UaaiSr De veldtocht op den Balkan is geëindigd NUTROGEN het KRACHTVOEDSEL ZOET ROGGEBROOD RAKKERTJES HOlIS A°1807 N.V. Vili, J, GILTAY Zn, VRIJDAG 2 MEI 1941 Nog slechts zuiveringsacties der Duitsche troepen; groote gevechten niet meer te wachten Demobilisatie van het Grieksche leger Radio Athene heeft een bevel omge roepen van den Griekschen minister van oorlog, Bakos, in zake de demobilisatie van het geheele Grieksche leger. Ter aanvulling op het weermachts- berichl van gisteren, werd aan het D.N.B. medegedeeld, dat de veldtocht op den Balkan is afgeloopen. Op het uitgestrekte en xeer bergachtige schiereiland van de Peloponnesus zetten Duitsche troepen hun zuive ringsactie stelselmatig voort. Groote gevechten zijn hier niet meer te ver wachten. De Duitsche troepen hebben nog slechts tot taak, om verstrooide afdeelingen van Servische en Griek sche strijdkrachten, alsmede de resten van het Britsche expeditieleger, die langs den een of anderen weg nog de zee hopen te bereiken, op te jagen en gevangen te nemen. Bij de zuivering van het midden en zuiden van de Peloponnesos van Britsche troepen hebben de Duitschers, naar het DN.B. gisteravond verneemt, zich van talrijke gevangenen en een aanzienlijke hoeveelheid oorlogstuig meester ge maakt Honderden Britsche pantserwa gens, een groot aantal vrachtauto's en stukken geschut zijn buitgemaakt Op een enkel vliegveld zijn veertig vliegtuigen door het Duitsche luchtwapen vernield. Vroegere bezettingen van Athene De stad Athene is in den loop van eeuwen herhaaldelijk het voorwerp van aanvallen geweest. Bij vroegere gelegenheden ging de bezetting anders in haar werk dan thans het geval was. Na een moeilijk beleg veroverde Sulla I Maart 86 de stad, die zoo zwaar had te lijden als sinds de Perzische oorlogen niet was voor gevallen. De wal werd omvergehaald en het Odeion in brand gestoken. Gedurende de volksverhuizingen werd Athene in 267 na C. door een germaanschen volksstam en in 395 door de Goten onder Alarik veroverd. We maken nu een grooten sprong en komen in 1687 den 26sten Septem ber, toen het door de Venetianen onder aan voering van admiraal Morisini werd belegerd. Een bom trof de in het Parthenon opgehoopte munitie, ten gevolge waarvan het doorluch tige bouwwerk grootendeels vernield werd- Tusschen haakjes zij opgemerkt, dat het in de eerste eeuwen van de christenheid tot een dom en na 1458 tot een moskee was her- sohapen. Aan de ontploffing van 1687 was een overeenkomstig ongeluk in 1645 vooraf gegaan. Ook toen was er munitie opgeslagen, die bij de ontbranding de bovenstructuur ver nietigde. Na de vermeestering gebruikten de Vene tianen materiaal uit de antieke monumenten om de oude muren op te knappen. Ze trokken zich spoedig terug, toen de Turken de stad in brand zetten. Deze volgden het gegeven voor beeld om die getuigen van weergalooze be schaving als steengroeven aan te wenden ten einde zich bouwstoffen te verschaffen voor den bouw van den nieuwen wal, waarmee zij in 1778 de stad omgaven. In 1821 verrasten de Grieksche opstande lingen Athene, ze namen in 1822 de Akropolis. In 1826 viel Athene opnieuw in handen van de Turken die het bombardeerden en het volgende jaar de Akropolis bemachtigden waarby het Erechtheion werd gehavend. Britsche troepen te Basra De regeering van Irak gaat over tof hef concentreeren van troepen Naar het persbureau Ofi (Havas) uit Bagdad meldt, heeft de afdeeling propaganda van de regeering van Irak het volgende meegedeeld: De regeering van Irak heeft reeds tot uiting gebracht, dat zy er naar streeft de bepalingen van het verdrag tusschen Engeland en Irak na te komen door aan bepaalde Britsche ■trijdkrachten toe te staan in Basra aan land te gaan om door Irak te kunnen trekken. Britsche eischen. welke tegen dese be palingen indruischlen, hebben de regee ring er echter toe gedwongen, de noodige maatregelen te treffen om de rechten van het land te beschermen. Het volk van Irak wordt daarom verzocht kalm te blijven en vertrouwen te hebben in zijn recht vaardige zaak. Naar Reuter meldt, zyn in de Iraksche haven Basra nieuwe Britsche troepenafdeelingen aangekomen ter versterking van de aldaar onlangs reeds aan land gezette Britsche afdee lingen. Zy hebben tot taak de verbindings wegen van Irak te openen. De Britsche ambassadeur te Bagdad heeft, naar de Britsche berichtendienst meldt, de regeering van Irak opnieuw in kennis gesteld van de opvatting der regeering van Groot- Britannië, dat de landing van nieuwe Britsche troepen in Irak volledig in overeenstemming is met de bepalingen van het verdrag tusschen Engeland en Irak. In het bericht wordt verder gezegd, dat de ambassadeur destijds wegens dé mogeiykheid van incidenten tydens den jongsten staats greep in Bagdad machtiging gekregen had, alle noodige stappen te doen om de veiligheid van de Britsche vrouwen en kinderen te waar borgen. Het D.N.B. verneemt nader uit Bagdad, dat de regeering van Irak geen toestemming heeft verleend voor de ontscheping van een sterk contingent Britsche troepen, dat op 30 April te Basra was aangekomen en dat zij onmid dellijk de noodige maatregelen voor de hand- FRAAIE ELECTR. ORNAMENTEN voor elke kamer, voor elke beurs. N.V. COUZY, le Middellandstr. 72. having der onafhankelijkheid heeft getroffen. Onverwyld stelde men zich In verbinding met de Britsche ambassade te Bagdad, waar by de regeering zich resoluut op het standpunt stelde, dat nieuwe Engelsche troepen het land pas mogen binnenkomen, wanneer de»vroeger aangekomen strydkrachten Irak in andere richting verlaten hebben. Volgens verdere berichten is het in Irak rustig. Een bericht, als zouden zich gewapen de botsingen hebben voorgedaan tusschen Engelsche en Iraksche troepen in de haven van Basra, werd gisteravond door het Irak sche consulaat-generaal te Beiroet tegenge sproken. De Lordensche nieuwsdienst meldt, dat de regeering van Irak in eenige plaatsen troepen heeft geconcentreerd die voor de Engelsche troepen een .zekere bedreiging* beteekenen. Van Engelsche zijde is daarom het ver langen geuit, dat deze troepenconcentra ties ongedaan gemaakt zullen worden „om het gevaar voor een ernstig incident te vermyden." De versterkingen van Gibraltar De benoeming van generaal lord Gort, die de Britsche landingsmacht in Frankrijk heeft aangevoerd, tot gouverneur van Gibraltar heeft de aandacht opnieuw op deze vesting gericht. Exchange bericht over de voorgeno men manoeuvres, waaraan behalve het garni zoen de bevolking zal deelnemen, dat ze uit gaan van een onderstelling, volgens welke heftige luchtaanvallen straten verwoest en de voorziening met licht en water gestoord heb ben. Het agentschap geeft mede bijzonderheden over de versterkingswerkzaamheden. Men weet, dat het kanaal, hetwelk de vesting tot een eiland maakt, is voltooid. Het is ongeveer 1200 m lang, 4*4 m breed en 3% m diep. Het werd in de eerste plaats als een versperring tegen gevechtswagens ontworpen. Naar het heet zyn door het in de lucht laten vliegen van stukken rots diepe schuilplaatsen en ar tillerie-stellingen aangelegd. Deze posities zijn nagenoeg gereed. In de stad zelf werden diépe „tunnels" in de rotsen uitgehouwen. Een heel stratennet is onder den grond aangelegd, dat eenige „win kels", twee lazaretten, cantines, ontspannings ruimten, commando-lokalen en lucht-bescher- mingslokalen bergt Groote voorraden leef tocht en water zyn er opgetast en aan de af- weerartillerie is alle zorg besteed. Immers is er geen plaats voor een vliegveld, zoodat de verdediging tegen luchtaanvallen uitsluitend door zulke vuurmonden kan geschieden. zenuwsterkende I kalk- en phosphor-1 verbindingen. De Italianen bezetten Grieksche eilanden In de Oost-Afrikaansche wateren een Britsche hulpkruiser gezonken Een formatie vliegtuigen en detache menten parachutisten hebben gisteren, beschermd door bommenwerpers en ja gers, de eilanden Kephalonia en Z a n i o s bezet. Vanochtend zijn eenheden infanterie, komende uit Albanië, op het eiland E u k a s geland. Italiaansche en Duitsche bommenwerpers zyn voortgegaan met het bestoken van de basis van la V a 1 e 11 a, waarby aanzienlyke schade en branden werden veroorzaakt. Op de Aegeïsche Zee hebben onze tor pedobooten een vijandelijk konvooi aangeval len dat sterk werd geëscorteerd. Een kruiser en een groote torpedobootjager werden ge troffen door torpedo's. Ondanks het hevig vuren van het geschut der talrijke escorte- eenheden keerden onze torpedobooten naar hun basis terug zonder eenige schade te heb ben geleden. Een Italiaansch verkennings vliegtuig dat het konvooi had ontdekt en dat werd aangevallen door vijf Britsche vlieg tuigen slaagde er in twee toestellen van den vijand neer te schieten en vervolgens onge deerd naar zyn basis terug te keeren. In Noord-Afrika hebben Italiaansch- Duitsche verkenningsafdeelingen ten Oosten van Solloem vijandelyke strijdkrachten terug geslagen en pantserstrijdkrachten vernield. Italiaansche en Duitsche luchtformaties heb ben opnieuw in opeenvolgende golven de stellingen en de haven van Tobroek aange vallen. In Oost-Afrlka worden de gevechten in verschillende sectoren voortgezet, met bij zondere hevigheid in den sector van Alagi. Te Assab is een vyandelyke hulpkruiser gezonken na op een mijn te zijn geloopen. Rede van Rudolf Hess Ter gelegenheid van 1 Mei Rijksminister Rudolf Hess heeft gisteren in een vergadering van de Reichsarbeitskammer, welke in de Messerschmitt-fabrieken te Augs burg werd gehouden, een rede gehouden, waarin hij o.a. zeide, dat de Duitsche bedrijfs leiders en de Duitsche arbeiders met trots op het door hen gemaakte materiaal kunnen terugzien. Zoowel ip het hooge Noorden als in het woestijnzand van Noord-Afrika, in zomer en winter, heeft dit materiaal zyn kwaliteiten aan den dag gelegd. Wanneer de Duitsche arbeiders zich het verschil in de ver liezen aan beide zyden voor oogen houden, dan kan elk zeggen, dat ook zyn werk er toe bijgedragen heeft, dat de verliezen aan Duit sche zijde zoo gering zyn. Vervolgens verleende Rudolf Hess de een jaar geleden door den Führer ingestelde on derscheiding „pionier van den arbeid" aan den rijksleider voor de pers, Amann, aan den Rijkspostminister Ohnesorge en aan professor dr. Messerschmitt. Hess zeide, dat Amann aan het nationaal-socialistische Duitschland in zijn pers een der belangrijkste strydmid- delen onbeperkt ter beschikking gesteld heeft. Aan ryksminister Ohnesorge is het te danken, dat het Duitsche luchtwapen op het gebied van de draadlooze navigatie een enormen voorsprong op den tegenstander heeft Pro fessor Messerschmitt is de vervaardiger van de beste jachtvliegtuigen ter wereld. De minister sloot met de woorden: „Wij gaan de militaire beslissing tegemoet, en daarvoor levert ook het Duitsche bedrijfsleven zyn grootste prestatie" (D.N.B.) GEBR. TEN HOEVE DEN HAAG ROTTERDAM TELEF. 333298 TELEF. 38427 1 Mei in Duitschland Ryksleider dr. Ley heeft ter gelegenheid van den len Mei een oproep tot de arbeiders en arbeidsters, de bedryfsleiders en hun ondergeschikten gericht, waarin hy o. a. zegt: Weer viert het Duitsche werkende volk den len Mei als het feest van den arbeid en daar mede van de nationale gemeenschap. Terwijl onze soldaten met voorbeeldige heldhaftig heid ons volk en rijk beschermen werken vaderland en volk niet minder trouw dan het strydende front. Millioenen Duitsche ar beiders, werklustige menschen van hoofd en hand, geven zich moeite om den besten sol daten ter wereld de beste wapenen te smeden en de beste uitrusting te verzekeren. Mil lioenen Duitsche vrouwen en meisjes nemen aan dezen arbeid deel. Vele vacantiedagen kunnen derhalve in dezen tyd niet meer wor den genomen. Dien eenen dag willen wy echter gemeenschappelijk op feestelyke wyze doorbrengen, den dag, die het geheele wer kende Duitsche volk vereenigt. Onze groote gemeensdhappelyke vyand zal vallen. De Duitsche nationaal-socialistische staat van productieven arbeid zal leven. Voor de vry- heid, sohoonheid en waardigheid van onze Duitsche toekomst wordt in de^en tyd ge streden, gestreden door iederen man en iedere vrouw op de plaatsen, waar ze staan, door den Duitschen soldaat aan het front, door den Duitschen arbeider en den Duitschen boer, door man en vrouw op de plaats van het werk in het vaderland. 'n Zwaar hoofd? Waarschijnlijk kou gevat. Neem een "AKKERTJE" het uitmun tende middel bij verkoudheid, griep, influenza, kou in 't hoofd. helpen direct De kwestie van de Amerikaansche konvooien De senaatscommissie voor buitenland- sche aangelegenheden heeft met 13 tegen 10 stemmen geweigerd het voorstel den senaat voor te leggen, dat de samenstel ling van konvooien zonder toestemming van het Congres onmogeiyk zou maken. Hiermede is de poging der senatoren Tobey en Nye verijdeld om de. samenstel ling van konvooien van de toestemming van het Congres afhankelyk te stellen. Zwitserland en de mogendheden van de spil Het DNB meldt uit Bern: In verscheidene Zwitsersche bladen was Woensdag een blykbaar uit het regeeringsge- bouw afkomstige mededeeling verschenen, waarin o.a. gezegd wordt: „In de Italiaansche pers valt een toene mende critiek waar te nemen op de houding van Zwitsersche bladen. De Zwitsersche re geering wydt aan deze verschijnselen haar volle aandacht. Op het oogenblik bevinden zich Rügger, de Zwitsersche gezant te Rome, en Frölicher, de Zwitsersche gezant te Ber- ïyn, in Bern, waar zy besprekingen voeren met den chef van het politieke departement. Zwitserland heeft een vitaal belang by het behoud van goede betrekkingen met de beide nabuurlanden." Binnenlandsch Nieuws De oorlogsschade in het rayon Den Haag De eerste uitbetalingen op 8 Mei Donderdag 8 Mei zal een begin worden ge maakt met de eerste uitbetalingen van oor logsschade in het rayon Den Haag, waaron der de randgemeenten Woerden en Gouda vallen. Tachtig gevallen worden voorloopig afgewikkeld, alle schade aan huisraad betref fende. In het rayon Den Haag zijn 1650 schadedossiers ingediend, omvattende 1500 schadegevallen aan onroerend goed, 750 aan huisraad, 250 aan bedrijfsuitrusting en -voor raad, 300 aan handelsvoorraad en 15 aan schepen. VERBODEN HANDEL Een rechercheur van de Haagsche politie, die gistermiddag door de Barneveldstraat kwam, zag daar een pakket op een autot laden hetgeen hij niet erg vertrouwde. Hij volgde den auto, welke naar de Pluvierstraat reed, waar het pakket werd afgeleverd. De rechercheur ver zocht even den inhoud te mogen onderzoeken, waarna bleek, dat het pakket 15 kg vet be vatte. Dit vet werd verkocht voor zeven gulden per kg. De normale prijs bedraagt 1.30 per kg. De politie ging verder zoeken en het kwam aan het licht, dat de verkooper uit de Barne veldstraat, de 30-jarige J. C. van O., tusschen- persoon was tusschen den handel en den ket- tinghandel. Hij had van een kruidenier op den La Reyweg 15 kg bak- en braadvet gekocht en van een melkhandelaar in de Stephensonstraat 8 kg en betaalde er 5 per kg voor. Bij diverse adressen kon nog 80 kg vet in beslag worden genomen De zorg voor onze oorlogs invaliden Het A.N.P. heeft een onderhoud gehad met den heer W. F. De tiger, secretaris-penning meester van de vereeniging A.V.O., welke vereeniging de sociale zorg voor de oorlogs invaliden op zich heeft genomen. De heer Detiger heeft daarby het een en ander ver teld over de wyze waarop de A.V.O. de ge wonden en verminkten uit den oorlog ter zyde staat. De A.V.O. heeft thans ruim 1500 oorlogs invaliden ingeschreven, zoo ontleenen wy aan het verslag van bovengenoemd onder houd. Van hen zijn er 600 weer in de maat schappij herplaatst en al aan het werk. Onge veer 400 kunnen op het -oogenblik nog geen arbeid verrichten. Tusschen de 500 en 600 moeten dus nog aan werk geholpen worden. Daarom, aldus de heer Detiger, zou ik nog eens dringend beroep op het Nederlandsche bedrijfsleven, waarvan wy reeds zooveel medewerking hebben ondervonden, willen doen om ook hen onderdak te brengen. Ons eerste werk is om den oorlogsinvalide ge schikt te maken voor het werk, dat hy ge wend was of waarin hy graag zich zou bekwamen. Natuurlyk is er een stevige samenwerking tusschen de A.V.O. en de medische wereld om zeker te zyn, dat de invalide het werk ook in de toekomst zal kunnen biyven ver richten. Een tiental officieren op non-actief bezoeken de invaliden en zoeken een plaats voor hen in het bedrijfsleven. Voor wy daar toe overgaan, wordt den werkgevers, by wie de betrokkene in dienst was, of eventue.l de overheidsinstellingen, waar hy bekend was, dan wel het gemeentebestuur om inlichtingen verzocht, zoodat de A.V.O. een vry juist beeld omtrent zyn toekomstige arbeidsmogehjk- heden krygt: een kennis, die allereerst ge bruikt wordt, is een eventueel noodig over leg met den chirurg over de te verstrekken prothese. Maar ook in de vrye beroepen helpen wy de menschen op de wyze. die voor hen het beste is. Zoo wil b.v. iemand een groentezaak beginnen. Hij krijgt een paard en wagen. Een ander vestigt een reparatie- werkplaats en wy bezorgen hem de machines. Als aan de tewerkstelling in een andere functie studie, scholing en training moet voorafgaan, dan is het departement in begin sel steeds bereid, de kosten van lessen, studie materiaal enz. te betalen. Maar boven alles gaat een vaste inschakeling in het gewone bedrijfsleven, waarin de invalide voor zyn militairen dienst ook was opgenomen. In de vele tydèlijke functies, by de overheidscrisis- bedryven, de luchtbescherming, centrale keukens enz. zien wij geen blijvend perspec tief voor den oorlogsinvalide. Het spreekt vanzelf, dat ieder geval en zeker de moeilyke gevallen individueel worden behandeld en ik ben bly, aldus eindigde de heer Detiger, dat ik op 1 Mei, den datum, waarop ik afscheid neem van de gemeente-arbeidsbeurs van Amsterdam, de handen vry heb oti my geheel te geven aan het prachtige werk van de A.V.O. Er is nog veel te doen en ik vertrouw er op, dat het Nederlandsche bedryfsleven zyn plicht zal verstaan en zijn volle mede werking zal verleenen, zoodat alle oorlogs invaliden spoedig de hun toekomende plaats in de maatschappy weer zullen kunnen innemen. Het drama te Houten De dader gearresteerd De dader van den dubbelen moord te Hou ten, de 5Ö-jarige A. d. L., is gisteravond in een café te Utrecht gearresteerd. Des middags had de burgemeester van Houten, de heer V. R. Los, de hulp van de Utrechtsche politie by het opsporingswerk ingeroepen, als gevolg waarvan twee met politie-agenten bemande motorfietsen de provincie werden ingestuurd, om den voortvluchtigen dader te zoeken. Dit had evenwel geen resultaat. Des avonds heeft de Utrechtsche recherche het onderzoek in de stad voortgezet, waarbij verscheidene café's werden bezocht. In een volksoafé aan de Willemsstraat werd om streeks half tien iemand aangetroffen, die aan het signalement beantwoordde. Het bleek in derdaad de dader te zijn, die zich evenwel van niets bewust scheen. Hij werd naar het hoofdbureau van politie gebracht en by zijn verhoor maakte hy zulk een afwezigen indruk, dat het raadzaam werd geoordeeld den gemeentelijken geneeskundigen dienst te waarschuwen. De psychiater van dezen dienst, mej. dr. Dentz, heeft den man onderzocht en oordeelde overbrenging naar de neurologische kliniek van het stads- en academische zie kenhuis noodzakelijk, waar de man, mede in overleg met den officier van justitie, ter ob servatie is opgenomen. Het mes, waarmee hy zyn daden had ge pleegd, werd nog op hem gevonden, en is in beslag genomen. De dader is reeds eerder in een inrichting verpleegd geweest, doch later ontslagen. Hy leefde zeer rustig totdat gisteren plotseling een uitbarsting kwam, waarby hij achtereen volgens zyn vrouw en zyn kleinkind ver moordde en zyn dochter ernstige verwondin gen toebracht. Naar wij vernemen is de toestand van deze laatste vooruitgaande, zoodat niet meer voor haar leven behoeft te worden gevreesd. FILIAALHOUDER AANGEHOUDEN Een 41-jarige beheerder van filialen in Den Haag en Amsterdam van een chemische was- scherij uit Maastricht, is te 's-Gravenhage ge arresteerd. Gebleken is, dat de man zijn firma voor eenige duizenden guldens heeft tekort ge daan. Hij had den laatsten tyd boven zyn stand geleefd. Heerengracht 475 Amsterdam C Vraagt tarieven voor LEVENSVERZEKERING LIJFRENTEN PENSIOENEN TRANSPORTBANDEN DRIJFWERKEN ORAAGROLLEN A II 6RONINOEH A.U.ddekholtSh BOEKBINDERIJ DORDRECHT TEL. 4991 De bait* uil kluitkelk bereid* Nederlandsche wille fijne POEDERKALK i Merk; HUB J APPEL N.V TEL. 5341 HAVENDIJK 7 •-HERTOGENBOSCH Schrijver van vuile brieven door vrouw gearresteerd Tel ven ouders deden hun beklag bij de politie De Haagsche politie is er met behulp van een vrouwelijke rechercheur in ge slaagd een 24-jarigen jongeman te ont- J maskeren, die, ofschoon hy zelf een meisje heeft, er groot behagen in schepte aan andere meisjes brieven te sturen van het allerlaagste allooi. Hij snuffelde F daartoe voortdurend de advertentieko- lommen van een den Haagsche dagbladen door en koos dan juist die annonces, waar in een meisje vraagt naar een leuke 1 vriendin. Dank zy het feit, dat enkele meisjes, die zoo'n brief van den onbekenden vuilschrijver ontvangen hadden, zich tot haar ouders wend den. kon de politie van een en ander in ken- i nis komen, zoodat van die zijde terstond po- gingen werden aangewend om den dader te j cTresteeren. Dit was echter nog niet zoo heel eenvoudig daar hij aan het slot van zyn overigens getypte epistels wel is waar telkens op een regelmatige correspondentie aandrong, maar hiertoe een kioskadres opgaf Niettemin nam een der vrouwelijke recher- 1 cheurs de moeite hem via die kiosk een ant woord te doen toekomen, terwijl ze daarin I voorstelde eerst eens persoonlijk met hem kennis te maken. Wanneer men elkaar kende i zou de correspondentie nog wèl zoo aardig zyn, voegde ze er aan toe. i Maar op dat voorstel ging de jongeman niet onmiddellijk in, zoodat hij nog steeds achter de schermen bleef en ook haar een goor epis tel deed toekomen. De vrouwelyke recher cheur antwoordde er natuurlyk weer op, stel de voor de tweede keer een kennismaking voor enjawel. toen ging hy er op in. Alweer via de kiosk liet hij haar onder de letters J. D. weten, dat hij haar gaarne wilde ontmoeten. Op een bepaald punt van de Val- kenboschlaan. Deze ontmoeting had gister avond plaats,* om circa een uur of acht. Ter- wyl de vrouwelijke rechercheur op de afge sproken plaats geduldig heen en weer wan delde zag ze een jongeman aan komen fietsen, die afstapte en haar de vraag stelde of zij juffrouw A. K. was. Dat klopte precies, en toen hij desgevraagd antwoordde dat hij mijn heer J. D. was klopte ook dat precies. Zoodat ze getweeën, op zijn verzoek, wat voortdren- telden en zijn arrestatie volgde. De vrou welijke rechercheur toonde haar politiepen ning en beval hem mee te gaan naar het bureau, aan welk bevel hij wel moest vol doen, daar thans ook een mannelyk recher cheur op het tooneel verscheen. Bij zyn ver hoor bekende hy, zich al geruimen tyd aan het schrijven van dit soort brieven te hebben schuldig gemaakt, waarmee hij in strijd han delde van art 280 van het Wetboek van Straf recht (het verspreiden van pornografie). Hy zal er dus wel meer van hooren. Pas op voor gedenatureerde tarwe Het A.N P. meldt uit Amsterdam: Van een perceel land aan den Veldweg zyn een dezer dagen twee zakken gedenatureerde tarwe ontvreemd, tezamen een hoeveelheid van 60 kg. Aangezien deze tarwe voor menschelijke consumptie ongeschikt is en het eten daarvan ernstig nadeel voor de gezondheid kan veroor zaken, waarschuwt de hoofdinspecteur, chef van *het politiebureau Spaarndammerstraat, hiertegen. Tevens verzoekt hij ieder, die inlichtingen omtrent dezen diefstal kan geven, zich aan zijn bureau te melden. Dien middag liep hij dus even aan en vroeg den directeur te spreken, wien hij het geval van Tys vertelde. „Laat hem maar begaan", zei de directeur. „Hij is absoluut ongevaarlijk en heeft er blijkbaar genoegen in, te komen. Als het hem verveelt, blijkt hij vanzelf weg. Maar wan neer U er bezwaar tegen hebt, dan is het natuurlyk afgeloopen." „Neen, dokter, dat is het niet. Hij loopt mij niet in den weg. Maar ik wist niet, of hy mócht. Nu is het in orde. Alleen hy werkt als een volslagen knecht, al is het slechts enkele uren. Het is toch niet billijk, dat ik voor niet van zyn diensten profiteer." „U kunt hem toch niet betalen? Hij beseft maal eten. Niet voor dat eten natuurlyk, maar hij vindt dat bepaald mooi. Hij is een fyngevoelig man. Van gotde afkomst. Hy moet, naar mij bleek uit de stukken, op zeke ren Vrijdag een vreeselyk ongeluk hebben gezien, tengevolge waarvan hy krankzinnig is geworden. Op Vrydag zal hij dan ook nooit komen, want dan is hij volslagen patient. Misschen wist u dat reeds?" Erik moest bekennen, dat hij er niet van op de hoogte was. En toen herinnerde hy zich in eenen, dat den tweeden dag, toen Tijs niet gekomen was, een Vrijdag was geweest. „We kuonen geheel gerust zijn", zei hy tot Maria, toen hij verslag deed van zijn bezoek aan den directeur van „Zonneoord". „Hij mag komen, zooveel hy wil. Alleen moeten we zoo noodig, maar het zal wel niet noodig zyn, letten op de uren, die hy thuis moet komen. En we mogen hem zoo nu en dan ook wel eens een maal eten geven. Dan behoeft hy niet naar huis." „Maar hoe breng je dat nu aan zyn ver stand, och, wat zeg ik? verstand by een krankzinnige! nou ja, je begrijpt me wel." „Ja, dat weee'. ik ook niet. We zullen wel eens zien." Eiken dag voortaan, uitgezonderd des Vrijdags en Zondags, was Tijs de gast in de bloemisterij, hetzij in den tuin, hetzy in de schuur of de woning. Want het ging winte ren. De werkzaamheden waren niet vele, al had Erik altijd wel iets te doen. Hij kon trouwens ook niet stilzitten. Hy was niet ontvreden over den eersten tijd van zijn baas-zijn. Ze hadden wel uit moeten kijken en de winter zou zeker niet mee vallen, maar de inkomsten waren toch van dien aard geweest, dat zij er konden komen, ook al, omdat een deel van den groo ten tuin gereserveerd was voor bouwland. Erik had, hoewel hij er weinig verstand van had, aardappelen gepoot en groenten gezaaid. De aardappelopbrengst viel tegen, maar groenten hadden zy volop. Maria zorgde voor wintervoorraad. Erik had nu reeds verschillende vaste klanten. Enkele hotelhouders in Westveld hadden van hem gehoord en waren geregelde afnemers geweest, ook al omdat de nieuwe ling zeer goedkoop was. En dan waren er verschillende particulieren, die zijn adver tentie in het weekblad gelezen hadden. En tenslotte had hij een flinke zaak in Westveld en in Harenstede tot klant gekregen. Het grootste bezwaar was, dat hij nog geen kassen had. Hy zag wel kans, die te maken en hij had zich voorgenomen, dien winter daaraan te beginnen maar dan zat hij nog met de verwarming. Hy durfde den aanleg van centrale verwarming nog niet aan; hy had er ook geen geld voor. En opnieuw geld op nemen, gesteld dat het kon, wilde hij rtiet Hij had zelfs minder kunnen aflossen dan in de bedoeling had gelegen. Maar het ging toch goed. Hy was meer dan tevreden met het bestaan, dat hy zichzelf gekozen had. Hy werd gezegend. Er bloeide daar een jong ge luk, al brachten die beide zwijgers, als zy waren, het niet onder woorden. Soms vroeg Erik zich en Maria af, of zij het niet wat eenzaam had. Maar dan zeide zy: „Ik heb jou. Dat is voldoende. En straks heb ik nog iets anders. „Ja", zei hy. En dan zag hy haar aan, zoo als hij alleen dat kon. Die twee verstonden elkaar. De dagelijksche gast was niet tot last. In geen enkel opzicht. Maria raakte ook geheel vertrouwd met Tijs en begreep reeds veel van zyn uitingen en gebaren. De enkele menschen uit de omgeving, onder wie ook het gezin Janse, konden er niet bij, dat Erik en Maria eiken dag zoo'n krankzinnige om zich heen wilden hebben. „Je kunt toch wel zien", zeiden zy tot elkaar, „dat die twee anders zijn dan anderen.". „Ze bennen zelf half gek", zei Gezine Janse de dochter. Maar daarop reageerden de menschen niet. Want per saldo was aan Gezine Janse ook „een steekje los". Bepaald vriendschappelijke betrekkingen onderhielden Erik en Maria niet met de Tati? js. De verhouding was goed. Meer niet. Al spoedig hadden zij bemerkt, dat het gezin niet tot een voorbeeld kon wonden gesteld. Maar het voornaamste bezwaar was wel, dat de eenigheid des geestes ontbrak. De Janses bekommerden zich, wat van verreweg de meesten in het dorp niet kon worden gezegd, om God noch godsdienst. En toen zij bespeur den, welk vleesch zij in de kuip hadden met den bloemist en zyn vrouw, werden zij van zelf gereserveerder. Gezine vertoonde zich nooit in de bloemisterij. Het fyne lesje, dat zij van Erik had gekregen, had zy toch ge voeld. Zy had Erik nooit meer alleen ont moet en daartoe ook geen enkele poging aangewend. De menschen vonden het wel wat vreemd, dat die Tijs daar altyd maar was. En een enkele, die het zeggen durfde, zeide het Maria. „Ach, als die stakkerd daar nu genoegen in heeft, wat zou dat nu? Wij hebben niets geen last van hem. Anders ging het natuur lijk niet. Maar hij loopt of staat ons niet in den weg", zei Maria. „Laat ons dankbaar zyn, dat we ons verstand hebben". En dan zwegen de menschen. Och ja, ze had gelijk. Maarhet was toch onzin. Je kon toch zien, dat die twee anders waren dan anderen. Dat was logica van menschen. Maar Erik en Maria trokken zich er niets van aan. En Tys kwam eiken dag, om straks, toen het voorjaar verscheen, hard mee te werken. Er was heel wat te doen. Erik had alle mogelijke plannen tot uitbreiding. Maar die kosten geld. En hy moest voorzichtig zyn. Ook al, omdat uitbreiding van het kleine gezin te wachten stond. „We zullen hem Erik noemen', zeide Maria. „En als het kindje dan niet een jongen is?" plaagde Erik. „Dan noemen we haar Maria". „Het is een jongen. Je moet toch een -tamhouder hebben?" „Ik denk, dat het een meisje is". „Dan noemen we haar Margot". „Margot? Waarom?" „Weet ik niet. Dat is een mooie naam. Maar het is een jongen, hoor". Het werd een meisje. „Vind -je het jammer?", vroeg Maria, toen Erik verlegen en onhandig het teere wezentje in handen had. „Wat God ons geeft, is goed! zei hy. Zij noemden haar Margot. En Margot groeide voorspoedig op. „Je bent in een besten tijd geboren, meisje", zei Maria „Zoo vlak in het begin van het voorjaar. We zetten jou eiken dag in de bloemen, in de zon en in de lucht". Margot kraaide van louter genoegen. Alsof zij haar moeder verstond. Het geluk bloeide op. Telkens moest Erik even uit den tuin komen, om zijn kindje te zien. Tot Maria lachend zeggen moest: „Vooruit aan het werk! Zóó komen we Er was er nog één, die niet van de wieg of de kinderwagen, als Margot in den tuin stond, was af te slaan. Dat was Tys. Die de gewoonte had aangenomen, om een half uur eerder te komen. Aanvankelijk begrepen Erik en Maria dat niet. Maar langzamerhand werd het hen vol komen duidelijk: Tijs kwam voor Margot! Het werd een goede, gelukkige zomer. Er kwam een jongen uit het dorp. Hy was zeventien jaar. „Ik heb een kar", zei hij. „Geef mij wat bloemen, baas. Dan ga ik die in Harenstede langs de huizen en op de markt verkoepen. Er zit misschien een broodje voor mij in". „Top", zêi Erik. „Maar je mag de men schen niet overvragen. Wees tevreden met weinig. Ik maak het goed met je". (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2