VRIJDAG 18 APRIL 1941 BEVLOEIING DER DUINEN WERD EEN GROOT SUCCES De waterlevering voor Leiden voor de verre toekomst veilig gesteld De duinen ah natuurlijke reinwaterkelder Het stond er eenige jaren geleden met de Leidsche Duinwatermaatschappij maar somber voor. Reeds vanaf haar oprichting had deze maatschapppij regelmatig met watertekort te kampen, zoodat zij steeds weer verplicht was, teneinde voldoende water te kunnen leveren, haar waterkapitaal d.w.z. het zoogenaamde diepwater, aan te spreken, met het gevolg dat vele bronnen ernstig verzoutten. Het had niet lang meer kunnen duren of de L.D.M. was komen te staan voor een watertekort, dat door geen enkel van de totnogtoe gebruikte middelen aangevuld had kunnen worden. Men mocht dan voor korten tijd de waterwinmogelijk- heden nog kunnen vergrooten, hiermede ver kreeg men zelfs geen voorloopige oplossing van het steeds branderder wordende vraag stuk. Het is aan het initiatief en de voort varendheid van den directeur der L.D.M. ir. P. C. Lindenbergh, te danken, dat er op 't oogenblik geen waterleiding-vraagstuk voor Leiden meer bestaat. Het is opgelost De watervoorziening voor Leiden en om geving is voor de verre toekomst veilig ge steld en het is zelfs niet onmogelijk, dat het verzorgingsgebied van Leiden belangrijk zal worden uitgebreid. De oplossing van het vraagstuk is ge vonden door de toepassing van de duin- bevloeiing, een experiment, dat voor het eerst door Leiden is toegepast en dat met volledig succes is bekroond. Het was op 10 April 1940 dat deze duinbevloeiing in wer king werd gesteld. Zy is dus thans een jaar in bedrijf geweest. De resultaten hebben de verwachtingen verre overtroffen. Zooals wij indertijd reeds hebben uiteen gezet loopt een groot gedeelte van het water, dat door den regen in de duinen komt, naar den polder af en verzamelt zich daar allereerst in een sloot, die op korten afstand langs de voet van de duinen loopt. Uit deze sloot, die dus practisch duinwater bevat wordt het water opgepompt en door een persleiding naar de duinen teruggebracht, waar het in een door de duinen gegraven kanaal loopt om op die manier weer in het zand weg te zakken en door de waterwin- middelen van de L.D.M., althans gedeeltelijk, te worden .opgevangen. Het oppompen van .het water geschiedt uitsluitend wanneer het gehalte goed is. zooals op rege'nrijke dagen. In tijden van droogte zal het zoutgehalte veelal te groot zijn. In het jaar, gedurende hetwelk de duinbevloeiing thans werkt, is in 't geheel ongeveer twee k drie maanden gepompt. In dien tijd is er rond 1 millioen m3 water in de duinen gepompt, dat op snelle wijze in het zand is weggezakt en daardoor zjjn de grondwaterstanden in het bevloeiingsgebied tot 5 m toe gestegen. Daardoor zijn ook in de waterwinmiddelen van de L.D.M., in de kanalen en in de put- tenreeksen, de waterstanden ongekend hoog, hetgeen weer een verhooging in de grondwaterstanden in het geheele duin gebied heeft veroorzaakt. Mede door de nieuwe uitbreidingswerken langs de zeezijde, die medehelpen het boven water te winnen, is voor het eerst in de ge schiedenis van de L.D.M. een dusdanige overvloed van water in de duinen aanwezig, dat, niettegenstaande de wateronttrekking, de grondwaterstanden In de duinen voort durend blijven stijgen, waardoor groote waterreserves worden gevormd, zoodat de diepwateronttrekking nu ook geheel kon worden stopgezet. Toen wij gisteren, onder leiding van ir. Lindenbergh, de bevloeiingsinstallatie en de resultaten daarvan, .in oogenschouw namen, bleek zelfs dat de L.DM.. op 't oogenblik eerder met een teveel dan met een te weinig aan water te kampen had. Men heeft het oppompen moeten stil zetten omdat men anders binnenkort met het water geen raad meer zou weten. Het principe van de bevloeiing rust een voudig hierop, dat men in 1 m3 zand onge veer 1/3 water bergen kan. Met een duin waterleiding is het zoo gesteld, dat men in den regel over het minste water beschikt als men het meeste noodig heeft, d.w.z. in dagen van droogte. Dan leveren de duinen niet genoeg op en het zoutgehalte van ander water wordt te hoog. Door middel van de duinbevloeiing nu bergt men in dagen die daarvoor het meest geschikt zijn .een enorme waterreserve in de duinen op, waarvan men dan later, in droge tijden profijt kan trekken. Een gelukkige omstandigheid dsarbij is, dat door middel van de bevloeiing het water een belangrijke kwaliteitsverbetering onder gaat. De groote vrees bij het toepassen van het experiment van de duinbevloeiing was, dat de kanalen waarin het water gepompt wordt, binnen korteren of langeren tijd verstopt zouden raken, doordat de meegevoerde stof fen zich op den bodem zouden vastzetten en op den duur een voor het water ondoor dringbare laag zouden vormen. Deze vrees is gelukkig geheel ongegrond gebleken. De organische stof, die op den bodem achter blijft, wordt in de dagen, waarin er niet gepompt wordt weer tijdig door de natuur afgebroken, zoodat er van verstopping geen sprake is. De duinbèvloeiing heeft, behalve, dat de watervoorziening er door veilig gesteld wordt, ook nog andere voordeelen. Zooals men weet is aan de voet der duinen een terrein van ongeveer 50 ha afgegraven. Een groote hoeveelheid water stroomt naar dezen grond en naar verder gelegen grond, die doordoor in vruchtbaar teelland wordt ver anderd. Daarmede zijn tevens allerlei kwes ties tusschen de L.D.M. en een aantal land bouwers, die meenden, dat zij door de Maat schappij werden benadeeld, opgelost. De klachten over wateronttrekking zijn ver dwenen. De grond heeft thans water in overvloed. Ook de duinflora ondervindt den gunstigen invloed van de bevloeiing. Op sommige plaatsen komen, evenals in vroeger tijd, weer drassige duinpannen voor en de plan tengroei heeft zich daaraan onmiddellijk aan gepast. Op haar beurt wordt daardoor ook de fauna weer verrijkt. Allerlei vogels, die zeer zeldzaam geworden waren keeren weer terug. De bekende natuurvorscher Jac. P. Thijsse heeft reeds een en andermaal het Katwijksche duinterrein bezocht uit inte resse voor het nipuwe planten- en dierleven, dat zich daar thans ontwikkelt. Zoo heeft dus de nieuwe duinbevloeiing aan alle kanten winst gebracht. De Leidsche bevolking, die enkele jaren geleden telkens moest worden opgewekt om erg zuinig te zijn met het duinwater, zal deze tijding gerust stelling geven. Het is en blijft natuurlijk verkeerd het water te vermorsen, maar voor hygiënische doeleinden kan men er ruim schoots over beschikken. De duinen zitten vol en met een druk op de knop kan ir. Lindenbergh er voor zorgen dat ze vol bleven. Officieels Publicaties DISTRIBUTIE VAN RIJWIELBANDEN. Gedurende de maand April kunnen geen nieuwe aanvraagformulieren voor het ver krijgen van bonnen van rijwielbanden door het Distributiekantoor, Breestraat 119, in be handeling worden genomen. Deze formulieren zullen met ingang van morgen 19 April niet meer worden uitgereikt. Zij zullen met ingang van 1 Mei a.s. weer be schikbaar zijn. Leiden, 18 April 1941. De Burgemeester van Leiden: A, TEPE, Weth., loco-Burgemeester. Leidsche Spaarbank Verslag c 1940. Aan het jaarverslag over 1940 van de Leid sche Spaarbank is het volgende ontleend: De invloed van den onzeker en toestand bleef ook in het begin van het verslagjaar nog dui delijk merkbaar: het bedrijf verliep nochtans vrij rustig, totdat de oorlog uitbrak. De op 10 Mei genomen maatregelen bleken afdoende om het toestroomende publiek op voldoende wijze te kunnen helpen. Aan het einde van het verslagjaar kon gesproken worden van een betrekkelijk normalen toestand, hoewel het bedrag dei- inlagen laag bleef. Ten einde het bedrag der bij de Nederlandsche Bank op genomen gelden te kunnen verminderen werd overgegaan tot verkdop van een gedeelte van het effectenbezit Het te goed der inleggers bedroeg op 1 Ja nuari 1940 8,448.718.21, vermeerdere door: inlagen met 2,496,453.79, rentebijschrijving met 183.576.32, is samen 11,128,748.32. verminderde door terugbetalingen met 4,865,850.06, is f 6,262.898.26; overgebracht naar „Reserve niet opgevraagde posten" 376.76, 31 December 1940 6.262.521.50. Het saldo hypotheken per 31 December 1940 bedraagt 2,840,745. Gedurende het boekjaar werden 57 spaar- busjes afgegeven en 275 teruggebracht. Aan het eind van het boekjaar bedroeg het aantal in bruikleen verstrekte busjes 1221, daarmede werd gespaard 19,908.07. - In het begin van het jaar werd besloten het schoolsperen in te voeren. Op 10 April" werd de eerste automaat geplaatst in de Am bachtsschool te Leiden. De tijdsomstandighe den zijn oorzaak, dat over deze wijze van spa ren weinig is mede te deelen. Bovendien was door verbouwing der school de automaat nog geruimen tijd buiten gebruik gesteld. Chr. Mondaccordeonclub „Kunst en Genot" Geslaagde en gevarieerde avond. De Chr. Mondaccordeonclub „Kunst en Ge not" heeft gisterenavond in het wijkgebouw Levendaal een zeer geslaagde uitvoering even. en G., dat door de tijdsomstandigheden •in langen tijd niets van zich heeft laten hooren. heeft in dezen tijd nog niets aan be langstelling ingeboet. Het wijkgebouw was gisterenavond geheel met belangstellenden gevuld. Ook de nieuwe wijkpredikant, ds. D. J. Vossers gaf dezen avond voor het eerst van zijn belangstelling in. het K. en G.-werk blijk. Na een woord van welkom van den voor zitter, den heer G. Werkhoven waarin deze met een enkel woord gewag maakte van de, nu gelukkig overwonnen moeilijkheden van het K. en G.-clubleven, was het het kranige jeugdige corps, dat in een viertal nummers blijk van zijn kunnen gaf. Directeur Roman, wien geen moeite te zwaar is, leidde, „zijn jongens" met vaste hand. In meer dan één opzicht één nummer werd afgewisseld met zang door het geheele corps weet hij er uit te halen wat er in zit. Een marsch, een potpourri maar ook een wiegelied van Schubert, het werd al met evenveel enthou siasme en toewijding gespeeld. Naast dit verdienstelijk optreden van de Mondaccordeonclub was er goede zang van het K. en G.-Jongenskoor o.l. van den heer Van Leeuwen, declamatie van enkele leden van K. en G. en last not least een kampspel in twee bedrijven: „Wigwam, de vijf avon turiers" ,bij welk spel de heer Roman ook zijn capaciteiten als spelleider aan den dag legde. Al met al een gevarieerde en zeer geslaagde avond. Voor de pauze heeft de penningmeester van K. en G. de heer Van Weeren nog ge wezen op de steeds toenemende belang stelling, welke voor het K. en G.-werk wordt gevonden. Na een woord van dank aan alle donateurs^trices) spoorde hij krachtig aan K. en G. te blijven steunen en hierdoor mede te helpen om de club op nog hooger peil te brengen. Ds. Vossers, die een kort slotwoord sprak, zeide met genoegen kennis te hebben ge maakt met K. en G. Het bestuur wénschte hij geluk met het twaalf-en-half-jarig be staan, dat kort geleden in stilte is herdacht. Dankbaar was spr. ook den heer Roman, die al die jaren zijn krachten aan K. en G. heeft willen geven. Spr. die ook nog even sprak over de paedogogische zijde van het K. en G.-werk, hoopte dat de cluö nog vele jaren mocht bestaan. Tenslotte ging hij in dankgebed voor. UIT DE RAILS. Gistermiddag zijn op het stationsemplace ment twee wagens van de N.Z.H.T.M, uit de rails geloopen. Daarbij werden een vlucht heuvel, 20 meter straat, de trekstellen der wagens en een seinpaal vernield. Het tram verkeer ondervond vertraging. DE NIEUWE ZOMERDIENSTREGELING Bij de a.s. nieuwe Zomerdienstregeling der Ned. Spoorwegen, aanvangende 5 Mei a.s., komt er weinig verandering in den treinenloop RotterdamLeidenAmsterdam wat Leiden be treft. Op de lijn Leiden—Woerden—Utrecht zal een drie uur dienst ingevoerd worden, en zal de laatste trein om 21.05 naar Utrecht vertrek ken, hetgeen een belangrijke verbetering is. daar nu de laatste trein van hier om 18.14 naar Utrecht vertrekt. BURGERLIJKE STAND Geboren: Clara Jacoba, dr. v. M. L. Bos en A. H. den Hertog; Paul Josephus Maria, zn. v. J. F. Diepstraten en C. J. W. de Bie; Johanna Apolonia Cornelia, dr. v. G. C. van Houten en A. Aanhane Overleden: M. du Pon, vr.. 74 j.; M. J E. Aarts, vr., 46 j. Huwelijksaangiften: H. G. Snel, jm 34 j. en C. C. Gaastra, jd. 27 j.; J. J. G B. Seller, jm. 25 j. en A. J. van den Broek, jd. 25 j Alphen a/d Riin UITVOERING Woensdag 23 April geeft het Chr. Jeugo Dameskoor „Hosanna" een uitvoering in heT Nutsgebouw. Medewerking verleenen het dubbelkwar'tet „Euphonia" en de heer L. van Bommel te Zwammerdam. piano Gezien de uitstekende naam van het koor mag een voile zaal ver wacht worden. CHR. GEREF KERK Ds. van Minnen te Huizen heeft voor het beroep naar de Chr. Geref. Kerk alhier bedankt. NU HET VLEESCH SCHRAAL IS De laatste weken komen bij de politie veei aangiften binnen van diefstal van kippen of konijnen. Thans deed P. C. V. weer mededeeling dat an hem twee volwassen konijnen uit een hok nabij zijn woning ontvreemd waren. FIETSENDIEF STOND TERECHT Voor de Haagsche Rechtbank stond terecht v. Z. uit onze gemeente, die ten nadeele in zijn patroon fa. v. d. K. M. een rijwiel had gestolen. Die fiets hing op een zolder van de woning was op zekeren dag verdwenen. De politie kreeg vermoedens tegen v. Z. en deze bekende. De officier wees op het gunstig rapport dat over verdachte werd uitgebracht, maar noemde dit een brutaal stukje. Daarom wera de elsch twee maanden gevangenisstraf. Uit spraak over 14 dagen. VOETBAL A.R.C. I speelt Zaterdag thuis tegen Kat wijk I en A.R.C. 3 op het bijterrein tegen Quick Boys 3 uit Katwijk. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Beatrix Irene, d. van G. de Vries en Ingetje Steventje Quintina A. Vee- nendaal; Jacob, z. van J. Koster en Adriana Buis; Dirk, z. van G. Huisman en Teetje T. Essen; Aagie Petronella, d. van A. C. Koetsier en Lena de Jong; Johannes Cornelis Louis, z. van J. G. Gaillard en Gerdina M. Hardeveld; Mariejan, d. van C. van Eg- mond en Francina Rodenburg; Jannetje, d. ■an R. G. Oppelaar en Dieuwertje van Leeu- ven; Cornelis Hermanus z. van G. C. van Es n Johanna Cornelia Smits; Susanne Elisabeth, Maria, d. van P. Harting en Susanna Klazina Vermeulen. OVERLEDEN: Aagje van Of wegen, 14 maanden; Johannes Gerardus Visser, 27 jr. Alkemade BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Hillegonda Cornelia, dochter an N. P. Heemskerk en M. H. v. d. Poel; Theodorus Hendricus Antonius, zoon van Th. P. l'Ami en E. A. B. v Vianen; Cornelia Cecilia Gertruda, dochter van J. N. Borst en J. v. d. St«r; Leonardus Bavo, zoon van C. J. Uljee en Th. C. v. d. Geest; Cornelia Apolonia Ignatia, dochter van W. J. Rodewjjk en M. C. Volwater; Jannetje Jozina, dochter van W. J. Braber en N. Spaargaren; Wilhelmus Johan nes Cornelis, zoon van P. M. Cozijn en C. M. v. d. Zwet; Wilhelmus Jozef, zoon van H. v. Diemen en A. C. Turk; Johannes Jacobus, zoon van C. M. Olijerhoek en C. H. M. Ver haar. OVERLEDEN: M. K. Touw, 57 jaar, echt- genoote van Ch. G. Castelein; J. v. d. Meij, 78 jaar, weduwnaar van J. B. Schuilenburg; M. Huigsloot, 70 jaar, echtgenoote van G. J. ONDERTROUWD: J. E. Koek, oud 30 jaar en C. A. Volwater, 23 jaar, beiden alhier; Th. W. de Vries, 25 jaar van Utrecht en W. M. Loos, 26 jaar, alhier; J. W. Elstgeest, 28 jaar en C. C. Q. Borst, alhier; J. P. Brugman, 25 jaar en E. A Möllers, oud 22 jaar. GETROUWD: N. Besemer, oud 27 jaar en J. M. Horsman, oud 24 jaar; J. v. Haastrecht, oud 26 jaar en C. A. Ganzevles, oud 26 jaar; A. G. Degenkamp, oud 32 jaar en E. M. v. Ruiten, oud 27 jaar. Hazerswoude GEMEENTERAAD Warnaar. Onder de ingekomen stukken was de mede deeling dat de uitkeering die de gemeente van het Rijk krijgt definitief is vastgesteld op 28.633. Aanvankelijk was deze uitkee ring geraamd op 26,903. Een voorstel van B. en W. tot toetreding tot de gemeenschappelijke regeling vange meenten inzake de behandeling van gemeen telijke personeelsaangelegenheden, kosten 1.50 per 1000 inwoners, werd aangenomen. De L.T.B. heeft het voornemen in deze gemeente een landbouw-huishoudcursus te geven voor meisjes boven de 16 jaar. Twintig meisjes hebben zich hiervoor reeds opgege ven. De L.T.B. vraagt dat de Raad de nood zakelijkheid van het houden van zoo'n cursus uitspreke en dat de gemeente 30 pet. draagt van de kosten. B. en W. stellen dit voor. Aangenomen na eenige bespreking. De leden van de vaste kern der luchtbe scherming worden door het Rijk betaald en door de Geméente aangesteld. Deze men- schen, die los worden aangenomen, moeten natuurlijk niet vallen onder de werking van het Arbeidsovereenkomstenbeskiit met al z'n gevolgen van wachtgeldregeling enz. Daarom stellen B. en W. voor aan art. 1 van dit be sluit toe te voegen een tweede lid: „De arti kelen 5 t.m. 43 van dit besluit zijn niet van toepassing op het personeel van de vaste kern der L.B.D." Aangenomen. De heer Kouwen- hoven vraagt in verband hiermee of deze menschen niet eens kunnen rouleeren. De Burgemeester antwoordt dat de Inspectie dat niet goed keurt. De menschen moeten daar heelemaal inzitten. Aan de orde is vervolgens de wegbelasting. De Burgemeester deelt aan den Raad mede dat hierover in het college van B. en W thans eenstemmigheid heerscht. Hier moeten de grondslagen van de grondbelasting worden vastgehouden. Zou de gemeente andere grond slagen voor het heffen van deze belasting vast gaan stellen, dan zou dit een hopeloo> werk zijn. Ook is het niet mogelijk geen rekening te houden met de waarde van het land en een vaste grondslag per H.A. te hou den. Er is land van 110, van 90 en van 70 per H.A. De onbillijkheid van dit soort belastingen wordt wel sterk gevoeld maar e» is onder de gegeven omstandigneden geen andere Weg. De gemeente moet ten behoeve van wegen enz. 15,278 bijpassen. Getracht moet worden hiervan twee-derde te dekken. Bij het nieuwe voorstel van 1M> pet. op onge bouwd en 4 pet. op gebouwd zal de 'totaal opbrengst zijn 9797.81. De heer Goedhart spijt het dat wethouder van Dam zijn bezwaren heeft opgegeven. Spr. houdt ze nog. Hij ziet een buitengewoon on gunstige verhouding tusschen bouwgrond die altijd rendabel is en weidegrond. De burge meester antwoordt dat het bouwland ook zelf weer zoo sterk varieert. De bezwaren van de boeren teg endeze belasting worden nog eens door wethouder van Dam uiteen gezet. Een timmerman en een metselaar be talen evenals een boer belasting voor ge bouwd Maar de onbillijkheid komt als de boer ook nog belasting moet gaan betalen van z'n bedrijf, z'n land, terwijl een timmerman en een metselaar da niet behoeven te doen. De burgemeester corrigeert dit door op te mer ken dat hetzelfde geldt voor huiseigenaars die moeten leven van hei verhuren. De heer Slootweg merkt op dat iedere belasting wel iets onbillijks zal hebben. Men moet er maar net door getroffen worden. De Raad dient het algemeen belang De indruk is hier wel eens gevestigd dat het belang der onbebouwde gronden hier te hoog werd aangeslagen. Na stemming wordt het voorstel van B. en W. met algemeene stemmen aangenomen. Punt 8 van de agenda betreft een technische wijziging van de verordening waarin bepaald wordt dat in deze gemeente 6 vergunningen ingevolge art 10 der Drankwet kannen wor den verleend, waarvan 3 in het Dorp en 3 in den Rijndijk. In verband met de onzekere tijden waar:n wc leven is het gewenscht dat de politie bewaking wordt uitgebreid, In verband hier mee doet de Burgemeester eenige mededee- lingen. In overleg met den districtscomman dant der maréchaussee schijnt het den Bur gemeester wenschelijk toe dat er aan de Rijndijk een dubbelpost wordt gevestigd. Daartoe zijn echter woningen noodig. Deze oeicn gebouwd worden. De kosten aan de ploitatie hiervan verbonden zijn veel lager dan dat een tweede gemeente-veldwachter don Rijndijk zou moeten worden aange steld. Alvorens nadere plannen uit te werken hadden B en W. graag de instemming van den raad met het principe. De heer Goed hart is geen bewonderaar van dit voorstel. Alles loopt aan den Rijn toch n^g gesmeerd. Wil de maréehaussée renr"- :n dan moet e dat zelf maar be- urgemeester erschilt mr' hen :ig. Bovendien wordt wk aangedrongen op vers' 'ignomen met de stemmen va' eren Scheel Goedhart en van Kam pen ?gen. Nadat nog enkele minder belangrijke pun- n en vragen zijn behandeld sluit de voor zitter de vergadering. MELK- EN CACAOKAARTEN. Naar wij van den plaatselijken distributie- dienst vernemen, komen kinderen, die ge boren zijn in Februari en Maari 1927 alsnog aanmerking, boven de reeds verstrekte melkkaart, voor 1 melkkaart en 1 cacaokaart en kinderen, geboren in Februari en Maart 1937 voor 2 melkkaarten extra boven de reeds verstrekte melkkaarten en cacaokaart. Wie aan den Rijndijk woont dient zich op Woens dag 23 April a.s. tusschen 2 en 3 uur 's mid dags aan het distributiekantoor daartoe w vervoegen. De dorpsbewoners kunnen deze kaarten dan Donderdag daarop volgend tijdens het gewone spreekuur op het Raadhuis ont vangen. COOP. BOERENLEENBANK Jaarvergadering Donderdagavond werd in H.B.G. de jaar vergadering gehouden door de Coöp. Boeren leenbank. De voorzitter, de heer J. W. A. Lefeber, bracht in herinnering de vele moei lijkheden van het afgeloopen jaar en her dacht hen die voor ons Vaderland gevallen zijn. De secretaris, de heer N. Matthijs, bracht het jaarverslag uit Hij memoreerde de moei lijkheden op financieel gebied, welke door een tactvol optreden tot een minimum be perkt bleven. Vervolgens werd door spr. een overzicht gegeven van het verloop der geldelijke za ken. Hieruit nemen wij het volgende over ontvangen spaargelden 1056.717.30, uitbe taald 1340,290.55. Het aantal spaarders liep iets terug. Rekening courant: ontvangen 2541.936.13, uitgegeven 2384,859.15, Cen trale Bank gestort 1603,898.92 en beschikt over 1734.442.58; aan voorschotten werd verstrekt 23,350 en terugbetaald 25,284.50. Het aantal rekening-couranthouders ver meerderde met 14 en bedraagt thans 303. De winst over 1940 bedroeg 211.01. Op de ge bouwen werd afgeschreven een bedrag van 8751.24. De winst werd gevoegd bij de reserve, waarmede deze steeg 246,842.63, voorzeker een mooie ruggesteun in deze tijden. Het aantal leden der bank vermeerderde met 24 en bedraagt thans 376. De balans en verlies- en winstrekening werd vastgesteld. De winst werd bij de reserve gevoegd. De heer B. Berbee werd als lid van den Raad van Toezicht herkozen. De heer J. W. A. Lefeber werd als voor- zitter herkozen. De heer J. P. Segers wenschte de vergadering hiermede geluk. Hij is voor de bank de rechte man op de rechte plaats. ARBEIDSBEMIDDELING BURGERLIJKE STAND GEBORENBastiaan Johannes, zpon van W. Slappendel en C. B. de Vrij; Abraham Paulus, zoon van C. Bos en M. M. Meerburg. ONDERTROUWD: N. de Wit, 27 j. en A. Luiten, 22 jaar; F. vap Zanten, 23 jaar en A. van der Haven, 27 j. Hillegom KATWIJKSCHE DAMCLUB K.D.C. De uitslag der derde ronde voor de prijzen- wedstrijd is als volgt: D. HartkampJ. Schoneveld afgebr. A. A. VooysJ. van Elk 20. W. BöttcherA. van Beelen afgebr. J. HouwerA. Dijkstra 02. De uitslag van de tweede ronde voor den beslissingswedstrijd om den beker tusschen A. Dijkstra en J. Schoneveld is no een span nende kamp remise geworden, zoodat J. Schoneveld beslag op den beker heeft kunnen leggen. EEN SCHADEPOST Bij den hoek v. Egmondstraat schrok het paard van den landbouwer N., dat gespannen was voor een wagen met bussen melk. Door den te korten draai geraakten twee der bussen met melk hun evenwicht kwijt en rolden over de straat De deksels sprongen er af en de melk stroomde weg. Katwijk aan Zee ents Gem. Radio-dist Zaterdag 17 Apri^u^ Programma I. 6.4522.00 Hctbeta gramma; 22.0024.00 Duitsoh T Programma II. 6.45—22.15 Hotiep gramma; 22.1523.00 Hollandse uitsluitend voor Radio Centrale Duitsch programma. Programma's III en IV. 6.15-PSen programma. jels. - [bela c hand verkocht: III cn IV: Stijgerda. 1520 opgemljnd 1521, D. J. Kleen; V: Zuldstr. 5. in bod 275, afgemijnd 315. J. Arnoldus; afgemijnd 140 DOOR EEN RUIT GEVALLEN Gistermorgen waren eenige meisjes op de Pastoorslaan aan het spelen. Door onvoor zichtigheid van een der kinderen werd het 7-jarig dochtertje van v. d. L. met het hoofd door een ruit gedrukt. Het kind moest onder geneeskundige behandeling worden gesteld. Katwijk a/d. Rijn TUINBOUWOVERZICHT Het is nog steedsgeen lenteweer; vooral des nachts- is het koud en er zit dus weinig groei in de jonge groente. Normaal kon e>- al spinazie van den kouden grond aange voerd worden, doch hieraan is momenteel nog niet te denken. En onder het glas gaat het nog maar matig met den groei. Dit heeft ongetwijfeld invloed op den prijs der winter- producten. Met waschpeen ging het den laat- sten tijd al zeer goed en er werd zelfs at boven de 3 per kist van 20 KG betaald. Dit is een mooie prijs en het bewaren wordt hierdoor goed beloond. Er is nog een flink kwantum van. al zit het product by een be perkt aantal tuinders, en gezien dat het nog altijd tot de vrije producten behoort, kan het voor die tuinders nog wel een verrassing brengen. Witlof, wat ook nog een vrij product is, brengt ook een goeden prijs op, n.l. van 12 tot 13.10-pér 100 KG. Schorseneeren staan nog steeds op 17 voor de A. soort wat ook loonend is en een aanmoediging geeft om deze teelt te gaan uitbreiden. Het zelfde zouden we van knolselderij, die In A en B. op 14 per 100 KG staan, kunnen zeggen. Gewis zal ook hiervan de teelt uitge breid worden. Het is onder de tegenwoordige omstandigheden zeer riskant om veel produc ten te telen die direct na het oogsten weg moeten. Daarom zal de teelt van artikelen die opgekuild kunnen worden, dus lang houd baar zijn, zich zeker uitbreiden. In de koolsoorten geen wijziging en de aan voer wordt van minder beteekenis. Uien staan nog op 6 als hoogste noteering in de goede kwaliteit wat wel wat weinig is voor dezen tijd. Kroten in de maat van 10 cm. doorsnee noteerden tot 3.70 per 100 KG. Zoolang het koud weer blijft zal dit artikel nog, wel goed te verkoopen zijn. Breekpeen ongewasschen op 4.50 en gewasschen op 5.50 per 100 KG geeft een loonende op brengst. Met de spruiten is het totaal afge loopen, evenzoo met groene kool Prei is nog niet best van kwaliteit en moet nog wat uit groeien. Dan is de prijs van 8.50 per 100 KG ook voldoende voor de teler. VI: Noordeinde 2. in 1. er boven. W. v Beclen. In Hotel .De Zwaan" hield de K.R.B. haar JaarliJksche vergader.ng. De heer A. Verdoes sprak een open.ngswoord waarin hij zeide, dat thans onder andere omstandigheden wordt ver gaderd, doch dit neemt niet weg, dat wij moeten voortgaan. Spr. hoopte dat de tijd weer zal ko men. dat het K.R.B. leven weer normaal zal kun nen functlonneeren. Enkele gebeurtenissen van het afgeloopen jaar heuben ons pessimistisch ge stemd. Vooral de posten verketren in een deso- laten toestand. Dit zal de vereeniging op groote kosten komen te staan. Met een opwekkend woord om het hoofd „boven water te houden" eindigde de heer Verdoes zijn openingswoord. Mevrouw Wouda las vervolgens de notulen. Enkele ingeko- -■ —-•—waarop enkele md jaar Weinig badgasten plaatsen reeds is t slaagde voor het diplom vond door allerlei omstandigheden slechts mat doorgang, thans heeft dr. Borleffs de leiding v; dezen cursus. De samenwerking met B en W. politie was voortreffelijk. De transportwagens zi; mdposten, door onze Katwijk! Een streng toezicht is hier gewenscht. De heer Nic. Schuitemaker deed mededeeling over den stand der financiën. Ontvangsten 1029.70',i. uit gaven 1054.78',i. nadeelig saldop. 25.09. De voorzitter drong er op aan, om het ledental op te voeren. Bij de bestuurverkiezing waren de heeren Nic. Schuitemaker en A. Parlevliet aftre dend. beiden heeren werden herkezen. De zitter deed vervolgens een oproep punt uitgesteld de leden, het bezetten weinig animo Koudekerk a/d. Rijn KOOKCURSUS Bij voldoende deelname zal in Hotel „de Bruin" alhier, door de kookleerares van de Lichtfabrieken te Leiden op Dinsdag 22 en Woensdag 23 April telkens van 2 tot 4.30 uur n.m. een kookcursus worden gehouden, waar op vooral het zuinig gebruik van gas, alsmede de keuze van het dagelijksch voedsel in dezen tyd, behandeld zullen worden. TER AARDE BESTELD - Donderdagmiddag te ruim twee uur had op de algemeene begraafplaats alhier de ter aardebestelling plaats van het 8-jarig doch tertje van den heer W. van der Bijl, wonende aan den Hoogen Rijndijk, dat op zoo tragische wyze om het leven is gekomen als gevolg van een auto-ongeval op Zaterdagmiddag j.l. op den hoek van de Bruggestraat onder de ge meente Hazerswoude. Buitengewoon groot was de belangstelling. Achter den stoet had den zich aangesloten, het onderwijzend per soneel en leerlingen der Herv. School alhier, waarvan de overledene leerlinge was. Aan de groeve werd allereerst het woord gevoerd door ds. van Binsbergen, Ned. Herv, predikant alhier, die wees op de tegenstel lingen in de natuur, waar thans alles ontluikt, terwijl hier een jeugdig leven is afgesneden Hij wees hierbij op de broosheid en kortheid van het leven en sprak woorden van troost tot de diepbedroefde ouders en familie. Vervolgens voerde nog het woord de heer Bloem, die zijn overleden leerlinge herdacht en woorden tot de familie sprak van hartelijk medeleven. De schoolkinderen zongen aan de groeve een drietal liederen. Aan het einde van deze droeve plechtig heid sprak een familielid namens de ouders woorden van dank voor de groote belangstel ling. Een 8-tal kransen bedekte de baar Vervuld met deernis verliet men daarna den doodenakker. Bur. Stand. Geboren: Nicolaas, z. v. N. van Eostelen en J. van Ommering. Ondertrouwd: N. Q. van Teijlingen, 31 ]-, wonende te Hazerswoude en E. P. van Wet ten, 28 j., alhier. Leimuiden COMMANDO BRANDWEER Aan den heer A. Angenent is op diens ver zoek eervol ontslag verleend als brandweer commandant. Tot commandant van de brand weer is benoemd de heer J. Maarse. ARBEIDERSWONINGEN Door Burgemeester en Wethouders is aan den heer Linthorst te Roelofarendsveen gunning verleend tot het bouwen van viertal arbeiderswoningen. HET WERK VORDERT Het werk aan den nieuwen provincialen weg vordert thans zoo, dat binnenkort een aanvang zal worden gemaakt met het sloopen van de woningen gelegen nabij de Ger. Kerk alhier. Ook de daar aanwezige paardenstal zal worden gesloopt. Noordwijk „NOORDWIJK" VOETBAL Programma van de V.V. „Noordwijk" voor Zaterdag a.s. M.S.V. IINoordwijk IV, Quick Boijs IVNoordwijk V. Voorhout GEMEENTERAAD De gemeenteraad kwam gisterenmiddag in openbare zitting bijeen. Afwezig was de heer H. J. Vester. Bij de ingekomen stukken was een mededeeling van Gedep. Staten dat zij, gelet op de normen, welke zij bij hunne be slissing plegen te volgen geen aanleiding vonden om over te gaan tot t de vergoeding voor de leden voor het bijwonen der raa.' Hierover ontstond eenige oortvloeide dat de heer V. voorstel indiende om volgens ew» meentewet, aan diverse comr tende enkele leden der raad, p toe te kennen. De voorz. achtte lijk om deze zaak in B. en W. n. zoeken en dit voorstel alzoo dit vervolgens nader toeg volgende vergadering aan de o 3ar Aldus werd besloten. usth Een wijziging der kinderbijsL^jj] verband met Luchtbescherm butiedienst, werd goedgekeurd. Hierna werd op diens verbp c heer J. v. d. Berghe eervol on ooa als lid der Commissie tot werii n verzuim. In zijn plaats werd daf de heer J. H. Broersma, hoofd d lie alhier. ïbie Nu volgde een besluit om de d. treffende het ontwerp uitbre ;;nS verlengen tot 17 Juli 1941. Eei ingekomen van het bestuur der :t A school om beschikbaarstelling r O leslokaal; leermiddelen daarvoofle tiekbenoodigdheden. Het gera j hiervoor bedraagt 1043.84. 1 medewerking te verleenen. c Volgde een voorstel tot v^n di extra-hulp aan werkloozen, B- isel tuinders hetgeen de gemeente cjan van ruim 300 komt. Z. h. st. Vastgesteld werd een 9e wijt a meentebegrooting 1940 in vei roe R.-K. Meisjesschool. Een 2* fret gemeentebegrooting 1941 werd ^er steld in verband met een gro fing van nieuw materiaal voorns< lijke luchtbeschermingswezen. B v hoeveelheid van dit materiaal, au d is zeer noodzakelijk. Een bedrag v is hiervoor geraamd. Het gehej leg met de Rijksinspectie, voor ge ming vastgesteld. De heeren S^er v. d. Nouland spraken hun ee over de grootte van het geraamt |gn voorstel werd goedgekeurd. It i Voorschotel' ope UITBREIDING RAADIfrel Door de gestadige uitbreidii£. zaamheden en van personeel tP wordt de kantoorruimte in help5 klein. »n 1 Vandaar dat het college van %ch een oplossing hebben gezocht dL^, en meenen die gevonden te hear de binnenplaats achter het raaf g de strook grond loopende even^aa' breedte van de bodewoning tot 4ou woordige garage van de brandy bouwen. Uit de teekening blijkt dat hetPe van B. en W. is dat de nieuw tei'r toorruimte zal herbergen een kaler spreek- en wachtkamer voor d$n ontvanger alsmede voor den dieii schappelijk hulpbetoon, terwijl f ontvangst van het publiek ri geschonken. De brandweergarage zal worden voor kantoor en bergpli gemeentetuinman, die nu gehuia wachtkamer van het raadhuis. Wat betreft de opberging weermateriaal en de stalling 1 weerauto zullen B. en W. alsn<k tellen bij den raad komen. De kosten zullen, blijken? e den heer Laurentius. architect,!1 beerooting bedragen 30,000. Door deze oplossing wordt, al^hi hun memorie van tcx halve bereikt dat het represents^ het raadhuis, dat zeer in 1 rekomen, zal terug keeren. bo BOOMEN VALLEN TEN f Ter uitvoering van de voorgel zaamheden ter verbreeding van d weg. zullen 166 boomen. alle s| genoemden weg geveld wordaee meentebestuur heeft daartoe riet «temming van den directeur vaiai Koschbeheer onvan-gen. n UITVOERING „LENTE-KLte: Op een der eerste Lente-avonia teren het Chr. kinderzangkoor „Lrs directrice Riek Meyering, in het i Geref. Kerk. alhier een uitvoerit2I vele aanwezigen merkten we o «chermvrouwe van het koor Schimmelnenninck van der Oye.p Ds. J. C. Houtzagers opende dp sprak een kort openineswoord. De avond zelve stond zoo als^ woon zijn op een hoog peil. treft de orde en de rust der kim klank der liederen. Zij werden zuiverheid gezongen. Als sopraan-soliste tusschen de n de zangnummers der kinderen t Catherine Sm ink uit Oegtgeest. De begeleiding was in handen Han Ziehzee. Zoowel de directrice, als sohc hadden bloemen in ontvangst te De avond werd met dankgebe< n C. Houtzagers gesloten. Marktbericht1 LEIDEN. 18 April. Veemarkt, s prijzen waren als volgt: 6 stiere en melkkoeien 300560, 240 va 200—360, 62 pinken 160—270, veren f 100—200, 29 vette kalvere c tere kalveren, 691 weideschapeiz 123 lammeren. 308 mestvarker.s /F biggeh 14—20, 34 bokken en geitL LEIDEN, 18 April. Kaasmark 11 in guldens per 50 kg 23 partijen kaas le soort 4150, 2e soort partijen Leidsche kaas le soort WATERSTANDEN Kèulen Lob'th Nijmegen Geen opgave ontvangen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 6