4 MATSOEOKA TE BERLIJN \/Us de verkoudheid iHein&Schkadéki Engelonds blokkade- politiek gewijzigd Voor eenigen tijd hebben we het pijnlijke probleem der blokkade besproken in verband met het plan van den oud-president der Ver- eenigde Staten Herbert Hoover om voor de burgerbevolking in onbezet Frankrijk en in bezet België levensmiddelen te zenden uit de Vereenigde Staten. Dat stond er toen niet fraai voor, al wj de genoemde gebieden de nood ook hoog ge stegen. Engeland uitte zich zoo volkomen af wijzend, dat het schier een hopeloos geval scheen voor de noodlijdende gebieden, waar de vale schim van den honger rondwaarde; vooral met het brood scheen het er hoogst precair voor te staan. Tot voor kort hield de Engelsche regeering vast aan de opvatting, dat in ieder geval Amerikaansche hulp de voedselpositie op het continent zou verlichten en dat wenschte zij niet, ook al zou geen korrel graan aan de be zettende macht ten goede komen. Zelfs de door het Hoover-comité voorgestelde contróle op de distributie kon de Engelschen niet ver murwen; zij meenden, dat de oorlog door hun blokkade zou worden verkort. Of dit stand punt wel in overeenstemming was met de internationale rechtsregelen, was een vraag, die niet overwogen werd. Duitschland daartegenover stelde zich op het standpunt, dat de tegenwoordige blokkade geworden was, gelijk zij is, als gevolg van de beslissing van Engeland bij het uitbreken van den oorlog om ook levensmiddelen tot con trabande te verklaren. Het had ook in de periode van 19141918 dit standpunt inge nomen en zijn opvatting nog doorgevoerd na het neerleggen der wapenen. In 1939 werd de hongerblokkade opnieuw begonnen en speculeert Engeland zoo is het Duitsche ver wijt wederom op de slachtoffers van den honger, gelijk die in 1918 en 1919 nog bij vele tienduizenden door ondervoeding zijn geval len in Duitschland. Bovendien, volkenrechtelijk is Duitschland niet verplicht tot hulpverleening en in principe gaat het er van uit, dat men in de overwonnen landen er de gevolgen maar van dragen moet, dat men zich heeft laten ver leiden voor Engeland den handschoen tegen Duitschland op te nemen- En de rantsoenen in de bezette gebieden zijn thans nog twee maal zoo hoog als die, waarmee het Duitsche volk het van 1916 tot 1920 heeft moeten doen. Ondanks dit standpunt is de practijk Iets gemitigeerd geworden. De Duitsche troepen betrekken in hoofd zaak het benoodigde voor hun verzorging uit het Duitsche Rijk, maar, zoo meldde on langs het D.N.B., toch is een groote hoeveel heid levensmiddelen tér beschikking gesteld van bezet Frankrijk. Ook België heeft be langrijke hoeveelheden ontvangen. Nederland hielp eveneens en zond een groote partij pootaardappelen en ook graan, zooals men weet Onbezet Frankrijk had echter ook honger en hunkerde naar de Hoover-actie. Het moest eten hebben en, zoo verluidde voor veertien dagen, mocht Engeland in zijn afwijzing blijven volharden, dan zou Frankrijk zijn koopvaardijschepen, die graan gingen halen, door oorlogsschepen doen begeleiden met alle gevolgen daarvan. Men gevoelde zich in een dermate bedreigden toestand, dat men zich tot dezen maatregel als uitoefening van het recht van noodweer gerechtigd achtte- Frankrijk en Frankrijk niet alleen zal in dit jaar en het volgend jaar slechts van aanvoeren uit andere landen kunnen leven. „In dergelijke omstandigheden, zoo betoogde de Fransche volkenrechtgeleerde prof. Le Fur, is het geval van noodweer duidelijk; alle risico's welke zich kunnen voordoen, ook een oorlog met Engeland, zijn geringer dan van honger te sterven. Door dit gevaar wordt Frankrijk evenwel bedreigd, wanneer het geen aanvoeren van overzee ontvangt". We hebben den indruk, dat in den zelfden tijd Amerika bezig was Engeland tot mildere gedachten te brengen.Op een gegeven oogen- blik verschenen in de Engelsche pers berich ten, welke daarvan iets deden vermoeden. De moeilijke Fransche levensmiddelen positie werd met zekere welwillendheid onder het oog gezien. Dat was op Vrijdag 14 Maart. Den volgenden dag schenen de bord jes echter weer verhangen, maar dat duurde niet lang; Washington was er ook nog en er kwamen berichten, dat onder zekere controle levensmiddelen transporten zouden kunnen geschieden. Deze contróle zou "werken bij de aankomst, het lossen en de aistributie- Deze berichten correspondeerden op wat van Duitsche zijde reeds een week vroeger (11 Maart) nogmaals verklaard was, nl. dat noch de levensmiddelen, die door de orga- nisatie-Hoover geleverd worden, noch andere levensmiddelen van dien aard ten gunste van het Duitsche Rijk uit België zullen wor den onttrokken of gevorderd, Duitschland was bovendien bereid om de verdeeling ter plaatse te doen geschieden door een Ameri kaansche commissie, ten einde zoodoende de hulp onpartijdig, met uitsluiting van elk mis bruik, te verleenen. De hoop op een vergelijk begon te her leven, ook al schreef dr. Karl Megerle In de Berliner Börsenzeitung" in die dagen zijn gedocumenteerd artikel over de afwijzing van het plan-Hoover onder den scherpen titel: Kaïnsteeken. Reeds spoedig kwamen uit New York nadere berichten. De Amerikaansche onder staatssecretaris van buitenlandsche zaken. Sumner Welles, bevestigde, dat „overwogen" werd twee scheepsladingen tarwe naar het onbezette Frankrijk te sturen, indien behoor lijke controle op de verdeeling ingesteld kan worden. Van Engelsche zijde werd in Amerika niet langer gesproken van „valsche humaniteit" en de bewering van den aan het Engelsche gezantschap toegevoegden jurist prof. Hall, dat de blokkade eigenlijk een werk van men- De wensch tot een zeer nauwe samenwerking De keizerlijk-Japansche minister van buitenlandsche zaken. Malsoeoka. is gisteravond om 18.00 uur met een specialen trein voor zijn officieel bezoek te Berlijn aangekomen. Op het feestelijk versierde Anhalter Bahnhof werd hij door den rijksminister van buitenlandsche zaken, von Ribben- trop, hartelijk begroet. De hierop volgende rit door de met talrijke vlaggen versierde straten der rijkshoofdstad vond plaats temidden van dichte rijen, gevormd door tien duizenden Berlijners, die den hoogen Japanschen gast een zeer hartelijke ontvangst bereidden. De begroeting aan Het station Ter begroeting van den minister van bui tenlandsche zaken van Japan waren behalve den rijksminister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, o.a. nog verschenen: de chef van het opperbevel der weermacht, generaal- veldmaarschalk Keitel, de rijksministers dr. Frick, dr. Göbbels, Lammers, graaf Schwerin von Krosigk, Ohnesorge, dr. Funk, dr. Todt, rijksorganisatieleider dr. Ley, rijksleider der S.S. Himmler, rijksperschef dr. Dietrich, staf chef Lutze, rijksarbeidsleider Hierl, de am bassadeurs Ritter en Ott, onderstaatssecreta ris Wörmann en de voorzitter van de Duitsch- Japansche vereeniging, admiraal Förster. Nadat de rijksminister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, den Japanschen gast zeer hartelijk welkom had geheeten, stelde minister Matsoeoka hem de heeren van zijn gezelschap voor, t.w. den directeur van de afdeeling Europa en West-Azië van het ministerie van buitenlandsche zaken, Saka moto, den directeur van de Zuid-Mantsjoerij- sche spoorwegmaatschappij, Tosjikazoe Na- kaisji en den specialen correspondent van het Japansche persagentschap Domei, Okamoer. Daarna stelde de rijksminister van buiten landsche zaken aan den Japanschen gast de te zijner begroeting aanwezige chefs der dele gaties van de verbonden groote mogendheden en de bij haar aangesloten staten, de leden van de rijksregeering, rijksleiders, vooraan staande personen van staat, partij en weer macht, alsmede de afdeelingschef van het ministerie van buitenlandsche zaken voor. Daarop vergezelde van Ribbentrop Matsoeoka naar het voorplein van het stationsgebouw, waar hij onder het heilgeroep van de Berlijn- sche bevolking tezamen met den rijksminister van buitenlandsche zaken langs het front van de opgestelde eereformaties der weermacht en van de partij schreed. In aansluiting hierop reden de beide minis ters van buitenlandsche zaken tusschen ter weerszijde var\ den weg opgestelde formaties van de weermacht en van de N.S.D.A.P. naar het kasteel Bellevue, dat de rijksregeering gasten ter beschikking heeft, waar minis ter Matsoeoka voor den duur van zijn opont houd te Berlijn zal verblijven. Tijdens den rit door de met vlaggen ver sierde straten van de rijkshoofdstad werden den Japanschen gast door de Berlijnsche be volking, die dicht opeengedrongen achter de formaties van de weermacht en de N.S.D.A.P. op de aankomst van Matsoeoka gewacht had, geestdriftige ovaties gebracht Bij het kasteel Bellevue werd de hooge Japansche gast namens den Führer door den chef van de Prasidialkanzlei van den Führer, staatsminis ter dr. Meissner, begroet. Nadat de Japansche minister van buiten landsche zaken, Matsoeoka in het kasteel Bellevue was aangekomen, stroomden de menschenmenigten naar den Wilhelmplatz voor de rijkskanselarij, waar zij den Führer hoopten te zullen zien. Spreekkoren wisselden af met geroep als „Wij danken onzen Führer" en „Wij willen onzen Führer zien". Plotseling trad toen de Führer op het balcon der rijkskanselarij om de geestdriftige menig te te begroeten, welke bij zijn verschijnen in gejubel losbarstte, dat zich voortplantte tot in de zijsraten, waaruit steeds nieuwe menschenmassa's naar den Wilhelmplatz stroomden. Matsoeoka richt een boodschap tot het Duitsche volk schenliefde is „omdat daardoor het dooden jonge menschen op de slagvelden ver hinderd zal worden", werd niet herhaald. Blijkbaar zag men te Londen in, dat een wijziging van de blokkade-politiek noodza kelijk was, teneinde te vermijden, dat men in gewapend conflict kwam met de regee- ring van Pétain. En zoo kon Washington eind vorige week meedeelen, dat van uit Lon.den toestemming was verkregen de beide Fran sche vrachtschepen met graan voor Marseille door te laten. Zoo was, na maanden van onderhandelen, eindelijk de blokkade, althans op een bepaald punt, gebroken. Dit feit is van beteekenis en kan in de toekomst van nog veel grooter belang wor den. Laten ook wij als Nederlanders dit niet vergeten. Nu het driemogendhedenverdrag een feit is geworden, zal het Japansche volk naast u staan, in vreugde zoowel als in leed. Het heeft een vast geloof in de persoon van den Führer en in de buitengewone eigenschappen van het Duitsche volk. Het Japansche volk zal niet bij het Duitsche volk achter staan wat betreft trouw moed en vastberadenheid om in de wereld een nieuwe orde te scheppen. Wij moeten ons bezighouden met de toekomst en niet met het verleden. Wy moeten vooruit zien. Het ideaal dat het Japansche volk boven alles dierbaar is, is belichaamd in de „hakko itsjioe" die harmonische wereldgemeenschap met plaats voor alle volken voor de verwer kelijking van hun wenschen en het uitvoeren van hun taak; een ideaal dat het Japansche volk sedert onheuglijke tijden koestert en dat een van de steunpilaren van het keizer rijk is. Dit ideaal komt in het driemogendheden verdrag duidelijk tot uitdrukking; het is de basis van dit verdrag. Ons volk vertrouwt er op dat ook het Duitsche volk doel en geest van het driemogendhedenverdrag trouw is. Ik hoef hieraan nauwelijks toe te voegen dat het hart van het Japansche volk bij het Duit sche is. in zijn'gigantischen strijd, welken het thans voert. Het Japansche volk bidt dat de kracht en de moed van de dappere Duitsche natie tot een spoedige overwinning van haar zaak zal leiden. Ik ben hier gekomen op uitnoodiging van de Duitsche en Italiaansche regeering en ik hoop tijdens mijn verblijf te leeren en daaruit profijt te trekken, zoodat het mij mogelijk zal zijn nog beter mede te werken aan de nauwe samenwerking der verbonden naties. Diplomatiek Japansch overleg te Berlijn Het D.N.B. verneemt uit Vichy, dat Harada, de zaakgelastigde der Japansche ambassade te Vichy, Dinsdag een onder houd heeft gehad met admiraal Darlan. Harada gaat zonder verwijl naar Berlijn op uitnoodiging van den Japanschen minister van buitenlandsche zaken. Te Berlijn zal onder voorzittersohap van Matsoeoka een conferentie worden ge houden van de diplomatieke vertegen woordigers van Japan in Frankrijk, Duitschland, Italië, Turkije enz. De nationale eenheidsbeweging in Japan In verband met de voorgenomen ver nieuwing van de beweging tot steun voor de politiek van den keizer, aldus een D.N.B. be richt pit Tokio, hebben de 41 voorzitters van de comité's en organisaties van de beweging besloten eerste-minister Konoje als den op persten leider van de beweging hun ontslag aan te bieden, dat Konoje had geëischt De hardnekkige strijd om Keren duurt voort Het Italiaansche weermachts- bericht In zijn weermachtsbericht no. 292 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: Grieksche front: normale activiteit van artillerie. Italiaansche luchtformaties bom-, bardeerden herhaalde malen aan den rech teroever van de rivier de Devoli vijandelijke steunpunten, opslagplaatsen en kampen. Noord-Afrika: Italiaansche en Duitsche vliegtuigen bestookten met bommen en machinegeweervuur vijandelijke concentraties van gemechaniseerde strijdmiddelen. In den nacht van 24 op 25 Maart ondernam de vijand een luchtaanval op Tripolis. Onze jachtvliegtuigen hebben nog eens de lucht basis Iraklion op het eiland Kreta met mitrailleurs beschoten. Een vijandelijk vlieg tuig werd op den beganen grond in brand geschoten. Vijandelijke vliegtuigen deden aanvallen op eenige van onze steunpunten in de Egeïsche zee, waarbij eenige personen gewond werden. OostrAfrika: de hardnekkige strijd om Keren duurt voort. Aan beide zijden zijn de verliezen aanzienlijk. In het Galla-Sidamo gebied is opnieuw een poging van den vijand om een overtocht over de Daboes te forceeren afgeslagen. Tijdens luchtgevechten bij Keren hebben onze jachtvliegtuigen een toestel van het type Hurricane neergeschoten. Onze lucht formaties bombardeerden een der vijande lijke luchtbases en troffen talrijke op den beganen grond staande vliegtuigen. Zuidslavisch tegoed geblokkeerd President Roosevelt heeft de blokkeering van de Zuid-Slavische tegoeden in de Ver. Staten gelast. De waarde wordt op ongeveer 1 millioen becijfert. Een toelichting is niet gegeven. Duitschland zet het diplomatieke offensief voort United Press meldt uit Berlijn: Bevoegde Duitsche kringen geven te kennen dat het diplomatieke offensief met de toetreding van Zuid-Slavië tot het drie mogendhedenverdrag absoluut nog niet tot stilstand is gekomen. De diplomatieke slagvaardigheid en activiteit van de spil zal geen oogenblik pauseeren en men kan aannemen dat de gebeurtenissen welke gisteren (Dinsdag) te Weenen hebben plaats gevonden, de basis of stratstreep voor verdere diplomatieke stappen zullen zijn. In het bijzonder werd er op gewezen dat de Zuid-Slavische toetreding tot stand is gebracht, ondanks een buitengewoon sterken tegenstand van de Engelsch-Ame- rikaansche coalitie. Het gevolg hiervan is, dat deze gebeurtenis groote onrust on der alle vijanden van de nieuwe orde heeft teweeggebracht. In dit verband gaven genoemde kringen ook hun meening te kennen over de verklaring welke de onder staatssecretaris Sumner Welles zou hebben afgelegd, volgens welke de re geering der Ver. Staten Zuid-Slavië dringend heeft verzocht niet lot het driemogendhedenpact toe le tre den. Dit zeide men, is een zeer inte ressante uitbreiding van de Monroe doctrine en wij behouden ons het recht voor te gelegener tijd derge lijke rechten voor ons op le eischen. Over de uitbreiding van de blokkade zone tot IJsland werd gezegd, dat een van de voornaamste redenen hiervan was het feit dal schepen van de Ver. Staten de IJslandsche havens gebrui ken om daar voor Engeland bestemde ladingen le lossen. Wat de vraag be treft of de nieuwe blokkade effectief zal zijn of niet, gelooven wij dat harde feiten in de allernaaste toe komst het antwoord daarop zullen ge ven. Zweden's onzijdigheid een waarborg voor anderen Een verklaring van Hansson Het D.N.B. meldt uit Stockholm: Hansson, de Zweedsche minister-presi dent, heeft daar Dinsdagavond een rede voering uitgesproken over de neutrale houding van Zweden. De onzijdigheid, zoo zeide hij, is niet slechts een middel om Zweden buiten het conflict te houden, ze maakt ook den waarborg voor anderen uit, dat het Zweedsche staatsgebied en de Zweedsche middelen niet tegen hen zullen worden gebruikt. Hansson besprak verder talrijke geruchten, die waren opgedoken in verband met de recente, versterkte oproepingen van mili tairen. Hij noemde al deze geruchten onge grond. Zweden voelt zich weliswaar niet bedreigd, het is echter onjuist te beweren, dat Zweden zich veilig voelt. De betrekkingen tot de oorlogvoerende partijen zijn niet ge wijzigd en zullen zich door toedoen van Zweden in de toekomst evenmin wijzigen. Zweden voert zijn politiek van voortgezette neutraliteit en vriendschap met beide par tijen en rekent op blijvende eerbiediging van zijn houding. De op het oogenblik versterkte Zweedsche effectieven hebben slechts ten doel de voorwaarden tot stand te brengen met het oog op een onzekere toekomst en ter verdediging van de Zweedsche belangen en de Zweedsche neutraliteit in een situatie, die niet kan worden voorzien. Do staking bij de Bethlehem Steel Co. Te Bethlehem in Pennsylvanië is het giste ren tweemaal tot botsingen tusschen de politie en de stakers van de Bethlehem Steel Co. gekomen. Duizend stakers vielen een klein aantal agenten aan, die zich met traangasbom- men trachtten te verdedigen. De stakers maakten zich echter meester van twee politie-auto's, wierpen die omver en gebruik ten de zich daarin bevindende traangasbom- men tegen de politie, die zich moest terug trekken. Met het oog op de verscherping van den toestand heeft de politie hulp van de Federale politie gevraagd, daar zij zich niet in staat acht den toestand meester te blijven. Een keten van stakingsposten heeft het groote fabrieksterrein afgezet. Voor alle fabrieks- poorten staan de stakers in dubbele en drie voudige rijen. Overal hebben zich meer of minder ernstige botsingen voorgedaan. Ver scheidene stakers zijn door traangasbommen tijdelijk van hun gezichtsvermogen beroofd, De ongeregeldheden hebben zulk een dreigend karakter gekregen, dat James, de gouverneur van den staat, de federale arbitrage-commissie heeft verzocht eindelijk maatregelen te nemen om een einde te maken aan de vertraging in de uitvoering der wapenopdrachten. Binnenlandsch Nieuws D. Wisboom Verstegen f Was vele jaren in onze stad een vooraanstaande figuur Men meldt ons uit Dordrecht: In den ouderdom van 77 jaar is te Soest- dijk overleden de heer D. Wisboom Verstegen, die vele jaren in onze stad een algemeen gezien en geacht notaris is geweest Velen zullen dan ook zijn verscheiden met weemoed vernemen. Want gedurende zijn verblijf in Dordrecht, werden vele banden gelegd, daar de heer Wisboom Verstegen iemand was, die zich gemakkelijk en gaarne bewoog op het terrein van het openbare leven. Geboren te Buurmalsen op 19 Mei 1863, kwam hij op 22 Dec. 1904 van Middelburg naar de Merwestad. Al spoedig trad hij daar als^wanzelf op den voorgrond, en weldra, op 29 Oct. 1907, deed hij reeds zijn intrede in den gemeenteraad, als vertegenwoordiger van de anti-rev. partij, samen met de heeren v. Buuren, Dickc, Jansen en Wetselaar. Hij bleef raadslid tot 30 Dec. 1924. Ook de Christelijke Middenstand genoot terstond zijn gulle medewerking. Hij was een der eersten die lid werd van de nog zwakke afdeeling, die met veel moeilijkheden te kampen had. En daadwerkelijk bleef hij steunen, zoo vaak de gelegenheid zich voor deed. Jarenlang is hij voorzitter geweest van de Vereeniging voor in- en uitwendige zending, een der instellingen, die de liefde had van zijn hart. Deze functie bleef hij bekleeden tot zijn vertrek uit Dordrecht, en nadien bleef hij aan de vereeniging verbonden door het eere lidmaatschap. Het Diaconessenhuis heeft ook veel aan hem te danken. In de zware tijden welke deze inrichting doormaakte, toen het voortbestaan op het spel stond, was de heer Wisboom Verstegen de man die bezielde en stimuleerde tot voortgaan, in geloovig vertrouwen, van wege het groote belang, dat aan een christe lijk ziekenhuis is verbonden. Hoezeer hij algemeen geacht was, dank zij zijn hulpvaardig, vlot en joviaal karakter, bleek tenslotte nog eens overduidelijk in de afscheidssamenkomst die werd belegd in de oranjezaal van het C.J.M.V.-gebouw, bij zijn heengaan uit onze stad op 30 Mei 1932. Hij vestigde zich toen te Ginneken, van waar hij later vertrok naar Soestdijk, waar hij thans van deze aarde heenging naar de eeuwige heerlijkheid. De teraardebestelling Is bepaald op Vrijdag a.s. om 2 uur te Soest. BELASTINGEN De ontvanger der directe belastingen, lnvoerrech- :n en accijnzen J. Dekker ls verplaatst van het antoor der directe belastingen en accijnzen te Tholen naar het kantoor dier middelen te Steen bergen de ontvanger der directe belastingen, ln- >errechten en accijnzen H. Eehuls. van het kantoor ;r directe belastingen en accijnzen te Asten naar •t kantoor dier middelen te Oosterhout en de ont- nger der directe belastingen. Invoerrechten en accijnzen P. Cremer van het kantoor der directe be lastin r het V accijnzen te Groenlo De Japansche minister zal ook den Paus bezoeken Het bericht, dat Matsoeoka een bezoek zal brengen aan den Paus, wordt thans in Vati- caansche kringen bevestigd. De audiëntie is vastgesteld op 30 of 31 Maart, doch hierin kan nog wijziging gebracht worden. Matsoeoka de Japansche minister van bui tenlandsche zaken, is in den afgeloopen nacht met zijn gevolg aan het Duitsche grenssta tion Malkinia aangekomen. Het station was versierd met Japansche en Duitsche vlaggen en met dennengroen. Matsoeoka werd namens den Führer en de Duitsche regeering ver welkomd door ambassadeur Stahmer. De Japansche minister begaf zich vervolgens naar de diplomatenkamer, waar hij bleef tot het vertrek van den extra-trein, door de Duitsche regeering ter beschikking gesteld. Engeland bezet de Farsan-eilanden Protest van de regeering van Saoedie-Arabië De Engelschen hebben naar we in de Frankf. Ztg lezen de in de Roode Zee voor de kust Jemen liggende Farsaneilanden bezet, die bij internationale verdragen door Italië, Groot-Britannië en de aangrenzende staten van Arabië als „niemandsland" waren erkend. Deze bezetting, in strijd met de bestaande verdragen, heeft aan het hof van Ibn Saoed een levendig gevoel van onbehaaglijkheid veroorzaakt en zoo ook het bericht, volgens hetwelk Groot-Britannië langs den weg van onderhandelingen zou trachten van de regee ring van Jemen steunpunten aldaar te ver krijgen. De regeering van Saoedie-Arabië heeft derhalve by den Engelschen gezant in Dzjeddah geprotesteerd. chronisch wordt W Tien inbraken te Gisternacht hebben inbrekers op'8< dan tien plaatsen in de Utrechtser3 „Oog in Al" hun slag geslagen?0 hebben hun operatieterrein in df en op den Kanaalweg gekozen en_a schillende woningen hebben zij zonder dat de bewoners iets vai wezigheid hebben gemerkt. De inbrekers hebben hun bej verschillende huizen niet verder if ganen grond uitgestrekt. Er werd]' gaan volgens het bekende gaatjesboorders. Door een gat te 13 der stijlen van een opendraaiend men de pen van het raam dat dit zonder moeite kon Via dit geopende raam verschaft^ ker zich dan toegang. Bij de slachtoffers zijn diverse bedragef gestolen. Bij een der gedupeerdeL een bedrag van honderd guldsjj Voorts zijn bij een aantal anderen); bescheiden weggenomen. Men hier een bende inbrekers aan hetlj weest, die ook reeds vroeger da Utrecht heeft onveilig gemaakt, methode van inbreken werd malen in en rond Utrecht liggend^ toegepast. BURGEMEESTERS lle Bij besluit van den secretaris-gen«ji departement van blnnenlandsche zakcin t e 11 n k, met ingang van 27 April tot burgemeester van de gemeente (fr1 Nieuw verordeningen Het verordeningenblad no. 12 verordening waarin bepaald veranderingen in bestaande i aangebracht moeten worden met een veranderde organisatie heidspolitie. De besprekingen tusj£c Nederlandsch-lndië enfn Het A.NP. meldt uit Sjanghaida De handelsbesprekingen tussch#ol Nederlandsch-lndië hebben in dgda de vorige week nog geen resus leverd, zoo is Maandag uit BataLe Volgens berichten uit Japansctyn wacht men, dat een overeenkonf" zal komen in den loop van dere bijeenkomsten. Voor deze t intusschen nu niet juist het Japansche hoofdgedelegeerde I Kenkitsji Josjizawa, Zondagnachf' is vertrokken voor een bezoek c en Bali. Maandagavond heeft zich op de Tw Hintham een ongeluk voorgedaan, jJ echtpaar en twee kinderen ernstigt gen opliepen. Op de boerderij van Dielissen v boom aan het rooien. Een jonj meisje, kinderen van den landbouj hierbij te kijken. Onverwachts li te vallen. De vader en moeder s hun kinderen te redden. Alle onder den vallenden boom. De m het ernstigste aan toe. De geneeshd dig ter plaatse was, achtte overbi het ziekenhuis te 's-Her'ogenbosd lijk. Zij had een enkel en een ai en verwondingen aan het hoofd. Dielissen klaagde over pijnen moest zich onder medische behandj Het zoontje had verwondingen i het dochtertje was gewond aan FIETSENDIEF GEARREST De Bussumsche politie heeft gis* fietsendief, die in het centrum vi zijn slag sloeg, op heeterdaad kui pen. De 28-jarige man zal ongeti weten van het groote aantal fiets dat den laatsten tijd is gepleegd. F en het verhoor zijn nog gaande. HET ONGELUK OP HET STATlf Het slachtoffer overledtes 35 De vijftien-jarige scholier W. «37 Geldermalsen, die Maandagavond 37 tion te Tiel dor een binnenloop jl gegrepen en meegesleurd w 1 het ziekenhuis Bethesda te Ti verwondingen overleden. EEN UNICUM ■RO 81. Vorige week Dinsdag vond de h 37' te Dieren één kievitsei. Hij was 37' om Maandagmiddag een volledig b 93^ eieren) in één nest aan te treffen 137 komt dit eerst half April of late |37 het A.N.P Saalinck was best te spreken, nadat Heino hem voor een deel op de hoogte had gesteld van zijn moeilijkheden. Hij verkeerde in de stellige meening, dat Salomons het nooit tot een schandaal zou laten komen. Welnu, dan kreeg hij zijn geld ook wel. „Je moet niet direct in de put zitten", zei hij lachend. „Kom, kop boven water. Ik heb wel in erger moeilijkheden gezeten en ik redde mij er altijd uit. Je hebt zware verliezen geleden, maar daarom niet getreurd. Vandaag verlies, morgen winst, zoo is 't leven. Als je wilt, kun je een goeden slag slaan, die je er voor een goed deel weer bovenop helpt. En dan nog zoo'n slag en je bent weer 't heertje, 'k Weet een goede transactie. Ik draag het risico mee. Over een paar weken hebben we een kapitaal ver diend." „Wat is dat?" vroeg Heino gretig. HOOFDSTUK XVIII Toen, het was zes maanden later, het telegram uit Laren kwam, bevelend, dat hij onmiddellijk komen moest, wilde hij zijn vrouw nog levend aanschouwen, schrok Heino toch ge weldig op. Het was vier weken geleden, sinds hij haar bezocht en toen had hij haar wel niet beter gevonden, maar toch in ieder geval liet minder, 't Was aijn voornemen, over een paar weken weer eens van Zaterdag tot Maandag te gaan, hoewel hem dat niet aanlokte, daar hij niets aan Gretha had, naar hij zich inbeeldde. Wanneer hij echter eerlijk met zichzelf te rade ging, welke oogenblikken van zelfinkeer veelvuldiger terugkeerden de af geloopen weken, dan moest hij bekennen, dat hij bevreesd was om Gretha te ontmoeten. Haar mond sprak geen enkel verwijt uit. Integendeel, die glimlachte nog. Maar haar oog was één stil verwijt, zoo doordringend en vlijmend, dat het hem beang stigde en pijnigde en zyn geweten wakker begon te schudden. Het telegram uit Laren, dat hij op zyn kantoor ontving het kantoor, waar alleen' nog maar een jongste bediende werkte, want de zaak liet hij vrijwel aan haar lot over deed hem op schrikken: 't moest een vergissing zijn; lichamelijk was Gretha immers gezond? Haar zenuwen waren alleen van streek. Maar een telegram werd toch niet voor niets gezonden! Dat loog toch niet, 't was onderteekend door Gretha's moeder. Die was dus bij haar. En Salomons? Die zou allicht ook wel een telegram ontvangen hebben. Opeens greep Heino de telefoon en belde Salomons op. 't Was vijf weken geleden, dat hij zijn schoonvader had gesproken en dan nog maar zeer kort en zakelijk. Heino wist, dat hy by de Salomons geheel uit de gratie was, om er nooit weer in te komen. De stem aan de andere zijde van den draad vertelde hem hij had opzettelijk zijn naam niet genoemd dat Salomons een kwartier geleden per auto naar Laren was vertrokken, naar zijn dochter, die stervende was.... „Ruim den boel maar op", zei Heino tot het jongmaatje, dat hem verbaasd aanstaarde. „En dan kun je wel vertrekken. De eerste dagen behoef je niet terug te komen, 'k Zal je wel waar schuwen." Hij zei het met schorre stem, terwijl 'hij het groene papier van het telegram zenuwachtig in elkaar frommelde. Dan stormde hij, zonder een woord te spreken, het kantoor uit en riep een juist voorbijkomende ledige taxi aan. „Kim je mij met den meest mogelijken spoed naar Laren brengen?" vroeg hij den chauffeur, die hem vragend aanstaarde en die zijn houding blijkbaar allerwonderlijkst vond. Heino zag het en toen ging hij pas inzien, dat hij vreemd deed. „Er ligt iemand op sterven", gaf hij als nadere verklaring. „Stap in, mijnheer", antwoordde de chauffeur, tevreden ge steld en begrijpend. In de auto, die spoedig Amsterdam achter zich had en toen in snélle vaart, veel te snel, op het Gooi aanreed, stormde het in Heino's ziel. Het was hem niet mogelijk, zijn gedachten te ordenen. Hij voelde, dat er een verandering op komst was, wanneer Gretha stierf. Salomons zou dan de hand algeheel van hem aftrekken en zijn geld terugvragen. En als hij eerlijk was, kon hij het den rechtschapen koopman niet kwalijk nemen. Hij had het er waar lijk naar gemaakt. Maar dat beteekende dan, dat hij volslagen geruïneerd was. Zijn schulden waren steeds meer gestegen. Na enkele ge lukkige speculaties Saalinck had het toch wel goed voor ge had, had hij moeten bekennen waren de bladen omgekeerd en leed hij niets dan verliezen. Saalinck, de sluwe en geslepene, was wel borg voor hem, want Salomons was er immers goed voor? Wanneer nu echter zijn schoonvader niets meer met hem te doen wilde hebben, en Heino zag dat aankomen, dan kreeg hij ook Saalinck tegen zich. En dan was hij geruïneerd. Dan was hij de zaak kwijt en stond op straat, niet wetend wat te beginnen. Het angstzweet kwam op zijn gelaat, verwrongen van de pij nigende gedachten, die hem omkneld hielden. Hij kon zich wel voor het hoofd slaan, dat hij Gretha niet hartelijker had behandeld. Al hield hij dan niet van haar, hij had haar, fatsoenshalve, toch wel behoorlijk li handelen? 07 Och, het zou wel heel anders geweest zijn, wannee anders ware opgetreden. Dan had hij een zaak gehad eer] als een klok. Dan zou hij ook niet begonnen zijn aa dige speculaties, die hem geheel van streek maaktei opstond en naar bed ging met de vraag, of hij ook behalen. Hij was immers gaan speculeeren, om baar g; zaak te hebben? „Je liegt jezelf wat voor, Heino Schrader. En 1 heel goed. Je heele leven, sinds je in Amsterdam bent^nie nog iets eerder, is één leugen. Je liefde voor GrethiER: was voorgewend. Je hebt het meisje, dat je werkefeeei en dat jou liefhad, verstooten en je hebt je blind San: het koude geld, dat geen geluk aanbrengt, als de zeg$.Cr er niet op rust. En dacht je, dat 's Heeren zegen rus}-Cr. dergelijke handelingen? Je hebt Hem verlaten; je gebroken bakken uitgehouwen, je kent dat beeld ufB ii in je overmoed je verbeeld het wel zonder God in^YP' te kunnen stellen. Maar je hebt ondervonden, al hfrerv och, in Zijn vrijmachtig welbehagen doet God heti-Frz dig, ook wel eens langzaam, ook wel eens in het om dan in het oordeel na den dood te komen met Zij'dan straf! dat het zonder God niet gaat. Wat heb je weten geladen! Je leeft van leugen en bedrog. Je h« is één leugen. En je speelt met het geld van anderF culeert. En je laat je zaak verloopen, jij, steeds zoo werklust. Je bent een nietsnut geworden. Neen, SaloP^j geen schuld. Jij alleen bent de schuldige. Niemand jolia ontzettend slot van je heilloos streven naar het bez? isdat je een moordenaar bent geworden. Wantjg je vrouw den dood in...." --- 1 (Word 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2