Verdere Duitse be successen in Zuid-Slaviê ZATERDAG 12 APRIL 1941 jroag 1 Nede lenwerki Hongaarsche hoepen zijn Zuid-Slavië binnengerukt tot bescherming van de Hongaarsche bevolking Forsche aanvallen op midden- en Zuid-Engeland en tegen koopvaarders Het luchtwapen bracht aan d» Britsche oorlogsindustrie en de Britsche bedrijven voor de oorlogvoering opnieuw zware slagen toe. Vliegtuigen der gewapende verkenning brachten 200 km ten Noord-Westen van de Hebriden een koopvaardijschip van 3000 ton door volle treffers tot zinken en beschadig den een ander groot koopvaardijschip op ernstige wijze ten Noord-Westen van de Shetlandeilanden. Verscheidene honderden gevechtsvliegtui gen deden in den afgeloopen nacht aanvallen op belangrijke militaire installaties in mid den- en Zuid-Engeland. Aanvallen zonder op houden waren gedurende verscheidene uren gericht op fabrieken te Birmingham. Bij goed zicht konden talrijke groote branden worden waargenomen, zoodat aangenomen kan worden, dat de aanvallen groot effect teweeg hebben gebracht. Andere doeltref fende bomaanvallen waren gericht op de wa penfabrieken van Nottingham, de havenin richtingen van Southampton en op ver scheidene plaatsen aan de Britsche Oost- en Zuidoostkust. In Cyrenaica zetten de Duitsch-Italiaan- 6che troepen na de inneming van Derna de achtervolging van den verslagen vijand voort- Duitsche en Italiaansche duikbommenwerpers bombardeerden herhaaldelijk Britsche troe penconcentraties bij Tobroek en ondernamen met succes aanvallen op de havenwerken al daar. Duitsche luchtdoelartillerie schoot een Britschen jager van het Hurricane-type neer. De vijand deed overdag een aanval op de kust van de bezette gebieden alsmede op he» eiland Norderney. Hier werd uitsluitend In de stad schade aan woonwijken aange richt. Eenige burgers werden gedood en ge wond. In den afgeloopen nacht wierp de vijand op verscheidene plaatsen van West- Duitschland een gering aantal brisant- en brandbommen, welke slechts onbeteekenende schade veroorzaakten. De vijand verloor tien vliegtuigen in luchtgevechten, waarvan vijf door nachtjagers werden neergeschoten. Luchtdoelartillerie vernietigde vier andere vliegtuigen. Het gezamenlijke verlies van den vijand bedraagt daarmede in totaal vijftien vliegtuigen. Acht eigen toestellen worden vermist. Bergjagers uit dé Zuid-Duitsche gouwen hebben een beslissend aandeel gehad in de doorbraak van de geheel door Grieksche eli tetroepen bezette en deels in rotsen uitge houwen bunkerstellingen der Metaxaslinie. In het bijzonder hebben zich hierbij onder scheiden Ager, luitenant in een regiment bergjagers. die ondanks een ernstige verwon ding nog de overgave van twee bunkers wist af te dwingen, alsmede majoor Ens, com mandant van een regiment infanterie, die ha doorbraak van het vijandelijke vestingwerk met een bataljon diep in den rug van den vijand een belangrijke brug onder controle kreeg en ondanks herhaalde vijandelijke aan vallen deze brug wist open te houden totdat nieuwe strijdkrachten waren aangekomen. Aan het Albaansche oostfront vorderen de Italianen Luchtaanvallen op Griekenland Het 308ste communiqué van het Italiaan sche hoofdkwartier luidt: „Aan het Julische front ls Longatico be zet. Onze actie duurt voort in de dalen van de Save en Ljoebljana. Aan het Albaansche Oostfront duurt de opmarsch onzer troepen op Zuidslavisch ge bied voort Van hét Grieksche front niets -te melden. Onze luchtmacht heeft in scheervlucht vijandelijke troepen, gemechaniseerde strijd middelen en stellingen in Zuid-Slavië aan gevallen. Afdeelingen bommenwerpers heb ben de havenwerken en opslagplaatsen van de vlootbasis Sibenik (Sebénico) getroffen. De landingsplaatsen voor watervliegtuigen te Divolje werden opnieuw bestookt met bommen en machinegeweervuur. Er braken branden uit en vier watervliegtuigen werden beschadigd. Ook de militaire installaties te Dubrovnik (Ragusa) werden getroffen. In Griekenland is het station te Kiparis- sia beschadigd en de spoorbrug over de Arkadeika op den Pelopponeseus vernield. Woensdag hebben vliegtuigen van bet Duit sche vliegerkorps de haven van den Piraeus aangevallen. Een groote opslagplaats voor brandstof geraakte in brand, vier groote schepen en de havenwerken werden ernstig beschadigd. In Cyrenaica duurt de achtervolging van den vijand naar het Oosten voort. Een groote menigte gevangenen en oorlogsmateriaal blijft in onze handen vallen. Afdeelingen van het Duitsche vliegerkorps hebben de haven werken en gemeerde schepen te Tobroek getroffen. Duitsche en Italiaansche duik bommenwerpers, Stuka's en Picchiatelli, hebben troepenconcentraties in den omtrek van Tobroek gebombardeerd. Uit Italiaansch Oost Afrika geen nieuws van beteekenis. Hongaarsche troepen rukken Zuidslavisch gebied binnen Het D.N.B. meldt uit Boedapest: De rijksbestuurder heeft een procla matie tot het Hongaarsche volk ge richt. waarin hij mededeelt, dat hij het Hongaarsche leger bevolen heeft, de Hongaarsche bevolking van het Zuidslavijche gebied, dat in 1918 door Hongarije v.erd afgestaan, tegen de anarchia in bescherming te nemen. Rijke buit aan gevangenen en materiaal Betreffende de gevechten, die hebben geleid tot de vernietiging van de vijandelijke strijdkrachten in Zuid-Servië wordt gemeld, dat het aantal krijgsgevangenen verdubbeld, d. w. s. tot 40.000 gestegen en dat de buit aan stukken geschut tot 200 verhoogd is. D.N.B. verneemt, dat dan Duitschen troepen op den Balkan een Engelsch bevel bekend is geworden, dat gericht is tot de in Macedonië in de tweede verdedigingslinie staande Brit sche troepen em dat aldus luidt: „linker vleugel bedreigd, trekt terug". Men consta teert dat het de bedoeling onthult, thans ook de Zuidslaven aan him lot over te laien. De luchtoorlog boven Zuid-Slavië Naar het D.N.B. verneemt hebben de Duit sche gevechtsvliegtuigen Donderdag de aan vallen op verkeerspunten op den Balkan voortgezet Met succes zijn spoorwegen ge bombardeerd, die voor de troepentranspor ten en de verbindingen van den vijand van belang zijn. Een militaire trein, die in de rich ting van Ljubljana reed, is tot ontsporing ge bracht De Duitsche troepen zijn thans in Zagreb binnengerukt Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte gisteren bekend: Duitsche pantsertroepen lijn van avond onder het gejuich der bevol king binnengerukt in Zagreb, de hoofdstad van Kroatië. Er zouden reeds meer dan 100,000 krijgsgevangenen zijn Het A.N.P. meldt uit Berlijn: In wel ingelichte kringen alhier verluidt, dat van het Grieksch-Macedonische leger, dat Woensdag de wapens heeft neergelegd, tot dusver 80,000 man krijgsgevangen ge maakt zijn. Men voegt hieraan echter toe, dat dit getal in het geheel niet definitief is. Het aantal door de Duitsche troepen ge maakte Servische krijgsgevangenen neemt gestadig toe. Behalve de reeds vermelde 20,000 krijgsgevangenen In Zuid-Servië heb ben zich op talrijke andere plaatsen ver strooide afdeelingen overgegeven. Onder de zes generaals, die in Zuid-Servië gevangen genomen zijn, bevindt zich een geheele divisiestaf. Het Duitsche luchtwapen heeft een werk zaam aandeel gehad in den strijd van Duit sche legerafdeelingen in den sector van Skoplje op 9 April. Ondanks het slechte weer en het moeilijke terrein hebben Duitsche vliegtuigen sterke colonnes van den vijand bestookt, die zich op een berghelling genesteld hadden. In scheervlucht hebben de machines van een hoogte van tien meter de colonnes van den Servischen vijand aangevallen, ver strooid en vernietigd. Alle machines zijn op haar bases teruggekeerd. De Engelsche terugtocht uit Noord-Afrika Het D.N.B. meldt uit Rome: Korten tijd nadat de Engelschen Bengazi en Derna hadden ontruimd, heeft het Itali aansche burgerlijke bestuur in die plaatsen zijn werkzaamheden hervat Hoezeer de Engelschen te Bengazi verrast werden, blijkt uit het feit, dat zij zelfs niet den tijd hebben gevonden om kostbare benzinevoorraden te vernietigen. Bij Dzjebel en Derna konden Italiaansche gevangenen, die de Engelschen niet hadden kunnen wegvoeren, bevrijd worden. Naar Reuter meldt, behoort tot de bij de operaties in Libye vermisten, ook generaal Sir Richard O'Connor, die de rechter hand was van generaal Wave 11. Voorts behoorden tot de vermisten generaal Meame, de vroegere opperbevelhebber van de Britsche strijd krachten in Palestina en ten slotte generaal- majoor Gambier Parry, die chef van de Britsche militaire missie was, welke destijds naar Griekenland is geweest. Kroatië als zelfstandige staat geproclameerd Hei D.N.B. meldt uil Weenen: In een oproep, dien generaal Kwaier* nik gisteravond voor de radio van Zagreb heeft voorgelezen, komt o.a. voor. dat na swaren ztrijd van het Kroa tische volk en de Kroatische Oestasja (burgerwacht) op dezen dag, dank zij de besluitvaardigheid van dr. Ante Pavelitsj Kroatië tot zelfstandige staat verklaard is. Voorts worden alle officieren, onder officieren, ambtenaren, enz. aangespoord, zich te Zagreb of in hun plaatsen te melden en den eed op het onafhanke lijke Kroatië af te leggen. In een anderen, door radio-Zagreb verspreiden oproep, worden alle Kroaten aangespoord, „voor de komst van den vrijheidsstrijder dr. Ante Pavelitsj" te vlaggen, de wapens neer te leggen en slechts voor de eigen, maar niet voor een vreemde vrijheid te strijden. Documenten te Skoplje gevonden Het D.N.B. meldt uit Skoplje: De nauwe betrekkingen tusschen de diplo matieke vertegenwoordigers van Groot-Britan- nië en de Secret Service eenerzijds en an derzijds de geheime Servische officiersorgani saties, die een groot aandeel hadden aan den coup van Belgrado, worden belicht door vond sten, die na de inneming van Skoplje (Uskiib) in het Britsche consulaat aldaar gedaan zijn. Bij een bezichtiging van het consulaat bleek de aanwezigheid van een geheim vertrek, waar een geheel arsenaal van in Engeland vervaardigde samenzweerderswerktuigen voor den dag kwam. Behalve groote hoeveelheden bommen voor sabotagedoeleinden vond men springstoffen, die voor tijdbommen worden gebruikt. Parabellumpistolen, dynamiet, lon ten en onderdeelen van een geheimen zender kon men aantreffen evenals een Amerikaansch machinegeweer van het nieuwste type. Een reeks gepakte koffers, die ander sabotagema- teriaal bevatten, geeft aanleiding tot de ge volgtrekking, dat de bezetting van Skoplje door Duitsche troepen het filiaal van de Secret Service aldaar volledig heeft verrast. Op aanwijzing van de Duitsche militaire auto riteiten zijn de aangetroffen voorwerpen en uitrustingstukken van de Secret Service ge schift en gefotografeerd. Vrijwillige evacuatie van Stamboel In een commentaar op <e voorbereidingen *oor een vrijwillige evacuatie van Stamboel hSaft de zender Ankara er den nadruk op gelegd, dat deze maatregelen geen voorboden vjyi een oorlog zijn. Ongetwijfeld, aldus de omroep, is de oorlog tot voor de deur van Turkije gekomen, doch Turkije heeft geen oorlogsplannen. De maatregelen in kwestie zijn van denzelfden aard als de verduisterings voorbereidingen. De Turksxfhe pers levert een dergelijken commentaar. De Turksche ochtendbladen publiceeren een officieele bekendmaking van de burgerlijke autoriteiten van Stamboel, waarin den te Stamboel wonenden Turken, die naar Anatolië wenschen te vertrekken, wordt aangeraden dit voor 15 April des avonds mede te dee- len. Dit geldt in de eerste plaats voor ge- pensionneerden, ouden van dagen, werkloo- zen, vrouwen en kinderen. Duitsche pers verontwaardigd over den aanval op Berlijn De Berlijnsche avondbladen, aldus het D.N.B., keeren zich met verontwaardiging tegen den jongsten aanval van Britsche bom menwerpers op Berlijn, waarbij weer in het geheel geen militaire doelen, doch uitsluitend woonwijken, ziekenhuizen, kerken en derge lijke gebouwen getroffen zijn, welke in de geheele beschaafde wereld hoogelijk gewaar deerd worden. De Engelschen hebben ons en de wereld opnieuw hun onvermogen getoond, zoo schrijft de Berliner Börsenzeitung, om Duitschland in militair opzicht te treffen, en zij hebben met hun jegens de beschaving schadelijke daad opnieuw aangetoond, dat al hun phrases van strijd voor de beschaving en de hoogste goederen der menschheid, hol zijn De Deutsche Allgemeine Zeitung schrijft: het tuinhuis van Goethe te Weimar, het mau soleum in Friedrichsruh, thans de staats- opera en de universiteit te Berlijn, dus plaat sen van Duitsche kunst en Duitsche weten schap, dat zijn de doelen van Churchills lucht macht. De verontwaardiging die in Berlijn heerscht, aldus het blad, draagt een zakelijk en nuchter karakter. De Berlijnsche bevolking weet, dat de misdaad aan het gebouw waar de komende dagen „Parsifal" zou worden opge voerd, dat Berlijners en vreemdelingen zoo vele verheven kunsturen geboden heeft en dat bovendien den rijksmaarschalk bijzonder ter harte gaat, even honderdvoudig gewroken zal worden als de jongste aanvallen op Kiel. Het blad sluit met de woorden: ook deze lucht aanval is een bewijs voor het feit, dat het En geland van Churchill de vijand van Europa en van de Europeesche beschaving is. De Duitsche luchtdoelartillerie heeft in den nacht van 9 op 10 April bij de vluchten van de R.A.F. boven het Duitsche rijksgebied een groot succes behaald. Het aantal neergescho ten Engelsche vliegtuigen is, naar het D.N.B. uit Berlijn meldt, tot 15 gestegen. De totale verliezen van de R.A.F. bij de vluchten naar Duitschland in den nacht van 9 op 10 April en bij gevechten in den loop van Woensdag zijn volgens de definitieve berich ten, tot 22 vliegtuigen gestegen. Hiervan wer den er 15 door de Duitsche luchtdoelartillerie neergeschoten en zeven tijdens luchtgevechten overdag vernield. Nog een onderhoud Matsoeoka-Molotow Matsoeoka, -de Japansche minister van buitenlandsche zaken, is gisterochtend van zijn bezoek aan Leningrad teruggekeerd. Het gemeentebestuur van Leningrad bood gister avond te zijner eere een maaltijd aan. Matsoeoka zou gistermiddag zijn besprekin gen met Molotow- voortzetten. Gistermiddag is tusschen Matsoeoka en Mo- lotow de derde bespreking gevoerd, die meer dan twee uur duurde. In Japansche kringen verluidt, volgens het D.N.B., dat de bespre kingen verscheidene kwesties hebben opge helderd. Japan vernauwt de betrekkingen met de spil Op de conferentie van de goeverneurs der provinciën heeft Ohasji, de plaats vervangende minister van buitenland- sche zaken verklaard: „de reis van minister Matsoeoka zal tot resultaat hebben, dat onze betrekkingen met Duitschland en Italië nog nauwer wor den. Het pact van drie vormt den onver- anderlijken grondslag der Japansche politiek. In weerwil van alle moeilijk heden zal het Japansche volk langs dezen weg onvermoeid voortschrijden. 0JJ.B.) De Japansche minister van spoorwegen heeft medegedeeld, dat de regeering in nau we samenwerking met Duitschland streeft naar een vlot verkeer over den Siberischen spoorweg. „Een conflict in den Pacific niet onvermijdelijk" Craigie, de Britsche ambassadeur te Tokio, heeft Vrijdag een kort onderhoud met den plaatsvervangenden Japanschen minister van buitenlandsche zaken gehad. Uit Sidney wordt gemeld, dat de Japansche gezant aldaar nogmaals heeft verklaard, dat een conflict in den Stillen Oceaan niet onver mijdelijk is. (S.P.TJ Volgens een verklaring van onder-minister Ohasji zijn. de onderhandelingen voor een handelsverdrag tusschen Japan en de Sowjet- Unie vrijwel ten einde. Alle punten van be lang zijn besproken. De overeenkomst zal hoofdzakelijk op het stelsel van ruilhandel berusten. De staking bij Ford bijgelegd De staking in de Ford-fabrieken te Detroit is Donderdag bijgelegd. De directie der Ford fabrieken heeft de voorstellen van het bemid delingscomité aangenomen, die de C.I.O. reeds had aangenomen. De arbeiders hebben Vrij dag het werk hervat. (S.P.T.) De Roode Zee toegankelijk voor Amerikaansche schepen United Press meldt uit Washington: Roosevelt heeft de Roode Zee voor Ameri kaansche schepen toegankelijk verklaard. Slowakije heeft met Zuid-Slavië gebroken De vroegere Zuidslavische zaakgelastigde heeft met het personeel van het gezantschap Slowakije verlaten in de richting van de Sowj et-unie. ALG. FRIESCHE LEVENSVERZ.-MY LEEUWARDEN BURMANIAHUIS VAN 1845 AMSTERDAM. VAN BRIENENHUIS Birmingham en New Castle zwaar gebombardeerd Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte gisteren bekend: De groote successen in Servië en Grieken land werden op den 9den April reeds in extra berichten bekend gemaakt. Uit Stier marken oprukkende Duitsche troepen hebben op 9 April Maribor (Marburg) bezet. Gepant serde afdeelingen en divisies infanterie van den Generaloberst von Kleist achtervolgden, na bezetting van het spoorweg- en verkeers knooppunt Nisj, den terugtrekkenden vijand Bij het doordringen tot de grens van Albanië werden, na het passeer en van de Vardar, Tetovo en Prilep ingenomen. Behalve de gisteren vermelde 20,000 krijgs gevangenen, vielen ongeveer honderd stuk ken geschut en eenige honderden machine geweren alsmede groote voorraden benzine, munitie en materiaal in onze handen. Duik bommenwerpers deden met succes aanvallen op wegen en spoorlijnen in Zuidslavië. Ge vechtsvliegtuigen bestookten vliegvelden in Bosnië met bommen, vernietigden hierbij zeven en beschadigden vijf op den beganen grond staande toestellen. In het gebied tus schen de Drau en de Save werden treinen, die voor aanvulling zorgden, alsmede spoor wegemplacementen door brisantbommen ge troffen. Gepanserde afdeelingen, welke uit Zuid-Slavië het dal van de Vardar bin nentrokken, veroverden Saloniki. De meer oostwaarts strijdende troepen bereikten, na door de Metaxaslinie gebroken te xijn, en na inneming van Xanthi, de Egeïsche zee. De Grieksche strijdkrachten ten Oosten van de Vardar, welke van hun verbindingen volkomen waren afge sneden, hebben onvoorwaardelijk gecapi tuleerd. Tachtig kilometer ten Zuidwesten van Derna viel ook Mechilli in handen van de Duitsch-Italiaansche troepen. Zes gene raals, twee kolonels met den rang van generaal en 2000 manschappen werden gevangen genomen. De buit aan oorlogs materiaal is nog niet te overzien. Hoofdcommissie der drie mogend heden te Berlijn bijeen Naar het D.N.B. uit Berlijn meldt, is onder voorzitterschap van den Duitschen minister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, gisteren de hoofdcommissie bijeengekomen, die na de totstandkoming van het drie- mogendhedenverdrag is ingesteld ter verster king van de samenwerking tusschen Duitsch land, Italië en Japan. Als permanente gevolmachtigden hunner regeeringen namen de Italiaansche en Japansche ambassadeurs te Berlijn, Alfierl en Osjima, aan de ver gadering deeL Von Ribbentrop gaf een overzicht van de resultaten der samenwerking op politiek, militair en oeconomisoh gebied. Vervolgens omschreef de hoofdcommissie de richtsnoeren en aanwijzingen voor de verdere werkzaam heden der ondercommissies, die eveneens na de onderteekening van het pact van drie zijn ingesteld. Aan de rapporten van het ministerie van oorlog ontleend United Press, dat ongeveer 117,000 stakers van 1 Januari tot 4 April een verlies van 1,2 millioen arbeidsdagen in de bewapeningsindustrie hebben veroorzaakt thans zijn nog acht stakingen aan den gang. De president van het C.I.O., heeft bijna eer uur met Roosevelt geconfereerd over de stakingen Ln de bewapeningsindustrie, die door het C.I.O. worden geleid. Binnenlandsch Nieuws BRANDJE IN DEN HAAG. In het perceel Bezuidenhoutscheweg 75 te 's-Gravenhage, een groot gebouw, bestaande uit drie étages, is gistermiddag brand ont staan doordat, toen een loodgieter bezig was met een benzinelamp een looden pijp dicht te smelten, een houtwolvulling van een dubbel houten schot vlam vatte. De man trachtte het vuur te blusschen met een emmer water, doch dat gelukte niet, zoodat de brandweer er aan te pas moest komen. Deze bluschte het vuur met 2 stralen op de motorspuit. Het schot verbrandde, het plafond werd vernield en de lager gelegen étages kregen vrij veel water schade. De loodgieter bekwam lichte verwon dingen. GEHEIME SLAGERIJ ONTDEKT De politie te Alkmaar heeft, in samenwerking met keurmeesters van het slachthuis, een inval gedaan in het perceel van den slager K. Tegen dezen slager waren sterke vermoedens gerezen, dat hij zich aan frauduleus slachten schuldig maakte. Bij het onderzoek door de ambtenaren werd op de vliering van het perceel een viertal pas geslachte schapen ontdekt, alsmede een groot gedeelte van een schaap, dat de vorige week was geslacht. Tegen den slager, die aanvankelijk werd aan gehouden, en eenige'medeplichtigen, is proces verbaal opgemaakt wegens het frauduleus slach ten, wegens het slachten zonder verdooving (aangenomen wordt, dat het slachtèn op voor de dieren zeer kwellende wijze heeft plaats gehad) en wegens overtreding van de vleesch- keuringswet aangezien de plaats waar geslacht werd, niet aan de eischen voldoet. Aangezien mag worden aangenomen, dat het vleesch ver boven de maximumprijzen is verkocht (de sla ger heeft bekend, dat hij hiermede al een paar maanden bezig is geweest en tientallen schapen daar heeft geslacht is nog een onder zoek gaande om vast te stellen in hoeverre de slager ook heeft gehandeld in strijd met de distributiebepalingen en de prijs-voorschriften. tabletten DE MOORD OP DEN BREDASCHEN KOOPMAN Twee daders Rotterdam, 10 April. Zooals men zich herinnert is in Novem ber te Rotterdam verdwenen de koopman P. v. A., uit Breda, wiens lijk later door de politie in een woning in de Fransche laan alhier is gevonden, verstopt in een kelder. De bewoner van dat huis, S., werd aangehouden en verklaarde, dat hij den heer v. A. tijdens een twist had gedood. Behalve met S. was de heer v. A. te Rot terdam ook ln contact geweest met den Amsterdammer D., die geruimen tijd zoek bleek. Tenslotte is deze D. zich zelf bij de politie komen melden. Hij gaf voor niets 1 met de verdwijning van den heer v. A. uitstaande te hebben. Het voortgezette onderzoek van de politie heeft evenwel aangetoond, dat zoowel S. als D. bij de zaak betrokken zijn en dat zij tezamen den heer v. A. hebben vermoord en het lijk hebben beroofd. Uit het eerste onderzoek bleek, dat van A. in gezelschap was geweest van een koopman uit Busseum. een zekeren J. H. J. D. uitAmster- dam en een vierden onbekenden man, en daf het doel was geweest een partij textiel te koopen. De Bussumsche koopman verklaarde, dat hij den bewusten dag in een café te Rotter dam was achtergebleven, terwijl van A., D. en de onbekende de partij goederen waren gaan bekijken. Toen van A. niet terug was gekomen, was hij naar Bussum gegaan. Toen de politie naar D. informeerde, was deze onvindbaaar. Het bleek, dat D. omgang had met T. A. F. S. wonende te Rotterdam. Toen S. aan het politiebureau werd ontboden, bekende hij, dat hij van A. met een kolen schep in zijn woning aan de Franschelaan had gedood en het lijk daarop in zijn woning onder den vloer in een kelder had begraven. S. beweerde, dat hij het misdrijf in een op welling van drift, veroorzaakt doordat van A. hem een vuistslag had toegediend, had ge pleegd. Het geld en de voorwerpen .van waar de zou hij hebben verbrand of vernietigd, ter wijl de Amsterdammer D. geheel buiten de zaak stond aangezien deze in een café had zitten wachten. Het onderzoek werd voortgezet en reeds spoedig koh de onjuistheid van de verklaring van S. worden aangetoond. Het gevolg was dan ook dat S. een bekentenis aflegde, waar uit ook de rol van D. bleek. Met omzichtigheid moest te werk worden gegaan, omdat D., die zich nog steeds schuil hield niet mocht weten, wat reeds omtrent hem bekend was geworden. Op Woensdag 12 Februari 1941 meldde D. zich bij de politie te Amsterdam, aangezien hij had gehoord dat de politie hem zocht. D. werd naar Rotterdam overgebracht, en ontkende elk aandeel in den moord op van A. Zijn verklaring was, dat hij wel met S. en van A. het café te Rotterdam had verlaten, maar later in een ander café had zitten wachten, terwijl S. en van A. alleen verder waren ge gaan om de textielgoederen te bezichtigen. Later was S. bij hem gekomen met de mede- deeling, dat de koop was afgesprongen en dat van A. vertrokken was. Intusschen was er echter reeds zooveel be wijs tegen D. verzameld, dat hij zijn verkla ring moest herroepen. Uit het onderzoek Is thans het volgende komen vast te staan. De bewering van D. en S., dat zij een partij textielgoederen te koop hadden was on juist. Dit was voorgewend, om in aanraking ie komen met een kapitaalkrachtig persoon. Via den Bussumschen koopman Is van A. naar Rotterdam gelokt. De Bussummer werd in het café te Rotterdam achtergelaten, waarna S., D. en van A. samen naar de woning van eerst genoemde gingen. Hier heeft men van A. onverhoeds met een smidshamer op het hoofd geslagen. Het on derzoek wees uit, dat deze hamer eenige dagen voor den moord is gekocht. De hamer is na den moord weggeworpen maar is nog door de politie opgespoord. Toen van A. dood was, is het lijk beroofd van het geld en van voor werpen van waarde. Het geld werd behouden, de op het lijk gevonden goederen werden ech ter vernietigd om ontdekking te voorkomen. Ten slotte werd het lijk van Van A. verstopt. Op Woensdag 13 November 1940 kwamen S. en D, weer bijeen en hebben zij afgesproken, hoe zij bij een eventueele ontdekking van den moord zouden handelen. Hierbij werd over eengekomen, dat S. bij ontdekking alle schuld op zich zou nemen en zou voorgeven, dat van A. tijdens een twist was gedood. Vast kwam te staan, dat S. en D. met groote ge raffineerdheid hun plannen hebben gemaakt en uitgevoerd. Zoo hebben beiden hun cos- tupm na den moord laten stoomen om even tueele bloedsporen weg te krijgen. D. nam, zelfs de voorzorg dit costuum daarna nog te verbergen, maar het is de politie gelukt dat costuum in beslag te nemen. De aflevering van ijzer en staal Verdere beperking Tot nu toe bestond voor aflevering van walsproducten in de gewone handelskwaliteit de regel, dat een handelaar zonder vergun ning van het rijksbureau voor ijzer en staal aan den verbruiker per maand 4 pet. van de hoeveelheid mocht afleveren, welke hij m 1939 uit den voorraad aan dien verbruiker had afgeleverd, tot een maximum van 500 kg. In verband met de voorraadpositie van dit materiaal is genoemd percentage van 1 April af verlaagd tot 2 pet en het maximum tot 100 kg. Nieuwe wethouders benoemd Tot wethouder van Haarlem zijn op voor dracht van den heer S. Plekker, regeerings- commissaris van Haarlem benoemd dr. C. A. Götte voor volksgezondheid en dr. M. van Driel voor onderwijs. Eerstgenoemde is een bekend vrouwenarts in Haarlem; de ander was tot nu toe leeraar in het Duitsch aan het Kennemer Lyceum te Overveen. TE WATER GEREDEN EN VERDRONKEN De 35-jarige arbeider Haye Bosma zou uit de dagarge uit de Kadelsterweg te Sint Jacobieparochie een boerenwagen, welke geladen was mét 60 ton aardappelen, naar buiten rijden. De man had den wagen niet voldoende in zijn macht, met het gevolg, dat deze in de sloot reed, den voerman mee- sleepend die onder den wagen terecht kwam en verdronk. De overledene laat een grooi gezin na. DOOR EEN DRAAIENDE AS GEGREPEN Bij het verrichten van werkzaamheden ls de vijftigjarige heer Geurts in zijn meubel fabriek aan den Steenweg te Sittart door de as van een groote zaagmachine gegrepen. Hij werd in het rond geslingerd en dood op genomen. Hij laat een vrouw met drie kinderen achter. BEKNELD GERAAKT EN GEDOOD Bij het plaatsen van een overspanning van een nieuwe brug over de Ringvaart te Broek op Langerw.ijk, is de mon'agemeester van de Hollandsche constructie mij te Rotterdam, u. B-, wonende te Rotterdam, tengevolge van net breken van een tros zoodanig bekneld geraakt, dat hij aan de gevolgen is overleden. ehad met rlafdeeling land, ovc Ü'elikan ..ling gek» -lichting va 1 zeker hel lop het g' gebied 1 öeschoi 'astst< UUx^uUUai-o 1' N.'uünu'. zonocR sort -jon a i ïrjgbvar* f« fccrland 1 duide. natior j.-ni.rimic VRAAGT ONS PROSPECTuj j HANDELSWETENU Boekbouaer. eD Hanaelw STAATSPRAKTIJK Boekhouden M - ctie RESA AE (Bekende Schriftelijk! In den ouderdom van 74 venhage overleden jhr. H. iP'f Stoetwegen, oud-inspecteur de'//: tingen, invoerrechten en acciji h' ger jaren op verschillend geb» r v?.i' staand figuur. De overledene werd 7 Apjik Tinggi op Sumatra geboren en jarigen leeftijd naar Nederhif' 'h'r< loopbaan aan bij de belastiigéschillor was achtereenvolgens wewzq r dam, Emmen, Oostburg (vaapn teur is werkzaam geweest er s^wi; in 1922 naar 's-Gravenhafe n geplaatst. In 1932 verliet hij t 'ij pensioen.meri Vanaf de oprichting totrni maakte de heer v. StoetwegErschr.f het college van commissarissen-behru ger Hypotheekbank voor Ne< Voorts heeft hij zitting ge' van het Chr. ziekenhuis terdam, in dat doofstomme kinderen „EffathVi- .r en 30 jaar in dat van het Chr.',;-i< tar gesticht „Bloemendaal" te Let van hij een groot aantal jarei1-" e* ter is geweest. tan*"?» Zijn verdiensten vonden erLn,..,h benoeming tot officier in de oL'-,_ Nassau. Enscha De teraardebestelling vanr. ed overschot zal a.s. Zaterdagmid een Algemeene begraafplaat Feenstra, Geref. predikant te N aan het sterfhuis aan de Sr. eei rouwdienst houden. ken o Tijdelijk verkoopver zoetwatervisc re In verband met de vastgesttig prijzen voor zoetwatervisch wt gen< dacht van het publiek op gevesik !e snoek en snoekbaars, voor wlngen ten de gesloten tijd inmiddeh 'k tot 1 Juni a.s. niet mogen wore Barbeel, blankvoorn, brasem blei, meun, ruischvoorn, serpe winde, waarvoor de gesloten tif ;r Groote heidebrand bij Donderdag omstreeks 6 uur het densche heide tusschen de Austerlitz en Amersfoort een gro;, - gewoed. De leden van den arbeii kamp Waterloo begaven zich d terrein van den brand en werd|n assisteerd door leden van de 1-. - macht De brand was echter zooi noodig bleek assistentie in te ve: brandweer te Amersfoort en de bj r-_ te Zeist Gezamenlijk is men er ract twee uur den brand te blussch aantal hectaren beide is verlorei Frauduleus slachten va Crisisambtenaren en marecha gezamenlijk in Zutphen en omstrr - vertakt complot ontdekt, welks lei dig hebben gemaakt aan het dar ten van vee en den kettinghanc - In totaal is tegen ongeveer 30 pept verbaal opgemaakt: eenzelfde aart,,-,, geslachte varkens is in beslag gé Uit het onderzoek is gebleken, doornsche slager N., die heel wf"r- geslachte varkens in zijn winkel ria verkocht, een der belangrijkste fe- complot was. In Zutphen en omstreken belas/ scheidene lieden met den ver'W vooral de Zutphensche koopman Pu grond trad. In den loop van het v voorts bij eenige landbouwers en Gorssel een dozijn levende var{':, genomen, welke kennelijk voor d nen handel bestemd waren, daar P» veeboekje stonden ingeschreven. TWEE HUIZEN AFGEBI Donderdag is, doordat kinderen heid een vuurtje hadden gestook staan in het woonhuis van de w nenberg aan den Hamdijk te r' stond het perceel in lichtelaaie. aige kinderen kenden slechts met den gered; dé inboedel ging g*n Het huis brandde tot den gron c brandweer kon voorts niet verV vonken het naastgelegen woonhir Heumen aa/itastten. dat eveneens f toe is afgebrand. Hier kon sleclr' deel van den inboedel gered word; ners waren niet verzekerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2