Jlicuurr jCriksrijf (tfourant i vYt r Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken 1 V* PA^ but Abonnementsprijs: per 3 maanden 2.47, vermeerderd met 0.15 incassokosten. Per week 19 ct Losse nummers 5 ct Zaterdagnummers met Zondagsblad 7V4 ct Alles bij vooruitbetaling. ramn mdsc. TnW Advertentiepryzen: 24 ct per regel Ingezonden Mede- deelingen 48 ct per regel. Minimum 5 regels. Bewijsnummer 5 ct Bij con tract belangrijke korting. No. 6421 DINSDAG 6 MEI 1941 21e Jaargang Bar. Redactie en Administratie: BREESTRAAT 123. LEIDEN Telefoon 22710 (Na 8 uur 23166) Postbox 20. Postrek. 58936 n egevens der stati een terugtri J opmerken. L? Dit is niet te z gedii^^ en I DALING EN STIJGING URE bout Kennisnemen van de cijfers omtrent de iminaliteit over het jaar 1940 leidt e,ener- tot verheuging, anderzijds doet het gevoel van bezorgdheid opkomen. Het een bekend verschijnsel, dat in dagen spanning en ingrijpende veranderinr {en verschillende remmende krachten lan beteekenis inboeten en dat de zeggen- chap over de zeden aanzienlijk afneemt. )it opei.oaart zich in een toenemende cri minaliteit. Met dit algemeene beeld voor °1:Jogen doet het goed te bespeuren, dat de |egevens der statistiek over 1940 in groote terugtreden van de criminaliteit Wat hiervan de oorzaak zeggen met die zekerheid, iaarmede de statistiek werkt. Wellicht werkt hier een niet te verwaarloozen ge- js voel van zelfbezinning door, ook een besef ler^m in moeilijke tijden heel de persoonlijk heid in te zetten bij het voorgenomen «streven van velen opnieuw te beginnen dan beter. Zoo kan van bepaalde groe- ov«pen van strafbare feiten zelfs een gunstige wa!stand worden doorgegeven. Zonder te wil- zeggen, dat een blijvende verbetering we haar intrede heeft gedaan, achten wij dit 'verschijnsel voldoende van belang om als epri zoodanig te worden vermeld. Echter, die vooruitgang kan niet over de linie van strafbare feiten worden opgemerkt. Twee groepen maken een uit- Zv zondering, twee groepen, die zelfs een niet niej onbelangrijke stijging van de criminaliteit te zien geven. Dit zijn eenerzijds de econo mische bedrijven en aan den anderen kant die strafbare feiten, welke vervolgd wor den door Distributiewet, Luchtbescher- mingswet, Prijsopdrijvingswet, Hamster- wet en mogelijk nog enkele andere. In de J tabellen van het Centraal Bureau voor de itei Statistiek stelt men het gemiddelde van de jaren 1911 tot en met 1913 op 100. J Welnu, dan blijkt, dat juist in de laatste n j twee kwartalen van 1940 de cijfers b.v. t 8 van de economische criminaliteit, dus van ia degenen, die het onderscheid tusschen'iie ,f i' mijn en dijn uit het oog hebben verloren, zijn gestegen. Waren deze cijfers in de 1 beide laatste kwartalen van 1939 139 en 134, in 1940 waren deze cijfers 183 en 170 geworden. Wat de groep van strafbare fei ten betreft, die onder de Distributiewet, Luchtbeschermingswet enz. vallen, wor- den de totale cijfers vermeld; in het laat- s. ste kwartaal van 1939 bedroeg hiervan het absolute aantal veroordeelingen 767 tegen La 2448 in het laatste kwartaal van 1940. Men bedenke, dat deze cijfers de crimina liteit aangeven, die gerechtelijk vervolgd is. De cijfers zijn daardoor niet volledig, maar bovendien komen zij uiteraard vrij ver. achter de eigenlijke feiten aan. Dit be- teekent, dat; naar reeds op zichzelf mag worden aangenomen, sedert deze cijfers verzameld zijn niet opnieuw een daling is ar ingetreden. Met andere woorden, er is eenige reden om aan te nemen, dat de toe- stand, zooals zij door de statistiek werd e geteekend voor de laatste kwartalen van nt 1940, thans in algemeene lijnen nog onver- anderd is. er Op zichzelf ook geeft de stijging van de I "cijfers der economische vergrijpen en van t die der andere groep geen aanleiding tot verbazing. Elke soortgelijke tijd geeft hét- Ti zelfde beeld te aanschouwen. Men denke iti aan de jaren 1914-1918. Men denke ook l"1' aan het feit, dat het aantal wetten, ver vaardigd of ingevoerd, is toegenomen, wat eü uiteraard van invloed is op het cijfer van s! de vervolgde vergrijpen. Als er geen wet- ej ten waren, dan wilde dit nog niet zeggen, H dat er geen vergrijpen zouden zijn, zij zou- I den alleen geen vergrijpen tegen die wet- c| ten kunnen zijn. Wel geeft het te denken, cj dat het- noodzakelijk was tegen deze ver- ilj grijpen door middel van de wetgeving in het geweer te komen. J Het is de taak der overheid, die geroe pen is tot het behartigen van het alge meen welzijn, door het uitvaardign en door het handhaven van wetten het leven zoo geleidelijk mogelijk voortgang te doen hebben, opdat elk levensverband naar zijn aard zich kan ontwikkelen en bestaan. Zij zal nu eens den teugel kunnen vieren, dan echter weer de rem strakker moeten aan halen. Doch de mensch draagt zelf niet minder verantwoordelijkheid jegens den Schepper, jegens zichzelf, jegens de gemeenschap ook. Het is een oude waarheid, dat goede wetten tenslotte weinig baten, zoo er geen goede zeden zijn. Welnu, tof het aankwee- ken van die goede zeden is in de eerste plaats ieder voor zichzelf geroepen en voorts het huisgezin als ideale gemeen schap en oefenschool. Het volmaakte zul len wij nimmer bereiken. De zonde om ringt ons lichtelijk en al zou men, zooals wel is, voorgestaan, alle gevangenissen door scholen willen vervangen, dan zou dit den zondigen aard van den mensch niet wegnemen. Dit mag echter nimmer leiden tot een zorgeloos fatalisme, maar moet de uitvoering van den wensch bevorderen om, kennende den waren stand van zaken, te doen hetgeen tot de handhaving van heb recht dknt. v r M ft* T at 61 *9 »- 9 V - Bovenstaande loto werd genomen ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der afdeeling „Leerdam II" van den Ned. Bond voor Chr. bbrleks- en transportarbeiders. Aan deze personen, die 25 jaar lid der afdeeling zijn, werd het bondsinslgne uitgereikt. (Foto Rott.) PROF. DR. J. R. SLOTEMAKER DE BRUINE NAAR ZIJN LAATSTE RUSTPLAATS GEBRACHT Enorme belangstelling uit de meest uiteenloopende kringen Indrukwekkende plechtigheid te Wassenaar Onder enorme belangstelling is gistermiddag op de Ned. Herv. Begraafplaats te Wassenaar het stoffelijk overschot van prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine aan de schoot der aarde toevertrouwd. Honderden mannen en vrouwen uit alle kringen der samenleving waren er heen getogen om deze nobele figuur de laatste eer te bewijzen. Het was te circa half 2, dat ae stoet de Dorpskerk bereikte, waarin de Wassenaarsche predikant W. A. B. ten Kate den rouwdienst leiden zou. In dezen stoet kwamen behalve de familie van den overledene nog mede Ir. R. A. Verwey, wnd. Secr.-Generaal van het Dep. van Soc. Zaken; Dr. Ph. J. Idenburg en echtgenoote; alsmede de andere Hervormde predikant van Wassenaar, Dr. H. J. Honders. Nadat de kist voor den met rouvdoek bekleeden kansel was geplaatst op de kist lag een palmtak met aronskelken, terwijl ook links en rechts daarvan enkele palmen •■t'- -y1 verzocht Ds. ten Kate te zingen bespre' (uit den nieuwen bundel), istolische Geloofsbelijdenis uitspia.» ci. \o2 2 gezongen werd. Ver volgens las hij 2 Cor. 4 13, 2 Cor. 5 1 en 821, alsmede Openb. 1 5b en 6, en koos toen als tekst Matth. 6 33. Spr. had juist hierop zijn keus laten vallen, daar het hierin vervatte woord van funda- menteele beteekenis is geweest voor het leven van prof. Slotemaker. Want inderdaad zocht hij het Koninkrijk Gods, het Koningschap Gods en Zijn gerechtigheid. Dat woord legde beslag op zijn hart, zijn denken en zijnhandelen. In dit woord vond dit rijke leven, dat zoo overvol was van activiteit, zijn eenheid. Prof. ■Slotemaker heeft geluisterd naar dien be- wusten eisch van God en dit was het geheim van ie wonderbaarlijke vruchtbaarheid van zijn leven. Hij heeft zich gegeven aan zijn Koning met al de gaven, die hem waren geschonken. Hij heeft da.t gedaan als predikant, als dienaar van het Evangelie. Er zullen hier menschen zijn uit dé gemeenten, die hij gediend hééft: Haulerwijk, Beilen, Middelburg, Hijmegen, Utrecht. Zij kunnen ervan getuigen, hoe Slotemaker zijn Heer "gediend heeft als herder en leeraar, als prediker en pastor. In mijn wijk zijn er velen, die met groote dankbaar heid gedenken aan wat hij voor hun gees telijk- leven beteekend heeft door zijn arbeid als hulpprediker in Wassenaar-de Kieviet. Van onzen tekst wordt soms ernstig mis bruik gemaakt. Daar zijn menschen, die het zoeken van het Koninkrijk Gods en Zijne Ge rechtigheid géheel beperken tot het persoon lijke zieleleven, tot het bezig-zijn met het zoeken van het heil van onze ziel, het medi- teeren over, het overdenken van eigen ziele- staat. Zij trekken zich terug uit het leven, ze bemoeien zich niet met de wereld, zij zijn alleen bezig met zichzelf. Bemoei je toch niet met al die aardsche dingen, bekommer je om j. zieleheil. Doch dat is een schromelijke misvatting, en gelukkig heeft prof. Slotemaker ook Jezus' eisch verstaan, dat we ons als christenen midden in de wereld moeten plaatsen Aldus zag hij de drankzonde van zijn tijd en hij werd geheelonthouder reeds als stucnt, toen dat in die wereld een daad "was waar voor moed noodig was. Hij zag de maatschap pelijke ellende van groote groepen van ons volk daarom ging hij ernstig studie maken ■van de sociale vraagstukken, om te kunnen komen tot de reddende daad. Achter zijn sociale bemoeienis woedde de brandende begeerte naar gerechtigheid, de gerechtigheid van .het Koninkrijk. Diep was hij ervan overtuigd, dat het Evan gelie van groote beteekenis was voor den eco- nomisch-socialen arbeid. In een mijner laatste gesprekken met hem sprak hij mij over zijn rede op een vergadering in het afgeloopen na- jaar, van Christelijk sociale organisaties, die in druk verschenen is onder den titel „Ons goed Recht". Die rede beschouwde hij als de samenvatting van zijn diepste sociale overtui ging. „Wat hebben wij noodig in onzen prac- tischen arbeid op economisch en sociaal ter rein: de overtuiging dat de mensch meer waard is dan geld, samenbinding tegenover het individualisme itfet zijn oneindige split sing. solidariteit, geen uiteenrukken van het ééne volk in klassen en standen gerech" tigheid en erbarmen met het zwakke, in tegen stelling met beginselen die leeren, dat hetgeen zwak is door het sterke gebruikt en vertreden mag worden". Echter wijst hij "aan hoe al deze begeerenswaardige vruchten rijpen aan den vruchtboom der openbaring Gods. Zoekt eerst het Koninkrijk Gods en Zijn Gerechtigheid en al deze dingen zullen u toe geworpen worden. Deze overtuigingen heb ben hem er toe gebracht deel te nemen aan den politieken strijd. Er zijn er, die dit afkeu ren, die dit zien als vaandelvlucht, maar ik ben ervan overtuigd, dat hij daartoe gekomen is als Evangeliedienaar, als belijder van het Evangelie. Daar is in dit leven één rechte dui delijke lijn, één stuwend beginsel: hij wilde het alles maken naar het beeld, dat hem op den berg was getoond. Hij hield al de dingen in het licht van Qods openbaring: daarom is hij ook gekomen tot zijn oecumenischen arbeid. Het gebed van Jezus voor de eenheid der Zijnen opdat de we reld geloove, dat de Vader Hem gezonden had, liet hem niet los. Daarom had de beweging van Stockholm .zijn hart, daarom werd hij de toegewijde voorzitter van den wereldbond voor Inwendige Zending en Diaconie en van het Wereldverbond van het Protestantisme. Daarom leidde hij met zooveel blijdschap het convent der Kerken, verheugde hij zich zoo in de nauwe samenwerking van de Protestant- sche kerken in Nederland, zocht hij ook con tact met de R. K. kerk. Spr. recapituleerde vervolgens den arbeid van den overledene als hoogleeraar, als ka merlid, als minister, als hoofdredacteur van een dagblad, als voorziter van de Federatie van Diaconiën en van den Centraal Rond voor Inwendige Zending en Christelijk Phi- lanthropische Inrichtingen, om hem dan te herdenken als hulpprediker en gerneerntelid te Wassenaar. Toen ik in Wassenaar beroepen werd waren er collega's, die mij vroegen of ik er niet tegen op zag, telkens opnieuw „voorstel" te moeten houden, telkens te preeken voor zoo'n critisoh hoorder als een oud-hoogleeraar in de ambtelijke vakken wel moest zijn. Collega Honders en ik hebben van het moeilijke daarvan nooit iets gemerkt. Integendeel: ik wensch al mijn collega's hoorders toe, als prof. Slotemaker, d'ie altijd zocht naar wat de prediking hem gegeven had, die steunde met zijn voorbede, zijn raad, zijn hartelijk mee leven, die zoo trouw was in zijn kerkbezoek, dat hij bericht zond, wanneer omstandigheden het hem onmogelijk maakten aan den Dienst deel te nemen! Wat missen wij hem op zijn plaats in het hoekje van de ouderlingenbank in de Kievietkerk! Hierna bracht spr. dank aan God voor het heel vele dat Hij in prof. Slotemaker schonk en liet daarop zingen Gez. 50 3. Na Gebed en het zingen van Psalm 68 17 werd de kist grafwaarts gedragen, gedurende welke oogen- blikken op het orgel het slotkoor uit de Mattheus Passion werd gespeeld. Aan de groeve sprak Ds. ten Kate tenslotte de Begrafenisliturgie uit en het „Onze Vader'", waarop Dr. M. C. Slotemaker de Bruine als zoon van den overledene met een kort woord heeft dank gebracht voor de betoonde blijken van deelneming. Wie er waren. Tot- degenen, die de plechtigheid bijwoon den, behoorden o.a. de oud-ministers: dr. H. Colijn, dr. J. J. C. van Dijk, mr. J. A. N. Pa- tijn, mr. dr. ir. J. A. M. van Buuten, Staats raad mr. dr. J. J. Sehokking, prof. mr. C. P. M. Romme mr. dr. L. N. Deckers, prof. dr. ir. H. C. J. H. Gelissen; mr. A. C. D. de Graeff; mr. W. L. Baron de Vos van Steen- wijk, voorz. der Eerste Kamer en mr. J. R. H. van Schaick, voorzitter der Tweede Ka mer; prof. mr. G. A. v. Poelje, oud-secr. gen. v. h. Dep. van onderwijs; mr. A. L. Schol- tens, oud secr.-generaal van het min. van Sociale Zaken; J. Schouten, voorz. A.R. fractie der Tweede Kamer; mr. A. M. Joe- kes, voorz. V.D. fractie der Tweede Kamer; mr. T. A. van Dijken, lid van de Tweede Kamer; mr. Kesper, griffier van de Tweede Kamer; mr. P. A. v. d. Drift, admin. Dep. van Binn. Zaken; W* de Boer, administrateur, als vertegenw. van den secr.-gen. v. d. dep. xan Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbe scherming; ir. G. Hofstede, inspecteur-gene raal van het Nijverheidsonderwijs; W. H. Cool, inspecteur van het Nijverheids-odner- wijs; mr. H. J. Tap, referendaris dep. van Opvoeding: Th. P. v. d. Kooy, vertegenwoor diger van dr. H. M. Hirschfeld, secr.-generaal van het depart, van Handel, Nijverheid en Scheepvaart; prof. dr.A. M. Brouwer, prof. dr. M. J. A. de Vrijer, prof. dr. M. van Rhijn, gezamenlijk namens de Theol. Faculteit te Utrecht; W. J. Hemmes, alg. seer. v. d. Fed. van Diaconieën in de Ned- Herv. kerk te Utrecht- ds. K. H. E. Gravemeyer, seer. Ned. Herv. synode; A. J. Da Costa, secr. van den Centr. Bond van Inwendige Zend.; dr. J. G. Geelkerken, voorz. Deputaten overheid Ge- ref. Kerk in H.V.; R. G. Wolf, afd.. chef Soc. Zaken; di; van Houten, inspecteur B.L.O.; dr. D. Crommelin, zèndingsdirector, Oegst- geest; R. C. A. van Voorst Vader, namens Theol. Gezelschap Secor Dabar; ds. E. L. Nauta, oud-leger predikant tevens voor het hoofdbestuur der Ned. Gustaaf Adolfvereeni- ging;,A. M.-Dutshoff, lid hoofdbestuur Ned. Zeemanscentrale en J. C. Boeree, administra teur van deze centrale; mr. J. J. R. Schmal, lid van Ged. Staten van Zuid-Holland; J. R. Snoeck HenlJ)mans, lid van het hoofdbestuur der C. H. Unie; G. de Jong, dir. onderwijs raad; A. de Jong Ezn., oud-dir. Ver. van Chr. Onderw.; W. J. Sijthoff, leider Com. Sur.-Zend.: prof. dr. F. M. Th. Böhl, vice- voorzitter Oecumenische Vereenigingmr. J. C. Baak, namens Oecumenische Vereeni- ging; mr. K. Pliester, oud-secr. v. d. Int. Bond" voor Inw. Zending; vele predikanten der Ned. Herv. kerk, alsmede ds. J. J. Bus- kes, namens de Geref. Kerken (H.V.). Voorts dr. A. A. L. Rutgers, deputaal van de Geref. Kerken voor de correspondentie met de hooge overheid; ds. H. Janssen, oud-leger en vlootpredikant; ds. H. H. Dorgelo namens het Internat. Prot. Wereldverbond; pastor P. Kaetzke van de Duitsche Evang. Gemeente te Den Haag: en voorts nog verschillende be kende figuren uit he; kerkelijk, maatschap pelijk en politieke leven. Engelsche havenbedrijven en industriecentra bestookt Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Sterke Duitsche formaties gevechtsvliegers hebben in den afgeloooen nacht een aoel- treffenden aanval ondernomen op de belang rijke omslaghaven Belfast in Noord- Ie r 1 a n d. Geweldige ontploffingen, vele groote branden en branden over een groote oppervlakte vooral in de installaties van de vliegtuigbewapeningsindustrie, alsmede in de Vickers-Armstrongwerf werden waarge nomen. Vier in de haven liggende schepen geraakten in brand. Andere formaties ge vechtsvliegers bombardeerden de werven van de Britsche marine en levensmiddelen- bedrijven in Barrow-on-Furness aan de Brit sche Westkust en plaatsten in de voor een deel door de aanvallen van den vorigen nacht nog brandende, voor den oorlog be langrijke installaties van het Mersey-gebied nieuwe volle treffers. Andere luchtaanvallen waren gericht op wapenfabrieken bij Hartle pool, alsmede op de haveninstallaties van Ipswich en Plymouth. In het zeegebied rondom Engeland brachten gevechtsvliegtuigen vier koopvaar dijschepen met tezamen 21,000 brt„ alsmede een torpedobootjager tot zinken. Zy be schadigden met bommen vijf andere groote koopvaarders zwaar. Bij een aanval overdag van lichte gevechts vliegtuigen op het vliegveld Manston in Zuid-Oost Engeland werden verscheidene vliegtuigen op den grond vernield en bran den in kwartierruimten en benzineopslag plaatsen veroorzaakt. In Noor d-A f r i k a werden Britsche te genaanvallen voor Toebroek reeds by het begin door artillerievuur afgeslagen. De marine heeft met de Donauflottilje den scheepvaartweg op den Don au van mijnen bevrijd. Gevechtshandelingen van den vyand boven het Duitsche rijksgebied vonden overdag noch des nachts plaats. Matrassenfabriek uitgebrand Een schade van ongeveer vijf-en-dertig mille LEIDEN, 6 Mei. Gisteravond te ongeveer tien over zes ls brand uitgebroken in de bedden- en matras- senfabriek van den heer J. Kleine, staande achter het gebouw van de Kamer van Koop handel aan den Stationsweg tengevolge waar van de fabriek geheel is uitgebrand en een groote hoeveelheid kapok katoen en wol is verloren gegaan. Nadat om zes uur het personeel de fabriek verlaten had werd slechts eenige oogenblik- ken later door voorbijgangers de brand ont dekt en de brandweer en de heer Kleine ge waarschuwd. Deze brand was ontstaan in een klem bijgebouwtje, waarin hoofdzakelijk wat rommel lag opgeslagen. Spoedig sloegen de vlammen over naar het hoofdgebouw, waar van het grootste gedeelte met kapok, katoen en wol was gevuld, zoodat in minder dan geen tijd het gebouw in lichter laaie stond Een idikke, zwarte en stinkende rookwolk dreef over de stad. De brandweer was na enkele minuten ter plaatse met een groote motorspuit en de lad derwagen. De slang moest op den Stations weg op de waterleiding worden gekoppeld omdat er geen open water in de buurt is, be halve dar. de sloot bij het Schuttersveld, die echter door de motorspuit niet benut kon worden. Daarom werd een ploeg van den luchtbeschermngsdienst ingeschakeld, die een baby-spuit bij de sloot opstelde en spoedig aan de achterzijde met twee flinke stralen water gaf. Dit was voor den luchtbescher mingsdienst tegelijkertijd, een leerzame oefe ning. De motorspuit van de politie-brandweer gaf met vier stralen water. Krachtig en vakundig werd het vuur op deze wijze aangetast en het duurde dan ook niet lang of men was het in zooverre meester, dat het nog slechts in de voorraden bedden vulling voort kon woekeren En dat deed het dan ook hardnekkig. De vlammen werden sporadisch maar er bleef een hevige rookont wikkeling van de smeulende balen uiterst brandbaar materiaal. Er is dan ook geruimen tijd mee heengegaan voor de laatste, smeulen de resten waren gedoofd. Hedenmorgen was men nog met de nablussching bezig. Gelukkig staat het gebouw geheel afgezonderd, zoodat er niet veel gevaar was voor belendingen. Het fabrieksgebouw behoort in eigendom toe aan de Ned Spoorwegen. De heele voor raad van den heer Kleine ongeveer 80,000 kg artikelen, ging verloren. De schade tvordt op ongeveer 35,000 geschat. De heer Kleine was niet verzekerd Tn de fabriek werkte acht man personeel. Omtrent de oorzaak van den brand tast men nog in het duister. Het blusschingswerk ctond onder leiding van inspecteur Dijkstra Op het terrein van den brand waren aanwezig de burgemeester, mr R N. de Ruyter-van Steveninck, wethou der Tepe, de gemeente-secretaris mr dr C. E. var Rtriien, de commissaris van politie, de heer Meyer en de hoofdinspecteur de heer Weyers. Verhooging van het brood rantsoen 2000 gram extra van 4 Mei t.m. 24 Mei De secretaris-generaal- van het departement van landbouw en visscherij maakt het volgen de bekend met betrekking tot de distributie van brood. Zooals bekend is ln verband met de aardap pelendistributie van 28 April af het brood rantsoen tijdelijk Verhoogd door inkorting van de distributieperiode van 7 tot 6 dagen, het geen neerkomt op een verhooging van het normale rantsoen met 48 gram per dag. Be sloten is thans, ter aanvulling van het aardap pelrantsoen, nogimaals een extra broodrant soen te verstrekken. Aangezien het nogmaals inkorten van de distributieperiode op techni sche bezwaren stuit, zal dit extra rantsoen verstrekt worden door het aanwijzen van een extra bon van de broodkaart voor de ver- bruiksperiode van 4 Mei j.l. tot en met 24 Mei a.s., dat is dus een periode van 3 weken. Gedurende die periode wordt derhalve 2000 gram brood extra beschikbaar gesteld, dat is dus een extra rantsoen van 95 gram per dag. Aangezien het vanzlefsprekend niet in de be doeling ligt naast dit extra rantsoen van 95 gram per dag ook nog de rantsoenverhooging van 48 gram per dag door inkorting van de distributieperiode te handhaven, wordt de voor den broodbon geldende verbruiks- periode weder van 6 op 7 dagen gebracht. De loopende met „16" genummerde bon van de broodkaart geldt derhalve voor de verbruiks- periode van Zondag 4 Mei tot en met Zaterdag 10 Mei in plaats van tot en met Vrijdag 9 Mei. Het koopen op dezen bon blijft geoor loofd tot en met Woensdag 14 Mei. De volgen, de bon wordt geldig verklaard met ingang van Zondag 11 Mei a.s. Met ingang van heden tot en met Zaterdag 24 Mei geven voorts de met „18" genummerde bonnen van de broodkaart elk recht op een extra rantsoen van 100 gram brood of 1 rant soen gebak. Het koopen op dezen bon is ge oorloofd tt en met Woensdag 28 Mei. J. Nauta t Met groot ontroering en diep leedwezen zal in en oök buiten den kring van het Chr. Onderwijs de tijding ontvangen zijn, dat gis ternacht geheel onverwachts is overleden de heer J. Nauta, redacteur van „De School met den Bijbel", hoofdbestuurslid van de Vereen, van Chr. Onderwijzers(essen) en hoofd van de Adm. de Ruyterschool te Amster dam-West. De volgorde, waarin wij deze functies noemen, is die van den omvang der beteekenis, welke de overledene iri stad en land verkregen had. De heer Nauta, die slechts 51 jaar geworden is, laat en zeer belangrijke plaats leeg en het tijdstip, waarop hij is weggenomen, verleent aan dit plotseling ster ven nog bijzondere beteekenis. Na het heen gaan van de heeren Lens en Drewes kon „De School met den Bijbel" niet beter gediend worden dan met het eindredacteurschap van den heer Nauta, wiens vaardige pen, helder doorzicht en besliste toon elke week in dit onderwijsblad tot uiting kwamen. Zonder twijfel heeft het blad aan hem" het toenemen van den opgang en' den invloed te danken, welke het de laatste jaren had verworven. Evenzoo komt deze slag aan in het hoofd bestuur van „de Groote", waarin zijn dege lijke adviezen en klaar inzicht ten zeerste erkend werden. Het was den heer Nauta on danks deze belangrijke en veel tijd vergende functies gegeven, in zijn vak een hoog staande en practisch uitnemend toegeruste figuur te zijn. Niet alleen de genoemde, ook andere onderwijskringen 'Geref. Schoolver band en Schoolraad) verliezen in hem een hooggewaardeerd medewerker, en evenzoo zal men ook buiten het Chr. Onderwijs met oprecht leedwezen de ontstellende tijding vernomen hebben. De heer Nauta werd in 1889 te Pieters- buren geboren en ving zijn loopbaan in 1907 als onderwijzer aan de Chr. school te Korn- horn, waar hij 5 jaar is werkzaam geweest, aan. In 1912 werd hij onderwijzer ie Almelo en in 1921 te Heeg (Fr.). In 1924 werd hij hoofd van de Admiraal de Ruyterschool te Amsterdam-West, die juist geopend was. Be gonnen met 95 leerlingen, mocht de school tot 540 kinderen uitgroeien. De heer Nauta was voorzitter van de Am- sterdamsche afdeeling van de Ver. van Chr. onderwijzers en onderwijzeressen in Neder land en de Overzeesche gewesten, van welks hoofdbestuur hij een paar jaar geleden op nieuw voor 9 jaar tot lid gekozen werd. Ook was hij bestuurslid van Geref. School verband en van het Paedologisch Instituut, terwijl hij ook deel uitmaakte van den Schoolraad voor de Scholen met den Bijbel. Omvangrijk werk heeft de heer Nauta ver richt als secr. van de Commissie voor Onder wijsvernieuwing. De- Amsterdamsche on derwijzers vereen ïgingen kozen hem tot voor zitter van de Coördinatiecommissie. Met wij len den heer P. A. Diels gaf de heer Nauta een rekenmethode uit, getiteld: „Fundamen teel rekenen" en met Anne de Vries schreef hij tezamen een Taalmethode. De heer Nauta diende voorheen de Geref. kerk van Amsterdam-West als ouderling. De begrafenis is bepaald op Donderdag middag te 2.45 op de begraafplaats „Vreden- hof" te Amsterdam. Het overlijden van den heer Nauta is geheel onverwacht geweest; geen ongesteldheid ging vooraf. Zondag j.l. had hij nog twee maal ge kerkt en des avonds had hij bezoek van vrien den. Toen deze vertrokken waren, overviel hem een groote benauwdheid. Een snel geroe pen dokter kon geen baat meer brengen. Onder het uitspreken dep woorden „Jezus, Uw verzoenend sterven blijft het rustpunt van ons hart" ging hy heen, achterlatende zijn in zwaren rouw gedompelde vrouw en vier kin deren. ZON EN MAAN Zonsopgang 7 Mei 5.58; ondergang 21.14 Maansopgang 7 Mei 16.20; ondergang 4.16 Maansopgang 8 Mei 17.38; ondergang 4.44 Eersie kwartier Zondag 4 Mei, volle naan Zondag 11 Mei, laatste kwartier Zond&v 18 Mei; nieuwe maan Maandag 26 MeL DE VLEESCHBONNEN De secretaris-generaal van landbouw en visscherij maakt het volgende bekend: Aangezien in de praktijk gebleken is, dat het moeilijkheden oplevert, indien de bonnen van de vleeschkaart worden aan gewezen voor een verbruiksperiode van zestien dagen, is thans de volgende regeling getroffen. De bonnen van de vleeschkaart zullen worden aangewezen voor een verbruiks- periode van 8 dagen, terwijl de hoeveel heid vleesch of vleeschwaren, welke per bon gekocht kan worden, een half rantsoen zal bedragen. Het totaal beschikbare vleeschrantsoen gedurende een tijdvak van 16 dagen blijft hierdoor dus onge wijzigd. Voor het koopen van een rantsoen vleesch van 100 gram of een rantsoen vleeschwaren dienen in den vervolge twee bonnen van de vleeschkaart te worden ingeleverd De met „een rantsoen vleesch" en .,een rant soen vleeschwaren" gemerkte bonnen blijven recht geven op een rantsoen vleesch of vleeschwaren. De wiseslbon voor „een kwart rantsoen vleesch" blijft recht geven op een kwart rantsoen. Bovenstaande regeling was noodzakelijk, omdat het in de praktijk niet wel mogelijk is de slagers voor zestien dagen ineens te be voorraden, hetgeen o.a. verband houdt met de gebruikelijke weekmarkten. Met ingang van Woensdag 7 dezer zullen voorts op de bonnen van de vleeschkaart ber halve verduurzaamde kip, ook verduurzaamde eend, gans en kalkoen voorzoover voorradig, verkrijgbaar zijn. Gedurende het tijdvak van Woensdag 7 tot en met Woensdag 14 dezer geeft elk der vier met „14 vleesch" gemerkte bonnen van de vleeschkaart recht op het koopen van een half rantsoen (50 gram), vleesch, been inbegrepen, of een half rantsoen vleeschwaren. De met „14 worst, vleeschwaren" gemerkte bon geeft uitsluitend recht op het koopen van een half rantsoen vleeschwaren. Het koopen op deze bonnen is voorts nog toegestaan tot en met Zaterdag 17 dezer. Het rantsoen vleeschwaren, dat per twee bonnen van de vleeschkaart kan worden ge kocht, bedraagit 75 gram voor gerookt of ge kookt varkens-, rund-, kalfs-, paarden- en schapenvleesoh en voor gerookte worstsoorten, 100 gram voor gekookte worstsoorten, rol pens en knakworst, 125 gram voor lever artikelen, tongenworst en nierbrood, 150 gram voor bloedworst, of 100 gram kip, eend, gans of kalkoen in blik of in glas, alsmede gans of kalkoen, been inbegrepen. Kerk en Zending GEREF. KERKEN Tweetal: Te Rotterdam-Charlois (3de pred.plaats), G. Hagens te Asperen en H. de Jong te Hoek van Holland. Beroepen: te Tholen, cand. H. J. Swierts, hulppred. te Vlissingen. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Kamperland (toez.), S. van Sinderen te Hoogmade; te Ressen, cand. A J. Jörg te Utrecht. DS. A. LAUWERS. Men schrijft ons uit Denderleeuw: Met ingang van 1 Mei j.l. is Ds. L a u w e r s, predikant der Geref. Kerk van Brussel voor den Evang. arbeid, met emeritaat gegaan. Zondag 27 April heeft hij na den morgen dienst, met een kort woord afscheid van de gemeente genomen. Reeds geruimen tijd liet zijn gezondheids toestand te wenschen over. Sedert jaren leed Ds. Lauwers aan een chronische bronchitis, doch dit verhinderde hem zoo goed als niet arbeid te verrichten. Doch in den afgeloopen winter constateerde de dokter, dat ook zijn hart was aangedaan. Hiervan nu ondervond Ds. Lauwers zooveel hinder, dat het hem, zeer tot zijn leedwezen, onmogelijk is zijn arbeid onafgebroken voort te zetten, waarom hij ge meend heeft thans zyn welverdiende rust te mogen nemen. Echter zal Ds. Lauwers zoo lang de Heere hem daartoe de krachlèn laat, de Sacramenten blyven bedienen. Moge hij nog vele jaren van een rustigen levensavond genieten, teneinde ongestoord voort te arbei den aan het apologetisch werk, dat eerlang van zijn hand zal verschijnen, en waarnaar in onze kringen met zooveel belangstelling wordt uitgezien. Op 22 October van het vorige jaar bereikte Ds. Lauwers den zeventig-jarigen leeftijd, zoodat hij reeds toen zijn eméritrat had mo gen aanvragen. NIEUWE PREDIKANTSPLAATSEN De kerkeraad der Geref. Kerk van D e 1 f s- haven heeft besloten, het door den Mei- gebeurtenissen van 1940 vertraagde plan tot het beroepen van een vijfden predikant thahs uit te voeren, in verband waarmee de ge meente is opgewekt, haar vaste bijdragen te verhoogen. De gemeente telt thans ruim 8000 zielen en heeft vier predikanten (inbegrepen de komende vacature-Ds. Schoonhoven). De kerkeraad der Geref. Kerk van Middel burg benoemde een commissie uit zijn midden die de mogelijkheid zal onderzoeken, om te komen tot het beroepen van een derden pre dikant De Gemeente telt thans twee predikanten en heeft twee kerkgebouwen. Het aantal zie len is pl.m. 3000. BEROEPINGSWERK TE ZWOLLE Te Zwolle bestaan plannen om te komen tot stichting van een vierde predikantsplaats. De kerk van Zwolle telt 4959 zielen waarvan 2681 belijdende leden en heeft drie predi kanten. Als deze plannen werkelijkheid gaan wor den, dan zal dat waar de Geref. kerk van Barendrecht een tweede predikantsplaats heeft gesticht, de 25e nieuwe predikantsplaata in de Geféf. kerken worden. KERNSPLITSING IN AMSTERDAM-ZUID In aansluiting op de besprekingen van enkele weken geleden, waarbij de wensche- lijkheid van het instellen van een vierde predikantsplaats werd uitgesprokèn, is thans door den kerkeraad van de'Geref. Kerk van Amsterdam-Zuid besloten zich te bazinnen over de waag of niet het oogenblik gekomen is om de gemeente te splitsen intwee of meer zelfstandige kerken, teneinde het ge vaar, een groote stadskerk te worden, af te

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1