HITLER'S VERJAARDAG IN HET HOOFDKWARTIER De plotselinge dood van Koritzls INI T MAANDAG 21 APRIL 1941 =ferk Dr. Göbbels schetst Adolf Het Duitsche volk in dankbaarheid, vereering en bewondering Rijksminister dr. Göbbels heeft op den vooravond van den verjaardag van den Führer een radiorede gehouden, waarin hij o.a. het volgende zeide: De Dultschers staan nog niet ver genoeg van den tegenwoordigen tijd af om reeds thans dezen tijd in zijn geheele draagwijdte en grootte te kunnen overzien. Doch ongetwijfeld zullen alle komende geslachten de Duitschers van nu erom benijden, dat zij dezen tijd strijdend konden meemaken en het geluk ge had hebben, een grooten politieken hartstocht te bezitten. Het is geen frase, wanneer men zegt, dat datgene, wat het Duitsche volk thans beleeft en waaraan allen naar vermogen medewerken, er niet zou zijn, of er niet zoo zou zijn, wan neer er niet een man als wegwijzer en baan breker aan den voortschrijdenden tijd betee kenis, inhoud en richting gegeven had. De wereld beleeft het grootste wonder, dat er in de geschiedenis bestaat, nl.'dat een genie een nieuwe wereld bouwt. Derhalve betuigt de geheele Duitsche natie den Führer op zijn 52sten verjaardag haar gevoelens van dank baarheid, vereering en bewondering, en brengt zij ook de grootste hoop op en het onwrikbare geloof aan hem en zijn histori sche zending tot uiting. Wanneer het Duitsche volk den dag van morgen met zijn beste mannen aan de strij dende fronten en in het vaderland, in de wapenindustrie, aan de machines of bij het vervullen van de dagelijksche plichten door brengt, zijn deze gevoelens des te inniger en hartelijker. De Duitsche natie huldigt den Führer op zijn verjaardag met de gelofte tot dubbelen ijver bij haar werk De minister herinnerde aan den dag, twee jaar geleden, toen Adolf Hitler zijn 50-sten verjaardag vierde, by w*elke gelegenheid de prachtigste parade werd gehouden, die de Rijkshoofdstad ooit gezien had. Zij heeft met algeheele duidelijkheid bewezen, hoe sterk het Rijk in zes jaren van nationaal-socialisti- schen opbouw geworden is. „Toen hoopten wij nog", zoo zeide dr. Göbbelsl „dat het den Führer zou gelukken den vrede voor ons land en de wereld te bewaren. Wij wisten echter ook dat, wanneer onze vijanden het Rijk op nieuw zouden dwingen tot den strijd voor zijn nationaal bestaan, het Duitsche volk voor de eerste maal in zijn geschiedenis, eensgezind in alle standen, geestelijk, oeconomisch en mili tair voorbereid tot het uiterste, zou aantreden en de wereld een wonder van kracht, manne lijkheid, souvereine politieke en geestelijke superioriteit, militaire kracht en nauwkeurig heid zou beleven Vraagt men zich thans af, zoo ging dr. Göb bels verder, wat dan eigenlijk onze vijanden bij de aan het daglicht tredende krachtsver houdingen bewogen heeft om desondanks aan het Duitsche Rijk den oorlog te verklaren, dan kan men hierop in feite slechts dit ant woorden: Dat zij niet aan het meesleepende geweld van een groote persoonlijkheid en aan de stevigheid van zijn werk geloofden. Zij hebben het niet voor mogelijk gehouden, dat een man het wonder zou hebben gewrocht, zi.in volk uit een diep verval omhoog te heffen Voor de eerste maal is thans Duitschland in dezen oorlog als een hecht aaneengesmeed machtsblok opgetreden om vermetel en su perieur zijn belangen te behartigen. Iedereen weet, waarom het ging en dat aan het einde van dezen oorlog een Duitsche over winning staat. Het Duitsche volk behoeft en wil niet in bijzonderheden weten wat de Führer voornemens is en welken weg naar de overwinning hij op een bepaald oogenblik kiest. Het heeft eenvoudig vertrouwen ln hem. Thans weet iedere Duitsche soldaat, dat Duitschland steeds slechts dan verloor, wan neer het gehoor gaf aan leugenachtige in fluisteringen, dat Duitschland echter altijd triomfeerde, wanneer het van zijn kracht be wust bleef. In het verdere verloop van zijn rede herin nerde de minister aan de uitspraak van Chur chill, dat Engeland zal overwinnen, doch dat hij nog niet weet op welke wijze. Duitschland kan hierop slechts dit antwoord geven: De Führer zal overwinnen en wel hoofdzakelijk omdat hij ook weet hoe hij kan overwinnen. Een oorlogvoerend volk, geleid door een wil en beheerscht door een fanatisme, dat behaalt de overwinning. Een man. die zooiets bereikte en schiep, staat ver verheven boven woorden van lof en grootspraak. Voor hem kan de natie zich slechts in dankbaarheid buigen. Zoo groe ten wij hem dan op den vooravond van zijn veriaardag. zoo besloot dr. Göbbels. De geheele natie vereenigt zich in dezen groet en in de uitdrukking van de diepste en eerbiedigste dankbaarheid jegens hem. Een telegram van ir. Mussert Ir. Mussert, de leider der N.S.B., heeft den Führer ter gelegenheid van zijn verjaardag den volgenden telegrafischen gelukwensch gezonden: de beteekenis van Hitier „Den Führer van het Groot-Duitsche Rijk te Berlijn: Führer, Bij de intrede van uw nieuwe levensjaai zend ik U. mede namens de Nationaal-socia- listische Beweging in Nederland, mijn harte lijke gelukwenschen. Ik hoop, dat de sterkste weermacht aller tijden onder Uw bezielende leiding nog in den loop van dit jaar de belemmeringen zal wegnemen, die den opbouw van het nieuwe Europa in den weg staan en vertrouw, dax het Nederlandsche volk, lotsverbonden met het Duitsche en met de andere Germaansche volkeren, door de kracht der nationaal- ocialitische revolutie aan dezen opbouw deei zal Mussert". ENGELSCHE VLIEGTUIGEN NEERGESCHOTEN Ook in N. Afrika beheerschen de Duitschers het luchtruim In Griekenland heeft het Duitsche lucht- wapen Zondag met veel succes geopereerd. Vijf Britsche gevechtsvliegtuigen van het type Bristol Blenheim zijn neergeschoten. Ook in Noord-Afrika beheerschen de aldaar opereerende formaties van het Duitsche luchtwapen het luchtimim. In het Oosten van Libye schoten Duitsche jagers Zaterdag in luchtgevechten vier Hurricanes zonder eigen verliezen neer. Engelsche troepen in Basra Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Sterke strijdkrachten van het Britsche Em pire zijn, naar Reuter meldt, in Basra aange komen „teneinde de verbindingswegen door Irak open te houden". GELUKWENSCHEN VAN DE MILITAIRE BEVELHEBBERS Naar het D.N.B. verneemt, heeft de Führer zijn verjaardag in zijn hoofdkwartier, in de nabijheid van het operatieterrein op den Balkan gevierd. Terwijl hij met zijn staf bij een was in een restauratiewagen van een specialen trein, die op het oogenblik als hoofdkwartier dienst doet, kwam Drecies te middernacht jils eerste de chef van het opper bevel der weermacht, generaal-veldmaar- schalk Keitel, zijn gelukwenschen aanbieden. In een korte toespraak herinnerde Keitel er aan, dat de mannen, die hier bijeen waren, reeds langer dan drie jaar hadden deelge nomen aan alle triomftochten en veldtochten van den Führer. In het thans afgeloopen levensjaar van den Führer zijn reusachtige successen behaald en in de laatste Aiaeen heeft de Duitsche weermacht onder onmiddellijke leiding van Hitier wederom een tegenstander, die in dienst van Engeland stond, verpletterd. Thans verjaagt de weermacht de vluchtende Engelschen van het Europeesche vasteland. Keitel besloot met de gelofte, dat de weer macht haar Führer op al zijn wegen zege vierend zal volgen. In opgewekte «temming verliep het eerste uur van den dag. Onophoudelijk kwamen per verreschrijver of over de korte golf militaire, politieke en diploma tieke berichten binnen, die in het teeken stonden van de definitieve ineenstorting van het Britsch-Grieksche front, welke zich steeds duidelijker begint af te teeke nen, en van een komende catastrofe voor het Engelsche leger. Inmiddels waren de eerste gelukwenseh- telegrammen binnengekomen. Bijzonder ver blijdend waren de wenschen uit Italië. Even voor middernacht werd een telegram ontvan gen, waarin de Duitsche soldaten, die Larissa hadden ingenomen, den Führer gelukwensch- ten. Tegen half twee nam Hitier afscheid van den staf. Na kennis te hebben genomen van de laatste militaire berichten, trok hij zich terug. Naar uit het hoofdkwartier van den Führer gemeld wordt, begon ook de verjaardag van Hitier, zooals iederen dag in dezen oorlog, met militaire besprekingen, die lot tegen 11 uur duurden. De rijksmaarschalk van het Groot-Duit§che rijk, Hermann Goring, oe opperbevelhebber van de marine, groot-ad miraal Rader en de opperbevelhebber van het leger, generaal-veldmaarschalk Breu- chitsch kwamen vervolgens den Führer feli- citeeren. Om 11.15 uur luisterde de Führer aan de radio naar de redevoering van Rudolf Hess, die de gelukwenschen van het vader land overbracht Om 11.25 uur nam de Führer de gelukwenschen in ontvangst van de opper bevelhebbers der weermachtsonderdeelen en van de chefs van het oppercommando. Ver volgens feliciteerden o.a. de rijksminister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, de rijksleider der S.S., Heinrich Himmler, de chef van de rijkskanselarij, rijksminister dr. Lammers, de rijksperschef, dr. Dietrich en de generaal der artillerie, Jodl. Tegen 1 uur des middags ging de Führer met de heeren van zijn staf aan het werk. GÖRING FELICITEERT NAMENS DE WEERMACHT Rijksmaarschalk Göring heeft den Führer in een radiorede namens de Duitsche weer macht met zijn verjaardag gefeliciteerd. In de groote gevechten van den laatsten tijd. aldus Göring, heeft de Duitsche soldaat be wezen, ook .ditmaal onoverwinnelijk te zijn Drie omstandigheden vooral hebben deze over winningen mogelijk gemaakt: de wapening van de Duitsche weermacht, haar geoefend^ heid en haar leiding. Göring onderstreepte vervolgens het belangrijke aandeel, dat Adolf Hitler in de totstandkoming van deze drie LITTHAUER- MAGENBITTER voor de Duitsche weermacht beslissende fac toren gehad heeft. U gaf voor den grondslag der toekomstige strijdvaardigheid uw kennis uit den wereld oorlog, aldus de rijksmaarschalk, niet uw kennis als veldheer, maar uw kennis als sol daat, als „Gefreiter", die in de voorste ge lederen gestreden en gevochten heeft. Steeds waart gij het die erop wees, dat niets tot stand kan komen aan de groene tafel, maar dat men zich moet voorstellen, wat den soldaat, den kleinen man, vooraan in den strijd, wan neer hij moet aanvallen, beweegt en vervult en wat hij hier noodig heeft om te kunnen overwinnen. Thans weet de geheele wereld, mijn Führer, hoe gij het beste wapen ter wereld gemaakt hebt en ook hoe ge het verstaat dit scherpe zwaard zoo te hanteeren, waar de houw het diepste aankomt Op den dag van heden is het de vurige wensch van de Duitsche sol daten en is het hun gelofte, daar te overwin nen, waar u, mijn Führer, het beveelt, en ik weet dat de vastberadenheid en het vertrou wen, hetwelk ons vervult ons deze grootste van alle overwinningen zullen laten bevechten. Onze gelofte op den dag van heden luidt' „Wij vejslaan den vijand, waar we hem ook ontmoeten". VERLIEZEN VAN DE BRITSCHE KOOPVAARDIJ Van welingelichte zijde wordt het DN.B. gemeld, dat de Duitsche luchtmacht den laatsten tijd bijzonder goede resul taten heeft behaald bij den strijd tegen de Britsche scheepvaart In de week van 11 tot 18 April is in de wateren rondom de Britsche eilanden en in de Middelland- sche Zee door aanvallen van Duitsche ge vechtsvliegtuigen 132.000 ton koopvaardij- scheepsruimte tot zinken gebracht en ten minste 280.000 ton beschadigd. Vijf-en- twintig schepen, die voedsel en grondstof fen naar Engeland brachten of in de Middellandsche Zee voor militaire doel einden gebruikt werden, zijn tot zinken gebracht; 48 schepen werden zoo ernstig beschadigd, dat een deel daarvan geheel verloren geacht kan worden. Aan de Engelsch# Oostkust ten Noorden van de monding van de Theems heeft eer Duitsch gevechtsvliegtuig gisteren bij eer gewapende verkenning een gewapende vijan delijke vrachtboot aangevallen, die door eer bom van zwaar kaliber midscheeps werd ge troffen. Op verlies van het schip kan ge rekend worden. Frankrijk treedt uit den Volkenbond Admiraal Darlan heeft in zijn kwaliteit van minister van buitenlandsche zaken den secre taris-generaal van den Volkenbond medege deeld, dat de Fransche regeering gebruik heeft gemaakt van de haar in artikel 1 par. 3 van het volkenbondshandvest geboden moge lijkheid en besloten uit den Volkenbond te treden. De Fransche regeering behoudt zich voor, aldus D. N. B., later een verklaring af te leggen over haar deelneming aan internationale arbeidsbureau en de met den Volkenbond verbonden technische instel lingen. Zooals men weet bepaalt art 1 van het handvest in par. 3, dat ieder lid na een op zegtermijn van twee jaar uit den bond kan treden. De Matin merkt, naar D.N.B. uit Parys meldt, ironisch op, dat de laatste overleven den van den Volkenbond reeds eenigen tijd geleden in Canada zijn aangekomen en daar den zetel hadden opgemaakt. Daarvoor is een oorlogvoerend land wel de laatste plaats en evenmin is het duidelijk, meent het blad, hoe de door den bond in den steek gelaten Euro peesche leden nog met het Canadeesche kamp in verbinding kunnep treden Het Italioansche weermachts- bericht Een Engelsche kruiser getroffen Het Italiaansche weermachtsbericht no. 317 luidt als volgt: In Zuid-Slavië worden de bewegingen onzer troepen ter voltooiing van de bezetting van het Dalmatijnsche gebied voortgezet. Onder de talrijke krijgsgevangenen, die in handen zijn gevallen van onze snelle colonnes, welke, ko mende uit Albanië, Cetinje en Cattaro hebben bezet, bevonden zich een legercorpscomman dant met zijn generaen staf en nog vijf gene raals. Langs het geheele Grieksche front wordt de opmarsch onzer troepen voortgezet, waarbij geen respijt wordt gelaten aan den vijand, die zich in wanorde terugtrekt, voortdurend aan gevallen door- onze vliegtuigen. Onze vliegtui gen hebben de haveninrichtingen van Astakos gebombardeerd. In het Oosten van de Middellandsche Zee hebben onze luchtformatles verschei dene malen met torpedo's en bommen een krachtig beveiligd vyandelyk konvooi aangevallen. Ondanks den krachtigen luchtafweer en de jachttoestellen van den vijand plaatsten 'onze vliegtuigen met bommen volle treffers op een kruiser en torpedeerden zij twee groote tankbooten, die zonken. In Noord-Afrika gevechten van patrouilles ten Oosten van Solloem. Italiaansche en Duit sche luchtformaties hebben de vijandelijke stellingen in Tobroek gebombardeerd. Een vijandelijk vliegtuig is door onze jagers ge dwongen te landen op ons gebied. In Oost-Afrika hebben vijandelijke troepen, die ten Oosten van Gambela aangevallen en op de vlucht gedreven zijn, aanzienlijke ver liezen geleden. De Italianen verder opgerukt in Albanië De terugtrekkende Grieksche troepen hevig bestookt uit de lucht Het 318e communiqué van het Italiaansche hoofdkwartier luidt: Zaterdag hebben de divisies van het 9e en het 11e leger vrijwel overal de grenzen van het Koninkrijk Albanië bereikt Zij hebben overal den hardnekkigen weerstand van de sterke Grieksche achterhoede gebroken en vele vernielingen op de wegen overwonnen, Talrijke gevangenen en een aanzienlijke hoe veelheid materiaal is in onze handeD geval len Vele af deelingen jagers, bomnienweroers en duikbommenwerpers, in totaal 450 toestel len, hebben het terugtrekkende Grieksche le ger onophoudelijk en krachtig bestookt Troe penconcentraties. barakken en artilleriestel lingen werden getroffen, bruggen en wegen vernield. Honderd auto's beladen met troe pen en materiaal, werden eveneens vernield. Onze vliegtuigen hebben het vliegve'd van Kastika (Janina) in scheervlucht aangeval len. Vijf op den grond staande vliegtuigen geraakten in brand. De vlootbasis Preveza is gebombardeerd. Vliegtuigen van het Duitsche vliegercorps hebben het vliegveld Mikabba en de haven van La Valetta op Malta gebombardeerd: de havenwerken werden getroffen en een groot stoomsrhip beschadigd. Een onzer duikboo- ten heeft in het Oosten der Mid-lellandsche Zee aan vijandelijke torpedobootjager getor pedeerd. Id Noord-Afrika bedrijvigheid van artille rie en patrouilles in de zone van Tobroek Vijandelijke vliegtuigen hebben Bengazi en Tripolis gebombardeerd: er zijn geen slacht offers en de schade is onaanzienmk. Uit Oost-Afrika niets van oeteekenis te DE BRITSCHE HULP AAN GRIEKENLAND In «en red* te Birmingham heeft de minister voor Britsch-Indië, Amery, ver klaard: „Helaas kunnen we maar heel weinig voor Griekenland doen. veel te weinig en niet sooveel als Griekenland verdiend heeft." GENERAAL ALEXANDER MAZARAKIS ZAL EEN NIEUW KABINET VORMEN Reuter heeft in verband met het plotselinge overlijden, in den avond van 18 April, van den Griekschen minister-president Koritzis het volgende bericht verspreid: Naar men thans verneemt, heeft de Griek sche minister-president Koritzis Vrijdagmid dag zelfmoord gepleegd. De oorzaak daarvan is geweest zijn vrees voor de verantwoording. De Montag noemt het bericht van Reuter de eerste bekentenis der Britsche mannen die verantwoordelijk -zijn voor een moord op Koritzis. Er kan geen twijfel meer over be staan, aldus het blad, dat Koritzis geen zelf moord gepleegd heeft. Ongelooflijk naïef heeft hij tegenover de Britsche politiek in Grieken land gestaan. Toen hij echter inzag, dat hem niet alleen leugens verteld waren over de weerstandskracht van Zuyi-Slavië, doch ook over de hulp van Engeland, nam hij het be sluit, Griekenland nog op het laatste oogen blik te redden. Een vlucht van den Griekschen koning, van de regeering en van een deel van het leger naar Egypte, heeft hij van de hand gewezen, omdat hij nog op het laatste oogen blik het Grieksche volk voor de volledige in eenstorting wilde behoeden door te probeeren een wapenstilstand te verkrijgen. Een man, die een dergelijk besluit neemt, pleegt geen zelfmoord, maar blijft op zijn plaats. Omdat hij echter zijn voornemen aan de Engelschen ter kennis bracht, moest hij uit den weg geruimd worden. Volgens een bericht van Radio Ankara uit Athene heeft Kotzias die was aangewezen een nieuwe regeering te vormen den koning het voorstel gedaan, dat het met het oog op den tegenwoordigen toestand beter is, wan neer een militair aan het hoofd van het kabi net staat. Nadat de koning de meening van verschillende personen had gevraagd, ontbood hij den vroegeren minister van buitenlandsche zaken, generaal Alexander Mazrakis. Deze heeft de opdracht tot het vormen van een kabinet aanvaard. Het nieuwe Grieksche kabinet Reuter meldt, dat radio Athene gisteravond de samenstelling van het nieuwe Grieksche kabinet heeft bekend gemaakt. Het voorzit terschap heeft koning George persoonlijk op zich genomen. Vice-admiraal Sakellariu, de chef van den marinestaf, is benoemd tot plaatsvervangend premier en minister van Marine. Onder de overige leden van het kabinet bevinden zich de volgende persoon lijkheden: Oorlog: generaal Panagakos. Luchtvaart: generaal Nicol^iides. Verkeer en spoorwegen: generaal Korzas. Buitenlandsche zaken, financiën en oecono- mische zaken: Zuderos. Binnenlandsche zaken en openbare veilig heid: Maniadakes. Openbare welvaart en pers: Nikoludas. De nieuwe regeering heeft reeds den eed afgelegd en terstond daarop haar eerste ver gadering gehouden. ïmnii b"„deb lil 1 li .in de sü lAMSTE'U: "Vpfk Binnenlandsch Nieuws Het A.N.P. meldt uit Kleef: Een Nederlander had zijn werkplaats zon der verlof verlaten. Bij het overschrijden de Duitsch-Nederlandsche grens in Wijier bij Kranenburg had hij verzet gepleegd tegen een Duitschen ambtenaar in de uitoefening van zijn functie. Het gerecht wees er op, dat iedere buitenlander zich heeft te gedragen volgens de Duitsche bepalingen en veroor deelde den beklaagde wegens onbevoegd op geven van zijn arbeid en verzet tot een ge vangenisstraf van 4 maanden. De Haagsche politie heeft tegen twee groentenhandelaren, namelijk aan den West- Duinweg en in de Vaillantlaan, proces verbaal opgemaakt. In de eerste plaats ver kochten deze zalmen poot-aardappelen, waar van de verkoop aan consumenten is verboden. Bovendien rekenden zij 14 en 16 cent per kg, hetgeen ongeveer het dubbele is van den maximumprijs voor aardappelen. Bij de firma aan den Westduinweg is 7 mud poot- goed in beslag genomen. De winkelier aan de Vaillantlaan betoogde, dat hij noodgedwon gen pootgoed verkocht omdat hij geen ge wone aardappelen had. De politie trof echter in zijn zaak nog 5 mud van deze laatste aardappelen aan. Deze werden in beslag CEVRIC. FIJN. LICHT EN KLEIN. H. en J. VAN SCHUPPEN, Begrafenis P. Moltm nisJ Zaterdagmiddag is onder groote i L, ling het stoffelijke overschot va Jarl P. Moltmaker, in leven oud-lid vi ren. Kamer, oud-lid van den gemeei n Utrecht, oud-voorzitter van den raad der Nederlandsche spoorwe v voorzitter van de Nederlandsche spoor- en tramwegper.?"nei tweede algemeene begraafplaats ter aarde besteld. In de aula sprak eerst de heer K. voorzitter van de Nederlandsche voor spoor- en tramwegpersoneel, den levensloop schetste van den Tienduizenden, aldus spr., hebben gevoelde deernis kennis genomei rha overlijden van Moltmaker. en zij sft begrepen, dat hij een der sterksten is geweest, die de arbeidersbewgii c gekend. De vakbond van de spoor ged menigmaal voor groote moeilijkhi l-«' doch het is Moltmaker gelukt tot i !ch vrijheid te geraken. Zijn heid en kameraadschap - dank zij Moltmaker wist de bond e' 1 invloed te krijgen bij de leiding v B,el wegen, dat er tenslotte goede >en waarden geschapen konden worde; 'cr Namens de directie van Spoorwegen heeft hierna woord gevoerd, die ervai samenwerking tusschen directie raad. waarvan de overledene voc steeds zeer goed is geweest Mot"' altijd de r' N nin 1 he" ran krachti strijder, wien* niets te veel was voor de belangen van het spoor- i personeel. In de eerste jaren na de spoorw 1903 waren de betrekkingen tusschi personeel slecht, doch het is aan dende optreden van Moltmaker te beide partijen tot elkaar kwa belang van beiden streefden n Verder werd het woord gevoerd i ren A. B. de Zeeuw, E. Kupers Tenslotte heeft nog de voorzitterk F dry namens de herstellingsoorden derlandsche vereen iging, de heer woord van afscheid gesproken de groeve werd gedrag milielid dankte voor de belangstel ■Po De melkdistributi J j i 414 jaar krijgi melk per dag. In de perconferentie van Vriji directeur-generaal van de voedsel ir. S. L. Louwes, en in aansluil ook de directeur van het voorlic den voedingsraad, dr.C. den H gedeeld, dat aan kinderen van halve liter melk zou worden ouderen kinderen een kwart liter in overeenstemmi het rijksbureau blad van Vrij da treffen en waarin werd meegedee deren van 414 jaar een halve li krijgen. Vertrouwende op de mede bovengenoemde heeren hebben v van Zaterdag (Voedselproblemen dagen) ons gehouden aan de 12 jaar. Sindsdien is echter geble heer Louwes zich heeft vergist. K v en met 14 jaar hebben recht op e""* melk. Ü|L bit Tapte- en karnem Slechts in beperkte n verkrijgbaar Van bevoegde zijde deelt men dat, ofschoon tapte- en karnemel| f gelaten, d.w.z. niet zooals de sumptiemelk in de distributie f nomen, de melkhandelbedrijven a ook ten aanzien van taptemelk i melk aan een hun toegewezen gebonden zijn. Deze maatregel is noodzakelijk het, 'in verband met de groote ■moeilijkheden, niet mogelijk blijnig het zg. wettelijk aangewezen melkgebied voldoende melk wordt aangevoerd. 7) Brouwershof noodigt hem iin zijn privé-kantoor en beiden nemen plaats. Het bezoek duur lang. Ze spreken gedempt en hun gezichten staan ernstig. Brouwershof is bewegelijk. Hij maakt opgewonden gebaren en schudt energiek zijn hoofd, als voor een stellige ontkenning. De ander blijft volkomen be heerscht, spreekt langzaam en nadrukkelijk, met onbewogen gelaat en kijkt met strakke oogen voortdurend Brouwershof recht in 't gezicht. Hij let op iedere verandering van gelaats uitdrukking, op elke trek van spier of zenuw. Dien middag komt Brouwershof later thuis dan gewoon. „Ik moet morgenochtend bijtijds op reds," zegt hij tot zijn vrouw. „Waarheen?" „Naar Brussel.' „Is dat zoo plotseling opeekomeA?" „Ja, ik kreegik ontving een schrijven, dat de reis nood zakelijk maakt. Misschien blijf ik èenige dagen weg. Ik ga maar vast myn koffer pakken." 's Morgens is hij bijtijds gereed, toch laat hij zich rijden naar het station. Zijn vrouw maakt zich bezorgd. Ze weet, dat hij geheel opgaat in zijn zaken en aan niets anders denkt. Dat zulks groote schade doet aan zijn geestelijk leven, kan ze goed merken. De zakken- handelaar Ebbing is failliet verklaard. Wordt er niet overal verteld dat dit de schuld van haar man is? Maar ze staat er machteloos tegenover. Ze kan niets. Hy luistert niet naar ver maningen. Ze kan alleen voor hem bidden. In den middag ontvangt mevrouw Brouwershof bezoek van een vriend van haar man. „Hij is niet naar Brussel", vertelt deze, „hij heeft mij zijn koffer gegeven, dde staat hier in de hal." „Wat is er dam?" „Uw mam heeft een paar jaar geleden, tijdens den oorlog, een partij rubber verkocht." „Daar heb ik nooit van gehoord." „Hij heeft daar veel geld aan verdiend. Maar de uitvoer van rubber was toen verboden. Toch is het doorgegaan, maar met gebruikmaking van een uitvoerconsent, dat niet heelemaal in orde was." „En wat gebeurt er nu?" „Dat geval moet worden onderzocht en uw man moet de noodige inlichtingen verschaffen." „Duurt dat zoo lang?" „Dat schijnt wel." „Zijn er nog andere bekenden bij betrokken?" „Ja, de boekhouder van meneer Adelsberg is ook in arrest gesteld.* „Oók in arrest gesteld? Dus mijn man is gearresteerd! Door de politie?" Daar heeft hij zich leelijk versproken! Enfin, het hooge woord is er nu eenmaal uit. „Och", vergoelijkt hij, „het is maar heel tijdelijk. Morgen of overmorgen komt hij weer thuis, dan is het vóór-onderzoek ge ëindigd. De rechtszaak, die er op volgt, komt veel later." Overal worden over het opzienbarend geval geanimeerde ge sprekken gevoerd. „Die zullen leelijk tegen de lamp loopen!" zegt een der leden van een huiselijk gezelschap. ,,'t Zal wel schikken. Zulke dingen worden niet zwaar ge straft. Hoe is het indertijd gegaan met dien ambtenaar, die de barones bestolen heeft?" „Die kreeg vier maanden." „En toen hij terug kwam, kreeg hij pensioen." „Worden zulke kerels gepensionneerd? vraagt er een met hoon in zijn stem. „En de reclasseering zorgde voor een baantje ergens in Am sterdam." In de gezinnen der arrestanten is schrik en droefheid. Wat zal er uit dit alles worden? Mevrouw Brouwershof beschouwt het als een oordeel. Haar man leefde de laatste jaren alleen voor stoffelijke dingen. Nu is hij op dien weg tot staan gebracht. In het gezin Cammeraat, waar grootere kinderen ziin, heerscht de diepste verslagenheid. Wat zal hen de toekomst brengen? Gelukkig heeft vader een spaarpotje. Zou hij dat geld verdiend hebben met slechte dingen? Moeder weet op die /raag seen antwoord. Ze verdiept er zich liever niet in. Op dit is ze blij, dat het spaarpotje er is. Maar vader is zelf ook volkomen verslagen en Dat zal haar blijken uit den brief, die ze drie dagen vangen. HOOFDSTUK V. Terugkeer. Cammeraat wordt veroordeeld tot vier maanden g straf en Brouwershof krijgt een jaar. Dat is een schokkende tijding voor mevrouw Bn 3. Sedert het vertrek van haar man is het stil in huis. nu met haar twee dochtertjes en het dienstmeisje. Zal ze nog een jaar in deze positie blijven? Dat do Alle menschen zullen haar aankijken, straatjongens naschreeuwen. Hier vandaan gaan is beter. Ze heeft thuis gevoeld in de villa van de barones. Neen, ze blij: Een famielid komt haar te hulp, bezoekt haar man van bewaring en komt met uitvoerige inlichtingen t(|o! De zaak moet zoo goed mogelijk gaande worden „Dat komt wel weer in orde, zoodra ik terug ben," de arrestant optimistisch. Inkomsten zijn er voldoende. De bankier, met wien hof in rekening staat, bevestigt dat Ift de safe bevi r' solide effecten, die Bfouwershofs eigendom zijn en rente opleveren voor levensonderhoud van hei prachtig. CT/ordt

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2