ïlirutur ^Critisrtjf (iaurant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken jtsprijs: panden 2.47. vermeerderd met :assokosten. Per week 19 ct 'i 5 ct. Zaterdagnummers Indagsblad 7% ct Alles by leprijzen |per regel. Ingezonden Mede- ct per regel Minimum Bewijsnummer 5 ct By con- bamgrijke korting. Bur. Redactie en Administratie: No. 6428 Hoofdredacteur H. Diemer, Rotterdam. WOENSDAG 14 MEI 1941 22e Jaargang BREESTRAAT 123. LEIDEN Telefoon 22710 Postbox 20. Postrek. 58936 stelijke annexatie geestelijke voormannen, sen beperkt leven. Dit van deze voormannen wel lardige moeilijkheden met (tijdens hun leven hun ge- i positie gekozen tegen- verschijnselen, welke zich [denkbeelden gingen als een wolgend geslacht over en de mensahen dan aan 1 oornpegestaan. Maar inmiddels ,rd_ te problemen een gedaante- t 'uldjdaardoor is niet slechts de r te beantwoorden, welke „jtormannen, gèsteld dat zij Uden hebben aangenomen, fpn endien het gevaar van gees- t niet denkbeeldig. gQ^ke annexatie bestaat dan de stelling poneert: Ware die L/O Riet gestorven, dan zou hij 2171 met ons zyn eens geweest, onumj h^ben aangesloten bij onze vokerjigen heeft de „Nieuwe Prov. te I terecht op het gevaarlijke en van dit by herhaling Wen om geestelijk annexatie L indacht gevestigd. Wa^el zelf hee* oud. Men kiest H(praken van den bedoelden j~~ zelfs een gansch complex van interpreteert deze uitspra- 2ombeelden in de richting van K. h men zelf leeft. Er wordt dan een llijke erfenissen soms op be- omgesprongen oflwel geeft a aanleiding tot min of meer lotenjek Men kan hierby denken ^ger Groen van Prinsterer, Thor- ira, niet het minst ook aan lies is in zooverre verklaarbaar, LEN,kbeelden van zulke mannen Dfzeer groei en wyziging valt te stal i in die van anderen. Zy moch- Lef Is Hg en geestelyk rijk leven :uns4rschillende onderling verschei- omspande. En dan is daarmee gegeven om uit de ee^n mannen enkele zinnen te >lik niet hun voornaamste gedach- raat maar ziah niettemin, zy het ige moeite, op een bepaalde 39' uitleggen. »g van deze en soortgelijke pro- ^ATtierin, dat men zich nauw houdt ïgm^t. waardoor de arbeid van den heeporman werd gekenmerkt. Dit mgsthi van Prinsterer de heerschaip- doe|Evahgelie over heel het leven, p-oojt zich hierby volkomen aan en kit in de richting van de tweeër- ^K^iteit, eenerzijds de absolute virft Gods en daarnevens en daar- ewijuvereiniteit in eigen kring. Wil iemand beroepen op Groen Ver en Kuyper, dan is men ge- fn de fundamenteele vraag voor Jpe hij de verhouding ziet tusschen leven, niet slechts in vage be- WZJ maar ook hoe volgens hem die jtot haar reoht moet komen. Blykt el #e kwesties anders te oordeelen en lenoemde voormannen en schryft a namen in zijn levensprogramma, lanleiding hem opmerkzaam te feit, dat hy zich kennelijk niet kunnen houden van geestelijke lur 'gadg altijd is het zoo, dat niet allen, van Abraham te zijn, het -rejk werkelijk zijn zouden. In het leven heeft men geen invloed op ïricPan zijn vader en moeder. In de heij zijn geestelijken vader is men daarmee zijn alle be- ïiet opgeheven. zij] y ^niet me: bon voor scheerzeep Pj paarse bon K van de textielkaart en jongens van 15 jaar en ouder. letaris-generaal van handel, nijver- [heepvaart deelt het volgende mede: bekend geeft de met „k" gemerkte zjjie nieuwe textielkaart, welke werd aan mannen en jongens van -.jen ouder recht op het koopen 'am scheerzeep of een tube dan wel Jcheercrême. gebleken, dat ondanks hoven- omschrijving bij verschei- miiillisten ook de met „k" gemerkte stfan de drie andere soorten textiel- aangeboden, waarop in en- j ^llen eveneens scheerzeep werd afge zand hiermede wordt er nadrukkelijk Jcht op gevestigd, dat uitsluitend "r s e bonnen „k" van de textielkaart trien en jongens boven 15 jaar recht of scheercrême geven, n met „k" gemerkten bon van de n jongens van 3 tét 15 jaar, Iwen en meisjes van 15 jaar en ouder meisjes van 3 tot 15 jaar, welke rlijk groen, lichtoranje en blauw zijn, mag dus geen scheerzeep of e worden afgeleverd. Het afleveren bonnen i$ strafbaar; daarop zal he erwijze geen herbevoorrading plaats ih ZON EN MAAN dopgang 15 Mei 5.45; onderg. 21.28 tpgang 15 Mei 1.19; onderg. 10.01 pgang 16 Mei 1.40: onderg. 11.09 kwartier Zondag 18 Mei; nieuwe De Nederlandsche Spoorwegen hebben op de terreinen van het Utrechtsche stations- emplacement een leslokaal ingericht, waar machinisten van de Ned. Spoorwegen zich verder in hun vak kunnen bekwamen. De leeraar zet zijn leerlingen de geheimen van hun machine uiteen. (Foto: Polygoon.) Het koopen en verkoopen van distributiebescheiden verboden Bemiddeling bij het ruilen van bonnen niet toegestaan De secretaris-generaal van het Departement van landbouw en visscherij en van het De partement van handel, nyverheid en scheep vaart maakt het volgende met betrekking tot de verschillende distributiebescheiden bekend. Het koopen, verkoopen en onbevoegd voor handen hebben van distributiestamkaarten is zooals op deze kaarten is aangegeven verboden. Aan dit verbod is een uitbreiding ge geven in dien zin, dat in den vervolge ook het koopen, verkoopen, te koop aan bieden en onbevoegd voorhanden hebben van de overige distributiebescheiden zoo als algemeene bonkaart, vleeschkaart, bloemkaart, textielkaart, boter- en vet- kaart enz. is verboden, aangezien het ver koopen van distributiebescheiden in strijd is met een van de grondbeginselen van de distributie. Bovendien is het verboden bij het ruilen van bonnen, al dan niet tegen, geldelijke ver goeding, bemiddeling te verleenen of gelegen heid tot het ruilen van bonnen in café's e.d. te bieden. Z.g. ruilrubrieken in dagbladen en tijdschriften, alsmede ruilbureaux voor distri butiebescheiden, zyn dus niet meer geoor loofd. Het is de pers evenmin toegestaan ad vertenties betreffende bonneriruil op te Voorts is bepaald, dat personen, welker dis- tributiestamkaarten zijn voorzien van de ge stempelde aanduiding hoofd, maar die ten ge volge van gewijzigde omstandigheden geen hoofd van een gezin of samenwoning meer zijn, of niet meer afzonderlijk een zelfstan dige huishouding voeren, onverwijld hun dis tributiestamkaart aan den burgemeester ter wijziging van de gegevens dienen aan te bie den. Eigenhandig wijzigingen in deze gege vens aanbrengen is niet toegestaan. Tevens is een regeling getroffen met be trekking tot de extra distributiebescheiden, welke worden verstrekt aan personen, die zwaren of zeer zwaren arbeid verrichten. Wanneer de betrokken persoon dien arbeid ten gevolge van gewijzigde omstandigheden niet meer verricht, zullen de extra verstrekte distributiebescheiden weer bij den plaatselij ken distributiedienst moeten worden inge leverd. Aangezien in de practyk is gebleken, dat vele handelaren niet de noodige zorg in acht nemen bij het bewaren van de bonnen en andere distributiebescheiden, die zij onder hun berusting hebben, is bepaald, dat ieder, die terzake van de uitoefening van zyn beroep of bedrijf distributiebescheiden onder zich heeft, verplicht is de noodige zorg by het beheer en het bewaren daarvan aan te wenden. Han delaren, die op onverantwoordelijke wijze met distributiebescheiden omspringen, loopen der halve de kans met den strafreohter in aan raking te komen. Generoal-veldmaarscholk von Witzleben te 's-Gravenhage Op een beziohtigingsreis door de Westelijke gebieden is generaal-veldmaarschalk von Witzleben gisteren te 's-Gravenhage aangeko men. De veldmaarschalk heeft bij deze gele genheid een bezoek aan den militairen bevel hebber hier te lande, generaal der vliegers, Fr. Christiansen, en aan den rykscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden, rijksminister Seyss Inquart, gebracht. JANUS KUIPER GEHULDIGD. Men meldt ons uit Callantsoog: Dezer dagen vierde te Schagen de laatste en oudste der groote blauwe zeeridders Ja nus Kuiper, stiefzoon van Dorus Rijkers zijn 85sten verjaardag. Op zijn evacuatieadres te Schagen was het meer dan eivol daar zeer velen van hun belangstelling kwamen ge tuigen. Zoo was er het geheele bestuur van de Vereen. Moed Volharding Zelfopoffering, verschillende oud-ridders enz. Tal van bloem stukken versierden de kamer. Ook de post had druk werk gehad getuige de reusachtige berg brieven, kaarten, ansichten, kaartjes, enz. o.a. van burgemeester Ritmeester, een brief alleen geadresseerd aan „Den Leeuw van Nieuwediep" te Schagen (de post bracht hem terecht!!) wethouder van Loo enz. enz. Ten slotte sprak de wethouder Jan v. Dok een kort woord van gelukwensch onder aanbieding van een enveloppe met inhoud. Hierop hieven alle aanwezigen een drieweri hotra aan. Daarna was het een gezellig bij eenzijn waarin alle heldendaden van Janus de revue passeerden. Een nieuw model bankbiljet van 10 Ontworpen door C. A. Liort Cachet De directie van de Nederlandsche Bank maakt ingevolge artikel 17, lid 1, der Bankwet 1937 bekend, dat zij een nieuw model bank biljet van 10 in omloop zal brengen. Op de v o o r z y d e is de tekst: De Nederlandsche Bank betaalt aan toonder tien gulden, geplaatst in een geguillocheerde rozet waarvan de kleur van links naar rechts overgaat van blauw in donker grijsachtig groen. De handteekeningen van den secreta ris en van den president zyn respectievelijk links en rechts onder de rozet geplaatst. Het rechter gedeelte van het biljet wordt ingeno men door een gegraveerd portret naar het schilderij de schoone herderin van Paulus Mo. reelse. Het portret is geplaatst boven een compositie van geguillocheerde rozetten en hiermede te zamen gevat in een lyst van ge guillocheerde bladmotiefjes. Het linkergedeelte van het biljet is in het midden onbedrukt en toont bij doorzicht als watermerk het beeld van een ouden man. Verder komt ongeveer in het midden van het biljet eenige malen onder elkaar als water merk het getal ,10" voor, terwijl in den rech terbenedenhoek als watermerk de paraaf „J. F. de B." zichtbaar is Ter zijde van het portret-watermerk staan verticaal in sier- schrift de woorden „de Nederlandsche Bank" in blauwe kleur; onder het watermerk is een schelpvormige geguillocheerde figuur ge plaatst, waarin tusschen de kleuren blauw en bruinrood een figuur van fijne witte lijnen zichtbaar is. Het overige deel van de voor zijde van het biljet wordt ingenomen door een patroon van golvende lijnen, waarin de kleu ren bruin, grijsblauw en groen elkaar afwis selen; aan de bovenzyde is het getal „10" in gestreepte cijfers tweemaal aangebracht Op de achterzijde van het biljet staat een in rood, blauw en grijs gedrukt wapen schild, begrensd door geguillocheerde rozetten in de kleuren helderbruin, donkerbruin en groen en omsloten door smalle gelinieerde banden in helder- en donkerbruine kleur. De ruimten tusschen de banden zijn boven en onder het wapenschild gevuld door gestyleer- de afbeeldingen van oranjetakken in roode, blauwe en* grijze kleur. In het midden over het wapenschild en de rozetten zijn de woor den „De Nederlandsche Bank" in donkerbruine kleur geplaatst. Ter rechterzijde van het biljet is ter plaatse van het portret-watermerk een gedeelte onbedrukt gelaten. Dit gedeelte wordt omsloten door een veld van blauwe en gTijze horizontale golflijnen, waarop het getal „10" boven en beneden voorkomt. Het getal „10" is verder geplaatst in den linkerbovenhoek van het biljet. Onder het witte vakje is op een grijzen ondergrond de tekst van artikel 208 van het wetboek van strafrecht afgedrukt. De overige ruimte op de achterzijde van het bil jet is links gevuld met horizontale en rechts met verticale golflijnen in afwisselend groene en bruine kleur. Serieletters en nummers zyn driemaal in zwart gedrukt, n.l. links en rechts aan de bovenzijde en links aan de beneden- zijde van het biljet. Het woord „Amsterdam" en de datum zijn in den rechterbenedenhoek aangebracht. De namen van den ontwerper, C. A. Lion Cachet, en van de drukkers, Joh. Enschede en Zonen, zijn boven het portret watermerk in het witte vakje geplaatst. De biljetten zijn gedrukt op papier van on geveer 144 X 82 mm en gedateerd van 9 Juli 1940 af. watermerk kerbenedenhoek geplaatst. Vleesch op bon 15 De secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij deelt het volgende mede met betrekking tot de distributie van vleesch en vleeschwaren. De met 15 vleesch gemerk'e bonnen van de vleeschkaart geven gedurende het tijdvak van Donderdag 15 Mei tot en met Donderdag 22 Mei a.s. elk recht op het ..oopen van een half rantsoen vleesch, been inbegrepen of een half rantsoen vleeschwaren. De met 15 worst, vleeschwaren gemerkte bon geeft in bovengenoemd tydvak uitsluitend recht op een half rantsoen vleeschwaren. Het koopen met deze bonnen blijft geoor loofd tot en met Zater dag 24 Mei a.s. Het rantsoen vleesch, dat per twee bonnen kan worden gekocht, bedraagt 100 gram. Het rantsoen vleeschwaren, dat per twee bonnen kz~< worden gekocht, bedraagt 75 gram voor gerookt of gekookt varkens-, rund-, kalfs-, paarden- en schapenvleesch en voor gerookte worstsoorten, 100 gram voor gekookte worst soorten. rolpens en knakwors', 125 gram voor leverartikelen, tongenworst en nierbrood. 150 gram voor bloedworst of 100 gram verduur zaamde kip, eend, gans of kalkoen, been inbe grepen Nogmaals wordt er de aandacht op ge vestigd, dat de met één rantsoen vleesch gemerkte bonnen elk recht geven op 100 gram vleesch (been inbegrepen) of 1 rant soen vleeschwaren als boven omschreven. Dertien koopvaarders uit een Engelsch konvooi weggeschoten Strijd boven de Middellandsche Zee Mannheim en Keulen gebombardeerd Hét opperbevel van de weermacht Duikbooten hebben in een taaien aan val van verscheidene dagen op een door torpedobool jagers krachtig beschermd konvooi negen vijandelijke koopvaardij schepen van tezamen 56,248 ton tot zin ken gebracht Daarmede zijn door aanval len van het duikbootwapen op dit kon vooi, met inbegrip van de reeds vermelde resultaten, dertien vijandelijke koopvaar ders van tezamen 76,248 ton tot zinken gebracht. Hel luchtwapen bombardeerde in den af- geloopen nacht met goede uitwerking havensteden in Zuid - en Zuid-Oost Engeland. Gevechtsvliegtuigen brachten overdag voor de Schotsche kust een koop vaardijschip van 8000 ton tot zinken en in den afgeloopen nacht een klein oor logsschip bij Landsend. Door bommen en beschieting met boordwapens werden bo vendien twee groote koopvardijschepen en een patrouillevaartuig beschadigd. In Noord-Afrika hebben pantser auto's van Duitschlands Afrikaansche corps bij Tobroek een Britsche batterij vernield. Plaatselijke aanvallen van Britsche pantser wagens werden afgeslagen. By S o 11 o e m wederzijdsche activiteit van verkenners. Duït- sche gevechtsvliegtuigen en duikbommenwer pers bombardeerden tezamen met formaties van het Italiaansche luchtwapen ravitaillee- rings-inrichtingen van den vijand by To broek. In de haven werd een schip in brand gebombardeerd. In de baai van Soeda en ten Zuiden van het eiland Kreta beschadigden Duitsche ge vechtsvliegtuigen verscheiden koopvaardij schepen op ernstige wijze. Op het eiland Malta viel het Duitsche luchtwapen belangrijke militaire inrichtingen, o.a. het vliegveld Lucca en de haven La Va- letta met goede uitwerking aan. De vijand wierp vannacht met zwakke strijdkrachten bommen in West- en Zu id- West Duitschland. In eenige steden, o.a. Mannheim en Keulen, ontstonden branden in woonwyken en fabrieken. De schade en de verliezen aan dooden en gewonden zijn gering. Een formatie duikbommenwerpers onder bevel van den eerste-luitenant Rieger heeft zich bij den geslaagden aanval op een Brit sche vlootformatie voor Bengazi in den nacht van 10 op 11 Mei bijzonder onderscheiden. De Roode Zee tot operatie gebied verklaard Activiteit van Duitsche strijd krachten te verwachten Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Officieel wordt bekend gemaakt: Na de ontwikkeling van den oorlog in het Oosten der Middellandsche Zee moeten in de toekomst ook gevechtshandelingen van de Duitsche strijdkrachten op de Roode Zee ver wacht worden. Ieder schip dat dit, daarmede tot operatiegebied geworden, zeegebied be vaart, stelt zich bloot aan vernietiging door mijnen en andere oorlogsmiddelen. De Duitsche regeering waarschuwt derhalve dringend voor het bevaren van het in gevaar gebrachte gebied, dat als volgt is begrensd: Het Noordelijke deel van de Roode Zee met inbegrip van de golf van Suez en de golf van Akaba tot aan den Noordelijken keer kring. Uitgezonderd blijven de territoriale wateren van Saoedie Arabië. Een regeling voor het bevaren van het ge noemde operatiegebied door speciaal geken merkte pelgrimschepen blijft voorbehouden. De Italianen voltooien de be zetting van gebied in het Zuid-Oosten Strijd bij Solloem en Tobroek Het Italiaansche weermachtsbericht, num mer 342, luidt als volgt: Onze troepen hebben by de voltooiing van de bezetting der veroverde gebieden ten Oosten van Albanië Pech, Prizren, Tetovo, Gostivar en Kitsjevo bereikt. In Griekenland werd de bezetting van den Epirus en van de landstreken Akarnanië en Etolië voltooid en Missolongi en Lepanto in de Golf van Patras bereikt. In den nacht van Zondag op Maandag hebben formaties, gevechtsvliegtuigen van het Duitsche vliegercorps belangrijke doelen van de steunpunten op het eiland Malta met zicht baar succes aangevallen. In Cyrenaica levendige activiteit van Italiaansche en Duitsche vooruitgeschoven eenheden bij Solloem en Tobroek. Italiaan sche en Duitsche formaties vliegtuigen hebben herhaalde malen de steunpunten van Tobroek gebombardeerd. Een torpedobootjager werd getroffen. Munitie- en benzine-opslagplaatsen werden in brand geworpen In Oost-Afrika blyven onze troepen ondanks de grootste moeilijkheden held- haftigen tegenstand bieden, bezield en aan gespoord door de daad en het voorbeeld van den hertog van Aosta. Kerk en Onderwijs GEREF. KERKEN Beroepen: Te Rotterdam-Charlois, H. de Jong te Hoek van Holland. te Ede. Aangenomen: Naar Amsterdam, dr. J. Koopmans te Leiderdorp. Aangenomen naar Egmond a. d. Hoef en Eg- mond-Binnen C. M. Veenhuyzen, em. pred. te Amsterdam. REM. BROEDERSCHAP Bedankt: Voor Rotterdam, N. Blokker te Utrecht. Voorjaarsvergadering der Algemeene Synodale Commissie Eerste zitting 's-Gravenihage, 13 Mei. De president opende de vergadering, las voor Ps. 23 en ging voor in gebed. Daarna sprak hij een kort openings woord, wijzende op den ernst der tijden. De secretaris las de samenstelling der ver gadering voor: ds. J. W. J. Addink, president; ds. P. de Bruijn, vice-president; ds. K. N. E. Gravemeijer, secretaris; ds. J. P. van Brug gen, mr. J. H. Bybau, ds. J. W. Dippel; prt>f. dr. J .de Zwaan; ds. J. Boonstra en mr. 'C. de Roon Swaan. De agenda werd met verschillende punten aangevuld. De notulen van de vergadering van 28 Maart 1.1. werden gelezen en vastgesteld. Ge lezen werd een verslag van den secretaris over de afgedane spoedzaken. Verschillende vragen, naar aanleiding daarvan gesteld, werden beantwoord. Namens de gecommitteerden voor het toe zicht op de administratie van den quaestor- generaal, bestaande uit mr. J. H. Bybau, ds. J. P. van Bruggen, bracht de laatste rapport uiit. Besloten werd aan de synode voor te stellen den quaestor-generaal te dechargeeren en hem dank te zeggen voor zijn veelomvat tende arbeid. Tot commissie voor de enquete inzake de hulppredikers, bestaande uit ds. P. de Bruijn en ds. J. W. Dippe, bracht de laatste rapport uit. Naar aanleiding hiervan ontspon zich een breede discussie, over de vraag of het wen- sahelijk kan worden geacht, dat theologische candidaten tot hulpprediker worden benoemd. Het rapport werd met dank aanvaard. Daarna werden behandeld de aanvragen uit het fonds voor noodlijdende kerken en personen. De president sloot vervolgens de zitting en verdaagde de vergadering tot Woensdagmor gen 10 uur. Op 21 Mei a.s. zal 't 25 jaar geleden zijn, dat D s. J. Hoekstra, predikant der Geref. Kerk te Sdhoonhoven, het predikambt aan vaardde. De a. s. jubilaris werd 4 September 1878 te Groningen geboren. Na de H.B.S. volgde hij 't onder wijs op de Chr. Nor maallessen en be haalde na een jaar de onderwijzersakte. Eerst was hij onder wijzer aan de Chr. Nat. School te Gro ningen en later eerste onderwyzer aan de eerste Geref. school aldaar. In 1906 Volg de zijn benoeming tot hoofd der Chr. school te Vries. Hoe zeer hy edhter ook met vollen yver het Chr. onderwijs diende, toch ging zijn ver langen er naar uit de Geref. Kerken als die naar des woords te mogen dienen. De studie daartoe begonnen werd met gunstigen uitslag bekroond: in 1916 werd de heer Hoekstra candidaat in de theologie. Dezelfde plaats, waar hij tien jaar hoofd der Chr. school was geweest, beriep hem als predikant. Na twee jaar (van 19161918) de kerk van Vries gediend te hebben, vertrok hij naar Ten Post (5 Oct. 1918), daarna naar Dalfsen (8 Oct. 1922) om op 6 Nov. 1927 zyn intrede te Schoonhoven te doen. Ds. Hoekstra neemt in de classis Gouda een vooraanstaande plaats in. Hij is deputaat voor de Zenddng, voor art. 11 en 13 K. O. en art. 19 K. O. Ook maakt hij deel uit van depu- taten voor Kerkvisitatie, en is telken jare lid der Part Synode van Zuid-Holland CN.). Hij is een warm pleitbezorger voor de Geref. jeugdbeweging en gaf den stoot tot oprichting van een knapen- en meisjesvergadering, van de Mannenvereen. Calvijn en de Vrouwen- vereen. Persis. Er heeft zich een commissie gevormd tot herdenking van 't zilveren ambtsjubileum van Ds. Hoekstra in een samenkomst op 21 Mei a.s. in de Geref. Kerk. Het ligt in 't v nemen van Ds. Hoekstra op Zondag 25 Mei een gedachtenisrede te houden. UNIE VAN BAPTISTE GEMEENTEN. De Bapt gemeenten in Friesland zullen morgen 'Donderdag) te Leeuwarden een be- sturenconferentie houden in de Bapt. kerk aldaar. In de morgenvergadering zal ds. G. W. Tij man, Bapt, predikant te Sneek, refereeren over: ,.De toekomst des Heeren", terwijl in de middagvergadering als referent optreden zal ds. F. E. Huizinga, Bapt. predikant te Leeu warden. De conferentie zal om 10 uur aan vangen. GIFTEN EN LEGATEN. Wylen mevr. de wed. H. G. KuiperZwiers te Assen heeft aan de Ned. Herv. Gem. van Dedemsvaari een bedrag van 20.000 gelega teerd, waarvan 15.000 aan de kerkvoogdij ten behoeve van een nieuwe toren met uur werk en verlichte wijzerplaat of carillon en 5000 aan de diaconie ten bate van het Oude- liedenhuis. Voorts legateerde zij aan de afd. van den Ned. Prot. Bond, die van het Groene Kruis en aan den Diaconessenarbeid te De- demsvaart elk 2500. Von Papen terug in Ankara Naar S.P.T. uit Ankara meldt, is de Duitsche ambassadeur in Turkye, von Papen, te Ankara aangekomen. Op het oogenblik zyn nog geen berichten ont vangen aangaande besprekingen van den ambassadeur met de Turksche regeering, doch men verwacht dat deze besprekin gen spoedig plaats zullen hebben. Dr. E. J. W. Posthumus Meyjes A.s. Zondag viert de bekende Haagsche emeritus-predikant der Ned. Herv. kerk, dr. E. J. W. Posthumus Meyjes, zijn 70sten verjaardag. Dr. Egbert Johannes Wernhard Posthumus Meyjes werd 18 Mei 1871 te Amsterdam, waar zyn vader zoowel als zijn grootvader predi kant zijn geweest en waarheen hij ook meer malen is beroepen, geboren. Hij bezocht het gymnasium te Amsterdam en studeerde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht theologie, r hij in 1889 met wijlen prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine als student werd in geschreven. In 1894 candidaat geworden in Utrecht, promoveerde hij in 1895 aan de Utrechtsche hoogeschool onder prof. dr. H. G. Kleyn tot doctor in de theologie op een proefschrift getiteld: „Jacobus Revius, zijn leven en werken". Uit tal van beroepen werd dat naar Heinenoord de oude gemeente Talma en Pierson aangenomen en 28 Juli 1895 bevestigde zijn vader hem aldaar en deed dr. Posthumus intrede met Hand. 10:36. Ook hier werd voor tal van beroepen bedankt. In 1899 werd dat naar Middelburg aange- en, waar wijlen ds. N. M. de Ligt hem bevestigde en waar de nu 70-jarige intrede deed met 2 Tim. 2:19. Hier was dr. Posthumus bestuurslid van de Chr. school en mede stichter van het Chr. Mil. tehuis. Tweemaal werd hier een beroep naar Amsterdam en éénmaal naar den Haag afgeslagen. Een tweede beroep naar den Haag, waar dr. Posthumus met niemand minder dan met dr. J. R. Slotemaker de Bruine en dr. J. H. Gunning op het drietal stond, werd aange nomen en 21 Sept. 1902 bevestigde wijlen ds. D. J. Karres hem als opvolger van dr. J. A. Gerth van Wijk in de Haagsche gemeente, xna dr. Posthumus 24 Sept. d.o.v. zijn intrede deed met 2 Peti*. 1:19. In de Nieuwe kerk vond dr. Posthumus zijn wijkkerk en de oude stad met haar beruchte Bagijnebuurt was hier aan zijn herderlijke zorgen toevertrouwd. Ds. Posthumus is een in den lande alom bekende persoonlijkheid. Tal van jaren maakte hij deel uit van het hoofdbestuur van de Ned. Middernachtzendingvereeniging en van 19091939 was hij voorzitter- van de Haagsche afdeeling. Tot 1935 was hij ook lid van de commissie van beroep van de Ver. voor Chr. Volksonderwijs. In zijn woonplaats stichtte hij mede het Chr. gymnasium waar van hij het curatorium als secretaris heeft gediend. Voor de Ned. Middernachtzending vereeniging stichtte hy in den Haag twee tehuizen De Laakkapel verrees door zijn voortvarend Initiatief. Ook was hij vele jaren lid van de missie van advies van de Haagsche af deeling van den Chr. Nat. Werkmansbond. Ook stichtte hij in den mobilisatietijd '14'18 mede in Den Haag enkele tijdelijke mil. tehui- Ook was dr. Posthumus voorzitter van de Haagsche afd. van het Ned. Zendelingen genootschap, idem van de Stuiversvereeniging ten bate van de Herv. scholen alsmede van de afdeeling van de Confessioneele Vereeni- ging. Meerdere nieuwe kerkgebouwen heeft dr. Posthumus in zijn Haagsche periode in deze gemeente zien verrijzen. Daarnaast moet ook gememoreerd de speur zin van den 70-jarige, die ook uitkwam in zijn publicaties. Nemen we eerst de door hem ngelegde en in de groote kerk aangebrachte serie portretten van de Herv. predikanten van Den Haag sedert de Reformatie. Dan zijn geschriften: Op het fundament van de Apos telen en Profeten; De opgang uit de hoogte; Kerkelijk 's-Gravenhage in vroeger eeuw; Jo hannes Vollenhove een Haagsch dichter-pre- dikant uit onzen gouden eeuw; Gode de heer lijkheid; Herinneringen uit wijk IV der Ned. Herv. Gem. te 's-Gravenhage; Gedenkboek bij het bestaan van het 's-Grav. Chr. gymna sium; Gedachteniswoord na het ontslapen van H. M. de Koningin-Moeder; Het kiescollege der Ned. Herv. gem. te 's-Gravenhage van 18611931; Herv. 's-Gravenhage in de 19de eeuw, terwijl tal van preeken van zijn hand verschenen in de serie Van goedertierendheid en recht. Bijdragen publiceerde dr. Posthu mus in het weekblad De Geref. Kerk en het tijdschrift Troffel en Zwaard. Vele historische artikelen heeft hij ook in de 's-Grav. Kerk bode gepubliceerd. De verdiensten van dr. Posthumus vonden erkenning in zijn benoeming tot officier in de Orde van Oranje-Nassau; tot lid van de Mij. der Ned. Letterkunde te Leiden; idem van het Historisch Genootschap te Utrecht en van het Zeeuwsch genootschap der Weten schappen te Middelburg. Dr. Posthumus, die 1 Juli 1939 eervol eme ritaat ontving, zal zijn 70sten verjaardag met het oog op de tijdsomstandigheden en zijn ge zondheidstoestand slechts in huiselijken kring vieren. VERBAND GEREF. EVANG. COMMISSIES. Ter jaarvergadering van het Verband van Gereformeerde Evangelisatie-commissies, op Woensdag 4 en Donderdag 5 Juni in de Toren, laankerk te Hilversum zal Ds. D. R i n g n a 1- d a, van Drachten, spreken over het onder werp: „Kansen voor het Evangelie". In de avondvergadering, welke om zeven uur begint, komen huishoudelyKe zaken, jaar verslagen en bestuursverkiezing aan de orde, waarna Dr. P. G. Kunst, van Amsterdam, een rede houdt over: „Hoe werkt de Evange- 1 isatie-Commissie?" Donderdagmorgen om 9 uur spreekt Prof. Dr. J. H. Bavinck over „Evangelisatie en methodisme". De middagvergadering van dien dag is gewijd aan een bespreking over dit onderwerp. Ds. G. Laarman van Hilversum spreekt een slotwoord. ONDERWIJSBENOEMINGEN. NIEUWLEUSEN. Benoemd tot tijdelijk onder wijzeres aan de Bijz Lagere School (E 17). mej. G H Wilnis te Hoogeveen. Utrecht. Gepromoveerd op proefschrift getiteld: ,.Het vitamine A-gehalte van het bloed se rum" tot doctor in de geneeskunde aan de rijksuniversiteit te Utrecht, de heer H. W. Scalongne. arts. gebo- Amstrrdam. Doctoraal i JOU. Nijmegen. Candida: de heer L. de i de heer P J. Maa D. SundermeUer Vierpolders Leiden. Examen van apothekers didaten, geslaagd mej. K. Kranendonk, Zeist.

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1