geihscfo Courant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken rïchonnemcntsprijs ENTEN.; per 3 manden 2.47. vW*»eerderd mei p H 0.15 incassokosten. Per week 19 ct Losse nummers 5 ct. Zaterdagnummers KERK met Zondagsblad ct. Alles by vo^uitbetaling. ge (vac.1 naart ^rtentiepryzen 'EDERSo 24 01 per regeL In^ondcn Mede- 1 deelingen 48 ct. %er regel. Minimum j 5 regels Bewijsnummer 5 Ct. Bü con tract belangrijke korting. Bur. Redactie en Administratie: BREESTRAAT 123. LEIDEN Telefoon 22710 (Na 6 uur 29166). Postbox J0. Postrek. 58936 No. 6413 ZATERDAG 26 APRIL 1941 21e Jaargong oortgezette viering vroeger volstond men bij de vie- het Paaschfeest niet met een of lagen, doch nam men er zelfs een veertien dagen voor. Nadien periode ingekrompen tot een eldt h«f waaraan nog de dag van het „be er ing j» 0f besloten Paschen herinnert. ,k de periode van een week is te- tand giracht tot thans twee dagen. Dit gich verstaan. Want het zou niet zijn om jaarlijks gedurende een of veertien dagen, zooals men des iers deed, feitelijk heel het iappelijk leven stop te zetten. Het een rechte viering van het ifeest ook niet noodig. Want die is niet aan een termijn gebonden, ig wij ons bewust zijn, dat wij uit het Paaschfeit moeten aken L De viering van den Zondag, den ten laj ndjngsdag van Christus, als rustdag ste ver 5 eerste dag der week is daarvan m°edie 660 klük- Maar de viering is voorts betrok [ebonden aan alle Zondagen van het r gevai doch moet dagelijks in ons bestaan wee men. Want wij moeten het Paschen stond n als v°teelingen van Hem, Die zeg- iderjar nocht en mag: „Mij is gegeven alle maand t in hemel en op aarde". en is een vertroostend woord, maar gevat unnen het er wel eens heel moeilijk 'echt bi hebben. Want de werkelijkheid rd afg U met dit woord dikwijls zoo weinig n we' ^ereenstemming. En dan nemen wij loedig aanstoot aan, vooral wanneer yn twijfelmoedigheid verkeeren over fcvonden tegenslag of wanneer wij jom ons dingen zien plaats grijpen, iet billijkheid of rechtvaardigheid schijnen te rijmen. Dan is het, alsof schaduw ligt over de almacht van verrezen en herscheppenden Chris- Dan ook verstaan wij het, dat de •ren der oudheid hun goden steeds met beperkte macht bedeeld zagen, leek dan toch meer te bevredigen, lar hier moeten wij opletten* dat wij op aardsche wijze van de almacht Heeren denken. Hij is opgestaan en tea at aan op de voleinding der dingen. 'pen«®èin beteekent de almacht Gods niet pn schepping en onderhouding van bel en aarde, doch ook het nieuwe Iq^ en. Het is Paschen geweest. Het leven Hem weer vollen zin gekregen. hieraan moeten wij blijven vasthou- ook als het in eigen leven of rond ros anders mocht gaan dan wij het len willen zien. oflet aangehaalde woord wil verder zeg- dat wij uiteindelijk van den mensch :n afzien en den mensch zeker niet iet middelpunt mogen plaatsen. Aan n, aan Christus is alle macht gegeven, ven wij ronddraaien in eigen kring, schroeven wij ons op tot een waarde- optimisme, doordat wij in een eld, liggend in het duister van de, nog naar zonzijden pogen te zoe- öf wij verliezen elke lijn uit het oog, "ken alleen schaduwen op en gaan (^"Jer in bodemloos pessimisme. De opti- bnft èn de pessimist hebben tenslotte een g rekkelijke bevrediging gevonden wijze, waarop zij de dingen zien en chten te verklaren. In wezen staan zij it bij elkaar, doch inzooverre zij niet nen loskomen van het aardsch be- eg en dat kunnen zij als regel bei- niet, ook of misschien juist wanneer een breuk met het aardsch beweeg :eeren zijn zij ook beiden op den •keerden weg. Want ziet de optimist iets van de zondige krachten, welke de wereld werken? Maar dan, weet de ssimist wel iets van de verzoening tus- -fcen Schepper en schepping _JDe mensch, ook de optimist, moet nog ijgen voor eigen onbekwaamheid en 'akheid, ja voor eigen verdorvenheid, i dan te gereeder, ook al was hij pessi- "st, de mogelijkheid van algeheel her- >1 door Christus, waarachtig God en aarachtig mensch, te aanvaarden. Al pcht hij het voortdurend met de bezie- flg van het optimisme in eigen kracht. Ji zal hij moeten opmerken, dat hij ver- p komt met het geloof als van een kin- feke. Echter ook, zag hij zich in een pes- Imistische gezindheid omgeven door Jle grenzen van het beperkte mensche- koobke kunnen, hij weet thans, dat het ge- of nooit teveel kan verwachten. Dit is de blijvende beteekenis van het lijvende Paaschfeest. De Heer is opge- ?et»laan en Hem is gegeven alle macht in :mel en op aarde. Dit woord mag vast- ouden wie het nu nog moeilijk heeft iet raadselen in zijn bestaan. Naar dit De Limburgsche Betuwe staat In bloei. Als reusachtige bruidsbouquetten prijken thans de kersenboomgaarden In Zuid-Limburg in volle pracht. (Foto 't Zuiden) De distributie van koffie- surrogaat en thee Geldigheidsduur van bon 18 met 2 weken verlengd - Op 5 Mei een nieuwe bon De secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherjj maakt het vol gende bekend met betrekking tot de distributie van koffiesurrogaat en thee. Zooals bekend, heeft de met 18 genummerde bon van de bonkaart algemeen gedurende het tijdvak van 17 Maart jJ. tot en met 27 April recht gegeven op het koopen van 50 gram thee of 125 gram koffie, voor zoover voorradig, of 250 gram koffiesurrogaat. Er zij in dit verband aan herinnerd, dat uit sluitend koffiesurrogaat van de van overheids wege voorgeschreven samenstelling, in de ver pakking, welke het opschrift Vergunning no. draagt, wordt gedistribueerd en andere soorten koffiesurrogaat zonder bon mogen worden uit verkocht. Aangezien het in den handel brengen van het officieele koffiesurrogaat meer tijd in beslag neemt, dan aanvankelijk werd verwacht, wordt, teneinde het publiek in staat te stellen ook de even tueel nog niet ingeleverde bonnen bij de detaillisten tegen de daarop verkrijgbaar -gestelde rantsoenen in te wisselen, de geldigheidsduur van bon 18 met 2 weken verlengd. De met 18 genummerde bon geeft derhalve ook nog gedurende het tijd vak van Maandag 28 April tot en met Zondag 11 Mei a.s. recht op het koopen van 50 gram thee of 125 gram koffie, voor zoover voorradig, of 250 gram koffie surrogaat. Zooals destjjds is bekend gemaakt, wordt in den vervolge de duur van de distributie- perioden gesteld op vier in plaats van zes weken. Het rantsoen zal 40 gram thee of 250 gram koffiesurrogaat per periode van vier weken bedragen. Teneinde de vraag naar koffiesurrogaat geleidelijker te verdeelen, is besloten de nieuwe distributieperiode niet op Maandag 28 April a.s., doch een week later, d. i. dus op Maandag 5 Mei a.s. te doen aan vangen. Waar het echter niet in de bedoeling ligt de distributieperiode als zoodanig naar een lateren datum te verschuiven, doch uitsluitend den aanvangsdatum daarvan, zal de eerst volgende op 5 Mei aanvangende periode bij uitzondering drie in plaats van vier weken duren. Voor het tijdvak van Maandag 5 Mei tot en met Zondag 25 Mei a.s. zal derhalve een nader aan te wijzen bon van de bonkaart alge meen recht geven op het koopen van 40 gram thee of 250 gram koffiesurrogaat In verband met het bovenstaande dienen de detaillisten de in ontvangst genomen bonnen 18 in plaats van gedurende het tijdvak van 28 April tot en met 2 Mei in te leveren in het tijdvak van 5 Mei tot en met 9 Mei a.s. De bonnen, welke zij na 5 Mei van hun klanten ontvangen, dienen na afloop van de volgende distributieperiode, dat is dus in het tijdvak van 26 tot en met 30 Mei, te worden ingeleverd. ZON EN MAAN Zonsopg. 27 April 6.18; onderg. 20.58 Zonsopg. 28 April 6.16; ondergang 21.00 Maansopg. 27 April. 7.04; ondergang 21.54 Maansopg. 28 April 7.33; ondergang 22.54 Maansopg. 29 April 8.08; ondergang 23.49 Nieuwe maan Zondag 27 April; eerste Kwartier Zondag 4 Mei. volle maan Zon- jteg 11 Mei. laatste kwartier Zondag 18 woord mag grijpen wie zich vandaag nog blind staart op schaduwen en zichzelf een wijsbegeerte van pessimisme op bouwt. En op dit woord als op een hecht fundament mag terugvallen wie zich heden nog koestert in een optimistisch genot van eigen kunnen. Met dit woord mogen en moeten wy de wereld in als menschen, die hierin hebben bevonden het programma van hun leven en van hun werken. Zij ont- leenen hieraan het motief van hun zen ding. Want het woord blijft van kracht, wordt zelfs krachtiger naarmate de dag van het oordeel nadert en alles openbaai zal worden. En dit woord belicht de be teekenis van het Paaschfeest, het feest, dat voortgezet mag worden ook in een nu nog donkere wereld. Want Christus is met ons al de dagen. Duitsche successen ter zee en in de lucht Sedert het begin van den oorlog bijna twee millioen ton scheeps- ruimte opgebracht of in beslag genomen Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: In Griekenland is de pas van Thermo pylae door eën omvattenden aanval geno men. Daarmede is de vijand uit een bijzonder sterke, sedert lang gefortificeerde verdedi gingsstelling verdreven. Aan dit succes had den bergtroepen weer een groot aandeel. Door voortdurende aanvallen op schepen- concentraties in de Grieksche wateren heb ben forinaties gevechtsvliegtuigen en stuka's ook gisteren den vijand zware verliezen toe gebracht. Ten Westen van het eiland Ther- mia brachten zij een koopvaarder van 6000 brt. tot zinken en plaatsten elders op "drie groote schépen volle treffers. Het luchtwapen heeft Woensdag bovendien vijf transportschepen en materiaalschepen van 2L.600 brt. jn totaal tot zinken gebracht en 11 andere schepen beschadigd waaronder een torpedobootjagêr en hulpoorlogsschepen wel zóo zwaar, dat.zij niet meer gebruikt kun nen worden voor de inscheping van het Brit- sche expeditiecorps. Bij aanvallen op het vliegveld Argos werden twee vijandelijke vliegtuigen neer geschoten en 36 vliegtuigen, benevens tal rijke auto's' vp den grond vernield. Een viermotorige Briische vliegboot werd in een haven van het eiland Salamis in brand gescholen. Een oorlogsschip dat in oversee- sche wateren opereerten reeds gemeld had, dat het 29,000 brt. tot zin ken had getttachl, heeft nog 30.000 brt. vijandelijke scheepsiuimle vernietigd. De Duitsche marine heeft sedert het begin van den oorlog 872 vijandelijke of in dienst van den vijand varende koop vaarders met een totale tonnage van omstreeks 1.900.000 brt. opgebracht of in bezette havens in beslag genomen. De duikbooten onder leiding van luitenant- ter-zee eerste klasse Kretschmer en kapitein luitenant-ter-zee Scbepke zijn niet terugge keerd van de vaart naar den vijand. Beide schepen hadden groot aandeel aan de vernie tiging van vijandelijke konvooien, die onlangs onder zeer moeilijKe omstandigheden voltrok ken werd en zij hebben- bij die gelegenheid hun totaal resultaat aanzienlijk verhoogd. Luitenant-ter-zee eerste klasse Kretschmer heeft thans behalve drie vijandelijke torpedo- bootjagers waarvan 2 gedurende zijn laat ste onderneming in totaal 313.611 brt., waaronder de hulpkruisers Laurentic, Pa- troclus en Forfar, tot zinken gebracht; kapi tein-luitenant-ter-zee Schepke 238.971 brt. vijandelijke scheepsruimte. Deze beide com mandanten, wier buitengewone verdiensten in den vrijheidsstrijd van het Duitsche volk erkend werden door het eikenloof, behoorende bij het ridderkruis van het IJzeren Kruis, hebben met hun dappere bemanning onver gankelijke lauweren verworven. Een deel der bemanning, onder wie luitenant-ter-zee eerste klasse Kretschmer, is in gevangenschap ge raakt. Bij gewapende verkenningsvluchten, die zich gisteren over een groot deel van het Britsche eiland uitstrekten, heeft een verkenner met grooten actieradius een Brit- schen jager van het type Spitfire neergescho ten. In den afgeloopen nacht bestookten ge vechtsvliegtuigen de oorlogshaven Ports mouth weer met succes met brisant- er brandbommen. In de haveninstallaties ont stonden nieuwe verwoestingen en ver zicht bare branden. Andere luchtaanvallen richt ten zich op voor den oorlog belangrijke doe len aan de Britsche Oostkust. Gevechtsvlieg tuigen brachten ten oosten van Dundee drie koopvaarders van 14,000 brt. in totaal van een konvooi tot zinken en beschadigden ten De arbeid en de arbeider De dkgen liggen reeds vry ver achter ons, waarin alle aandacht geconcentreerd werd op den arbeid en de arbeider zelf op den achter grond geraakte. Ook in de arbeidswetgeving is sindsdien de mensch zelf meer naar voren gehaald en de arbeidsovereenkomst werd niet langer beschouwd als een overeenkomst tot het zonder meer leveren van arbeid. Als wij denken aan de doorgevoerde ratio nalisatie in het arbeidsproces, welke zooveel schaduwen op den arbeid heeft geworpen, len wij onwillekeurig den naam van Taylor, den man, die wellicht als een der eersten gestreefd heeft naar een meer weten schappelijke verdeeling van het werk, die als een der eersten ook zich toelegde op tijds- en bewegingsstudies om langs dezen weg de pro ductie zoo hoog mogelijk op te voeren. Het is een fout geweest, zoo niet in de eerste plaats van Taylor zelf, dan toch zeker van zijn volgelingen, dat wel nauwkeurig de arbeid werd geobserveerd, maar dat men den arbeider uit het oog verloor. De machine, waaraan de man stond, kende men door en door, maar de man aan de machine zag men over het hoofd. Wij kennen thans nog van die tijds- en be wegingsstudies. Men heeft er zelfs speciale laboratoria en bijzondere diensten voor in het leven geroeepn. Maar het verschil met vroeger is, dat men de maatschappelijke en psycholo gische factoren lang niet veronachtzaamt, aan deze integendeel een vooraanstaande plaats toekent. Dat toont ook het onderhoud, dat de redactie van het orgaan „Nederlandsch Fa brikaat" met zulk een psychotechnicus, den heer J. Huiskamp, had. Uit dit onderhoud blijkt wel, dat een psychotechnicus, die zijn werk naar behooren wil vervullen, tal van be kwaamheden in zich moet verzamelen. Hij moet natuurlijk een goed technicus zijn, maar daarnaast moet hij kijk hebben op de eischen van het sociale leven, hij moet psychologisch onderlegd zijn, doch bovenal moet hij het ver trouwen van den arbeider weten te winnen. Gaat men te werk volgens de nieuwere inzich ten van de psychotechniek, dan zal men licht op verscheidene punten andere wegen bewandelen dan de volgelingen van Taylor deden. Men zal het niet altijd gaan zoeken in een opvoeren van het tempo, in een uitscha kelen van de zwakkere arbeiders. Maar met zal techniek en psychologie doen samenwer ken en soms door vertraging van het arbeids- tempo betere resultaten verkrijgen dan wan neer de krachten in kort tijdsbestek worden verbruikt. Zoo strekken deze nieuwere inzich- voordeel èn van den ondernemer èn van den arbeider en wordt de noodzakelijke band in het bedrijfsleven steviger. Dan ook is het mogelijk, dat hierdoor facto ren worden weggenomen, die de arbeids vreugde belemmeren. Die belemmering is eer belangrijk vraagstuk, dat terecht veler aan dacht trekt. Verschillende oorzaken kunnen hier samenwerken. Men kan noemen het los maken van de menschelijke persoonlijkheid van het werk zelf, voorts de eentonigheid, waardoor veel arbeid in den modernen tijd wordt gekenmerkt, dan de onmogelijkheid in gevallen om het geheel te overzien, waardoor de voldoening over het vervaardigde product wordt beknot, en ook het gebrek aan •aardeering voor hetgeen tot stand kwam. Mede om al deze redenen is een bevordering an een allen bevredigende verhouding tus- schen arbeid en arbeider, zooals deze ook door een verantwoorde psychotechniek wordt voorgestaan, zeer toe te juichen. De slacampagne in vollen gang Tuinbouwproducten voor binnen- en buitenland In het Westlandsche tuinbouwcentrum nemen de aanvoeren van tuinbouwproducten dagelijks toe. Zoowel voor de binnenlandsolje- als de buitenlandsche markt is er groote vraag naar de voorjaarsgroenten. In het Westland is thans de slacampagne In vollen gang en iederen dag worden dui zenden en nog eens duizenden kroppen sla aan de groenten- en fruitveilingen aange voerd. De kwaliteit hiervan is over het alge- n zeer goed en er doet zich weinig rand Alleen al aan de groenten- en fruit veiling te Poeldijk zijn Donderdag ruim 80,000 kroppen sla aangevoerd, die dank zij den ruimen export naar Groot-Duitschland bevredigende prijzen noteerden, van 7 tot 8.50 per 100 stuks. Aan de Westlandsche veilingen zijn thans diverse primeurs, zooals natuurspinazie, per ziken, tomaten, nieuwe aardappelen, sny- boonen en bospeen aangevoerd. Ook de export van de overige voorjaars producten verloopt uitstekend. Deze groote export van tuinbouwproducten naar. Duitsch- land is zeer verheugend, temeer daar ook de behoefte der binnenlandsche markt steeds geheel gedekt kan worden. Kerk en Zending NED. HERV KERK te Poldi GEREF. GEM. Bedankt: voor Leiden, P. Honkoop te Den Haag. BAPT. GEM. Aangenomen: naar Heerlen-Treebeek, cand. H. Soesan. DOOPSGEZINDE BROEDERSCHAP Bedankt voor Aardenburg J. Meerburg Snarenburg te Haren (Gron.) HULPPREDIKERS Tot hulpprediker by de Geref. Kerk te K o o g-Z a a n dij k is voor den Evang. arbeid benoemd cand. M. Pos te Zaandijk. Rotterdam en de annexatie Naar wij thans vernemen zal de samenvoe ging van een aantal randgemeenten, geheel of gedeeltelijk, met Rotterdam op 1 J u 1 i a. s. een feit worden. Zooals men zich herinnert vallen onder de annexatie Overschie, Schie- broek, een gedeelte van Kethel, Hillegersberg, een gedeelte van Capelie a. d. IJssel, IJssel- monde en een gedeelte van Barendrecht, De eerste asperges Op de Venlosche groenten veiling zijn Don derdag de eerste asperges van den kouden grond aangevoerd. Voor deze asperges werd 1.11 per kg betaald. Voor de 2e soort asperges werd 0.77 per kg besteed. Vossen brengen schade toe aan pluimveehouders In de omstreken van Aalten en Vangeveld heeft de pluimveestapel de laatste dagen veel schade ondervonden door de vele vossen die zich in de omgeving ophouden en dooi het kappen van veel hout en gebrek aan be hoorlijk voer, hun heil zoeken in de kippen hokken. In verschillende boerdrijen zijn 20 en meer kippen doodgebeten. Men heeft nu in enkele dagen drie vossen weten te vangen. oosten van Sunderland een groot schip. Toen de vijand overdag en in de avond uren de kust in de bezette gebieden naderde, haalde marine-artillerie twee vliegtuigen om laag en jagers en luchtdoelartillerie ieder één. Lichte zeestrijdkrachten schoten op de Noordzee een vijandelijk vliegtuig neer. De vijand heeft in den afgeloopen nacht een inval gedaan in het Noordduitsche kustgebied en o.a. bommen op woonwij ken in de stad Kiel laten vallen. De branden, die aldus ontstaan waren, konden snel wor den gebluscht Oorlogsoeconomische of mili- De kerkeraad der Chr. Geref. gemeente van 's-Gravenhage-Centrum, aangewezen door de vorige generale synode om de synode van 1940 samen te roepen, welke samenroeping door den inmiddels ingetreden oorlogstoestand niet kon doorgaan, heeft, naar wij vernemen, thans besloten advies in te winnen van de classis 's-Gravenhage alsmede van de part. synode van het Zuiden om al dan niet over te gaan tot het alsnog samenroepen vi Generale synode. Indien de synode zal den bijeengeroepen zal zulks zeer waarschijn lijk te Apeldoorn geschieden, aangezien de kerkeraad van 's-Gravenhage-C. van oordeel is dat de moeilijkheden voor logies gadergelegenheden daar niet zoo groot zijn als in den Haag, terwijl het samenroepen van de synode meer in het centrum des lands naar zijn meening voorkeur verdient. BEROEPBAAR VERKLAARD De classis Groningen der Geref. kerken heeft praeparatoir geëxamineerd en beroep baar verklaard den heer R. K. Wighol- d u s te Groningen, cand. aan de Theol. Hoo- geschool te Kampen. De heer Wigboldus zal gaarne de kerken dienen en een e.v. beroep terstond in overweging nemen. Zijn adres is: Kranweg 82, te Groningen, telef. 4146. NED. BOND VAN JONGELINGSVER. OP GEREF. GRONDSLAG De 53e bondsdag. De jaarlijksche bondsdag van den Ned. Bond van Jongelingsvereenigingen zal dit maal met Hemelvaartsdag a.s. te Amers foort worden gehouden en door zijn sobere inrichting geheel het karakter dragen van een huishoudelijke jaarvergadering. Deze jaarvergadering zal in de Gerei kerk in de Lieve Vrouwenstraat op Geref. grond slag worden gehouden onder presidium van prof. dr.K. D ij k van Zwolle en om half twee aanvangen. De vergadering is slechts toegankelijk voor de afgevaardigden der aangesloten vereeni- gingen benevens voor een beperkt aantal ver- eenigingsleden uit den naasten omtrek van Amersfoort. De vergadering is geheel aan de behandeling van huishoudelijke zaken ge wijd. Aan de orde komt o. m. de verkiezing van een lid van het bondsbestuur in de vac. van den heer P. v. Nes Czn. te 's-Graven hage die herkiesbaar is en naast wie is ge- candideerd ds. B. H o 1 w e r d a, Geref. pre dikant te Amersfoort; voorts de verkiezing van een raadsman, in de vac. van ds. P. Ch. v. d. Vliet, Geref. predikant te Utrecht, naast wie candidaat is gesteld door het bond sbestuur ds. P. N. K r u y s w ij k, idem te Hilversum, en door 17 aangesloten ver- eenigingen (w.o. 13 Rotterdamsche vereeni- gingen) prof. dr. K. Schilder te Kampen, en eindelijk de verkiezing van een lid van de commissie van controle in de vac. van den heer T. v. d. K o o ij te 's-Gravenhage, die niet herkiesbaar is en in welke vacature het bondsbestuur heeft gecandideerd de heeren C. v. Ra a ij en H. J. Volkers, beiden te Leeuwarden. Na afdoening der huishoudelijke zaken zal ds. M. B. v. 't Vee r, Geref. predikant te Amsterdam-C., een opwekkende slotrede houden. NED. HERV. GEM. VAN AMSTERDAM De kerkeraad der Ned. Herv. Gem. vai Amsterdam besloot tot het benoemen van eei commissie die tot taak heeft de bestudeering het plan-Dijkstra ter oplossing //De Verborgenheid der Godzaligheid'' Het stemt tot dankbaarheid, dat onze tijd wijzen mag op een generatie van theologen, die, zonder te verwerpen hetgeen in het ver leden aan waardevols werd gevonden, den rijkdom der Schriften verder vermogen te ontvouwen. Een blijk hiervan is het boek „De Verborgenheid der Godzaligheid" van de predikanten E. Th. van den Born, B. Hol- werda, C. /eenhof en M. B. van 't Veer, uit gegeven bij J. H. Kok te Kampen. Het bevat een 24-tal Schriftstudies rondom de hoog tijden van het kerkelijk jaar. Van een be handeling van lydensstoffen werd afgezien, aangezien, naar de schrijvers meenden, hier aan geen behoefte bestond sinds de verschij ning van Prof. Schilder's werk „Christus in Zijn lijden". Wij willen zonder omwegen verklaren, dat wij „De Verborgenheid der Godzaligheid" met bijzonder veel genoegen hebben gelezen en er in den besten zin van het woord door zijn gesticht. Er valt op schier alle bladzijden een helder licht op hetgeen de Bijbel ons zegt, en het samengaan van een naar het ons voorkomt verantwoorde exegese en een dogmatisch in zicht, gepaard aan een duidelijke zeggings kracht, heeft een sterk boek opgeleverd, waar naar heel velen tot verryking van hun leven zullen grijpen. Het was een behoefte van de schrijvers dit boek op te dragen aan Prof. Dr. S. Greij- danus te Kampen ter gelegenheid van zijn 70sten verjaardag op 1 Mei van dit jaar. Zij spreken daarbij openlijk hun dank uit „voor wat de Vader der geesten in de colleges en de commentaren van dezen Nieuwtestamenticus aan zijn studenten, en zoo aan de kerken, sohonk. De beteekenis van den levensarbeid van Prof. Greijdanus is naar onze overtuiging, voor wetenschap en kerk beide, onbereken baar groot". Bij het lezen valt het niet moeilyk te be speuren, dat dit boek, ondanks het feit, dat ieder der medewerkers volkomen zelfstandig zijn aandeel verzorgde, „eensgeestes" is ge schreven. Dit verhoogt uiteraard de waarde en de onderlinge harmonie. Blijkbaar door een goede verdeeling konden dubbele gedeelten worden vermeden. Slechts in het deel, dat over het Kerstfeest handelt, hebben wij enkele gedeelten gevonden, welke elkaar min of meer naspreken, en wel de hoofdstukken „Jozef, vader-naar-de-wet" van Ds. van den Born en „Christus, geworden onder de „wet"van Ds. Holwerda. Ook in de exegese komt dt eensgezindheid van de schrijvers duidelijk uit. Alleen de ge schiedenis van Maria Magdalena aan het ge opende graf is kennelijk aanleiding geweest tot eenig verschil in beoordeeling. Waarom is Jezus het eerst aan Maria Magdalena ver schenen Omdat, zegt Ds.van den Born, het gemakkelijker is een Maria baar Koning te doen ontmoeten dan een Johannes of Petrus. De apostelen, vervolgt hij, hadden het veel moeilijker dan Maria Magdalena en de andere vrouwen (blz. 139, 140). Maar even later (blz. 158) zegt Ds. Holwerda, dat het juist de ar moede van Maria Magdalena was, dat zij heel die ontmoeting zóó noodig had. Want, zegt hij, op den Paaschdag is.met één van de discipe len zoozeer in het ongeloof verstrikt als deze" Maria van Magdala. Wij meenen, dat wij ons yi dezen bij Ds. Holwerda kunnen aansluiten, en zijn van oordeel, dat deze eerste ontmoe ting aan Maria Magdalena zeker verband houdt met den moeilijken geestelijken toe stand, waarin zy verkeerde, al zijn wj het weer eens "met Ds. van den Born <blz. 175», dat die ontmoeting nog geen bevoorrechting beteekende, integendeel, de oorzaak lag in het zwakke geloof van Maria, dat vrijwel ge heel verzonken was. Naar aanleiding van hetgeen Ds. Holwerda op blz. 162 schrijft over het verbod aan Maria om Jezus vast te houden, aangezien Hij nog opgevaren, willen wij nog opmerken, niet taire schade is nergens ontstaan. De aanvallen I grootestadsvraagstuk. Enkele leden van den kunnen zijn. Na afdoening eischten eeniee slachtoffers onder de hnroer. i-cWaaa VioKV.cn Kot l eischten eenige slachtoffers onder de burger bevolking. Een nachtjager, bemand door lui tenant Volkers (commandant en bestuurder), Feldwebel Biehne (marconist) en Feldwebel Gürtner (boordschutter) schoot binnen drie kwartier vier vijandelijke gevechtsvliegtuigen van het type Bristol-Blenheim neer. dat deze tekst mogelijk ook als volgt kan worden gelezen: „Houd Mij niet vast; (gij kunt het nu nog doen), want Ik ben nog niet op gevaren tot Mijn Vader". Nogmaals, wy hebben het boek met veel be langstelling gelezen. Dit moge ook uitkomen in enkele kleinere opmerkingen. In de eerste plaats, wanneer op blz. 254 gezegd wordt: „Is dat alarm slaan (van Joël als hij spreekt over den dag des Heeren en de daarmee verbonden teekenen) met onnoodige drukte?" (spa- tiëering van ons), dan is hier wellicht bedoeld „niet onnoodige drukte". En in de tweede plaats, als Ds. Holwerda op blz. 64 het nabije verleden typeert, dan zegt hij ook: „De Christelijke pers eveneens zocht het meer in de breedte dan in de diepte". Wij moeten bekennen, dat wij de be. teekenis van deze woorden niet wel hebben begrepen. Zeker, ook de Christelijke pers- arbeid is nimmer van zonde vrij geweest, maar dat de onvolkomenheid nu juist gezocht moest worden in een zoeken in de breedte meer dan in de diepte lijkt ons onjuist. Ware dat zoo, dan had die pers zichzelf zeker sinds lang van allerlei graag aanvaarde, ook mate- rieele, banden bevrijd. Vooral omdat wij van instemming met dit boek der vier predikanten hebben blijk gegeven, moesten wij dit, om mogelijk misverstand te voorkomen, wel even opmerken. Het is intusschen een kleinigheid, die aan onze waardeering als geheel waarlijk geen afbreuk doet. Naar wij vernemen heeft de kerkeraad der Geref. kerk van '-Gravenhage-Zuid in zijn deze week gehouden vergadering, gezien de zeer bevredigende uitkomst van den finan- cieelen rondgang in de gemeente besloten over te gaan tot het stichten van een tweede predikantsplaats, van welk besluit in de gis- teravd gehouden gemeente-vergadering mededeeling is gedaan. De leden der ge meente worden nu in de gelegenheid gesteld om namen in te dienen van predikanten op wie zij voor de vervulling van deze vacature de aandacht van den kerkeraad wenschen gevestigd te zien. Het bondsbestuur van den bond van Meis jes vereen igingen op Geref. grondslag in Nederland heeft besloten om op Woensdag 4 Juni a.s. de jaarlijksche bondsdag te Utrecht te houden, zij het dan ook op beperkter schaal dan vroeger. De bondsdag zal slechts toegankëlijk zyn voor één afge vaardigde van elke aangesloten vereeniging en op een zoodanig tijdstip worden gehouden, dat de afgevaardigden op één dag uit en thuis jfi iiÉ de huishou- kerkeraad hebben het voorstel ingediend een I delijke zaken zal ds. B. A.Bo s, Geref. predi- speciale secretaris te benoemen teneinde het kant te Assen, een referaat houden en ds. C. grootestadsvraagstuk in alle asifecten te be- Veenhof, idem te Utrecht een opwekkend studeeren, aangezien men van oofdeel is, dat slotwoord spreken. dit vraagstuk dermate ingewikkeld is, dat Voor hen die 's avonds tevoren komen het kan niet worden bestudeerd als een neven, wordt een wydingsure gehouden, waarin zal t-zigheid. voor: tan de heer Ad. Kuiper van Utrecht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1