Rad ioprogram ma VRIJDAG 2 MEI 1941 PAG. 5 IQuitantiezendingen enz. voor Duits«J»land weer mogelijk De #lrecteur-g«peraal van de posterijen, lelegrafie en telefonie maakt bekend, dat, met Ingang van gisteren, de diensten van de qui- tantiezendingen, alsmede der met verrekening belaste aangeteekende stukken, brieven en doosjes met aangegeven waarde en pakketten, bestemd voor Duitschland, worden hervat. De op de quitantiën, zendingen en pakketten te vorderen bedragen kunnen alleen door mid del van postwissels aan de afzenders te goed borden gedaan. De in acht te nemen maximum bedragen zijn gesteld op 800 Reichsmark voor Be quitantiezendingën en 500 gulden voor de yerrekenzendingen en -pakketten, j Met ingang van denzelfden datum wordt ook de dienst van de gewone postwissels in het verkeer met het Protectoraat Bohemen 6n Moravië in beide richtingen heropend. De postwissels naar Bohemen en Moravië b?hoo- ren te luiden in Kronen; de herleidingskoers Is tot nader bericht gesteld op 100 Kronen t= 7.60 gulden. De in genoemd verkeer gel- pende maximum bedragen zijn vastgesteld bp resp. 6500 Kronen en 500 gulden. De Arbeidsbemiddeling Met ingang van 1 Mei is, zooals wij reeds lebben gemeld, in het geheele land de nieuwe irganisatie der arbeidsbemiddeling, onder lei- ling van het Rijksarbeidsbureau te 's-Graven- hage, in werking getreden. 1 De gemeentelijke organen der arbeidsbe middeling maken dan plaats voor 37 nieuw ingestelde gewestelijke arbeidsbureaux, die, "aarin bijgestaan door 144 bijkantoren, hun ak zullen vervullen. Werkgevers, die van de organen der arbeid- bemiddeling gebruik maken, en personen, die tich als werkzoekenden willen doen inschrij ven, alsmede zij, die hun inschrijving als fverkzoekenden willen doen vernieuwen, kun- Een zich wenden tot de gewestelijke arbeids- ureaux of hun bijkantoren, als in de onder staande opsomming is aangegeven: inwoners uit de gemeenten: Kethel en Spa- land, Vlaardingen en Vlaardinger-Ambacht dienen zich te wenden tot het Gewestelijk Arbeidsbureau te Vlaardingen. Inwoners uit de gemeenten: Abbenbroek, Brielle. Geervliet. Heenvliet, Hekelingen, Hel- ievoetsluis, Nieuwenhoorn, Nieuw-Helvoet, Oostvoorne. Oudenhoorn. Rockanje, Spijke- nisse, Vierpolders, Zuidland en Zwartewaal, dienen zich te wenden tot het bijkantoor te B-ielle. I Inwoners uit de gemeenten: Maasland, Maas- teluis en Rozenburg moeten zich wenden tot pet bijkantoor te Maassluis. Inwoners uit de gemeenten: Bommel (Den). D'-ksland, Goedereede. Herkingen, Melissant, M ddelharnis, Nieuwe Tonge. Ooltgensplaat, Ouddorp, Oude Tonge, Sommelsdijk, Stad aan 't Haringvliet, en Stellendam moeten zich wenden tot het bijkantoor te Middelharnis. Inwoners uit de gemeenten: 's-Gravenzande, De Lier. Naaldwijk en Monster dienen zich te wenden tot het bijkantoor te Naaldwijk. I Zij, die uitkeering uit een werkloozenkas ontvangen, en zij, die voor steunuitkeering in aanmerking komen of bij werkverruimings- werken geplaatst willen worden, moeten ervoor zorgen, dat zij als werkoeekenden bij het hier voren bedoelde Gewestelijk Arbeidsbureau of de bijkantoren zijn ingeschreven. Voorzoover zij thans bij de gemeentelijke organen der openbare arbeidsbemiddeling als werkzoekend Btaan ingeschreven, behoeven zij zich niet eerder voor vernieuwing der inschrijving bij de nieuwe bureaux aan te melden, dan op het VERDRONKEN Gistermorgen om tien uur is de 31-jarige ogistbediende K., uit de Roggestraat achter station te Utrecht in den Krommen Rijn gereden. Vrij spoedig werd K. uit het water gehaald. Men paste kunstmatige ademhaling toe, doch de levensgeesten keerden niet weer. Een dokter constateerde den dood. -t D D D. doel da |auk bedar van de vorige maand, den dag herdacht, op zij voor veertig jaar in dienst traden bij de Nederlandsche Spoorwegen. Gisteren zijn zij allen tezamen gekomen te Utrecht, waar zij op de gebruikelijke wijze door de directie zijn ontvangen. De jubilarissen zijn hartelijk toege sproken en ontvingen een oorkonde als blijven de herinnering aan dezen dag Hun is boven dien via hun chefs een enveloppe met inhoud overhandigd. ;-generaal van handel, nijver heid en scheepvaart heeft als diploma uit het bezit waarvan het voldoen aan de in het vesti- gingsbesluit schildersbedrijf bedoelde minimum- eischen van vakbekwaamheid voor het schil dersbedrijf kan blijken, aangewezen den graad van „meester in het huisschilderen" voorzoover deze is toegekend door de vereeniging ter ver edeling van het ambacht, te Amsterdam, in de jaren 1940, 1941 en 1942. OPLEIDING TOT TRICHINE-ONDERZOEKER De hoofdinspecteur van de Volksgezondheid, belast met het toezicht op de naleving van de Vleeschkeuringswet heeft aangewezen als openbare slachthuizen, waar de opleiding tot trichine-onderzoeker zal geschieden in het jaar 1941: 's-Gravenhage. Groningen, Amsterdam. Rotterdam. Utrecht en Eindhoven; de dagen, waarop de eerste cursussen worden gehouden zijn vastgesteld op 12 to' en met 27 dezer. Ate leden van de examencommissie zlln benoemd: secretaris: dr. H C F. L. Warnecke, te 'sGraven- hage; dr. M. J. J, Houthuis, te Rotterdam: dr. H H Nijssen, te Eindhoven: J. P. v d. Slooten, te Utrecht: dr W. Luxwolda, te Enschede: en als plaatsvervangende leden: dr S G Zwart, te 'sGra. Man« H. H. Blijkens een besluit van den secr. gen. van landbouw en visscherij opgenomen in de Staatscourant van 1 dezer, is ieder, die zelf standig zijn bedrijf maakt van het afleveren van melk voor consumptie in gebieden, ge meenten of gedeelten van gemeenten en die niet is georganiseerd bij de Nederlandsche Zuivelcentrale te 's-Gravenhage en toegelaten tot één of meer der groepen boterproducenten in den zin van het Crisis-Zuivelbesluit 1940 I (boter), kaasproduceraten of producenten van melkproducten, verplicht als georganiseerde te zijn aangesloten bij de Centrale. Ieder, die in het bezit is van een vergun ning. als bedoeld in artikel 5 van het besluit van 11 Nov. 1940 inzake de standaardisatie van melk, is, indien hij het standaardisatie- bedrijf uitoefent en niet bij de Centrale ge organiseerd is en toegelaten tot één of meer der in artikel 2 genoemde groepen, verplicht RIJKSACCOUNTANTSDIENST. REGISTRATIE EN DOMEINEN. Met ingang van 1 Mei 1941 is benoemd tot i •anger van de registratie en domeinen te Waalv, H. J. J. M. PI as mans. thans surnumerair Bij de Rijksverzekeringsbank zijn benoemd, te rekenen van 1 April 1941, tot controleerend-ge- i\eeskundige A. J. S c h o o en H. A. de Boer. beiden thans assistent-controleerend-geneeskundige, en te rekenen van 15 April 1941 tot tijdelijk assistent-controleerend-geneeskundige G. A. de Bas. arts. te Dodewaard. en tot tijdelijk genees- de medische afdeeling van de Rijks- Utrecht NIÉUWE OPLICHTERSTRUC Een bewoner van de Tintorettostraat te Am sterdam kreeg dezer dagen een onbekenden man op bezoek, die, naar hij beweerde, opdracht had, het radiotoestel mee te nemen Nadat de bewoner had geantwoord geen Jood te zijn, vertrok de onbekende weer, doch later bleek, dat hij denzelfden truc ook bij de buren had uitgehaald, echter Land- en Tuinbouw VAKOPLEIDING VOOR LANDARBEIDERS. Op welhaast ieder gebied worden tegen woordig aan vakscholen de jongelui opgeleid voor hun later beroep of ambacht, terwijl door losse cursussen zeer veel jonge werkers meer geschikt worden gemaakt voor hun dagelijk- schen arbeid, schrijft „De Christelijke Land arbeider". Voor landarbeiders bestond tot voor kort hiertoe de gelegenheid niet. In 1938 is hier mede in de prov Groningen een aanvang ge maakt op initiatief van Gedeputeerde Staten en zoo werden in den winter 1938/1939 twee theoretische landbouwcursussen voor jeugdige landarbeiders georganiseerd. In het daarop volgende jaar was er voldoende belangstelling voor vier cursussen en in den afgeloopen win ter is dit aantal cursussen uitgebreid tot twaalf. Deze algemeen theoretische landarbei derscursussen zijn bedoeld als grondslag voor de verdere practische bekwaming, en zij wor den derhalve gevolgd door praktijkcursussen, zooals op het gebied van vakkundig melken, tractorverzorging en -behandeling, omgang met hooibouwwerkluigen en andere landbouw machines, verzorging van het vee. voorberei ding voor de opleiding tot pootaardappelselec- teur e.d. Na gewezen te hebben op de samenwerking in dezen tusschen de landbouwwerkgevers en -werknemersorganisaties in Groningen, waar door ongetwijfeld de jongelui gelegenheid-zul len krijgen om in de praktijk toe te passen wat ze leerden, gaat Het blad voort: Dat deze scholing van den jongen landar beider noodzakelijk is, kan onmiddellijk blij ken, indien men den vooruitgang van de land bouwwetenschap en de voortgaande mechani satie in het landbouwbedrijf beschouwt en zich realiseert, dat er van den tegenwoordigen landarbeider aan vakkennis gevraagd wordt. Behalve deze vakkennis en zijn meerdere ge schiktheid voor het landbouwwerk krijgt de jeugdige landarbeider door het begrip van zijn werkzaamheden een groo.ere arbeidsvreugde en een grootere gebondenheid aan het bodem productiebedrijf. Aan 182 jongelui werd dit voorjaar een ge tuigschrift uitgereikt wegens het met vrucht en geregeld volgen van de algemeen theoreti sche cursussen. Reedt tientallen van ,aren werden miljo lijders aan Rheumatische pijnen over de heele wereld, door Kruschen dit lijden verlost. - Neem toch Bjj apothekers en drogisten 1.47, 0.76, 0.41. APRIL GAF EEN BIJZONDER RUIMEN TUINBOUWOOGST Men schrijft ons uit het Westland: Het zijn bijzonder interessante gegevens omtrent het verloop van de eerste oogst maand voor den Westlandschen tuinbouw, die door de aanvoercijfers van de groenten- en fruitveiling te Naaldwijk verkregen worden. Die cijfers geven aan, dat de verruiming, welke dit jaar in de cultuur is toegelaten, een belangrijke vergrooting in aanvoer van voorjaarsproducten heeft gebracht, terwijl anderzijds de opbrengst der producten aan zienlijk is gestegen. De totale aanvoercijfers vermelden, dat in April aan genoemde vei ling voor een bedrag van 294,309 is omge zet, tegen 1606,39i in het vorige jaar en van 102,817 in 1939. Het omzetcijfer in de afgeloopen maand heeft dus een hoogte be reikt, die sinds vele jaren niet is verkregen. Die verhooging is voor een belangrijk deel verkregen doordat de aanvoeren grooter zijn geweest. Binnen het raam der verleende ver gunningen, heeft een niet onbelangrijke tuin- bouw-uitbreiding plaats gevonden, hetgeen wel bijzonder wordt .geïllustreerd door het product sla. Vroeger was.de teelt van dit pro duct in druivenkassen van bepaalden leeftijd niet toegestaan, het verbod werd dit jaai opgeheven. Het resultaat is een aanvoer van ruim twee millioen kroppen in een maand, tegen nog geen millioen stuks in het vorig jaar. Ook de aanvoer van bloemkool steeg enorm, n.l. van 6904 stuks in het vorig jaar tot 27,755 stuks in April van dit jaar. Echter zijn nu geen planten bevroren zooals in beide vorige jaren, n.l. bijna 600,000 bos sen. Vrijwel gelijk bleef echter de oogst van spinazie met 226,674 kilo. De aanvoer van andijvie was eveneens belangrijk grooter. Maar daarnaast heeft ook de belangrijk hoo- ger opbrengst het hooger veilingbedrag doen ontstaan. De gemiddelde prijs* van sla was het vorig jaar 3.91 per. 100 kroppen, doen thans 7.36. Voor bloemkool werd het vorig jaar gemiddeld 79.54 per 100 betaald, en thans 20,92. Deradijs bracht nu gemiddeld op 3.02 en het vorig jaar 2.34. Voor spi nazie werd het vorig jaar 10.87 betaald, doch thans steeg de prijs tot 18.41 per 100 kilo. Door al deze omstandigheden is dus het totale omzetcijfer der veiling meer dan ver dubbeld. En, wat ook veel van belang is, de staat, onverkochte producten is voor de afge loopen maand oningevuld gebleven! Letteren en Kunst ZEPPARONI KWARTET. Het bekende Zepparoni Kwartet (Zeppa- roniv. d. VenWarnarsHemerik) is zoo juist na een buitengewone succesvolle tour- née van Duitschland in ons land teruggekeerd. Te Berlijn brachten 1200 toehoorders het kwartet ovaties welke ook na een toegift niet tot bedaren schenen te willen komen. Te Weenen speelde het ensemble in het Lobho- witz-paleis o.a. een der door Beethoven aan Prins Lobhowitz opgedragen kwartetten in de zaal waar Beethoven's 9e zijn heropvoering beleefde. Daartoe uitgenoodigd door de stad Weenen speelde het Zepparoni-kwartet in het geboortehuis van Schubert, diens a-moll kwartet Even geestdriftig als het publiek, was de pers die het „zoowel technisch als muzikaal volmaakt spel en de prachtige een heid van het Zepparoni-kwartet om strijd Het ensemble werd onmiddellijk vooi 2 nieuwe tournée's geëngageerd, terwijl tevens voor het maken van gramofoonplaten met de grootste Duitsche maatschappij op dit gebied werd gecontracteerd. Tenslotte heeft het kwartet tweemaal voor jje Duitsche zenders geconcerteeerd, waarbij o.a. een strijkkwartet van Dirk Schafer werd uitgevoerd. Zaterdag 3 Mei 1941 HILVERSUM I 415.5 METER 6.45 Gramofooramuziek 6.50 Ochtendgymnastiek 7.00 Gramofooramuziek 7.45 Ochtendgymnastiek 8.00 Nieuwsberichten BNO 8.15 Gewijde muziek (gr.pl. 8.45 Gramofoonmuziek 9.15 Voor de huisvrouw 9.17 Gramofoonmuziek 10.00 Herhaling v. serieuze avondprogramma's 12.00 Ensemble Bart Ekkers 12.42 Almanak 12.45 Nieuws- en oeconom. berichten BNO 1.00 Ensemble Erika Helen en gramofoonmuziek 2.00 „Wanneer de vrucht- boomen bloeien", caus. 2.20 Omroeporkest, de Me- lodisten en soliste 3.4i5 Gramofoonmuziek 4.00 Bijbellezing (voorber. door de Christ. Radio- Stichting) 4.20 Cello en piano (4.40 5.00 gramofoonmuziek) 5.15 Nieuws-, oeconom. en beursberichten BNO 5.30 Orgelspel 6.00 Gramofooramuziek 6.15 Voor de birmensohipp. 6.30 Orkest Eloward (7.00— 7.15 Vragen v. d. dag) 7.45 Voor boeren en platte- 8.00 Nieuwsberichten BNO 8.15 Spiegel van den dag 8 30 Berichten (Engelsch) 4.00 8.45 Uitgestelde 1 Mei-vier. 4.15 9.40 Dagsluiting (voorber. 4.45 door de Christ .Radio- 5.00 Stichting) 9.45 Eng. berichten BNO 10.00 Nieuwsberichten BNO 5.15 en sluiting 530 HILVERSUM II 301.5 METER 6.15 6.45 Gramofooramuziek 6.45 6.50 Ochtendgymnastiek 7.00 7.00 Gramofoonmuziek 7.15 7,45 Ochtendgymnastiek 7.30 8.00 Nieuwsberichten BNO 8.15 Gramofoonmuziek 10.00 Morgenwijding (voor- 7.45 bereid door het Vrijz. 8.00 Prot. Kerkcomité) 8.15 10.20 Herhal. van vroolijke avondprogramma's 8.30 (opn.) 10.00 12.00 Berichten Ensemb. Bandi B^9bgh Nieuws- en oeconom. berichten BNO Gramofoonmuziek Voor de jeugd Nederl. Kamerork. en solist (2.453.00 „Land en landschap", samen spraak) Gramofoonmuziek Musiquette Gramofoonmuziek Bijbelvertellingen (voorber. d. het Vrijz. Prot. Kerkcomité) Nieuws-, oeconom. en beursberichten BNO Omroepork. en soliste Paaschbergkoor en gramofoonmuziek Reportage Gron. praatje BNO Gramofoonmuziek „Godsdienst en goud dorst: Spanje's impe riale drijfveeren" caus. Gramofoonmuziek Nieuwsberichten BNO Gramofoonmuziek of spiegel van den dag Gevarieerd programm. Nieuwsberichten BNO en sluiting BRIEVEN VAN GOETHE GEVONDEN S.P.T. meldt uit Berlijn: Op een landgoed in Thüringen is een serie brieven van Goethe ontdekt. Zij maken deel uit van een briefwisseling met Wilhelmina von Münchhausen, en zijn in Goethe's laatste levensjaren geschreven. Boekentafel „Een Staat met den Bijbe 1", Redevoeringen van wijlen Dr. Ph. J. Hoedemaker, met inleiding en aanteekeningen van Mr. J. J. R. Schmal, C Blommendaal, 's-Gravenhage. In de bekende serie „Tijdseinen", verscheen als nummer 34 t/m. 37 een herdruk van een viertal lezingen van wijlen Dr. Ph. J. Hoede- maker. welke deze in de winter van 1901 1902 te Amsterdam heeft gehouden naar aan leiding van het optreden van het ministerie- Kuyper. D'eze herdruk is mogelijk geworden door welwillende medewerking van de fami lie en Mr. J. J. R. Schmal heeft de redevoe ringen van een -inleiding en aanteekeningen De eerste redevoering handelt over „de theo logie in de Tweede Kamer"", waarin Hoede- maker naar voren brengt de eisch van Gods Woord op staatkundig terrein en als zijn con clusie uitspreekt, dat er nimmer van de leus „Steunende op den Bijbel, verdedigen wij de vrijheid", eenige blijvende kracht kan uitgaan, indien men niet vast staat in de overtuiging, dat alleen de gehoorzaamheid aan het Woord ons kan redden. In de tweede lezing wordt de vraag beant woord of de Bijbel een betrouwbare gids is, terwijl Hoedemaker in de derde redevoering zijn standpunt uiteenzet over het Hooger On derwijs en aandacht wijdt aan de destijds bui ten den kring der Hervormden gevoerde dis- oussie over het theologisch onderwijs aan de Theol. Hoogeschool der Geref. kerken te Van de Chr. School voor g.l.o- te Hi'llegersberg na de heer A. M. Hoogendoorn afscheid als hoofd der school aan de Julianalaan. Eerste rij derde v.l. de hee' A. M. Hogendoorn, vierde v.L het nieuwe hoofd der school, de heer Kramer. <Ned. Chr. Persfotobureau). De graanmolen te Barneveld, di De - molen van dit Veluwsche dorp, is door brand geheel verwoest. •Ike door het vuur werd aangericht. (Foto Pax-Holland) Over eenige weken tomaten In de kassen rijp. (Pax-Holland). De laatste lezing brengt het vraagstuk van de reorganisatie der Hervormde kerk naar voren en volgens Hoedemaker is het kardinale punt in deze kwestie „de kracht van het Evan gelie door het geloof". Het is ongetwijfeld waar, zooals Mr. Schmal in zijn inleiding opmerkt, dat deze redevoe ringen bij uitstek geschikt zijn om Dr. Hoede maker in het kenmerkende zijner zienswijze ten aanzien van het staatsleven, te leeren kennen. De poging om dezen Evangeliebelijder reaht te laten wedervaren is zeer zeker van belang. Al zal men dan niet alle conclusies, die hij trekt, kunnen onderschrijven, hetgeen Hoedemaker bepleitte, dat de eisch Gods ook in het staatsleven primair zou zijn, heeft zijn actualiteit nog geenzins verloren. Dr. K. H. M i s k o 11 e. In ruimte gezet. Overdenkingen over den zin van den Zondag. Amsterdam, Uitg. Mpij. Holland. In een drietal hoofdstukken, den Zondag middag in het geweld, den Zondag en onze eenzaamheid en den Zonilag en ae nieuwe waakzaamheid besprekende heeft de bekende Amsterdamsahe predikant-auteur de schoon heid en de kracht van den Zondag zóó getee- kend, dat wij dit boek een epos van den Rust dag zouden kunnen noemen. Taal en stijl, en vooral de prachtige grepen gn de breede visie van dezen schrijver maken de lezing tot een voortdurend genot maar hij zou zelf tegen dit laatste woord bezwaar maken. Immers hier wordt de Zondag op het hooge niveau van zijn Paaschwijding gezet, en van daaruit zijn be- teekenis voor religieus en wereldleven bepaald. Fijngeaderde mystiek en benijdenswaardig Schrift-inzicht doorlichten deze meditaties en inzonderheid het persoonlijke element ver leent er diepgang en een sterkend karakter aan. Het Boejc der Psalmen. Be werkt door Ds. J. J. K n a p Cz. Eerste deel. Psalm 1—72. Uitgave J. H. K o k N.V., Kampen. In de vervolguitgave „De Bijbel toegelicht voor het Nederlandsche volk (geredigeerd door Prof. Dr. F. W. Grosheide, Prol Dr. J. Ridderbos, Ds. P. N. Kruyswijk, Ds. A. Ringnal- da en Ds. J. A. Schep) is thans verschenen de toelichting der Psalmen en daarvan het le gedeelte (Psalm 172). Waar deze bewerking is bezorgd door den bekenden en veelgelezen Ds Knap, is het vrijwel overbodig, hier drin gende aanbeveling te geven. Dit onderwerp en deze schrijver bijeen, beteekent het meest gun stige resultaat en er waren niet veel steekproe ven noodig, om ons dit te bewijzen. Uit ervaring kunnen we er bij voegen, dat inzonderheid het voorlezen aan tafel met zulk een commentaar gediend is. Eenvoudig en helder zijn de aan teekeningen, die telkens na één of meer psalm verzen de beteekenis en de strekking ervan verduidelijken. Profetie en ekstase. Door Dr. J. R i d d e r b o s. Uitg. Mpij. „De Graafschap" N.V te Aalten. De in het Gerei. Theol. Tijdschrift opgeno men artikelen van Prof. Ridderbos zijn in deze uitgave vereenigd. De hoogleeraar bespreekt het karakter der profetie, o.m. in haar nauw verband met ekstaSe. Het onderwerp wordt ver der historisch en principieel belicht, speciaal met gegevens uit Israëls oude historie, waarna de visioenen der Schriftprofeten worden be handeld. Prof. Ridderbos komt tot de uitspraak, dat er in de geschiedenis der O. T. profetie inderdaad een zekere ekstase valt waar te nemen, doch haar plaats was een zeer beperkte. Hij is van meening, dat we die ekstase niet als strijdig met het Karakter en ae waaratgneid der Goddelijke werking mogen zien. De boven- Wat de bijbelsche auteurs betreft, meent de schrijver, dat de inspiratie bij hen geenszins het karakter draagt van een door aen Geest bezeten-zijn, zoodat ze spraken onder dwang en met verdringing van hun menschelijk ik. Rechte lijnen. Door Car cl van der Hoek. N.V. Dagblad en Drukkerij De Standaard, Am sterdam. In precies honderd korte hoofdstukken tee kent de schrijver op boeiende wijze het leven van den rentmeester Nico Voorburg, dat één doorgaande zelf-opoffenng is, eerst in het dra gen van anderer schuld, dan in het voorbeeldig verzorgen van een geestesziek meisje, voorts in het redden van een gezin, eindelijk in het ten zegen zijn van de hertogelijke familie, over wier bezittingen hij gesteld is. Daartusschen- door is geweven de ontmaskering van een frau deerenden notaris, de ondergang en het her stel dergenen, die van dezen notaris de dupe zijn geworden; de strijd tegen, later de verzoe ning met een freule, die door het wangedrag van haar vader verhard is en met den rent meester een spannende kamp in wils-meting heeft Kortom, deze roman bevat alle voor waarden voor een ridder-roman, maar de held van het boek zoekt en vindt zijn overwinning door zijn leven te willen verliezen, zoodat hij het behoudt. Zijn beeld is wel wat heel mooi geteekend en de slotphase: het huwelijk met zijn aartsvijandin, is wel wat erg romantisch. Maar de inslag van toegepast Christendom, die het gansche verhaal beheerscht, stempelt het toch tot een boek. dat velen tot steun en zegen kan zijn in de kleine en groote levensmoeiten, welke de aanraking met minder gunstige ele menten en de toetsing van de Christelijke levenshouding aan de realiteit meebrengen. Aan enscéneerings-talent ontbreekt hei den auteur niet en in het schrijven van pakkende dialo gen is hij een meester. Voor huiskamer en bibliotheek een stellig gewild boek, zonder lite- Belijdeniscatechisatie. Door F. C. Zwaai Jr., v.d.m. te Winters wijk. Uitg. Mpij. De Graafschap N.V. te Aalten. De grenzen van dit als vragenboekje inge richte repetitieboekje zijn iets wijder gesteld dan gewoonlijk; men treft er, behalve de ge- resumé van de jongste Ma da capitulatie van het Grieksche oostelijke leger. Het aantal krijgi gevangenen is niet te overzien. (WeltibiM-Pax-Holland.) De Engelsche hulp aan Griekenland. Een foto uit de dagen van de aankomst der Britsche strijdkrachten op Grieksch grondgebied. - Een afdeeling pantserwagens trekt door een der steden op weg na ar het front. pweltbild-Pax-Holland). loofsleer ook vaderlandsche kerkgeschiedenis (Afscheiding "e.. Doleantie), de Kerkenordening, de Zending en de Evangelisatie in aan. De stof is kort en levendig behandeld. Overigens heeft de samen steller rekening gehouden met den tijd, waarin zijn boekje verschenen is. Het is berekend op een repetitietïjd van drie maanden, aangeno men dat twee lessen per avond behandeld worden. ONTVANGEN In de serie „Ecclesia docens", pauselijke docu- mental voor onzen tijd, ontvingen wij van de N.V. Gooi en Sticht te Hilversum de Encycliek Ad beatissimi apostolorum Principis van Z.H. Paus Benedictus XV, 1 November 1914, met ee% aantal documenten uit de jaren 1914'16, ver taald <teor F. A. J. van Nimwegen C-ss.I^

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 5