van rijn's eimosterd EEN BELANGRIJK ZENDINGSBOEK^ ALS een zendeling eindelijk, na de lange reis uit zijn vaderland, op de plaats van bestem ming is aangekomenEn als hy dan eindelijk rustig zit op zijn post, waar nog nooit tevoren iemand gearbeid heeftEn als hij dan eindelijk iets van de taal begint te verstaan en begint te spreken Wat doet hij dan Hoe begint hy dan aan zyn werk Hoe verkrijgt hij de eerste con tacten Welke wegen bewandelt hy, om ingang te verkrijgen Men kan over zendingswerk allerlei theoretische beschouwingen houden, men kan breedvoerig discussieeren over hoe het moet en hoe het niet moet, maar de mooiste uiteenzetting is toch eigenlijk de rustige, onopgesmukte vertelling van den gang van het werk. Zulk een vertelling van het zendingswerk op Midden Java hebben we nu voor ons, in het prachtige boek van Ds A. M e r- kelijn: „26 Jaren op het Zendings- v e 1 d". Ik geloof niet, dat er één boek is, waaruit we zóó duidelijk kunnen leeren voor welke moei lijkheden zulk een zendeling te staan komt, maar ook hoe God zelf voor het werk zorgt, dan dit eenvoudig verhaal van wat Ds. Merkelijn zelf op het zendingsveld ondervonden heeft Ieder, die zich de boven gestelde vragen wel eens heeft in gedacht, die wel eens erover gepeinsd heeft, hoe zulk een zendingswerk eigenlijk geboren wordt, zal met klimmende belangstelling deze beschrij ving lezen. Dit boek is, zooals zyn titel trouwens aangeeft, een vertelling van persoonlijke ondervindingen. Het begint bij het vertrek uit Holland naar het zendingsveld, het leidt ons heen door droeve ge beurtenissen bij de aankomst in Indië. Dan plaatst het ons op eenmaal midden in den aanvang van het werk. De teekening, die het daar geeft, is door en door eerlijk 'en sober. Mislukkingen wor den niet verzwegen, teleurstellingen worden niet voorbijgegaan. Nergens vindt ge de hoera-stem- ming, die zoo gemakkelijk te vinden is bij men- schen, die niet zelf uit de practijk weten wat er aan vast zit, boodschapper te zijn van het Evan gelie onder een vreemd volk. Nergens is liet boek ook dramatisch, ook al is het menigmaal ontroe rend. Als Ds Merkelijn een plan opzet, om ergens in een dorp een groote vergadering te houden, waar hij zelf, met vijf helpers, van het Evangelie vertellen zal, dan laat het zien de spanning, die in hen allen leeft op den dag waarop die samen komst zal gehouden worden. Ze komen bij het huis waar de bevolking is uitgenoodigd, samen te komen, de lamp wordt aangestoken. Er is geen enkele toehoorder, niet één van alle genoodigden heeft het de moeite waard geacht te verschijnen. Dan gaat Ds Merkelijn met zijn teleurgestelde helpers zitten, en in de leege lokaliteit neemt hij zyn Bijbel en leest voor het vers uit Openbaring 3, waar gesproken wordt van Hem, Die opent en niemand sluit. Zonder eenige dramatische ontboe- zei«4ng volgt dan verder het eenvoudige woord van gehoorzaamheid: „We waren allen van plan, dit werk voort te zetten". Nergens vervalt dit boek in bespiegelingen, maar er is geen enkele belangrijke kwestie in het zendingswerk, die er niet in wordt aangeroerd. Alles wordt benaderd vanuit de practijk en ver duidelijkt met voorbeelden uit het geheel van het werk. Zoodoende krijgt de lezer als het ware spelenderwijs een inzicht in de groote problemen, die achter den geheelen opzet van het zendings werk liggen, en die de methode ervan bepalen moeten. Ook de discussies, die erin geschetst wor den, discussies met Mohammedanen, met Javanen, die voortleven in de gedachte dat alle religies in wezen gelijk zijn, zijn alle door en door reëel, ge voelt, dat ze zoo gehouden zijn, en dat de ant woorden, die gegeven werden, de hoorders be vredigd moeten hebben. Door geheel dit boek van 365 bladzijden loopt de gouden ader van de waar heid, nergens stuit ge op een episode, waarvan ge denkt dat ze ter wille van de stichtelijkheid eenigszins is verfraaid. Al deze dingen maken het voor ieder meelevend vriend van de zending tot een waar genot, dit boek te lezen. Hij krijgt er geen statistieken over school en colportage, maar hij krygt wel een warme, liefdevolle beschryving hoe die school- arbeid begonnen is en waarmee die colportage is aangevangen. Hij krijgt ook begrip van de be zwaren en gevaren, die aan dien arbeid verbonden zijn. Wat my het meeste in dit alles getroffen heeft, is de nederigheid, waarvan dit gcheele boek getui genis aflegt. Ik heb veel beschrijvingen gelezen van menschen, die hun eigen arbeid schilderden, maar ik heb er zelden gelezen, waarbij de schrij ver zelf zóózeer op den achtergrond kwam als hier. Hier is geen enkel woord van trots, of van gewilde bescheidenheid, die in wezen niet anders is dan een uitlokken van applaus. Door die nede righeid wordt God waarlijk groot. Neen, stichte lijke uitroepen, rijk uitgebeelde en vrome uit eenzettingen zoekt ge er tevergeefs, het boek is er te nuchter en te werkelijk voor. Maar achter alles staat God, staat de liefde Gods in Jezus Christus, die begint te schijnen in de harten van al die menschen, die ge hier voor uw oogen verrijzen ziet. Van harte hoop ik, dat Christelijk Neder land aan dit werk van Ds Merkelyn de ontvangst >uur verschenen is; deel VI behandelt „De inne ming van Den Briel". In voorbereiding zyn nog verscheidene onder werpen uit onze geschiedenis; ook de cultuur historie krijgt haar deel, o.a. komen Rembrandt, Van Riebeek, Coen enz. aan de beurt. De bedoe ling is: elke maand met een deeltje uit te komen. Mevrouw en Ds Merkelijn, met den beheerder van de armenkolonie te Blondo (naast Ds Merkelijn) en eenige van zijn helpsters en helpers. Chineesche goeroe en zijn vrouw zal bereiden, die het waard is. Persoonlijk acht ik het een grfcote zegen van God, dat Hij Zijn die naar, dien Hij zoo langen tijd op het veld heeft willen gebruiken, nu in den avond van zyn leven waardig geacht heeft er zóó van te mogen ver tellen, als hier geschied is. P-of. Dr. J. H. BAVINCK. NEERLANDS FUNDAMENTEN-SERIE, Nr I. Het Turfschip van Breda, door D. Wijnbeek. Uitg. Born's Uitgeversbe drijf N.V., Assen. De auteur van dit eerste deeltje der „Fundamen ten-Serie" schrijft in een woord vooraf: „Iedere tijd kent zyn menschen in de schaduw, in zijn stille helden. Hun namen leest men niet in de geschiedenisboeken, voor hen worden geen standbeelden opgericht. Maar zij gaven het hoog ste, wat zij hadden, hun leven. Ook Mei 1940 heeft zijn stille helden gekend. De stille helden in hun kazematten en hun stellingen. De wind der tijden neemt hun namen mee en later zullen we nog slechts enkele kennen en ver- Hun daden voeren onze gedachten soms terug naar perioden m onze ryke historie, die alleen door zulke stille helden tot stand kwamen. In deze populair-gedocumenteerde beschrijving van de verovering van Breda in 1590, vinden wij de voorzaten van die stille helden uit onzen tijd. Daarom droeg ik dit verhaal van het turfschip met zijn soldaten en schippers aan hen op. Ook zij deden hun hoogste plicht als getrouwe helden." De uitgever, wiens firmanaam onder onze schip pers een goeden klank heeft („Schuttevaër" o.a. vaart onder zijn vlag) hee^t zeker gedacht aan zyn kansen „op het water" toen hy met den schrijver het plan ontwierp voor deze historisch- nationale „Fundamenten-serie", waarvan deel 1 verschenen is. Binnenkort komt deel II: „De over wintering op Nova Zembla", ook een schippers- historie; deel III heet: Leidens Ontzet, waarin ten slotte de schippers der Watergeuzen de glorieuze finale hebben voltooid; deel IV gaat over „De De heer D. Wijnbeek heeft met dit eerste deeltje het bewijs geleverd dat hy zyn stof alzijdig heeft bestudeerd en hoewel gedocumenteerd, ook popu lair vertellen kan. Bovendien heeft zyn speur zin beslag gelegd op verschillende illustraties, waarbij hy de medewerking had van archivaris sen en musea. Zoo is dit boekje over het turf schip van Breda verlucht met interessante antieke platen en portretten. En de uitgever verdient alle lof voor de verzorging van een en ander; in een fleurig driekleurig cartonnen bandje gestoken met een oude prent uit Wagenaar in 't midden, pryst het zichzelf al aan. De illustraties zijn op kunstdrukpapier. Wist u, lezer, dat de schipper van het turfschip een standbeeld kreeg in het dorpje Leur Ge kunt het in dit boekje gefotografeerd vinden. Wist U ook dat in het kasteel by Breda de eerste kinderen werden geboren van Prins Willem van Oranje Dat vertelt het begin van 't boekje. Wie het naadje van de kous der dappere schip pers (er waren er drie vier) weten wil, kan hier terecht. De auteur heeft alles naarstig onderzocht; alle lof. Een volk dat zyn geschiedenis, zyn stille en open bare helden niet kent en waardeert, verbeurt zijn recht op een plaats tusschen de andere in 't vol- kerengeheel. En in dezen geweldigen tijd wordt elk volk „bepaald" bij zijn historie, niet het minst ook het onze. De uitgever en de schrijver zijn zeker gedreven door deze gedachte op hun plan gekomen. Daarom wenschen we hen toe wat de heer Wijnbeek zijn boekenscheepje toewenscht: Vaart wèl. De prijs van elk deeltje is 90 ct; zeker niet duur, gezien de degelijke verzorging van tekst en plaat- Behalve voor belangstellenden in onze geschiede nis, lijkt me een uitgave als deze bizonder ge schikt voor onze scholen, voor de personeel- bibliotheek in 't bijzonder. Dit deeltje had in de „vasten" van 1940 moeten verschijnen, gezien het jaartal 1590 en de datum der „verrassing"; maar misschien grijpt men nu eerder naar deze herdenkings-vertelling dan toen het nog vrede was. Lezer,'let eens op „Neerlands Fundamenten-Serie"; de naam is goed gekozen. A. W. Een edele Romein De geschiedenis verhaalt van een jongen Romein, die ter dood veroordeeld was. Hij was schuldig aan verraad, en was reeds door de rechters ver oordeeld om te sterven, toen een oudere broeder van hem optrad, die in de oorlogen van zijn volk had meegestreden, en zoo zijn beide armen had verloren. Deze broeder, staande voor de rechters, terwijl hij de stompen zijner armen ophield, pleitte voor het leven van zijn broer, niet om wat zijn broeder had gedaan, maar om wat hy zelf had gedaan. Hy beleed, dat zyn broeder schuldig was; maar hy pleitte, dat het leven van zijn broer mocht gespaard worden, om wat hy in den dienst van het vaderland had gedaan. En ziende op wat de broeder had gedaan, verleenden om zijnentwil de rechters den schuldige genade. Nu, dat is juist, wat Christus doet voor ons, zon daars. Christus stierf op Golgotha, opdat wij mochten leven. Wij verdienden den dood; maar om Christus' wil, omdat Hij stierf, opdat wij leven mochten, vergeeft God onze zonden. 306 11 - "rami [Z afgestreken eetlepels; aardappel- meel. eetlepel zout, 2 kruidnagelen, scheutje azijn, 100 gram (1 ona veldsla). Bereiding: Snijdt de buitenbladeren van de kool en verwijder uë stronk. Snipper de kool fijn, schil de etronk en snijd deze in kleine stukjes. Kook de kool met de stukjes stronk 10 minuten in het water. Waach de appel, verwijder het klokhuis en anijd de appel in kleine stukjes. Voeg appel, ecboutjie azijn, 2 kruid nag eitjes en zout toe en kook oe kool nog een kwartier. Snipper de ui en bak deze lichtbruin. Bind de kool met het aan gemengde aardappelmeel, roer de gebakken ui en de boter erdoor. Maak op smaak af met een wei nig suiker of glucoeesLroop.» Leg de kool pyra mid*-vorm ig op oen schotel en bestrooi haar met de goed uitgezochte en gewasschon veldsla. DEENSCHE ROODEKOOL (voor 4 perso nen), (recept von A. J. Rciding), 1 middel matig groote roode kool (l'/fc pond), dl. kopje) bessensap, 16 gram (2 afgestre ken eetlepels) aardappelmeel, y2 L. (5 kopjow water, 2 eetlepels gecondenseerde, gesuikerde magere melk of y4 L. melk en suiker naar smaak (circa l/2 eetlepel sui- kor), y2 eetlepel zout, 2 kruidnagelen, kancel. l/2 eetlepel boter. Bereiding: Snijd de buitenbladeren van de kool, vervgjdor de stronk en snipper de helft van de kool fijn. Schil de stronk en snijd hem in kleine stukjes. Kook aë kool en de stronk een kwartier lm het water. Rasp de andere helft van de kool «n voeg deze met het bessensap, de kruidnagelen «n een theelepeltje kaneel bij de kokende kool en kook allee een kwartier. Bind de kool met het aangemengde aardappelmeel en roer de gecon denseerde melk erdoor. Dien de kool goed heet op met uienrijwt of aardappelen in de schil. Bieten ter afwisseling op andere wijze bereid 1. Een dagelijkach gebruik van 1>/2 one gmocivte ie voor een volwassene go- wen* d it 2. Men koope voornamelijk de groente(n), welke het seizoen oplevert. VYaiuu-cr we het op schoo!sche wijze zeggen, dan i« oc Ucta vulgaris (de bekende biet of kroot) een plantengeslacht uit de familie der Ganzevoetach- tigen, welke twee jaar bloeit, doch slechts het eerste jaar ale groente kan dienen, daar ze het tweede jaar houtachtig wordt. Huisvrouwen zullen zich evenwel meer om den goeden smaak van het bietje bekommeren, om recepten, teneinde het ook eens op „andere wijze" op tafel te brengen, om den prijs en niet op z*n minst op het feit, oat het een zeer gezond voedsel vormt voor hot gezin Deze zoo gezellig-rood getinte groente, die alleen reeds door haar kleur den discli iets vroolijks ver mag te geven en die men in de groote sleden in gekookten toestond kan koopen hetgeen in niet geringe mate hol gemak van de huisvrouw dient! wordt jaarlijks in een hoeveelheid van. ruim achit milliocn kilogram op de veilingen aange voerd voor de consumptie 1 In de maanden van don grootden aanvoer September, October. No vember, Februari en Maart is do prijs uiteraard het laagst, zoodat de huisvrouw er ook wat déze groente betreft hel verstandigst unn zal ooen, z« juist in dié maanden op tafel te laten komen. Bieten bevatten vele waardevolle voedingsstoffen, waarvan vooral genoemd d'icncn tc worden de zouten en vitamines, die voor onze gezondheid van zeer veel belang zijn. Een bekeixie wijze om bieten te serveeren is wel, ze als een slaatje klaar te magen met wat olie en azijn, wat suiker, peper, zout en gesnippei-do Ter afwisseling zijn de volgende twee bereidings wijzen stellig de moeite waard, om eens te wor den nagevolgd: BIETEN MET APPELEN (voor 4 perso nen), (recept van Marline Wittop Koning). 2 fliwke bieten of 4 kleinere. 1 uitje, 4 zure appelen, 30 gram boter, iets zout, 3 kruidnagelen. Wasch de bieten goed schoon. Kook ze in ruim water met zout gaar (ongeveer 1 uur). Neem er het vel af, rasp de bieten op een irrove rasp of srhijo' ze in dunne plakjes of in dobbelsteentjes. Laat ze met het fijngesnipperde uitje, de in part jes gesneden appelen, een scheutje water, de bo ter, hel zout en de kruidnagelen even stoven tot de appelen tot. moes geworden zijn en de groente daardoor voldoende gebonden Is. STAMPPOT VAN BIETEN (voor 4 perso nen) (recept van A. J. Goethecr). Stamp pot: ruini 3 Kg. aardappelen, 1 Kg. ge kookte bieten, 200 grom ui. 200 gram kwiurk, azijn, ppper, zout. Jus: 40 gram boter, 2 lepels taptemelk porder-, 4 lepels it, 2 dl. water, peper, zout, 4 bouiMon- Jes, veirmeng d^^wark met de azijn, wat zout en peper en voeg alles bij de aardappelen. Stamp de massa dooreen en maak de stamppot op smaak af. Maak van de boter, de melkpoeder, bloem, bet water en de kruiden een smakelijke jus. Deze maaltijd is volledig, zeer smakelijk en kost weinig aan ingrediënten en gas. De telens geven zich alle moeite, om U goede bie ten te kunnen leveren; gedurende den winter bedt men ze zelfs in droog zano' of men bewaart ze zongvuldig in vorstvrije rekkenmaak dUB een ruiim gebruik van deze gezonde groente MANYA BEUKMAN. #1 IV Japon-patroon Het model van deze japon is geschikt zoowel voor corpulente als voor slanke figuren. De japonnen kunnen, van dit model, van soepele stof, zijde en crêpes worden vervaardigd. De schouderstukjes kunnen desgewenscht van eenig borduurwerk of eenige andere gameering worden voorzien. Evenzoo zal een smalle biais of ruche in lichtere tint langs den hals en den overslag 't geheel een vroolijker aanzien geven. De knoopjes worden gemaakt van dezelfde stof als die van de japon en de licht geklokte rok wordt van twee meer geklokte baantjes voorzien. h'«» 1 nf 1 Kook de schoongeborstelde en in atukken gesneden aardappelen met de ui iai weinig water gaar. Snijd De benooeigde hoeveelheid stof wordt by de be stelde patronen aangegeven. Men meet de volgen de maten De halve bovenwijdte, van middenachter, onder den arm doorgemeten, tot middenvoor. De lengte, van het hoogste punt op den schouder, naast den hals, over den rug gemeten, zoo lang men de japon wenscht. De taillewijde, tamelijk strak om de taille. De heupwijdte, over het breedst van de heup, glad gemeten. De voorlengte, vanuit den halskuil, tot in de taille. De ruglcngte, van den halswervel, tot in de taille. (Vóór het meten van de voor- en ruglengte, wordt een band om de taille gespannen). De mouwlengte, van den schou derknokkel, over het midden van den arm, tot den pols. De prijs van het op-maat-gemaakte patroon be draagt 55 cent, plus 7 cent porto, toe te zenden aan de Redactie van „Van en voor de Vrouw", adres Administratie van ons blad. Bestelbon voor patroon nr 79. Ondergeteekende wenscht te ontvangen het pa troon van de japon nr 79, waarvoor bijgaand het bedrag in postzegels. Hajve bovenwijdte: Taillewijdte Heupwijdte Voorlengte Ruglengte Mouwlengle Op den heuvel Golgotha Wordt de zwaarste strijd gestreden, Wordt de bangste zucht geslaakt Wordt het bitterst leed geleden, Wordt voor 't menschelijk geslacht 't Leven van Gods Zoon gebracht. Op den heuvel Golgotha Wordt Gods Zoon van God verlaten, Wordt de Heer'uit vrijen wil, Wreed ten prooi van die Hem haten, Van den ruwen heuveltop Klinkt des Satans juichen op. Op den heuvel Golgotha Draagt Gods Zoon de helsche plagen, Wordt mijn eindelooze schuld, Wordt mijn zware straf gedragen. Op Calvarië torst Hij 't Bitterst lijden óók voor mij. Op den heuvel Golgotha Vloeit het bloed uit vele wonden. Daar betaalt de Heer' mijn schuld, Daar verzoent Hij mijne zonden. Door Zijn sterven aan het Kruis Brengt Hij mij in 't Vaderhnis. Op den heuvel Golgotha Val ik aan mijns Heilands voeten: „O, mijn Borg, wat ik misdeed, Moet Gij aan dit vloekhout boeten. Heiland, leer 't mij toch verstaan Dat hebt Gij voor mij gedaan VAN LIMBURG STIRUM SCHOOL Euseblusbnitenslngel ARNHEM CHR. MEISJESSCHOOL (mot Internaat). Opgericht Mei 1913 Vijfjarige Cursus aansluitend aan de Lagere School. Opleiding naar aard en aanleg In velerlei richting en vooi onder scheiden werkkring. Eigen erkend diplo ma. Prospectus en inlichtingen te ver krijgen by de Directrice: Mej. C M. ARNTZEN. O AMES EN MEISJES MAAKT NU ZELP UW KLEEDING Cendt bon en 25 cent aan postzegels bf) roorkeur van 3 cent en U ontvangt een «looi boek met ruim 100 maten en modellen en tevens een gratis apparaat om U te laten den hoe gemakkelijk onze methode is om THUIS alle kleeding te leeren maken en rermaken. aan INSTITUUT Bfv |kj E. N. S. A. I. O. ll Tolsteegsingel 54 - Utrecht Firma A. Hooimeijar Zonen, Barendrechl Tel. 406 Stoom-, Wasch- en Strijkinrichting „AURORA" B. Spierenburg Utrecht KONINGSWEG 56 TELEFOON 1116.1 Postrekening No 43430 Opgericht 1656 Geheel naar de ei«ohen des tijds Ineeriebt Waseht uitsluitend met nortonwater VRAAGT TARIEVEN 111

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 10