ZATERDAG 22 MAART 194T H,et bezoek van den Hongaarschen minister aan Munchen Hitler ontvangt von Bardossy Het D.N.B. meldt uit Munchenï De Führer heelt gistermiddag om vier uur ln den Führerbau an Königlichen Platz den koniniklijk-Hongaarschen minis-' ter van buitenlandsche zaken, Ladislaua von Bardossy in" tegenwoordigheid van den rijksminister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, voor een vrij lang durig onderhoud ontvangen. Het onder houd verliep hartelijk. De Hongaarsche minister van buitenland sche zaken werd door den chel van het proto col van hotel Regina naar den Führerbau be geleid. In het voorportaal van den Führerbau werd de Hongaarsche gast door den rijksmi nister van buitenlandsche zaken, von Rib bentrop, ontvangep. Een aldeeling van de Standard SS bracht den Hongaarschen mi nister de militaire eerbewijzen. De rijks minister van buitenlandsche zaken geleidde daarop den Hongaarschen minister naar den Führer, waarop in diens werkkamer de be spreking begon. Vroeger op den dag had von Bardossy een bezoek gebracht aan von Ribbentrop in hotel Vier Jahreszeiten. Beide ministers hadden een langdurig, hartelijk onderhoud over pro blemen van gemeenschappelijk belang. Na de bespreking tusschen de beide minis ters van buitenlandsche zaken gal de Hon gaarsche minister gevolg aan een uitnoodigmg van den rijksminister van buitenlandsche zaken poor een dejeuner in het Prinz Carl- palais, dat bekendheid heeft verworven door het indertijd gebrachte bezoek van Mussolini aan Munchen. Voor het palais, waarvan de ingang is geflankeerd door twee groote launerboomen en waarop de Hongaarsche en Duitsche kleuren wapperden, stond een dubbelpost van de eerewacht Een groote menschervmenigte was samengestroomd, die de arriveerende persoonlijkheden toejuichte. Om 13 uur 45 arriveerde de Hongaarsche minister van buitenlandsche zaken, von Bardossy, in gezelschap van den Duitschen gezant in Boedapest, von Erdmannsdorf, voor het Prinz Carl-palais, waar hij uiterst har telijk werd ontvangen door den rijksminister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop. Vervolgens stelde de chef van het protocol, gezant von Dörnberg, den Hongaarschen mi nister de voor de receptie verschenen persoon lijkheden voor. Van Hongaarsche zijde waren voor het dejeuner verschenen, behalve de Hongaar sche minister van buitenlandsche zaken, de Hongaarsche gezant in Berlijn en de heeren van het gezelschap van Bardossy, de buiten gewone gezanten en gevolmachtigde ministers Eugen von Ghyczy, Tibor von Bartheldy, Anton" von Ullein-Revicky en de persoonlijke secretaris, gezantschapssecretaris Ellmer von L ipetery, tezamen met den koninklijk-Hon- g. arschen consul-generaal in Munchen. Van Duitsche zijde waren aanwezig de rijksleiders Bouhler, dr. Dietrich en Bormann, rijksstadhouder Ritter von Epp, minister president Siebert, gouwleider Adolf Wagner en S.S.-Obergruppenführer, Freiherr von Eberstein, president van politie, benevens de Duitsche gezant in Boedapest, von Erdmanns dorf, en de chef van hét protocol, gezant Freiherr von Dörnberg. Het D.N.B. verstrekte gisteren het vólgen de communiqué: De Führer heeft vandaag ln tegenwoordig heid van den rijksminister van buitenland sche zaken, von Ribbentrop, in den Führeibau te Munchen den koninklijk-Hongaarschen minister van buitenlandsche zaken, Ladislaus von Bardossy, ontvangen. De bespreking werd gevoerd in den geest van de traditioneele en hartelijke' vriendschap, die Duitschland met Hongarije verbindt. In aansluiting op de be spreking stelde de Hongaarsche minister van buitenlandsche zaken aan den Führer de heeren van zijn gevolg voor, t.w. den kabi netschef, gezant von Bartheldy, den leider van de politieke afdeeling, gezant von Ghyczy en den leider van de afdeeling pers en cul tuur, gezant Ullein-Reviczki. Na een kort persoonlijk hartelijk onder houd nam de minister van buitenlandsche zaken daarop afscheid van den Führer, waar op hij door den rijksminister van buitenland sche zaken weer naar zijn hotel werd geleid. Een talrijke menschenmenigte, die zich in den loop van den middag op den Königlichen Plats verzameld had,juichte den Hongaar schen minister bij zijn vertrek hartelijk toe. Gistervond zou de Hongaarsche gast op uit noodigmg van von Ribbentrop een opvoering van de Zarewitsch in het Staatstheater bij wonen. „Samenwerking in den geest van een nauwe vriendschapspolitiek" Op de receptie, die gistermiddag door den rijksminister van buitenlandsche zaken te Munchen gehoudenwerd ter eere van den in Duitschland vertoevenden koninklijk-Hon gaarschen minister van buitenlandsche za ken, heeft von Ribbentrop tot den Hongaar schen gast eenige hartelijke woorden van welkom gericht. De minister zeide o.a.: ,,De lijdensweg, die het Duitsche en ook "het Hongaarsche volk van 1918 af moesten gaan, was zwaar. In dezen tijd eerst van vernede ring, daarna van onmacht, en tenslotte van schijnbaar verval zijn Duitschland en Honga rije, zooals het strijdmakkers uit den wereld oorlog betaamde, elkaar trouw gebleven. Ja, zij gingen nog nauwer samenwerken. Geen onwil en geen leed echter konden in onze beide volkén, die beiden door een gloeiend patriotisme in dezelfde mate bezield zijn, het geloof uitroeien, dat aan het einde van dezen lijdensweg de opbloei van onze naties zou staan. Toen het dan den Führer in weinige jaren gelukte Duitschland uit zijn onmacht weer tot een van de sterkste mogendheden ter wereld op te heffen, toen was ook het tijdstip gekomen om de ondraaglijke ketenen van de verdragen van Versailles en Trianon te verbreken. In deze jaren heeft de Hongaarsche natie onder leiding van den jijksregent von Horthy zich steeds nauwer, met de spil verbonden en uit de lotsgemeenschap van het lijden groeide de lotsgemeen schap van de daad. Dat het gelukte, het groote territoriale onrecht, dat Honga rije bij het verdrag van Trianon werd aangedaan, te herstellen, was voor ons een bijzondere vreugde. De Hongaarsche staatsman graaf Csaky, wiens vroegtijdig overlijden ons allen kort geleden in oprechten rouw heeft gedompeld, is het geweest, die met verstand en een hel deren blik de thans ingetreden Europeesche ontwikkeling heeft vooruitgezien en voor Hongarije hieruit de consequenties trok. U, fels zijn opvolger in zijn ambt kunt ervan verzekerd zijn, dat U bij het volgen van deze politiek van nauwe vriendschap tusschen onze beide verbonden landen steeds op de rijksregeering en mijn hartelijkste ondersteu ning kunt rekenen. Thans zijn de verbonden groote mogendheden, Duitschland, Italië en Japan met de bij hen aangesloten staten, waarvan Hongarije de eerste was, in den eindstrijd gewikkeld voor het verslaan van haar laatsten vijand Engeland. Dat de ge beurtenissen van het jaar 1940 dezen oorlog, die ons door Engeland krachtens zijn oorlogs verklaring van 3 September 1939 werd opge drongen, reeds ten gunste van Duitschland en zijn bondgenooten hebben beslist, daar zijn wij van overtuigd. Het jaar 1941 zal het defi nitieve bewijs leveren en de gebeurtenissen van dit jaar zullen onze tegenstanders dwin gen hun nederlaag te bekennen. Dat Honga rije, onze oude strijdmakker uit den wereld oorlog, thans bij ons staat en opnieuw het zijne in dezen eindstrijd bijdraagt, - is voor ons een bijzondere vreugde." De Hongaarsche minister antwoordde hier op als volgt: „Als voormalig student aan de Berlijnsche universiteit en als Hongaar strekt het mij steeds tot een oprechte vreugde, wanneer ik het gastvrije grondgebied van het Duitsche rijk betreed, waarmede Hongarije zich door ontelbare gevoels-, geestelijke, po litieke en oeconomische banden verbonden voelt Ik kan met een rustig geweten bewe ren, dat de Hongaarsche politiek sedert het oogenblik, waarop wij hand in hand met el kaar tegen het onrecht en de overweldiging van Versailles en Trianon zijn gaan strijden, steeds hetzelfde gebleven is. De Hongaarsche regeeringen waren zich steeds bewust van de omstandigheid, dat slechts een vérgaande en innige samen werking met het Duitsche Rijk aan het Hongaarsche volk herstel van de natio nale catastrophe zou kunnen brengen en het land kon helpen bij het bereiken van zijn rechtvaardig doel. Ik kan Uwe Excellentie verzekeren, dat het Hongaarsche volk iederen keer van de zelfde levendige vreugde vervuld was, wan neer de groote Führer van het Duitsche volk onzen ouden strijdmakker en bondgenoot, met zijn geniale staatsleiding steeds weer een van de hoeksteenen van het vredesdictaat van Versailles terzijde gesteld had. Het poli tieke gevoel van het Hongaarsche volk heeft hierin de lotsverbondenheid van onze volken op de juiste wijze interpreteerend ook voor zichzelf gebeurtenissen en daden ge zien, die een keerpunt in het lot medebrach ten, Ik beschouw het als mijn voornaamste plicht het werk van graaf Csaky voort te zetten en de beproefde buitenlandsche poli tiek van mijn land in den geest van het drie- mogendhedenpact met Duitschland, Italië en Japan verder te voeren. Het kan voor iederen Hongaarschen minister van buitenlandsche zaken slechts een verheven taak zijn, met "het Groot-Duitsche rijk, dat voor de rechtvaar dige nieuwe ordening van Europa zijn heroie- ken eindstrijd voert, in den geest van een nauwe vriendschapspolitiek samen te werken." 'Ministerraad van drie uur te Belgrado Het D.N.B. meldt uit Belgrado: Onder voorzitterschap van den minis ter-president is de Zuid-Slavische regee ring gisteravond drie uur bijeen geweest. Alle leden van het kabinet namen aan de besprekingen deeL Volgens een offi- cieele medédeeling heeft men actueele vraagstukken in verband met den toe stand op het gebied der buitenlandsche politiek behandeld. De hoofredacteur van de officieuze Vreme, dr. Gregoritsj, schrijft in een artikel „Zuid- Slavische werkelijkheid", dat Duitschland thans in zijn banier het scheppen van een nieuwe orde in. Europa heeft geschreven. Reeds eerder heeft Zuid-Slavië zich bij monde van zijn verantwoordelijke staatslieden uit gesproken voor deze nieuwe orde. Het is dan ook zeer natuurlijk, dat uit deze overeenstem ming een grootere en sterkere samenwerking groeit, die in bepaalde formules tot uiting komt. Voor ons zij'n eerste voorwaarden voor een dergelijke samenwerking een volle dige wederkeerigheid en rechtsgelijkheid, sou- vereiniteit en onafhankelijkheid, zelfstandig heid en waarborging van al het nationale goed. Ons standpunt, waaraan wij bij alle veran deringen in het moeilijke wereldspel hebben vastgehouden, heeft in Berlijn de ontvangst genoten, die het deel is van alle dingen, wel ke natuurlijk zijn en boven elke discussie staan. Op dezen grondslag, die door beide partijen zonder eenige beperking erkend wordt, zullen de betrekkingen tusschen Duitschland en Zuid-Slavië ook definitief op gehelderd worden, en ook dit tusschen Zuid- Slavië en het wordende Europa. Uit de weder- zijdsche achting, het vertrouwen en het be wustzijn van de moreele en reëele kracht van de andere partij zal ook een blijvende paci ficatie voortkomen. Dank zij de weldoordach- te. geordende en openhartige politiek van Zuid-Slavië, die nauwkeurig weet, waar het gevaar en waar het belang ligt, zullen vrede en vrijheid gewaarborgd worden door samen werking en vriendschap." Problemen van Tsjoengking S. F. T. meldt uit Sjanghai: Volgens berichten uit Tsjoengkihg heeft Tsjang Kai-sjek in toenemende mate te kam pen met de communistisohe oppositie. Het aantal arrestaties van personen uit dit kamp neeimt de laatste dagen voortdurend toe. Een van de oorzaken van de zenuwachtige stem ming, die te Tsjoengking schijnt te heerschen is de vrees, dat de toegezegde Amerikaansche hulp zeer aanzienlijk beperkt zal worden door de eischen der Britsche oorlogsvoering. Tsjiang Kai-sjek kent op het oogenblik geen ander doel dan voortzetting van den strijd tegen Japan, en zijn betrekkingen met Washington worden dientengevolge bepaald eenerzijds door het belang dat Tsjoengking heeft bij materieelen steun van Amerika en anderzijdsdoor het belang dat Washington erbij heeft, dat China zooveel mogelijk van Japan's kracht op het vasteland gebonden houdt. Te Tsjoengking vreest men, dat dit evenwicht door de belofte van onbegrensden steun aan Engeland ondanks de verzekering van den president der Vereenigde Staten', in het parang zal komerb Voor personen boven 19 Jear (middenstand) bestaat gelegenheid zich een blijvende ruime B IJ VERDIENSTE te verwerven. Bij gebleken geschikt heid kans op levenspositie. Worden deskundig opgeleid. Br. onder No. R. 197 aan het Bureau van De Rotterdammer, Witte de Withstraat 47, R'dam. De aanvallen op Plymouth en Londen Arsenalen van de Britsche marine in puin gelegd In aanvulling op het weermachtbericht van gisteren verneemt het D.N.B. uit Berlijn nog het volgende: Het zwaartepunt van den Duitsdhen aan val in den afgeloopen nacht lag op de oor logshaven Plymouth. Dit steunpunt van de Britsche oorlogsvloot in Zuid-Engeland, dat na Portsmouth het belangrijkste is, werd bij uitstekend zicht door sterke Duitsche ge- vechtsafdeelingen aangevallen. De neerge worpen bommen die stelselmatig op militaire en andere voor den oorlog belangrijke doelen vielen leverden een praohtig succes op. Tal rijke groote en kleine branden laaiden op. Over een oppervlakte van ongeveer vier vier kante kilometer woedde een geweldige vlammenzee. Door het Inslaan van zware Duitsche bommen-werden arsenalen van de Brit sche marine en kade-installaties in puin gelegd. Het voornaamste ravitailleerings- depót van de Engelsche marine stond in lichterlaaie. Talrijke ontp^ffingen die door de neergeworpen bommen ontston den, duidden erop, dat munitievoorraden in de arsenalen tot ontploffing waren ge komen. Verscheidene vrachtschepen dre ven brandend in de haven. Te oordeelen naar alle tot dusver, ontvangen berichten heeft de krachtige aanval op de Engelsche oorlogshaven Plymouth zeer ern stige vernielingen aangericht, zoodat, evenals Portsmouth ook deze Britsche oorlogshaven zijn karakter van vlootsteunpunt ln aanzien lijke mate verloren heeft. De Engelsche nieuwsdienst heeft volgens het D.N.B. omtrent den aanval op Plymouth nog medegedeeld, dat vooral zaken door de neergeworpen bommen hebben geleden, er zijn verscheidene branden ontstaan, o.m. een groote brand. In verschillende deelen der stad is ook schade ontstaan door zwaar explo sieve bommen. De Daily Telegraph sdhrijtft over den luchtaanval op Londen dat de aanval zoo hevig is geweest, dat hij de herinnering heeft gewekt aan zoo menig rampzalig uur van den afgeloopen herfst. Door branden en licht ont plofbare bopimen is. groote schade aangericht. Het blad schrijft verder „er zullen nog zwaar dere aanvallen op ons gedaan worden. Wij kunnen nog niet rekenen op jaohtvliegtuigen en stukken afweergeschut om deze nacht bommenwerpers te vernietigen". Om zijn lezers te troosten, stelt de Daily Telegraph dan echter „nieuwe constructies" in hét vooruitzichtom de verdediging te ondersteunen en om eigen lüchtoffensieven te beginnen. Volgens een bericht van Nya Dagllgt Alle- handa is de luchtaanval op Plymouth van buitengewone hevigheid geweest. De straten zijn, naar het blad verder meldt, met balken, stukken muur en glas overdekt. Het verkeer is door de groote puinhoopen hopeloos ge blokkeerd. De reddingsbrigades moesten door de bui tengewoon groote schade door het in dienst stellen van burgere, zooals huisvrouwen, ver koopsters en zakenlieden, versterkt worden. Het D.N.B. meldt uit Berlljm Alle vliegtuigen, die de drie groote aanval len op Huil, Londen en Plymouth hebben uitgevoerd, zijn onbeschadigd op hun bases teruggekeerd. De R.A.F. heeft in den nacht van Donder dag op Vrijdag geprobeerd naar het bezette gebied te vliegen en Fransche havensteden aan te vallen. Het afweervuur noodzaakte de toestellen echter terug te keeren. De bommen vielen, naar het D.N.B. meldt, in zee. Nergens werd schade aangericht. Weer alle aanvallen op Djarabub en Keren afgeweerd Het Italiaansche weermachts- bericht Het 287ste communiqué van het Italiaan sche hoofdkwartier luidt: Aan het Grieksche front normale bedrijvig heid der artillerie. In scheervlucht hebben onze vliegtuigen troepen en verdedigingswer ken van den vijand bestookt met bommen en machinegeweervuur. In Noord Afrika heeft de vijand, gesteund door artillerie, zijn aanvallen op Djarabub met hevigheid herhaald, hij werd overal af geslagen. In Cyrenaïca hebben onze vlieg tuigen de vlootbasis te Benghazi gebombar deerd. Boven Syrte heeft de Duitsche lucht afweer Woensdag een vliegtuig van het Wellington type neergeschoten, de beman ning werd gevangen genomen. Een onzer luchtmachtformaties heeft de vlootbasis Soeda op Kreta gebombardeerd en treffers geplaatst op schepen, die daar gemeerd lagen. Onze jachttoestellen hebben een Hurricane neer- In Oost Afrika zijn de voortdurende pogin gen der Engelschen om voorbij onze stellin gen te Keren op te rukken alle mislukt. Onze vliegtuigen hebben vijandelijke batterijen bestookt met bommen en boordwapens en hevige ontploffingen veroorzaakt. In Galla en Sidamo trachtte de vijand over de Daboes te trekken, doch hij werd teruggeslagen." De trouwring en de worst In de Deensche couranten doet een ver haaltje de ronde, dat Andersen stof voor een sprookje had kunnen leveren. Si non e vero..... Een slager verloor maanden geleden bij de worstbereiding zijn trouwring. Hij zocht en zocht, de ring was weg en bleef weg. Dezer dagen nu werd bij hem een pakje van het Deensche consulaat te New York bezorgd. Het bevatte den vermisten ring mitsgaders de verklaring van dezen verrassendeij. terug keer. Het kleinood was in de worstbrij geraakt zonder dat de slager dit bemerkt had. Het daaruit vervaardigde product ging scheep naar Amerikct en werd er, o wonder, door een Deensch Amerikaan gekocht. De worst kwam ter tafel en een der aanzittenden beet op iets hards, dat een trouwring bleek te zijn. Het inschrift bewees de herkomst. Zoo vond de ring den weg naar het Deensche consulaat en vandaar naar he. vaderland. Eire koopt wapens en graan Het zal tegen lederen aanvaller optreden Het D.N.B. meldt uit Washington» Het blad Washington Post meldt, dat de Iersche minister van verdediging, Frank Aiken, naar Washington gekomen is om voor Ierland tegen contante be taling wapenmateriaal, vliegtuigen en uitrustingsvoorwerpen voor een Iersch leger van honderdduizend man te koopen, met inbegrip van de voor het vervoer benoodigde schepen. Ierland zal, zoo heeft de minister van ver; dediging, Aiken, verklaard, tegen iederen indringer, onverschillig of het een Engelsch- man of een Duitscher is, vechten, wanneer het wordt aangevallen. Op de vraag, waarom Ierland zijn havens niet aan de Engelschen afstaat, antwoordde Aiken, dat deze havens het eigendom van Ierland zijn en dat Ierland zijn neutraliteit heeft afgekondigd. Wanneer het zijn havens aan de Britten afstaat, zou het daarmede via een achterdeur in den oorlog geraken. Wanneer echter Ierland aan den oorlog moet deelnemen, dan door de voordeur. In den wereldoorlog heeft Ierland 250,000 man ter beschikking gesteld, die onder Britsche vlag voor het zelfbeschik kingsrecht der kleine volken streden. Een van deze rechten is het bepalen van oorlog of vrede. Het Iersche volk is voor 99.9 procent voor den vrede. De Ieren hebben besloten niet aan dezen oorlog deel te nemen, tenzij zij aangevallen zouden worden. Dan zullen zij echter strijden. Wanneer de Duitschers een inval zouden trachten te doen, zouden de Ieren om Britsche hulp verzoeken. Op de vraag of in het omgekeerde geval de Ieren Duitschland om hulp zouden vragen tegen Engeland, antwoordde de Iersche minister van verdediging ontwijkend, n.L dat dan Duitschland wel Uit zichzelf deze hulp zou aanbieden. Een andere vraag, n.L of de Ieren pro-Engelsch zijn, beantwoordde hij met te zeggen, dat de Ieren pro-Iersch zijn. Een volksstemming in Eire en Ulster zou aan- toonen, dat tachtig procent van de bevolking voor een Vereenigd Koninkryk zijn. De minis ter van verdediging, Aiken, verklaarde, dat hij voornemens was drie weken te Washing ton te blijven en met president Roosevelt na diens terugkeer nog een onderhoud hoopte te kunnen hebben. Volgens de Washington Times Herald zeide Aiken nog, dat Ierland over voldoende mannen beschikt, doch niet over voldoei e materiaaL Bovendien heeft het graan noodig. Voor de betaling van zijn aankoopen beschikt Ierland over driehonderd millioen pond, die in het buitenland liggen. Prins-regent Paul voert besprekingen Naar het D.N.B. uit Belgrado meldt, heeft prins-regent Paul gistermiddag op het Witte paleis den minister-president Tswetkowitsj, den plaatsvervangenden premier en leider der Kr oaten, dr. Matsjek, alsmede den mi nister van staat en leider der Slovenen, dr. Koelovetsj In audiëntie ontvangen. Deze per sonen hebben aan den prins-regent verslag uitgebracht over de kabinetszitting van drie uur, die Donderdagavond gehouden is en hebben hem tevens om zijn goedkeuring ver zocht voor de hierbij genomen besluiten. Matsoeoka zal te Moskou geen onderhandelingen voeren United Press meldt uit Tokio: Een woordvoerder van het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken klaarde, dat minister Matsoeoka mogelijk drie dagen in Moskou zal blijven. Het staat nog niet vast, welke leden van de Russi sche regeering hij daar zal spreken, maai men neemt aan dat hij de gelegenheid zal aangrijpen om de kennismaking met Molo- tow te hernieuwen. Daar de uding van Matsoeoka slechts betrekking Leeft op Duitschland en Italië, zal de Japansche minister te Moskou geen onderhandelingen- voeren. Verordening van den Rijkscommissê betreffende het civiel standrecht. Binnenlandsch Nieuws 5500 gulden boete wegens prijsopdrijving Handel in vetten maakte groote winsten De inspecteur voor de prijsbeheersching te Amsterdam heeft wederom eenige tuchtbe- schikkingen gewezen, waaruit blijkt, dat het verhoogen van prijzen, zonder dat dit is toe gestaan, een riskante zaak is. Een naamlooze vennootschap te Amsterdam, welke dierlijke grondstoffen verwerkt, heeft in de afgeloopen maanden een flinke winst gemaakt door den prijs van haar producten te verhoogen. Technische vetten, welke vroe ger voor f 17 per 100 kg werden verkocht, werden nu aangeboden voor prijzen, die va rieerden tusschen f 26 en f 32 per 100 kg. Van een groote partij consumptievet werd de prijs met f 22 per 100 kg verhoogd. Het zelfde gold voor andere producten, zooals beendermeel en beenderlijm. Deze naamlooze vennootschap werd veroordeeld tot het beta len van een boete van f 5500. Waar het levensmiddelen betre'ft, zijn prijsverhoogingen van enkele centen reeds ernstige feiten. De winkelier R. te Amster dam, die aardappelen verkocht voor 10 cent per kg in plaats van voor den voor die soort vastgestelden prijs van 8 cent, zal 75 moeten betalen. De winkelier C. S. te Haarlem zag er een voordeel in om busjes Zwitsersche kaas, die aanvankelijk voor 16 cent werden verkocht, voor 20 cent per busje te koop aan te bieden. Met een boete van 50 werd zyn aandacht op deze onjuiste handelwijze gevestigd. Dat het zaak is, dat elkeen zich terdege op de hoogte blijft stellen van de geldende maximumprijzen, bleek bij de berechting van J. K., een slager te Amsterdam, die door middel van advertenties in dagbladen hout blokken aanbood voor den prijs van 5.75 per 100 kg. Hij had dienen te weten, dat de maximumprijs was vastgesteld op 4 per 100 kg. Toch bleken er nog afnemers te zijn voor zijn aanbod, want in enkele dagen verkocht hij ongeveer 3500 kg uit zijn voor raad. Wat hij te veel verdiende, za) hij door een boete van 80 ruimschoots moeten terugbetalen. (A.N.P.) Vereenigingsbladen moeten worden ingezonden De commissa'ris voor de vereenigingen van personen en stichtingen zonder econo misch doel in Nederlanu, draagt aan alle vereenigingen, vallend onder de verorde ning 14540 v:. den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied op, steeds een exemplaar van hun vereenigingsblad, vereenigingstijdschrift of mededeelingenblad aan zijn bureau in Den Haag, Waalsdorper- weg 6874, toe te zenden. Na 'de afkondiging zijn de doodstraf en levenslange tuchthuisstraf mogelijk Bij verordening van den Rijkscommis saris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende het afkondigen van het civiele sUridpecht is het volgende bepaald: Art. 1. (1) Wanneer de Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied zulks voor de handhaving of het herstel van de openbare orde en van de veilig heid van het openbare leven noodig acht, kondigt hij voor dit gebied of voor be paalde deelen daarvan het civiele stand- reoht at. (2) Het civiele standrecht treedt door de enkele afkondiging daarvan terstond in wer king. Deze afkondiging geschiedt door aan plakking op openbare straten, wegen en pleinen, door den radio-omroep, door de pers of volgens plaatselijk gebruik. De opheffing van het civiele standrecht geschiedt dien overeenkomstig. (3) -De afkondiging van het civiele stand recht gaat gepaard met het bevel, dat een ieder ziöh heeft te onthouden van iedere beroering, welke de openbare orde en de veiligheid van het openbare leven zou kunnen verstoren of in gevaar zou kunnen brengen, en zioh heeft te sohikken naar de bijzondere maatregelen van den Rijkcommissaris, welke deze, daarbij uitdrukkelijk de aandaoht ves tigende op de scherpte van het civiele standrecht, uitvaardigt. Hij die aan een en ander niet voldoet zal standrechtelijk worden vervolgd. Art. 2. In het gebied, waarvoor het civiele standrecht is afgekondigd, treden voor den duur daarvan de bepalingen van de artikelen 3 tot en met 8 in werking, voor zoover de Rijkscommissaris niet anders bepaalt. Art. 3. (1) De hoogere S.S.- en Politie leider treft alle maatregelen, welke hy voor de handhaving en het herstel van de open bare orde en de veiligheid van het openbare leven noodig aoht. (2) Hij vaardigt de ter uitvoering van zijn taak noodige rechtsvoorschriften uit. Deze kunnen, onverminderd het bepaalde in art. 7, geldboeten tot een onbeperkt bedrag, hech tenis van den hoogste zes weken en gevan genisstraf van ten hoogste vijf jaren inhouden: zij dienen op de wijze, als bedoeld in art. 1, lid 2, tweede volzin, te worden afgekondigd. (3) Bij de uitvoering van zyn taak kan de Militaire gerechten worden opgeheven De aanhangige strafzaken gaan naar den gewonen strafrechter By verordening van den secretaris generaal van het departement van justitie betreffende de opheffing van de militaire gerechten en de overbrenging van aanhangige strafzaken naar den gewonen strafrechter is o.a. het volgen de vastgesteld: Het hoog militair gerechtshof, de krijgsraden voor de landmacht te 'g-Gravenhage en te Utrecht en de krijgsraad voor de zeemacht in Den Hel der worden opgeheven. De berechting van alle strafbare feiten, die behoorden tot de kennisneming van de genoemde militaire gerechten en die voor 20 October 1940 werden begaan, vgaat over naar de gewone gerechten. De strafbare feiten, die volgens de wet op de rechterlijke organisatie behoorden tot de kennisneming van de kantongerechten, worden vervolgd voor de kantongerechten 's-.'iertogenbosch, Arnhem, 's-Gravenhage, Amsterdam en Leeuwarden. Het rechtsgebied van elk van deze kanton gerechten valt hierby samen met het rechts gebied an het gerechtshof, waarmede het den zete' gemeen heeft. In de gevallen, waarin volgens de wet op drecj.terlyke organisatie hooger beroep mogelijk is, staat hooger beroep open op de a- rondissements-rechtbank te 's-Graven- fcage. De strafba e feiten, welke volgens de wet op de rechterlijke organisatie behooren tot de kennisneming van de arrondissements- techtbankcn worden vervolgd voor de arron a echtbank te 's-Gravenhage. In ,1e gevrfücr waarin volgens genoemde wet hroger beroep mogelyk is, staat hooger beroep open op liet gerechtshof te 's-Gra venhage. Waaneer ingevolge beroep in cassatie of herziming de zaak naar een arrondisse ment:, echtbank moet worden verwezen, verwyst de Hooge Raad naar de arrondis- sements-rechtbank te 's-Gravenhage, indien verwyzin moet plaats hebben naar een gerechts! naar het gerechtshof te 's-Gra venhage, ook indien d't laatste reeds van de zaak ker :is heeft genomen. In dit geval mag aan de nieuwe behandeling niet wor den deelgenomen dpor raadsheeren en leden van het openbaar ministerie, die aan de vorige behandeling deelnamen. Militaire leden van rechtbank en hof 1 De rechtbank ën het gerechtshof te 's-Gravenhage spreien recht met de meer voudige strafkamer, aangevuld met twee militaire leden, voor zoover mogelijk van hoogeren rang dan de verdachte of van ge lijken rang doch v*n oudere anciënniteit. De müitaire leden van de rechtbank en het gerechtshof warden benoemd door den secretaris-generaal van het departement van justitie. - Als raadsleden worden ook officiëren of gewezen officieren toegelaten; zy worden alleen op uitdrukkelijk verzoek van den verdachte als raadslieden toegevoegd. Overgangs- en slotbepalingen De zaken, welke by de opgeheven mili taire gerechten asnhangig waren, gaan aan de voortaan be ofgde gerechten over in den staat, waarin zi. ;ich op het tijdstip van in werkingtreding vin dit besluit bevonden. Herziening van in kracht van gewijsde gegane einciuitspraken van militair* gerech ten is moge i i i k volgens de voorschrften van het wet' oek van strafvordering. Dit besluit treedt in werking op len dag zijnèr afkondiging niet terugwerkende kracht tot 20 October 1S»40. lioogere S.S - en Politieleider ven het gi recht afwijken. Art. 4. (1) De Rijkscommissarl« b voor het geheele gebied, waarvoor hetj standrecht is afgekondigd, een bijz< gevolmachtigde. (2) Het geheele openbare bestuur, i* zohdering van de politie, is onderi aan den bijzonderen gemachtigde, vckkP de hoogere S.S.- en Politieleider in overeenkomstig het eerste lid van aT ingrijpt. (3) De bijzondere gemachtigde vaaP ter uitvoering van zijn taak noodige^ voorschriften uit. Deze kunnen, onj derd het bepaalde in artikel 7, gel» tot een onbeperkt bedrag, hechtenis hoogste zes weken en gevangenisst^ ten hoogste vijf jaren inhouden; zfjP1 op de wijze, als bedoeld in artikel P tweede volzin, te worden afgekondi»1' (4) By de uitvoering van zyn taak' byzondere gemachtigde van h et f.' recht afwijken. (5) De Rijkscommissaris behoudt reoht voor ook voor bepaalde deelen- gebied, waarvoor het civiele standi1 afgekondigd, byzondere gemachti^ benoemen. Art. 5. De werkzaamheden van l tegenwoordigende lichamen, zoomi. alle openbare bestuurscolleges, vL vergadering besluiten neimen, blijveiu Hun bevoegdheden gaan ovér op voor in aanmerking komende leidej stuursorgaan Cbyvoorbeeld commissai]; provincie, burgemeester, dijkgraaf, Art. 6. De geldigheid van algemeen i dende rechtsvoorschriften, welke ti secretarissen-generaal van de Nedeit departementen van algemeen bestuurL eenstemming met pr 3, lid 2, tweed(g van de verordening no. 3/1940 of <h. van de verordening no. 23/1940 zi, uitgevaardigd, is afhankelyk van de gaande toestemming van den bij», gevolmachtigde. jh- Art. 7. Hij, die na afkondiging tér civiele standrecht opzettelijk aan P ringen, welke de openbare orde P veiligheid van het openbare leven P kunnen verstoren of in gevaar u kunnen brengen, deelneemt, aL^ degene, die opzettelijk in strijd be met de ingevolge het derde los artikel 1 uitgevaardigde bijsonderei. regelen van den Rijkscommissaris, standrechtelijk vervolgd. Hij worP' den dood. in lichtere gevallen met Ljj lange tuchthuisstraf of met lijdelijfg ten minste tien jaren gestraft, en el< Art. 8. (1) Als standgerecht trtie Duitsche hooggerechtshof op, hetwiiti eenkomstóg de in het Duitsche Rijten gedaante van xóór de aansluiting ps tenryk Altreich) geldende voorschij g trent de procedure voor de bijzondifen bank (Sondergericht) vonnist. Ik (2) De voorschriften betreffende al voegdheid van de Duitsche militairjed ten en van de bijzondere rechtbaüd strafzaken voor leden van de SS. eiel leden van de politie-organisaties meen- zondere taak blijven onvermindjr kracht. li (3) De rechters van het standger»- - den door den Rykscommissaris beno H standgerecht wordt ook dan bescho|a1 gens de voorschriften te zijn bezet,m slechts één van zijne rechters de rot heid voor het rechtersambt heeft. I n (4) De doodvonnissen worden do^n van aen kogel voltrokken. jlnj Art. 9 Deze verordening treedt ifllU op den dag harer afkondiging. Suiker voor verwerkenjr industrieën Geen andere artikelen mogen ple gefabriceerd dan in 1938 Limonade- en mineraalwaterfabrjl tilleerderijen en likeurstokerijen, bij- rijen, fabrieken van meikprodiucteni reiders, die suiker toege-wezen krj verwerking in hun bedrijf, moge; geen andere artikelen fabriceeren <1 in het jaar 1938 hebben gefabriceej' van dit voorschrift geheel of wordt afgeweken, kan'dit tot gevoj dat de toewijzing van de suiker, q meelcentrale verkregen is, geheel teLyk zal worden ingetrokken. Censuur in Zwitserloj t De Zwitsersche bondsraad zal dl l een verordening uitvaardigen bet: contröle op de in Zwitserland politieke geschriften voor zij ged Tot dusver bestond voor drukwerk contröle door een speciale afdeelirp0' legerstaf nadat het gedrukt was. moeilijkheden voortgevloeid. In moeten aan de controle onderworj alle in Zwitserland vermenig- schriften, die betrekking hebben müitaire of oeconomische" problei buitenland of de buitenlandsche Zwitserland. (D.N.B.) ROOSEVELT EN HET VAT.rf107 De Popoio di Roma meldt, dat lor, de persoonlijke vertegenwooB37 2 Roosevelt bij den Heiligen Stoel,P37 e het najaar een operatie te hebbenp37 voor herstel van zijn gezondheid nrfj eenigde Staten was vertrokken, b|jd j kaan geaccrediteerd blijft in wjGra' andersluidende geruchten. Daatn$36 het blad, vervallen ook de geruch®37 welke Taylor zou worden vervang<937 oud-ambassadeur te Berlijn Geragd Bullitt. pl iH.10 DE TOESTAND IN SYRIË GESPANNEN [037 4 19.17 f Volgens een bericht uit Beiroet pee! Dentz, de hooge-commissaris van f-9a71 zijn gekomen. De toestand i spannen. In alle steden bestaatlM.G staat van beleg. (D.N.B.) Ï-Cr.' BOLLENVELDEN KOMEN lH*iYP( Men meldt ons uit Lisse: Werk Na de mooie zonnige dagen dez«ift..Fr2 de bollenvelden zich allerwege gsiMgen en prijken de Crocusvelden tha^.^an praöht. De Narcissen beginnen «cJ™ te voijderen en zullen na de Ci1^,. G bloemfestijn voortzetten. Daarnapr.Q groote bloemenfeest wanneer d^cGra' Hyacinthen- en Tulpenvelden in bfeiaar]

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2