JHmtuc £riïtsrijr GTuitraut Abonnementsprijs am jong per 3 maanden 2.47, vermeerderd met 0.15 incassokosten. Per week 19 et Losse nummers 5 ct. Zaterdagnummers met Zondagsblad IVi ct Alles bij vooruitbetaling. Advertentieprijzen 24 ct per regel. Ingezonden Mede- deelingen 48 ct per regel. Minimum 5 regels. Bewijsnummer 5 ct Bij con tract belangrijke korting. Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Bur. Redactie en Administratie: BREESTRAAT 123. LEIDEN Telefoon 22710 (Na 6 uur 23166). "'ostbox 20. Postrek. 58936 VRIJDAG 2 MEI 1941 21e Jaargang uit, Kwart eeuw Plaatselijke keuze een a in- Temidden van alle gebeurlijkheden mag dit a der- voorjaar de Nationale Bond voor Plaatselijke Seuze zajn 25-jarig bestaan vieren. Het is ten belangrijk feit in de actie voor drank- lestrijding, zooals deze in ons land door tal Rosz- /an groepen, hoe gevariëerd ook van richting ;n van geestesgesteldheid, wordt gevoerd. In 6 te iet voorstaaT1 van Plaatselijke Keuze iel>ben velen, die overigens ver van elkaar zerwijderd stonden, elkaar op dit punt ge- bfl ?onden' die gemeenschappelijke actie rders lee£t soms de vleugels heel breed doen uit waar Slaan. Wij denken aan het petitionnement uit mis- November 1914, waaronder meer dan 670,000 urge- menschen hun handteekening plaatsten. e in Plaatselijke Keuze is van vele richtingen wor- een oude wensch. Het is een wensch, die aanvaidcehj'c oo^ voorkwam op het pro gramma van het Ministerie-Kuyper. van overigens vermeldt de geschiedenis van deze 25 jaar niet in de laatste plaats de namen temt van Ds' J' Henri Ledeb<>«r. Pro'- Mr- v- H- der Rutgers en Prof. Dr. J. R. Slotemaker de nten Bruine. Groot was de activiteit, welke ont- epen Plooid werd. Hoogtepunten kwamen er naast eeQ momenten van inzinking. Teleurstelling over al in het niet-bereiken van waarop gehoopt werd r..d® deed omstreeks 1930 stemmen opgaan om oor_ Bond op te heffen. Maar op Hemelvaartsdag 1933 werd te Leeuwarden in een sa: komst van 8000 personen een motie ten gunste van de Plaatselijke Keuze aange- nomen. erij. In hetgeen in den loop der jaren over het Tu^," ideaal van den Bond werd opgemerkt kwam wel uit, hoezeer hier activiteit van particu- i m- liere zijde en van overheidswege konden ich" leamengaan. Dit samengaan werd ook aange- geven in de Memorie van Toelichting bij het nst -^twerp tot herziening der Drankwet van en- >r. Kuyper. Als het kwaad van den alco- hol is geteekend. heet het daar: „Waar alzoo eenerzijdijs het ernstig karakter van by ingeslopen en nog steeds voortwoekerend dr- kwaad niet te loochenen valt, staat ander- zijds reeds door de bestaande wetgeving vast, dat de overheid de haar gestelde grenzen van bevoegdheid in geen geval overschrijdt, zoo zij den verkoop van sterken drank aan zekere i regelen bindt In dien geest handelend neemt »en de overheid daarom nog geenszins de per- te- soonlijke actie tegen het geconstateerde 'cwaad uit handen van de maatschappij. Die persoonlijke actie door de prediking, door het en, godsdienstonderwijs, door het volksonderwijs in de school, door onthoudings- en matig heidsgenootschappen, door geschriften en he openbare vergaderingen, of ook door voor- keur by het vergeven van betrekkingen aan drankvrije personen geschonken, is en blijft er,. de groote zedelijke kracht vertegenwoordi- ial gen, waardoor de vergiftiging van ons volk moet gestuit worden. Maar aan deze sociale ;al actie kan de overheid een hoogst gewenschten e- steun bieden." Drieërlei ambt Als discipelen van hun Heer bekleeden de geloovigen drieërlei ambt. Zy zijn priester, j profeet en koning. Het mag zijn, dat in de eene periode het accent meer wordt gelegd op één van deze drie ambten, daarmee vallen de beide andere ambten niet weg. Zooals de Christusnaean aangaf, dat de Zoon Gods ver ordineerd en gezalfd is tot onzen hoogsten Profeet, onzen eenigen Hoogepriester en onzen eeuwigen Koning, zoo mag in onzen Christen- naam uitkomen ons deelhebben aan Zyn zalving, opdat wij Zyn naam belijden, ons Hem tot een levend dankoffer offeren en strijden tegen zonde en duivel, om hierna maals met Hem te regeeren. Hebben wij het mis, wanneer wij zeggen, dat de Christenen, vooral in ons land, de laatste tientallen van jaren zich in het bij zonder van him roeping als Koningskinderen bewust zajn geweest Genoemd mag hier worden de naam van Dr. Kuyper, doe het koningschap van Christus over heel het leven met al zijn kracht heeft uitgeroepen. Dat was goed en de Christenen mogen dit hun opge- legde en geschonken ambt ook nimmer van zich afschuiven. Doch de tyd, waarin wij leven en waarin voor het uiterlijk het koninklijk ambt van den Christen aan geestelijke spankracht schijnt in te boeten, opent mogelijk onze oogen opnieuw of wijder voor ons priester schap en voor ons profetenambt. Wij leeren de zonde weer zien, wy gaan weer de betee- kenis beseffen van het offer, ook in eigen leven, maar ook: het krijgt een dieperen zin, wanneer wij den naam van Christus belijden en aan de menschen verkondigen waar red ding is te vinden. Ziehier de hoedanigheden en de werk zaamheden van priester en profeet, zooals zy naast den Koning hun ambt en roeping ver vullen. Het is de gang van de kennis der Schoonmaak-, verhuizings- en huwelijks problemen in oorlogstijd Waarom krijgt de eene huisvrouw wèl nieuwe gordijnen en de andere niet? Een „versleten" karpet is een rekbaar begrip „Waar blijft toch m'n speciale ver gunning voor nieuwe glasgordijnen Het is een vraag, die actueel kan worden genoemd in dezen tijd van rammelende emmers, zuigende dwei len en krakende mattenkloppers. De Meimaand is immers weer in het land en met haar de groote voorjaarsschoon maak, die in dezen oorlogstijd spe ciaal de huisvrouw voor zulke inge wikkelde problemen stelt. Het is de maand van het nieuwe geluid, om met Gorter te spreken. Maar het is ook de maand van allerlei nieuwe ditjes en datjes op het gebied van de stof- feering. Wie daar méér van weten wil, moet eens gaan praten met den heer H. O. Romswinkel, den chef van de sectie „consumenten" van het Centraal Distributiekantior, dat geves tigd is in de Louise Henriëttestraat. Hier bevindt zich het hart van het heele Neder- landsohe distributie-apparaat, bestaande uit 500 hard werkende ambtenaren, die telefo- neeren en correspondeeren dat men er dui zelig van wordt. Het vormt den onmisbaren sohakel tusschen de diverse Ryksbureaux, als daar zyn het Rijksbureau voor de Textiel, het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening en de honderden gemeentelijke distri- butiebureaux, teneinde die precies te vertel len wat er nog wel en wat er niet meer kan worden verstrekt. 't Loopt storm om gordijnen ZON EN MAAN Zonsopgang 3 Mei: 6.06; ondergang: 21.09 Maansopgang 3 Mei: 11.30; ondergang 2.09 Maansopgang 4 Mei: 12.37; ondergang: 2.46 Eerste kwartier Zondag 4 Mei, volle maan Zondag 11 Mei, laatste kwartier Zondag 18 Mei; nieuwe maan Maandag „Gordijnen," zoo zegt de heer Romswinkel ons desgevraagd, is momenteel natuurlijk een artikel waarvoor het publiek storm loopt. Doch helaas zijn we genoodzaakt met de beperkte voorraden, die er nog zyn, zoo zui nig mogelijk om te springen. Wy weten nauw keurig hoeveel vitrage er nog in Nederland voorhanden is; wij weten nauwkeurig het nog beschikbare aantal karpetten; wij zijn volkomen op de hoogte van de houtvoorraden, de voorraden aardappelen en graan; kortom wij weten hier alles van haver tot gort." „Maar om tot de schoonmaak-perikelen terug te keeren," aldus vervolgt onze zegs- „er bestaat dienaangaande nog heel wat misverstand. Zoo is menige huisvrouw verbaasd, om niet te zeggen vertoornd, dat juist zij niet in aanmerking komt voor stel nieuwe vitragegordynen, terwijl op de aanvrage van haar kennis welwillend is beschikt. Men vergeet dan echter, dat de Distributie volgens vaste maatstaven te werk gaat. Het inkomen van een gezin speelt bij voorbeeld een belangrijke rol, alsook de huur de woning e.d. Indien we met men schen te doen hebben, die een inkomen ge nieten dat boven een bepaald bedrag is ge legen de grenzen hiervan houden we ge heim dan deelen we hun mede, dat ze alleen maar voor kunstzijde in aanmerking komen. Kunstzijde-gordijnen worden er van- aan den dag nog genoeg in ons land ver vaardigd, in tegenstelling met vitrage-gordij nen. die bestaan uit katoen, waarvan we prac- tisch geen voorraad meer hebben. Vitrage niettemin beduidend goedkooper in aanschaf fing, zoodat we dit soort gordijnen voor d€ minder draagkrachtigen reserveeren. Het spreekt vanzelf, dat al behoort men tot de minder draagkrachtigen, niettemin gecon troleerd dient te worden of de aanvrage ge motiveerd is. Vandaar dat de gemeentelijke distributiebureaux er controleurs op na hou- >m zich persoonlijk van de kenbaar ge maakte behoeften te overtuigen. Men kan uiteraard niet iedere aanvraag c'ontroleeren, doch dank zij het feit, dat overal steekproeven plaats vinden, hebben we toch wel de garan tie, dat er weinig geknoeid wordt. Wanneer is een vloer kleed versleten? Ook bij het aanvragen van karpetver gunningen doen zich moeilijke dingen voor. Want wat de één een versleten kar pet noemt, acht de ander nog best bruik baar. Is een karpet kaal geworden, dan kan dat voor de Distributie nog geen reden zijn om een vergunning voor een nieuw te verstrekken. Als maatstaf heb ben we daarom aangenomen, dat het grondweefsel op verschillende plaatsen zichtbaar geworden moet zijn. Bovendien moet u niet denken, dat wanneer men twee karpetten heeft die in zoo'n desola- ten toestand verkeeren, u dan ook twee ver gunningen ontvangt. Want we zyn nu een maal gedwongen alle menschen, die het noodig hebben, iets te laten vernieuwen. Zoo kan zonde en ellende: het priesterschap, naar de verlossing, de verkondiging van de redding het profetenambt, en vandaar naar den bloei van het nieuwe leven in dankbaarheid: het koningschap. Dit alles komt in ons aardsch bestaan nog gebrekkig uit. Wij zoeken het in accenten, nu eens staat dit voorop, dan weer dat In Christus is het drieërlei ambt heerlijk ver vuld. Zyn offer maakt ons offer tot iets, dat oneindig meer is dan een leeg gebaar. Onze verkondiging van het heil heeft slechts zin, zoo zij verwijst naar Hem. Het is goed, om, ook als onze aandacht door veel en velerlei wordt afgetrokken en misschien ook neergetrokken, in de kracL t. welke van het drieërlei- ambt uitgaat, stei 1 en troost en een hernieuwd besef van vers woordelijkheid te zoeken. In alle tydelykhe.d gaat het ook heden om de eeuwigheid. men wel een vergunning krijgen voor het ver nieuwen van een gespijkerd kleed voor één kamer, doch twee kamers tegelijk wordt te allen tijde geweigerd. De cocosvloerbedekking is bijkans vol komen uitgeput en wordt daarom weer ge heel gereserveerd voor de minder draagkrach tigen. Wel is waar is cocos belangrijk duurder dan verto bijvoorbeeld, doch daar staat tegen over, dat het eerstgenoemde veel langer mee gaat en dus in wezen voordeeliger is. Linoleum, balatum en diverse kleedjes zyn niet gedistribueerd, zoodat het in dezen schoonmaaktijd hoofdzakelijk de vitrages, karpetten en cocos zyn, die de grootste pro blemen opwerpen. Groot zijn soms ook de moeilijkheden, die een verhuizing met zich brengt, daar men zich niet meer de weelde mag permitteeren van het een na het ander maar af te danken. Indien men in z'n oude huis een smallen trap- looper bezat en men heeft voor de nieuwe woning een breeden noodig, dan stellen wij ons op het standpunt, dat men dien smallen maar moet handhaven. Dat staat wel niet zoo mooi, doch zy, wier looper totaal versleten is gaan vóór by de Distributie. Heeft het nieuwe huis een kamer méér, dan zijn wy nu ook weer niet zóó schriel, dat we de menschen zonder gordijnen en kleeden laten zitten. In een dergelijk geval worden wel degelijk ver gunningen verstrekt. Passen de sluitgordijnen echter niet, dan moet men maar net zoo lang meten tot het wel zoo bij en bij uitkomt, ter wijl men op een aanvraag voor een stel gor dijnen, die men nogal eens voor suite-deuren pleegt te hangen, evenmin een vergunning krijgt. Nieuwe gordijnen voor opklapbedden mogen ook niet meer gekocht worden, omdat we dit soort stoffeering niet als streng nood zakelijk beschouwen. Met het aanvragen van sluitgordijnen moeten we overigens steeds extra op ons hoede zijn, want het vernuft van het publiek is tegenwoordig bijzonder groot. Een paar mooie velours-gordijnen zijn, om slechts één ding te noemen, al her haaldelijk aangewend om er een paar aardige japonnetjes van te maken. En dat is natuurlijk de bedoeling niet. Daar voor zyn de textielkaarten, waarmee een ieder rondkomen moet. Als bruid naar 't dis tributiekantoor Tenslotte vertelt de heer Romswinkel ons nog een en ander van de problemen, waar mee de bruidsparen van tegenwoordig te worstelen hebben. Bij het aanvragen van een vergunning voor een uitzet speelt, naast het bewijs dat men aangeteekend is, het salaris van den adspirant-echtgenoot een groote rol. Steeds moet het bruidje dus een bewijs mee brengen wat haar man straks op tafel kan leggen om gelukkig te zijn. Voorts moet zij het huurcontract toonen, omdat ook de huur prijs een factor is waarmee rekening gehou den wordt. Hop meer men verdient en hoe duurder men woont, hoe langer het verlang lijstje kan zyn. Al spreekt het vanzelf, dat men het niet te gek moet maken, want dan wordt er heusch wel het noodige geschrapt. il zoo'n jong paar, dat op trouwen staat tot het laatste oogenblik wachten met het huren van een woning, dan kan het dus niet op tyd den uitzet binnen hebben, evenmin als de stoffeering, omdat hiervoor het aantal kamers van te voren dient opgegeven te worden. Helaas wordt ook met de trouwerij nog al eens een poging ondernomen or Distributie om den tuin te leiden. Want de begeerten der jonge paren zijn vaak groot, terwijl de voorraden nu eenmaal voortdurend afnemen. Maar, zoo besloot onze zegsman vroolyk, voorloopig behoeft niemand zich nog ongerust te maken dat het trouwen zal moeten worden stopgezet. Dat is gelukkig een van de weinige dingen, die nooit een pauze hebben NIEUWE BONNEN Vaste brandstoffen. Gedurende het tijdvak van 1 Mei 1941 tot en met 31 Mei 1941 geven de met het woord brand stoffen en 01 k.f. gemerkte bonnen van de bon kaarten M. en N., welke aan verbruikers zijn uitgereikt, die voor kookdoeleinden op het uit sluitend gebruik van vaste brandstoffen al dan niet in combinatie met petroleum zijn aange wezen, recht op het koopen van een eenheid vaste brandstoffen. De met de woorden genera tor-anthraciet, vierde periode gemerkte bonnen geven gedu rende het tijdvak van 1 Mei 1941 tot en met 31 Mei 1941 recht op het koopen van 1 hl anthra- ciet-nootjes V (max. 75 kg). De met de woorden generator-turf, vierde periode gemerkte bonnen geven gedurende bovengenoemd tijdvak recht op het koopen van 50 stuks baggerturf. Brood en gebak op bon 16. De met 16 genummerde bonnen van de brood kaart geven recht op het koopen van brood en gebak. De verbruiksperiode van deze bonnen loopt van Zondag 4 Mei tot en met Vrijdag 9 Mei a s. Het koopen op deze bonnen is ge oorloofd van Zaterdag 3 Mei tot en met Zon dag 11 Mei a.s. De hoeveelheid brood, die op een bon verkrijgbaar is, bedraagt 100 gram en de hoeveelheid gebak omvat voor de hierna ge noemde bakkerijproducten telkens ten minste het daarachter geplaatste aantal grammen- be schuit 75 gram, biscuits en wafels 90 gram, spe culaas 140 gram, andere koekjes 200 gram, koek 160 gram, cake 300 gram, gevuld klein korst- gebak ib.v. amandelbroodjes) 400 gram, gevuld groot korstgebak Ib.v. boterletter) 500 gram, taart en gebakjes 600 gram. Voor geheel of ten deele uit meel of bloem gebakken producten, welke hierboven niet zijn genoemd, geldt, dat een rantsoen een hoeveel heid omvat, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. De bonnen mogen gedurende den geheelen kooptijd ook in hotels, restaurants, e.d. worden gebruikt. Aardappelen op broodbon 17 De twintig met 17 genummerde bonnen van de broodkaart geven tezamen recht op het koo pen van llé kg aardappelen. De verbruiks- Seriode van deze bonnen loop' van Maandag Mei tot en met Zondag 11 Mei a.s. en het koopen op deze bonnen is geloorloofd van Zaterdag 3 Mei tot en met Woensdag 14 Mei a.s. Melk op bon 15 De met 15 genummerde bon van de melk- kaart geeft recht op het koopen van 1% liter melk. De verbruiksperiode Eieren op bon 95 De met 95 genummerde bon van de bonkaart algemeen geeft recht op het koopen van een ei. De verbruiksperiode van den bon loopt van Maandag 5 Mei tot en met Zondag 11 Mei a.s. Het koopen op dezen bon is geoorloofd van Zaterdag 3 Mei tot en met Zondag 18 Mei a.s. Gedurende den kooptyd mag de bon ook wor den gebruikt in hotels, restaurants e.d De Duitschers in de Peloponnesus Het Duitsche weermachtsberïcht i de Duitsche weermacht Kaas op bonnen 65 l 75 De met 65 en 75 genummerde bonnen van de bonkaart algemeen, geven elk recht op het 100 gram kaas. De verbruiksperiode Zondag 1 Juni Nieuwe dienstregeling van de spoorwegen met 5 Mei De persdienst der Nederlandsche spoor dienst deelt mede, dat op 5 dezer een nieuw spoorboekje zal gaan gelden. Het is niet, zooals met de uitgave van den laatsten winterdienst eenige malen het geval was, een by gewerkt spoorboekje, maar het betreft een geheel nieuwe dienstregeling. De grondstoffen voor de bakkerijen Paraffine-olie Daar verschillende leveranciers van paraffine- olie niet meer over de noodige voorraden be schikken om de bakkerijen te voorzien, heeft het centrale bureau voor het bakkersbedrijf zich gewend tot het rijksbureau voor aardolie producten met het verzoek de noodige mede werking te willen verleenen, opdat de bakke rijen in de gelegenheid worden gesteld de noo dige hoeveelheden paraffine-olie in te slaan. Het rijksbureau heeft zijn medewerking ten deze toegezegd. De bakkers, wier oude leveran cier niet meer kan leveren, moeten zich wen den tot het rijksbureau, Zeestraat 100104, Den Haag, onder mededeeling van de naam van hun leverancier voor paraffine-olie en van de hoeveelheden welke in de laatste twaalf maan den ontvangen zijn. Na ontvangst van deze gegevens zal het rijks bureau voor aardolieproducten maatregelen treffen opdat de bakker in staat wordt gesteld, paraffine-olie te betrekken van een andere leve rancier of dat de oude leverancier in de ge legenheid wordt gesteld zijn voorraad aan te Geen versche eieren Het centrale bureau voor het bakkersbedrijf heeft zich tot de Nederlandsche meelcentrale gericht met het verzoek, versche kippeneieren voor de bakkerij beschikbaar te willen stellen, daar de oude voorraden kalkeieren vrijwel op gebruikt zijn. De Nederlandsche meelcentrale heeft aan het centraal bureau voor het bakkers bedrijf medegedeeld, dat dit niet mogelijk is, zoodat de bakkerij gebruik moet maken van de volgende soorten eieren of eiproducten 'geen eendeneieren1 bevroren eiproducten. ge droogde eiproduct vloeibare eiproducten, versche kippeneieren met onzichtbare breuk (de z.g. rammelaars). Mosselen en slippers Een officieefe vischlunch Donderdag is te Yerseke een officieele lunch gehouden, hoofdzakelijk van vischge- rechten, waarbij rykelijk gebruik was ge maakt van mossels en slippers. Het gemeente bestuur had hiervoor diverse autoriteiten en vooraanstaande personen uit de kringen van visscherij en grootindustrie uitgenoodigd. De mossels en slippers werden opgediend in het zuur, als soep en bouillon, als gehakt, als naché en als panvisch. Voor het laatste gerecht werden gedroogde mosselen gebruikt volgens een nieuw procédé Op deze wijze zijn de mosselen zeer lang houdbaar. Zoowel wat het eiwitgehalte als wat den smaak betreft kunnen gedroogde mos selen uitstekend stokvisch vervangen. Er zijn plannen om thans op groote schaal mosselen te gaan drogen voor de voedselvoorziening. Slippers zijn het best gemalen te verwerken en zijn dan zeer smakelijk en bijzonder voed zaam. Burgemeester Gunning wees tijdens den maaltijd op de belangrijke plaats die de mosselen en slippers binnenkort in de voed selvoorziening van Nederland zullen inne men. De plannen voor een grondige exploi tatie in grooten omvang van deze eiwitbron nen nemen vasteren vorm aan. De banken in de Schelde, vooral in de omgeving van Yer seke, leveren jaarlijks milliarden mosselen en nog veel grootere hoeveelheden slippers: deze schelpdieren vermenigvuldigen zich in ontel baar aantal. Mosselen zijn voedzamer en tien maal goed kooper dan rund- en varkensvleesch. Slippers kosten meer aan bewerking maar zijn in vrij wel onbeperkte hoeveelheden beschikbaar. Het laat zich aanzien dat Yerseke binnen kor ten tyd reeds groote hoeveelheden eiwit en vitaminen voor de voedselvoorziening van Nederland zal kunnen leveren. Het opperbevel maakt bekend: In Griekenland zetten formaties van het Duitsche leger de zuivering van het Zuidelijke gedeelte van den Peloponnesus van verstrooide deelen van de Briteche, Grieksche en Servische troepen voort. Bij aanvallen op de baai van Soeda en Kreta heeft het Duitsche luchtwapen een groot tankschip en twee groote koopvaardij schepen door bomtreffers beschadigd. In Noord-Afrika leidde de activiteit van verkennings- en stoottroepen van de Duitsche en Italiaansche strijdkrachten tot plaatselijke successen. Duitsche en Italiaan sche duikbommenwerpers brachten in de ha ven van Tobroek een koopvaardijschip van 5000 ton tot zinken en veroorzaakten in de verdedigingsinstallaties rondom Tobroek, als mede bij het fort Palastrion zware vernielin gen en uitgestrekte branden. Verkennings vliegtuigen bestreden met goed gevolg eei radiostation, veldversterkingen alsmede con centraties van auto's en pantserwagens. Duitsche gevechtsvliegtuigen en duikbom menwerpers vielen de haven van La Valetta op Malta alsmede het vliegveld Venezia opnieuw met goed succes aan. 1 Mei 's och tends werden in luchtgevechten boven het eiland drie jachtvliegtuigen van het Hurri- cane-type neergeschoten. Een duikboot onder commando van luite nant-ter-zee eerste klasse Hessier meldt he* tot zinken brengen van een schip van 7000 ton. Hierdoor heeft deze duikboot op haar tocht reeds 43,650 ton vijandelijke handels- scheepsruimte tot zinken gebracht. Succesrijke aanvallen van het Duitsche luchtwapen richtten zich op havenwerken aan de Zuid- en Oostkust van Engeland. Vlieg tuigen der gewapende verkenning hebben in het zeegebied rondom Groot-Britannië een vrij groot koopvaardijschip zwaar beschadigd In den nacht van 30 April op 1 Mei bracht het luchtwapen voor de Oostkust van Schotland een vrachtschip van 1000 ton tot zinken, het beschadigde twee andere wachtschepen alsmede een torpedojager zoo ernstig, dat aangenomen kan worden, dat ze verloren is gegaan. De vijand wierp in den afgeloopen nacht met vry zwakke krachten op verschillende plaatsen in Noor d-D uitsch land en op de buitenwijken van de rijkshoofdstad bri sant- i brandbommen. Militaire of verwante schade ontstond niet. Enkele burgers werden gedood of gewond. Eerste-luitenant Müncheberg behaalde in luchtgevechten boven het eiland Malta zijn 39ste en 40ste overwinning in de lucht. Aanduidingen van maat en gewicht De inspecteur van het ijkwezen vestigt de aandacht van neringdoenden op het feit, dat in iedere bekendmaking, ter aanduiding van maat of gewicht, gebruik moet worden ge maakt van wettelijk geldende aanduidingen. Voor prijsaanduidingen van goederen, die bij de maat of het gewicht worden verkocht moet dus gebruik worden gemaakt van namen als meter, liter, kilogram. Het gebruik van de namen el, kan, pond, ons e. d., is niet geoorloofd. Rayonneering voor rijstpellerijen In verband mei de dislocatie van voorraden. In verband met de dislocatie van voor raden, zijn de rijstpellerijen tot rayonneering overgegaan. De Zuidelijke rijstpellerijen zullen het ge deelte van ons land bedienen, gelegen ten Zuiden van de Nieuwe Maas, den Nieuwen Waterweg, de Noord, de Beneden Merwede en de Waal, benevens de plaatsen Hoek van Holland, Maassluis, Vlaardingen, Schiedam en Rotterdam. Het overige gedeelte van het land zal uitsluitend door de Zaansche rijstpellerijeii worden bediend. Tijdens het ploegen stootte de landbouwer G. onder de gemeente Etten dezer dagen met de ploegschaar op een hard voorwerp. Bij nader onderzoek bleek het een vliegtuigbom te zijn, die niet ontploft was. De boer deed aangifte van zijn ontdekking bij de bevoegde autoriteiten. Iets dergelijks overkwam ook den land- boüwer A. van Hal onder St. Willebrord. Zijn paard zakte nabij den berm van den weg plotseling met een der beenen in den grond. Na het dier naar stal te hebben ge bracht ging hij op de bewuste plek graven en stootte daarbij op een niet-ontplofte bom, die twee meter diep in den grond gedron- BOND VAN CHR. BAKKERSPATROONS De algemeene vergadering van het Gewest Gelderland-Overijssel van den Bond van Chr Bakkerspatroons in Nederland zal, naar wij vernemen Woensdag 7 Mei a.s. te Deventer in het Mil. tehuis worden gehouden. Na afdoe ning der huishoudelijke zaken zal de bonds- secrde heer K. Kolstein van Bilthoven, refe- reeren over: „Onze roeping in dezen tijd". Bond van Nederlandsche Haring, exporteurs Jaarlijksche vergadering jaarlijksché ledenvergadering gehouden. De heer P. Goedknegt, voorzitter van oen bond, zeide in zijn opèningsrëde, dat de haring en exporthandel thans tot stilstand is geko- Bij een terugblik over het afgeloopen vcr- eenigingsjaar wees spr. op den geringen ex port, die er nog geweest is en op den binnen- landschen handel. Kort na hét uitbreken van den oorlog konden de nog aanwezige voorra den volle haring naar Duitschland worden ge ëxporteerd, de voorraden maatjesharing ble ven echter voor Nederland gereserveerd. Voots kwam er in den loop van het jaar weer eenige verademing door den invoer van Noor- sche, Deensche en later ook Zweedsche ha ring, zoomede wat zoutevisch uit Noorwegen Intusschen werden door den bond krachtige pogingen in het werk gesteld om te komen tot meer eenheid in het visscherij bedrijf; al- geheele organisatie werd gewenscht voor het bedrijf van producent tot en met consument. Deze pogingen hadden wel succes, daar het er toe geleid heeft, dat een federatie van ver schillende bedrijven werd opgericht, n.l. de F.O V., waarvan ook de bond nu een onderdeel uitmaakt Vervolgens bracht de secretaris, mr. A. Hoe- kema, een zeer uitvoerig jaarverslag uit. Nadat de heer P. Knoester jr., penningmees ter van den bond, het financieele jaarverslag had uitgebracht, kwam de bestuursverkiezing aan de orde. De heer P Goedknegt wenschte zich niet herkiesbaar te stellen als voorzilti al: het overgroote ^eel van het bestuur is hij daarin blijkbaar niet geslaagd en daarom achtte hij zich verplicht zijn functie neer te leggen. In de vorige ledenvergadering, waarm door het bestuur het voorstel werd gedaan, zich als bond aan te sluiten bij de F O.V., is er wel druk -gesproken over het weren van politiek in den bond. Toen er echter twee vertegen woordigers uit den bond gekozen moesten wor den in het bestuur van de F.O.V. is gebleken wat onder niet politiek voeren zou worden verstaan. Men bleek hier zijn houding reeds van te voren te hebben bepaald, want immers koos men den voorzitter van den bond iri dal bestuur, dan was men niet zeker of de poli tiek er niet mee gemoeid zou zijn, want de voorzitter is lid van de N.S.B., dus doet aan politiek Op bedoelde bestuursvergadering - 6 bestuursleden aanwezig Naar wij vernemen zal de begrafenis van wijlen Prof. Dr. J. R. Slotemaker de Bruine plaats hebben a.s. Maandag op het kerkhof naast de dorpskerk te Wassenaar, na afloop van den rouwdienst, die aldaar om 1 uur aanvangt en die zal worden geleid door Ds. W. A. B. ten Kate, Ned. Herv. predikant te Wassenaar. Aan de groeve zullen geen toespraken wor den gehouden. Kerk en Zending CHR. GEREF. KERK Tweetal te Zwolle, C. Smits te Sliedrecht i J. M. Visser te Midwolda. Beroepen; te Papendrecht, I. v. d. Knijff te Middelharnis. Aangenomen: naar Diever A. T. S. Bakker te Bakkeveen. BEROEPBAAR VERKLAARD De classis 's-Gravenhage der Geref. Kerken in Nederland heeft in haar vergadering van 1 Mei j.l. praeparatoir geëxamineerd den heer H. J. Schilder, theol. candidaat aan de Theol. Hoogeschool te Kampen. Volgens be sluit. dezer classis kan cand. Schilder thans voorgaan in de Godsdienstoefeningen der Geref. Kerken en is hij in deze kerken be roepbaar. Zijn adres is Fr. Maelzonstr. 55 te 's-Gravenhage. Tel. 554769. AFSCHEID EN INTREDE Ds J. Schmidt neemt 25 Mei afscheid van de. Ned. Herv. Gem te Hardegarijp. üp 1 Juni is de intrede te Hoogezand, na bevesti ging door ds. C. A. Schenk te Sappemeer. Het afscheid van ds. mr. P H. Th. S t e vens te Ingen is bepaald op 8 Juni. De intrede te Zwolle is gesteld op 15 Juni. Be vestiger is dr. G. W. Oberman te Utrecht. De Classis Stadskanaal heeft peremptoir -ge ëxamineerd en toegelaten tot den dienst des Woords en der Sacramenten cand. A. A. Leen hout s, beroepen predikant der Ger. kerk te Vlagtwedde. Cand. Leenhouts hoopt Zondag 11 Mei zijn intrede te doeri in de Geref. kerk te Vlagtwedde, na des morgens bevestigd te zijn door den consulent ds. F. Scholten van Onstwedde. EMERITAAT DS. T. J. HAGEN In haar gisteren gehouden vergadering heeft de èlassis 's-Gravenhuge der Geref. kerken aan ds. T. J. Ha g e n te Delft in ver band met diens ernstige ongesteldheid eervol emeritaat verleend na een diensttijd van ruim 8 jaar, zulks met ingang van 1 Mei 1941. De voorzitter der classis, ds. H. Pestman au Rijswijk, heeft in een hartelijke toespraak de figuur van ds. Hagen, die in deze classis het Geref. kerkelijk leven in Zuid-Hol land zulk een vooraanstaande plaats innam, geschetst en hem in zijn zwaar lijden Gods zegen toegebeden. Namens de deputaten ad art. 49 K. O. van- ege de Part. synode van Zuid-Holland ten Noorden heeft ds. H. M e ij e r i n g, emeritus predikant te Katwijk aan Zee, die met ds. Hagen door deze synode naar de Generale synode van Sneek was afgevaardigd, zich daarbij met een woord van medeleven aan gesloten, Namens de kerk van Delft dankte ds. K. v. n k e n '"oor het door de classis verleende emeritaat, terwijl hij eveneens eenige woor- medeleven sprak jegens zijn ernstig zieken collega. EMERITAAT DS. A. LAUWERS. De classis Dordrecht der Geref. Kerken heeft hedenmiddag eervol emeritaat verleend aan Ds. A. L a u w e r s, predikant der Geref. Kerk van Brussel. Ds. Lauwers werd geboren 22 Oct. 1870 en is gewezen priester van de R. K. Kerk. Zoo werd hij pas in 1920 candidaat, en op 22 April van dat jaar predikant te Brussel. Hij heeft daar dus 21 jaren gearbeid en is thans 70 jaar. GENERALE SYNODE CHR. GEREF. KERK De classis Haarlem der Chr. Geref. kerk heeft besloten aan den kerkeraad van 's-Gra- venhage-Centrum te verzoeken de uitgestelde VOORGANGERS IN DE CHR. GER. KERK De classis Haarlem der Chr. Geref. kerk heeft besloten een instructie te zenden aan de Part Synode van het Midden waaronder zij ressorteert strekkende om aan de oefe naars in dit kerkverband een grooter ressort te verleenen waarin zij een stichtelijk woord spreken mogen. De kerkvoogdyen der Ned. Herv. gemeen ten van Angerlo, Augustinusga iFr.), Borgs- weer- (Gron.), Heereoudelandsambacht (Z>, Huizen (N.-H.), Katwijk a. d. Rijn, Kouöum, ren 6 bestuursleden aanwezig en na stemming Meed-huizen (Gron.), Oosterdijk (N.-H Oos- bleck. dat als vertegenwoordigers geitozcn wa-I trnm rx,,jQ u ren de heeren Knoester en Meerburg. De voor- I 7 (N.-H.), Terheyoe zitter kreeg zegge één stem. Een lid werd zelfs an ^,ee- Vriescheloo, Waverveen (U.), Wels- kozen met 5 stemmen en hierbij bleek wel ri)P (Fr.), Wienwerd (Fr.) en Wormer (N.-H), dat hij dus zichzelf ook gekozen had. Door dezen uitslag stond voor spr. vast, dat in hem. het vertrouwen als voorzitter was opgezegd. Deze uiteenzetting gaf aanleiding tot een langdurige bespreking doch de heer Goedknegt was niet van zijn standpunt af te biengen, zoodat in zijn plaats tot voorzitter werd be noemd de heer D. F. E. Meerburg, Katwijk. Tot bestuurslid werd in zijn plaats benoemd de heer M. van der Valk Dzn., Vlaardingen en als leden van het bestuur werden herkozen de heeren C. den Duik, Katwijk aan Zee en C. Vrolijk, Scheveningen. Tenslotte werd de contributie voor het "er- eenigingsjaar 1941/42 vastgesteld op 2/3 van het bedrag van het afgeloopen jaar, met een minimum van 25 per lid, zulks in verband met de tijdsomstandigheden. samen 27 kerkvoogdijen, zijn toegetreden lid van de Ver. van kerkvoogdijen in de Ned. Herv. Kerk hulpprediker bij de Geref. Kerk te Heerrv'. is thans Ommerwes 148a. Heemse. Telef. 43 (gem. Hardenberg). Hij blijft in de gelegenheid een bepaald aantal Zondagen de kerken te dienen en kan een eventueel beroep terstond in overweging nemen. GIFTEN EN LEGATEN De kerkvoogdij der Ned. Herv. gemeente van Sliedrecht ontving van een belang stellend gemeentelid aldaar een gift van 500.

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1