iffeów-Schfctdeki Crisis in Zuidslavië aanstaande ZOET ROGGEBROOD A.DBdekholtE N.V. v.h. J, GILTAY VRIJDAG 4 APRIL 1941 -ITRIJ Matsjek in de regeering De leider der Kroaten naar Belgrado iHel D.N.B. meldt uit Zagreb: De bespreking, welke dr. Matsjek gisterochtend in het paleis van den banus met den banus dr. Sjoebatitsj, den vice- voorzitter der Kroatische boerenpartij Kosjoetitsj en den algemeen secretaris der partij, dr. Krnjevitsj gevoerd heeft, heeft geduurd lot half twee. Naar verluidt, heeft dr. Matsjek besloten, de hem aan geboden functie van vice-president in de regeering van generaal Simowitsj te aan vaarden. Dr. Matsjek sou gisteravond naar Belgrado vertrekken. Met hem rei zen de banus en de partijsecretaris. Reservisten tot en met jaarklasse 1893 onder de wapenen De uit Zuid-Slavië in het Roemeensche banaat aangekomen Duitsche vluchtelingen melden eenstemmig, dat in Zuid-Slavië het gewone treinverkeer volkomen gestaakt is en dat er nog slechts militaire treinen rijden. Practisch wordt de algemeene mobilisatie ten uitvoer gelegd, ook al wordt ze niet af gekondigd. Van de Serviërs en Slovenen zijn alle reservisten tot en met de jaarklasse 1893 opgeroepen. Van de Duitschers valt als laat ste lichting nog de lichting 1902 onder mobilisatie. De Duitschers worden gedeel telijk bij Zuid-Servische regimenten inge deeld, gedeeltelijk naar verzamelplaatsen ge bracht, waar dan arbeidscorpsen zullen worden gevormd. In de Roemeensche grens gemeenten van het banaat komen voort durend nieuwe vluchtelingen aan. Bij de gemeente Loenga aan de Zuid-Slavische grens- hebben Woensdag weer Roemeensche grens posten aan een groep Duitsche vluchtelingen, die de grens overkwamen, gewapende hulp verleend. Berlijn stipt drie opvallende punten aan Het A.N.P. meldt uit Berlijn: Van welingelichte zijde wordt vernomen: De Zuidslavische regeering doet niets, om de tot een crisis opgevoerde stemming in Zuid-Slavië tegen te gaan, welke door uit spattingen en terreur van de straat en door de ontketende instincten van chauvinistische kringen de revolutionnaire gevoelens van het volk opwekt. Deze opvatting huldigde men gisteren in politieke kringen alhier, waarbij men op merkte, dat deze crisis-stemming in Belgrado en in andere deelen van Zuid-Slavië ook in de gevoelens doorwerkt. Een officieel standpunt ten aanzien van de politieke kwesties in verband met de Duitsch- Zuidslavische crisis werd echter ook gisteren nog door de bevoegde instanties afgewezen. Het meest opvallende verschijnsel na den staatsgreep te Belgrado noemde men het feit, dat de tegenwoordige Zuidslavische regeering het volk volkomen in het duister laat over de problemen, waarin de regeeringswisseling, door reeds honderden slachtoffers waren ge vallen onder de Inlandsche en Erytreesche bevolking, te vermijden, is de stad Asmara door onze troepen ontruimd. De slag is bezig opnieuw te ontbranden bij een nieuwe stelling. Noord-Afrika: Het succes der gemechani seerde Italiaansche en Duitsche troepen is uit gebreid voorbij Marsa el Brega. De Italiaan sche en de Duitsche luchtmacht hebben met prachtige resultaten vijandelijke colonnes, die zich naar Agedabia terugtrokken, aangevallen, de militaire putsch en de uitspattingen tegen de Duitschers het gebracht hadden. Het Zuid slavische volk, zoo zeide men van Duitsche zijde, wordt kunstmatig in onwetendheid ge laten over de crisis en haar problemen. Als tweede opvallend punt noemt men in deze kringen de anti-Duitsohe actie van Zuidsla vische diplomaten in het buitenland. Men wees erop, dat lasthebbers van de Zuidslavische regeering overzee en in het Zuid-Oosten zich ondubbelzinnig anti-Duitsch gedragen. Het derde punt, dat in Berlijnsche politieke krin gen opvalt, is het steeds meer aan den dag tredende feit, dat vreemde inmengingen ge duld worden zoowel wat betreft het.geheele vraagstuk van het Zuidoostelijke gebied als ook wat betreft de Zuidslavische belangen zelf. Deze inmengingen, zoo zeide men in de Wilhelmstrasse, worden door Belgrado niet alleen geduld, doch zelfs uitgelokt. Het in nemen van een standpunt ten aanzien van de kwestie, in hoeverre een dergelijk dulden £an vreemde inmengingen in overeenstemming ge bracht moet worden met de beginselen van het drie-mogendhedenpact, wees men Duitsche zijde af. Op de vraag, of de naar Berlijn terugge keerde Zuidslavische gezant, Andritsj, een speciale boodschap zal meebrengen of mee gebracht heeft, verklaarde men gisteren ii de Wilhelmstrasse, dat hiervan niets be kend is. Eden weer bij den Griekschen koning Het D.N.B. meldt uit Athene: De koning heeft den Britschen minster van buitenlandsche zaken, Eden en den chef van den generalen staf, Sir John Dill, opnieuw in audiëntie ontvangen. Naar uit Athene wordt gemeld, moet het tusschen Eden en den Griekschen generalen staf tot verschil van meening over de ver dediging van de „open flank", Zuid-Slavië, zijn gekomen. De Engelschen zouden verlan gen, dat alle nog beschikbare Grieksche reserves in het Zuid-Servische grensgebied ge worpen zouden worden. De Grieksche staf zou daartegenover, met verwijzing naar de vroegere Engelsche toezeggingen, hebben ge- eischt, dat tenminste drie Engelsche divisies aan dit nieuwe front worden opgesteld. Men meent te weten, dat het Grieksche kabinet zich rechtstreeks met Londen in verbinding heeft gesteld om het zenden van nieuwe Britsche versterkingen uit Egypte te ver krijgen. De goed ingelichte schrijvers van commen taar Alsop en Kitner deelen in de Washing ton Post mede, dat Engelands militaire actie in Griekenland door Eden tezamen met de generaals Sir John Dill en Sir Archibald, Wavell is vastgelegd, nadat zy van den Amerikaan Donovan de verzekering hadden gekregen, dat Zuid-Slavië aan de Duitsche regeering weerstand zou bieden. Donovan heeft aan den toestand in Zuid-Slavië grootere aandacht geschonken dan aan andere landen op zijn reis door den Balkan. Hij heeft lang durige besprekingen gevoerd met den nieuwen minister-president, Simowitsj, en met Ser vische officieren. Zijn voorspelling, dat Zuid- Slavië zou afspringen en dat Engeland der halve in Griekenland kon optreden, is juist gebleken. Donovan beschouwt echter Enge lands manoeuvre op den Balkan als buiten gewoon stoutmoedig, zij het ook misschien als juist. Het risico is echter nog zeer groot. Het zou derhalve dwaas zyn al te veel vertrou wen te hebben. Bewoners van Zara verlaten hun stad De burgerbevolking van Zara heeft een aanvang gemaakt met de ontruiming van de stad. De eerste groep van 3000 grijsaards, vrouwen en kinderen is naar Ancona vertrokken. Vanavond vertrek ken er nog 2000 (Stefani). De stakingen in de Ver. Staten De bestaande scheidsgerechten nog niet uitgeschakeld De politie van Dearborn, aldus meldt Uni ted Press, deelt mede dat bij de botsingen tusschen stakers en bedrijfspolitie van de Fordfabrieken een politieagent levensgevaar lijk door een steekwapen verwond werd. Ford heeft onmiddellijk tot Roosevelt het verzoek gericht „aan de terroristische instelling van stakingsposten" voor de Fordfabrieken een eind te maken, opdat zij weer ten volle deel kunnen nemen aan de uitvoering van het wapenprogramma." De personeelchef van de Fordfabrieken, Bennett beschuldigt de vakvereeniging der arbeiders in de automobielindustrie, die vol gens hem door communisten beheerscht wordt, ervan dat zij de staking ontketend heeft om de landsverdediging te verzwakken. Genoem de personeelchef heeft aan Roosevelt getele foneerd dat bij de botsingen reeds meer dan 200 personen gewond zijn. Hij voegde er in zijn telegram aan toe, dat agitatoren, die ge schoold zijn m de communistische tactiek van massa-agitatie, van buiten gearriveerd zijn, om onder de arbeiders te stoken. De gouverneur van Michian verklaarde dat zoowel de fabriek als de vakvereeniging zich bereid hebben verklaard aan de handhaving der orde mede te werken. Ford zou verklaard hebben dat hij de opening van het bedrijf niet eerder zou probeeren voor de bemiddelings pogingen aan den gang waren. Ook Green, de voorzitter van het met het CIO concurreerende vakvereenigingsverbond heeft te Philadelphia verklaard dat de meer derheid der stakers in de wapenindustrie onder communistischen invloed zou staan. Ten aanzien van de staking bij Ford zeide Green dat hier de staking door een minderheid is georganiseerd, die tracht op deze wijze de macht in handen te krijgen. Inmiddels wordt uit Washington bericht dat president Roose velt het verzoek van den gouverneur van Wisconsin om nieuw bemiddeling in de sta king bij Allis. Chalmers aan de daarvoor aangewezen instanties heeft overgedragen. De president heeft door zijn secretariaat laten mededeelen dat men eerst de bestaande scheidsgerechten de gelegenheid wil geven het geschil op te lossen, alvorens een inter ventie der regeering wordt gelast De bette uil kluitkalk bereide Nederlandtche witte fijne POEDERKALK EPOKAL Merk^ljy HUB. J. APPEL N V. TEL. 5341, HAVEND1JK 7. s-HERTOGENBOSCH. Duitsch-ltaliaansch succes in Lybië De Italianen in een nieuwe stelling bij Asmara Het Italiaansche hoofdkwartier publiceert weermachtsbericht no. 300: Aan het Grieksche front activiteit der we derzij dsche artillerie. Onze formaties lucht strijdkrachten hebben de vlootbasis Volos en het belangrijke troepencentrum Fiorina ge bombardeerd. Tijdens luchtgevechten wer den twee vijandelijke vliegtuigen neergescho ten. Drie onzer vliegtuigen zijn niet terugge keerd. In het Oosten der Middellandsche Zee hebben onze bommenwerpers en torpedo vliegtuigen een krachtig geëscorteerd vijan delijk konvooi aangevallen. Ondanks het felle viiren van het luchtafweergeschut werden vijf groote schepen getroffen en tot zinken gebracht Al onze vliegtuigen keerden terug naar hun basis. Vliegtuigen van het Duitsche vliegerkorps vielen een tweede konvooi van den vijand aan ten Westen van Kreta; een schip van 8000 ton werd in brand geworpen en zonk. een tweede schip van 8000 ton werd ook getroffen door twee bommen zwaar kaliber en is waarschijnlijk eveneens gezonken. Oost-Afrika: Met het doel nog meer vijan delijke bombardementen op Asmara, waar Graaf Paul Teleki t Zelfmoord de doodsoorzaak Het D.N.B. meldt uit Boedapest: Over den t^agischen dood van den minis terpresident, graaf Paul Teleki, wordt door de regeering het volgende communiqué gepu bliceerd: De geheele Hongaarsche natie en alle bui tenlandsche vrienden van Hongarije hebben met ontsteltenis kennis genomen van tragische overlijden van minister-president Paul Teleki. De dood is des nachts ingetreden, werd eerst des ochtends ontdekt. In de eerste morgenuren verspreidde zich het bericht, dat de minister-president door een beroerte waf overleden. Later werd echter algemeen be kend, dat zelfmoord de doodsoorzaak was. Graaf Paul Teleki was een persoonlijkheid met een diep innerlijk leven, in wiens de geweldige en wereldschokkende gebeurte nissen, die zich tijdens zijn regeringstijd in geheel Europa, ja in de geheele wereld af speelden, diepe sporen achterlieten. Alle smarten der menschheid, alle ellende van rond Hongarije woedenden oorlog, vormden diepe indrukken voor zijn gevóeligen ge moedsaard en zijn zenuwgestel weerstond steeds minder de invloeden van het wereld gebeuren. Daarbij kwam zijn bekommernis over de buitengewoon zware ziekte van zijn echtgenoote, waardoor hij tot een eenzaam menschelijk bestaan werd veroordeeld. Zijn omgeving nam vol zorg reeds sedert vrij geruimen tijd de aan levensmoeheid grenzende terneergeslagenheid van geest van graaf Paul Teleki waar. Ondanks zijn groote zielesmart en zijn zwakke constitutie bleef graaf Teleki steeds zijn plicht vervullen. Bewust van zijn verantwoordelijkheid stuurde hij het schip van staat op binnen- landsch alsook op buitenlandsch politiek ge bied den koers, dien hij en zijn regeering als den eenig mogelijken en derhalve ook als den eenig juisten hadden vastgesteld. Indien ook een onverwacht hevige uitbar sting van de sinds geruimen tijd sleepende neerslachtigheid van geest een einde gemaakt heeft aan het in dienst van het vaderland op gebruikte edele en werkzame leven, in den nacht van 2 op 3 April, dan zal toch de poli tiek, waarvan hij de leider en getrouwste dienaar was, onveranderd voortleven. De Hongaarsche natie is het thans reeds aan twee van haar groote dooden, graaf Stephan Casaky Paul Teleki, verschuldigd, onwrikbaar op den weg voort te gaan, dien deze groote zonen an ons vaderland haar hebben aangewezen. Von Bardossy Hongaarsch premier Hei D.N.B. meldt uit Boedapest: De Rijksregent heeft den minister van buitenlandsche zaken, von Bardossy, het premierschap toevertrouwd. Bardossy heeft deze opdracht aanvaard. Andere personeele wijzigingen in het kabinet zijn niet te verwachten, naar verluidt. GEBR. TEN HOEVE De spanning tusschen Amerika en de spil In Amerikaansche kringen verluidt, aldus meldt het DNB uit Washington, dat de Amerikaansche regeering de terug roeping van den Italiaanschen marine attaché heeft geëischt. Duitsch gezichtspunt De Duitsche ambassade heeft den inhoud van de eerste Duitsche protest-nota over de bezetting van de Duitsche schepen door de autoriteiten der Vereenigde Staten gepubli ceerd. Daarin wordt verklaard dat deze maatregel een schending van het verdrag van 8 December 1923 vormt. Duitschland eischt de onbeperkte teruggave der vaar tuigen, welker inbeslagneming zonder volken rechtelijken grondslag is geschied. Naar Associated Press uit Boston meldt, zijn kapitein Heitzmann, vier officieren en vijf leden der bemanning van het Duitsche tankschip Pauline Friederich, tegen Woensdag het federale gerechtshof een aan klacht had ingediend, gisteren door justieele ambtenaren onder zware bewaking van het immigratiebureau naar de gevangenis over gebracht De gearresteerden, die Zondag j.l. bij de bezetting van het tankschip door de Amerikaansche kustwacht zyn gearresteerd, worden er van beschuldigd, de machine installaties van het schip door sabotage on bruikbaar te hebben gemaakt De in berichten uit Washington voor komende bewering, dat de Duitsche en Ita liaansche schepen, die zich in Amerikaansche havens bevinden, in beslag zijn gneomen om daden van sabotage te voorkomen, werd gisteren in politieke kringen der rijkshoofd stad „volmaakte onzin" genoemd, zoo ver nemen wij van welingelichte zijde. Zooals bekend, kan een kapitein resp. de eigenaar van een schip met zijn eigendom doen wat hij wil, voor zoover hij daarmede niet andere schepen of de haven beschadigt Als een kapitein bovendien nog de vrees koestert, dat het schip, dat onder zyn bevel is geplaatst, in handen van den vijand zou kunnen vallen, is het zijn erkend en goed recht, zijn schip onbruikbaar te maken. Echter, de jongste uitlatingen van den Ame- rikaanschen minister van justitie, Jackson, wijzen er duidelijk genoeg op, dat men zich m de Vereenigde Staten ver boven het vol kenrecht verheven voelt, ja, de rechtsbasis van de betrekkingen, die tusschen staten bestaan, als van nul en geener waarde be schouwt. Verklaring van Morgenthau Volgens een bericht van Associated Press uit Washington heeft de minister van finan ciën, Morgenthau, verklaard, dat zoowel hy als zijn collega van justitie, Jackson, thans een onderzoek instellen naar de mogelijkheid van stappen om de 30 schepen van de spil, waarop in Amerikaansche havens beslag ge legd is, in het bezit van de Vereenigde Staten te brengen, oor de technische bijzonderheden van dit optreden, waarbij de schepen aan de Vereenigde Staten vervallen verklaard zouden worden, verwees hij naar Jackson. Op de vraag of ook beslag op schepen van andere landen wordt overwogen, antwoordde Mor genthau, dat van te voren geen mededeelin^ gen hieromtrent gedaan konden worden, zoo dit al in het voornemen mocht liggen. De minister-president van Irak afgetreden De premier van Irak, Taha al-Hasjimi is afgetreden. (D.N.B.) De gisteren afgetreden premier van Irak, Taha Al-Hasjimi is officier en komt' uit de kringen van de sterkste oppositie tegen Enge land. In 1938'werd hij minister van defensie in het kabinet Noeri Said, en bleef ook als zoodanig aan in het volgende kabinet El- Hailani. De afgetreden staatsman heeft 3 Februari j.l. zijn kabinet gevormd. Bij de aanvaarding van de regeering verklaarde hij, dat hij de politiek van zijn voorganger zou voortzetten en Irak in elk geval buiten den oorlog wilde houden. Ondanks talrijke represailles van de Engelschen heeft hij dit herhaald, na de recente besprekingen van zijn minister van buitenlandsche zaken met minister Eden te Kaïro. Hef konvooieeren van Amerikaansche koopvaarders Aan de vergadering van het Amerikaan sche kabinet hebben, aldus S.P.T., de chefs van de staven van leger, vloot en luchtmacht deelgenomen. In politieke kringen is men van oordeel, dat kwesties van groote beteekenis zooals het konvooieeren van Amerikaansche vrachtschepen zijn besproken. Naar verluidt zoeken de ministers van buitenlandsche zaken en financiën naar een formule, die het kon- yooieeren mogelijk zal maken, zonder dat deze stap tot den oorlog zal leiden. De schepen, in Amerika onder beslag Het standpunt van Argentinië Het A.N.P. meldt uit Buenos Aires: In kringen van het Argentijnsche minis terie van buitenlandsche zaken werd Dins dagavond vernomen, dat Argentinië niet het voornemen heeft, het voorbeeld van de Ver eenigde Staten met betrekking tot het in beslag nemen van buitenlandsche schepen te volgen. Dezelfde kringen wijzen erop, dat de regeering der Vereenigde Staten, ter recht vaardiging van het ln beslag nemen, een oude wet uit den vorigen oorlog te voorschijn heeft gehaald, doch dat een dergelijke wet in Ar gentinië niet bestaat De meening over- heerscht, dat de Vereenigde Staten die oude wet te voorschijn gehaald hebben om de be palingen van de Panamaconferentie te om zeilen, welke tot overleg verplichten. Een tweede Duitsche protest te Washington De Duitsche ambassade te Washington heeft medegedeeld op het departement van buiten landsche zaken een tweede nota te hebben overhandigd die vooral protesteert tegen de behandeling van de bemanningen der in be slag genomen schepen. De nota laakt het in de eerste plaats, dat de Duitsche zeelieden te Boston allen in een groote zaal tezamen met kleurlingen zyn ondergebracht. Even onvoldoende is de huisvesting der Duitsche zeelieden te Fort Lauderdale in Florida, waar ze in twee cellen der gevangenis werden opgesloten, be nota eischt de onmiddellijke vrijlating var de bemanningen. Huil, de minister van buitenlandsche zaken heeft ter persconferentie verklaard, dat zijn departement werkt aan het antwoord op de Italiaansche en Duitsche protesten tegen de beslaglegging. Hij gaf te verstaan, dat de ant woorden weldra zullen worden overhandigd, waarna ze waarschijnlijk met den tekst der protesten worden gepubliceerd. President Roosevelt heeft gisteren met Land, den voorzitter van het federale scheep vaartbureau, een onderhoud gehad over de kwestie van het afstaan van schepen aan Engeland. Na afloop deelde Land, volgens D. N. B. aan de pers mede, dat nog geen be sluit is genomen. Hij had met Roosevelt vooral gesproken over herstel van Britsche schepen op Amerikaansche werven, wat de wet tot hulp aan Engeland toestaat. Een nieuw onderhoud tusschen Mussolini en Matsoeoka Stefani meldt uit Rome dat na het noen maal, gisteren ter eere van Matsoeoka aan geboden, een langdurig hartelijk onderhoud tusschen Mussolini en Matsoeoka heeft plaats gevonden. Matsoeoka richtte, alvorens het forum-Mussolini te verlaten, een groet tot de Italiaansche jeugd van den lictoren bundel, waarin hij zei hét oude Romeinsche spreekwoord „mens sana in corpore sano" bevestigd te hebben gezien. Uit Rome vertrokken Matsoeoka is vanochtend uit Rome vertrok ken. Op het station waren aanwezig de Ita liaansche minister van buitenlandsche zaken en talrijke andere autoriteiten. De bevolking juichte den Japanschen minister op zijn rit door de stad opnieuw geestdriftig toe. Kort voor het vertrek had hij nog een gesprek met Ciano. TRANSPORTBAN DRIJFWERKEN DRAAGRC licl renha inspec BOEKBINDERIJ 1% rts t Jtandi ^-enha DORDRECHT TEL. H0LLANDSCHE A0101 SOCIËTEIT M lö^ Heerengracht 475 Amsterdam Vraagt tarieven voor LEVENSVERZEKERING LIJFRENTENPENSIOEIf|™ als 1 9 gin: Teruggave van schepen geëischt De Deensche gezant te Buenos Aires, te vens bij de Chileensche geaccrediteerd, is op instructie van zijn regeering 31 Maart naar Santiago gevlogen in verband met de beslag legging op drie Deensche schepen door de Chileensche regeering, waartegen de Deen sche regeering reeds heeft geprotesteerd. De gezant moet, naar het Deensche ministerie van buitenlandsche zaken mededeelt, teruggave van die schepen eischen. (D.N.B.). Twee Duitsche schepen brandende gevonden Naar het Peruaansehe ministerie van marine meldt, zijn de Hermonlis (4833 ton) van de Hamburg-Amerikaliji, en de München (5619 ton) van den Norddeutschen Lloyd door een Peruaanschen kruiser in volle zee bven- dend en door de bemanning verlaten gevon den. (D.N.B.) Weensche modes ling- Zij hebben overal groot sul mfevar gehad i te_v i; In verscheidene plaatsen van ons laf1 acc in den loop van de laatste weken, na®ectie heeft gelezen shows georganiseerd va)® i_" üjnsche en Weensche modes, die wai ganiseerd door het Rijksbureau distributie van Textielproducten en n.c. door zyn directeur, den heer H. G. Hejoepd Op de persconferentie van gisterene bela deze eenige mededeelingen gedaan oijnsp^ resultaat van zijn bemoeiingen. In de'J plaats beantwoordde hy de onwillekeutArnh komende vraag wat de directeur va Textielbureau met een modeshow hei maken. De heer Hey gaf toe, dat er in vraag iets „zit" en deelde in antwoori mede, dat hij het organiseeren van de£??T! op zich had genomen omdat de comfo'id t Woltersom, die bezig is het handels- frmrvg< drijfslevcn te organiseeren, nog niet v» zull< noeg met haar arbeid is gevorderd, r, bedrijfsgenooten uit het modevak ze organisatie van. de shows ter hand Ü«b 41 nemen. Daarom had de heer Hey het o*rs a< zoek van de vakgroep te Berlijn gedaa Bi hij had ook wel gevonden, dat het op zy lag het dubbel te doen, want zeide r de in een tijd van distributie is het van h dat men voor zijn beschikbare punten i zoo goed, doelmatig en net mogelijk gj| gaat. Indirect kan dit zelfs een aj belang zijn, daar het tot bezuiniging uitgaven leidt. De vrouw van heden tei^^ kan niet, als zij iets heeft gekocht, daflH eigenlijk niet aanstaat, morgen naar deiflp kei gaan om iets anders aan te schaffa moet dubbel goed uitkijken eer zij haai sluit neemt. De voorlichting, die men cl modeshow krygt, kan hiervoor van grof zijn. En er was zooals de heer Hey ge^ - zeer veel moois op de shows te zienr"~" succes is zeer aanzienlijk geweest. I Q plaatsen waar zij zijn gehouden, was he |J verkocht en in het geheel hebben ca. bezoekers de shows bezocht. Zeer ge' deerd zijn ook de bijzondere shows, dj Of Amsterdam voor modefirma's en te UI confectionnairs en anderen zijn g den. Dit schreef de heer Hey mede toe a uitnemende uiteenzettingen, waarmee 1 PerrinBouwmeester elke show heeft leid en aan haar toelichtingen tijdens da 4 tooning van de modellen. De heer Hey besloot met te zeggen, d de shows ook voor de toekomst van a zijn geweest. Wij leven nu eenmaal i gewijzigde omstandigheden en moetej daarnaar richten, ook wat de mode betrei dit gebied zullen voortaan niet meer Par| Londen, maar Berlijn en Weenen den j9 aangeven. jg Hoofdpijn - Migraine Z> Z) iTUjti/iazdfj'es helpen veilig en vlug Doos 10 en 50ct. CHEQUES VERVALSCHT mi} a ehj is De politie heef» sen bank nstelhi Haarlem een 22-j- - --n metselaar ui stede gearresteerd die trachtte twee tot een gezarnenL'. tv d» «-v honderd gulden, welke hij op onreehtri jc wijze in zyn bezit gekregen en van een jc sche handteekening voorzien had. te tt is veren. De man is aan de politie te Kcerd overgeleverd. tot burgemeester BURGEMEESTERS Mr. F. J de B r gang van 1 Mei. oj hemart benoemd. RIJKSPOSTSPAARBANK M. J. daal i raad. het lid RIJKSUNIVERSITEIT TE GRONING1 nw KH H- natn.nrkunde W ^ej R. A. Nljbo „Ik ga -- je voorstel in", zeide hy, terwijl op zyn gelaat een trek van rust en tevredenheid te lezen was. „Ik dank je wel voor je hulp. Moeder zal ik vandaag schrijven. En Zaterdag ga ik naar huis, tot Maandag. Nog vandaag stel ik mij in verbin ding met een makelaarskantoor. Als het niet vlug gaat, moet alles publiek verkocht worden. En wat Van Halen Co. betreft, ik wil zelf wel naar Rotterdam gaan om er over te spreken." „Laat mij dat nu doen", zei Tjaard, die zijn broeder de ergste vernedering wilde besparen. „Later moet je, als er althans kans is, toch gaan praten, maar dan is de weg gebaand. Lukt het niet, dan kom je naar huis en dan kun je daar verder uitkijken." Plotseling zag hij, hoe Heino hem vreemd aanstaarde. „Wat is er?" vroeg hij. „Waarom help je mij?" was de wedervraag. „Om Christus' wil", antwoordde Tjaard bewogen. „Zoek Hem, Heino, en keer geheel terug. Je hebt gehaakt naar klatergoud, vindt nu het echte." HOOFDSTUK XX. 'Aan het Maasstation te Rotterdam stapte Heino in den trein, bestemd voor het Noopden, voor Groningen. Hoewel hij een sterk rooker was, zocht hij een coupé niet- rooken op, in de hoop, dat deze niet zou volloopen. Want hij wilde zooveel mogelijk alleen zijn. Hij ontweek, als het eenigs- zins kon, de menschen. Hij was een geknakt man. Het was zelfs voor den oningewijde zichtbaar, dat hij leed. De directeur en de procuratiehouder van Van Halen Co. waren dan ook geschrokken van zijn zeer ver anderd uiterlijk. Nadat Tjaard voor hem den weg gebaand had, was hy op het Rotterdamsche kantoor ontboden, waar men het vrij spoedig met elkaar eens was geworden. Men wilde hem er gaarne terug hebben. Hem werd zelfs de keus gelaten tusschen twee dingen: een plaats op het kantoor of chef van het filiaal in Deventer, dat spoedig vrij komen zou. Hij had het laatste gekozen, wat de leiders zeer wel begrepen: het viel niet mee, weer een plaats in te nemen tusschen de andere heeren van het kantoor, met wie hij vroeger had samengewerkt. „Het kantoor in Deventer is goed, zooals je weet", had de directeur gezegd, „maar een jonge man, en dan vooral iemand van jouw werkkracht, kan er nog heel wat méér van maken. Ik hoop nu maar. dat het met je gezondheid gaan zal", had hij er bijgevoegd, doelend op het slechte uiterlijk van Heino. Maar deze had flauw geglimlacht. „Lichamelijk ben ik goed gezond", had hij gezegd. „Ik heb geestelijk een knak gekregen. Maar wanneer ik eenmaal weer in een nieuwe omgeving en aan het werk ben, zal het wel gaan en word ik de oude weer. Ik ben dankbaar, dat u mij weer heb ben wilt en uw vertrouwen zal ik mij niet onwaardig maken." Hij was ook dankbaar, dat het Tjaard gelukt was de heeren gunstig voor hem te stemmen. Hij was innig dankbaar voor alle hulp, die hem verleend werd. Hij had geen woorden kunnen vinden, om zijn moeder te bedanken. Maar ondanks dat alles, bleef de onrust in hem knagen. Hij had wel gezegd, zoo overlegde hy, toen de trein naar Utrecht snelde, dat het wel beter met hem worden zou, wan neer hij eenmaal te Deventer was en daar aan het werk kon gaan. En ongetwijfeld zou dat werk hem afleiding bezorgen. Maar de onrust zou blijven, wanneer er niet een radicale omkeering in hem plaats greep. O, hij wist het wel, dat het gebeuren moest, wilde het goed met hem gaan. En hij vouwde meermalen de handen. Maar 't was hem, of de hemel van koper was en God niet hooren wilde. De onrust knaagde in hem. En zijn geweten sprak met een krachtige stem. Onder het voortdreunen van den trein en terwijl de wielen een eentonig, zangerig geluid maakten, raakte hij, geheel alleen in de coupé gezeten, nog dieper aan het peinzen. Als een kalei- doscoop ging zijn leven van de laatste jaren, maar vooral van de allerlaatste jaren, aan zijn geestesoog voorbij. En hij zag niets dan zwarte schaduwen. Hij rilde er van. Hij had zijn leven verzondigd. Hij had God den rug toege keerd. Hij had gejaagd naar het klatergoud van de wereld, dat hem een desillusie geworden was. „Keer weer; keer weer" dreunden de wielen onder hem in eentonig rythme. „Keer weer; keer weer." Maar als God hem nu niet hooren wilde? Hij had toch de. handen gevouwen? En de onrust was gebleven. „Houd vol; houd vol" zeiden de wielen. „Bid zonder ophouden, zegt de Heere in Zijn Woord. En dan zal Hy hooren. Alles moet klein in je zijn; jij moet niets wezen en God alleen alles Hij kende die woorden, 't Waren alle bekende klanken. N 1 de realiteit ervoer hij nog niet. Hij zag alleen zijn vele zonden; zijn verkeerd optreden tej j over Martha, dat hem de laatste maanden steeds meer pijnj gaan doen; zijn leugen, om terwille van het geld. met Greth kunnen huwen, hoewel hij haar niet liefhad; zijn laksheid ii zaak, die wel wat had kunen worden daarin had Tjaard g^ gehad wanneer hij slechts had aangepakt en niet den grol heer had uitgehangen, omdat, naar hij toen meende, Salonj er wel goed voor was; zijn speculeeren, waarbij Saalinck keerde practijken toepaste, hij had het wel geweten, hij had in ieder geval moeten weten. En dit was nu het eindeVoor zijn verloopen zaak n dat was het goede woord niet; ten deele door zijn schuld, de zaak nooit iets geweest van beteekenis was een gegadl en zyn huis was verkocht. De totale opbrengst was meer Tjaard en hij hadden berekend. Maar nog een groot kapi moesten moeder en Tjaard verschaffen, opdat hij geheel man zou zijn van zijn Amsterdamsche schuldeischers. O, hij was dankbaar uit de moeilijkheden te zijn. Hij had hulp niet verdiend, daarvan was hij zich ten vole bewust, was een gunst, dat moeder en Tjaard hem hielpen. Zij offer zich ten deele voor hem op. Daarom was hij wel eens boo^ zichzelf. Want inplaats van tevreden te zijn. was het hem, i hij wrevelig gestemd was. En toch was hij dankbaar. Hij dat eerst niet verklaren, tot hem steeds duidelijker werd, zijn stemming verband hield met zijn geestelijke gesteldheii De onrust knaagde in hemrfij voelde: het moet an worden met mij, wil het pas goed zijn. (Wordt I

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2