t mmw? (Hmrant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Ie iivmentsprijs: &Afr 3 P rrteanden 2.47, vermeerderd met incassokosten. Per week 19 et nummers 5 ct. Zaterdagnummers Zondagsblad IVt ct Alles bij iruitbetaling. tentiep rijzen: Bur. Redactie en Administratie: BREESTRAAT 123. LEIDEN Telefoon 22710 (Na 6 uur 23166). Postbox 20. Postrek. 53936 ct per regel. Ingezonden Mede- deelingen 48 ct per regel. Minimum B5 regels. Bewijsnummer 5 ct Bij con- >'altract belangrijke korting. No. 6424 illen Hoofdredacteur H. Diemer, Rotterdam. VRIJDAG 9 MEI 1941 21e Jaargang ÏECHTE MAN OP DE ■CHTE PLAATS zij het nog langzaamaan, den *n naderen en daarmede het tijd- jallerhande examens en in ver- weer van de keuze van p, is het waarlijk niet ondienstig, hs eens gaan bezinnen op de vra- hiermede samenhangen. De [van het beroep is bij ons sterk |d. Wij aarzelen zelfs niet om te van het goddelijk karakter van jep. En hierin schuilen juiste i. Alleen moeten wij er voor Jat wij hier niet in de theorie n 4ngen zonder tot de practijk zelve »°cHloelen dit: In theorie achten wij J.iweg de meeste beroepen een eer- ^p'jefening zeer wel mogelijk, maar is het streven er spoedig op ge- 1 in de praktijk bepaalde, overi- ït j eerzame, beroepen te laten voor een tijd geweest en gelukkig lier almeer een kentering dat naar de groote stad aan het meer krachten heeft onttrokken misse* had. Er scheen van die id een wondere bekoring uit te iet bewerken van den akker, de ov«met het vee, dat alles geraakte ^jig in discrediet. Dit is één voor- in dezen trant meer op te Wij denken aan veler begeerte, Tel men zelf den handenarbeid dan Vel kon zeggen, het toch zoo ver fn, [en, dat althans de kinderen een Dlitj vervullen kregen, waarbij het 'keM op ^en ar^e^ ^er hersenen. lei4m' dikwijls een prachtige opoffe- ie ndheid van de ouders aan den indjslechts te roemen zou zijn, ware ;re dat daarmede vaak gepaard ging 'es(jken van al grooter bevolkings- den arbeid met de hand. Zie- af^weede voorbeeld. derde aan toe te voegen. Wij eft lan aan het streven in kringen, vaak van geslacht op ge- rtellectueelen arbeid heeft ver- in dit spoor voort te gaah, ook dibepaalde gevallen de intellec- zoo goed als afwezig de bekwaamheid tot handen- i ruime mate voorradig. ide willen wij maar zeggen, dat it ikeuze van het misschien wel god- beroep dikwijls min wen- motieven doorwerken. De gezon- iracht moet zich als ideaal stellen, ste plaats, dat zoowel de goede it het hoofd als niet minder de ieid met de handen waarlijk als [wordt gezien en aanvaard, en in le plaats, dat wie voor een be- iak de bekwaamheid bezit ook, migszins mogelijk, zulk een taak et^en krijgt. Gemeenschap en enke- hiermede gebaat. niet overbodig, zoo wij bij ons ,over de keuze van een beroep :n eveneens naar voren brengen, tijd van de examens zijn de be- ,voortgezet onderwijs" en „pro- jiet van de lucht. Dit kan wijzen, loet zulks zeker ook, op een hoo- &r1 van cultuur als waarop een volk an. Maar men kan. in dagen van Ae overspanning en in weken, die i van examengeruchten, wel eens L] g heimwee denken aan den meer :n, maar toch voor de instand- van het leven zoo onmisbaren den akker en in de werkplaats, naar vooruitgang, het jagen naar leroepen, dit alles kan zoo vaak geschieden, het kan zoo dikwijls van gebrek aan tevredenheid het leven overigens in voldoende lonk. Het kan zoo goed zijn, zoo dezen weg eens tot zichzelf in- Men kan daarbij bedenken, dat an het overschatten van de men- kennis voorloopig voorbij schijnt, ftetn echter ook opnieuw inzicht in het hoogstaande karakter van s bescheiden beroepen. Welk een h0 Uing zou achterwege zijn ge indien steeds de schoonheid, ook kleine, was ingezien en men oog i ad voor het vooze van veel, dat ideaal scheen te belichamen. ennen in ons land tal van voor beroepskeuze. Naar wij zijn er tezamen een 36: 10 ge- jke en 26 particuliere. Wij hopen, bureaux wij hebben intusschen len om aan te nemen, dat zij het en doen de meer bescheiden niet over het hoofd zien. En wie adviseeren houde zich aan de aan- n, ook al stellen deze aanvankelijk da»Ien wende zich toch nooit tot deze alleen en uitsluitend, omdat men i heel bijzonder geval meent te Want het belang van land en volk, inl mensch zelf evenzeer, vraagt, dat Ite man, de rechte vrouw ook, aairerkelijk komt op de rechte plaat*. 'r ch wordfc het goddelijk karakter beroep eerst recht geaccentueerd akt de schepping het schoonst tot Zoeken naar vastheid Voor ieder mensch ligt de taak en de begeerte om te zoeken naar vastheid in zijn leven. Hij zoekt die vastheid allerwege, in de zichtbare dingen, in wat hij achter de zichtbare dingen waant, in wat het huidige leven hem biedt, in de traditie, in de ma terie, in den geest, ja waarin al niet? Al vallen hier verschillende belangrijke stroo mingen te onderscheiden, die wijzen op pun ten van overeenstemming onder groepen van zoekers, de vraag zelve naar de vast heid moet toch door ieder mensch afzonder lijk worden beantwoord, wil hij bevredigd zijn en rust gevonden hebben. Er zit iets aangrijpends in dat zoeken van den mensch gedurende zijn snel voorbij glijdend leven naar de zekerheid, naar de oplossing van vele „waaroms". Hij zoekt houvast, hij ziet onophoudelijk uit naar din gen of gedachten, waaraan hij zich kan vast haken. De geschiedenis der wijsbegeerte geeft op vele van haar bladzijden een beeld van die eindelooze hunkering naar bestendig heid. Maar het leven, vol van wisseling, leek niet te vatten iln welk denkschema dan ook. De Christen kent als het eenige en ware element van vastheid het Woord Gods. Daar staat zelfs geschreven, dat het zéér vast is. Hier heeft men vasten grond onder de voe ten. Dit alles is zoo heel anders dan tal van menschen het willen zien. Zij willen aan het Woord Gods wel een eigen en bijzondere waarde toekennen, maar dan vooral als recreatiemiddel, als gelegenheid tot geeste lijke ontspanning, als iets, waarin men zoe telijks in den geest vertoeft, nadat men voor een wijle van het leven heefit afscheid ge- Maar dit Bijbelwoord, dat de pretentie heeft van zeer vast te zijn, plaatst zichzelf daarmede juist midden in ons dagelijksch leven van werken en sloven, van zoeken en jachten. Alles wijzigt en wisselt, het eene denkbeeld wordt opgestuwd door het andere, machten rijzen en vallen, en te midden van die eindelooze verandering kan men zoo moe worden, dat het als niet uit te spreken meer is. En midden in dat leven nu van eeuw in eeuw uit zoekende zielen is het Woord ge geven, dat van zichzelf mocht getuigen, dat het zeer vast is. In dit Woord ligt de zeker heid en de bestendigheid. Wie hier het ant woord op zijn levensgeheimen heeft gezocht, die tracht niet meer de vastheid te ontdek ken in eigen kwaliteiten. Hij zou zich dan zien als den schipper in het bekende beeld, die zijn anker uitwierp in eigen schip, in plaats van het te laten zakken op den bodem der zee. Het schip tolde mèt het anker voort. Om dè vastheid té vinden moet men afstand kunnen doen van veel, waaraan men zich vastklampte zonder dat het een wezenlijk fundament vormde. Want nog steeds geldt het woord dat slechts in het verliezen van de ziel de mogelijkheid is gegeven van het behouden ervan. Het vervoeren en bewaren van aardappelen Blijkens de St.ct van 7 dezer brengt het dag. bestuur der Stichting Nederlandsche Inkoop centrale van Akkerbouwproducten te 's-Gra- venhage, ter algemeene kennis, dat, onver minderd het bepaalde in de N.I.C.A.-bestuurs- besluiten no. 6 (Aardappelregeling V.V.O. 1940), no. 12 (Aardappelregeling V.V.O. 1940) en no. 14 (Aardappelregeling V.V.O. 1940j en in af wijking van het bepaalde in art 10 van hel Aardappelbesluit V V O. 1940, het vervoeren van aardappelen in de door de N.I.C.A. aange wezen of aan te wijzen productie- en consump tie-gebieden gedurende den geheelen Zondag en op werkdagen na 19 uur en vóór 6 uur slechts is toegestaan, indien het vervoer plaats vindt onder dekking van een door of vanwege de N.I.C.A. of V.B.N.A. afgegeven geleidebiljet Dit besluit treedt in werking met ingang van 1 Mei 1941. Voorts wordt medegedeeld, dat iedere teler verplicht is de hoeveelheden aardappelen, die hij voorhanden of in voorraad heeft, vóór 8 Mei 1941 op te geven aan den plaatselijken bu reauhouder, als bedoeld in art 22 ten 3o. der statuten der Landbouw-Crisis-Organisatie, in wiens werkgebied deze hoeveelheden zich be vinden: deze bepaling geldt niet: lo. ta.v. de hoeveelheden, welke reeds bij den bedoelden plaatselijken bureauhouder zijn opgegeven: 2o. t a v. hoeveelheden, welke bestemd zijn voor het gebruik van het gezin van den teler, voor zoover deze hoeveelheid per gezin niet grooter is dan 200 kg. Iedere groothandelaar en iedere kleinhande laar is verplicht de hoeveelheden aardappelen, die hij voorhanden of in voorraad heeft, vóór 8 Mèi 1941 op te geven aan het provinciale bu reau of een plaatselijk verkoopkantoor van de V.B.N.A.; deze bepaling geldt niet t.a.v. hoe veelheden, welke reeds bij de V.B.N.A., een provinciaal bureau of een plaatselijk verkoop kantoor van de V B.N.A. zijn opgegeven Dit besluit treedt in werking met ingang van 2 Mei 1941. Nu de winter voorbij is en het materiaal rich gemakkelijker laat hanteeren, worden de oude rietdaken der boerenhofsteden vernieuwd. Met een z.g. dekspaan wordt de rietlaag geëffend. (Pax-Holland). Begrafenis J. Nauta Een treffende plechtigheid Op „Vredenhof" aan den Haarlemmerweg te Amsterdam is gistermiddag ter aarde besteld het stoffelijk overschot van wijlen den heer J. Nauta, in leven hoofd van de Admiraal de Ruyterschool te Amsterdam-West, redacteur van „De School met den Bijbel" en vooraan staand man op het gebied van het Christelijk onderwijs. Onder de vele belangstellenden, die op den doodenakker aanwezig waren, zagen wij, be halve de hierna volgendie sprekers, Ds. Y. van der Zee, predikant van de Geref. Kerk van Amsterdam-West; Ds. B. van der Werff, emeritus-predikant dezer gemeente; tal van schoolhoofden en onderwijzers en verder vrienden van den overledene, die met hem in een of anderen kring hebben samen gewerkt. Nevens den voorzitter van de Vereeniging van Chr. onderwijzers(esen), den heer P. van Aalten, waren tegenwoordig de secretaris, de heer A. van Andel; de tegenwoordige dlirecteur, de heer D. P. Bothof, en de vroegere func tionaris, de heer A. de Jong Ez. Voor Geref. Schoolverband merkten wij op de heeren P. Timmermans en J. Bos. De afdeeling Amster dam van de Ver. voor Chr. onderwijzers(esen), waarvan de heer Nauta voorzitter was, had een deputatie gezonden, alsook de Chr. Vacantieschool „Emma". Voorts zagen wij den heer N. Heukels Jr., inspecteur van Chr. Nat Schoolonderwijs. Nadat de baar onder orgelspel, overgaand in de melodie van Psalm 42, de aula was binnengedragen en de familie daar had plaats genomen, las de wijkpredikant van den ont slapene, Ds. J. B. van der S ij s, de verzen 1013 van Psalm 84. waarna hij cle ontroering schetste, die Maandagmorgen bij het bekend worden van het plotseling sterven van den heer Nauta is uitgegaan Met de weduwe, de kinderen en de familie voelen wij mede het groot gemis bij dit onverwacht heengaan. Hierbij blijven staan mogen wij niet. Laat ons hooren de stem van Jezus, die tot den heer Nauta in leven en in sterven sprak: Gij zijt mijn. Hierin ligt groote vertroosting en wij hebben te zwijgen wanneer God zoo won derlijk snel roept tot heerlijkheid. Naar aanleiding van het gelezen schrift gedeelte wees spr. op het verlangen naar Gods genade bij den heer Nauta, dat uitging naar de Kerk des Heeren, die hij liefhad als trouw kerkganger, als ouderling en als lid van de Commissie van Beheer. Van den Heere ontving hij ook genade, want hij bezat vele talenten en gaven om te strijden voor de eere van Koning Jezus, ook op schoolgebied. God schonk hem ook eere. Hij stond in den strijd in het voorste gelid en is in het harnas opgeroepen en direct begiftigd met de volle overwinning in de heer lijkheid der kinderen Gods. Van Gods genade mocht de heer Nauta ook genieten; in zijn leven temidden der zijnen èn toen hij sterven ging. De slotzang in den laatsten dienst, Zondagavond in de Bethel- kerk door hem bijgewoond: Ja, amen, trouwe Vader, ja, wij maken staat op Uw gena is spoedig op hem aangekomen. Hij was toen reeds dicht bij huis. Met een woord van medeleven in den rouw van de weduwe en haar kinderen, wie hij de sterkende ge nade Gods toebad, besloot spr. De rijksinspecteur voor het lager onderwijs, de heer Bouchette, herdacht het ont slapen schoolhoofd als man des geloofs, persoonlijk en in de school, waar hij zijn oeping als Christelijk onderwijzer vervulde. Daar zag hij in de eerste plaats zijn.plicht en taak. Hij was de vriend der kinderen, de vraagbaak der ouders, een vader of oudere broer zijner onderwijzers. Aan Nauta, die ons in het geloof is voorgegaan, eindigde spr., zullen wij blijven denken. Namens het bestuur van de Adm. de Ruyterschool getuigde de voorzitter, de heer J, van D ij k, dat na het gezin bij den heer Nauta de. school het middenpunt van alles was. Zijn werk daar heeft niet geleden onder den arbeid om de sdhool heen. Hij was, zei spr., een rijke geest, vol initiatief. In alle puzzles zag hij direct den weg. Voor het personeel was hij een raadsman. Als vertegenwoordiger van de Vereeniging van Christelijke onderwijzers(essen) herdacht de voorzitter, de heer P. va n A a 11 e n, den heer Nauta als lid van het hoofdbestuur dezer vereeniging. Veel hebben wij, zei spr., van hem genoten en geleerd. Hij bezat groote theoretische kennis, een practischen kijk en een soherp oordeel. Wij dachten hem nog negen jaren te mogen behouden, doch God nam hem van ons weg. De Vereeniging ver liest in hem een voorbeeld. Hij droeg het Christelijk onderwijs groote liefde toe, was een innig geloovig man en ontwikkelde enorme werkkracht. Mede uit naam van de afdeeling Amster dam, wier voorziter de .heer Nauta was, bracht de heer van Aalten dank aan God. die Nauta aan de vereeniging schonk als een voorbeeld van plichtsbetrachting, toewijding, liefde en kinderlijk geloof. Laatste spreker was Prof. Dr. J. Wate rink, die de breede plaats van den heer Nauta in het organisatieleven van het Chris telijk onderwijs besprak. Wij prijzen God, aldus spr., om de gaven, den heer Nauta geschonken: zijn scherp verstand en diepe liefde. Hij wist te argumenteeren zonder woordenpraal. Uit naam van den Schoolraad, Geref. Schoolverband, de Commissie voor onder wijsvernieuwing en het Paedologisch Insti tuut herdacht spr. den heer Nauta als een man, die zijn tijd verstond, die groote moed en durf bezat, doch tevens wijs was. Ook als vriend en namens vele vrienden teekende spr. den ontslapene als een man met een warm hart, een klaren geest en groote oprechtheid. Hij was een vriend, waar voor men God kon danken. Hij was scherp belijnd, doch had een breeden blik. Hij stond midden in het leven, vooral van de school, was de ziel van de actie voor onderwijsver nieuwing. Hem is veel bespaard. Wij, besloot spr., staan nog in den strijd. God zal voor Zijn werk zorgen. Terwijl het orgel de melodie van Gezang 96 speelde, werd hierna de baar uitgedragen. Aan het graf heeft Ds. van der Sijs nog een kort woord van getuigenis gesproken. Een zoon van den overledene sprak woorden van dank, niet tot menschen, naar hij zeide, maar tot God, die in zijn vader zooveel aan het gezin had gegeven. De leerlingen der hoogste klassen zongen „Jezus, Uw verzoenend stervenhet lied waarmee de heer Nauta is afgereisd. Na dit treffend besluit keerde dt groote schare huiswaarts. Tuinbouw lornldd.n «n d. blo.m.nw.old.. - Wijl oen g.doelte ,an do veld.n voor d. aloude bloembollencultuur gereserveerd blijft, zijn in de onmiddellijke nabijheid de kassen verrezen, waarin nu de sla en de spinazie groeien (Pax-Holland) NIEUWE BONNEN Brood en gebak op bon 19. De met 19 genummerde bonnen van de brood kaart geven recht op het koopen van brood en gebak. De verbruiksperiode van deze bonnen loopt van Zondag 11 Mei tot en met Zaterdag 17 Mei a.s. Het, koopen 'op deze bonnen is ge oorloofd van Zaterdag 10 Mei tot en met Woensdag 21 Mei a.s. De hoeveelheid brood, die op een bon verkrijgbaar is, bedraagt 100 gram en de hoeveelheid gebak omvat voor' de hierna genoemde bakkerijproducten telkens minste het daarachter geplaatste aantal beschuit 75 gram, biscuits en wafels 200 gram, koek 160 gram, cake 300 gram, ge vuld klein kors'gebak (b.v. amandelbroodjes) 400 gram, gevuld groot kors'gebak (b.v. boter letter) 500 gram, taart en gebakjes 600 gram. Voor geheel of ten deele uit meel of bloem gebakken producten, welke hierboven niet zijn genoemd, geldt, dat een rantsoen een hoeveel heid omvat, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. Aardappelen op bon 01. De met 01 genummerde bon van de aardap- pelenkaart geeft recht op het koopen van 1% kg aardappelen. De verbruiksperiode van dezen bon loopt van Maandag 12 Mei tot en met Zon dag. 18 Mei a.s. en het koopen op dezen bon is geoorloofd van Zaterdag 10 Mei tot en met Woensdag 21 Mei a.s. Melk op bon 16. Maandag 12 Mei tot en met Zondag 1 Eieren op bon 86. De met 86 genummerde bon van de bonkaart Algemeen geeft recht op het koopen van één ei. De verbruiksperiode van den bon loopt van Maandag 12 Mei to* en met Zondag 18 Mei a.s. Het koopen op dezen bon is geoorloofd van Zaterdag 10 Mei tot en met Woensdag 21 Mei a.s. Suiker op bon 31. De met 31 genummerde bon van de bonkaart algemeen, die een verbruiksperiode heeft van Maandag 12 Mei tot en met Zondag 8 Juni, geeft recht op het koopen van 1 kg suiker. Op dezen bon mag reeds Zaterdag 10 Mei worden gekocht. Inlevering van bonnen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de eigenaren van hotels, restaurants e.d. de door hen op den laatsten dag van de koopperioden van hun klanten in ont vangst genomen bonnen nog één week dag later bij hun leveranciers kunnen inleveren ter verkrijging van de benoo- digd© levensmiddelen. Gep. luitenant-generaal A. D. J. Berkhout t Te 's-Gravenhage is in den ouderdom van 78 jaar overleden de gep. luitenant-generaal der genie A. D. J. Berkhout. Generaal Berk hout was oud-inspecteur der genie, en ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot zal geschieden op Zaterdag 10 Mei des middags te twee uur op de algemeene begraafplaats aan den Schoterweg te Haarlem. De controle op den boterprijs Ten einde controle op de naleving van de boterprijsvoorschriften te vergemakkelijken en tevens aan den consument de mogelijk heid te geven te onderscheiden of de winke lier hem den juisten prijs vraagt, is bij wijzi ging van het crisis-zuïvelbesluit bepaald, dat op de merken en wikkels de prijsklasse moet worden vermeld, terwijl de verplichting tot bet gebruik van deze merken en wikkels overeenkomstig de daarbij Vermelde prijs klasse wordt opgelegd in den vorm van een voorwaarde aan de karnvergunningen en de ompakvergunningen verbonden. ZON EN MAAN Zonsopgang 10 Mei 5.53; ondergang 21.19 Maansopgang 10 Mei 20.24; ondergang 5.45 Maansopgang 11 Mei 21.44; ondergang 6.22 Eerste kwartier Zondag 4 Mei, volle maan Zondag 11 Mei. laatste kwartier Zondag 18 Mei: nieuwe maan Maandag 26 Mei Liverpool en Huil aangevallen Successen van het Duitsche luchtwapen Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: In het Noordelijk deel van den A 11 a n t i- schen oceaan opereerende Duitsche duik- booten hebben 29,950 brt. vijandelijke koop- vaardijscheepsruimte tot zinken gebracht Het luchtwapen heeft in de laatste nachten den strijd tegen Britsche havens met de grootste uitwerking voortgezet. Bij aanvallen van sterke formaties vliegtuigen op Liver pool en Huil werden overladingsinrich tingen vernield en in de havenwerken wer den groote branden verwekt. Andere doel treffende luchtaanvallen waren gericht op Hartlepool, Middles borough, Bristol en Ply mouth. Gevechtsvliegtuigen brachten ten Noord- Westen van Newquay een tot een krachtig beschermd vijandelijk konvooi behoorend koopvaardijschip van 12.000 brt. tot zinken en beschadigden twee andere schepen ernstig. Bij vluchten \an jagers in den loop van den 7den Mei schoten Duitsche jachtvliegtui gen negen Britsche vliegtuigen van het type Spitfire zonder eigen verliezen neer. Batterijen vèrdragend geschut van het le ger namen belangrijke militaire doelen in de haven van Dover met zeker resultaat onder In Noord-Afrika werden concentra ties van sterke Britsche strijdkrachten bii To- broek door- artillerie van het Duitsche Afrika- corps verstrooid. In het gebied van Solloem verdreven ver naar het Zuiden en Oosten oprukkende Duitsche patrouille-afdeelingen de vijandelijke verkenners. Het Duitsche luchtwapen verwoestte belangrijke inrichtin gen voor de ravitailleering bij Tcbroek en beschadigde in de haven twee transport schepen ernstig. Volle treffers van bommen brachten een Britsche batterij luchtdoel geschut tot zwijgen. Op het eiland Malta werden in de avond uren van gisteren de haveninrichtingen van La Valetta opnieuw met goede uitwerking aangevallen. De vijand liet vannacht met enkele vlieg tuigen .bommen vallen in Noord-West- Duitschland. In woonwijken van de stad Bremen werden huizen beschadigd en wer den eenige burgers gedood of gewond. Luchtdoelartillerie schoot drie vijandelijke gevechtsvliegtuigen omlaag. Nederlandsch vrachtschip getorpedeerd De Saleier op den Atlantischen Oceaan tot zinken gebracht Het DNB meldt uit New-York: Marinekringen alhier deelen de torpe deering mede van het Nederlandsche vracht schip „Saleier", dat op reis van Engeland naar New York in het noordelijke deel van den Atlantischen Oceaan tot zinken is ge bracht. 35 leden van de bemanning zouden daarbij zijn omgekomen. Het stoomschip Saleier was eigendom van de Stoomvaart Maatschappij Nederland te Amsterdam. Het mat 6563 ton bruto en 4081 ton netto en werd in 1920 te Port Glasgow FELLE BRAND Men meldt ons uit Noordwijk aan Zee: Donderdagmiddag omstreeks 1 uur brak plotseling brand uit in de voormalige remise van de N.Z.H.T.M., welk gebouw nu ge bruikt werd als garage en montagehal van de N.V. Du inlander. Het vuur greep zeer snel om zich heen, zoodat in een oogenblik de heele loods in lichterlaaie stond. De vlammen sloegen uit het dak, zoodat ge vaar ontstond voor de aangrenzende per- ceelen, waarom het huis van den heer de B. dat het dichtst bij den vuurgloed stond, werd ontruimd. De brandweer was spoedig aan wezig. en bestreed met 3 stralen op de water leiding het vuur. Ze kon echter niet ver hinderen dat de loods totaal uitbrandde. Een autobus van de N.V. Duinlander ging daar bij in vlammen op. Eenige vaten olie kon men nog bijtijds bergen. De politie hield de honderden kijklustigen op een behoorlijken afstand. Verschillende autoriteiten o.a. weth. Vogelaar waren op het terrein van den brand aanwezig. Prof. Dr. C. Winkler t Ons bereikt het bericht dat gisteren te Hoog Soeren, in den ouderdom van 86 jaar is overleden prof. dr. C. Winkler, oud-hoogleeraar in psychiatrie en neuro logie aan de Rijksuniversiteit te Utrecht Cornelis Winkler was 25 Februari 1855 te Vianen a.d. Lek geboren. Hij ontving zijn geneeskundige opleiding aan de rijksuniver siteit te Utrecht, waar hij in 1879 den doc torstitel verwierf. Na het artsexamen werd hij assistent aan het Stedelijk ziekenhuis- te 's-Gravenhage, waar hij als chirurg werk zaam was. In 1881 verhuisde dr. Winkler naar Utrecht waar hij behalve als prac- tiseerend arts als poliklinisch assistent van professor Talma optrad. Vijf jaar later werd hij lector in de neuro logie en psychiatrie en in 1892 hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. In 1896 werd hij in gelijke functie benoemd aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam, wat hij bijna twintig jaar bleef. In 1915 (Foto Rotterdammer) leidde zijn weg weer naar Utrecht waar hij tot 1925 hoogleeraar bleef. Professor Winkler was ridder- in de orde van den Nederlandschen leeuw, commandeur in de orde van Oranje Nassau en lid van de Nederlandsche akademie van wetenschappen. Van zijn werken noemen wij zijn disser tatie: Over virus tuberculosum, zijn Hand boek der neurologie, Manuel de neurologie, Opera omnia en (met Ada Potter) Microsco- pial atlas of the human brain. Nederlandsch stoomschip getorpedeerd United Press meldt uit Montevideo: Het hier gearriveerde Engelsche s.s. Tus can Star heeft 9 leden aan boord van de be manning van het Hollandsche s.s. Prins Wil lem, dat door een Duitsch oorlogsschip tot zinken is gebracht. Uit Buenos Aires meldt' het D.N.B.: De overlevenden van het voor Engeland va rende Nederlandsche s.s. Prinses Wilhelmina, dat op den Atlantischen Oceaan is getorpe deerd, zijn aan boord van een Engelsch schip in Montevideo aangekomen. (Een stoomschip Prinses Wilhelmina is ons niet bekend. De maatschappij Zeetransport n.v. te Rotterdam beschikt over drie schepen, waarop bovenstaande telegrammen betrek king kunnen hebben. Dit zijn de Prins Wil lem van Oranje, de Prins Willem II en Prins Willem III. Deze schepen hebben gewoonlijk een bemanning van 23 personen. De maat schappij heeft sinds het vorige jaar geen be richten van deze schepen meer ontvangen. R e d.). HET FRIESCHE LIED Teneinde onder de Friezen de liefde voor het Friesche lied te doen toenemen en naast de oude, bekende liederen ook nieuwe com posities ingang te doen vinden, is onlangs een commissie ingesteld, welke in samenwerking met de Fryske Akademy te Leeuwarder de uitgave voorbereidt van een algemeen Friesch liederenboekje. Tallooze componisten in en buiten Friesland, die Friesche liederen hebben getoonzet, dichters en kenners van het Frie sche lied, hebben hun medewerking reeds toegezegd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1