GZHIMZËBB® SATERDAG 10 MEI 194! Doelen in Midden-Engeland aangevallen Groote branden en ontploffingen Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Zeer sterke formaties van het Duitsche luchtwapen hebben in den afgeloopen nacht in opeenvolgende golven met goed effect verscheidene voor den oorlog be langrijke doelen in Midden-Engeland aangevallen. Groote branden en ont ploffingen werden waargenomen. Volgens de eerste mededeelingen van den Engelschen berichtendienst waren de aan vallen van het Duitsche luchtwapen in den nacht van Donderdag op Vrijdag gericht op gebieden in Noord-Oost-Engeland, het Noor den en Oosten van de Midlands en Oost- Anglia. Ook in het Londensohe gebied is het hier en daar tot het neerwerpen van bommen gekomen. Volgens het communiqué van het Engel sche ministerie van luchtvaart waren eenige Duitsche luchtaanvallen in den nacht van ^Donderdag op Vrijdag gericht op het Hum- bergebied en op twee districten in het Noor den van de Midlands. In het Humbergebied is „aanzienlijke schade" ontstaan en volgens de voorloopige berichten zullen de verliezen aan menschen- levens waarschijnlijk „zeer ernstig" zijn. Als resultaat van de Duitsche aanvallen op andere gebieden, o.m. op een stad aan de Noordkust en op districten in Zuid-Oost En geland, met inbegrip van Londen, noemt het officieele Engelsche communiqué „geringe schade", die „slechts op eenige plaatsen iets ernstiger" is. Britsche aanvallen op Hamburg en Bremen Het D.N.B. meldt uit Berlijn: 1 In den afgeloopen nacht vloog de vijand met vrij sterke strijdkrachten naar Noord- West en Noord-Duitschland. Er werden brisant- en brandbommen geworpen op ver scheidene plaatsen, o. m. op Hamburg en Bremen. Volgens de tot dusver ontvangen berichten is het den Duitschen afweer gelukt de vijan delijke formaties uiteen te drijven en op die wijze het effect van den aanval met succes te verzwakken. Noemenswaardige schade is tot dusver niet gemeld. Vijf vijandelijke vliegtuigen zijn in den loop van den nacht neergeschoten. De uitwerking der Duitsche luchtaanvallen Associated Press meldt uit een ongenoemde kustplaats in het Noord-Oosten van Engeland vermoedelijk Huil dat men nog druk bezig is om de branden te blusschen, welke door de Duitsche luchtaanvallen ontstaan zijn, en te trachten menschen onder het puin vandaan te halen. Het aantal slachtoffers is nog niet b.ekend. Bij den aanval in den nacht van Woensdag op Donderdag is brand ont staan in de geheele industrie- en havenwijk. Vervolgens werden er brisantbommen ge worpen, welke vele gebouwen verwoestten. Heèle reeksen straten zijn in puin gelegd. Troepen heipén de brandweer bij het blus- schingswerk. Hier en daar stagneert de wa tertoevoer, zoodat lange brandslangen naar de haven gelegd moesten worden. Britsch vlooteskader aangevallen Torpedo's troffen doel Een Engelsch vlooteskader, dat Donder dagmiddag laat door Italiaansche verken ningsvliegtuigen in het Westen van de Mid- dellandsche Zee was ontdekt, is in de avond schemering, naar een speciale correspondent van Stefani meldt, aangevallen door een formatie Italiaansche torpedovliegtuigen, die vergezeld waren van gevechtstoestellen. Een kruiser kreeg een voltreffer van een torpedo. Bij een tweeden, door een andere formatie torpedovliegtuigen uitgevoerden aanval is een vliegkampschip met twee torpedo's aan den boeg getroffen. De Italiaansche aanval werd uitgevoerd onder de slechtst mogelijke weersomstandigheden en ondanks fel vijan delijk afweervuur. Felle luchtaanvallen op Engelsche oorlogsschepen Het Italiaonsche weermachts- bericht In zijn= weermachtsbericht no 338 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: „Onze verkenningsvliegtuigen hebben gisteren, in het Westelijke bekken van de Middellands.che Zee een groot vijandelijk konvooi opgemerkt, dat be schermd werd door twee linieschepen,, een vliegkampschip, en een onbekend aantal kruisers en torpedobootjagers. Onze torpedovliegtuigen, door jagers ge ëscorteerd, deden een stoutmoedigen aanval op de vijandelijke vlooteenheden en torpedeerden twee kruisers, een torpe- dobootjager en een groot schip. Ver volgens werd de vijandelijke vloot- "formatie hevig aangevallen door onze formaties bommenwerpers, welke een linieschip, het vliegkampschip en twee groote schepen troffen. Laat in den mid dag en gedurende den nacht troffen "onze torpedovliegtuigen het vliegkamp schip en een linieschip ten tweeden male. Tijdens de hevige luchtgevechten tus schen onze jachtvliegtuigen en de vijandelijke jagers, die het konvooi be- 'schèrmen, zijn dertien Britsche vlieg tuigen van het type Defiant en Hurricane neergehaald. Van onze machines zijn er .vijf niet teruggekeerd. Drie vliegtuigen werden beschadigd met gewonden aan boord. Drie andere Engelsche vliegtuigen zijn door Duitsche jagers neergehaald. In de E g e 1 s c h e zee hebben onze af- dèelingen infanterie en mariniers met mede werking van lucht- en vlootstrijdkrachten de eilanden Samos en Furni bezet. Onze luchtformaties hebben met torpedo's twee groote schepen getroffen en een kruiser van 7000 ton, welke werd opgemerkt met zware slagzij en omgeven door vlammen en rook. In Noord-Afrik a activiteit van de artillerie aan het front van Tobroek. In den nacht van 7 op 8 Mei is Bengazi aan een bombardement uit de lucht onderworpen. Er vieien weinig slachtoffers en de schade is van geen beteekenis. Duitsche luchtfor maties hebben aanvallen gedaan op vijande lijke inrichtingen en vijandelijke schepen, welke in de haven van Tobroek voor anker lagen. Twee schepen werden getroffen en zwaar beschadigd. Ih Oost-Afrika is de vijand er na een intense voorbereiding met artillerie en lucht macht in geslaagd een van onze stellingen in densector van Aladji te bezetten, doch hij werd hieruit verdreven door een krach- tigen tegenaanval onzerzijds, waarbij hem gevoelige verliezen werden toegebracht. De strijd in Abessinie Over het beloop van den strijd in Abessinië wordt te Rome in politieke kringen de vol gende uiteenzetting gegeven, aldus het D.N.B.: De Italianen strijden in drie afzonderlijke groepen. Pe eerste groep vecht onder per soonlijk bevel van den onderkoning den her tog van Aosta in het gebied van Amba Aladsj, op ongeveer 400 kilometer ten Noor den van Addis Abeba. Dit is de belangrijkste sector, waar heftig wordt gevochten. De Italianen doen aanvallen, de Engelschen tegenaanvallen. De tweede groep staat in den omtrek van het Tanameer bij Gondar. De derde opereert onder bevel van generaal Gazzera in het gebied van Djimma en Galla in het Zuid-Westen van Abessinië. Hier be vindt zich het uitgestrekte gebied van groote meren en onbetreden oerwouden. Tot dus verre zijn de Engelschen hier nog niet verder opgerukt. Voorts bevinden zich hier en daar nog centra van Italiaanschen tegenstand. De strijd in Irak Engelschen verlaten Syrië De Syrische pers meldt dat de Engelsche consulaten te Beiroet en Damas hun bur gers hebben aangeraden het mandaatsgebied te verlaten. Aan de joodsche jeugd In Palestina Het te Telaviv verschijnende blad Telaviv bevat een oproep aan de joodsche jeugd. Daarin wordt deze opnieuw aangemaand zich op te geven voor het Engelsche leger. De oor log in Irak, zoo schrijft het blad is voor de joden een ernstig gevaar. De joodsche staat in Palestina zal ondergaan, als Groot Bri- tannië den oorlog in het naburige Oosten ver liest Dit gevaar dreigt. Het geheele joden dom moet groote offers brengen om den Engelschen aan de overwinning te helpen. Zonder deze overwinning is er voor de joden in Palestina geen toekomst meer. De Duitsch—Fransche onderhandelingen Berlijn volhardt bij zijn voorbehoud De berichten in de buitenlandsche bladen over het succes der onderhandelingen tus- schen admiraal Darlan en Otto Abbetz, den Duitschen ambassadeur te Parijs, staan te Berlijn in het middelpunt der politieke be langstelling. De Duitsche bladen, getrouw aan het beginsel, dat over onderhandelingen niets gepubliceerd kan worden, voordat een definitief resultaat is bereikt, hebben tot nu toe geen commentaar geleverd, aldus meldt ae Berlijnsche correspondent van het'S.P.T. In de Wilhelmstrasse is verklaard, dat men zich op het oogenblik nog niet over "de moge lijkheid of Frankrijk de politiek van vóór 13 December 1940 zal hervatten kan uiten, maar dat men met belangstelling van de berichten over deze kwestie heeft kennis genomen. In gewoonlijk goed ingelichte kringen is men geneigd groote beteekenis te hechten aan de verklaring in <3e Petit Parisien die spreekt over een nieuwe phase in de Duitsch-Fransche onderhandelingen. Tegen de berichten, die in het buitenland zijn verspreid, volgens welke Duitschland als tegenprestatie doortocht voor de Duitsche troepen naar de Middellandsche Zee zou hebben geëischt, is in de Wilhelmstrasse met groote stelligheid opgetreden. „Het is niet moeilijk na te gaan", verklaarde een officieele woordvoerder, „uit welke geestesgesteldheid deze berichten voortkomen." De vragen van buitenlandsche journalisten in de Wilhelm strasse, betroffen gisteren vooral den stand der onderhandelingen tusschen Duitschland en Frankryk. Men zeide, dat deze nog niet gesloten waren en dat te zijner tijd een offi cieele mededeeling gepubliceerd zal worden, indien daartoe tenminste aanleiding bestaat. Gibraltar verbittert de Spanjaarden „Spanje is geen Niemandsland" Merry del Val, de. chef van de buitenland sche persafdeeling te Madrid, herinnert in een artikel, dat door alle provinciale bladen is gepubliceerd, aan de uitspraak van Napo leon, dat Gibraltar den Engelschen geen voor deel brengt, maar een altijd pijnlijke doorn in het vleesch van Spanje is. Gibraltar, air" - de schrijver, weegt op de Engelsche troepen en verbittert de Spanjaarden. Het getuigt van het feit, dat in de laatste eeuwen over het lot van Spanje werd beschikt in de kansela rijen van andere landen. Deze tijden zijn ech ter voor goed voorbij. Franco heeft Spanje de overwinning op het terrein der buinemand- sche politiek verschaft, hij zal het op het ge bied der buitenlandsche politiek onafhanke lijk maken. In buitenlandsche radio-uitzen dingen is den laatsten tijd gezegd, dat het Iberische schiereiland ongetwijfeld het vol gende oorlogstooneel zal zijn. Het kan -voor niemand verborgen blijven, dat Spanje zich tusschen twee strijdende legers bevindt. Men kan echter slechts vaststellen, dat Spanje geen Niemandsland-is. Indien de oorlog inderdaad over het schiereiland moet woeden zal Franco wel weten, op welke wijze de belangen van Spanje het beste gediend zijn en daarnaar zal hij handelen. De Wilhelmstrasse over de houding van Ankara Factoren van de Turksche buiten landsche politiek Sohweizerische Press Telegraph meldde gisteravond uit Berlijn: In de Wilhelmstrasse is vanmiddag op indi recte wijze de aandacht gevestigd op een wijziging in de houding van sommige Turk sche kringen, die tot nu toe niet wegens een bijzondere pro-Duitsche houding van zich hebben doen spreken. Terwijl de vorige week reeds verscheidene bladen op de fouten van Engeland op den Balkan hadden ge wezen, deed het blad Tasviri Efkiar een scherpen aanval op president Roosevelt. „Dit is een -nieuw geluid" verklaarde de woordvoerder. Hij wees erop dat de beteeke nis van deze stellingneming niet onderschat moest worden. De Duitsche ambassadeur te Ankara, von Papen, vertoeft nog steeds in de rijkshoofd stad en heeft vanmorgen een bezoek aan het ministerie voor buitenlandsche zaken ge bracht. Op de vraag van een buiterdandschen journalist of Duitschland bij de besprekingen tusschen de Turksche regtering en den Irak- schen minister van oorlog te Ankara betrok ken zal worden, kon geen antwoord worden gegeven. Over het onderwerp van deze be sprekingen, is tot dusver nog niets bekend, al zijn er enkele Turksche persstemmen volgens welke het conflict in Irak spoedig tot het verleden zal behooren. Uit de laatste berich ten uit Irak blijkt, dat de Engelschen op enkele punten in de meerderheid zyn. Hoewel het zeker is dat een nederlaag van Engeland in Irak een radicalen omme keer in de houding van Turkije teweeg gebracht zou hebben, zijn de gevolgen van een Britsche overwinning moeilijk te schatten. Turkije Is in de Wilhelmstrasse in den loop der week voor zijn correcte houding inzake de Dardanellen geprezen en men heeft gewezen op den wensch van de Turksche regeering om haar neutraliteit te. bewaren. Ofschoon van Engelsohe zijde ongetwijfeld sterke pressie te Ankara wordt uitgeoefend, begrijpt president Inönö heel goed de delicate situatie waarin zijn land-verkeert. In het begin dezer week is in de Wilhelmstrasse gezegd: „Vele landen hebben hun politiek met de ondervindingen van den laatsten tijd in overeenstemming gebracht. Waar schijnlijk duidt dit ook op Turkije, of schoon geen concrete feiten ter staving van een dergelijke houding zijn aan te wijzen. Het artikel van Karl Megerle in de „Ber liner Börsenzeitung" van hedenmiddag heeft in dit verband aller.aandacht. Megerle wijst erop dat de Duitschers zoowel aan de Zwarte als aan de Egaeïsche zee staan. „Het is be grijpelijk, dat deze verandering van den toe stand in Turkije overlegd wordt De bespre kingen kunnen zich in een rustige en vriend schappelijke atmosfeer ontwikkelen." Megerle zegt voorts, dat de vrees voor annexatie plannen van Duitschland door Amerika en Engeland werden aangekweekt. Men is van meening dat vooral: in: Turkije, de militaire en politieke oplossing- van de Balkankwestie indruk heeft gemaakt. - - t - ALG. FRIESCHE LEVENSVERZ.-MY LEEUWARDEN BURMANIAHUIS VAN 1845 AMSTERDAM. VAN BRIENENHUIS BEIDER GARANTIE VOOR ALLE VERZEKERDEN Troepen en oorlogstuig naar Manilla Het D.N;B. meldt uiji Tokio: - Volgens een Doibëricht Uit Manilla is vandaag het Amërikaansche vrachtschip Washington, groot 24;000 b.r.t., met troepen en oorlogsmateriaal aan boord, in Manilla aan gekomen. Het aantal der troepen is niet be kend. United Press meldt uit Manilla: Het Amerikaansclre troepentransportschip Washington is hier met versterkingen ge arriveerd. Deze zouden uit .2000- soldaten be staan. Bovendien'had het schip een aantal vliegtuigen aan boord, het juiste aantal werd geheim gehouden. Naar verluidt zou president Quezon van plan zijn den Vereenigde Staten een leening van 200 millioen dollar te verzoeken om daar mede Philippijnsche producten als copra en tabak te valoriseeren, daar de export van deze producten naar de Vereenigde Staten ten gevolge van het gebrek aan scheepsruimte op het oogenblik met mogelijk is. Lloyd George wellicht in het Engelsche oorlogskabinet In welingelichte kringen te Londen vernam Schweiz. Press Telegraph, dat Lloyd George een belangrijken post in het oorlogskabinet van Ohurchill zal worden aangeboden. Als minister zonder portefeuile zal hij van het kabinet deel uitmaken. Daardoor wordt hij in de gelegenheid gesteld zich van de belang rijkste besluiten op de hoogte te stellen. Beperking van grondstoffen verbruik in Duitschland Staai en gegoten ijzer Schweiz. Press Telegraph meldt uit Berlijn: De regeering heeft heden een nieuwe ver ordening gepubliceerd, die de vervaardiging van een groot aantal gébruiksvoorwerpen uit staal en gegoten ijzer verbiedt. Kinderwagens, fietsen, motorrijwielen, elec- trische kachels, straatlantaarns, huisraad en keukengereedschap, naalden, melkbussen, messen, scharen zijn enkele grepen uit de lange, zeer gedetailleerde lijst van voorwer pen, waarvoor de fabrieken geen contracten meer zullen aanvaarden. Loopende contrac ten zullen evenwel afgewerkt worden. De verordening voorziet in een groot aantal uit zonderingen. vooral ten behoeve van genees kundige instellingen, e.d. Alleen de „PhiliShave" 6 heeft «e» roieerende beitel*, een speciaal ontwikkelden motor die altijd, hoe stug de baard ook ia, op de juiste snelheid draait. De huidspanner hondt de huid strak en verzekert anel en grondig scheren. Het ap paraat met den ronden kop. Prijsa 24.80 HI LI PS Redevoering van Halifax Lord Halifax, de Britsche ambassadeur, die een propagandareis van zeven dagen door het Midden-Westen maakt, heeft te Chicago voor vertegenwoordigers van de pers verklaard, dat Engeland dringend groote hoeveelheden materiaal uit de Staten noodig heeft. Vooral moet dat materiaal ook op de plaats van be stemming aankomen. Hoe, dat is een zaak der Vereenigde Staten. Halifax gelooft, dat bin nen drie of vier maanden met den slag od den Atlantischen Oceaan de beslissing zal vallen. Hij zinspeelde er ook op, dat hij met het staatsdepartement besprekingen heeft ge voerd over den toestand in het onbezette deel van Frankrijk, de Middellandsche Zee en over de Spaansche kwestie, die naar zijn meening voor het geheel van den oorlog van groote beteekenis is. Voor het hotel, waar Lord Halifax zijn in trek had genomen, is door leden van anti- oorlogsorganisaties een pro testbetooging ge houden De betoogers hadden borden bij zich met de leus„Stuurt Halifax terug naar Halifax", „Denkt aan Duinkerken". „Wij protesteeren tegen het bezoek van den am bassadeur die ons wil wijsmaken, dat dit onze oorlog is." (D.N.B.) Nader meldt het D.N.B., dat Lord Halifax nog heeft beweerd, dat de Duitsche generale staf de mogelijkheid van een invasie in Amerika heeft bestudeerd, doch vastgesteld heeft, dat die op het oogenblik onuitvoerbaar is. Wat echter thans onmogelijk schijnt, zoo zeide Halifax, kan te zijner tijd mogelijk worden. De ambassadeur trad ook nog in de oor logsdoelen van Engeland, waarbij het voor naamste streven is den oorlog te winnen, waarop een vrede moet volgen, die den kleinen man welstand zou moeten brengen en den waarborg niet tot slavernij te worden gebracht. De vrede moet bovendien de inter nationale veiligheid en stabiliteit, een systeem van oeconomische samenwerking tusschen Vrije volken en een op het vertrouwen in het gegeven woord berustend verkeer tusschen de naties waarborgen. Aan deze „nieuwe wereldorde" moeten, zoo verklaarde Lord Halifax, de Vereenigde Staten met liet Brit sche Empire samenwerken. Het Suezkanaa! gebombardeerd Het Egyptische ministerie van binnenland- sche zaken heeft bekend gemaakt, naar de Londensche berichtendienst heeft gemeld, dat vijandelijke vliegtuigen Woensdagnacht het Suezkanaal hebben gebombardeerd. Het tele- graafgebouw, wegen en spoorwegenzijn ge troffen. De aanval heeft twee uur geduurd Alexandrië heeft tweemaal luchtalarm, ge had. (D.N.B.). Rede van Roosevelt aangekondigd Op 14 Mei zal president Roosevelt in Chi cago eeh rede uitspreken ter gelegenheid van dé-recéptie, die de leiders van 20 Ibero- Amerikaansche missies te zijner eere in het gebouw van de pan-Amerikaansche unie zullen geven. Eenige dagbladen verwachten sënsationeele verklaringen. (D.N.B.). Binnenlandsch Nieuws Engelsche luchtaanvallen op ons land Drie dooden. Het A.N.P. meldt: Gisternacht hebben een aantal Brit sche vliegtuigen boven ons land gevlogen. Daar dit óp groote hoogte geschiedde en de uitgeworpen bómmen dus niet gericht konden wórden, vielen deze zeer willekeurig neer, de meeste op het vrije veld en te zamen zonder eenige noemenswaardige schade aan te rich ten. Helaas echter werd in een dorp in het noorden van het land een dubbele woning getroffen en geheel vernield; hierbij zijn drie dooden en twee licht gewonden te betreuren. Ook geraakte een woonhuis door een brand bom in brand; het brandde geheel uit. Ten slotte werden nog eenige stuks klein vee ge dood. Verordeningenblad Vandaag zal een nieuw verordeningenblad verschijnen, met de verordeningen nr. 84 over het buiten omloop brengen en intrekken van rijkscredietkasmunten; nr. 85 over de invoering van Wehrmacht- bezugscheine en Wehrmachtsmarken voor den aankoop van gedistribueerde levens- en voe dingsmiddelen; nr. 86 over nadere regelingen bij onteigenin gen en nr. 87 over het prijzen van goederen en diensten. HAZARDSPEL Een inval in een huis te Amsterdam. Op vermoeden, dat in een benedenhuis aan de Ruysdaelkade te Amsterdam, gelegenheid werd gegeven tot het deelnemen aan verboden kansspel, heeft de politie daar Donderdag een inval gedaan. Onder leiding van een inspecteur van poli tie drongen eenige agenten, na een schutting le zijn overgeklommen, aan de achterzijde de woning binnen, waar zij in een kamer ze ven personen aantroffen, die zich met hazard spel bezighielden. Een bedrag van ongeveer 10 lag op tafel. Tegen alle aanwezigen is proces-verbaal op gemaakt. De bewoner, een werklooze, werd meegenomen naar het bureau Stadhouderskade waar hem een verhoor werd afgenomer.. 10-15 Mei 1940 Men deelt ons van bevoegde zijde mede: Ongetwijfeld zullen in de komende dagen onze gedachten terug gaan naar de gebeur tenissen, welke zich het vorig jaar in ons land tusschen den lOen en den 15en Mei hebben voltrokken. Bij menigeen zal wellicht de neiging opkomen op eenigerlei wijze aan zijn gevoelens van rouw uiting te geven. Hoe begrijpelijk deze neiging ook moge schijnen, de bijzondere omstandigheden, waarin ons land sedert de Mei-dagen het vorig jaar is komen te verkeeren, maken het in het belang van ons land en van eiken Nederlander ongewenscht en mitsdien ontoe laatbaar, deze gevoelens op zoodanige wijze tot Uitdrukking te brengen, dat dit zou kun nen leiden tot demonstraties tegen de bezet tende macht of tot verstoring der openbare orde. Het Ij dan ook de uitdrukkelijke wensch van de bevoegde Duitsche autoriteiten, dat alles, wat als een demonstratief gebaar van de Nederlandsche bevolking beschouwd zou kunnen worden, onvoorwaardelijk achter wege blijft Daartoe behooren ook plechtig heden bij oorlogsgedenkteekenen, kerkelijke en andere bijeenkomsten tot herdenking gevallenen, inzamelingen ten behoeve van de oorlogsslachtoffers en dergelijke. Ook dient het leggen van bloemen op de graven, wan neer dit in gesloten formatie* of anderszins in groepsverband geschiedt achterwege te blijven. Het ontmoet evenwel geen bezwaar, indien in de dagen van 1015 Mei op de graven van de in den oorlog gevallenen door de nabestaanden bloemen worden gebracht mits hieraan elk demonstratief karakter ontbreekt Nederlandsch vrachtschip getorpedeerd De Saleier op den Atlantischen Oceaan tot zinken gebracht Het DNB meldt uit New-York: Marinekringen alhier deelen de torpe deering mede van het Nederlandsche vracht schip „Saleier", dat op reis van Engeland naar New York in het noordelijke deel van den Atlantischen Oceaan tot zinken is ge bracht 35 leden van de bemanning zouden daarbij zijn omgekomen. Het stoomschip Saleier wag eigendom van de Stoomvaart Maatschappij Nederland te Amsterdam. Het mat 6563 ton bruto en 4081 ton netto en werd in 1920 te Port Glasgow gebouwd. Calculatievoorschriften voor de confectie-industrie De Staatscourant van gisteren bevat een beschikking van den secretaris-generaal van handel, nijverheid en scheepvaart, waarin wordt bepaald: Art 1. Deze beschikking verstaat onder: fabrikant: hij, die zijn normaal bedrijf maakt het fabriekmatig verwerken of doen ver dienende textielgrondstoffen, met uitzon dering van dengene, die uitsluitend in eigen bedrijf vervaardigde tricotstoffen verwerkt of doe*, verwerken; artikelen: artikelen, gefabriceerd uit stoffen, teheel of gedeeltelijk vervaardigd uit wol, unstwol, katoen, linnen zijde, kunstzijde eh alle ter vervanging hiervan dienende textiel grondstoffen. - Art. 2. 1. De prijs, waarvoor een fabrikant zijn artikelen ten hoogste mag verkoopen of te koop aanbieden, bedraagt de som van de vol gende factoren: a. den inkoopsprijs van de in deze artikelen verwerkte grondstoffen. Onder inkoopsprijs wordt verstaan de inkoopsprijs franco plaats van bestemming; b. het bedrag aan omzetbelasting, dat hij ter zake van de levering dezer artikelen verschul digd is; c. de bedragen, welke hij voor het overige op 9 Mei 1940 in de prijzen van gelijke of aan verwante artikelen calculeerde. 2. Indien een fabrikant gelijke grondstoffen ln voorraad heeft, welke hij tegen verschil lende prijzen heeft ingekocht, mag hij bij toe passing van het bepaalde in lid 1 uitgaan van den gemiddelden inkoopsprijs dezer grondstof fen, de onderscheiden hoeveelheden in aan merking genomen. Art 3. Wederverkoopers mogen het bedrag, waarmede hun inkoopsprijzen ten gevolge van het bepaalde in artikel 2 zijn gestegen, aan hun afnemers doorberekenen. Met net bedrag, waar mede hun inkoopsprijzen dien'engevolge zijn gedaald, moeten zij hun verkoopprijzen ver lagen. Art 4. De betalings- en leveringscondities mogen voor afnemers niet ongunstiger zijn dan die. welke fabrikanten op 9 Mei 1940 toepasten. Art. 5. Fabrikanten zijn verplicht hun admi nistratie zoodanig in te richten, dat daaruit de naleving der bij de voorgaande artikelen ge geven voorschriften op eenvoudige wijze kan worden gecontroleerd. Art. 6 Door den secretaris-generaal van han- Art. 5 van deze beschikking treedt ln wer king veeriien dagen na den datum van afkon diging van deze beschikking (d. i. 8 Mei); king te zijn getreden. Deze beschikking kan worden aangehaald als Calculatie-beschikking Geconfectionneerde Goederen No. 1. De handelsbesprekingen te Batavia Domei meldt uit Batavia: Kenkitsji Josjizawa, de bijzondere afgezant van Japan, heeft in gezelschap van den Japanschen consul-generaal, Joetaka Isjiza- een onderhoud gehad met de heeren H. in Mook, directeur voor de oeconomische aangelegenheden en J. E. van Hoogstraaten, chef van het bureau voor handelszaken. Josjizawa gaf te verstaan, dat de handels besprekingen tusschen Japan en Neder- landsch-ïndië thans in een formeel stadium zijn gekomen. Over de bijzonderheden van de besprekingen is nog niets uitgelekt. De prijs van taptemelk Zooals reeds in een officieele publicatie is medegedeeld, zijn de prijzen voor tapte melk in het wettelijk consumptiemelkgebied vastgesteld op 7 cent per liter bij lossen ver koop en op 9 cent per liter bij verkoop in flesschen. Ter roorkoming van misverstand vestigt de gemachtigde voor de prijzen er de aandacht op, djt het van zelf spreekt, dat men buiten het wettelijk consumptiemelkgebied ln geen geval boven deze prijzen uit mag gaan. ifelikan Uw cadeau 12.50 UR.CO pen pak S.O.M9 ZOHOC.Q BOH Verkrijgbaar bij alle mink). VRAAGT ONS PROSPECTUS i HANDELSWETENSCHAP! BoeKüouaer en HandelseorresDooau STAATSPRAKTIJK-DIPLG BoekHouaer cvl O RESA - ARNHEf (Bekende Schriftelijke Cursui) Mr. M. Slingenberg lUrL, >1 Wij ontvangen bericht dat mr. M. S, berg, oud-minister van sociale zal^r.: overleden. |.6c Mr. M. Sllngienberg werd 21 October-! te Beerta geboren. Hij bezocht het gch sium te Winschoten en studeerde lor universiteit te Groningen in de rechljlir promoveerde daar op stellingen, toen pi& 23 jaar oud was. Daarna wendde hij »ee de studie van het notariaat en legde I h twee jaar daarvoor de examens af; H kreeg toen de bevoegdheid van carb notaris. Toen vestigde de heer Slingenberg i- Haarlem, eerst als stagiaire op het lé1 van mr. P. Tjeenk-Willink en ói diene associé. Hij nam in Haarlem deel aan het openbare leven. In 1910 werd hij gekozen tot lid der I Staten van Noord-Holland. Reeds r voorzitter van de Vrijzinnig-democr? kiesvereeniging en bekleedde hij eenige de functie van secretaris van de C? heidscommissie. Hij was ook nog sec van het scheidsgerecht van de Alge Vereeniging voor bloembollencultuur^ hij evenwel op 13 April 1916 was b tot lid van Ged. Staten van Noord-I was hij verplicht af te treden als rf van Haarlem en te bedanken voor ve» dene functies. Als lid van Ged. Staten heeft hij ee groote rol gespeeld in het beheer v» -i electriseh b< drijf. De reorganisatie K.E.M. is hoofdzakelijk ondei zijn leidi schied. Hij is bovendien de stichter v p provinciaal waterleidingbedrijf. Twee jaar heeft hij zitting gehadi-r commissie voor de bedrijven, me» collega-lid van Ged. Staten, mr. van li i en ook in de commissie voor de finam onderwijs met zijn collega A. H. Gerb- hij ijverig werkzaam geweest. Hij hadjM in de afdeeling waterstaat met del' Ketelaar, in de periode dat het hooMw raadschap Noord-Holland's Noorderk®3 opgericht werd. In 1919 werd de heer Slingenberg uT lid van Ged. Staten van Noord-Hollat^j,| kozen. In dat jaar kreeg hij weer zitr* den Haarlemschen gemeenteraad, lateM'aj hij wethouder. Hij heeft eerst de portal van openbare werken gehad en daar»*] het vertrek van mr. Bomans heeft hij ,1*7 ciën" beheerd. In 1920 werd hij tot lid van de^ Kamer gekozen voor Zuid-Holland. Ir werd hij gekozen tot lid van de prov staten van Noord-Holland. In 1934 werd mr. Slingenberg v<i tweede maal gekozen in het college vai Staten van Noord-Holland, ditmaal vacature-Kooiman. In 1935 werd hij be tot minister van sociale zaken welk ar t tot 1937 bekleedde. Mr. Slingenberg was ridder in de Ori den Nederlandschen Leeuw. De levensmiddelenvoorzien Uitbreiding van het aantal dislocatiep) Het aantal dislocatieplaatsen voor de 1 middelenvoorziening, dat aanvankelijk was bepaald, is nu vastgesteld op 66. Hi is bereikt, dat iedere gemeente binnt straal van 25 km dislocatieplaatsen hei gen. Men heeft echter thans het p moeten laten varen, dat een dislocatit beslist aan een vaarwater moet liggen HEIDEBRAND BIJ STEENWIJKERWj 1 willen brengen, heeft te Kallenkote bij' wijkerwold ernstige gevolgen gehad. Dt bouwer, die het plan had een stukje hi te branden, kon het vuur n.l. niet r I blijven met het gevolg, dat het oversloe de aangrenzende perceelen en geruim! een ernstige bedreiging heeft gevormc n de fraaie Havelter bosschen. Dank zij schoten hulp heef' men het vuur echtei tot staan weten te brengen. De heide ver de over een oppervlakte van vier ha. INBREKERS VAN 15 JAAR Dezer dagen is ingebroken in een g'. verfhandel aan den Ruitersweg te Hilv De buit was zeer gering, doch men ha overhoop gehaald en een aantal ruiten V geslagen. De daders blijken nu twee jongens jaar te zijn die waren weggeloopen U inrichting aldaar. Een van hen kon 'i; worden aangehouden. De ander heeft eei een fiets gestolen, waarmede hij naar dam trok. Aldaar heeft hij op een sporti een kiosk opengebroken en er uitgehaald. Vervolgens is hij gegaan, en daar werd hij door op de vingers getikt toen hij een erristif keersfout maakte. De agent vroeg hen zijn identiteitskaart, die had de jonge) en toen kwam er spoedig meer aan ha De jongens hebben alles bekend; ziji ter beschikking worden gesteld. a 5 )i3 l

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2