STAAL GOLFCARTON- CONSTRUCTIES A.DEJONG PAG. 5 MOESTUIN VOOR PARTICULIEREN linders een6 wat d< a. Dan ograaf 'vas van 't zelfde gevoelen ene ns u: Er zou allicht •;y voor de lens illen komen. iddc-n .lijk is een 1 te maken. De fotograaf had ook kwam wat actueels voor zijn lens, 'or.d de ijverig bezig zijnde tuin- zei de duiter en de ainateur- zes van ons blad hadden ^r>k iets: aardig nneren eger. met spade d tusschen de stokken en midden op het "hun kec* pootuien en lof) sjalotten te zetten. Het bakje is reeds bezaaid of beplant en de plan ten groeien goed: er wordt al een beetje ge lucht; zoo ge zien kunt. Mooi gelijk ligt de grond na het harken te halen. Een wachten op het zaad. Een breede, ondiepe ateur- voor wordt gemaakt en het zaad, het is zeker om jn spinazie, want het wordt vrij dik uitgestrooid, daarbij voor gezorgd worden, dat er geen zaad boven den grond blijft lig gen. De vogels zouden er op afkomen en ook het onder de aarde verborgene zaad opzoeken en zoo het met zooveel zorg verrichte werk te niet te doen. «ïlijke ledematen al lang weer bindin et. --en, m-ar w r en ook 5 men :ek f.t g hen is. luimeren een g.-?<:>■- s ort en VOOr jten er van plukken en gebruiken is i: 210» e bezig lg aait are' 7 de boonenstok- aan I "aks in konen er bij te leggen, m ïatuur- ree i e. j-^sche cunnen terdajof alJecn tengs den rand .an het Zaaien Is ook een kunst. (Foto C. Kramer.) Papierwarenfabriek N.V. Nijverheidstraat 39-49, Tel. 73074, Rotterdam. Fabrikante van *irtondo. ïn In alle kwal :eiten. - Bedrukte rollen papier. - Pakpapier. Beperking van de toewijzing van benzine De secretaris-generaal van het departe ment van handel, nijverheid en scheepvaart, in overleg met den secretaris-generaal van het departement van waterstaat, maakt bekend: De huidige benzinesituatie in ons land maakt voor het oogenblik een drastische be perking dringend noodzakelijk. Van over heidswege moeten in dit verband de volgende maatregelen genomen worden: Het bij beschikking van 31 Maart 1941 no. 12695 n. g. aangewezen tijdvak van 1 tot en met 30 April 1941, zijnde de 10e motor- brandstofdistributieperiode, wordt verlengd to' en met 31 Mei 1941. Als 11e distributieperiode wordt niettemin aangewezen het tijdvak van 1 tot en met 31 Mei 1941. Als gevolg hiervan zullen wederverkoopers van 1 tot en met 31 Mei as. zoowel de thans geldenede lila coupons met zwarten letterop- druk en ingedrukt in paars het cijfer 10 mogen accepteeren als de voor Med ontworpen coupons van lichtbruine kleur met zwarten letteropdnuk en ingedrukt in bruin het cijfer 11. Speciale aandacht var wederverkoopers wordt gevraagd voor den thans verschoven datum van laatste inae.iding aan leveranciers van opplakvellen met coupons. De uiterste datum, waarop April-coupons nog aan leve ranciers ter aanvulling van den voórraad mogen worden ingezonden, wordt bepaald op 2 Juni 1941. De bedoeling van <'Je hier weergegeven maatregelen is, dat verbruikers van motorbrandstof zich er reeds thans op zullen hebben in te stellen dat zij met de hun voor April toegewezen hoeveel heden motorbrandstof zullen moeten uit komen tot en met 31 Mei a.s. Toewijzing voor de maand Med kan uitsluitend plaas neober ten behoeve van het goederenvervoer, net meest vitale personenverkeer, alsmede voor tractoren en stationnaire motoren voor land- en truinbouwdoeleinden en voor stationnaire motoren in de industrie. De distributie van melk en cacao Een aanvulling voor sommige kinderen De secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij maakt bekend, dat kan worden goedgekeurd, dat ook aan ieder kind, geboren in Februari of Maart 1927, als nog één melkkaart en één cacaokaart kan worden verstred. Kinderen, welke tot deze groep behooren, komen dus in totaal in aan merking voor twee melkkaarten en één cacaokaart Voorts komt ieder kSnd, geboren in Februari of Maart 1937 alsnog in aanmerking voor twee melkkaarten, zoodat kinderen, die tot deze groep behooren in totaal voor vier melkkaar ten en één cacaokaart in aanmerking komen. Deze aanvullingen zullen de plaatselijke distri butiediensten op nader bekend te maken dagen uitreikqen op vertoon van de distributiestam kaarten van dë betrokken kinderen. UITGESLOTEN SLAGERS. Het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd maakt bekend, dat 29 slagers wegens frauduleuze slachtingen of het voorhanden heb ben van vleesch, afkomstig van frauduleuze slachtingen, voor geruimen tijd van het verkrij gen van een toewijzing van vee en vleesch door de Nederlandsche Veehouderij centrale 'zijn uit gesloten Tegen deze slagers is proces-verbaal opgemaakt. Prijsverhooging van melkpoeder Een boete van 30,000 opgelegd De inspecteur voor de prijsbeheersching te Amsterdam heeft een coöperatieve fabriek ♦an melkproducten veroordeeld tot een boete van 30,000 wegens overtreding der prijs- voorschriften van melkpoeder. Tusschen November en Februari bracht deze fabriek groote partijen magere melkpoe der in den handel, waarvoor prijzen werden gevraagd, welke belangrijk uitgingen boven den geldenden maximumprijs. Zoo vroeg men voor doozen, bevattende 12 blikken van kg melkpoeder, een bedrag van 5.41 per doos, hoewel de fabriek, indien zij binnen de grenzen van het prijzenbesluit 1940 (zuivel producten) was gebleven, slechts 3.35 had mogen bedingen. Een nog grootere marge bestond tusschen den prijs, welken zij vroeg voor doozen, inhoudende 24 blikken van kg en den toelaatbaren prijs. De verschil lende transacties hadden betrekking op meer dan 100,000 kg melkpoeder. In haar verweer beriep de coöperatie er zich op, dat een belangrijk gedeelte van de door haar verkochte melkpoeder vóór de vaststelling van den maximumprijs op 21 No vember van het vorige jaar was gekocht. Zij meende ten aanzien van deze hoeveelheid te moeten worden beschouwd als handelaar in melkproducten. Zij zou dus den door haar betaalden inkoopsprijs mogen verhoogen met de gebruikelijke, op 9 Mei 1940 geldende, in geld uitgedrukte winstmarge. De inspecteur voor de prijsbeheersching verwierp evenwel de opvatting, dat verdachte niet uitsluitend als producent doch ook als handelaar te beschouwen zou zijn. Een der gelijke opvatting zou ertoe leiden, dat de prijzen van melkpoeder oneindig zouden kun nen worden verhoogd, indien zich maar vol doende schakels zouden bevinden in de keten tusschen producent en consument. Dat dit niet de bedoeling is, blijkt duidelijk uit het prij zenbesluit 1940, waarin wordt verboden ge bruik te maken van andere handelskanalen dan vroeger. In de tweede plaats werd het verweer verworpen, omdat een eventueele in geld uitgedrukte winstmarge slechts mag worden berekend binnen den vastgestelden maximumprijs en niet boven den in afwijking daarvan betaalden hoogeren inkoopsprijs Bij de bepaling van de strafmaat hield de inspecteur rekening met de overwegingen, welke verdachte ertoe hadden bewogen de overtredingen te begaan. Voor haar fabriek bestonden door den sterk verminderden aan voer van melk geringere productiemogelijk heden van melkpoeder en dit had een ver mindering van inkomsten tengevolge. Bij het bepalen van de boete op 30,000 is verder rekening gehouden met de finanrieele draag kracht van verdachte en met de overweging, dat van de betaling van dit bedrag het per soneel niet de dupe mag worden. Als bijkomende straf werd publicatie van het vonnis opgelegd. De textieldistributie De leveringsvergunningen voor gordijnen enz. Artikelen zooals gordijnen, matrassen, karpetten, tapijten, loopers en matten kun nen uitsluitend worden betrokken op een leveringsvergunning, afgegeven door den plaatselijken distributiedienst. Uit .de vele brieven; die de oeconomische voorlichtings dienst dag in dag uit ontvangt van personen, die bij de distributie moeilijkheden onder vinden, is gebleken, dat dit nog onvoldoende bij het publiek bekend is. Bij den aankoop van de goederen moet de leveringsvergunning aan den winkelier wor den afgegeven. Wil men de artikelen koopen in meer dan één winkel, dan is het nood zakelijk, meer dan een vergunning aan te vragen. Men houde dit goed in het oog, daar er anders voor den kooper moeilijkheden en voor de distributiediensten veel extra werk ontstaat. Vraag dus twee vergunningen, indien in twee zaken moet worden gekocht. Het dragen van uniformen van den Opbouwdienst na 15 April verboden Aan het op 22 Maart ontslagen personeel van den voormaligen Opbouwdienst wordt medegedeeld, dat het dit personeel van Dins dag 15 5April a.s. af verboden is nog de uni form van dezen dienst te dragen. Op dien dag moeten dus allen, die den Opbouwdienst hebben verlaten, zich in het bezit hebben gesteld van burgerkleeding en vóór Zondag 20 April a.s. moeten zij hun uniform bij de daartoe aangewezen instanties hebben inge- De uitreiking persoonsbewijzen en de forensen Het hoofdbestuur van den Algemeenen Bond van Forensen heeft aan de gemeentebesturen van ruim 30 der voornaamste forensengemeen ten in het Gooi, Kennemerland, de Zaanstreek en in de provincies Utrecht en Zuid-Holland een request gericht in verband met de uitrei king van de persoonsbewijzen. In die request wordt erop gewezen, dat over het algemeen het opmaken en uitreiken dezer persoonsbewijzen, naar het zich laat aanzien, zal geschieden op uren, waarop de forensen wegens hun werkzaamheden niet in de woonplaats aan wezig zijn. Daar het voor hen natuurlijk zeer bezwaarlijk is om speciaal voor de uitreiking der persoonsbewijzen een ochtend of middag vrij te nemen wordt door den bond aan de ge meentebesturen verzocht een dusdanige rege ling te treffen, dat voor de forenseh het opma ken en uitreiken der persoonsbewijzen ge schiedt op bepaalde avonden of op Zaterdag middag. Geen beursnofeeringen uit Londen meer Het D.N.B. meldt uit Stockholm: Volgens een mededeeling van Reuter zou de verspreding van noteeringen der effecten beurs van Londen evenals de publicatie van den weekstaat van de Bank van Engeland door Reuter's beursdienst met ingang van Donder dag worden gestaakt. Een bijzondere moti veering voor dit besluit wordt niét gegeven. De koersdaling, die de laatste dagen op de beurs te Londen onder den druk van de be richten inzake de jongste Duitsche militaire successen was ingetreden, is echter zoodanig geweest, dat verdere mededeelingen hierom trent voor de bevoegde instanties niet goed meer mogelijk zijn. Op Zaterdag 26 April 1941 zal nabij de Haagsche Schouw te Oegstgeest, terzijde van den Rijksweg een monument worden ont huld, ter nagedachtenis aan de gesneuvelden van het voormalige lie Depot Infanterie te Leiden en het voormalige IVe Depot B.A. De onthulling zal des middags om drie uur plaatsvinden door den generaal-majoor W. F. A. Hackstroh. Het monument zal worden overgedragen aan het gemeentebestuur van Oegstge^t, namens hetwelk burgemeester A. J. v. Gwrewink het zal aanvaarden. Bij de onthulling wordt medewerking verleend door de Harmonie-kapel „Werkmans Wilskracht" en het zangkoor „Ex Animo." VLAARDINGEN (Wanneer is de bloeitijd? De cectus-kweekerijen in Nederland hebben op het oogenblik een verband met de moderne woninginrichtingen^ groot afzetgebied 3 Schimmelpenningh.) Zli Oberregicrungsrat Hushahn Oberregierungsrat H. Hushahn, sedert Juni 1937 persattaché bij het Duitsche gezantschap te 's-Gravenhage en sedert de komst van den Rijksminister Seyss-Inquart diens persoon lijke persreferent, heeft afscheid uit zijn functie genomen om als vrijwilliger dienst m de Duitsche weermacht te nemen. Dh. Hushahn is 19 Mei 1906 te Hamburg geboren; tijdens den wereldoorlog kwam hy in Nederland. Hij genoot lager onderwijs op de Duitsche school te Rotterdam en liep ver vólgens het 2e stedelijk gymnasium te 's-Gta- venhage af, waar hij in 1919 eindexamen deed. De heer Hushahn studeerde vervolgens rechten aan de universiteiten te Freiburg, Heidelberg, Munchen en Hamburg. In 1928 slaagde hij voor het referendaris-examen, in 1932 voor dat van assessor. Hij vestigde zich aanvankelijk als advocaat t Hamburg; in 1933 werd hij in deze stad benoemd tot Staatsanwa.lt, welke functie hij bekleedde tot October 1934, toen hij als Regierungsrat werd benoemd aan het ministerie voor Propaganda en Volksvoorlichting te Berlijn. In April 1937 werd hij bevorderd tot Oberregierungsrat; in Juni van hetzelfde jaar. volgde,.op grond van zijn kennis van de toestanden in Nederland, zijn benoeming tot persattaché bij het Duit sche gezantschap te 's-Gravenhage. De heer Hushahn, die zich reeds voor den oorlog als een warm voorstander van een nauwe Nederlandsch-Duib-he samenwerking heeft doen kermen, heeft in de maanden daarna, in zijn rechts eeksche bemoeiingen met de Nederlandsche pers, dit streven verder in de practijk gebracht, waarbij hij niet alleen van kennis van de Nederlandsche zaken heeft blijk gegeven, maar den ernstig en wil heeft getoond, om zich in onze problemen en moei lijkheden te verdiepen. Kampeeren des nachts niet toegestaan Ook het overnachten in kajuiten verboden In een circulaire van den secretaris-gene raal van justitie aan hoofdcommissarissen en commissarissen van politie wordt medege deeld, dat de hoogere S.S.- en politieleider heeft bericht, dat, zooals wij eenigen tijd ge leden reeds hebben gemeld, naar zijn oordeel zulks in overeenstemming met de ziens wijze van den Wehrmachtbefehlshaber in Ne derland het kampeeren in tenten in de open lucht alsmede het overnachten in ka juiten van jachten moet worden beschouwd als een verblijf in de open lucht in den zin van verordening nr. 188/1940, artikel 2 en derhalve gedurende den in die verordening genoemden tijd (van middernacht tot 4 uur) niet is toegestaan. Geen opvordering van sieraden Van bevoegde zijde wordt er de aandacht op gevestigd, dat in de provincie Zeeland bepaalde elementen misbruik hebben gemaakt van :eker misverstand, dat er bij de bevol king bleek te bestaan over de strekking van de deviezenvoorschriften en personen hebben bewogen tot het afstaan van gouden familie stukken als oorijzers e. d.t waarbij blijkbaar prijzen zijn betaald, die ver onder de werke lijke waarde liggen. Een dergelijk optreden moet natuurlijk ten strengste worden afgekeurd. De politie heeft het onderzoek ernaar reeds in handen. Om verdere schade te voorkomen wordt er de aandacht op gevestigd, dat het geenszins in de bedoeling ligt voorwerpen als hierboven aangeduid op te vorderen. Men late zich dus niet door praatjes van de wijs brengen. De doodgeschoten arrestant De rechtbank te Rotterdam heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak tegen den 47- jarigen agent van politie, L. B., die op 12 Mei van het vorige jaar een arrestant tij dens diens overbrenging zou hebben dood geschoten. Tezamen met een collega heeft B. op den bewusten dagen twee arrestanten in de Noordmolenstraat overgenomen van een eersten luitenant, commandant van een colonne militaire vrachtauto's. Volgens mededèelingen van een burger zouden beide arrestanten, de heeren F. J. F. en P. D. D., uit hun huizen hebben geschoten. Terwijl de agenten hun arrestanten naar den politiepost in den Zwaanshals overbrachten heeft de heer F. enkele malen de instructie, om zijn handen op zyn rug te houden, in den wind geslagen. Toen dit in den Zwaans hals, tijdens eenige consternatie op straat, nog eens gebeurde, heeft de agent B., na vooraf een waarschuwingsschot in de lucht gelost te hebben, op den heer F. geschoten. Met twee schotwonden in den rug is laatst genoemde korten tijd na zijn overbrenging ïaar het ziekenhuis overleden. De rechtbank heeft den agent thans ont slagen van rechtsvervolging. De rechtbank was van meening, dat de taak van den politieman bij het overbrengen van de arrestanten bijzonder zwaar was. Hij was verplicht van zijn vuurwapen gebruik te ma ken, toen F. zijn handen van den rug nam. Dat hy F. dadelijk trof, kan hem niet worden aangerekend als een opzettelijken aanslag op het leven van den arrestant. Lichamelijke Oefening Bijzondere prestaties in het Noorden Dezer dagen is de winnaar van den laat- sten Elfstedentocht, Adema, ten stadhuize van Franeker gehuldigd door aen heer Ross, Beauftrachte voor Friesland. In het bijzijn van B. en W. heeft de heer Ross Adema's prestatie ten zeerste geprezen. Vervolgens werd naar de woning van Adema gereden, waar de Duitsche gasten de prijzen van den beroemden wedstrijd in oogenschouw namen. In het dorp Warga heeft men Wobkje Kooi- stra, de „eerste dame" van den Elfstedentocht 1941, gehuldigd. Doch Wopkje niet alleen! Daar waren nog twee sterren, aoor wier pres taties Warga roem heeft vergaderd, n.l. Ba« rend van der Veen, de bekende kortebaan- rijder, die dezen winter voor de tweede maal kampioen van Friesland werd, en mej. T. Wielinga, zwem-kampioene van de drie NoorJ delijke provincies over 3000 meter zwemmen. Verscheidene sprekers hebben het spor tieve drietal lof toegezwaaid en hun dank gebracht, dat zij op twee gebieden van de sport den naam van Warga roem hebben ver schaft. Aan alle drie werd namens de gym nastiekvereniging U.D.I., de IJsclub De Wer- geaster Reed en de inwoners, een beker met mschrift als herinnering aangeboden. In de Friesche bladen is gemeld, dat er in den afgeloopen winter in Friesland voor 28,000 aan prijzen bij hardrijderijen beschik baar is gesteld en door de hardrijders gewon nen. Op de toertochten en sterritten in Fries land, den elfstedentocht incluis, werd door bijna 20,000 deelnemers een totaal bedra* van f 20.100 aan inleggeld gestort. Er zijn dezen winter in Friesland biina duizend hard rijderijen gehouden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 5