WOENSDAG 30 APRIL 1941 Het strijdtooneel in het Zuid-Oosten van Europa Londen bewaart het stilzwijgen omtrent de inscheping der Engelsche troepen Naar de Britsche berichtendienst meldt, „wordt de terugtocht der Britsche troepen in Griekenland voortgezet", aldus meldt het D. N.B. uit Berlijn. De New York Times meldt uit Londen, dat de Engelschen over het verloop van de in scheping van de Britsche troepen op den Bal kan niets laten hooren. Alle kwesties over de evacuatie op den Balkan zijn aan een strenge censuur onderworpen. Naar U.P. uit Sidney bericht, heeft de waarnemende Australische minister-president Vadden het volgende verklaard: „vele van onze troepen hebben nadat zij den opmarsch van den vijand den hardnekkigsten tegen stand hebben geboden, Griekenland verlaten. Ongelukkigerwijze konden wij niet hopen bij de evacuatie van offers verschoond te blij ven, wij moesten ons In tegendeel op verlie zen voorbereiden. De Australische minister van oorlog. Spen der, heeft volgens een bericht van de Nya Dagligt Allehanda uit Sidney verklaard, dat bij den Griekschen veldtocht aanzienlijke hoeveelheden oorlogsmateriaal verloren zijn gegaan. De oorzaak is, zoo zeide hij, datgene- raal Blarney het bevel tot inscheping der soldaten had gegeven, voordat de tanks en het andere materiaal aan boord waren ge bracht Naar het D.N.B. uit Berlijn meldt, hebben vooraanstaande Engelsche journalisten toege geven, dat een redding der Britsche troepen in Griekenland in denzelfden omvang als in Duinkerken niet verwacht kan worden. Deze opvatting zoo verklaart men in bevoegde kringen alhier is juist. Bij Duinkerken had. den de Engelschen hun redding te danken aan den dikken mist en de nabijheid van de Engel sche kust In Griekenland echter is naast het zeer groote aantal gevangen genomen Britten, het grootste deel der volgeladen Engelsche transportschepen tot zinken gebracht of zwaar beschadigd. Dit beteekent, dat de Britsche ver liezen bij de vlucht naar Kreta bijzonder groot moeten zijn Verklaringen van Churchill in het Lagerhuis Naar Reuter meldt, aldus het D.N.B- in Berlijn, heeft de Britsche minister-president, Churchill, gisteren in het Lagerhuis ver klaard, dat het vast staat, dat het land geen berichten over den oorlogstoestand wenscht te vernemen, die de gevaren voor de troepen zouden kunnen vergrooten op een oogenblik, dat riskante en kritieke operaties worden ondernomen. Churchill legde deze verklaring af in een discussie over een „reorganisatie der kabinetsmachinerie" en een algemeen debat over den oorlogstoestand. Een dergelijk debat, aldus zeide Churchill, kan bij de eerste bijeenkomst van het Parlement na deze week worden gehouden. Dit debat, waarin Eden een belangrijk aandeel zal hebben, zou worden besloten, aldus Churchill, met het aannemen van de volgende motie: „het Huis keurt de politiek der regeering, n.L het zenden van hulp naar Griekenland, zonder acht te slaan op het risico, goed en verklaart te vertrou wen, dat onze operaties in het midden-Oosten en op alle andere oorlogstooneelen door de regeering met de grootste kracht zullen wor den voortgezet". Tevoren had Churchill een voorstel tot het vormen van een kleiner oorlogskabinet met ministf- zonder portefeuille en met deelne ming van staatslieden als den Australischen premier Menzies van de hand gewezen. Het verlangen naar een debat in het Lager huis neemt in Londensche parlementaire kringen met den dag toe, schrijft de Londen sche correspondent van Nya Dagligt Alle handa. De parlementsleden van alle partijen wenschen dringend hun meening over den algemeenen toestand te zeggen Een geheele reeks leden verlangt bovendien een wijziging in de regeering en de beperking van het Brit sche oorlogskabinet tot drie vier ministers zonder portefeuille. Daar Churchill noch het aantal der naar Griekenland overgebrachte Engelsche troepen, noch hun verliezen heeft kunnen opgeven, wenschen de leden van het Engelsche Lagerhuis van rechts tot links dat him klaren wijn op dit punt geschonken zal worden, vooral ook wat betreft de vraag, op wiens aanraden tot den veldtocht in Grieken land besloten is. De afbakening van het Montenegrijnsche gebied Naar het A-N.P. uit Berlijn meldt wordt van welingelichte zijde gemeld: De afbakening van het gebied door den Italiaanschen civielen gouverneur in Mon tenegro, valt, naar gisteren in de Wilhelm- strasse vernomen werd, onder de maatregelen welke het beste met de uitdrukking „voor- xich in het Noorden verblndlngsllnies moesten scheppen. „En dan hebben wij hier geen vijfde oolonne, die hen zal helpen". Een eventueele interventie van de zijde der Vereenlgde Staten zou volgens Bond misschien bij voorbaat afschrikkend op mogelijke aan vallers werken. Daar staat tegenover dat „de teekenen, die in den laatsten tijd positief op mogelijk ingrijpen van de Vereenigde loopige regeling" kunnm worden samengevat fta,eïv,f°WS ta denn,Allan,Lschen. als.to In ieder geval beteekent dere maatregel ni* ^MSA^e? dat het hier de definitieve afbakening van Tcnsl0tte verklaarde Bond. dat hij, roodra het Montenegrijnsche staatsgebied betreft, zijn opvolger generaal-majoor A. S. Percival zou arriveeren, naar Engeland zal terugkeeren om daar een post over te nemen. De verdediging van Singapore. Zware bombardementen van Verklaringen van luit.-generaal Bond Malta Een Engelsche kruiser getroffen United Press meldt uit Singapore: Het Iuliaansche weermachtsberioht no. 328 Luitenant-generaal Bond, de commandant der strijdkrachten in Britsch-Malakka, heeft - A tot persvertegenwoordigers verklaard dat teren in de eerste uren van den dag „Malakka in feite met een invasie bedreigd hebben Italiaansche vliegtuigen m scheer- wordt. Het zou dom zijn daaraan te twijfelen." vluchten een aanval ondernomen op Malta en Bond verklaarde verder, dat de verdedigings- daarbij opslagplaatsen van oorlogsmateriaal maatregelen voor Malakka sedert 1938 buiten- vernield. Vliegtuigen van het Duitsche vlie- gewoon versterkt zijn. Hij zeide hierover: gercorps bestookten in den omtrek van de „Twee jaar geleden nog bevond zich slechte vlieghaven Calafrana twee Engelsche water- op hel eiland Singapore een garnizoen, thans vUegluiien van het Sunderland-type met SS; da" °P,ïat Seheele schiereüand mitraiUeurïuur en schoU,n troepen hebben, zullen wij niet slechte het eiland zelf verdedigen." Vannacht hebben formaties van hef Duit- Over de versterkingen die aankwamen, sche vliegercorps de luchthavens van Malta hij hield ze voor voldoende zeide Bond: bestookt Branden en ontploffingen werden „Op het oogenblik schijnen ze met elk binnen- veroorzaakt en een vijandelijke kruiser werd varend schip te komen." Ook de luchtstrijd- getroffen door bommen van zwaar kaliber, krachten van Malakka zijn thans veel sterker in Noord Afrika ten Noorden van dan ooit te voren, zij zijn het belangrijkste Tobroek hebben Italiaansche en Duitsche wapen voor de verdediging van dit land, want toestellen herhaalde malen fortificaties en iedere vijand, die ons land wil binnenrukken, batterijen getroffen en vijandelijke vliegtui- moet eerst trachten de vereischte luchtbasis gen op den grond met mitrailleurvuur be te krijgen, vanwaar hij luchtaanvallen op stookt In de zone van Solloem hebben groote schaal kan ondernemen. De aanvallers Italiaansch-Duitsche verkenningsvliegtuigen zouden volgens de meening van Bond zich den vijand gevoelige verliezen toegebracht voor moeilijker problemen gesteld zien, dan Uit Oost Afrika niets van belang te ze ooit elders hadden ontmoet, wanneer zij melden. De uitbreiding van de Amerikaansche patrouillezones Roosevelt zal Woensdag een rede houden De houding van het Congres United Press meldt uit Washington: Men verwacht hier, dat in den loop van deze week de gang van zaken, die met de uitbreiding van de zones der Amerikaansche neutraliteits-patrouilles samenhangen en die door Churchill „het bewijs daarvoor, dat de Vereenigde Sa ten voornemens zijn, de werk tuigen voor den oorlog binnen het bereik van Engeland te brengen", genoemd werden, dui- aellijk zal worden, wanneer, naar hier verwacht wordt, de patrouille-zone uitgebreid wordt tot le wateren van Groenland. Dan zouden daarmede waarschijnlijk ook de Ame rikaansche schepen en patrouille-vliegtuigen in die gebieden doordringen, in welker nabij heid de Engelsche schepen aan duikbootge vaar zijn bloogesteld. Woensdag zal Roosevelt in verband met het begin van de campagne voor de wapenings obligaties een radiorede houden, waarin hij mogelijk ook op het patrouille-vraagstuk zal terugkomen. Denzelfden dag zal In den Senaat het door senator Tobey ingediende voorstel tot een resolutie tegen de overneming van de kon- vooiëering door Amerikaansche oorlogssche pen, op de agenda komen. De tegen een interventie gerichte alge vaardigden uit het Congres zijn van plan een buitengewone zitting bijeen te roepen, waar op onder leiding van senator Wheeler, het door hen in te nemen standpunt besproken zal worden. Een door deze groepen gebruikte slagzin luidt: Geen konvooien, geen oorlog." Geen verduisteringsproeven te Washington Het Amerikaansche huis van afgevaardig den heeft met 171 tegen 117 stemmen het voorstel van het ministerie van oorlog verwor pen om bij wijze van proef te Washington verduisteringsproeven te houden. Verschei dene aanhangers der regeering, die voor het voorstel pleitten, zeiden, aldus D.N.B., dat het niet gepast is zich in dezen tijd aan rust over te geven. Verscheidene sprekers noemden het voorstel echter belachelijk en een poging in de Ver. Staten een door niets gerechtvaardig de oorlogshysterie te wekken. De Republi- keinsche afgevaardigde Fish stelde sacastisch voor liever dadelijk den president, de leden van het Congres en de rechters met stalen helmen, asbestpakken en gasmaskers uit te rusten. Lindbergh neemt ontslag uit het Amerikaansche leger Het D. N. B. meldt uit New York: In een brief aan president Roosevelt heeft Lindbergh ontslag genomen als kolonel by het corps reservevliegers van de Amerikaansche weermacht. Hij verwijst in dit schrijven naar opmerkingen, die Roosevelt op een zijner pers conferenties gemaakt heeft en waarin hij Lindbergh's trouw aan de Vereenigde Staten in twijfel trok. „Ik had gehoopt", aldus schrijft Lindbergh, „dat ik als Amerikaansch burger gebruik had kunnen maken van mijn recht, de bevolking van mijn land in vredestijd van mijn meening in kennis te stellen, zonder dat ik afstand zou behoeven te doen van het voorrecht, foyn land in oorlogstijd als vlieger-officier te mogen dienen. Daar gij echter, in uw hoedanigheid van president der Vereenigde Staten en op perbevelhebber der weermacht, duidelijk te verstaan hebt gegeven, dat ik als reserve- cier dit land niet langer nuttig ben, en met bet oog op andere opmerkingen, die gij, mijn heer de president, gemaakt hebt ten aan van mijn verknochtheid jegens het land, ten aanzien van mijn karakter en mijn motieven, kan ik geen anderen eervollen weg kiezen dan afstand te doen van mijn officiersrang als kolonel der luchtmacht. Ik doe dezen stap met het grootste leedwezen, want mijn betrek kingen tot de luchtmacht behoorden tot de dingen, die mij het dierbaarst waren. Deze betrekkingen moesten slechts wijken voor het recht, dat ik als Amerikaansch burger open lijk tot mijn medeburgers mag spreken en met hen van gedachten mag wisselen over de beslissingen van oorlog en vrede, waartegen over het land zich in deze crisis geplaatst ziet Ik zal als particulier mijn land naar beste krachten blijven dienen". Een nieuwe aanval op Plymouth Gevechtsformaties van het Duitsche lucht- wapen hebben in den afgeloopen nacht, naar het D.N.B. verneemt, op doeltreffende wijze Plymouth aangevallen. Zware ontploffingen en op grooten afstand zichtbare groote be nevens kleine branden werden vooral in de havenwerken waargenomen. Amerikaansche vliegkampschepen in de 1000-mijlsxone Naar de Washingtonsche correspondent van S.P.T. in marine kringen verneemt, zal bij het patrouilleeren in de zoogenaamde 1000 mijls neutraliteitszone de Amerikaansche vloot ook van vliegkampschepen gebruik maken. De toestellen, die in het gebied patrouilledienst moeten uitoefenen, zouden telkens van deze vliegkampschepen kunnen opstijgen. BRONZEN SPEERPUNT GEVONDEN Het A.N.P. meldt uit Gorssel: •Bij ontginningswerk is in de omgeving van het kasteel Dorth, in de Gorsselsche buurt schap Kring van Dorth, op geringe diepte een bronzen speerpunt gevonden, die nog vrijwel In ongeschonden toestand verkeerde. Zware verliezen van hef Britsche luchtwapen boven de Noordtee Gisteravond meldde het DNB uit Berlijn dat in den loop van den dag het Britsche luchtwapen zeer gevoelige verliezen heeft geleden. Gistermiddag probeerde een formatie van vier vijandelijke gevechtsvliegtuigen van het type Bristol Blenheim voor de Nederland- sche kust enkele Duitsche transportschepen aan te vallen. Alle vier vliegtuigen werden door den afweer van de patrouillevaartuigen vernietigd, alvorens zij hun bommen konden uitwerpen. Enkele uren tevoren was reeds een andere Bristol-Blenheim by een aanval op Duitsche mynenvegers aan de Kanaalkust omlaag gehaald. Des middags ondernam een formatie van drie Britsche Spitfires opnieuw een aanval op het Nederlandsche kustgebied. De for matie werd door Duitsche jagers aangehou den en tot een luchtgevecht boven het Kanaal gedwongen. Alle drie Britsche vliegtuigen werden neergeschoten. Er deden zich geen Duitsche verliezen voor. De Amerikaansche marine op den Atlanfischen Oceaan Max Clauss over de Amerikaansche konvooieering Het A.N.P. meldt uit Berlijn: De Deutsche Allgemeine Zeitung publiceert in het ochtendblad van gisteren een hoofd artikel van haar diploma tieken medewerker dr. Max Clauss over de Amerikaansche kon vooieering en het totale risico van de Ameri kaansche hulpverleening aan Engeland. Hij schrijft: „Tot de tonnageplannen van president Roosevelt behoort, naar onlangs uit New York gemeld werd, de bouw van een nieuw type vrachtschip, dat „göedkooper, sneller te bouwen en goed om tot zinken te brengen" zou zyn. Uit dit bericht spreekt duidelijk het totale Amerikaansche risico van de hulpver leening aan Engeland. De konvooikwestie, welke nu in de Vereenigde Staten zoo sterk naar voren komt als gevolg van de verplet terende Britsche nederlaag op den Balkan, en tevens omdat Roosevelt terecht de ramp In Zuid-Slavië en Griekenland als een eigen nederlaag aanvoelt en ten spoedigste zou willen compenseerenf is slechts één kant van de zaak. Van Engeland uit gezien, is de wensch, dat de Amerikaansche marine aan de konvooieering op den Atlantïschen Oceaan zal deelnemen, even dringend als begrijpelijk. Churchill, die tusschen xangst voor invasie en vrees voor het „doorsnijden der levenslyn naar de Vereenigde Staten" zweeft, voelt zich daarom door Roosevelt's versterkte „neutrali- teitspatrouille" geweldig opgelucht.. De Ame rikanen doen er echter goed aan, zich niet aan illusies over te geven en te bedenken, dat met of zonder gebruik van hun eigen oorlogs schepen, in konvooi of afzonderlijk, alle oorlogsleveranties over den Atlantischen Oceaan uitsluitend „goed zijn om tot zinken gebracht te worden". Het Duitsche operatiegebied op, onder en boven de zee, omvat het door Engelsche troepen wederrechtelijk bezette IJsland. Het strekt zich uit in het Noorden tot de kusten van Groenland en in het Zuiden tot het gebied van de Azoren, voor zoover het de totale blok kade van het Britsche eiland zelf betreft. Dat het spel van Roosevelt met de illusie, Ameri kaansche schepen met oorlogsmateriaal door de Roode Zee te kunnen sturen een bewust zelfbedrog is, weten de Engelschen en Ameri kanen drommels goed. De Amerikaansche hulp aan Engeland staat onder de onverbidde lijke wet van de Duitsche tegenblokkade, welke de Führer op 30 Januari jl. duidelyk verkondigd heeft: „Wie meent, Engeland te kunnen helpen, moet wel weten, dat elk schip, met of zonder begeleiding, dat voor onze torpedobuizen komt, getorpedeerd wordt". De Führer zeide dit met nadruk In verband met de Britsche hoop op hulp uit Amerika. Hij heeft het Amerikaansche volk gezegd, dat het Duitsche volk nooit iets tegen het Amerikaansche continent gewild heeft en ook thans niet wil, doch dat onze oorlog voering rekening gehouden heeft met de mogelijkheid van een Amerikaansche in menging in het Europeesche conflict. Wanneer de Führer toen, bij het begin van het jaar, erover sprak, dat Europa zich tegen een Amerikaansche inmenging zal verdedigen, heeft het aanschouwelijk onderricht op den Balkan inmiddels wel de geheele draagwijdte van deze aankondiging op niet mis te ver stane wijze onderstreept. Het is tijd, dat elke Amerikaan weet, wat de scheepvaart van zijn land en den producten der bewapenings- industrie te wachten staat wanneer de plannen van Roosevelt rijpen. Vlak voor de ontmoeting tusschen Roosevelt en den Canadeeschen minister-president Mackenzie King, hebben de schrijvers Alsop en Kintner, die nauw contact onderhouden met het Witte Huis, den toestand in Wash ington reeds zoodanig geschilderd, dat Roose velt voor groote beslissingen staat. De ge beurtenissen in de Middellandsche Zee en het RussischJapansche pact hebben hem ge dwongen zijn plannen* te bespoedigen. De grootste vraag is, hoe men sneller en veiliger oorlogsmateriaal naar Engeland kan brengen. Roosevelt's plannen, zoo besluit Max Clauss, mogen er uitzien zooals zij willen, in werke lijkheid zullen zij slechte tot resultaat hebben, dat de Amerikaansche schepen snel en zeker tot zinken gebracht worden, want tusschen Engeland en Amerika ligt de versperring der Duitsche wapens overal op de loer." De acfie van de Gaulle Strijdkrachten samengetrokken langs de grens van Fransch Somaliland Het DNB njeldt uit Vichy: Het ministerie van koloniën deelt mede, dat volgens een bericht uit Dzjiboeti strijd- krachten van de Gaulle, gesteund door En gelsche gemotoriseerde afdeelüigen, zyn sa mengetrokken langs de Zuidgrens van Fransch Somaliland, vooral by Dawenle, een station aan de spoorhjn DzjiboetiAddis Abeba. Andere dissidente strijdkrachten zou den te Zeila in Britsch Somaliland aan land gaan. Kleinere afdeelingen hebben reeds getracht met verschillende Fransche voor posten in contact te komen, doch zonder succes. Een vliegtuig van de Gaulle heeft boven het geheele Fransche gebied pamflet ten laten vallen, waarin de Fransche troepen werden aangespoord met munitie en voer tuigen op marsch te gaan in de richting van Dawenle en Zeila. De pamfletten zyn onder teekend door den vroegeren generaal Gentil- homme, oud-commandant der Fransche strijd krachten in het Oosten, die zich thans te Aden bevindt. In de mededeeling van het ministerie van koloniën wordt er de nadruk op gelegd, dat er geen sprake van kan zyn, dat de Fransche kolonie met de dissidenten in overleg treedt De Fransche regeering heeft overigens den Franschen bestuurder der kolonie de noodige aanwyzingen gegeven. Luchtgevechten boven het Kanaal Het D.N.B. meldt uit Berlyn: Twee afzonderlijk opereerende afdeelingen der Britsche luchtmacht hebben gisterochtend getracht boven Fransch gebied door te dringen. Zy werden reeds boven het Kanaal door Duitsche jagers teruggedreven, voor zij schade hadden kunnen aanrichten. De eerste formatie, bestaande uit een gevechtsvliegtuig en 12 jagers, werd op vijf kilometer van de kust door Duitsche jagers tot den strijd ge dwongen. Na korten tijd waren drie Spitfires neergeschoten, waarna het verstrooide eska der afzwenkte. Ongeveer een kwartier later ontdekten Duitsche jagers midden boven het Kanaal drie Bristol Blenheim machines, die eveneens op weg naar Frankrijk waren. Zy vlogen slechte enkele meters boven de zee, om niet uit de hoogte gezien te worden. Niettemin werden zy onverwyld aangevallen. Twee Britsche bommenwerpers werden neergeschoten, de derde kon ontkomen. In een half uur tijds hebben Duitsche jagers dus vyf vijandeiyke vliegtuigen vernietigd zonder zelf verliezen te lyden. De Britsche scheepsverliezen Volgens een bericht van de New York Herald Tribune uit Londen zyn Britsche ree- derskringen van meening, dat Engeland een hongersnood tegemoet gaat, wanneer de scheepsverliezen in den tegenwoordigen om vang voortduren. Engeland bezit nog slechts de helft van het aantal schepen, die het by het uitbreken van den oorlog had. 0DN.B.) Hitier spreekt jonge officieren toe Het D-N.B. meldt uit Berlyn: De Führer en opperste bevelhebber van de Duitsche weer macht heeft wederom een appèl gelast van de soldaten van het leger, de marine, het luchtwapen en van de Waffen S.S., die bin nenkort tot officier bevorderd zullen worden. Voor de byna 9000 jonge soldaten, die voor een deel reeds een bewys hebben geleverd van de grootste dapperheid tegenover den vyand, heeft de Führer gistermiddag in het Sportpalast gesproken over hun plichten en opgaven in de nationaal-socialistische weer macht. Verder zeide de Führer, dat zy in de uitoefening van hun beroep er zeker van kon den zyn, dat: waar een Duitsch officier zich in den strijd bevindt, zal hy steeds door Duit sche musketiers omringd zyn. De anti-Duitsche strooming in Zwitserland Het A.N.P. meldt uit BerUjn. Van welinge lichte zyde wordt gemeld: De rede van den Zwitserschen kolonel Frey, welke eenige dagen geleden voor de arbeidsgemeenschap van de politeke partyen der stad Bern gehouden werd en onmisken baar tegen Duitschland en Italië gericht was, wordt in Berlynsche politieke kringen geken merkt als een verschijnsel van het feit, hoe zeer in Zwitserland een bepaalde strooming ernaar streeft, een blyvenden toestand van ergernis met de beide groote naburen te scheppen. In dit verband wyst men in Berlyn op het heden in de Börsenzeitung verschenen artikel van dr. Karl Megerle, die Zwitserland ernstig waarschuwt. In de Wilhelmstrasse gaf men te verstaan dat dit artikel goed gefun deerd en de aandacht van de Zwitsersche pers ten volle waard is. Hoofdpijn-Kiespijn Helpen veilig en vlug Ooojl 1. 3j® jcourtf ai red De toekomst van de van Gent Het A.N.P- meldt uit Gent: D.* Gent, na Antwerpen de groots!» België, zal in het onlangs tusschi de Sowjet-Unie vastgestelde goed alsmede als tusschenstation tus>- dryfsleven van het Rijnland Frankryk ook in de toekomst t langrijke rol gaan spelen Uit n» van den havenmeester van Gen'. listen blykt, dat er ondanks d» van den goederenomzet, een gej mè heerscht. Reeds binnen zet» kunnen de eerste Russische graj -u, verwacht worden, welke tegi industrie-producten worden ger de nieuwe ordening van het r sche goederenverkeer zal Gent eef plaats innemen. Men neemt aan, f ,j derenstroom uit Noord-West-Duil de havens Hamburg en Brei <j wordt en dat het handelsgebied o en Schelde zyn producten via R en Antwerpen zal uitvoeren. Be v eo< een belangrijke verbinding wori dit gebied en de havens i vooral Duinkerken, en een uitgel land moeten bedienen. Bmnenlandsch N BURGEMEESTER 111 e Jzn. Is op ztin 1 lei 1941 eervol ontslag gemeente Smalllngerlai BEWAARDER VAN HYPOTHEfrerder bij besluit van den secretar departement van financiën b 1 Augustus 1941 benoemd tot hypotheken, het kadaster en de schi Eindhoven C. J. C. d e H a a n, thans registratie en domeinen te Almelo. DIRECTE BELASTINGEN1 were ^erkelij RIJKSWATERSTAAT iran den rijkswaterstaat in bijzondere OUDHEIDKUNDIG BODEMONI Erkend het Cer in het Noordw Zeist, Soest. Baarn en begrensd door de Zuider het Natuurhistorisch e Vehrwzoom ressort de gemeenten Rheden en Zevgnaar en de gemeente betreft het dorp Lathum en de buui Glesbeek; de oudheidkamer te Wyc ressort de gemeente Wychen. deze a* aan. me hdigd R.H.B.S. TE VELSEN rijks hoogere burgerschool te Velsen. DOOR TRAP VAN PAARD GEI den Toen de landbouwer R. te Stamper DE ONDERPOOTEN VAN RUNI lede ƒ100 De Staatscourant van gisteren b Afvallenbesluit 1940 II van den s generaal van landbouw en visscherf500 fende onderpooten van runderen. In dit besluitt, dat vandaag i treedt, is o.m. bepaald, dat ieder i alle te zijner beschikking staande van runderen te bewaren en op ai beschikking te stellen van den hoioo een door het rijksbureau voor de vo< 100 ziening in oorlogstyd afgegeven verg 600 De onderpooten van runderen mot 100 den houder tot het oogenblik van de te 500 kingstelling in luchtige, koele en donk^lOO ten worden bewaard. Zij moeten, ontdaan van huid, spi(l ijzerdeelen en andere niet tot den ho «1»' rende bestanddeelen, op eerste aanvrag schikking worden gesteld van den ha een vergunning, als hiervoor bedoel door dezen aangewezen personen of I Aan een verguning, als hierboven kunnen alle voorwaarden worden welke het lijksbureau wenschelijk acl waarborgen, dat de ondprpooten doe worden ingezameld en benut De vergunninghouders zijn verplich! Ier! houders van onderpooten van runde rat vergoeding te betalen van 0.75 per v Zy was geneigd zijn uitnoodiging af te slaan. Want hij had haar gegriefd door zyn houding. Maar als zij hem dan zag staan, die lange gestalte, flink gebouwd, die man en toch dat groote kind die geen kwaad deed en in een ander geen kwaad zag; en als *ij dan in zijn oogen keek, die vol vertrouwen en trouw haar aanzagen, dan kon zij niet wei geren. En intuïtief zei een stem .haar: het Komt nog wel goed; volg Erik maar; hy weet wel wat hij doet. „Heb je graag dat ik mee ga kijken?" vroeg zij, schalks toch „Anders zou ik het toch niet vragen? Dat spreekt vanzelf. Het huis is nu klaar. En de tuin ook". Zy begreep de opmerking niet. Omdat zij van zyn beweegredenen niets wist. „Ik ga mee", zei ze. ,.Maar niet voor zeven Deze tocht zou Maria haar leven lang niet vergeten. Het werd eerst onbewuust, later be wust, haar bruidstocht. Vroolijk als kleine kinderen, die een dagje uit zijn, verlieten zy de stad. En onderweg snapte Maria aldoor; vol bewondering voor de rijke natuur waar zij door reden. „Woudesch is nog mooier", zed Erik. .,Je zult het zien". Zy zag het en moest hem geUjk geven. Hier ademde je vrij. Het was of hier geen andere wereld bestond „Hier is het", zei Erik. Er klonk toch eenige voldoening en trots in zijn stem. En welk genot was het Maria uitroepen van bewondering te hooren slaken! „Het is toch niet zoo erg hier, als je ver teld heb", zeide zij. „Het was zoo erg meisje. Vergeet niet dat ik er twee maartien heb gewerkt .,Heb je dat heusch alleen gedaan?" „Niemand heeft mij geholpen, 't mocht niets kosten. Tenminste heel weinig. Het ia me gelukt, vind je niet? 't Is hier toch wel om te Wonen?" Zij hipte vroolijk door de leege woning, die van buiten oud leek en het ook was, maar die van binnen er keurig uitzag, ook al door het vroolijke behang. Natuurlijk met bloemmotieven. Erik werke en daoht in bloemen. „Dit is de slaapkamer", zeide hij „De keu ken is zekef groot genoeg? En kijk eens. wat een lap grond daarachter. De pacht is toch niet veel, hè? Het is beste grond voor mijn doel. Een goede bemesting kan wonderen verrichten". Maria keek maar. Doch dan dacht zij weer: wat deed zy hier eigenlyk? Nauwelyks hoorde zy zyn vraag: „Zou ik met heel eenvoudige meubelen voor driehonderd gulden klaar kunnen komen?" „Het hangt er van af wat Je verlangt", zeide Maria „Niets bijzonders. Als er maar een tafel en stoelen zijn. En een ledikant. En in de keuken wat gerei voor de kokerij. Ik kan eigenlijk niet meer missen, zie je. De andere helft van de zeshonderd zal ik voor het bedrijf noodig hebben „Met driehonderd gulden kom je al een eind, Erik". ,.Ik dacht het ook", zei hy. „Maar het is sober, hoor". „Ik verlang soberheid. Zou jy het anders willen?" „Ik? Ik heb i-iets te willen". „Héb jij niets te willen?" vroeg hy ver baasd. Als een groote jongen keek hij haar on schuldig aan. ..Natuurlijk niet Wat heb ik hier te maken?" „Ik had dat voortuintje, als je wilt, voor jou bestemd", zei hij, teleurgesteld. „En ik had gedacht, dat we daar de tafel zouden zet ten en dat je dan daar zoudt zitten", Zyn lange armen zwaaiden door het vertrekje, dat door zyn groote gestalte gevuld scheen te zijn. „Wil je hier dan niet komen wonen?" Erik was nu eenmaal niet sentimenteel. En Maria had dien aanleg ook niet. Maar nu was zij toch even in de war. En Erik niet minder. Want zij sloeg haar armen om hem heensohreide: .,Wil je mij dan tot vrouw hebben?" „Wel dat spreekt toch vanzelf, meisje". Zij leunde tegen hem aan en hief haar hoofd od. En Erik Jansveld kuste zyn meisje. Hy had nog nooit een meisje gekust. Zyn laatste herinnering was de kus, dien hij zyn moeder op het hoofd drukte, toen zij de oogen voor goed op aarde gesloten had. „Waarom heb je my dat toen niet gezegd?" vroeg zy verwylend. - „Toen? Wanneer?" „Toen, toen je vertelde, dat je dit gehuurd had. Ik dachtik dacht", stamelde zy, zyn verwonderd gezicht ziende. ,.Het was hier een bende", zeide by. „Ik moest het eerst in orde maken, vóór ik je er iets van liet zien Want ik was bang, dat je misschien hier niet zou willen wonen". „Met jou trek ik naar het uiterste der aarde, mijn jongen". „God zegene je voor dit voord. En Hij zy met ons", zei hij eerbiedig. En toen is er wat gebeurt, wat niemand weet. En feitelijk niemand behoeft te weien. Die lange Erik Jansveld stond geleund tegen den muur dien hy zoo keurig behangen had. Hy hield de handen van Maria in de zyne. Het waren werkhanden, evenals de zijne. Want zij was dienstbode in een groot heeren huis op een van de Singels van Harenstede. En hy zeide met een stokkende stem: .•Heere, zegen deze verbintenis. U alleen komt de lof en de dank en de aanbidding toe!" Met dat korte gebed traden die twee jonge menschen, hand aan hand, het leven in Nog geen twee maanden later, er was geen enkele reden om langer te wachten, haalde Erik Jansveld, de tu'nman van Woudesch, zijn jonge vrouw, die straalde, binnen. Er stonden bloemen op de tafel in de huis kamer. En er stonden bloemen in het slaap vertrek. En in de keuken. Het waren bloemen uit den tuin die stond te geuren en te kleuren. Die was omgetoo- verd door bekwame band. „Ik wensch hen geluk", zei Aaltje tot Laan. „Maar er komt niets van terecht. Die Erik is een groot kind. En Maria is een gans". Natuurlijk had zy Laan streng geinterpel- leerd: je hebt toch Erik geen geld geleend voor die dwaze onderneming? Hij had naar waarheid „,neen" kunnen zeggen. „O, ik was er al bang voor W-nt je hebt nu eenmaal een zwak voor je broer. Dit is tenminste verstandig. Trouwens, ik had het niet behoeven te vragen. Want zondv mij er in te kennen, doe je zooiets atuuriyk niet. Dat zou er nog hy moeten komen! .Hoe komt Erik ö*n aan het geld?" ,.Van een bank". ..Zonder borgen?" „Neen, zijn bans Is borg voer hem", „Jy niet?" iets f_ „Neen, ik niet', zei Laan. „Verstandig van Je. Laat die twee hun sop gaan koken. Er komt recht. Maar ze hebben het aan zi(fg_i wijten" „Het kan nog wel wat meevall 6».. Laan. Die opmerking negeerde Aaltje als zake doende. 2«' Laan dacht: Erik is gelukkig, ffa^,- tevreden. En een tevreden mensch i III. Er slenterde een man „Zonneoord" was blootshoofd. Dat was eigenlijk I regels van de Stichting. Maar Tijs onder en boven de wet. Hy mocht he Joviaal groette hij den tuinman, die n helper bezig was op het groote het hoofdgebouw „Boomenbloemenmooi" De tuinman vond het ook. Maar 1 geerde niet meer op het stereotiepe i van den patiënt. En dat vond Tijs ook a Hij had gezegd, wat hij te zeggen had Tegen zijn gewoonte sloeg hij ni I' weg naar Westveld in, om dan halv een zandpad te gaan, dat naar voerde, waar de Wodanseiken stonden Hij ging links af. over den overw ls weldra den weg te bereik jn, waaraa Jansveld zijn bloemisterij had. Maa N wist Tijs niets van hij had sinds dG deelbare oogenblik dien zoriWravond zomer ging nu langzamefhand verstr- Erik niet meer gezien. (Wordt vervo

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2