FIRMA TIRION CARLIER „PAPIER TO UW" ogram ma vanderLINDEMELDHUIS ASBEST RUBBER ZEEVAARTSCHOOL DELFZIJL INTERNAAT „ABEL TASMAN" lening van ons land JENSPAG 7 M|l 1941 PAG. 5 cher; Amstel en IJ - 1 ne f ad a«n het IJ. De dien»! ft' ireini Thans gemoderni- Wat afvalstoffen beteekenen. zen Amsterdamschen redacteur). lam is een schoone stad. Schoon nu at in den zin zooals dichters in op- seuwen de bekoorlijkheden van de nsche stedemaagd, van de stad aan el en het IJ, hebben uitgezongen. Iteékent in dit verband: petjes en eigenschappen die de poëtische i der stad ten goede komen en zells onmisbaar kunnen genoemd wor- i eens beschrijvingen van het uiter eden in lang vervlogen tijden heeft :an zich moeilijk begrijpen hoe de van de middeleeuwen in een stad Innen leven, waarin huis- en ander Vphoopte in de ongeplaveide straten water werd geworpen. Zoo was hei "e eeuwen her ook. Talrijke keu- de vroedschap in den loop der ivaardigd om althans de ergste uit- i op dit gebied in te toornen. Toen op geplaveide straten wandelde en f ren zoo goed als dat toen mogelijk met de reiniging der stad bezig ag Amsterdam er fatsoenlijker uit. ge, verbeteringen kwamen in dit op- 5t tot stand toen de overheid zien uiterlijke verzorging der stad be llen zag toen ook beter in van welk elang een zindelijke stad voor de indheid is. dsreiniging, zooals wij de Gemeen- ihoonmaakster sedert jaren noemen, ir stede populair. De vuilnisman, die malen per week den rommel komi i, waarover elk gezin en ieder per- eenmaal beschikt, is een welkome froeger was dat reeds zoo, toen het og als trekkracht voor den wagen ted, thans is het niet anders, eenige jaren hebben we ieder een uisvuilemmer van de gemeente ln Dat systeem voldoet voortreffelijk. ;r bij het ophalen van het huisvuil richt om dit werk zoo automatiscn I te doen gebeuren, waarbij de bevol- HSjHAwel als de mannen van de Stads- zijn gebaat, rieden week het gereorganiseerde be- n dezen nuttigen dienst in werking ls i, loont het de moeite om eens na te ■■Ui alzoo gedaan wordt om Amsterdam le houden. verdwenen de bekende putschep- V/|_/iorzien van handkarretje en schep, uit adsbeeld. Putzuigmachines ledigen ioolputten en straatkolken op mecha- krijze i de huisvuilemmers schreef ik reeds, tnder dan 250,000 exemplaren zijn in al naar de grootte van huis, winkel, enz.; met een inhoud van 33 en 55 klinkt vreemd, doch de kosten van z^melen van het huisvuil zijn, niettegen- CHILI^ jjg aanschaffingskosten der emmers -3 i moderne ophaalauto's, met rond 00 iOO pér jaar gedaald. jtraat worden we reeds menig jaar er (ewekt om den publieken weg netjes te 1 of Bi Het voorbeeld is ook hier van betee- 'an düagelijks houden talrijke „driewielers" H.B.S.ten schoon door allerlei achteloos weg- "ullencnen afval, papier, schillen, doosjes enz. gehaq te vegen. Overal staan verder papie- om zulke dimgsigheden een te geven. De driewielers ledigen deze dag aan dag. Bovendien worden de vani möchinaal geveegd, weede 'een en ander geen sinecure is, moge j uit het feit, dat Amsterdam een be- of'6 ^eeft van ruim acht millioen M2- weedean een kleine tw'ee milh°en M2 met Itbedekking. De asphaltstraten worden jschen met elecbrische machines, fdiie egdek schoon dweilen. Vóór den tegen- ligen oorlog geschiedde dit 's nachts. Tengevolge van de verduistering moet dit werk in de donkere maanden overdag gebeu ren. In de zomerperiode kan de dienst toch niet over den geheelen nacht beschikken, .omdat het uitgaansverbod van 12 tot 4 uur ook voor de Stadsreiniging geldt Behalve straten en wegen moet ook het water rein gehouden worden. Baggermolens een motorschuiten om drijvend vuil op te visschen zorgen voor dit nuttige werk, ter wijl een vernuftig rioleeringsstelsel onder den grond het afvalwater wegvoert naar het IJsselmeer. Wat de Stadsreiniging in den winter boven dien waard is, bemerken we als een dikke sneeuwvacht de stad bedekt en pekel/wagens uitrukkeft oan het verkeer zoo goed mogelijk gaande te houden. Heeft het geijzeld of is het bevroren sneeuwdek glad, dan maakt het zand van de Reiniging, op mechanische wijze uitgestrooid, dé wegen weer begaanbaar. In den zomer worden de straten met de slang en met de sproeimachine verfrischt. De centrale inrichting aan de Bllderdijk- kade, thans geheel gereorganiseerd, is in staat om voor een regelmatige functionneering van het bedrijf te zorgen. Tevens is zij dienstig om materialen te bewerken, alle reparaties aan te brengen en voor heel wat meer. Het is daar volkomen zelfvoorziening, waarvan ook andere gemeentebedrijven profiteeren. Heeft het eeuwen geduurd voor het op halen van huisvuil zijn gewenschten vorm verkreeg, wat men met het verzamelde vuil beginnen moest, is langen tijd een vraagstuk gebleven. De asch- of vuilnisbelt was voor heen de laatste toevlucht voor den reinigings dienst, tevens echter de oorzaak voor aller lei overlast aan de bewoners van het platte land of aan den rand der steden. Uit hygië nisch oogpunt zeer ongewenscht. Men heeft beproefd de afvalstoffen voor bemesting te benutten door er compost van te maken. Sedert de kunstmest in den handel kwam, is deze compost overbodig geworden. Van het begin dezer eeuw af is het vraag stuk, wat met het huisvuil enz. gebeuren moet geleidelijk in het stadium der oplossing gekomen. Men heeft overwogen en ook wel toegepast het aanplempen van plassen en moerassen, het storten in zee, het ontginnen van onvruchtbare gronden, het verbranden in ovens. Het laatste middel heeft geleid tot het bouwen van inrichtingen voor vuilver- EH5CHEDESCME CONFECTIE FABRIEK (Opgericht 1868) NUENEN Postbus 282 Eindhoven Levering rechtstreeks branding. Rotterdam heeft het eerst, in 1909, hiertoe besloten. Leiden volgde een jaar later. Amsterdam pas in 1919. De vorige wereld oorlog veroorzaakte evenwel de vertraging. De Vuilverbranding aan de overzijde van het IJ, staande tusschen de werven van de „Nederlandsche Scheepsbouw" en de fabrie ken van Fokker, telt acht ovens, elk met vijf cellen. Met de uit het huisvuil vrijkomende warmte wordt jaarlijks ongeveer 185,000 ton stoom geproduceerd eh daarmede rond 30 millioen KWh. electriciteit opgewekt. Met deze electrische energie zou men een provin ciestad geheel van licht en kracht kunnen voorzien. De slakken, als onverbrandbare resten overgebleven, worden tot een geschikt materiaal voor wegenverbouw verwerkt. Het bedrijf van de Stadsreiniging wy gaven slechte een onvolledig beeld kwam de vorigt' week terecht opnieuw vqor de aan dacht. FRISO. De tunnel te Velsen Met het graafwerk een aanvang gemaakt Gistermorgen is men begonnen met het-werk van den tunnelbouw te Velsen, waaraan een eenvoudige plechtigheid is voorafgegaan. Hier bij waren aanwezig de burgemeester van Vel sen mr. M. M Kwint de directeur van open bare werken te Velsen ir. J. A. Verhoef, de hoofdingenieur van den rijkswaterstaat in het arrondissement het Noordzeekanaal C. Wolter- beek, belast met de leiding van den tunnel bouw, irs. A. Eggink en J. v. d_ Kerk beide aan dit werk verbonden en andere ingenieurs van den rijkswaterstaat. Voorts de directeuren van de Amsterdamsche Ballast Mij., welke het eerste gedeelte van het werk uitvoert, de heeren A. F. en C. F. de Vilter. De heer Wolterbeek zeide, dat het departe ment van waterstaat in verband met de om standigheden thans geen officieele plechtig heid wenschelijk had geacht Spr. bracht in herinnering hoe er vijf jaren 'over de plannen is gewerkt. Thans is een mijlpaal bereikt tus schen de plannen en de uitvoering. Spr. wees er op dat het gereed maken van de plannen voor het graven van de tunnel te Rotterdam langer heeft geduurd. Verheugend noemde spr. het, dat ondanks de moeilijke tijdsomstandig heden nog tot uitvoering van dit groote werk kan worden overgegaan. Spr. zeide er van overtuigd te zijn, dat het plan goed is en dat de gekozen oplossing van een auto- en spoor wegtunnel het meest gunstige is zoowel voor het snelverkeer als voor de scheepvaart. Ook Velsen zal een scheepvaartverkeer van den eersten rang hebben wanneer straks de Velser- brug verdwenen zal zijn. Vooral oeconomische moeilij-kheden zijn aan het werk verbonden. Deze moeilijkheden editor moeten overwonnen worden in het belang van de toekomst van Nederland en eveneens in het belang van de Nederlandsche arbeiders, die in eigen land werk zullen kunnen vinden. Spr. zeide ver heugd te zijn dat de N.V. Amsterdamsche Bal last Mij het werk uitvoert, die reeds lang ver bonden is met de werken van het Noordzee kanaal en met wie de band nu nog nauwer wordt aangehaald. Spr. bracht dank aan het personeel, dat met spoed veel werk heeft ver richt en besloot met een woord van Vondel. Mevr. Wolterbeek heeft daarna aan de directeuren van de Ballast Mij. opdracht ge geven met het werk te beginnen. De Neder landsche vlag werd op de excavateur gehe- schen en men begon hierna met het graafwerk. VERBODEN HANDEL IN KOFFIE Duizend kg koffie in beslag genomen De Utrechtsche politie heeft zes mannen aangehouden, die zich schuldig hadden ge maakt aan een kettinghandel in koffie. Een hunner leverde ongebrande koffie aan een graanhandelaar, die voor het branden zorgde. Daarna kocht de eerste de koffie terug en via enkele tusschenpersonen werd zij van de hand gedaan voor twintig gulden per kilo. De recherche is er ook in geslaagd de opslag plaats te ontdekken. In een schuur is een par tij ongebrande koffie van duizend kilo aange troffen. De voorraad is in beslag genomen. VRAAGT AANBIEDING AAN N.V. Vereenigde Touwfabrie! n Rotterdam iMSTER0»H ROTTERDAM GBONINOi* VOOR AUE DOELEINDEN I TECHNISCHE ARTIKELEN Opleiding tol Stuurmansleerling ToeL A-afd.i M.UX.O. A: 2 jar. H.B.S. ToeL B-afd.: M.U.L.O. B: 3 jar. H.B.S VRAAGT PROSPECTUS GOUD SIROOP Jag 8 M.ei Nieuws-, oec. rsberiehten net pianobeg. ble Erika Helen ie: „Ik was er Nieuwsber., 1 van den dag porkest en solist ifoorimuziek ten lEngelsch) Eng. berichten Nieüwsberich- iiting II J0I.5 METER afoonmuziek ndgymnastiek ofoonmuziek ndgymnastiek K: Nietlwsber. ofoonmuziek voorber. door de Radio Stichting) en piano ofoonmuziek hten eporkest 12.45: B.N.O.: Nieuws- en oec. berichten 1.00 Orkest Eloward L45 Gramofoonmuziek 2,00 Vioól en piano 2.30 Gramofoonmuziek 2.45 De Romancers en sol. 3.30 Voor de zieken 4.00 Gramofoonmuziek 4.30 Kinderkoor 5.00 Lezen van Chr. lect. Mitz. voorbereid door- de Chr. Radio St 5.15 B.N.O.: NieüWs-, oec. en beursberichten 5.30 Orgelconcert 6.00 Lezing: „De werkge legenheid in dezen tijd". 6.30 MUsette-ensemble „Les gars de Paris" en gra- mpfoonmuziek 7.00 B.N.O.: Persoverzicht voor tomen- en bui tenland 7.15 Gramofoonmuziek 7.45 GrSmofoonmuziek 8.00 B.N.O.: Nieuwsber. 8.15 Spiegel van den dag of gramofoonmuziek 8.30 Omroepsymphonie- orkest en solist. Inter mezzo: „Nederland sche bouwmeesters in Munchen, vraaggespr. 10.00 B«N.O.: Nieuwsber. sluiting De aanslag van vee De leveringsperiode verlengd tot 1 December 1941 Het rijksbureau voor de voedselvoorziening in- oorlogstijd deelt het volgende mede. Om de vleeschvoorziening zeker te stellen en met het oog op de voeder-positie is er reeds in vroegere. persherichten_op gewezen, dat een zekere vermindering van den rund veestapel noodzakelijk is. De voederpositie voor den veestapel in den vorigen winter heeft duidelijk getoond, dat de voorgenomen beperking -beslist noodzake lijk is, wil men dat voldoende productievoe- dèr voor de melkkoeien en dus voor het zekerstellen van de melk- en vetvèrzorging overblijft. Het is bovendien noodzakelijk den •aanslag zoo te, doen plaatsvinden, dat het vor men van een reserve voor den.winter 1941/42 mogelijk is. De leveringsperiode van vee van 25 Novem ber 1940 tot 28 Februari 1941 en van 1 Maart 1941 tot 1 Juli 1941 is thans verlengd tot 1 December 1941. Bij het vaststellen van de totale levering en bij de voor elk bedrijf apart vast te stellen verplichting tot levering wordt rekening gehouden.met de leveringen, die tot nu toe hebben plaats gevonden. Het normale percentage slachtrunderen be draagt globaal 20 pet. van de dieren die meer dan 1 jaar oud zijn. Bovendien-heeft de aan slag ten doel" een vermindering van den sta pel van meer dan 1 jaar oud met ca 20 pet., wat hetzelfde aantal slachtdieren oplevert als-het normale percentage. Het aantal stuks vee boven *1 jaar, dat elk bedrijf moet leveren en dat op elk bedrijf op 1 December 1941 ten hoogste aanwezig mag zijn, zal aan de belanghebbenden zoo spoedig mogelijk worden bekend gemaakt Voor een gedeelte van den aanslag zullen voor latere levering contracten worden afge sloten Ue regeling roor ae distributie Een deel van het publiek bli'kt in de mee ning te verkeeren, dat, alvor 1 de aardap pelen werden gerantsoeneerd, er in het geheel geen regeling behalve dan, wat den prijs aangaat van de aardappelen voorziening van ons volk bestond. Hef schijnt nuttig, dit misverstand op te helderen, mede, omdat men dan éen inzicht krijgt in de organisatie welke ook met betrekking tot den' nieuwenoogst zeer belangrijk werk zal moeten verrichten. De regeling, in October j.L ingevoerd, berust op de gedachte, dat voor de voorziening van ons volk niert alleen de gewilde kleiaardappe- len noodig zijn, maar evenzeer de zandaard- appelen, alsmede een deel der aardappelen, die tot dusverre voor de fabricage van aard appelmeel werden gebruikt. Hierbij moet men er zorg voor dragen, dat de zand- en veenaardappelen, benevens de overgebleven vroege aardappelen, dus - de minder houdbare soorten, het eerst worden geconsumeerd. De klei-aardappelen kunnen beter lang worden bewaard en zijn daarom voor verbruik in en na den winter aange- Bovendien heeft men, door middel van een centralisatie van het vervoer, voor de aard appelenvoorziening ook in een eventueele, lange, strenge vorstperiode te waken. Een en ander wordt bereikt door een centralisatie van den groothandel, georga niseerd in de Vereeniging tot Behartiging van den Aardappelenhandel (V.R.N.A.). In elke provincie fungeert een Provinciaal Bureau van de V.B.N.A., dat, in samenwerking met de Provinciale Inkoopcentrale van Akker bouwproducten (P.I.C.A.), de aardappelen van de telers moet ontvangen. Voorts bestaat in elk consumptiegebied een Verkoopkantoor van de V.BJSLA., dat den kleinhandel en in- :jj" feta de viucbt ren de Brllsche troepen uR Griekenland- - In de haven van de Piraeus liggen de wrakken van de Lr fingelsohe transportschepen, walk# tijdens de Duitsdie luchtaanvallen vernield werden. (Weltbild-Pax-Holland) In het gebouw van het Duitsche gezantschap te Belgrado werd, voordat de Duitsche troepen de stad hadden bereikt, ernstig huisgehouden door groepen vijandige personen. - Een der vernielde interieurs. (.WaltbiVidi-Pax-HaUiBAU De „Kroatische Selbstschut*" heeft In Agram de polltie- en bewakingsdiensten overgenomen, om daarmede de Duitsche militaire Instanties behulpzaam te zgn. it-eli.ngen als de centrale keukens van aard appelen voorziet. Een Provinciaal Bureau heeft dus een mo nopolie voor het ontvangen van consumptie aardappelen van de boeren. En een Verkoop kantoor heeft een monopolie voor den aan voer van aardappelen en den verkoop ervan aan'den kleinhandel. Drieërlei voordeel kan door deze organisatie worden verkregen. Ten eerste kunnen de minst houdbare aard appelen het eerst voor de consumptie worden aangewend. Ten tweede geschiedt het vervoer zoo effi cient mogelijk, daar alle. transportmiddelen worden gecombineerd voor den aanvoer. Ten derde kan men er zeker van zijn, dat men niet met, in de steden gevormde, voorra den blijft zitten, aangezien de geheele handel over het Verkoopkantoor loopt. Boven het complex, gevormd door de orga nen der V.B.N.A. en de P.I.C.A,s, werken samen het hoofdkantoor der V.B.N.A. en de Nederlandsche Inkoopcentrale van Akker bouwproducten (N.I.C.A.). Hoofdzakelijk op de laatste rust o.m. de taak, de groote ste den van aardappelen te voorzien. Bij de N.I.C.A. wordt beslist, howeel aarti- appelen ih elke provincie moeten voeden ver laden en waarheen zij behooren worden vervoerd. De N.I.C.A. draagt het Provinciaal Bureau in een bepaalde provincie op, een zekere hoeveelheid aardappelen van de boe ren af te nemen en naar een bepaald Ver koopkantoor te verzenden. Op deze wijze kan de handel ertoe worden gebracht, voor één of twee weken een voorraad aan te houden. Daarenboven is het aldus mogelijk, voor een eventueele vorstperiode een, door de N.I.C.A- gefinancierden, voorraad te vormen, welken de handel niet kan financieren. Door middel van dit stelsel is onder meer bereikt, dat zand- en veenaardappelen, die anders ongebruikt zouden zijn gebleven, in consumptie zijn gebracht en dat voor aardap pelen een prijsregeling mogelijk was, nog vóórdat de functie van Gemachtigde voor de Prijzen was ingesteld. Laatstgenoemde functionaris oefent thans op de prijsregeling voor aardappelen toezicht Reeds sedert 1 October zijn de consumptieprijzen voor aard appelen precies vastgesteld, voor het geheele land gelijk. Deze al-omvattende regeling, welke aanvan kelijk volgens vele telers en een groot deel van den handel veel te ver ging, daar men ze niet noodig achtte, is in het algemeen belang noodzakelijk gebleken. Oorspronkelijk heeft men de Verkooplóka- len vrijelijk aan den kleinhandel laten ver» koopen, wat deze kon opnemen. Maar reeds tijdens de vorstperiode bleek dit in de groote steden niet meer mogelijk. Het publiek, het welk tot dat oogenblik hoofdzakelijk zand- en veenaardappelen had kunnen koopen, ver moedde, dat dit ook na de vorst weer het ge val zou zijn en was geneigd om, toen tijdens de vorst kléi-aardappelen in consumptie wer den gebracht, zooveel mogelijk daarvan op te nemen. Elke kleinhandelaar werd toen ge rantsoeneerd op de hoéveelheid, die hij vroe ger noodig had'gehad. Dit laatste herhaalde zich, toen, eenige weken geleden, de zand- en veenaardappelen op raakten en in de groote steden uitsluitend klei-aardappelen werden aangevoerd. Een deel van het publiek stoeg toen opnieuw meer in, dan het voor. zijn dage- lijksch verbruik behoefde. De kleinhandelaren leverden in de eerste plaats aan oude klan ten, maar bovendien schenen de voorraden, vroeger door vele consumenten gekocht, verbruikt, zöodat ook dezen weergingen koopen. Overigen? mag er wel eens aan worden her innerd, dat de oogst 1940 zeer slecht is ge weest- Als gevolg van de aardappelziekte wés de productie laag en daardoor ging zelfs na den oogst nog eén deel der aardappelen voot menschel ij ke consumptie verloren, slechts voor veevoer geschikt blijvende. Daarbij was de uitpoot, o.a. ten geyolge van de inundaties^ beneden den normalen omvang. Het is vrij zeker, dat de uitpoot dat jaai% vooral op de zandgronden, aanmerkelijk hoo- ger zal zijn, in verband met de gewijzigde ver houding tusschen de prijzen der verschillende soorten aardappelen. Tot den verbouw van da rnoestopbrengende soorten wordt men nu meer geprikkeld. Ook op dé kleigronden, vooral in het Zuiden des lands, is de uitpoot grooter. Voorts zal thans een veel grooter deel der veenkoloniale aardappelen voor de consumptie kunnen worden bestemd. De opgedane ervaring heeft geleid tot het aanbrengen van verbeteringen in onderdeelfen der regeling en In de contróle. Een voordeel is ook, dat de regeling ditmaal aanstonds van den. nieuwen oogst af werkt, zoodat men van den aanvang af zich van den omvang der con sumptie op de hoogte kan stellen en tevens kan voorkomen, dat aardappelen, voor men- schelijk verbruik geschikt, als veevoer worden aangewend. Een en ander geeft reden om te verwachten, dat dit jaar een grootere hoeveelheid aardap* pelen, dan verleden jaar, voor menschelijka consumptie beschikbaar zal zijn. BRAND TE NIJKERK Maandagnacht omstreeks half drie heeft een zeer felle brand gewoed in een schuur aan de Pottesteeg te Nijkerk. Hoewel het vuuï krachtig door de brandweer werd bestreden, sloegen vonken over naar de landbouwsohuu? en hooiberg van Van de P., welke totaal af brandden. Eveneens zijn tien kleinere schuren van woningen verloren geaan. Veel klein vej| is in .de vlammen omgekomen. De brand vermoedelijk te wijten aan vonken uit een wasohfomuii

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 5