een welkom toeriep en den waarnemenden burgemeester namens den raad dank zegde voor zijn arbeid. Vervolgens sprak de ge meente-secretaris de heer A. So n k e, die zijn medewerking toezegde en een dankwoord sprak tot den heer Koster Henke voor de prettige samenwerking. Ten slotte sprak het raadslid den heer E. den Herder nog een wel komstwoord. Kerk en Onderwijs GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Mijdrecht, J. A. van Arkel te Dieren. NAZORG IN DE EVANGELISATIE In het Maandblad voor Geref. Evangeli satie-arbeid „Witte Velden", dat practi- sche voorlichting geeft aan de werkers op dit gebied, schrijft ds. C. v. d. Woude een en ander over nazorg. Men zal vragen: ook al op dit terrein? Inderdaad; wanneer een door de Evangelisatie gewonnen persoon of gezin door openbare belijdenis en doop in het kerkelijk verband is opgenomen, is het werk dan waar lijk afgeloopen? „De breuk met de wereld en de overgang tot de Kerk brengen in iemands leven een diepingrijpende verandering. Zij, die van jongsaf in den kring des Verbonds zijn groot gebracht, beseffen dit gewoonlijk niet Men denke zich echter de positie in van hen, die steeds in wereldschen kring hebben verkeerd en aan het wereldsch leven hebben deelgenomen. Ze hebben daar hun vrienden, met wie ze converseeren en uitgaan, naar bioscoop en tooneel, 's Zondags en door de week. Ze heb ben de sfeer in eigen gezin, waar dikwijls niet wordt gebeden en geen Bijbel gelezen wordt. Als dit alles nu verandert, treedt een gansch nieuwe levenshouding op. „In plaats van de verbroken gemeenschap dient echter een nieuwe gemeenschap te treden: de ge meenschap van de Kerk van Christus. Zij, die vanuit de wereld tot de Kerk overkomen, mogen verwachten daar een kring te vinden, waarin zij straks door nieuwe gemeenschaps banden zich verbonden gevoelen. Een kring, die door hooger levenstoon en diepere levens gemeenschap ruimschoots vergoedt, hetgeen zij hebben losgelaten." Hier nu is nazorg het aangewezen middel. Ds. S. W. geeft dan in overweging, of leden der Evangelisatiecommissie, die toch ook leden der gemeente zijn, aan dit werk van nazorg niet hun speciale aandacht moeten geven. „Natuurlijk zullen ze dit moeten doen op de rechte manier. Evangelisatiewerk in den strengen zin van het woord is het feitelijk niet meer. Ook zullen ze zich moeten wachten voor alles wat lijkt op „geestelijk gedokter". Hun contact met de nieuwe leden der ge meente zal geheel het karakter moeten dra gen van „gemeenschap der heiligen". Het is een omgang van broeders onderling. Het is ook zeker niet noodzakelijk, dat dit werk uit sluitend door leden der Evangelisatiecommis sies geschiedt. In meerdere gevallen zal het zelfs de voorkeur verdienen, indien zij de aandacht van andere gemeenteleden op dit werk der liefde richten. Kortom, er zijn meerdere wegen, waarlangs dit bewarend werk gebeuren kan." Indien het maar gebeurt JUBILEUM Ds. N. LUIJENDIJK Woensdag 28 Mei hoopt Ds. N. Luijendijk, predikant der Ned. Herv. Gemeente te Hoek van Holland, zijn 25-jarig ambtsjubileum te herdenken. De a.s. jubilaris is geboren te De Lier op 19 April 1886. Hij is eerst onderwijzer geweest (in 1905 geworden). Daarna heeft hij te Doetinchem het gym nasium bezocht en te Utrecht gestudeerd. In November 1915 deed hij proponent examen. Op 28 Mei 1916 volgde de in trede in zijn eerste gemeente, 't Waal en Hons wijk. Verder diende Ds. Luijendijk de gemeenten van Seherpenisse en Nieuwerkerk a. d. IJssel, en sedert 13 Mei 1928 is hy te Hoek van Holland. Het is niet de bedoeling het jubileum te vieren. is I Promotie Mr. J.M. Vellinga Proefschrift over Talma's socialen arbeid. Heden is aan de Vrije Universiteit te Amsterdam gepromoveerd tot doctor in de rechtsgeleerdheid Mr. J. M. Vellinga op een proefschrift, getiteld: „Talma's sociale arbeid". In dit proefschrift, dat uitgegeven is bij de Drukkerij Edecea N.V. te Hoorn, wordt na een Inleiding in Hooidstuk II ge sproken over Talma en de sociale beweging, in Hoofdstuk III over Talma en de sociale wetgeving, in Hoofdstuk IV over Talma en de sociale verzekering, waarna in Hoofdstuk V enkele slotbe schouwingen worden gegeven. Promotor was Prof. Dr. P. A. Diepenhorst Aan het proefschrift zijn 13 stellingen toe gevoegd, waarvan wjj de volgende ver melden: 1. De overname door Minister Talma van het amendement- Duys op art. 357 van het ontwerp-Invali- diteitswet was niet in strijd met het karakter van dat ontwerp. 2. Het „patroonsverbod" in het ontwerp- Bakkerswet van Minister Talma was uit principieele overwegingen niet verwerpelijk. 3. Er bestaat geen tegenstelling tusschen Minister Talma's plannen met de Raden van Arbeid en de bedrijfsverenigingen, opge richt op grond van de Ziektewet. 4. Het al of niet lid zijn van ambtenaren van een bepaalde politieke partij is geen voldoende maatstaf voor de beoordeeling van de betrouwbaarheid der ambtenaren. 5. De griffierechten dienen hooger te zijn al naar mate de zaak, waarover geprocedeerd wordt, in geldswaarde uitgedrukt, een hoo- gere waarde heeft. 6. De Commissarissen eener Naamlooze Vennootschap verrichten hun werk op grond van een contractus sui generis. 8. Veroordeeling van een verdachte op grond van eigen bekentenis en van de in een proces-verbaal neergelegde verklaringen van getuigen, die zich ter terechtszitting op hun verschooningsrecht beroepen, is mogelijk. 11. Tegen een tuchtbeschikking, opgelegd op grond van het Prijsbeheerschingsbesluit, behoort hooger beroep open te staan, ook wanneer het betreft gevallen, waarin een boete beneden de 500 gulden opgelegd wordt. 12. Medezeggenschap der arbeiders in de 'bedrijven is ook als eisch van het recht te aanvaarden. 13. Bij het examen voor het Middenstands diploma Algemeene Handelskennis bestaat ten onrechte een streven om bij het onder deel bedrijfsleer met name aan de kostprijs berekening een overheerschende plaats toe te kennen. De heer J. M. Vellinga, 30 November 1915 te Amsterdam geboren, bezocht de Ooster parkschool, daarna het Geref. Gymnasium aldaar. In 1934 toegelaten als student aan de juridische faculteit van de Vrije Universiteit, legde hij 30 September 1938 met goed gevolg het doctoraal examen af. Toen was de tijd voor hem aangebroken om zich op de promotie voor te bereiden. Van begin Januari 1939 tot in Mei 1940 vorderde de militaire dienst den heer Vellinga op. Hij diende bij den staf van het voormalig depot der lucht doelartillerie te Alkmaar. Van Februari 1941 af is de heer Vellinga werkzaam bij de Nederlandsche Veehouderij centrale speciaal in de contact-commissie voor den veehandel, dezer dagen officieel te benoemen. Meermalen had hij zitting in de commissie tot het afnemen van het Rijks examen voor het Middenstandsdiploma, alge meene handelskennis. Bij den opeet zijner dissertatie over „Talma's sociale arbeid" heeft de heer Vellinga ook aan leeken gedacht, i. c. de mannen van de vakbeweging. ALGEMEENE SYNODALE COMMISSIE De president opende de zitting en ging voor in gebed. Daarna lezing en vaststelling der notulen, gevolgd door aanvulling der agenda. Voortgezet werd de behandeling der finan- cieele aangelegenheden. Ten opzichte van het fonds Schraalste werd het rapport van de com missie ad hoe aanvaard; het zal bij de synode worden overgeboekt. De aanvragen om toe slagen uit degenerale kas werden behandeld. Lvenzoo die om kleine toelagen zoowel voor gemeenten als voor personen uit het fonds noodlijdende kerken en personen. Hierna slui ting der zitting en verdaging der vergadering tot vanmorgen 10 uur. RADIO KERKDIENST BLOEMENDAAL. In de Radio Kerkdienst van de Geref. Kerk te Bloemendaal (golflengte 245,9 M) zal Zondag 18 Mei in beide diensten (10 uur v.m. en 5 uur n.m.) voorgaan Ds. J. C. Brussaard. INDISCHE DAG N.D.D.D. Dinsdag 20 Mei zal in het Koloniaal Insti tuut te Amsterdam een „Indische Dag'' ge houden worden vanwege het studentencorps der Vrije Universiteit N.D.D.D. Het pro gramma vermeldt referaten van Ds. K J. Boeyinga, Prof. Dr. W. J. A. Kern kamp, Z. Exc. Dr. H. Colijn, Prof. Dr. H. Kraemeren Prof. dr. J. H. B a v i n c k. BOND VOOR EVANGELLISATIËN NED. HERV. KERK. De jaarlijksche algemeene vergadering van den Bond voor Evangelisatiën in en ten bate van de Ned. Herv. kerk, zal, naar wij ver nemen, 1 en 2 Sept a.s. gehouden worden, waarschijnlijk op „Landszegen", het confe rentieoord van de A.M.J.V. te Doorn. GRAFSTEEN Ds. K. v. d. VEEN. In tegenwoordigheid van de familie en tal rijke belangstellenden heeft te Maarssen plaats gehad de overdracht van den gedenk steen op het graf van Ds. K. v. Vee n, in leven predikant der Geref. Kerk aldaar.' De pastor loci Ds. C. Houtman las een gedeelte van Psalm 77 en deelde mede. dat bij den Kerkeraad van de Geref. Kerk te Maarssen, spontaan het plan was opgekomen, om namens de door Ds. v. d. Veen gediende kerken een gedenksteen op het graf te doen plaatsen. Spr. verzocht de familie dezen graf steen, waarop een bijbel gebeiteld is, mei de woorden uit Psalm 77 „Uw wég is in het Heiligdom", te willen aanvaarden. Na het zingen van Ps. 146:6, heeft een zoo» van Ds. v. d. Veen namens de familie ee.i hartelijk woord van dank gesproken. Op zijn verzoek werd de plechtigheid met het zingen van Psalm 89:1 besloten

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1