.JHeutur £riJtsdjf (tfouraitt jnnementsprijs: per 3 maanden 2.47, vermeerderd met I 0.15 incassokosten. Per week 19 ct. Losse nummers 5 ct. Zaterdagnummera met Zondagsblad 7V6 ct Alles bij vooruitbetaling. (fertentieprijzen 24 ct per regeL Ingezonden Mêde- deelingen 40 ct. per regel. Minimum 5 regels Bewijsnummer 5 ct. Bij con tract belangrijke korting. Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Bur. Redactie en Administratie: BREESTRAAT 123. LEIDEN Telefoon 22710 (Na 6 uur 23066). Postbox 20. Postrek. 58931 No. 6405 DONDERDAG 17 APRIL 1941 21e Jaargang ■Erbij betrokken en erbij getrokken vaarin positie gekozen moet wor- niet gemakkelijk voor wie zich ip den achtergrond houdt. Er zijn van enten, waarop men met een bepaalde niets te maken wil hebben en daar- onweerstaanbaar in aanraking [ebracht. Vooral in dagen, die niet itendigheid en rust uitblinken, kan iast degenen, die juist tot dieper be ing voor hooger beginsel geraken, >pmerken, die zich liever verschuilen de vaten van het materialisme, dan [zich willen inlaten met vragen, welke wen omspannen, en met problemen, alle tijden heenreiken. an Cyrene is het typisch voor een man, die van een bepaalde •nis part noch deel heeft en er niet ten nauwste bij betrokken wordt lad hij kennelijk niet gekozen in het Vooi; hetgeen zich te Jeruzalem af-_ had hij blijkbaar geen belangstelling n dag gelegd. Hij leefde dicht bij zijn - en voelde zich rustig en vertrouwd in alle d >ijheid van zijn grond. Naar zulk een can wel eens met heimwee uitzien wie iat i die zjj is 't suit u in het brandend beweeg der wereld- steke ■S het leven van Simon van voor zijn gezin en daarin en daar- ook voor de gemeenschap. Hij be- zijn grond, hij had wellicht een ver dijk aandeel in de productie voor de tgjpmeenschap. Werkelijk, in het bestaan hij j, ezen kalmen landman buiten de muren koortsige stad was veel, dat benydens- geacht mocht worden, pit zsfch is ook hij gesteld voor de keuze. Is d ooit zulk een steen des aanstoots in tegen, peg gelegd? In den meest letterlijken I hier, hij kruisdrager, en nog wel voor 1 zo° reemde. Hij werd gehaald bij dit geval, nee hij niets te maken had, wellicht ook te maken wilde hebben. Anders immers de j lij wel in de stad gebleven en had hij het stem gevoegd in het geschreeuw der ze er |te. Als voorbijganger werd hij erbij hem eken, en het is niet onmogelijk, dat dit ke gebeuren hem heeft geleerd, dat hij ensch toch reeds betrokken was bij den D* van dezen Redder der menschheid. ^^•feon van Cyrene werd, ongeacht zijn >t, voor het feit geplaatst De mogelijk- zijner keuze was zeer beperkt en toch g -uim. Want in de houdiru; van zijn hart toffel alle mogelijkheden besloten. Ook van rordt de keuze gevraagd, wat wij den- i hez ,an den Christus. Hij komt ons tegen in aan 'rediking, in Zijn Woord, ja op elk :oo v ent en op alle plaatsen. Is Hij een steen i. En lanstoots en worden wij aan Hem ge- gevo d? Of nemen wy ons kruis op en volgen lem na? v®r t dagelijksch werk van Simon van ?brac 06 was een zeer nutti® werk. Doch hij leeren beseffen, dat één ding vóór alles vel was' En indien dat heeft leeren de f zal hij zijn bestaan, ook zijn moeizaam ;n e, akten akker, nog nooit zóó mooi hebben ïgenz nden. >ot el ade Nonnen in het leven e tyd, waarin wij leven, is gekenmerkt r een zoeken naar vastheid, door een ^ren naar een fundament onder den gang dingen. Wat is, vraagt men, de zin van 2^ bestaan, het doel van hetgeen is? Veel,, d< rop men bouwde, wankelde en vieL De taalt nschap deed gigantische ontdekkingen en )pa g»de nimmer vermoede terreinen. Nieuwe •'°ej elijkheden boden zich in tal van schakee- jen. Maar het geluk, het echt diepe geluk, ulling van het leven, het antwoord op de g naar den zin van het bestaan, dat al- 153.1 ïeeft ook de wetenschap niet kunnen ge- Denken wij hier niet aan het schier doos moe makende „Alles is ydelheid den Prediker? li een wonder was het, dat de periode van En intellectualisme voorbijging en dat andere 1 rden gingen rijzen naast het bezit van lis en wetenschap. Eenerzijds kwam nu voren een schrijnende vorm van scepti- e, dat in den twijfel de eenige waarheid dat alle grenzen wilde verbreken en het nlooze aanbeval als het bezit, dat alleen beteekenis had. Anderzijds openbaarde een streven van den mensch om in min n neer wijsgeerige wijsheid met zichzelf in reine te komen in een stel overwogen as 1 regels. Hierin komt een behoefte aan deri iwicht uit, aan bevrediging van den drang j5 r een redelijke bestaansmogelijkheid te- Z den van zijn omgeving. Maar de. eeuwig- blijft toegesloten, lke drang naar een stel van leefregels, der welke men het leven spoedig niet meer denken, doch die een dieperen zin mis- is een vorm van ethicisme, dat zich, juist n 4dat het 200 geheel menschelijk schijnt, in loop der eeuw in onderscheidene gestalte "sïft geopenbaard. Doch de Prediker wist der om, dat alles, elk leven, hoe volgens els ingedeeld, hoe keurig en netjes op het ydelheid is buiten God om. En Abraham, zei vanuit dit ethicisme uit den mond van imeleeh een lesje kreeg, dat alleszins ter k :e leek. moest niettemin zuchten, dat alleen vreeze Gods aan die plaats niet was. hderdaad, het ethicisme, elke ethiek, elk leefregels, dat losgemaakt is van het ^of, is uiteindelijk weinig minder zinloos 72 i het normlooze scepticisme, dat de ban- 44fn verbreekt. Een christelijke ethiek kan 5T volstaan met een mogelijk uitvoerige lijst van verboden, maar moet gaan van het levendmakend geloof, dat al- 25. en zin aan het bestaan kan geven. *®'De eerste vraag is niet, hoe men met zich- lf of met zijn omgeving in het reine komt, hoe de harmonie hersteld wordt met eeuwigen God. En vanuit die herstelde e* honie is eerst recht het leven in heel de leidenheid van gegeven gèmeenschap- mogelijk. ft oi c Nog slechts een guerilla in Zuid-Slavië Het tweede Zuidslavische leger capituleert Serajewo door de Duitschers bexet Bij den Olympus strijd met wijkende Britten en Grieken Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte gisteren bekend: De overblijfselen van hei Servische leger gaan de ontbinding tegemoet. Duit sche gemotoriseerde troepen drongen tol Serajewo op en bezetten de stad. Duizen den Serviërs legden de wapens neer, het aantal gevangenen en de buit nemen met het uur toe. Het luchtwapen bombardeerde de spoor- wegwerken en militaire steunpunten in het Zuiden van de Herzegowina, alsmede een vlootsteunipunt aan de Adriatische Zee. Duik bommenwerpers plaatsten voor de Dalmati- sche kust treffers op een groot gewapend vrachtschip, dat na den aanval met slagzij bleef liggen. Een ander groot koopvaardij schip werd bij het eiland Brazza zwaar be schadigd en een vlieglboot door mitrailleur- vuur vernield. In Griekenland hebben snelle troepen met de teruggaande Britsche en Grieksche forma ties door scherpe achtervolging aan den voet van den Olympus en de bergen ten Westen hiervan strijd geleverd. Aan het Grieksche front brachten formaties duikbommenwerpers den ten Zuiden van Servia wijkenden vijand zware verliezen toe. In luchtgevechten werden drie Britsche vlieg tuigen omlaag en op Grieksche vliegvelden 17 vijandelijke vliegtuigen in brand geschoten. In de haven van den Piraeus werden opnieuw negen groote schepen door bommen zwaar beschadigd. In Noord-Afrika werd een door oorloogs- schepen ondersteunde aanval van Britsche pantserstrijdkrachten op Solloem afgeslagen. In den afgeloopen'nacht vielen sterke for maties gevechtsvliegers de belangrijke Brit sche ravitailleeringshaven en scheepsbouw- stad Belfast in Noord-Ierland aan. Reeds de eerste aanvalsgolven plaatsten treffers in het havengebied en op de wapenfabrieken der stad. Talrijke brisant- en brandbommen deden op de Harland- en Wolffwerven uitgebreide branden ontstaan. Tegelijkertijd vielen andere formaties gevechtsvliegtuigen voor den oorlog belangrijke doelen, vooral havensteden aan de Engelsche Oost- en Zuidkust doeltref fend aan. Bij pogingen om overdag naar de bezette gebieden te vliegen en door eigen acties van jachtvliegtuigen tegen de Britsche Zu-ï- kust verloor de vijand Dinsdag in lucht gevechten zes jachtvliegtuigen en een ge vechtsvliegtuig. Eigen verliezen deden zicb hierbij niet voor. In den nacht van Dinsdag op Woensdag heeft de vijand alleen storingsaanvallen ondernomen op het Noord-Duitsche kust gebied. Door neergeworpen bommen ontstond slechts geringe schade. De marine-artillerie schoot een vijandelijk vliegtuig neer. In de periode van 11 tot 15 April verloor de vijand 135 vliegtuigen en vier versperrings ballons. Hiervan werden 24 vliegtuigen in luchtgevechten, 11 door de luchtdoelartillerie, drie door de marine neergeschoten; 97 op den grond staande vliegtuigen werden ver nield. In dezelfde periode gingen 32 eigen vliegtuigen verloren. Luitenant Schutters van een regiment bergjagers heeft zich bijzonder onderscheiden door het feit, dat hij met een zwakke ver kenningspatrouille diep in de vijandelijke stelling binnendrong, een vijandelijke divisie commandant en verscheidene officieren ge vangen nam en zonder verliezen terug keerde. Onzekerheid over het verblijf van de Zuidslavische regeering Het opperbevel van de Duilsche weer macht deelde gisteravond mede: „Het tweede Zuid-Slavische leger te Serajewo heeft gecapituleerd en de wapens neergelegd." Reuter meldt, dat volgens een te Lon den ontvangen inlichting, de toestand in Zuid-Slavië slecht is. Het gesloten ver zet heelt opgehouden en de krijgsver richtingen hebben den vorm van een guerilla aangenomen. De toestand in Zuid-Slavië kan niet meer al te optimis tisch beoordeeld worden. Er bestaat geen hecht aaneengesloten Zuid-Slavisch bevel meer. (D.N.B.) Het D.N.B. meldt uit Berlijn dat de be richten over capitulatie van deelen van het verslagen Servische leger met het uur toenemen. Zes Servische divisies werden door deelen van twee Duitsche divisies „opgerold" en acht generaals, vele offi cieren en 50.000 man krijgsgevangen ge- Bij de laatste gevechten tegen de resten van het Servische leger heeft een Duitsche legergroep 75 vliegtuigen, 45 stukken geschut, °0 mijnwerpers, 50 machinegeweren en dui zenden geweren buitgemaakt.. Dagelijks neemt de buit in omvang toe, die 28 are ZON EN MAAN Zonsopgang 18 April 6.37; onderg. 20.43 Maansopgang 18 April 3.02; onderg. 12.17 Maansopg. 19 April 3.41; onderg. 13.24 Laatste kwartier Vrijdag 18 April; nieuwe maan Zondag 27 April, eerste kyvartier Zondag 4 Mei. de Duitsche troepen in Servië binnenhalen. De vluchtende vijand heeft overal langs de terugtochtswegen onoverzienbare hoeveel heden oorlogsmateriaal achtergelaten. Pant serwagens, motorfietsen, auto's, tractors, mu nitiewagens, met paarden bespannen voertui gen zijn bij duizenden tegelijk buitgemaakt. Op verscheidene plaatsen zijn uitrustings stukken van allerlei soort in Duitsche handen gevallen, b.v. uniformen, geweren, infanterie- en artilleriemunitie. Ook paarden en muil dieren zijn buitgemaakt Een aanzienlijk ge deelte van het oorlogsmateriaal en de uit rustingsstukken bevindt zich nog in goeden bruikbaren staat De zelfstandigheid van Kroatië De grensregeling in Stiermarken Het A.N.P. meldt uit Berlijn: Van welingelichte zijde wordt gemeld: De afbakening der bestuurgebieden in Beneden- Stiermarken is nog niet gelijk te stellen mee een politieke grensregeling. Dit antwoord werd gisteren 'in de Wilhelmstrasse op een desbetreffende vraag gegeven. Telegram van Tiso aan Pawelitsj Naar het D.N.B. uit Pressburg meldt heeft de president der Slowaaksche republiek, dr Tiso, ter gelegenheid van de erkenning der Kroatische onafhankelijkheid door Slowakije aan het Kroatische staatshoofd, dr. Pawelitsj. het volgende telegram gezonden: „Onzt vreugde over de uiteindelijke overwinning van den Kroatischen vrijheidsstrijd is gelijk aan die, welke wij zelf twee jaar geleden ge voelden. Ik verzoek Uwe Excellentie, mijn oprechte gelukwenschen voor uw persoon, alsook mijn beste wenschen voor het Kroa tische volk, dat met de Slowaken in zoo nauwe vriendschap 'staat, te willen aanvaar den." Generaal Simowitsj zou in Athene zijn Het Giornaie a"Italia meldt uit Boeda pest, dat generaal Simowitsj, de Zuid slavische minister-president, zich op het oogenblik in Athene bevindt en voor- i is naar Moskou door te -eizen. Betrouwbare Duitsche kringen, aldus Uni ted Press uit Berlijn verklaarden dat ver schillende lagere Zuid-Slavische autoriteiten een plaatselijke capitulatie aangeboden heb ben. Het is aan twijfel onderhevig of een oppercommando van het leger en een Zuid- Slavische regeering, welke om een wapen stilstand verzocht zouden hebben, nog wel zouden bestaan. Van dezelfde zijde werd ver klaard dat de in Griekenland staande Brit sche troepen thans strijd hebben geleverd. Wat de situatie in Zuid-Slavië betreft heeft de militaire situatie thans een punt bereikt, waarop een wapenstilstand nauwelijks nog verschil kan maken. De innerlijke samenhang van de Servische regeering is blijkbaar in eengestort. Theoretisch bestaat nog een ge meenscha ppelyk oppercommando van het leger, doch practisch wijst daar geen enkel teeken meer op. Men weet niet eens of de Zuid-Slavische regeer ing nog geheel by een is en waar de huidige hoofdstad van'het land is Volgens enkele berichten, die echter nog niet bevestigd zijn, heeft men minister-presi dent Simowitsj van zijn post ontheven en door een anderen generaal vervangen. Over de verblijfplaats van koning Peter is niets be kend. De Hongaarsche militaire actie De Hongaarsche generale staf deelde gister middag het volgende mede: Onze troepen hebben vandaag in deii loop van den dag het Zuidwestelijke deel van Trans-Danubie tot aan de Kroatische grens bezet. De zuivering van het gebied tusschen Donau en Theiss van Tsjetnik-benden als mede het binnenbrengen van krijgsgevange nen gaat voort. Volgens totdusver ontvangen opgaven be draagt het aantal gevangenen ongeveer 15,000. Dit getal stijgt voortdurend. De buit omvat ongeveer honderd stukken geschut en ander waardevol oorlogsmateriaal. Weekstaat Nederlandsche Bank Bankbiljettencirculatie op nieuw hoogterecord De weekstaat van de Nederlandsche Bank geeft ditmaal een teruggang te zien van het rechtstreeks bij de Bank geplaatste schatkist papier met 17 millioen, zoodat thans in totaal voor 184 millioen bij de Bank is ondergebracht tegen vorige week 201 mil lioen. In verband met deze mutatie is de post Binnenlandsohe Wissels gedaald van 209.6 tot 192.6 millioen. De goudvoorraad bleef ongewijzigd, de beleeningen liepen een kleinigheid terug, n.l. van 198.8 tot 197.6 millioen.. Daarentegen is de post Diverse Rekeningen weer belang rijk gestegen, n.l. tot een bedrag van 244.7 millioen, hetgeen 14M millioen meer is dan verleden week. Vorig jaar om dezen tijd was deze post nog slechts 2IJS millioen groot. De biljettencirculatie heeft na een verdere vermeerdering met ruim 8% milioen een nieuwe recordhoogte bereikt en aldus voor de eerste maal een bedrag van 1600 millioen overschreden. De rekening-courant saldi van anderen zijn gedaald met 1214 millioen tot 153.5 millioen. Het besohikbaar metaal saldo is met een stijging van ruim 1!^ mil lioen thans op een bedrag van 389.9 millioen gekomen. Voornaamste cijfers: 15 April 7 April Binnenlandsche wissels 192.685,711 209.684.794 Papier op het buitenland 22.907.385 22.907.385 Beleeningen 197.686.547 196,835.065 Waarvan aan Ned.-Indië 57,977.150 57.977.150 Voorschotten aan het rijK.15.000,000 15.000,000 Gouden munt en-materiaal 1.071.771.445 1.071.728,123 Zilveren munt enz 17,536.550 17.600.566 Totaal munt en -materiaal 1,089.307,995 1,089,328.696 Bankbiljetten in omloop 1,600,824.890 1,592,510.550 Bankassignatiën in omloop 32.438 113,730 Rek.-cour. saldi van het rijk Rek.-cour. saldi v. anderen 153,503,093 166.752.317 Totaal rek. cour. saldi 153.503.093 165.752.317 Besohikbaar metaalsaldo 389.967,769 388,401,211 Schatkistpap. bü de bank 184.000.000 201.000,000 MET CARBID GESPEELD Eenige kinderen, die bij de sluisput aan de Voorst te Vollenhove aan het spelen waren, hadden daar een bus gevonden waarin zich nog wat carbid bevond. Zij deden er water bij en staken vervolgens het ontsnappende gas aan. Het gevolg was, dat de bus uit elkaar sprong en dat het zoontje van den heer Rien- meyer een stuk van de bus tegen het hoofd kreeg. Het kind werd ernstig gewond en moest naar het ziekenhuis te Zwolle worden gebracht Waarschijnlijk zal het kind een oog moeten Er heerscht nood in vele gezinnen Gegevens uit officieele rapporten van de regeering van vóór 10 Mei 1940 De Winterhulp Nederland schrijft ons: Nu de W.H.N. het einde van haar eerste zoo bewogen werkperiode tegemoet ziet, wil zij het Nederlandsche volk in lichten omtrent de door haar opgedane ervaringen betreffende den nood, die in Nederland wordt geleden. Is er nood in Nederland, ja of neen? Hierop geven de ervaringen van de W.H.N. een duidelijk antwoord: Ja, er heerscht een nood, die onduldbaar moet worden geacht. De volgende gegevens mogen dit antwoord verduidelijken. Zou de W.H.N. haar eigen ervaringen zon der meer mededeelen. dan zou een belang rijk deel van het Nederlandsche publiek arg waan koesteren, omdat het nu eenmaal tot nu toe getoond heeft niet ten volle van hei goede doel van de W.H.N. overtuigd te zijn geweest. Daarom veroorloven wij ons onze ervaringen te toonen door middel van de ge gevens, gepubliceerd in officieele rapporten van de Nederlandsche regeering van voor den lOden Mei 1940. Onze ervaringen liggen vaak ruimer, in vele gevallen helaas ook dieper, maar desondanks willen wij ons be perken tot het onderstrepen van de berich ten, die de Nederlandsche regeering zelf omtrent noodtoestanden in Nederland heefi gepubliceerd. Wanneer wij allereerst eens overzien op welk levenspeil de bevolking van Nederland zich bevindt, dan krijgen wij een aardige voorstelling door de gegevens over de inkom stenbelasting. De volgende cyfers, dit zij na drukkelijk vastgesteld, betreffen alleen die genen, die belasting betalen, dus een In komen hebben van 800 of meer. De meesten van deze belastingbetalers onderhouden uit ditzelfde inkomen een gezin, terwijl degenen met een inkomen van beneden 800, dus dit is een maandverdienste van minder dan 68, hieronder niet vallen. Eveneens zijn hierin niet begrepen de ondersteunde werkloozen. die immers geen belasting behoeven te beta len en andere categorieën armlastigen. In dezelfde perioden als waarover onderstaande inkomstencijfers gelden, nl. van 1 Mei 1937 tot 30 April 1938, waren gemiddeld 362,124 ondersteunde werkloozen en bij werkverrui mingen geplaatste werkloozen Ingeschreven. Inkomstenbelastingjaar 1 Mei 1938 tot 30 April 1939. Inkomens voor kinderaftrek. 47.18 pet. of 643.649 personen verdienen van 800 tot 1400; 27.07 pet. of 369 295 personen verdienen van 1000 tot f 2000, d.i. tezamen 74.25 pet. of 1.012 944 personen met minder dan 2000; 13.46 pet. of 183.599 personen verdienen van 2000 tot 3000, dus 87.71 pet. of 1.196.543 personen verdienen 3000 of meer. Hieruit leeren wij, dat bijna de helft van de belastingbetalers met de van hen afhanke lijke personen moet leven van een inkomen van tusschen de 800 en 1400, ruim 27 pet. moet leven van 1040 tot 2000. Wannew men deze beide groepen samenvoegt, ziet men. dat 75 pet. van de Nederlandsche belasting betalers een inkomen van minder dan 2000 heeft Bijna 14 pet. verdient dan nog eens van 2000 tot 3000. zoodat 88 pet minder dan f 3000 en ruim 12 pet. ineer dan 3000 verdient. Met deze getallen voor oogen willen wij nu de volgende gegevens nauwkeurig aanschou wen. Een officieel onderzoek naar de gezins uitgaven van personen die minder dan 1400 verdienen, toont aan dat deze gezinnen in doorsnee op de volgende wijze hun gelden besteden: voeding 491, huishuur 180, woning 127. klecding en schoeisel 87, belasting 16, ontspanning 19. ontwikkeling 16, diversen 187. De gemiddelde gezinsgrootte is 4.93, dus bijna 5 personen. Van deze bedragen moeten dus 5 personen leven. Wanneer men alleen het bedrag neemt, dat per gezinslid aan voeding wordt besteed, dën is dit 99.50 per jaar en dus per dag 0.27 per gezinslid. Het gemid delde tekort per week bij deze gezinnen is 54 cent. In dezelfde perioden, waarin de onderzoe kingen plaats'vonden, liggen de kosten van een minimum voeding per dag iets daar boven, zoodat over een jaar gerekend, moet worden gesproken van een voeding, die bene den het minimum ligt. De gezinnen van werkloozen Wanneer men nu bedenkt, dat de werk loozen in Nederland, voor zoover zy ge zinnen hebben, binnen deze zelfde inkom stenklasse vallen en men de volgende uiteenzetting uit een officieel rapport om trent den voedingstoestand van werklo zengezinnen leest, dan kan ieder de eenige juiste en voor de hand liggende conclusie trekken, namelijk," dat in de gezinnen van werkloozen de toestand nog slechter is. Over het door den minister van sociale zaken in de vergadering van de Tweede Kamer van 5 Maart 1936 toegezegde onder zoek by gezinnen van werkloozen meldt het uitgebrachte rapport: 700 gezinnen van werkloozen uit het ge- heele land, in allerlei omstandigheden leven de, zijn onderzocht gedurende alle seizoenen. De samenvatting van de 700 gezinnen is zoo danig, dat de commissie van onderzoek den minister kan verzekeren, dat zij den geheelen stand van onze werkloozen vertegenwoordi gen. De kostwinners van deze gezinnen zijn nagenoeg geheel op steun of werkverschaffing aangewezen en beschikken niet over gezins inkomsten. Zij moeten de laatste twee jaar werkloos zijn geweest en op hetoogenblik aaneengesloten voor tenminste 6 maanden. De gezinnen staan als ordelijk en net bekend. De gemiddelde grootte van de gezinnen bedraagt ten naastebij 6 personen, man, vrouw en 4 kinderen. Omtrent het budgetonderzoek komt men tot de conclusie, dat de kosten van voe ding over het geheele land practisch gelijk zijn. Voor de 9 steuntarief-klassen wijzen de bud getten, behalve voor de tweede klasse, alle een nadeelig saldo aan, dat van de tweede tot de negende klasse geleidelijk toeneemt. Bovendien moet worden aangenomen, dat een groot deel van de ondersteunden schulden bij leveranciers hebben gemaakt. Bezuinigingen Vergelijking van de budgetten van gezinnen van werkloozen met die van werkenden (met een inkomen van 1400 of minder per jaar) toont aan, in welke mate het gezin van den werklooze zich bezuinigingen oplegt: 6 pet. aan huishuur, 7 pet. aan vuur en licht, 25 pet. aan voeding, 47 pet. aan kleeding en wasch, 52 pet. aan verzekeringen en 58 pet. aan ove rige uitgaven. De uitgaven van de werkloozen beperken zich noodgedwongen tot die, welke voor een minimaal levensonderhoud noodza kelijk zijn. Verzekeringen (ziekenfondsen, begrafenisfonds, etc.) nemen met de veri dering van de steunnormen af. Dit kan niet worden toegeschreven aan lagere tarieven voor verzekering en ook niet aan gezinsgroot te, doch aan de nijpende armoede, die de ge- steunden van de lagere tariefklasse kenmerk:t noodgedwongen laten zij na verzekeringen af te sluiten of zelfs aan te houden, die toch wel van primair belang zijn te achten. Het gemiddelde nadeelige saldo bedraagt voor alles klassen 58 cent per week. De budgettekorten loopèn op tot 15,1 pet. Kleinste gemiddelde ts 3,1 pet. bij gezinnen met 3 personen, hoogste gemiddelde tekort is 11,5 pet. bij gezinnen met 10 personen. Er i; dus mindere welvaart bij gezinnen met veel kinderen. Op voeding bezuinigt men in de eerste instantie op dualiteit en eerst in de tweede instantie op quantiteit. Bezuiniging op kleeding c-i wasoh met 47 pet. is niet mogelijk zonder de aanvulling van de kleerenkast te verwaar- loozen. Een bekend feit mag worden geacht, dat bij langdurige werkloosheid een onver mydelijk tekort aan kleeding, schoeisel dekking ontstaat. De werkloozen beperken zich noodgedwongen tot de uitgaven, die voor een minimaal levensonderhoud noodzakelijk zijn. Aan de meer normale kosten van levens onderhoud komt de werklooze niet toe. Tij dens de werkloosheid gaat huisraad en klee ding door niet-aanvulling achteruit. Ook de inkomens beneden 1400 van de werkenden zijn onvoldoende, daar zij een gemiddeld te kort per week van 54 cent hebben. Vergelijking van de budgetten met lage en hooge voedingscijfers maakt het aannemelijk, dat hierbij ook begrippen van moraal en fatsoen een rol spelen. De gezinnen met lage voedingscijfers verkiezen veelal honger 1^- den boven schulden maken, gezinnen met hooge voedingscijfers maken veelal alles on dergeschikt aan een ruime voeding. De grootte van het gezin Vergelijking van den budgetairen toestand van groote en kleine gezinnen doet zien, dat de grootere gezinnen zich nog wel de nood zakelijke voeding, kunnen verschaffen en ook de meest noodzakelijke uitgaven aan kleeding besteden op dezelfde wijze als de kleinere gezinnen, maar dat de eerstgenoemden zich een verder gaande versobering in alle andere uitgaven moeten getroosten en bovendien in grootere schuld geraken. De uitgaven voor voeding t.o.v. het ge heele budget bedragen 40 pét. bij kleine gezinnen en tot 60 pet. bij de groote gezinnen, met een gemiddelde van 51,7 pet. voor alle gezinnen tezamen. Dit zijn zeer hooge per centages. Bij werkende arbeidersgezinnen in Amsterdam bedraagt dit niet meer dan 35 pet. Al bestaat over het algemeen de mogelijk heid, dat, dank zij de voor de werkloozen gedistribueerde levensmiddelen, de voeding van de werkloozen voldoende is, toch is in 24 pet. van de gezinnen de voeding krap of matig te noertien, (het overeenkomstige cijfer bij de werkenden bedraagt 6 pot.) De Ca. Fe, eiwit- en vitamine A- voorziening blijft bij resp. 31, 26, 20 en 10 pet. van de gezinnen beneden de door de commissie* gestelde nor- Op het platteland Wat betreft het platteland, speciaal de kleine boerenbedrijven diene het volgende: Duidelyk kan men vaststellen, dat men behalve in de kleistreken in het noorden en westen van ons land, op de zand, en veen gronden in oost- en zuid-Nederland om en onder het minimum leeft. De vrouw op het kleine boerenbedrijf heeft een dubbele taak, in het bedrijf en in gezin. De geringe middelen voeren ondanks hard werken en soberheid tot schulden. De beschikbare woonruimte is veelal te klein. Vloeren, drempels, raamkozijnen, daken, maar ook muren toonen ernstige gebreken en de woningen zijn bijna onbewoonbaar. Ondervoeding werd bij kinderen ui' groote behoeftige gezinnen geconstateerd. Bovendien kunnen door gebrek aan middelen meestal geen voorzieningen worden getroffen tegen ziekte, overlijden, invaliditeit, ouderdom en dergelijke gevallen. Warm ondergoed ontbreekt vaak. Boven dien is de slijtage groot. Zakjes voor ver pakking van meel, rijst en kippenvoer worden vrij algemeen gebruikt voor het maken van onaerkleertjes. Bij de kinderen moet vaak 's avonds de kleeding worden gewasschen, opdat zij den volgenden dag in schoone kleeren naar school kunnen gaan. Vaak worden zij uit kerk of school ge houden wegens te groote slijtage van kleeding en schoeisel Men verzuimt naar een zuigelingen-consultatiebureau te daar men zich schaamt voor de kleertjes de baby. Afgedragen kleeding wordt vaak als ondergoed gebruikt. Niet ieder kind kan steeds worden verschoond. De toestand ten aanzien van schoeisel ii gelijk aan die van onderkleed ing. De toestand van de bedden is vaak aller bedroevendst. Bij gebrek aan behoorlyke matrassen en dekens, slapen ouders en kinderen vaak op stroo, bedekt met lompen en met van oude zakken gemaakte dekens. Ziedaar een beeld van den toestand hi;. te lande, zooals die voor den tienden Mei wao. CHR. S.O.S. Ter heden te Utrecht gehouden jaarver gadering van de Verg. ter bevordering van Chr. onderwijs aan schipperskinderen heeft de heer A. Brakel van Rotterdam behan deld een door de heeren Richter en W a n s i n k (de laatste is bestuurslid der Ver- eeniging) uitgegeven onderwijsmethode. Ter toelichting diene het volgende: Tot Chr. S.O.S. behooren alle Chr. scho len, die onderwijs geven aan schipperskinde ren. Die scholen bestaan uit 2 soorten: le. die, welke continu-onderwijs geven, d.i. aan kinderen, welke 'aan den wal in de kost zijn, en 2e. die, welke bezocht worden door varen de schipperskinderen, die dus een ambulant bestaan hebben. Voor de laatste vooral was het noodig, dat aan alle Chr. schippersscho- len dezelfde methoden gebruikt werden. De commissie ad hoc had reeds een leerplan samengesteld, doch dat was nog niet uitge voerd. Daarom verzocht de voorzitter mr. J. Terpstra aan de commissie Omos (Over eenstemming in Methoden voor het Onder wijs aan Schippersk.) op de Jaarvergadering te Utrecht in 1940, opnieuw een onderzoek in te stellen en een voorstel te doen betref fende de hoofdvakken. De commissie zond aan de hoofden van scholen voor Ligplaatsonder wijs een circu laire (A). Hierop kwamen antwoorden in en Aa- comm. zond daarop een circulaire (B) in. Het voorstel der commissie was i* voor rekenen de methode Richter en Wansink te aanvaarden, in welk geval men zal invoeren voor aanvankelijk lezen: Wouters en v. d. Hulst; voor schrijven: Tazelaar, Matthijsse, Evers; voor rekenen: Richter en Wansink; Ned. Taal: Vrieze-Nauta, benevens het brievenboek van Bakker en Wansink. In de circulaire A lezen wij, dat de invoe ring van eenzelfde methode (de leerlingen, die telkens van ligplaats wisselen, vinden dan in elke schóól dezelfde leerboeken) fi nancieel wel veel vergen zou, doch dat het voor de Regeering geen hinderpaal zou zijn, de aanschaffing te steunen, teminder, daar de aanschaffing voor elke school afzon derlijk zal vervallen. Niettemin zal de aan koop tengevolge hebben, dat men zes jaren met de schoolboekjes zal. moeten doen, (- aar- onder er 1000 noodig zijn) eer men tol een andere methode zou kunnen overgaan. De referent heeft de nu te volgen methode in de verschillende vakken toegelicht aan de hand der ingekomen antwoorden (van 8 der 10 scholen) en voorts de denkbeelden, welke t.o.v. de uitvoering in die antwoorden m te berde gebracht De rijksmiddelen in Maart Overige middelen ruim 11 millioen hooger Het A.N.P. meldt: Blijkens het overzicht ven den stand der rijksmiddelen op ultimo Maart jl was de stand van de kohieren voor de directe belas tingen voor den dienst 1941 76,592,366 (v. j. 52,488,577). Van het ruim 24 millioen. hooger e bedrag kwam echter 11.6 millioen voor rekening van de winstbelasting, welke in de vorige periode nog niet bestond. De rest van het verschil moet voor het grootste gedeelte worden gezocht in de grond belasting, ruim 11 (3.5) millioen. Verder staan de opcenten op de gemeentefondsbelas ting dit jaar met 11.1 millioen te boetk tegen 6.9 millioen vorig jaar. Tenslotte toont het kohier der inkomstenbelasting met 33 mil lioen een verschil van bijna 1.3 millioen. Bij de overige middelen vormt de loonbe lasting met een opbrengst over Maart jl. van 11,027,078 een voornamen post. De opbrengst over de afgeloopen drie maanden bedroeg niet t^eer dan 18,816,147, hetgeen waarschijn lijk is toe te schrijven aan een nog niet zoo vlotte functioneering van dit nieuwe apparaat, onmiddellijk na de invoering in het begin van dit jaar. De rechten op den invoer leverden in Maart JL slechts 1.59 millioen op, tegen 11.2 millioen in Maart 1940, toen de invoer nog voor zooveel meer goederen uit alle deelen van de wereld openstond. 4 de totale opbrengst van de overige middelen over Maart 1941 46,662,640 (35,202,106). Het eerste kwartaal 1941 brachten die mid delen 136,092,622 op, tegenover 111,804,332 in het eerste kwartaal van 1940, een verblij dende meerdere opbrengst derhalve van ruim 24 millioen, zulks niettegenstaande de rech ten op den invoer in het eerste kwartaal 1941 ruim 24 millioen minder opbrachten dan in de overeenkomstige periode van 1940. De motorrijtuigenbelasting bracht over Maart 1941 663,506 op, er. in het afgeloopea kwartaal 1,937,738 tegen 4,538,859 in het eerste kwartaal 1940. De opbrengst van de rijw elbelasting beliep in Maart jl. niet meer dan 12,630 en over het eerste kwartaal 31,922, tegenover 29,532 in het eerste kwartaal van 1940. Coördinatie van de metaal industrie in Ned.-Indië United Press meldt uit Batavia Op grond van „buitengewone omstandig heden" heeflt de gouverneur-generaal van Ned.-Indië een commissie vooi de coördinatie van de Nederlandsch-Indische metaalindustrie in het leven geroepen. Het zal, naar ver klaard werd, he» doel van deze commissie zijn, autarkie op het gebied van zeker oor- logsmaterieel te scheppen. Naar verluidt hebben de leger- en ylootleiding alle bedrij ven bericht, dat zy zich moeten laten regis- treeren. Ongeluk op een onbewaakten overweg Een doode. 1 gewonden Een vrachtauto van de firma J. H. Reven- berg te Loenen is op een onbewaakten over weg onder Eerbeek door een uit Dieren ko menden trein gegrepen en een eind meege sleurd. De moter en de cabine werden van het chassis gerukt en ter zijde van de spoorbaan geslingerd. Een 12-jarig jongetje uit. Rotterdam, dat uit den auto werd geslingerd, bleek op slag te zijn gedood. De eigenaar Revenberg en een knecht zijn beiden zwaar gewond.

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1