tJaaiSf1 "irr De militaire inspanning van de Vereenigde State-n In Irak wordt heftig gestreden ZOET ROGGEBROOD VRIJDAG 9 MEI 1941 Roosevelt teekent de marine- begrooting Naar S.P.T. uit Washington meldt, is het voorstel om een crediet van 3,415,000,000 dollar beschikbaar te stel len voor de uitbreiding der U.S.A.-vloot Woensdagmiddag door president Roose velt onderteekend. Dit is het grootste bedrag, dat ooit voor een dergelijk doel is uitgetrokken. De rede van Stimson U.P. meldt uit New York: De rede van Stimson, die openlijk pleit voor een invoering van het konvooisysteem, wordt algemeen als een fortissimo beschouwd, nadat de sprekers der regeering maandenlang cres cendo een verhoogde activiteit in de hulpver leening aan Engeland hebben betoogd. Zoo stelde op 9 April de voorzitter van de scheep vaartcommissie de VTaag of de Vereenigde Staten Engeland niet zouden kunnen helpen ihet onderzeeërsgevaar te bestrijden. Op 24 April verklaarde staatssecretaris Huil, dat het de hoogste tyd werd dat de nog vrije naties stappen tot zelfbehoud ordernamen. Op denzelfden dag verklaarde Knox: wij kunnen niet toestaan dat onze waren op den Atlanti- 6chen Oceaan tot zinken worden gebracht Wij zullen overwonnen worden, indien dat ge schiedt Op 29 April zeide admiraal Stark, onze patrouilles gaan tot 2000 zeemijlen uit onze kusten. Op 30 April zeide president Roosevelt: wij moeten deze aggressieve be dreiging waar zij ook optreedt tegemoet treden. Op 4 Mei tenslotte verklaarde de pre sident: voor de vrijheid der democratie, waar voor wij reeds eerder gestreden hebben, wil len wij opnieuw strijden. Naar hier gemeld wordt heeft Roosevelt het plan Willkie te benoemen tot leider van een nieuwe regeeringsinstelling, die ten doel -zal hebben het moreel van het volk te ver- hoogen. Indien dit werkelijk zou geschieden, dan zou, naar men het hier uitdrukt de vroe gere 'tegencandidaat van Roosevelt die zich als een der ijverigste voorstanders voor on beperkte hulp aan Engeland heeft ontpopt, een Amerikaansche dr. Göbbels worden. In het Congres zijn de meeningen over Stimsons rede verdeeld. De geheele Ameri kaansche pers brengt de rede onder enorme opschriften. In isolationistische kringen oefent men scherpe critiek. Het comité America First, verklaart dat deze rede bewijst dat Roosevelt het plan heeft de natie in den oor log te storten. De VToegere Republikeinsche candidaat voor het presidentschap Landon zeide: er is thans nog een mogelijkheid om ons nader aan den rand van den oorlog te brengen en dat is een officieele oorlogsverklaring door het Congres. Een dergelijke rede had de president zelf moeten houden in plaats van den minister van oorlog over dergelijke over oorlog of vrede beslissende kwesties te laten spreken. De natie verlangt door haar leider over den toestand onderricht te worden; - Tokio verwacht spoedige konvooieering Terwijl men officieel in Japansche kringen de rede van Stimson als een teeken beschouwt dat de Vereenigde Staten zeer spoedig tot Aan het front vanTobroekeen belangrijke stelling bezet Het Italiaansche weermachts- bericht Het Italiaansche weermachtsbericht no. 337 luidt als volgt: In den nacht van 6 op 7 en van 7 op 8 Mei hebben formaties van het Duitsche vlieger corps herhaalde malen aanvallen gedaan op de vloot- en luchtbases op Malta, waarbij branden en ontploffingen werden veroorzaakt en ernstige schade werd toegebracht aan de militaire inrichtingen. In Cyrenaica is aan het front van Tobroek een belangrijke stelling bezet. Gevechten, die gunstig voor ons zijn geëindigd,-zijn geleverd ten Oosten van Solloem. Formaties vliegtui gen hebben opnieuw de vijandelijke stellingen rondom Tobroek gebombardeerd, waarbij aanzienlijke schade werd toegebracht. Tijdens den jongsten vijandelijken aanval op Tripolis is een Engelsch vliegtuig door ons luchtafweergeschut in zee neergeschoten. De inzittenden werden gevangen genomen. In Oost-Afrika bedrijvigheid der weder- zijdsche artillerie in den sector van Amba Aladji. In Galla Sidamo heeft de vyanè, tijdens een verbeten slag, die van 3 tot 5 Mei duurde, bij verscheidene tegenaanvallen van onze troepen aanzienlijke .verliezen geleden. konvooieering zullen overgaan, weigert men in deze kringen de rede van senator Pepper ernstig op te vatten. Men acht echter deze rede verantwoordelijk en ophitsend tot oorlog. Pepper heeft volkomen de door Japan voor gestane vredespolitiek genegeerd. De in zijn rede vermelde insluiting der Japansche vloot en het bombardement van Tokio uit de lucht worden absurd genoemd. Het Amerikaansche beslag op buitenlandsche schepen Het Huis neemt de wet tot machtiging van den president aan Naar het D.N.B. uit Washington meldt, heeft het Huis van Afgevaardigden gisteren bij acclamatie de wet aangeno men, die den president machtigt tot be slag op buitenlandsche schepen, die in Amerikaansche havens opgelegd zijn. Krachtens deze wet kan Roosevelt deze schepen koopen, requireeren of op andere wijze overnemen en vrij erover beschik ken. Er zijn than6 83 buitenlandsche schepen in Amerikaansche havens op gelegd. De Duitsche luchtaanvallen Liverpool en Ramsgate geteisterd Het DJt.B. meldt uit Berlijn: Het door den Londenschen berichtendienst verspreide officieele communiqué betreffende de Duitsche luchtaanvallen van dezen nacht meldt, dat sterke vijandelijke luchtstrijd krachten een ..hevigen aanval op het gebied aan de oevers van de Mersey, het Humber- district, het gebied aan het kanaal van Bristol en op eenige steden in het Noord- Oosten en Noord-Westen van Engeland" hebben gericht. Het communiqué spreekt over „zware schade" en geeft uiting aan de vrees, dat het aantal slachtoffers groot is. Britsche vliegtuigen boven Noord-West Duitschlond Naar het D.N.B. uit Berlijn meldt, heeft een gering aantal vijandelijke bommenwerpers in den nacht van 7 op 8 Mei eenige bommen geworpen op woonwijken van Noord-West Duitsche steden. Twee huizen werden ver nield, verscheidene andere beschadigd. Eenige burgers werden gedood, verscheidene andere gewond. Militaire of industrieel® doelen wer den niet getroffen. De afweer dwong den vijand verdere aanvallen op te geven. Volgens een bericht van de New York Times uit Londen is in den afgeloopen nacht bü de Duitsche luchtaanvallen vooral Liverpool ge teisterd. Hetzelfde bericht meldt, dat Woens dagmiddag Dover door Duitsche batterijen onder vuur is genomen. Om de vier minuten sloeg er een granaat in. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben giste ren vluchten naar Zuid-Oost-Engeland onder nomen, waarbij het havengebied van Rams gate doeltreffend werd aangevallen. Zeven Engelsche jagers neergeschoten In totaal zeven Engelsche Jagers zijn gis teren omlaag gehaald. Hieromtrent verneemt het DN.B. de volgende bijzonderheden: Bij een poging om de redding van een Duitschen jachtvlieger, die met pech In het Kabaal was neergestreken, te verhinderen, verloor de R.A.F. drie jagers van het type Hurricane. De Britsche jagers vielen Duit sche reddingswatervliegtuigen aan, die op zoek waren naar in nood verkeerende Duit sche vliegers. De Engelsche Jachtvliegtuigen werden neergeschoten door Duitsche jagers, die het escorte van de reddingsvliegtuigen vormden. Van Duitsche zijde ging hierbij geen vliegtuig verloren. Bovendien zyn bij Dover en Ashford vier Spitfires neergeschoten, toen Duitsche jagers gistermiddag aanvallen op het J^ritsche eiland ondernamen. Engelsch slagschip getroffen Het D.N.B meldt uit Berlijn: Bij den nachtaanval, dien het Duitsche luchtwapen Woensdagnacht heeft onderno men, dook een Duitsche bommenwerper tot op 20 m van een gedokt slagschip en bombardeerde het. Het schip kreeg een vol treffer van een der zwaarste, meest explo sieve Duitscne bommen en heeft waarschijn lijk buitengewone schade opgeloopen. STOFZUIGERS voor elk tapijt, voor elke beur». N.V. COUZY, le Middellandatr. 72. Rotterdam. Moe-Loom-Lusle/oos O C JTlifnliazdtjei wecken stimuleerend en opwekkend. De Italianen bezetten het eiland Syra Naar het D.N.B. uit Rome meldt, heb ben Woensdagochtend Italiaansche troe pen, naar Stefani uit Rhodus meldt, het eiland Syra, het belangrijkste van de groep der Cycladen, bezet. De operaties werden snel en zonder moeilijkheden uit gevoerd. De bezetting van de in het weer machtsbericht van Dinsdag vermelde ei landen der Cycladen geschiedde, naar verder vernomen wordt, in den nacht van 2 o£> 3 Mei door troepenafdeelingen, wel ke opereerden onder de bescherming van de vloot en het luchtwapen. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: In het gebied van Tobroek zijn gisteren groote concentraties Britsche strijdkrachten door Duitsche en Italiaansche artillerie be schoten en verstrooid. Het Duitsche Afrika- corps ondernam met succes verscheidene ver kenningen. Ten Zuiden van Solloem ontweken Britsche verkenners gisteren de Duitsche pa trouilles. Een tegenspraak van Moskou Onder de nieuwsberichten van de Mos- kousche radio is het volgende dementi van Tass voorgelezen: De Japansche bladen publiceeren een be richt van Domei uit New York, dat volgens een telegram van den United Press-corres pondent te Vichy de Sowjetunie sterke strijd krachten aan de Westgrens concentreert. Diplomatieke kringen te Moskou, zoo ver klaart Domei, wijzen eveneens op de buiten gewoon groote schaal, waarop de troepencon centratie aan de Westgrenzen geschiedt In verband daarmee zou het personenverkeer op de Siberische spoorlijn gestaakt zijn, daar de troepen uit het Verre Oosten hoofdzakelijk naar de Westelijke grenzen verplaatst zouden worden. Uit Midden-Azië zyn volgens boven genoemd bericht eveneens sterke strydkracn- ten daarheen overgebracht Van twee reserve- luchtlegers, die rechtstreeks ter beschikking van het opperbevel «taan, ».ou een leger reeds ter beschikking van het buitengewone militaire district Kief zijn gesteld. Het zou uit 1800 bommenwerpers en 900 jagers bestaan. Op de Zwarte en Kaspische Zee aldus Domei zijn de zeestrijdkrachten versterkt door oorlogsschepen van de Oostzeevloot Er zouden 28 duikbooten, 45 mljnenleggers en 18 kanonneerbooten verplaatst zijn. Een mili taire missie met Koesnetzow aan het hoofd zou uit Moskou naar Teheran zUn vertrox- ken. De benoeming van deze missie staat volgens het telegraafagentschjp in verband met de kwestie van het afstaan van vlieg velden in Centraal- en Midden-Iran aan de Sowjet-Unie. Tass is gemachtigd tot de vérxlaring, dat dit bericht van Domei, dat ontleend is aan een onbekend telegram van United Press, vrucht is van de ziekelijke fantasie van zijn ven-aardiger. Kameraad Koesnetsow bevindt zich te Moskou en niet te Teheran. Van de Oostzeevloot zijn geenerlei duikbooten of mijnenleggers naar de Kaspische of Zwarte Zee overgebracht en dit zal ook niet geschie den. Er is geenerlei „concentratie van sterke strijdkrachten" aan de ^Westgrenzen van de USSR en zij is ook niet in voorbereiding. Het korreltje waarheid, dat het bericht bevat, doch dat in sterk verminkten vorm is weer gegeven, bestaat hierin, dat met het oog op de betere woningtoestanden te Nowosibirsk een divisie infanterie van het district Irkoetsk naar dat van Nowosibrisk wordt overge plaatst. Overigens is het geheele bericht pure fantasie. (D.N.B.) Amerika en Dakar Het D. N. B. meldt uit Vichy: Het agentschap Fournier meldt, dat men in zekere Amerikaansche kringen weer terug komt op de gedachte van een bezetting van Dakar. Wanneer men aan eenige Amerikaan sche publicisten geloof moet schenken, zoo gaat het agentschap verder, moet deze bezet ting er toe dienen te verhinderen, dat Senegal een uitgangsbasis voor een aanval op de Vereenigde Staten wordt In bevoegde krin gen in Vichy is men over deze campagne des te verbaasder, daar de herhaalde verklarin gen van maarschalk Pétain en van generaal Weygand geen tweevoudigen uitleg mogelijk maken. Men herinnert er te Vichy aan, dat er in Dakar zelfs geen vertegenwoordiging van de wapenstilstandscommissie is. Nauwere samenwerking tusschen Zweden en Finland? United Press meldt uit Stockholm: In officieele kringen en in de Zweed- sche pers wordt het zwijgen bewaard over het doel van Giinthers reis naar Helsinki. Politieke waarnemers zijn echter van meening, dat hij zal trachten een gemeen schappelijke Zwecdsch-Finsche neutrali- teits-politiek tot stand te brengen De reis valt samen met geruchten over een Fin- sche kabinetscrisis, die het gevolg zou zyn van geschillen tusschen de Finsch spre kende en Zweedsch sprekende bevolking van Finland over de vestiging van vluch telingen uit de gebieden, die aan Rusland zijn afgestaan. Luchtaanvallen zoowel van Britschen als van Irakschen kant Schade te Bagdad Het Iraksche legerbericht Naar uit Beiroet wordt gemeld luidt het Iraksche legerbericht als volgt: De vyand ondernam een verrassenden aan val op onze troepen, die het vliegveld van Senneldebbane belegeren. 'Onze troepen moesten nieuwe stellingen betrekken, toen een verdere tegenstand na hevige gevechten doelloos bleek. In een terstond ondernomen tegenaanval van onze troepen werden den vijand dóór krachtig artillerievuur zware verliezen toe gebracht Onze verliezen zijn niet aanzien lijk. Iraksche bommenwerpers vlogen in den nacht van 5 op 6 Mei boven Senneldebbane en lieten brand- en brisantbommen vallen. Er werd daardoor aanzienlijke schade ver oorzaakt aan opslagplaatsen en gebouwen. In den ochtend van 6 Mei deden Iraksche bommenwerpers aanvallen op vijandelijke eenheden. Twee vijandelijke jagers stegen op om een tegenaanval te doen. Na een hevigen strijd ging een daarvan op de vlucht, ter wijl de tweede genoodzaakt was bij Ajalboeb te landen. Onze vliegtuigen vlogen ten twee den male boven Senneldebbane en het vlieg veld Habbanijah. Er ontstond een felle strijd met vijandelijke toestellen. De onze keerden na het werpen van bommen op de vliegvel den en de munitie-opslagplaatsen behouden op hun bases terug. Den zesden Mei vlogen vijandelijke Wel lington-bommenwerpers 's middags boven het station van Bagdad. De aanval duurde anderhalf uur en had lichte schade aan het station ten gevolge. Het vuur kon echter ge- bluscht worden, voordat het op andere ge bouwen oversloeg. Drie Wellington-bommen werpers vlogen Woensdagochtend boven een station in het Westen van Bagdad, waar ze eenige schade veroorzaakten. Een man, twee vrouwen en een kind werden gedood en twee soldaten gewond. Vijandelijke vliegtuigen bombardeerden Iraksche eenheden bij Ra- wadi zonder schade van beteekenis aan te richten. Zeventien inzittenden van een vijandelijk troepentransportvliegtuig, die op het vliegveld van Nadissa landden, werden gevangen genomen en een machinegeweer alsmede munitievoorraden buit gemaakt. De Iraksche politie nam de vier leden der be manning gevangen van een vliegtuig van den vijand, dat bij Alma Jdisj een noodlanding had gemaakt De Britsche vertegenwoordiging te Bogdad De Engelsche gezant te Bagdad heeft vol gens de Messagero meegedeeld binnenkort te vertrekken. Ook het gezantschapsperso- neel treft toebereidselen om Irak te verlaten. De vriendschap tusschen Saoedie- Arabië en Irak De regeering van Saoedie-Arabië heeft door haar consul te Damascus het Britsche bericht laten tegenspreken, dat Saoedische troepen aan de grens van Irak zouden zijn samengetrokken. De regeering van Saoedie- Arabië verklaart, dat haar betrekkingen met Irak uitstekend zijn en er in het geheel geen aanleiding bestaat tot een troepenconcentra tie aan de Iraksche grens. Stemmingen te Ankara United Press meldt uit Ankara: In diplomatieke kringen alhier meldt men dat in Irak de lichtingen 19161918 onder de wapenen zijn geroepen. Het blad Saoposta schrijft dat Irak in staat is 4 divisies infan terie en 1 cavalerie-brigade, alsmede een gemotoriseerd tankregiment in het veld te brengen. Het blad meent dat Engeland een evengroote troepenmacht moet inzetten, in dien het met succes wil strijden. De Turksche pers keert zich tegen de geruchten, als zou Duitschland van plan zijn Turkije aan te vallen. De bladen schrijven dat tusschen Duitschland en Turkije een langdurige vrede mogelijk is. Het feit dat in de laatste dagen slechts een dozijn gezinnen Stamboel heeft verlaten tegenover de duizende, wier vertrek vroeger plaats vond, wordt beschouwd als een teeken dat de rust begint weer te keeren. Het semi-officieele blad Ulus, verklaart dat Turkije hoopt en gelooft in staat te zijn de gevaarlijke politiek van een bondgenoot schap met Engeland onder gelijktijdige instandhouding van de neutraliteit te kunnen voortzetten. Het blad schrijft woordelijk: „Zoolang niemand ons aanvalt, zullen wij niemand aanvallen". De rede van Hitier wordt door dit blad gezien als een bewijs dat Duitschland niet voornemens is iets te doen om een conflict met Turkije te provoceeren. Het blad Tasviri Efkar publiceert voor het eerst in Turkije een artikel, dat tegen Roose velt Is gericht. Daarin wordt gezegd: „De redevoeringen en verklaringen van Roosevelt en de door hem toegestane interviews wor den langzamerhand vervelend. Steeds als deze heilige persoon den mond opent en vlammen spuwt, wekt dit den indruk dat hij den oorlog gaat verklaren of dat de Vereenigde Staten zich reeds midden in een GEBR. TEN HOEVE DEN HAAG ROTTERDAM TELEF. 333298 TELEF. 38427 conflict bevinden. Europa en ook Amerika branden reeds voldoende. Daarom is het volstrekt niet noodig nog ojhe op het vuur te gieten. Beter ware het indien Roosevelt voorstellen deed voor een vrede inplaats van aggressieve redevoeringen te houden om den oorlog nog heviger te maken. Ofschoon de Vereenigde Staten beloofd hadden Zuid- Slavië en Griekenland te steunen, hebben zij ln werkelijkheid zelfs geen enkele kogel gestuurd. Irak en het verdrag van Saadabad De Bulgaarsche Sora meldt, dat de Irak sche regeering ln een nota, die den vertegen woordiger der staten van het verdrag van Saëdabad is overhandigd, de aandacht heeft gevestigd op de verplichtingen, welke uit dat verdrag voortvloeien. Het blad meldt voorts, dat de Iraksche minister van oorlog bij zijn bezoek te Ankara de verplichting tot hulp ter sprake zal brengen. Het nieuwe Grieksche kabinet Te Athene normaliseert zich het leven Tot de nieuwe Grieksche regeering, welke onder leiding van generaal Tsolakogloe is ge vormd, behooren vijf generaals, drie hooglee raren. een hooge marine-officier en een oeco- noom. De regeering is dus geen zuiver mili tair kabinet, doch steunt op een reeks per sonen die reeds jaren, aldus drukt de Atheen- sche correspondent van het A.N.P. zich uit, voor Duitsch-Grieksche samenwerking zijn opgekomen. De ministers en vooral generaal Tsolakogloe genieten wegens hun correcte soldateske houding het volste vertrouwen van de Grieksche bevolking Het leven te Athene is de laatste dagen weer veel normaler geworden. De plaatselijke Duit sche commandant heeft een oproep aan de be volking gericht waarin hij zegt: „We komen niet als vijanden, doch als vrienden en bren gen Griekenland den vrede. De langdurige vriendschap, welke ons met Griekenland ver bindt, zal herleven". Plytas, de burgemeester van Athene, heeft den commandant uit naam der bevolking voor deze verzekering dank betuigd. De Duitsche militaire bevelhebber heeft het uitgaansver bod voor de Grieksche bevolking opgeheven, zoodat er in de straten van Athene weer groote bedrijvigheid heerscht. Generaal Tsolakogloe, de Grieksche minister president heeft aan journalisten gemeld, dat de mannen, die verantwoordelijk moeten wor den geacht vour den oorlog van Griekenland tegen Duitschland, voor de nieuwe regeering rekenschap zullen moeten afleggen. Hetzelfde za! geschieden met degenen die zich ten kos e van de gemeenschap verrijkt of zich aan het volksvermogen vergrepen hebben. Hoe tegen de politici uit het vorige tijdperk zal worden opgetreden is volgens A.N.P. nog niet bekend. Duitsche commentaar op Churchill's rede In een commentaar op de verklaring van Churchill in het Lagerhuis schrijft de Ber liner Börsenzeitung, dat ook de trouwste aan hanger van Churchill niet zal kunnen be weren, dat hij hem met deze rede een duidelijk beeld van den toestand heeft ontworpen of voloende verantwoording heeft afgelegd over de nederlaag op den Balkan. Als Churchill in zijn belachelijke logica een element van zwakte wil zien in het feit, dat Duitschland de Atlantische kust beheerscht van Noorwegen tot Zuid-Frankrijk, kunnen wij. aldus het blad, coristateeren. dat zich in dit gebied een overvloed van militaire en oeconomische steunpunten bevindt, die een straffe eenheid vormen, terwijl de hulpmiddelen en steunpun ten van Engeland verstrooid over wereld- deelen er. zeeën op veel grooteren afstand liggen er het ons mogelijk maken de verbin dingslijnen met de Britsche eilanden steeds weer te belemmeren. De Lokal Anzeiger schrijft, dat ChurchiU niet alleen in zeer duistere termen heeft ge sproken over de Engelsche positie in het Oosten der Middcllandsche Zee en het nabu rige oosten, maar thans ook den slag op den Oceaan, dien hij in zijn vorige rede nog ge bruikte als afleidingsmanoeuvre voor den reeds verloren slag op den Balkan, met wan trouwen beoordeelt. De Berliner Nachtausgabe zegt: voordat Churchill aan het bewind kwam heeft hij open lijk verklaard in staat te zijn het nationaal- socialistische Duitschland in enkele maanden te verslaan. Nu heeft hij de mogelijkheid van een offensief van de hand gewezen, niet alleen voor de Britsche eilanden, maar voor het geheele Britsche rijk Hel Suexkanaa! gebombardeerd Het Egyptische ministerie van binnenland- sche zaken heeft bekend gemaakt, naar de Londensche berichtendienst heeft gemeld, dal vijandelijke vliegtuigen Woensdagnacht hei Suezkanaal hebben gebombardeerd. Het tele graaf gebouw, wegen en spoorwegen zijn ge troffen. De aanval heeft twee uur geduurd Alexandrië heeft tweemaal luchtalarm ge had. (D.N.B.). H0LLANDSCHE SOCIËTEIT Heerengracht 475 Amste^l: Vraagt tarieven voor |tg 1 LEVENSVERZEKERING^ LIJFRENTENPENSIfcf Critiek op de Britsche t Volgens een bericht van de Jm" Allehanda heerschte er Dinsdf Lagerhuis een groote spanning. sedert het aan het bewind komen chill was het Huis zoo critisch. Che P zat steeds zwijgend en luisterlerl plaats en keek soms verrast, dan rust op, vooral toen aanvallen i daan op den Britschen berichtend! de diplomatie. De afgevaardigder»161 den menigmaal, dat alle teger» Libye tot Irak het gevolg warlwk slechte functionneeren van den gdcai lichtingendienst. Men verweet het wc van buitenlandsche zaken, dat klaarblijkelijk nog steeds in de Al leefde. Voorts merkte men op, dal ring al te zeer op de Amerikaanscrfsc' trouwde, dat men niet op de oorlc*®1"' kan vertrouwen en dat de maatip J nomen tot verbetering van den tdn 1 scheepvaart, niet drastisch genofche zijn. De meeste critiek op de regj tiek leverden de arbeidersafaDF Shimwell en Hore Belisha, ministj lo£ in het kabinet-Chamberlain. B tv zeide, dat Engeland den winter a#'G heeft verspild, terwijl Duitschlanj zi getijde op de juiste wijze gebruik is de Britsche minister van arbeid 4 O' dacht, of een vrijwillig of eenj is recruteeringsstelsel voor de arb he beste was, heeft Duitschland twfcon vakarbeiders opgeleid. Engeland hfvoc 30,000 arbeiders in opleidingskamp d bijeenbrengen. t* Shimwell zeide, dat Engeland »nS' reeks gebrekkige berichten over |nd ken gebrachte tonnage heeft gekreS klaarlichten dag droomt EngelandW van de massa schepen, die het van de Vereenigde Staten moet EN Als Engeland zijn positie wil behot Shimwell, moet de invoer van goëssl niet van het grootste belang zijn, <f levensmiddelen, gestaakt wordtfGr daardoor gebrek aan voedsel zoiA'01 zou Engeland de tandem op elkpn zetten. Tijdens de debatten van gist Lloyd George aan op grootere Amerikaansche hulp voor Engeland God danken voor de rede ,die Stijziji gehouden, aldus Lloyd George, operaties der Duitsche duikbootvfcn toestand voor Engeland „nog banjlee den vorigen oorlog". Dat, geldt ooKe luchtaanvallen, waardoor vooral oo| a.t vaardyvloot getroffen wordt. Am er nog meer doen dan het tot dusver heeft. Indien het wil, dat wij Duitsd" slaan en overvleugelen, is het noo<|E nog oneindig veel meer voor ons j besloot Lloyd George. In zijn antwoord op de rede 'wi; George, zeide Churchill onder meè d een rede is, die niet geschikt is om^d ticiteit te verhoogen, dan is het dief-C George, die het Lagerhuis weer eel be langrijke uiteenzetting heeft verefcra niet de rede ,die men van een groq-G den oorlogstijd van vroeger had k^ h wachten", pht Ten aanzien van het voorstel tojom van een specialen oorlogsraad, zeidi dat Engeland -geen middelmatige njet de regeering noodig heeft, die n%t; kunnen doen dan den gang van zalf den. De premier voegde hieraan toqo- hoofdzaak de verantwoordelijkheid Sprekende over den 'strijd in Egjoni Churchill. dat het Suezkanaal metjop lijke middelen verdedigd moet wor^-k het verlies van het Suez-kanaal eei D stigste slagen zou zijn, welke Engela treffen. Men moet verder in elk gev J] op een gunstigen afloop van den s Oceaan blijven koesteren. „Storm w woeden, wij zullen er doorheen kë- dus besloot Churchill. I Volgens een nader bericht zeld« nog. dat hij voor de debatten dei de verantwoordelijkheid op zich ha' in den meest onmiddellijken en pe vorm. Daarom is hij ook degene, di< iai kleiner gemaakt kan worden, alsiei dezen oorlog niet wint r(j Duitschland en Finlni< gis Procope, de Finsche gezant te V heeft zich uitgelaten over de beri gens welke veldmaarschalk Mann zenden van Duitsche troepen na C zou hebben gevraagd. Hij zeide, d U andere geruchten over militaire king tusschen Duitschland en FiijOf lieden moeten ziin verspreid, die bij hebben „de Finsche politiek in daglicht te stellen, wantrouwen in merken te wekken en Finland te De persconferentie, op welke I zei, en die door een vertegenwoo United Press werd bijgewoond, w< den naar aanleiding van de aan! den Finschen oeconomischen bank Jansson en van den nieuwen gez raad Toiovola. Jansson verklaard» land dringend levensmiddelen no Weliswaar zijn 88.500 ton graan IJ* en Zuid-Amerika onderweg naar** maar Finland heeft nog meer ni19, zantschapsraad Toivola zeide, da'jg, vastbesloten is zijn onafhankelijk^ 19 buiten den oorlog te blij^l9 110 19 19 19: 19 waren en c VI. Straatsma had schik in de beide jongens, die in Woudesch inburgerden, als hadden zij er van hun geboorte af gewoond. Des avonds kwamen zij nog al eens aanloopen, om een praatje te maken. Van zijn broer had hij alle mogelijke inlichtingen ontvangen die hij noo dig oordeelde, toen hij vernam, hoe zij bij Erik gekomen waren. „Man je moet weten, wie je in huis haalt", had hij tot Erik gezegd. „Het gaat nu goed. maar het konden wel slechte jongens geweest zijn". „Neen", zei Erik. „Dat zag ik aan hun gezichten. En als 't soms niet goed gedaan was, wel, dan waren ze weggegaan en was er niets verloren geweest". Tegen zoo'n redeneering kon zelfs Straat sma niet op. En hy zag de jongens in de kweekerij werken. Hij hoorde, hoe Tonnis met een kaT bloemen naar Harenstede trok en niet terugkeerde vóór hy de bloemen kwijt was al werd het tien uur in den avond. En hij vernam van Erik, dat Kees de „kraan" van die beiden was. Die jongen, de stille, begreep alles, nacht diep na; snuffelde in de weinige boeken, die Erik bezat, niet meer dan foen hij in Harenstede werkte, dus vóór zyn trouwen er konden geen boeken af en wilde al maai* méér weten. Zóó kwam Straatsma op de gedachte den jongen les te geven, vooral op de winteravon den. En hij had geen dankbaarder en weet gieriger leerling kunnen hebben dan Kees Lambooy. Hij kreeg gratis les, want de jongen had geen cent maar volgens Straatsma zou jé zoo'n leerling geld toegeven! Drie jaren waren Kees en Tonnis nu al op de kweekerij, maar 't was, of zij er altijd ge weest waren. Het schuurtje was alleen hun slaapplaats. Het was keurig in orde gemaakt Zij hadden in de wintermaanden ook voldoen de deksel. Voor de rest waren zij in huis, als zonen van Erik en Maria, die zich rijk voel den. „We herbergen onwetend engelen", zei Ma ria. „Wat hebben we een genoegen van die jongens! Wat ploeteren ze. Alsof de kweeke rij hun eigendom is". Tonnis zat 's avonds altijd thuis, als Kees bij Straatsma was. „Kees is de professor", zei hij. „Je moest ook leeren", vond Margot, die in de hoogste klas zat en het volgend jaai de schoolbanken verlaten zou. „Mijn kop is te hard, meisje. Dat is niks voor mij. Maar Kees wordt nog eens pro fessor. Daarvoor moet je veel leeren, jo. En leeren kost veel geld", zei .Erik. „Er zal wel een weg worden gevonden", dacht Tonnis. „Als je maar gelóóft en ver trouwt. Kees wil hooger-óp". „En als hem dat nu niet gelukt?" vroeg Maria. „Dan wil God het niet", zei Tonnis. „Zóó denkt Kees er ook over". „Dat zal wel. Jullie denken gelijk. Jullie bent in alles tweelingen". „Behalve in onze hersens", zei Tonnis. En hij lachte vroolyk. Hij kon het best hebben dat Kees vlugger van begrip was dan hij. „Maar in jou zit méér koopman", zei Erik „Kees is voor de boeken geschapen, 't Is bepaald jammer, dat de Jongen niet studee- ren kan. Hij had anders een goede toekomst". „Het komt nog wel", dacht Tonnis vol ver trouwen. En hij bemoeide zich met Magnolia, aller lieveling. Omdat zij de jongste was en heel aanvallig. Maar ook, omdat zij tot de niet- sterken behoorde. Maria tobde met haar. De dokter was vóór Magnolia's geboorte nie? over den vloer geweest. Maar nu had zij hem wel eens noodig. En het was aandoenlijk te zien, hoe „gekke Tijs" in zulke dagen elk oogenblik naar het bedje ging, waarin Mag nolia lag. Met Kees en Tonnis was Tys al spoedig de beste vrienden gewor„den. Direct al, om dat zij vrienden van Maria en Erik waren. En later, omdat de jongens, vol medelijden met den stakkerd, hem goed behandelden. Daar was Tijs gevoelig voor, zooals vele krankzinnigen. Erik had vernomen van een verpleegster, hoe Tijs op zijn kwaden Vrij dag eens een verpleger bijna overhoop gesto ken had. 't Was juist de verpleger geweest, dien hy niet gaarne lijden mocht, omdat die voor de patiënten niet was, als een medelij dend verpleger of verpleegster behoort te zijn. Een goed woord kreeg Tijs zelden ot nooit van hem. En toen hy in zyn „kwade bui" iemand treffen moest, was het juist dien verpleger. De anderen wisten het wel: dal was opzet. De dagen en maanden verliepen. Er was nu een slappe tijd achter den rug. En nu kwam het werk weer met volle kracht op zetten. De zomer was in aantocht. Tot laat in den avond werd er gewerkt. Tijd om te lezen of te studeeren had Kees niet voorloo- pig. Tonnis was bijna eiken dag in Haren stede, waar hij de bloemen kwijtraakte, als de beste venter en nog klanten opdiepte ook. Want vrij en frank bezocht hij de bloemen- uken. De belofte, die Erik had afgelegd, toen hij naar Woudesch vertrok, namelijk, dat hij niet zou grasduinen in de klanten van zijn toenmaligen baas, had geen bindende kracht meer, want de baas was allang over leden. Toen achtte Erik zich ontslagen van de belofte, die hy steeds gehouden had. Het was een schitterende zomer. Het jaar beloofde goed te worden. Maar het werd een slecht Jaar. Voor het eerst keerde Tonnis terug uit Harenstede, al vroeg m den middag, met een kar bloemen, nog niet voor de helft leeg. „De menschen koopen geen bloemen" zei hij. „Heel Harenstede staat op stelten. 't Is oorlog. Oorlog? Erik keek hem verwonderd aan. In enkele dagen had hij geen courant Inge zien. Hij wist alleen van de vorige week, dat er ergens ver weg, een kroonprins was vermoord. Zoo maar op straat. En toen had den de couranten geschreven, dat daaruit wel eens een oorlog op den Balkan voort vloeien kon. Maar de Belkan was zoo ver weg! En daar kwam me daar Tonnis met de mededeeling, dat Nederland ook wel eens oorlog krijgen kon! Het leger werd gemo biliseerd. En men praatte van oorlog tus schen Frankrijk en Duitschland, zooals in 1870. Dat zag er gek uit. Wat nog nooit gebeurd was, gebeurde nu: Erik liet het werk liggen in de kwe.eksrij en liep het dorp op. Misschien hoorde hy wel meer. Tonnis kon wel eens overdreven hebben. Al direct w« hy op de hoogte. Hij ont- moeite op den weg Janse, zyn pachtheer. „Oorlog, man" zei Janse. Janse was jaren ouder geworder de historie met Gezine, wist de man het hoofd maar eens wil en zijn dochter terughaalde uit Ij 19 dan was het in orde. Gezine pastei j9 op. Zij was in betrekking: haar M19; in goede handen; zooveel mogel|l9 zy er voor; dat kind was al weer 19 jongen. Maar Janse boog het hoof wilde niet de mindere zyn. „Is 't toch waar?" vroeg Eril kwam er mee thuis". „Oorlog man. Alle jongens e moeten onder de wapenen, 't Sta P plakt Bevel van den burgemei gaan we nu beleven?" I 1 „Ons land blijft er wel buiten, w 1 we er mee te maken? zei Erik. „I ver weg". „Man, het is vlakbij. Duitschlar weten. En Frankrijk. In '70 is r ook onder de wapenen geweest. „Nou, toen werd het toch ook log?" vroeg Erik. Tenminste als 1 heb". „Dat is waar", zei Janse. „Maar het oorlog, let op wat ik je zeg." Erik vervolgde zyn weg. Bij he toortje stonden menschen te praten ke gebaren. En angst op het ge hing de oproep vap den burgem bevel van den minister van miliciens met spoed opkomen; opkomst 1 Augustus 1914 (Wordt 4

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2