M-ein&SchMjdékï Algeheele reorganisatie van de voedselvoorziening r WOENSDAG 2 APRIL 1941 PA( WOE Dc spanning inzake Zuidslavië stijgt De Duitsche gezant te Belgrado naar Berlijn Teekenen van een -algemeene mobilisatie in Zuidslavië Het D.N.B. meldt uit Serlijn: militaire voorbereidingen in Zuid- STavië. xoo meldt de Times uit Belgrado. wo»-tn voortgezet. Steeds meer reser visten worden opgeroepen. Gisteren zijn de scholen gesloten, hetgeen de Times- correspondent te Belgrade* de laatste voorbereiding noemt voor de algemeene mobilisatie. Eden zou te Belgrado zijn Naar in Berlijnsehe politieke kringen verluidt aldus een bericht van het A.N.P. uit Berlijn, is de Brit^che minister van buitenlandsche zaken, Anthony Eden, te Belgrado aangekomen. Men neemt hier aan. dat hij door generaal Dill vergezeld werdt en houdt het voor mogelijk, dat hij reeds contact met èe Zuid-Slavische regeering gekregen heeft. Het agentschap Stefani meldt, dat Edens activiteit in Zuid-Slavië niet alleen ten doel heeft rechtstreeksch contact tot stand te brengen met de vertegenwoordigers van het nieuwe Zuid-Slavische regime, maar vooral, zooals de aanwezigheid van generaal Dill bewijst, de militaire en strategische mogelijke heden van een gemeenschappelijke Engelsch- Grieksch-ZuidSlavische actie te onderzoeken. De anti-Duitsche tendentie neemt steeds toe Het DNB meldt uit Szegedin: Betrouwbare berichten van de overzijde van de grens vermelden, dat de kreet „maakt jacht op de Duitschers" de politieke leuze geworden is van Servische studenten en mili tairen, wier optreden tegen de Duitsche en Italiaansche, doch ook tegen de Hongaarsche en Bulgaarsche volksgroep steeds geweld dadiger vormen aanneemt. Vooral de Duitschers en Italianen z\jn de steden en dorpen van het Servische Sloveensche gebied op het oogenblik hun leven en bezit niet zeker. Daarentegen wordt in de berichten uit het Kroatische en Dalma- tische gebied vermeld, dat de Duitschers en Italianen zich niet alleen ongehinderd in het openbaar kunnen bewegen, doch dat in tal van Kroatische dorpen de betoogingen ten gunste van de spil worden voortgezet. De Servische politie en gendarmerie probeeren echter betoogingen voor Duitschland tegen te gaan, terwijl zij de uitspattingen tegen de Duitschers laten gaan en niets ondernemen tegen de demonstraties tegen de mogendheden van de spil, welke door den orthodoxen cle rus en Servische militaire kringen worden gesteund. Von Heeren op weg naar Berlijn Naar men in politieke kringen te Ber lijn verneemt, aldus het A.N.P., was de Duitsche gezant te Belgrado gisteren naar Berlijn onderweg om verslag uit te brengen. Het liet zich aanzien, dat hij in den loop van den dag te Berlijn zou aan komen. Het A.N.P. meldt uit Berlijn: Het ligt voor de hand, zoo heeft men gisteren in de Wilhelmstrasse verklaard, dat Duitschland in nauw contact met al zijn bondgenooten staat ten aanzien van al die gebeurtenissen, welke een in ge vaar brengen van de stabiliteit in het Europeesche Zuid-Oosten, by welker in standhouding Duitschland in zoo hooge mate geïnteresseerd is, tengevolge zou den kunnen hebben. In politieke kringen te Rome wordt op nieuw vastgesteld, dat Italië het verder ver loop van .de gebeurtenissen in Zuid-Slavië met de grootste terughoudendheid volgt Ten aanzien van de enkele anti-Italiaansche inci denten, die in verscherpte mate de laatste dagen zijn voorgevallen, heeft de Italiaanscne gezant opdracht gekregen een protest in te dienen bij de Zuid-Slavische regeering, zon der dat echter tot dusver een algemeen for meel protest uitgesproken is. Men verklaart hier. dat het thans een zaak der Zuid-Slavi sche regeering is de onvermijdelijk geworden volledige en bevredigende opheldering van haar houding jegens de mogendheden van de spil te verschaffen. „Het Bulgaarsche leger houdt de wacht aan de grenzen" Het D.N.B. meldt uit Sofia: Naar de omroeper van de radio te Sofia verklaart, blijft Bulgarije in deze dagen van spanning volkomen kalm, aangezien het zich in de eerste plaats niet wil mengen in de in ternationale politiek en ten tweede omdat het bereid is zich tegen iederen aanval te ver dedigen. De sterkte van Bulgarije heeft steeds bestaan uit zijn kalmte en bereidheid tot ver dediging. Het Bulgaarsche leger belichaamt de beste deugden des volks en houdt de wacht aan alle grenzen. Tegelijkertijd wordt door de regeering gezorgd voor de familieleden der opgeroepen reservisten. De besprekingen van do Kroaten Het D.N.B. meldt uit Agram: Gisterochtend zijn in het banuspaleis onder handelingen gevoerd, waaraan deelnamen de banus, de president van de Kroatische boe renpartij, ds. Matsjek, de vicepresident Kos- joetitsj, de secretaris-generaal Krnjewitsj en de drie in Agram vertoevende Kroatische mi nisters dr. Andres, dr. Schute en dr. Smol- jan. Kosjoetitsj bracht rapport uit over den toestand in Belgrado en over de besprekingen, die hij Maandag als afgezant van dr. Matsjek in Belgrado heeft gevoerd. De beraadslagin gen duurden tot 1 uur gistermiddag. Er is nog geen beslissing gevallen over de vraag, of dr. Matsjek zitting neemt in het kabinet Naar steeds weer in partykringen wordt ver zekerd. zal deze beslissing eerst vallen na een volledige bestudeering van den binnen- en buitenlandsch politieken toestand en na zeer rijp overleg. Het Kroatische publiek is er zich, evenzeer als de politieke leiding, volkomen van bewust, dat met de beslissing in de kwestie van dr. Matsjeks medewerking aan de tegenwoordige regeering in Belgrado ook de beslissing valt over het toekomstige lot van het Kroatische volk. Het is daarom begrijpehjk, dat de Kroaten met de grootste spanning de ontwikkeling der zaken volgen. Daarby nemen zij de meest volledige disci pline in acht. Ook steeds weer van anti-Duit sche zijde in omloop gebrachte geruchten hebben niet het gewenschte succes. Aan de universiteit die Maandagochtend weer werd geopend, zijn geen incidenten voorgevallen Volks-Duitschers uit de oostelijke staatsge- bieden en zelfs uit Slovenië vluchten in steeds grooteren getale naar Kroatië, waar zy zich veilig voelen. De Kroaten zouden onmiddellijke demobilisatie eischen Stefani meldt uit Belgrado: Volgens inlichtingen uit Kroatische kringen mag men wel aannemen, dat Matsjek vast besloten is volstrekt te weigeren zich door militaire kringen te Belgrado den oorLog te laten opleggen. De Kroaten eischen waarbor gen voor den binnenlandschen toestand. In de eerste plaats eischen zy onmiddellijke demobilisatie om rust aan het land en ver trouwen aan de buren te hergeven. Voorts zou de btiitenlandsche propaganda onmid- dellyk gestaakt moeten worden. Het bewind te Belgrado bevindt zich aldus voor een dilemma van enorm belang. Verordeningen van koning Peter De bladen te Belgrado melden, dat de vroe gere minister-president Tswetkowitsj en de Servische ministers, die 28 Maart ter be schikking werden gesteld, thans gepension- neerd zyn. Krachtens een verordening van koning Peter II zyn de banussen van het Donau- banaat en van het Urbatsjka-banaat afgezet. In een tweede verordening van den koning worden de senatoren van hun taak ontheven en worden nieuwe verkiezingen uitgeschre ven. Geen gelukwensch von de Sow jet-Unie Naar uit Moskou wordt vernomen, bevat de Prawda een tegenspraak van een United Press-bericht, volgens hetwelk de Sowj et- Unie een gelukwensch zou hebben gezonden aan Zuid-Slavië. In dezen gelukwensch zou zyn gezegd, dat het Zuid-Slavische volk zich weer „zyn roemrijke verleden waardig" had getoond. De Prawda verklaart, dat de Sow- jet-Unie geen gelukwensch heeft gezonden en dat het desbetreffende bericht geheel ver zonnen is. De mobilisatie zal op 3 April gereed zijn Slefani meldt uit Boedapest, dat vol gens betrouwbare berichten de Zuid- Slavische mobilisatie op 24 Maart is be gonnen en op 3 April gereed sal zijn. Een groot gedeelte van de Zuid-Slavische strijdkrachten is op hel oogenblik in den sector van Nisj geconcentreerd. Naar MTI meldt, neemt de spanning in Belgrado gestadig toe. De bevolking vlucht hals over kop uit de Zuid-slavische hoofdstad. De mobilisatie voltrekt zich in een snel tempo. Het spoorwegverkeer in geheel Zuid-slavië is beperkt. (DNB). Het Italiaansche weermachts- bericht In zyn weermachtsbericht no. 298 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: Grieksche front: in den sector van het elfde leger zyn vijandelijke acties van plaatselijk karakter gebroken. Onze luchtformaties bom bardeerden munitieopslagplaatsen en schoten granaten af op vyandelyke troepen. Noord-Afrika: een onzer formaties bommen werpers, vergezeld door Duitsche jachtvlieg tuigen. bombardeerde vijandelijke luchtbases en militaire inrichtingen, waarbij twee vlieg tuigen op den beganen grond vernield en zware branden veroorzaakt werden. Tijdens luchtgevechten schoten Duitsche jagers vliegtuig van het Hurricane-type neer. Brit- sche vliegtuigen deden een aanval op Misoe- rata, waarbij eenige personen gewond werden en lichte schade werd aangericht. Oost-Afrika: de strijd in den noorde lijken sector tusschen Keren en Asmara woedt voort. Ondanks het steeds ruimere gebruik van troepen en gemechaniseerde strijdmiddelen door den vijand, bieden onze afdeelingen heldhaftig verzet Een onzer formaties bommenwerpers deed een aanval op het vliegveld van Dzji- dzjiga. Tydens een gevecht tegen vijan- delyke jachtvliegtuigen werd een vlieg tuig van het Gloster-type neergeschoten. Andere Italiaansche vliegtuigen bombar deerden met succes Britsche gemechani seerde strijdmiddelen. Dreigende staking in de Amerikaansche bruinkoolindustrie United Press seint uit New York: De onderhandelingen tusschen de onder nemers en de mynwerkers van de Appala chians bruinkoolmijnen zyn tot Woensdag verdaagd. Het vakverbond C.I.O. heeft be kend gemaakt dat na afloop van het oude contract om middernacht van den eersten April ruim 300,000 arbeiders in 'staking zullen gaan. By de verdaagde onderhandelingen gaat het om eischen van de mynwerkers inzake hoogere loonen en korteren arbeidstijd. Alle voorbereidingen zyn getroffen om de staking van deze mynwerkers vandaag te beginnen. In dit bedrijf wortt 75 procent van alle bruin kolen der Ver. Staten gewonnen. Ofschoon de door de regeering aangestelde bemiddelaar alles in het werk stelt om de staking te voorkomen, is me van meening dat een conflict onvermijdelijk is. De leider van het C.I.O. heeft bekend ge maakt dat het voor de instandhouding der schachtengroeven noodige personeel in dienst zal blijven, terwijl bovendien nog een hoeveel heid bruinkolen gewonnen zal worden voor de leveranties aan ziekenhuizen. Binnenlandsch Nieuws Hef Koffie- en Theebesluit gewijzigd In verband met de aanwyzlng van koffie- surrogaat als distributieartikel, en het vast stellen van een geijkte samenstelling voor dit artikel, is het Koffie- en Thee-besluit ge- wyzigd. Aanvankeiyk was o.m. bepaald, dat op de verpakking de samenstelling of het nummer, waaronder de machtiging van het departe ment van sociale zaken was verleend, tot het vervaardigen van koffiesurrogaat ver meld moest worden. Thans zal krachtens het Koffie- en Thee- besluit op de verpakking het nummer van de vergunning, welke door de stichting Neder- landsche Meelcentrale is verleend, vermeld moeten worden. Voorts zal op alle verpakkingen de on onderbroken aanduiding „koffiesurrogaat" moeten voorkomen, in letters van onderling gelijkmatige grootte. Op de verpakkingen mogen geen andere dan de krachtens eenig wettelijk artikel ver plichte aanduidingen zyn aangebracht, noch de woorden koffie, mocca of samenstellingen of geringe wijzigingen van deze woorden, be houdens wat de voorgeschreven aanduiding betreft, noch andere aanduidingen of op schriften, welke omtrent de samenstelling van de in de verpakking aanwezige waar een onjuisten of misleidenden indruk zouden kunnen wekken. Ook de Fransche schepen rallen onder het beslag Hiertoe behoort de Normandie U.P. meldt uit Washington: Bekend wórdt gemaakt dat 19 Fran sche schepen die momenteel in Ameri kaansche havens liggen, onder bewaking gesteld zyn. Hiertoe behoort ook de Normandie. Van gezaghebbende zyde werd verklaard dat binnen de volgende 24 uur geen verdere schepen in beslag zullen worden genomen. Het Fransche s.s. He de Quessant, aldus meldt United Press uit New York, heeft zijn vaart by Stateneiland onderbroken. Toen men den commandant van de plaatselijke kustwacht vroeg, of men dit schip verder zou laten varen, antwoordde deze: „dat zult u morgen wel merken". Samenvoeging van landbouw, tuinbouw en handel in vak groepen en bedrijfsorganisaties met regelende en eventueel verordenende bevoegdheden In het Verordeningenblad Is verschenen een besluit van den secretaris-generaal van landbouw en visschery betreffende den opbouw van een organisatie voor de voedselvoorziening. Hierin wordt bepaald, dat genoemde secretaris-generaal regelen stelt omtrent den opbouw van zoodanige organisatie, zoomede omtrent de aan deze toe te ken nen bevoegdheden. Tot de voedselvoorziening worden ge- adht te behooren de voortbrenging van den handel in en de be- en verwerking van alle producten van de voedselvoor ziening met inbegrip van genotmidde len zoomede van die producten van den Nederlandschen landbouw welke niet voor de voedselvoorziening zyn bestemd. Hierby wordt onder landbouw ver staan: a. akkerbouw, tuinbouw of eenige andere tak van bodemcultuur, met uitzondering van boschbouw; b. veehouderij en pluimveehouderij- Tot de voedselvoorziening wordt voorts geacht te behooren de handel in die artikelen, welke als grondstoffen en hulp middelen voor den landbouw en de visschery van bijzondere beteekeni6 zyn. Organisaties en vakgroepen zullen worden ingesteld Ten behoeve van de organisatie voor de voedselvoorziening worden lichamen in den zin van artikel 152 van de Grondwet ingesteld. Deze lichamen (organisaties) kunnen zyn bedrijfsorganisaties, onderbedrijfsorganisaties, vakorganisatie, vakgroepen en ondervak groepen. De bedrijfsorganisaties en onderbedryfs organisaties omvatten: a. producenten in den landbouw en in de visschery; b. vakorganisaties of vakgroepen en zoo noodig ondervakgroepen van handelaren, bewerkers en verwerkers op het gebied van de voedselvoorziening. De bedrijfsorganisaties en onderbedrijfs- organisaties op het gebied van de grondstoffen en hulpmiddelen omvatten producenten in den landbouw en in de visschery en vak organisaties of vakgroepen en ondervakgroe pen van handelaren. De organisaties kunnen plaatselyke en provinciale afdeelingen instellen. Als vakgroepen en ondervakgroepen van handelaren, bewerkers en verwerkers op het gebied van de voedselvoorziening worden gebezigd organisaties, ingesteld of erkend op 'grond van het besluit no. 206/1940 betreffen de den opbouw van een zelfstandige organi satie ter ontwikkeling van het bedrijfsleven. Deze vakgroepen en ondervakgroepen kun nen tot vakorganisaties worden samen gevoegd. Behoudens ten aanzien van de zoo Juist ge noemde vakgroepen en ondervakgroepen ge schiedt de instelling van een organisatie door den secretaris-generaal, waarby tegelijk wordt vastgesteld een reglement, regelende haar samenstelling, inrichting en bevoegdheid. De taak van de organisaties is advi- seerend, uitvoerend en besturend. Een organisatie omvat alle deelnemers ongeacht den rechtsvorm, waarin het bedrijf wordt uitgeoefend die werk zaam zyn op het gebied van de voedsel-, voorziening, waarvoor de organisatie is ingesteld. Aan de organisaties kan verordenende bevoegdheid, als bedoeld in artikel 153 van de Grondwet worden verleend. De bevoegdheden van de organisaties Indien aan een organisatie verordenende bevoegdheid is verleend, maakt zy de veror deningen, welke zy voor het belang van het gebied der voedselvoorziening, waarvoor zij is ingesteld, noodig oordeelt. Deze verordeningen kunnen onder meer de volgende onderwerpen betreffen: a. Regeling van de voortbrenging, den in voer, den afzet waaronder mede begrepen de uitvoer de verdeeling en aanwending waaronder mede begrepen de opslag en de be- en verwerking van producten van de voedselvoorziening. b. Regeling van de vestiging, uitbreiding, beperking, reorganisatie, tijdelijke of blijven de stillegging, fusie, vervreemding of het ver pachten van bedrijven op het gebiedder voedselvoorziening, waarvoor de organisatie is ingesteld. c. Het verleenen van vergoedingen aan hen. die voor eenigen maatregel als bedoeld onder b., ernstig oeconomisch nadeel ondervinden, zoomede het opleggen aan hen, die van een zoodanigen maatregel oeconomisch voordeel genieten, van de verplichting tot het betalen van een geldsom. d. Vaststelling van pryzen en marges zoo mede van betalings- en leveringsvoorwaar den met betrekking tot producten van de voedselvoorziening. e. vaststelling van voorschriften voor de tot de organisatie behoorende ondernemers betreffende het voeren van hun boekhou ding en administratie, zoomede betreffende het verstrekken van mondelinge en schrlfte- Ujke gegevens aan de organisatie. De regelingen als bedoeld onder a kunnen onder meer inhouden: 1. het opleggen van een verplichting tot het betalen van een geldsom ter zake van het verrichten van een handeling op het gebied van de voedselvoorziening. 2. het opleggen van een verplichting tot inlevering van eenig product. 3. het brengen van de aan de uitvoering der regeling en het daarop uit te oefenen toezicht verbonden kosten ten laste van alle personen- voor wie de regeling verbindend is. De organisaties kunnen bij dwangbevel, medebrengende het recht van parzate execu tie, invorderen al hetgeen haar ter zake van een krachtens bovengenoemde bepalingen opgelegde verplichting verschuldigd is. Indien de organisaties bevoegd zyn tot het uitvaardigen van verordeningen betreffende de vaststelling van pryzen enz., vindt het be paalde in artikel 3 van het besluit in zake de benoeming van een gemachtigde voor de pry zen overeenkomstige toepassing. Het algemeen toezicht op de organisaties, voor zoover betreft haar werkzaamheden, ge regeld in dit besluit, berust by den secretaris, generaal of een of meer door hem daartoe gemachtigden. Vijf raden voor de coördineerende werkzaamheden Voor de coördinatie van de werkzaamheden van de organisaties worden vijf raden inge steld, elk bestaande uit twee of meer leden a. een raad voor de organisaties, Ingesteld voor het gebied van de producten van den akerbouw en daarmede gelijk te stellen pro- ouctea b. een raad voor de organisaties, ingesteld voor het gebied van de producten van de vee houderij, zoomede van margarine, vetten en oliën. c. een raad voor de organisaties, ingesteld voor het gebied van de producten van den tuinbouw; een raad voor de organisaties, Ingesteld voor het gebied van de visschery; een raad voor de organisaties, ingestelo het gebied van de grondstoffen en hulp middelen. De besluiten en verordeningen van de orga nisaties kunnen door den secretaris-generaal of door een door hem aan te wyzen instantie worden geschorst of vernietigd, waarby vens de gevolgen worden geregeld. Verordeningen inzake pryzen, marges, beta lings- en leveringsvoorwaarden zyn steeds aan de goedkeuring van den secretaris generaal onderworpen. In de bevoegdheden van den gemachtigde voor de pryzen wordt geen wijzi- ging gebracht. Scheidsgerechten beslissen bij geschillen Geschillen tusschen een organisatie er. een of meer ondernemers worden by uitsluiting eerste instantie beslist door een scheidsge recht. ingesteld by den raad, waartoe de be trokken organisatie en de ondernemer behoo- i. Van de uitspraak van een scheidsgerecht staat binnen 20 dagen beroep open by den secretaris-generaal. Deze beslist niet dan na- t een commissie van advies is gehoord. Het scheidsgerecht beraadslaagt en beslist met drie leden, waaronder een rechtsgeleerd lid moet zyn. Geschillen tusschen organisaties onderling •orden by uitsluiting beslist door den secre taris-generaal, gehoord den betrokken raad of de betrokken raden. Aan bedrijfsorganisaties of onderbedrijfs organisaties kunnen aparte lichamen worden verbonden, welke bevoegd zyn tot het aan- en verkoopen en opslaan van producten van de voedselvoorziening, zoomede tot het doen van andere daarmede verband houdende hande lingen. Deze lichamen zyn rechtspersonen. Hun instelling geschiedt door den secretaris generaal. Zy worden in en buiten rechte door :n of meer directeuren vertegenwoordigd. De secretaris-generaal stelt voorts een raad >or de voedselvoorziening in, welke hen» m advies dient en welke in de plaats treedt van het college voor de voedselvoorziening. De directeur-generaal van de voedselvoorzie ning is voorzitter van den raad. De strafsancties Hy die in strijd handelt met een bij of krachtens dit besluit of in een op grond van dit besluit uitgevaardigde verordening ge steld verbod of vastgesteld voorschrift, of een opgelegde verplichting niet of niet behooriyk voldoet, wordt gestraft met hech tenis van ten hoogste een Jaar of boete ten hoogste 25,000 gulden. Hy die opzettelijk handelt in strijd pR zoodanig verbod of voorschrift of opzet: niet of niet behooriyk voldoet aan een cVrijdag legde verplichting, wordt gestraft met; e ft, g vangenisstraf van ten hoogste acht jare^versit boete van ten hoogste 50,000 gulden, js. en Ter zake van n iet-na koming van doo»aarvori organisatie uitgevaardigde regelen kan of. dr. of namens de organisatie tuchtrecht wo; uitgeoefend, waarvan de regeling door organisaties de goedkeuring van den se taris-generaal behoeft. Hangende de totstandkoming van groepen en onder vakgroepen worden ioi11** bedryfsorganisaties en onderbedryfsorgi opleid saties de handelaren en be- en verwerf "JfY06 op het gebied der voedselvoorziening ,UT jn tegenwoordigd door personen, die hen üf j rechtsperoonlijkheid bezittende lichamen, bedoeld in artikel 13 van de landbouwer: yEl wet, vertegenwoordigen; de handel in gro stoffen en hulpmiddelen wordt daarin i tegenwoordigd door daartoe door iDe Jaa secretaris-generaal in overleg met zyn an Ver. genoot van handel, nijverheid en scheepv»rneme aan te wyzen personen. De producen K. en worden In de bedryfsorganisaties en oncater bedryfsorganisaties tot nadere voorzienwden. eveneens vertegenwoordigd door hun huidn een vertegenwoordigers in de rechtspersoonlykh Stapt bezittende lichamen, als bedoeld in artikelngen, van de landbouwcrisiswet. re zijr Dit besluit treedt heden in werking uypers itphen Na at s refex Hk va De opheffing van de j wattir deviezengrens hooi". Tusschen het Duitsche rijk en h bezette Nederlondsche gebiedIJeT1 3 iderw In het Verordeningenblad is thans opf-°- nomen de verordening van den Rijkscomm saris voor het bezette Nederlandse ie gebi betreffende de opheffing van de devieze grens tusschen het Duitsche rijk en het bPtrecl zette Nederlandsche gebied. ndhou Daarin <yordt bepaald, dat de bepc-rkingoelft. zyds en het Duitsche rijk en de gebied «fiïï? waarvoor de Duitsche deviezenwet en hafj v"a uitvoeringsverordeningen vervat zyn, andeNljme zyds. Het Duitsche rijk en de gebieden waai de i voor de Duitsche deviezenwet en haar uitvo^ Ga ringsverordeningen van kracht zijn. wordeEm<T niet beschouwd als buitenland in den zin valium het deviezenbesluit 1941. Natuurlijke efet h« rechtspersonen en vennootschappen, welkrrster hun woonplaats in deze gebieden hebben, daiCand wel aldaar gewoonlijk verblijven, gevestigf" J t zijn, bestuurd worden of kantoor houden, als mede filialen, bijkantoren en bedrijven vat'Letdi ingezetenen in deze gebieden, worden niet berrtxxx schouwd als niet-ingezetenen in den zin var? s<x het Deviezenbesluit 1941. irdarr Duitsche „auslandsbonds", met uitzondering^1"' van die, welke in het bezette NederlandschcVJ gebied zijn uitgegeven, rentegevende obliga- '»-g tiën en niet-rentegevende schuldbekentenissenedee van de „Konversionskasse fuer Deutsche aus-'- Ve landsschulden" worden voortaan als buiten-*"0™ landsctie effecten beschouwd Deze verordening treedt heden in werking.138*' OORLOGSSCHADE EN WINST-jSc BELASTING VAN STILLE RESERVES prot JOK De voorzitter van de Rotterdamsche Kamer %Qn Koo»>ho"Ucl P-fc-^Ueu heeft in de vanmiddag gehouden vergadering -iu iistelling het volgende medegedeeld: De Kamer heeft eenigen tyd met het departement van financiën van gedachten gewisseld over de overgangsbepalingen voor ce winstbelasting. In dit kader is de aan- cacht getrokken door het verband tusschen ceze heffing en den wederopbouw van Rot terdam. Met voldoening heeft de Kamer ver bomen, dat stille reserves, welke aan het Icht komen by de vaststelling van bedryfs- vinst over een boekjaar, waarin oorlogsschade s geleden, doordat dientengevolge aanspraak s ontstaan op een rijksbijdrage, welke de 'fiscale) boekwaarde van het te loor gegane bedryf smiddel overtreft, in verband met de tan de toekenning daarvan verbonden ver plichting tot herbouw of vervanging, buiten aanmerking zullen worden gelaten voor de heffing van winstbelasting zoowel als van inkomstenbelasting. Het bureau der Kamer stelt nu voor aan het departement te verzoeken deze lijn con sequent döor te trekken door het beginsel x>k van toepassing te verklaren op de uit- seeringen, bedoeld by het 2e lid van artikel 1 van het Besluit herstel Rijn- en Binnenvaart- vloot I, alsmede op uitkeeringen van molest- verzekeraars, voor zoover de belastingschul digen aantoonen, dat de daardoor te hunner beschikking komende stille reserves zyn of worden aangewend voor den werderopbouw. STICHTINGEN, uitgaande van de Vereeniging „TOT CHRISTELIJKE LIEFDADIGHEID" te WAGENBORGEN (Or.). Tel. 3. voor de verzorging van zwakzinnige im berillen, debielen, toevallijders en andere geestelijk defecten. Verpleegprijs van 1.25 tot 1.60 per dag Aanvrage tot opneming aan den Genees heer-Directeur. DOOR ■■■faMngLlHy J. VAN DEN BOSCH BBgfgaa 55) „En hoeveel is de zaak waard? Ik bedoel gebouwen, inven taris", verduidelijkte Tjaard. Want hij begreep wel, dat voor een zaak zonder omzet geen cent zou worden betaald. „Een dikke twintig mille", dacht Heino. „Mooi. Meer heb ik voorloopig niet te weten. Zet je moeilyk- heden nu eens een uurtje aan kant, Heino. Dat valt niet mee, ik weet het wel. Maar vanavond praat ik er toch niet meer met je over." Voor de tweede maal stonden ze nu by huis. Tjaard stak thans den sleutel in het slot, en knipte het licht in de hall op. Meteen verscheen Truus, die evenwel niet vroeg, waarom zij zoo laat kwamen, daar zij begreep, dat de beide broers met elkaar ge praat hadden. Zij schrok trouwens van het min of meer verwil derde uiterlijk van den zeer vermagerden Heino. Een groot medelijden kwam in haar op. Woorden waren niet noodig, om te verklaren, dat hij door de gebeurtenissen van de laatste weken geheel van streek was Met de grootste hartelijkheid verwelkomde zy hem en liet hem in de gezellige huiskamer, waar de tafel ten deele gedekt „Je zult wel trek in eten hebben", zeide zij, „na zoo'n reis. En dan ga je maar vlug slapen, jongen. Morgen praten we wel eens. We hebben uit de verte met je meegeleefd, want je hebt heel wat meegemaakt." „Ja", zei Heino toonloos. Zyn blik gleed door het vertrek. Op hetzelfde oogenblik zag Truus, dat zijn oog rusten bleef op een groote foto van Martha. Verward wendde hij het hoofd af. Het speet haar, dat zy er niet aan gedacht had de foto weg te nemen voor hij binnenkwam. Oude herinneringen moesten zeker niet worden opgehaald voorloopig. Heino was vanzelf niet op dreef. Hij gaf korte, verwarde ant woorden, als Truus een enkele maal een vraag deed. Tjaard had een blik van verstandhouding met haar gewisseld: zy moest Heino maar laten begaan, dat was het verstandigst. Het kostte Heino moeite wat eten naar binnen te krijgen. Uit beleefdheid at hij, maar liever had hy het laten staan. Alleen dronk hij veel. 't Was niet gezellig in het vertrek. Er hing een zware beklem ming. En Truus slaakte een onhoorbare zucht van verlichting, toen Heino besloot naar bed te gaan. Als naar gewoonte, nam Tjaard den by bel en las het ge deelte, waarin voorkwamen de "woorden: „Zonder Mij kunt gij niets doen", welke woorden hy langzaam en met nadruk las. Dan dankte hij voor de ondervonden zegeningen en smeekte om uitredding van hem, die in nood zat. Heino liet zich bewegen, dien morgen want het was reeds twaalf uur niet om zeven uur, maar om negen uur te ver trekken, nadat hy pertiment had geweigerd nog langer te blijven. Truus vond het heel vreemd, maar zy bedwong haar nieuwsgierigheid, wel wetend, dat Tjaard haar op de hoogte zou brengen. „Ik ben, eerlijk gezegd, blij, dat Heino naar boven is", zeide zy, „want het was soms beangstigend, 't Was zoo nu en dan precies, of hij niet wel bij zyn-verstand was." „Heino verkeert in een ontzettenden crisistoestand. Geweldige moeilykheden in zyn zaak, financieele moeilijkheden, die hem aan den rand van den afgrond hebben gebracht. Maar boven dien verkeert hy in een geestelijke crisis, Truus...." „Is je vermoeden uitgekomen?" vroeg zy. „Hy ziet in, dat hy heeft gegrepen naar het klatergoud der wereld, dat vroeg of laat teleurstelt, bij hem al heel snel. En nu is hij op den terugweg, al is het zeer aanvankelijk. Hy noemt zichzelf een zoeker. Maar wanneer hy oprecht zoekt, zal hy vinden en dan wordt, onder Gods genadig bestel, uit al deze ellende nog wel wat goeds geboren, willen we althans hopen en bidden. Maar voor dien tyd zal hy nog méér door den smeltkroes moeten. We gaan nu naar bed. Daar zal ik je alles meedeelen, wat hy my onderweg heeft verteld, een lang verhaal. Daarom kwamen we natuurlijk zoo laat thuis. Dat heb je wel begrepen." „Laat ons maar direct naar je kamer gaan. Dan zullen wij de zaken bespreken", zei Tjaard opgewekt. „Als je wilt meewer ken, kan het best in orde komen." Dien morgen om negen uur was Heino uit Groningen ver trokken, na van zijn broer de belofte ontvangen te hebb'en, dat deze dien eigen avond om acht uur in Amsterdam zou zijn. Het was dien morgen in Tjaards woning niet zoo beangstigend geweest als den vorigen avond. Heino verklaarde, wat geslapen te hebben. Bovendien brachten de kinderen, die zich vol belang stelling met oom bezig hielden, wat levendigheid. Ook onderweg naar het station sprak Heino opgewekter, onder meer meedeelend, dat hij zoo spoedig mogelijk weer naar Gro ningen zou komen, om moeder te zien en te spreken. Lang voor tyd was hij dien avond aan het Centraal Station om Tjaard te halen en hij kon wel huilen als een klein kind, toen deze hem verklaarde, dat het met zijn moeilykheden in orde zou komen, als hij wilde. Natuurlijk wilde hij! Na zijn bezoek aan Groningen, dat hem verkwikt had, hoewel hij zonder 'een oplossing was vertrokken, stond het steeds vaster voor hem, dat hij een andere richting uit moest; ook, dat hy boeten moest voor wat hij had misdreven. Voor elk behoorlijk voorstel Tjaard zou niet met een onbe hoorlijk voorstel voor den dag komen! zou hy zich laten vinden. Op zijn kamer gekomen, begon Tjaard onmiddellijk, sprekend op zeer zakelijken toon. „Ik heb over je moeilykheden nagedacht en er met Truus over gesproken. En ook met moeder." „Met moeder?" vroeg Heino verschrikt. „Heb je „Ja, 't was niet mijn bedoeling het vandaag nog te doen. Maar vanmorgen kwam moeder, «tegen haar gewoonte, op Dinsdag. En toén hebben we haar verteld, dat je geweest bent en ik heb ook gezegd, dat je gauw weer terugkomt en dan natuurlijk bij moeder logeert. Het spreekt vanzelf, dat moeder onder den in druk was, maar ik moet zeggen, dat zij zich heel dapper hield. Ik was blij, dat ik haar je moeilijkheden verteld hebt, want daarna werd het plan, dat ik je wil voorstellen, heel wat een voudiger. Maar dat plan is alleen uitvoerbaar, als je wilt mee helpen." „Dat spreekt toch vanzelf", protesteerde Heino zwakjes. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2