Hein&Schhadjsk-i DONDERDAG 3 APRIL 1941 PA Het wachten is nog steeds op een verklaring van Belgrado Berlijn uiterst gereservèerd, doch De Zuid-Slavische militaire voorbereidingen De verordening van Simowitsj opmerkzaam Het besluit nummer 1 van den nieuwen premier Simowitsj is Maandag herhaaldelijk door Radio Belgrado voorgelezen. In de straten stonden, aldus S.P.T. uit Belgrado, groote groepen menschen bij de luidsprekers te luisteren. Het behelst o.a.: „naar aanleiding van de alarnteerende berichten, die buiten- landsche agenten in ons land verspreiden om onrust te wekken bij de bevolking en het ambtenarenkorps, beveel ik. aan allen bekend te maken, dat het volk aan deze valsche be richten geen aandacht moet schenken. Er is geen reden tot ongerustheid. Hierop volgt, gelijk reeds gemeld werd, dat de regeering een politiek voert van vriend schap met alle nabuurstaten en met hen in vrede tracht te leven. De bevolking moet haar kalmte bewaren en aan het werk blijven. Ze mag zich niet door ongegronde berichten uit binnen- en buitenland van de wijs laten bren gen. Daarom verbied ik iedereen zijn woon plaats te verlaten, omdat dit ernstige ge volgen kan hebben. 'Het belang van den staat eischt, dat ieder zijn huis beschermt en, indien het lot het zoo mocht beslissen, zijn leven offert voor het heil van "het vaderland, den koning en het volk. Het leger, het luchtwapen en de vloot van onzen koning hebben zich bereid verklaard, hun plicht te vervullen. De staatsambtenaren, die van de gemeenten en de clerus zijn ver plicht op hun post te blijven. De aai dacht van de staatsambtenaren wordt er op gevestigd, dat ze in deze moeilijke oogenblikken hun plicht moeten doen en zich bewust moeten zijn van hun taak, tegen on juiste geruchten op te treden en samen te werken tot behoud van een goede stemming bij het volk. Duitsche staatsburgers en leden dpr minderheid mishandeld De correspondent van het Duitsche Nieuws- bureau te Temesvar meldt: Hoewel sedert Zondag de grenzen naar Roe menië onder scherpe bewaking staan en, naai de vluchtelingen mededeelen behalve de ge wone grenswacht ook troepen aan de grens dienst doen, slaagden gisteren wederom ruim honderd volks-Duitschers er in op verschil lende plaatsen over de grens te komen. Zij allen zeiden, dat de houding der Serv.iërs steeds dreigender wordt en ze openlijk met „een tweede Bromberg" dreigen. De stations chef te Kikinda had openlijk gezegd, dat hij „tot aaü de knieën door Duitsch bioed zou waden". De buurlanden op hun hoede Van bevoegde zijde, zoo verneemt S. P. T., wordt te Sofia verklaard, dat de Amerikaan- sche berichten over een algemeene mobilisa tie in Bulgarije onjuist zijn. Wel heeft de regeering sind6 het begin van den oorlog eenige maatregelen voor de verdediging ge troffen, maar een algemeene mobilisatie kan men dit niet noemen. De Turksche regeering zal naar S.P.T. in welingelichte kringen te Ankara verneemt een wetsontwerp indienen, dat den generalen sta' het recht verleent, soldaten en reserve officieren boven de 45 jaar onder de wapens te roepen, indien dit noodzakelijk mocht blijken. De oudste lichtingen zijn voor de opleiding van recruten bestemd. Kroatische soldaten over de Bulgaarsche grens Twaalf Kroatische soldaten hebben gisteren de Bulgaarsche grens overschreden en zich bij de Bulgaarsche autoriteiten gemeld. Ze verklaarden niet te willen vechten voor de „Servische chauvinisten." Te Washington is men van meening. zoo meldt de New York Daily News, dat het in dienst nemen van de in beslag genomen Duitsche, Italiaansche en Deensche scnepen slechts een kwestie van tijd is. Ze zullen varen in dienst van de Ver. Staten en Engeland. Roosevelt zal de aangelegenheid zelf ter hand nemen door den nationalen noodtoestand uit te roepen, die hem vol strekte volmachten geeft Diplomatieke finesses en het volkenrecht zullen daarbij, naar het Amerikaansche blad schrijft in de prullemand worden geworpen. Duitsche staatsburgers en leden der minderheid mishandeld Met twee Donaubooten zijn te Pressburg rijks-Duitschers uit Belgrado aangekomen, die hun indrukken hebben weergegeven over de gebeurtenissen in Zuidslavië. Bin nen enkele uren moesten zij gereed staar, om te vertrekken. Hun have en goed moes ten zij achterlaten. De Engelsche propaganda was erin geslaagd gbruik te maken van op macht beluste elementen en door een gewetenloozen leugenveldtocht de breede volksmassa op te hitsen. In bijna elk dorpje was een Engelsche agent aanwezig. Sinds den staatsgreep weerklonken de straten van de hoofdstad van met haat vervulde liede ren en spreekkoren als .weg met Hitler" en „weg met Duitschland" e.d. Onder de oogen van politie en militairen drong het gepeupel Qe kantoren van het Duitsche verkeersbureau binnen en probeerde aldaar drukwerken en inboedel in brand te steken. Zelfs in de voorsteden van Belgrado zag men later stukken uit het verkeersbureau op straat lig gen. De regeering deed niets om deze uit spattingen tegen te gaan. De Joden hadden groote sommen gelds onder de sokols en zelfs onder scholieren verdeeld. Een uit spraak van generaal Meditsj: „binnen twee dagen ben ik met mijn Noordelijke leger in Weenen", is een gevleugeld woord gewor- geroepen als: „zeg aan je Führer, dat wij oorlog willen, dat wij bloed willen zien. Nu zullen wij de Zwaben martelen en in kleine stukken snijden. Karintië, Stiermarken en Triëst willen wij hebben, dat behoort ons. Wij zullen oprukken tot de Semmering en tot Weenen". Verder vertellen de vluchtelin gen nog, dat de Serven met steenen naar de Duitsche volksgenooten geworpen hebben, ja zelfs naar kleine kinderen. Het huis van den evangelischen dominee te Marburg is ver nield, terwijl de dominee zelf bedreigd werd. De politie zag bij de uitspattingen lachend toe, terwijl de officieren tot de soldaten zeiden: „Wanneer wij jullie het bevel geven dan moeten jullie erop inslaan, zoodat men het in den hemel kan hooren. Wij zullen ze wel'afslachten, daar kunnen jullie zeker van zijn". Bovendien wordt nog gemeld, dat Duit sche eigendommen in beslag genomen zijn. Eden was toch te Belgrado? U. P. meldt uit Berlijn, dat Duitsche betrouwbare kringen verklaren, dat men ondanks de tegenspraak van Belgrado het er op houdt, dat Eden Dinsdag een bezoek aan de Zuidslavische hoofdstad heeft ge bracht Een verklaring van Roosevelt te wachten In diplomatieke kringen te Washington ver wacht men. aldus S. P. T., binnenkort een verklaring van den president naar aanleiding van de in beslag genomen schepen. Sabotage-processen nemen een aanvang Het D.N.B. meldt uit New York: De minister van justitie, Jackson, heeft, naar Associated Press uit Washington meldt, aan het openbare ministerie opgedragen, ter stond processen te .beginnen wegens „sabo tage" aan Duitsche en Italiaansche schepen. Het ministerie van justitie heeft bekend ge maakt, dat de onderzoekingen reeds te Bos ton en Mobile (Alabama) gaande zijn. Deze processen hebben niets uitstaande met het mogelijke beslag oo schepen van de mogend heden van de spil. De wet stelt straffen vast tot een maximum van twintig jaren en 10.000 dollar voor sabotage aan schepen, on verschillig, of het om Amerikaansche of bui- tenlandsche vaartuigen gaat De immigratie autoriteiten hebben reeds 875 zeelieden- van Duitsche en Italiaansche schepen ln hech tenis genomen. Tegen hen zal een deportatie proces en in sommige gevallen een proces wegens sabotage aanhangig worden gemaakt. Het standpunt van Argentinië Het A.N.P. meldt uit Buenos Aires: In kringen van het Argentijnsche minis terie van buitenlandsche zaken werd Dins dagavond vernomen, dat Argentinië niet het voornemen heeft, het voorbeeld van de Ver- eenigde Staten met betrekking tot het ln beslag nemen van buitenlandsche schepen te volgen. Dezelfde kringen wijzen erop. dat de regeering der Vereenigde Staten, ter recht vaardiging van het in beslag nemen, een oude wet uit den vorigen oorlogee voorschijn heeft gehaald, doch dat een dergelijke wet in Ar gentinië niet bestaat. De meening over- heerscht, dat de Vereenigde Staten die oude wet te voorschijn gehaald hebben om de be palingen van de Panamaconferentie te om zeilen, welke tot overleg verplichten. DE ACTIE IN CHINA. Het D.N.B. meldt uit Sjanghai: De Japansche operaties tegen het negen tiende Chineesche legercorps, dat ten Zuiden van Nantsjang (provincie Kiang-si) lag, /ijn met de nederlaag der Chineezen geëindigd, zoo wordt in Japansche militaire kringen ge zegd. De Chineezen hebben sedert half Maart ongeveer 9000 man en groote hoeveelheden oorlogsmateriaal verloren. MIJNHARDT'S laxeer- tabletten V/erken zacht en zekerl ooos 60CT t\Kurs Italianen en Duitschers bezetten Marsa Brega In Oost-Afrika duurt het Italiaan sche defensief voort Het Italiaansche weermachtsberidht no. 299 luidt: Aan het Grieksche front niets van belang te melden. Noord Afrika: Italiaansche en Déitsche ge mechaniseerde troepen hebben na den vijan delijken weerstand te hebben gebroken Mar sa Brega in Cyrenaica bezet. Onze vliegtui gen bombardeerden vijandelijke schepen, waarbij er één tot zinken werd gebracht, in de haven van Bengazi. Oost Afrika: de verdediging onzer troepen tegen sterker vijandelijke strijdkrachten is gisteren voortgezet, zoowel aan het noordelijke front als in de zone van de rivier Auach. Onze luchtmacht in Oost Afrika heeft twee vlieg tuigen van het Hurricane type en twee vijan delijke bombardementsvliegtuigen neerge schoten. De bezette schepen in Amerika Onmiddellijke teruggave geëischt? Van welingelichte zijde vernemt S. P. T. uit Washington, dat in de Duitsche en Ita liaansche nota's naar aanleiding van de inbe slagneming van schepen in de Amerikaansche havens wordt geëischt, dat ze onmiddellijk worden vrijgegeven. sulaten en de Italiaansche journalisten ln de Ver. Staten de order gekregen zouden heb ben zich voor een onmiddellijk vertrek, zoo mogelijk naar Zuid-Amerika, gereed te hou den. Tevens zouden ze opdracht hebben ge kregen alle documenten te vernietigen, die bij inbeslagneming schadelijk zouden kunnen zyn. Ook Fransche schepen? De Fransche ambassadeur heeft na zijn bezoek aan het departement de pers medegedeeld, aan te nemen, dat de Ver eenigde Staten geen maatregelen zullen nemen met betrekking tot de Fransche schepen De Amerikaansche regeering, aldus dé ambassadeur, zal misschien alle buitenlandsche schepen onder bewaking stellen doch de Fransche worden waar schijnlijk niet bezet De Fransche gezant verzekerde Weljes, dat op de Fransche schepen geen gevaar voor sabotage bestaat en voegde erbij, dat het Frankrijk krachtens de wapenstilstandsover eenkomst verboden is schepen te verpachten. De politie van New York heeft een lijst op gesteld van acht Fransche schepen, die ln de haven liggen. Waarschijnlijk zullen de Ame rikaansche autoriteiten binnenkort een actie tegen deze schepen ondernemen. De lie de Trésor, die sinds het begin van den oorlog in de haven ligt is vertrokken. United Press meldt uit Washington: Men heeft het Fransche s.s. Ile de Ouessant verlof verleend de reis naar Martinique voort te zetten mits het naar New York terugkeert. Het Fransche vrachtschip Merope kreeg op dezelfde voorwaarde vergunning met een lading olie naar Tampico te varen. Wat zal met de schepen gebeuren? Schweizer Press Telegraph meldt uit New York: De Amerikaansche'' bladen wijden groote aandacht aan de inbeslagneming van de Duitsche, Deensche en Italiaansche schepen. De voorpagina's werden geheel in beslag ge nomen door het nieuws uit Zuid-Slavië en de sensationeele beriohten over den nieuwen stap, waartoe Roosevelt zelf het initiatief heeft genomen. Het vraagstuk wat er met de sche pen zal gebeuren wordt levendig besproken. Tot nu toe is van officieel® zijde geen ant woord hierop gegeven. Uit Washington meldt het S. P. T.: De minister van buitenlandsche zaken, heeft op een persconferentie verklaard, dat in Hetzeegevecht in de Middellandsche Zee Een Italiaansche uiteenzetting De Britsche admiraliteit, aldus verklaart men volgens D. N. B. in Italiaansche militaire kringen, heeft de zware verliezen, die ze de twee laatste weken in de Middellandsche Zee leed, weer genegeerd, terwijl ze de Italiaan-' sche verliezen, die met de grootste nauwge zetheid in het Italiaansche weermaohtsbericht werden opgegeven, tracht te vergrooten. Het is dus wensehelijk, aldus verklaart men te Rome, de Engelsche verliezen nauwkeurig op 10 Maart: twee slagschepen getroffen door torpedo's van het Duitsche vliegerkorps: 22 Maart: volle treffers op de ln de golf van Soeda liggende schepen; 23 Maart: een krui ser door Italiaansche vliegtuigen getorpe deerd, een konvooi door het Duitsche vlie gerkorps in duikvlucht aangevallen, een tank- 9C* van 12,000 ton m brand geraakt en andere met machinegeweervuur bestookt; 25 Maart: een stoomschip bij Korfoe tot ziu- k engebracht, een ander beschadigd, een schip van 10,000 ton tot zinken gebracht in het Oosten van de Middellandsche Zee. Vier in konvooi varende stoomschepen door Duit sche vliegtuigen getroffen. Een kruiser en vijf stoomschepen voor la Valetta door zware bommen getroffen. Een tankschip van 6000 ton in de Middellandsche Zee tot zinken ge bracht, een ander, beschadigd; 26 Maart: een kruiser en eenige stoomschepen voor la Valet ta getroffen, een tankschip van 10,000 ton en een groot troepentransportschip in het Oos ten der Middellandsche Zee gebombardeerd, een patrouillevaartuig tot zinken gebracht; 28 Maart: twee stoomschepen door bommen van het Duitsche vliegerkorps rechtstreeks getroffen; 30 Maart: een vliegtuigmoeder schip en een kruiser in de Aegeische zee ge torpedeerd. Een andere.kruiser tot zinken ge bracht, ettelijke koopvaarders getroffen, éér. in brand geraakt, een lichte kruiser door een Italiaansch vliegtuig getorpedeerd; 29 Maart: in de golf van Soeda een oorlogsschip door onze strijdkrachten tot zinken gebracht, even als een tankschip en andere voor anker lig gende schepen getroffen. Eindelijk 31 Maart: bij den grooten slag in het centrale bekken van de Middellandsche Zee een groote kruiser tot zinken gebracht door de volle laag van ons zwaarste geschut, twee andere kruisers ernstig getroffen. Bij dit alles, aldus zegt men, moeten nog worden gevoegd de andere nog niet precies vastgestelde verliezen en de Engelsche of ln Engelschen dienst varende schepen, die op den Atlantischen Oceaan door duikbooten tot zinken werden gebracht. De slagschepen Warspite (30,600) en Barham (31,100) en de torpedoboot jagers Havock (1340) en Greyhound (1335 ton) hebben deelgenomen aan den zeeslag in de Ionische zee, waarvan het Italiaan sche legerbericht heeft melding gemaakt. Een communiqué van het Itailaan- sche ministerie van marine Het Italiaansche ministerie van marine maakt bekend: Sinds eenigen tijd had men een toenemende uitbreiding van het vijandelijke verkeer tus- schen Egyptische en Grieksche havens opge merkt. Hiertegen waren herhaaldelijk onze torpedobooten, motortorpedobooten en vlieg tuigen opgetreden, die den vijand verliezen toebrachten, welke in de weermachtsberich- ten werden vermeld. Het was echter nood zakelijk aanvalsacties op grootere schaal te ondernemen om den tegenstander te dwin gen bezwaarlijker beschermingsstelsels toe te passen. Dit offensief nam een begin In den nacht van 25 op 26 Maart met een schitterende actie van aanvalseenheden, die in de baai van Soeda Kreta doordrongen. Den volgenden nacht vertrokken acht Italiaansche kruisers na een uitgebreide luchtverkenning onder escorte van torpedobootjagers van hun bases ter ondersteuning van een pcntserschip. Vrij dagochtend bereikte deze vloot de wateren ten zuiden van Kreta. Ze vuurde op een af- deeling vijandelijke kruisers, die onmiddellijk het contact ontweken. Terwijl onze schepen terugkeerden en de zee schoon veegden gingen onze vliegtuigen tot torpedeeren over, waarbij ze erin slaagden twee kruisers en een vlieg tuigmoederschip benevens enkele koopvaardij schepen te treffen. Vrijdagmiddag ging de vijand ook tot een actie van torpedovliegtuigen over. Hij trof tegen den avond een kruiser, die als gevolg van beschadigingen zijn snelheid moest ver minderen. Terwijl de afdeeling, waartoe deze kruiser behoorde, op een afstand van het gros der strijdkrachten haar dekkingstaak uitvoerde, ontmoette ze 's nachts vijandelijke schepen, waartoe volgens de Engelsche meedeelingen ook eenige pantserkruisers behoorden. Er volgde een levendige zeeslag. Onze eenheden reageerden door onmiddellijk vuur ie geven en de torpedobootjager te laten aanvallen, die, naar zelfs de Britten toegaven, dicht naderden en talrijke torpedo's afvuur den. Onze verliezen met inbegrip van den reeds door een torpedo na zonsondergang ge troffen kruiser zijn reeds in het weermachts- bericht medegedeeld. Den volgenden dag heb ben eenheden van ons luchtwapen ter voort zetting van hun aanvalsverkenning een ande ren kruiser met torpedo's getroffen evenals een vliegtuigmoederschip. totaal 70 schepen in beslag zijn genomen. Hij weigerde antwoord te geven op de vraag wat met de schepen zou gebeuren en of de regee ring de betrokken regeeringen omtrent dezen stap zal inlichten. Ook in Midden- en Zuid- Amerikaonsche staten Duitsche schepen bezet Peruaansche militairen hebben het Duitsche schip Leipzig bezet. Op gelijke wijze is naar het schynt het s.s. Montserrate in beslag ge nomen. Beide werden daarop door hun be manningen in brand gestoken. De leden der bemanning zijn door de Peruaansche auto riteiten gearresteerd. Ook het in een Noord- Peruaansche haven liggende Duitsche schip Friesland Is door zijn bemanning in brand gestoken en bevindt zich in zinkenden toe stand. De Peruaansche autoriteiten hebben de werkplaatsen en vliegtuigen van het Peruaan sche filiaal der Duitsche Lufthansa verzegeld. Voorts bezetten Peruaansche troepen het vliegveld der Lufthansa te Lijatambo. Hier bevonden zich twee Junker-vliegtuigen. Redenen voor dit optreden zijn tot dusver niet officieel bekend gemaakt Ook een Roemeensch schip Een kustwacht van het Amerikaansche leger is aan boord gegaan van het in San Pedro in Californië voor anker liggende Roemeensche vrachtschip Prahova dat kort na het over nemen van het bewind door generaal Anto- nescu op het scheepsregister van Panama werd geplaatst. De officieren van de kustwacht ver klaarden dat het niet een inbeslagneming be treft; zij deelden echter niet mede welke de redenen der bezetting zijn. Een drijfjacht in Sjanghai In Sjanghai heeft een spannende drijfjacht waaraan politie en militairen deelnamen, ge leid tot de arrestatie van den langgezochten speelhuiskoning, chanteur en smokkelaar Jack Riley, en het onschadelijk maken van de gevaarlijkste leden van zijn bende. Riley, die te San Francisco geboren werd. kwam ongeveer tien jaar geleden naar Sjang hai en zette een speelhuis op, daarbij op ge raffineerde wijze de speelzucht der Chinee zen uitbuitend. Hij verdiende geld als water, en ging zich naderhand ook met smokkelarij van opium en juweelen bezighouden. De politie had hem reeds eenige malen gear resteerd, doch Riley beschikte steeds over uitstekende alibis en kwam er meestal met een groote borgstelling af. Onlangs kreeg de politie bewijzen in han den, dat Riley met zijn bende een bekenden Chineeschen koopman beroofd en daarna ver moord hadden, en men besloot tot zijn arres tatie over te gaan. Riley was hiervan echter op de hoogte gebracht en hield zich schuil. Eergisteren ontving de Amerikaansche com missaris van politie van de internationale concessie een anoniem schrijven waarin werd medegedeeld waar men Riley kon aantreffen. De politie begaf zich met twee wagens naai de aangegeven plaats. In de eerste zaten politiebeambten, be wapend met revolvers en traangasgranaten, terwijl in den tweeden auto, een open vracht wagen, Amerikaansche mariniers, gewapend met legergeweren en handgranaten, plaats ge nomen hadden. Men kwam juist op tijd om Riley te zien wegrijden in een gepantserd* luxewagen, vergezeld van vier leden van zijn bende. De achtervolging begon. Van tijd tot tijd werden eenige schoten gewisseld, die door de raampjes van de auto's afgevuurd werden, echter zonder resultaat De wagens snorden met groote snelheid door de veelal zeer bochtige straten van Sjanghai's amuse- mentswijk. Eenige voorbijgangers, die zich niet snel genoeg uit de voeten konden ma ken, werden omvergereden, waarbij twee ge wond werden. De politiewagens begonnen langzaam op hun prooi in te loopen en na een achtervolging van tien minuten gelukte het den ambtenaren Rileys achterbanden stuk te schieten, waarna zijn wagen slingerend tot stand kwam. Rileys mannen sprongen er uit, dekten zich achter hun voertuig en openden onmiddellijk het vuur. Door verdwaalde ko gels werden eenige burgers getroffen, die in hun nieuwsgierigheid zoover gingen dat zij voor hun vensters onbekommerd het Wild west-schouwspel volgden. Toen de mariniers van hun handgranaten gebruik gingen maken was het pleit snel be slist Riley werd zwaar gewond opgenomen, twee andere leden van zijn bende werden gedood en de twee overigen konden, slechts lichtgewond, gearresteerd worden. Riley's arrestatie beteekent een groote op luchting. niet alleen voor de bewoners van zijn wijk, doch eveneens voor de politie van de internationale concessie. (S.P.T.) Het D.N.B. meldt uit Berlijn: In het Lagerhuis heeft gisteren de parle mentaire onderstaatssecretaris van vlieg tuigproductie, Llewellyn, volgens den En gelschen berichtendienst verklaard, dat het hem bekend was, dat de op Berlijn gewor pen bommen zeer bemoedigend werken op de bevolking van Engeland. Giften van de Engelsche bevolking voor bommen, die bo ven Berlijn uitgeworpen moeten worden, worden dankbaar aanvaard. DE AMERIKAANSCHE VLOOT IN DEN STILLEN OCEAAN. Het uit twee kruisers en vijf torpedoboot jagers bestaande Amerikaansche eskader, dat op net oogenblik een tocht door het zuiden den Stillen Oceaan maakt, is thans vol gens een bericht van Associated Press uit Suva op de Fidsji-eilanden aangekomen. 9NC BOMMEN Vraagt Inlichtingen betreffende molests verzekering voor Uw eigendommen, a ▼oor Uzelf (persponlijk letsel) bi) de mal £.c PONTIER K.ARRE1V WEST ER SINGEL 9 TEL. 38535 ROTTERd. Binnenlandsch Niew Generaal-majoor H. van To«ge BIJ de familie te Amsterdam is berich vangen, dat te Sachsenhausen op byr jarigen leeftijd is overleden generaal-n tit. der genie van het Indische leger F Tongeren, ridder in de Militaire Wilier 4e kl., officier in de orde van Oranje f De overledene was reeds op 19-jariget tijd officier. In 1910 bereikt* nij den 1 officiersrang. BENZINE VERKOCHT TEGEN T% HOOGEN PRIJS Hoe gevaarlijk het is, zijn waren hand te doen tegen prijzen, hooger d| officieel als maxima vastgestelde, heeft dagen een benzinepomphouder ergens i lande ondervonden. De man had geen toen hij benzine verkocht aan het hoof de prijsbeheersching tegen een prijs, dié' bedroeg dan het maximum, n.l. 22,4 cetn liter. Toen deze autoriteit zich als zoc'^. bekend maakte, bleek de pomphouder f geheel niet te beseffen, dat hij zich C wacht in het hol van den leeuw bevon.' thans, hij geraakte niet onder den indr,. toonde zich niet bereid, iets op den vraagden prijs te laten vallen. De ma^^ thans wel het verkeerde van zijn daad i.' want het hoofd van de prijsbeheers' -r heeft persoonlijk procesverbaal tegen j Cl,' opgemaakt. Dit geval is weer eens een r schuwing voor al diegenen, die ongeoo. hun prijzen verhoogen. Niet alleen t;, -g men hiermede een zeer ónsociale daad,- men loopt tevens de kans, dat de klan,, e ontpopt als prijsbeheerschingsautorite, ,r prijzencontroleur. C^N.P.) »end« OPENBARE NUTSBEDRIJVEN lel Blijkens een beschikking van den secre, generaal van het departement van hande' verheid en scheepvaart is bij het rijksb voor verwerkende industrieën ingesteld sectie voor openbare nutsbedrijven. Als teur van de sec'ie is aangewezen rT Reinders. Ook is een commissie van advie;' deze sectie benoemd. Voorzitter daarvan C. Noome. De sectie openbare nutsbedrijven var OI rijksbureau voor verwerkende industrie, ff, ingesteld voor alle ondernemingen, die.' als hoofd- of nevenbedrijf bezighouden m openbare gas-, electriciteit- of watervoorzi-. L lü t De verbeurdverklaring van wapens enz. Het verordeningenblad bevat een verordi van den Rijkscommissaris voor het bezet'i derlandsche gebied, houdende wijziging en vulling van de verordening no. 220/1940 bi fende de verbeurdverklaring van wapens, nitie en springmiddelen. Volgens de gisteren van kracht gewc zijnde wijziging is deze uitzondering e me', toepasselijk op voor de jacht best wapens, welke bij de hierna genoemde sonen in beslag zijn genomen of aan zoodi personen toebehooren: a. personen, die zich op grond van de ordening no. 6/1941 betreffende den aar dingsplicht van personen, geheel of gedeel van joodschen bloede dienen aan te me met uitzondering van diegenen, die slechfc naar het ras voljoodschen grobtouder in zin van bedoelde verordening hebben; b. personen, die tot de joodsch-kerkelijk* meenschap behooren. INBRAAK TE ZWOLLE 1»: Eenigen tijd geleden is te Zwolle ingebi in Algra's koffiebranderij, en theehandel as jg; Thorbeckegracht. Thans is men er in ges ;y, den dader te pakken te krijgen. De politie de hand gelegd op een oude bekende, n.l, Zwollenaar B H. Eenige jaren gelegen jy; B. H ook ingebroken bij de firma Algra ïy, is er toen in geslaagd een geheele brandkai het kantoor vandaan te krijgen De brant werd later in den grond onder Diepen teruggevonden. Pr tnee en lU pona cacao gesiuien. ue |juime niet in geslaagd het gestolene te achterh Dit was al lang in den kettinghandel verdwi Het was niet moeilijk H. te pakken te kri i Op last van de Deventer politie was hij c l sloten, verdacht van diefstal van koffi i Deventer. 1 „Je kent het nog niet. Want het beteekent een vernedering en daar willen wij", menschen, van nature niet aan. Het is altijd je streven geweest op zichzelf was dat niet verkeerd, maar je weg om tot dat doel te geraken, deugde niet een eigen zaak te hebben. En mijn plan is juist, om je niet een eigen zaak te bezorgen. Nu neem ik het je niet kwalijk, wanneer je aanvan kelijk voor dat idee niets gevoelt, maar ik verzoek je toch, er ernstig over na te denken." Inderdaad voelde Heino zooiets als een teleurstelling. Hij had gemeend, door hard werken, te trachten zijn verloopen zaak op te bouwen, met behulp van Tjaard of anderen, en nu kwam er een voorstel, dat precies het tegenovergestelde inhield. „Wat wil je dan?" „Ik w i 1 niets, Heino. Ik doe je alleen een voorstel, bij aan vaarding waarvan jij uit de moeilijkheden bent en waarbij je alleen en famile geholpen wordt Een vreemde wordt er niets van gewaar. Wij dachten dat de beste oplossing. Wanneer je er niet op ingaat, i*«et er naai een andere oplossing worden ge zocht, maar dar kan dan niet zonder hulp van vreemden. Je be- grijpt-natuurlijk levendig, dat ik niet in staat ben zooveel geld te fourneeren. Wel een deel. En dat wil ik geven, nadat ik met Truus overlegd heb." „Wat is dat voorstel?" vroeg Heino. „Je verkoopt je huis, dat nog onbezwaard is, zooals je gezegd hebt. Het is minstens zestien mille waard. Verder verkoop je de zaak, de panden, de inventaris, etc. Je meent, en dat ver moed ik ook, dat je er wel 'n twintig mille voor krijgt. Te samen zes en dertig. Je hebt zestig mille noodig, om al je schulden te voldoen. Dus kom je vier en twintig tekort. Ik ben bereid je er zestien te leenen. Renteloos. Over de terugbetaling kun je doen zoolang je wilt. Dan kom je er nog acht tekort. Die leent moeder en „Moeder?" vroeg Heino, ten hoogste verbaasd. „Je moet geholpen worden, jongen. Eerst moet je uit je moeilijkheden en dan kun je een nieuw leven beginnen. We hopen en bidden, dat het een leven met God mag zijn. Maar dat hebben wij niet in de hand. Gods genade is evenwel groot en rijk. Daarop vertrouwen wy. Dus moeder helpt ook. Zij neemt een hypotheek op haar huis. Het voorstel is van moeder zelf. Ik had er niet aan gedacht, zou het trouwens niet eens hebben durven vragen. Wel maakte dat idee het voor mij heel wat eenvoudiger. Maar het voorstel van moeder loste de moei lijkheid op." ,,'t Is te veel", steunde Heino. „Ik heb dat alles niet verdiend." „Daarover spreken wy thans niet. We willen je helpen. En zie hier het voorstel. Om alle vreemden er buiten te houden en om je geheel uit de moeilijkheden te helpen, is dat de eenige op lossing. Of weet je mogelijk een andere, die even goed is?" „Neen. Ik weet geen oplossmg. Ik ben juist om raad gekomen. En ik wil dien raad ook wel aannemen, als er geen andere weg is." „Ik zie geen anderen, Heino. Ik begrijp je bezwaar, 't Is sneu, om een verkregen zaak weer op zij te zetten, maar het moet, wil len we er althans geen vreemd geld in halen. En daarvoor zie ik geen kans. Laat ons zakelijk zijn. Wat beteekent je zaak? Niets. Je moet eenvoudig opnieuw beginnen, waarbij de kans groot is, dat het in Amsterdam niet gaat. Bovendien moet je dan zestig mille hebben, om je schulden te betalen plus een bedrijfs kapitaal van twintig, dertigduizend gulden. Hoe moet je daar aankomen?" Het was stil in het vertrek. Tjaard zag, hoe Heino een strijd streed. Hij kon dien billijken. Wat hij verlangde, omdat het de eenig mogelijke oplossing was, was ontegenzeggelijk zwaar. „Ik ga inzien", zei Heino met moeite, „dat je mij den goeden weg wijst, maar er wordt veel van mij gevergd." „Dat geef ik toe. Weet jij een anderen weg?" Heino moest ontkennend antwoorden. „Het moet die richting uit", gaf hy toe. „Maar daarna, wat moet ik dan beginnen? Ik wil alles wel aanpakken, maar een voudig is het niet" „Ook daaraan heb ik gedacht. Als het eenigszins kan, moet je in je branche blijven. Je krijgt ook wel een goede betrekking, want je bent goed in zaken. Dat hebben je Rotterdamsche en je eerste Amsterdamsche tijd wel bewezen. Ik wil je niets ver wijten, maar wanneer je hier anders had aangepakt, zou het ook gegaan zijn. 'k Wil maar zeggen, je bent goed in je branche. Je vindt het wel, met Gods hulp. 'k Heb zelfs een voorstel." Nieuwsgierig zag Heino, die zich steeds meer opgelucht ge voelde, zijn broer aan. „Ik ben er van overtuigd, dat Van Halen Co. je graag ter willen hebben, ook al is er concentratie tot stand gekomen, z dat er personeel genoeg is. 't Is een hard gelag, maar wanm je er, op billijke voorwaarden, weer komen kunt, heb je goede positie. Ik ben bereid,, wanneer je in het voorstel tree morgen naar Rotterdam te gaan en er te gaan praten. Zone in bijzonderheden te treden, moet ik dan natuurlijk wel iets v je financieele moeilijkheden meedeelen." „Jullie doen te veel voor mij. Ik heb het niet verdiend", zei Heino weer. „Praat daar nu niet van, jongen. We willen je helpen, moeten je helpen, vooral als we zien, dat de inkeer aan 1 t komen is." Heino zweeg. En Tjaard ging er niet verder op in. Beiden l grepen, dat zij op een terrein kwamen, waarover moeilijk spreken viel, omdat het een zaak gold tusschen God en e menschenziel. „Ik wilde nog even over je voorstel denken", zeide Heino i< later. „Dat is goed. Ik vraag niet een onmiddellijk besluit. Laat o afspreken, dat je my morgen vroeg in het hotel halen kon en mij dan je besluit meedeelt. Ga je op het voorstel in, di kunnen de zaken heel spoedig afgewikkeld worden. Over eenigi tijd ben je dan vrij man. En dan wil ik, als je er mede accoo kunt gaan, ook wel doorreizen naar Rotterdary, nu ik toch de buurt ben." Den volgenden morgen wist Tjaard, en het stemde hem t blijdschap, dat het Heino ernst was met zijn bewering, dat 1 boete wilde doen. Mogelijk na zwaren strijd, hij wist het nie had Heino zyn besluit genomen. (Wordt vervolgd

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2