Qievwt geihscijt QTourmtt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken „nnementsprijs: per 3 maanden 2.47. vermeerderd met 0.15 Incassokosten. Per week 19 ct Losse nummers 5 ct ZaterdagnummenA, met Zondagsblad IVt ct Alles bij vooruitbetaling. Vertentieprijzen 24 ct per regeL Ingezonden Mede- deelingen 46 ct per regel. Minimum 5 regels. Bewijsnummer 5 ct. tract belangrijke korting. Bur. Redactie en Administratie: BREESTRAAT 123. LEIDEN Telefoon 22710 (Na 6 uur 23166). Postbox 20. Postrek. 58936 No. 6412 VRIJDAG 25 APRIL 1941 21e Jaargang 'SLECHTS KWESTIE VAN FATSOEN mka: isschen :ensche geof maanden geleden gaven wij aan onze bezwaren tegen den tota- waarvan de invoering aanstaande [jn. De totalisator is een instrument, it houden van weddenschappen op schaal bij paardenrennen en der- mogelijk maakt. Sindsdien heeft •ing van dit instrument inderdaad gehad, maar onze bezwaren zijn r uiteraard niet weggenomen. Het j zichzelf niet veel zin op het vol- feit van de invoering terug te en wij zouden dit dan ook niet hebben, ware het niet, dat wij in tijdschrift „Horecaf", het officieel m van den.Nederlandschen Bond van levers in hotels, restaurants, enzoo- moesten lezen, dat het verbod van totalisator gedurende tal van jaren uit een poging om „een soort fatsoen" te redden, dat heelemaal bedreigd zou zijn. Door deze be- ig worden wij wel naar voren gelokt ïzerzijds onze meening over het ge- teen te zetten, en zulks temeer waar itzelfde artikel aangedrongen wordt iet scheppen van mogelijkheden in badplaatsen om voor geld te spelen, evenals dit geschiedt in Monte-Carlo lv»ll[in verschillende andere plaatsen. jVij willen gaarne aangeven, waarom de invoering van dén totalisator met bezorgdheid hebben aanschouwd ■aarom wij met gelijke bezorgdheid ild zouden zijn tegenover het openen speelgelegenheden. Wij zullen dit hoewel wij niet weten, of anders- velke fcenden deze bezwaren zelfs kunnen »aogeo|,roejen want de voorstanders van verschijnselen laten zich leiden door iriahstische motieven. Alles schijnt te iten wijken voor de gedachte, dat een ilde tak van sport bevorderd dient te 'orden of dat groepen toeristen aange- moeten worden. Moet dit geschieden het openen van speelhuizen, welnu, it men dan zulke huizen openen! Het is lyk; dat het uiteenzetten van ieven, aan andere sfeer ontleend, men tegen heel dit beweeg is, betrekkelijke waarde moet hebben, kan het goed zijn te doen blijken van afwijzende houding, welke nog door velen onder ons volk, ook buiten engeren kring van geestverwanten, [enover een en ander wordt aan- p ïomen. de Van oiide tijden af heeft het Christen- ee: m zulk. een afwijzend standpunt ten verf nzien van het kansspel ingenomen. Het are niet moeilijk in dit verband tal van (spraken van de kerkvaders en van eik leren aaif te halen. En tijdens en na Dnder Reformatie heeft de Gereformeerde ze ca hiek zich hiérbij aangesloten en de for- ;r de uleering van de bezwaren nog verdiept. 'wor, en bracht het kansspel dan onder bij de t ten [handeling zoowel van het derde als van eljjk [dere geboden. p Allereerst het derde gebod- Want in het won ansspel verlaat men zich op het lot. De nii ïgeloovige stelt dan allerlei geheimzin- e^: ige factoren, welke hij samenvat onder wor en naam. vanfortuin, in de plaats van de en levenden God. De Christen echter elaa andelt nog meer bewust onjuist, zoo hij ich aan kansspel overgeeft, aangezien hij ging 'ekn kan, dat God in alles werkt en hij hts us uit tijdverdrijf of uit welke motieven tok het oordeel Gods vraagt en in dit alles ;schi 'en Naam des Heeren aanroept. 5r c Doch dan ook andere geboden. Het be- lefenen van het kansspel gaat met aller- lande hartstocht gepaard. Wij hebben lier té doen met een boom, die ook uit de "nichten wordt gekend. De harde werke- ijkheid is, dat men bij het beoefenen alle K redelijke grenzen uit het oog dreigt te Jverliezen en zichzelf nauwelijks een rem te leggen. Ook als wij nog niet lenken aan de excessen van Monte-Carlo :n van den Marathon-dans in Amerika, nog is hetgeen buiten ons land op het ibied van het. gokken te zien werd ge geven voldoende om ons met eenige vrees te vervullen. Want hier wordt met het igmerk om hetzij een bepaalden tak van jsport te bevorderen hetzij de inkomsten |Van een bedrijfstak -te vergrooten afstand gedaan van banden, die het moreel van tal van menschen noode missen kan. Het laat zich verstaan, dat in het for mulier van het Heilig Avondmaal de spelers met name worden genoemd bij wie zich van de tafel des Heeren dienen te onthouden. Maar ook buiten het kerkelijk leven heeft men begrepen, dat hier ver bodsbepalingen wenschelijk waren. En dan is het kenmerkend, dat in ons Wet boek van Strafrecht de betreffende be palingen juist zijn te vinden onder het hoofdje van de misdrijven tegen de zeden. Het verloop elders heeft bewezen, dat men door de invoering van de mogelijk heid voor kansspelen weliswaar bepaalde voordeelen van materieelen aard heeft verworven, doch dat hier zeker niet kan worden gesproken van uitsluitend winst. Het kansspel strekt waarlijk niet tot ver rijking van het leven. Typeerend is de uitspraak van den grooten wijsgeer Kant: NIEUWE BONNEN Brood en gebak op bon 14 Gedurende het tijdvak van Maandag 28 dezer tot en met Zondag 4 Mei a.s. geeft elke der met „14" genummerde bonnen van de brood kaart recht op het koopen van ongeveer 100 gram brood. Voorts geeft elke der met „14" genummerde broodbonnen recht op het koopen van een rantsoen gebak. Dit omvat voor de hierna ge noemde bakkerij producten telkens ten minste het daarachter geplaatste aantal grammen: Beschuit 75 gram Biscuits en wafels 90 Speculaas 14G Andere koekjes 200 Koek 160 Cake 300 Gevuld klein korstgebak Cb.v. amandelbroodjes) 400 Gevuld groot korstgebak Cb.v. boterletter) 500 Taart en gebakjes600 Voor geheel of ten deele uit meel of bloem gebakken producten, welke hierboven niet genoemd zijn, geldt, dat een rantsoen een hoeveelheid omvat, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt De op 4 Mei nog niet gebruikte bonnen blijven voorts nog geldig gedurende de periode van 5 Mei tot en met 11 Mei as., met dien verstande, dat zij gedurende laatstge noemde week niet mogen worden gebruikt hotels, restaurants e.d. Melk op bon 14 De met „14" genummerde bon van de melk- kaart geeft gedurende het tijdvak van Maan dag 23 dezer tot en met Zondag 4 Mei a.s. recht op het koopen van 1% liter melk. Een ei op bon 85 Gedurende het tijdvak van Maandag 28 dezer tot en met Zondag 4 Mei a.s. geeft de met ,.85" genumrrferde bon van de „bonkaart algemeen" recht op het koopen van een ei. De bonnen, welke op 4 Mei nog niet gebruikt zijn, blijven geldig tot en met Zondag 11 Mei a.s-, met dien verstande, dat zij gedurende de periode van 5 Mei tot en met 11 Mei niet gebruikt mogen worden in hotels, restau rants e.d. Koffiesurrogaat en thee Omtrent de distributie van koffiesurrogaat en thee zullen bij een afzonderlijk persbericht nadere mededeelingen worden gedaan. De aandacht wordt er op gevestigd, dat op alle bovengenoemde bonnen, reeds op Zaterdag 26 dezer mag worden gekocht De secretaris-generaal van handel, nijver heid en scheepvaart maakt het volgende be kend: Toilet- en huishoudzeep op bon 29 Gedurende het tijdvak van Maandag 28 dezer tot en met Zaterdag 31 Mei a.s. geeft de met „29" genummerde bon van de „bon kaart algemeen" recht op het koopen van 150 gram toiletzeep (nieuwe samenstelling) of 120 gram huishoudzeep of 200 gram zachte zeep (oude samenstelling van voor 1 Januari 1941) of 150 gram zachte zeep (nieuwe samen stelling van na 1 Januari 1941) of 300 gram zachte zeeppasta of 250 gram zeeppoeder of 600 gram waschpoeder. Volledigheidshalve wordt er op gewezen, dat waschpoeder niet gekocht kan worden door het publiek, doch uitsluitend wordt beschikbaar gesteld ten behoeve van v sc her ij een. Voorts blijft de bepaling van kracht, dat de oude voorraden zeepvlokken, zelfwerkende waschmiddelen en vloeibare zeep, welke zeep- soorten thans piet meer worden aangemaakt, nog mogen worden uitverkocht, met dien verstande, dal elke bon recht geeft op het koopen van 125 gram zeepvlokken of 250 gram zelfwerkende waschmiddelen of 200 gram vloeibare zeep. Aaltjes zoeken In de narcissenvelden Terwijl de voorjaarsbloemen In vollen bloei staan, speurt de kweeker zijn bedden ai, om de exemplaren, die aan de zg. aaltjesziekte lijden, met grond en al .uit te kokeren" (Pax-Holland) Bijzondere oeconomische aangelegenheden Mr. M. M. Rost van Tonningen tot secretaris-generaal benoemd Naar vanwege het rijkscommissariaat wordt meegedeeld heeft de Rijkscommis saris mr. M. M. Rost van Tonuingen, president van de Nederlandsche Bank, benoemd tot secretaris-generaal voor bij zondere oeconomische aangelegenheden. Tegelijkertijd heeft de Rijkscommissaris hem tot nadere aankondiging belast met de waarneming van de functies van den secretaris-generaal van het departement van financiën in alle zaken betreffende de generale thesaurie, de afdeeling comp tabiliteit en de algemeene zaken van het departement. De thesaurier-generaal van het departe ment, de heer de Leeuw, die met de waar neming van deze functies was belast, is hiervan onder dankbetuiging voor de be wezen diensten ontheven. Tenslotte is de directeur-generaal der be lastingen, de heer Postma, die sedert 27 Maart reeds met de waarneming van de zaken van de secretaris-generaal met betrekking tot aan gelegenheden van belasting en invoerrecht, de afdeeling kabinet enz. was belast, mede belast met het beheer van den rijksgebouwen dienst. Hierbij wordt aangeteekend dat de bovenstaande maatregelen geen inbreuk maken op de bevoegdheden van het ministerie van handel, nijverheid en scheepvaart Zeep voor wasscherijen -De bestaande regeling ten aanzien van de wasscherijen blijft onverminderd van kracht. De wasscherijen zijn derhalve verplicht voor elke twintig kilogram droge vuile wasch een zeepbon van het publiek in ontvangst te nemen. Zooals reeds voorgeschreven is dienen de wasscherijen eerst een bon van hun klan ten in ontvangst te nemen en pas daarna een hoeveelheid van twintig kilogram waschgoed, hetzij ineens, hetzij bij gedeelten, in behande ling te nemen. De wasch van kantoren, hotels, café's enz., voor zoover het handdoeken, poets- en stof doeken, servetten, tafellakens e. d. betreft, kan ter behandeling worden gegeven zonder dat daarbij bonnen behoeven te worden afgegeven. De distributie van melk De secretaris-generaal van landbouw en visscherij maakt het volgende met betrek king tot de distributie van melk bekend. Het is gebleken, dat op de met „een rant soen melk gemerkte bonnen in sommige ge vallen slechts een kwart liter melk is afge leverd. De aandacht wordt er op gevestigd, dat een rantsoen melk Is,i liter bedraagt. Tegen afgifte van bovenbedoelde bonnen kan dus dezelfde hoeveelheid worden ge kocht als tegen afgifte van een bon van de melkkaart. Ook de met „een rantsoen melk" gemerkte bon, welke onbeperkt geldig is, kan iederen dag worden afgegeven aan den melkleve- rancier, die desgewenscht de volle hoeveel heid van 1% liter ineens, dan wel in ge deelten aflevert „In het winnen, door middel van een loterij ligt iets, waarover een mensch, die nadenkt, zich moet schamen." Zoo is het inderdaad. En waar in onze dagen veelvuldig gesproken wordt over de bevordering van de volkshygiëne, ook doordat men moreel min wenschelijke verschijnselen als jazz te keer wil gaan, daar moge ook een open oog blijken te bestaan voor de gevaren, welke besloten liggen in het kansspel en daaruit o zoo spoedig t»n nadeele van zeer velen te voorschijn kunnen komen. Leveringsplicht voor eieren Naar het A. N. P. meldt, zal het te Barne- veld spoedig komen tot een algeheele leveringsplicht van pluimveeproducten op de daarvoor van ouds bestemde centrale plaatsen, te weten de markthallen, waar de eieren door de daartoe bevoegde kooplieden in ontvangst zullen worden genomen en op de pluimveemarkt, waar alle soorten pluimvee moeten worden aangeboden Deze maatregel zal, als hy tot uitvoering is gekomen, door alle bonafide kooplieden ten zeerste worden gewaardeerd. Reeds lang was de toestand, zooals die de laatste maanden was ontstaan, voor velen een reden tot misnoegen. Het ophalen, vooral van eieren op de pluimveebedrijven. was in het nadeel van handelaren, die buiten Barne- veld wonen. Thans zullen deze categorie weer gelijke kansen tot het koopen van eieren worden geboden. Hervormde Schippersraad Vergadering te Utrecht. Onder voorzitterschap van prof. dr. M. J. A. de Vrijer heeft gisteren te Utrecht de centrale afgevaardigden vergadering plaats gehad den Hervormden Schippersraad. Na het openingswoord van den voorzitter enkele mededeelingen van den secretaris, den heer G. de Jong, gaf ds. F. D. Emous, hulppre diker vanwege den Hervormden Schippersraad, een overzicht over den algemeenen arbeid van het afgeloopen jaar, waarin spr. er op wees, dat het contact met de schippers veel inten siever is geweest, als gevolg van het feit, dat vele schippers aan wal hebben geleefd. Naast beide reeds bestaande vereenigingen op dit gebied, te Amsterdam en Rotterdam, die den naam „Inmanuel" dragen, zijn vier andere kringen, o.a. een te Utrecht, opgericht. De vor ming van een vijfden kring kan nog worden verwacht. De heer S. J. van Efferen hield vervolgens een korte inleiding over het onderwerp „regis tratie van schoolgaande schipperskinderen." De inleider gaf een overzicht van de geschie denis van het onderwijs voor schipperskinde ren en de ontwikkeling daarvan. Thans wordt aan alle gemeentebesturen ieder jaar een re gister toegezonden, dat uit twee deelen be staat. Op het eene deel wordt van gemeente wege ingevuld het domicilie van den leerling, op het andere deel wordt door het schoolhoofd vermeld het aantal schooltijden, dat de leerling heeft bezocht. Uit het overzicht van het school bezoek gedurende het jaar 1939 bleek, dat in totaal 10,709 leerlingen waren ingeschreven. Van dit aantal hadden echter 2835 leerlingen geen enkelen schooltijd bezocht. Daartegenover staat, dat 3148 leerlingen het geheele jaar een school hadden bezocht De heer H. J W. Lutke Schipholt, hoofd van de Prot. Chr. Schippersschool te Maasbracht. hield ten slotte een inleiding over het onder werp „de nationale en internationale binnen scheepvaart "i verband met kerk en school". Twee nieuwe gemeenten met ingang van 1 Mei Abcoude en Hardenberg Blijkens een publicatie in de gisteren ver schenen Staatscourant heeft de secretaris-ge neraal van binnenlandsche zaken bepaald, dat ingang van 1 Mei de gemeenten Abcou- -Proostdij en Abcoude-Baam- brugge worden samengevoegd tot een nieu we gemeente, welke den naam Abcoude draagt. Zoo spoedig mogelijk na ingang dezer sa menvoeging worden de zittende raden der gemeenten AbcoudeProostdij en Abcoude Baambrugge vervangen door een nieuwen raad, waarvan deel uitmaken: 6 leden van den zittenden raad der gemeente Abcoude—Proostdij en 5 leden van- den zit tenden raad der gemeente AbcoudeBaam brugge. Burgemeester van de nieuwe gemeente Ab coude wordt mr. S. P. baron van Bentinck, thans burgemeester van beide gemeenten, cretaris wordt Th. J. Pepping, thans secre taris van AbcoudeProostdij en ontvanger wordt L. -Dokkum jr. ontvanger van Abcoude -Baambrugge. De zittende raad der gemeente Abcoude Proostdij en de door dien raad gekozen houders oefenen, te rekenen van den in het eerste lid bedoelden datum, tot aan den dag. waarop de eerste vergadering van den r raad wordt gehouden, in het gebied der .ve gemeente, de bevoegdheden uit den raad en de wethouders van de nieuwe gemeente. Voorts heeft de secretaris-generaal van bin nenlandsche zaken bepaald dat de gemeenten Stad-Hardenberg en Ambt-Harden- g eveneens met ingang van I Mei zullen worden samengevoegd tot een nieuwe ge meente welke den naam Hardenberg zal •agen. Van den nieuwen raad zullen 3 leden van den zittenden raad .van de gemeente Stad- Hardenberg en 14 leden van den zittenden raad van de gemeente Ambt-Hardenberg deel uitmaken. Burgemeester van de nieuwe gemeente wordt G. Oprei, secretaris J. W. Resink eD ontvanger L. Sierink, thans" belast met de zelfde functies in de gemeente Ambt-Harden- berg. De zittende raad der gemeente Ambt-Har- denberg en de door dien raad gekozen wet houders oefenen, te rekenen van den in het eerste lid genoemden datum, tot aan den dag. waarop de eerste vergadering van den nieu- raad wordt gehouden, in het gebied der we gemeente, de bevoegdheden uit van den raad en de wethouders van de nieuwe gemeente. De door of vanwege het bevoegde gezag van samen te voegen gemeenten aangestelde ambtenaren met inbegrip van de personen, dienst dier gemeenten op arbeidsovereen komst naar burgerlijk recht werkzaam worden te rekenen van den datum der samen voeging, geacht in denzelfden rang en op den zelfden voet in dienst te zijn van de nieuwe gemeente, met dien verstande, dat het be voegde gezag dezer gemeente verplicht is bin- drie maanden, te rekenen van den datum der samenvoeging, te bepalen, of. en zoo ja m welken rang en op welken voet, de hier- bedoelde personen in dienst van de nieuwe gemeente werkzaam zullen blijven. Duitsche troepen in de stelling van Thermopylae Aanvallen op Oost-Engeland Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: In het kader van den aanval van Duitsche formaties tot diep in de flank van het Noor delijke Grieksche leger is het, zooals reeds in een extrabericht is medegedeeld, sedert 20 April tot plaatselijke capitulaties en tot ver zoeken tot wapenstilstand aan het twaalfde Duitsche leger gekomen. Nadat op 22 April een Grieksche delegatie ook aan den bevel hebber van het elfde Italiaansche leger aan het Epirusfront aanbood de wapens neer te leggen, heeft thans het geheele Grieksche leger in Epirus en Macedonië, dat door de Italiaansche weermacht in het Noorden en door de Duitsche troepen in het Oosten was ingesloten en van de achterwaartsche ver bindingen was afgesneden, gecapituleerd. Tot deze capitulatie werd te Saloniki besloten door de verbonden opperbevelinstanties eenerzijds en den Griekschen opperbevel hebber anderzijds In den strijd met de Britsche achter hoeden slaagden wij erin door te dringen in de stelling van Thermopylae, die door het terrein bijzonder gunstig is. Tusschen Larissa en Lamia werden dertig Britsche panlserslrijdwn.gens buitgemaakt. Het luchtwapen bombardeerde gisteren overdag en in den afgeloopen nacht Britsche vliegvelden, beschadigde met bommen en schietwapens talrijke geparkeerde vliegtuigen en plaatste bommen op hangars, barakken en munitiebunkers. Overdag werden de haven installaties van Harwich met goed resultaat aangevallen. Sterke formaties gevechtsvlieg tuigen bestookten in den afgeloopen nacht met goed zicht op aarde nogmaals de marine haven Plymouth mal talrijke brisant- en brandbommen. In fabrieksinstallaties en pak huizen woedden nog branden van den aanval van den voorafgaanden nacht. Bij deze schade kwamen nieuwe ernstige verwoestingen, voor al in groote opslagplaatsen voor benzine, die reeds na de eerste bommen brandden. Een andere doeltreffende luchtaanval was in den afgeloopen nacht op de marinehaven Ports mouth gericht. Gevechtsvliegtuigen schoten ten Zuiden van Wick met twee bomvoltref- fers een torpedojager in brand en beschadig den ten Oosten van Aberdeen twee groote koopvaarders. Nachtjagers schoten een vijan delijke vliegtuigen neer. Stelselmatig werden weer overdag en des nachts mijnen voor Brit sche havens gelegd. Lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen bene vens Duitsche en Italiaansche stuka's hebben gisteren onder escorte van jagers meermalen den te Tobroek ingesloten vijand aangevallen. Bomvoltreffers stelden pantserwagens buiten gevecht, dreven autocolonnes uiteen en ver oorzaakten brand. In de haven konden de schepen, die nog drijvende waren, zwaar be schadigd en een ervan tot zinken gebracht worden. Bij deze aanvallen verloor de vijand in luchtgevechten twee gevechtsvliegtuigen van het type Bristol-Blenheim en vier jagers van het type Hurricane, het eigen luchtwapen één vliegtuig. Boven het eiland Malta werd nog een jager van het type Hurricane neer geschoten, Boven Duitsch gebied voltrokken zich geen krijgsverrichtingen. De inlevering van radiotoestellen door personen van Joodschen bloede Vervreemding of ruil niet toegestaan. Ter aanvulling van wat reeds is medege deeld ten aanzien van de verplichte inlevering van radiotoestellen door Joden kan nog i den gemeld, dat in een circulaire van den waarnemend secretaris-generaal van het de partement van justitie aan de procureurs generaal het volgende gezegd wordt: Het is den Höheren S.S.- und Polizeiführer gebleken, dat een groot gedeelte van de Jood- sche bevolking, in verband met de verorde ning betreffende de inneming der radio-ont vangtoestellen van Joden, probeert de radio toestellen te vervreemden. Daarbij worden dan slechtere toestellen in betaling- genomen en worden deze aan de autoriteiten ingeleverd. Naar aanleiding hiervan heeft de Höhere S.S.- und Polizeiführer beim Reichskommis- sar für die besetzteri Niederlandischen Gebiete oepaald, dat iedere persoon bij de Inlevering van een radiotoestel een verklaring moet tee kenen, dat ruiling of omwisseling van hel toestel na de afkondiging der verordening be treffende de inneming van de ontvangtoestel len niet heeft plaats gehad. De verplichting tot inlevering van de radio- ontvangtoestellen geldt niet ten aanzien Joden, die de nationaliteit van staten bezitten, die zich- niet- in oorlog met Luitschland be vinden of bevonden hebben. Ter bestrijding van den smokkelhandel Vervoer van goederen In een strook langs de Oostgrens beperkt Verschenen is een beschikking van den secretaris-generaal van het departement financiën tot het nemen van maatregelen tegen den smokkelhandel. Artikel 1. Het vervoer van alle goe deren is verboden: a. in een strook van 100 meter breedte langs de Oostelijke rijksgrens van den Dol- lard af tot aan de Belgische grens; b. op de laatste 1000 meter van naar het onder a omschreven gedeelte van de rijks grens voerende land-, spoor-, tram-, en waterwegen, waaraan een kantoor der invoer rechten (een zgn. hulpkantoor daaronder be grepen) is gevestigd; c. op of langs de tusschen de Pannes- heiderstraat en de Holzstraat, gelegen in de gemeente Kerkrade naar de Nieuwstraat voe rende wegen voor zoover het terreingedeelte betreft tusschen de onder a vermelde strook ën 10 meter voorbij de van de rijksgrens afgekeerde, zijde van een op een of meer dezer wegen ingevolge artikel 195 bis der gewijzigde algemeene wet van 26 Augustus 1822 (Staatsblad no. 38) op meer dan 90 meter van de rijksgrens aangebrachte versperring. Artikel 2: Het verbod geldt niet voor zoover het vervoer kennelijk als een voort gezette handeling van een toegelaten invoer of met bestemming tot geoorloofden uitvoer plaats heeft op een der land-, spoor-, tram of waterwegen, waaraan een kantoor der in voerrechten (een zgn. hulpkantoor daaronder begrepen) is gevestigd, tijdens de uren, waar op dat kantoor is opengesteld. Het vraagstuk van de Zondagsrust Conclusies inzake de zeevisscherij Alle eeuwen door heeft het onderwerp van de Zondagsrust de geesten beroerd, aldus be gint het Voorwoord van een uitgave van den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transport arbeiders over het vraagstuk van de Zondags rust, meer in 't bijzonder in verband met de zeevisscherij, waarmee de genoemde vak bond zeer direct te maken heeft. Inderdaad, de beroering was er. De vraag wat mag en niet mag was, steeds weer de niet geheel juiste vraagstelling, en het ant woord daarop bracht van af de zeventiende eeuw tot nu toe niet het antwoord, dat algemeen afdoende werd geacht. Daarbij kwam, dat de ontwikkeling van het maat schappelijk leven voortdurend veranderde verhoudingen opriep bij een vaak verslappend geestelijk besef, dat niet meer vroeg naar. of rekende met de beginselen van Gods Woord. Wel zeer speciaal zijn, vooral in de latere jaren, de zeevisschers voor het vraagstuk van de Zondagsrust geplaatst en de visschers van Christelijke levensovertuiging hadden er nog' al wat moeite mee, al hebben misschien heel wat Christelijke feeders en visschers het in den laatsten tijd minder nauw genomen dan voorheen het geval was. Dat gaf verwarring en moeilijkheden en ook werd de geestelijke bearbeiding der zee visschers er door belemmerd. De Chr. Transportarbeidersbond, die veel visschers onder zijp leden telde, was van meening, dat het van groote beteekenis zou kunnen zijn, indien gemeenschappelijk be paalde richtlijnen konden worden nagestreefd. Teneinde daartoe te komen werden de predi kanten van de „zeekerken" uitgenoodigd tot besprekingen. Daaraan werd deelgenomen door predikanten van de Ned. Herv. Kerk, Geref. Kerk, Chr. Geref. Kerk, Geref. Ge meenten en Oud-Geref. Gemeenten. Op de eerste vergadering, reeds in het voorjaar 1940 gehouden ook reeds eerder werd het onderwerp besproken bleek duidelijk, dat een theologische beschouwing over het stuk van den Nieuw-Testamentischen rustdag noodzakelijk was. Op een tweede vergadering hebben Ds. H. J. Heida, Geref. predikant te Vlaardingen en Ds. B. Hennep hof, predikant der Oud-Geref. Gemeente te Scheveningen, over dat onderwerp gerefereerd. Op een derde vergadering werden de beide referaten besproken. Ondanks het verschil van opvatting waarvan ook de referaten getuigenis gaven, werden de volgende con clusies opgesteld, waarmede alle predikanten zich hebben vereenigd: De vergadering is eenparig van oordeel: 1. dat Zondagsheiliging aan boord van schepen een plicht is en bevorderd moet worden met alle ten dienste staande midde len, zooals preeklezen, houden van kerkdienst en plicht doen. Ook moet gewaakt worden tegen misbruik van radio-uitzendingen op Zondag inzake vischplaatsen, zoodat alleen noodzakelijke berichten worden uitgezonden; 2. dat schepen op Zondag niet mogen uit varen, ook niet uit buitenlandsche havens en niet zonder opzet zullen binnenkomen op een tijdstip, waardoor de Zondag wordt ont heiligd: noodgevallen, storm, ziekte uit gesloten. De vergadering is van meening, zonder een van beide standpunten omtrent het 5 of 6 nachten visschen te veroordeelen: 3. dat, wie 6 nachten vischt, geroepen is een etmaal of 24 uur te rusten van allen arbeid,, welke niet noodzakelijk is voor be houd van schip en lading; 4. dat, wie 5 nachten vischt, zich moet onthouden van een Zaterdagavond en Maan dagmorgenschot, omdat dan de Zondagsrust in het gedrang komt; 5. dat op de trawlvisscherij verboden be hoort te worden het zeven dagen visschen- Ook hier moet de volle rustdag worden gehouden." Ofschoon de directe aanleiding van de besprekingen en de inhoud van de referaten, alsmede de conclusies doelen op de zee visscherij, meende het hoofdbestuur van genoemden bond toch, dat vooral de referaten breeder beteekenis hebber Vandaar dat besloten werd deze in druk te doen verschijnen. Dat is thans geschied, zoodat van den inhoud ervan rustig kennis kan worden genomen in dezen tijd, nu er niet veel te varen valt. We juichen deze publicatie toe en hopen, dat de belanghebbenden er rustige aandacht aan zullen schenken en zich weer aan den eisch van Gods geboden op het stuk van den dag des Heeren zullen onderwerpen. Het Christelijk geloof vraagt gehoorzaamheid, die beter is dan offeranden aan vermeende materieele belangen. Als het „plicht doen" aan boord weer in eere komt, zal de oplossing van het Zondagsrustprobleem ook in hét bedrijf der haringvisscherij zijn oplossing vinden. Onze visschers hebben het zelf in de hand, als ze slechts den kloeken geest van het vrome voorgeslacht toonen De voorlichting door de predikanten Heida en Hennephof geboden, kan hun daartoe tot steun en sterkte zyn. Smaad van de Duitsche bezetting Het S.S. en Polizeifeldgericht heeft den Nederlander Lambrecht Roodzant uit Sommelsdijk wegens smaden en doen smaden van de Duitsche bezetting tot een gevange nisstraf van twee jaar en zes maanden ver oordeeld. De veroordeelde beleedigde, niettegen staande een bijzonder dringende waarschu wing van den hoogeren S.S. en Polizeiführer en commissaris-generaal voor den veiligheids dienst, in de verschillende dorpen van het eiland Overflakkee door provoceerend optre den een politiepatrouille en prikkelde de be volking tot een zoodanige houding, dat de patrouille van het schietwapen gebruik maken moest. De Haagsche regeling La v. de aardappelen ingetrokken In ons blad van gisteren hebben wij gemeld, dat de burgemeester van 's-Gravenhage had bepaald, dat allen, die geen vasten aardappel leverancier hebben, zich moesten laten in schrijven bij een handelaar, via een distribu tiekantoor. Blijkens een officieele bekendmaking, welke vandaag door de Haagsche bladen is ont vangen, is deze regeling echter ingetrokken, omdat zij op talrijke bezwaren is gestuit. ZON EN MAAN Zonsopgang 2S April 8.20; ondarg. 20.56 Maansopgang 26 April 6.37; onderg. 20.54 Maansopgang 27 April 7.04j onderg. 21.54 Nieuwe maan Zondag 27 April: eerste kwartier Zondag 4 Mei. volle maan Zon dag 11 Mei, laatste kwartier Zondag 18 Mei.

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1