AAN ONZE ABONNÉ'S DONDERDAG 20 MAART 1941 PAG. Weekabonné's betaien 19 ct. per week. Kwartaalabonné's f 2.47 per kwar taal, verhoogd met 15 ets. incasso kosten. Diengenen onder onze abonné's, die er de voorkeur aan geven deze incasso-kosten te vermijden, verzoe ken wij vriendelijk het abonnements geld aan ons kantoor te betalen, dan wel over te schrijven of te storten op onze girorekening 58936. Wilt U zoo vriendelijk zijn dit uiterlijk 3 April te doen Daarna gaan de kwitanties in zee. STADSNIEUWS Damkampioenschap van Leiden en omstreken Reeds kwamen vele inschrijvingen vooi deze jaarlijksche wedstrijden binnen. Met het oog op de samenstelling van het rooster, ver zoekt het comité allen, die mee willen doer nog deze week hun inschrijving te doen toe komen bij den secretaris van het comité den heer L. F. van Steenbergen, Rembrandtstr 4. Leiden. Na 23 Maart worden geen inschrij vingen meer in behandeling genomen. Iedere dammer uit Leiden en omstreken, ongeacht of hij wei dan niet lid van een dam- vereeniging Is, kan aan deze wedstrijden deel nemen. Na ontvangst van het inleggeld wordt een rooster toegezonden. De eerste ronde zal verspeeld worden op Donderdag 5 April in de Muziekschool Rapenburg 22. HANDELSREGISTER 1 t VAN KOOPHANDEL ;n. Oude Vest 23. N.V. Staal-Lasch, Leiden. Het is kenslag 331. N.V. Distilleerderij ..De Fransche Kroon", voor heen Hartevelt en Zoon. Leiden. Langegracht 55/67 Overl. proc F. Kraaneveld. Jr.. Leiden. Proc. verleend aan: J. K. H. van Dam. Leiden (toekhoude Procuratie verleend aan Chr. Verra, Zoeter- woude (B.P.I Leidsche Textielfabrieken Gebrs. van Wijk Co. F. W. G. Snijder ran Wissenkerke. 's-Gravenhage. d.d. 5 Maart 1941. N.V. Algemeene Boek- en Handelsdrukkerij Matteljee en Terpstra. Leiden. Oude Rijn 39. Utrtr. comm.: J. Mullemeister. 's-Gravenhage. chrij ving: I 13. Bon. Leiden, en J. A. Uljee, Leiden. Ber. fil.: J. A. Uljee. Leiden. Opheffing: Naamlooze vennootschap Maatschappij tot exploi tatie van onroerende goederen „Leiden", in liqui datie, Leiden, Zoeterwoudcsingel 100. Vereff.: M. H. Koekoek, Leiden. burgerlijke stand. OVBHLEDBN: H. Kiek, m. 63 jr.; J. C. Latec- voer m. 75 jr.; J. M. Krol m 41 jr.;; J. J. van der Walle, man, 55 j J. de Haas. vrouw van J. Bodijn. 62 j.; H. Wallaard. wed. v. J. Arkeveld, 74 j.: M. J. Simons, wed. van L. P. Geerlings, 47 j.; A. Brouwer, man. 73 J. GEBOREN :Nora Marianne., d. van A. C. de Graaf d. van J. Karstens en C. van Es Frederica Francisca. d. van F. F. F. Marquenie en E. van den Berg; Elisabeth, d. van W. F. Koore man en J. J. Moene; Jannetje, d. van A. Plezier J. de Cler en Aarts en C. (hanr.es Jacobus, z. van P.Her mans en 5. Steenvoorden. GETROUWD: Ph. van den Berg. jm. en J. de Roode. jd D. JasDerse jm. en C. J van Leeuwen, jd.; A. Kret. wedn. en J. R van Delden. gesch. vr.; H. H. Mugge. jm. en J. M. Schouten, jd. HUWELIJKSAANGIFTEN: N. H. de Koning. Jm. 20 J. en J. J. Mulder, jd. 19 j. Alkemade personalia secretarie van Vel sen. af deeling Bevolking en Bur gerlijke Stand. distributiedienst De heer J. van der Boog. ambtenaar aan het Distributiekantoor alhier is benoemd 'tot adrnini- tenaar bij het Rijksbureau voor Che- i bij het Distri- van V loop der bevolking uit Den Haag; A C. M. Dieben en gezin, E. Scheepsboord, uit Voorschoten; J. Th. J. de Bruijn. B. 303 uit Beverwijk; P J. v. d Griendt. F. 39c uit Rotterdam; M. v. d Sluis, A. 151a uit Zevenhoven; H. v. Akkeren. C. 63 uit Tegelen; J. L. Straathof. D. 10 uit Rijnsaterswoude. Vertrokken; C. v. d Voet, naar Lisse, Roo- ver9bToek 12; G. Gerritsen en gezin, naar Valburg Slijk Ewijik Dorpstraat 24; C. F. I. v. d. Meer. naar Gennep. Kerkstraat 19; W. C. Bakker naar Boae graven. Goudscheweg 10 Geboren Wilhelmus Johannes Jozef, z v. J. M. v. d. Geest en H. J. Uljee; Petrus Johannes Jozef, z. v. H. J. de Jeu en C. M. Hoogentooom; Jo sephine Hillegonda Maria, d, v. .C. Hoogentooom en M. M. de Jong. Alphen a/d. Riin geslaagd Onze plaatsgenoot, de heer R. Kok is ge slaagd voor het middenstandsdiploma vak bekwaamheid bakken. jongen te water De 8-jarige B. geraakte langs de Gaslaan spelenderwijs in een moddersloot. Dit onge val werd opgemerkt door den 12-jarigen H. v. Egmond, die na veel moeite de drenke ling bijtijds wist te redden. ongelukkige val Een leerling van de Chr. H.B.S., zekere D B., kwam zoo ongelukkig te vallen, dat hij een arm brak. Na voorloopige behandeling werd hij naar het Diaconessenhuis te Leiden overgebracht. arbeidsongeval Terwijl in den nacht van Maandag op Dinsdag de nachtwaker H., wonende aan de Aarkade alhier, in de stookplaats der centraie verwarming bij Samson N.V. bezig was het vuur op te stoken, sloeg plotseling de vlam uit den ketel naar buiten. De man liep daardoor ernstige brandwonden aan gezicht en handen op. Dr. H. verleende eerste hulp, waarna de man naar zijn woning is gebracht. voetbal ARC 1 speelt Zaterdag thuis tegen Noord- wijk 1, ARC 3 uit tegen Noordwijk 3, terwijl de adsp. bij Katwijk op bezoek gaan. palen in het strand geslagen, De palen, cLe verleden jaar winterstormen vernield. (Foto Schimmelpenningh.) Jaarvergadering Kon. Ned. Middenstandsbond In hotel Centraal werd de jaarvergadering gehouden van de afdeeling Alphen a.d. Rijn van den Kon. Ned. Middenstandsbond. De voorzitter, de heer W. B. Kroon, sprak in zijn openingswoord de hoop uit dat een volgende jaarvergadering onder vrediger om standigheden zal kunnen worden gehouden Bij de ingekomen stukken werd om. het jaarverslag van het Rijnlandsch Borgstellings fonds besproken en door den secretaris toe gelicht. Betreffende toetreding tot dit fonds werd besloten, dat het bestuur op de eerst volgende ledenvergadering met een defini tief voorstel zal komen. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat de werkzaamheden door de bijzondere omstandigheden zeer beïnvloed waren. De ac tiviteit was over het afgeloopen jaar zeer ge ring. De financieele positie der vereeniging was gunstig, zooals uit het verslag van den penningmeester geconcludeerd kon worden. In de kascommissie 1942 werden benoemd de heeren H. v. d. Linde, J. Bouman en C. Vonk. Bij de gehouden stemming voor twee leden in het bestuur, wegens periodieke aftreding van de heeren J. van Brummen en M. Zaal, werden gekozen de heeren Van Brummen en G. van Dam. Het voornaamste punt van de agenda, n-l- het voorstel tot opheffing van de plaatse lijke contactcommissie tusschen de drie mid- denstandsvereenigingen en stichtingvan een middenstandscentrale nam geruimen tijd in beslag. Na besprekingen besloot de vergade ring tot het uitstellen van een definitieve beslissing. Hazerswoude burgerlijke stand BEVALLEN: E. C. Zuidwijk. geb. v d. Geest, z.; C. H. Vlompier, geb. v. d. Poel, z.; M Boers, gcb. Clarijs, d. Hillegom Jaarvergadering V.V.V. In Hotel Sistermans hield de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer haar Jaarverga dering, onder leiding van haar voorz. den heer C. Joh. Bakker. In zijn openingswoord heette de voorz. allen hartelijk welkom, en merkte op dat de V.V.V. bijna haar 2e lus trum mag vieren. In het afgeloopen jaar is er door het bestuur veel werk verricht De medewerking was niet zoo als men dat ge- wenscht had. Toch mag de vereeniging opti mistisch zijn. Uit het jaarverslag van den secretaris den heer D. E. Nieuwenhuis bleek, dat de ver eeniging 63 leden telt. In het najaar van 1940 trad de afd. toe tot de Provinciale V.V.V. De penningmeester de heer C. Vulenturf deelde mede, dat er na 31 Dec. 1939 een schuld van f 44.26 ingeloopen was tot een batig saldo van f 146.52. Hij merkte hierbij op dat de eigendommen der vereeniging zoo als de trekschuit, schipperskleeren, stoelen e. d. geheel vrij zijn. Tot leden van de verificatie-commissie werden benoemd de heeren J. G. Kat, J. Kunst en W. J. van Dril. Bij de bestuursver kiezing werden de aftredende bestuursleden de heeren D. E. Nieuwenhuis en C. Velthuis met bijna alg. st. herkozen. Bij de bespreking der voorjaarsactie, deelde de voorz. mede, dat even als andere jaren de trekschuit weer zal gaan varen. De mogelijkheid is echter ook niet uitgesloten dat er motorbootjes in dienst gesteld zullen worden. Het koude weer houdt de gFoei der bollen nog tegen, toch staan de narcissen reeds ver in knop, terwijl de crocussen reeds bloeien. De parken zijn ook dit jaar weer beplant met ongeveer 100.000 bollen. SLUITING TEEKENSCHOOL Gistermiddag had de sluiting plaats van de Hillegomscne avondteekenschool, welke ook dit jaar weer gehouden werd onder leiding van den heer W. F. v. d. Rotte. Namens het gemeentebestuur sprak de wet. houder van sociale zaken, den heer J. O. Vermeer. Hij prees de leiding en dankte den heer v. d. Rotte voor zijn leiding. De school werd door 22 leerlingen bezocht. Van de leerlingen ontving de leeraar een klein geschenk. BURGERLIJKE STAND Bevallen: C. M. WillemsMaartense zn; A. BuerenPrins dr.; H. A. Stroombergen Hensing zn.; M. W. de VriesVerine di.; V Philippovan der Oever zn. Getrouwd: J. de Rooij en A. v. d. Wolf. Overleden: S. Nieuwkamp m. 74 j.; M. Koek m. 75 j.: J. M. Voort echtg. van L. La gendijk vr. 71 j. Katwijk a/d. Rijn BEKERWEDSTRIJDEN D.K.C. De uitslagen der 17e ronde voor de Bekerwed strijden zijn als volgt: A. Dijkstra—D. Hartkamp afeebr.: W. Böttcher—J. van Elk afgebr.; J. Scho- neveldJ. Houwer 2—0; A A. Vooys—A. v. Bee- Jaarvergadering Geref. Mannen* en Vrouwenvereeniging De Geref. Mannenvereeniging „Schrift en Belijdenis" en de Geref. Vrouwenvereeniging „De Lampen Brandende" hielden gisteravond haar gecombineerde jaarvergadering in de zaal der Geref. kerk. De voorzitter der Mannenvereeniging, de heer G. v. d. Perk, opende het samenzijn op de gewone wijze en sprak een ernstig openingswoord naar aanleiding van Ps. 33. Hierna werden de jaarverslagen uitge bracht, waaruit bleek, dat de Vrouwenvereeni ging het eerste vereenigingsjaar vruchtbaar heeft gewerkt. Ds. J. G. Aalders hield vervolgens een in leiding over „Geloofsverzekerdheid", waar op een uitgebreide bespreking volgde. Verschillende afgevaardigden, o.a. van den kenkeraad der Geref. kerk, brachten géluk- wenschen uit. Mej. P. E. MolGoemaat behandelde het onderwerp: „De Engelen Gods", waarop even eens een uitgebreide en leerzame bespreki. - volgde. Öm des tijds wille moest de agenda worden afgeto roken. Nadat Ds. Aalders een kort dankwoord had gesproken werd deze bijzonder geslaagde bij eenkomst met dankgebed gesloten. Koudekerk a/d. Rijn In de op Dinsdag gehouden vergadering van stemgerechtigde ingelanden van den lage- waardschen en Bruimadeschen polder onder voorzitterschap van den heer M. Maat, werd de rekening over 1940 vastgesteld, de inkom sten op 3438.22, de uitgaven op 2953.39, batig saldo alzoo op 484.83. De begrooting van deze polders voor 1941 werd, na een billijk geachte verhooging van de jaarwedde voor den molenaar ad 40 en die voor den pen ningmeester met 10 per jaar, vastgesteld in ontvangsten en uitgaaf op 3607.91 bij een omslag van 6 per ha, 3 per ha voor onder houd Bruimadesche kade en 50 voor onder houd van de Batelaön. Machtiging werd verleend tot het aangaan van een kasgeldleening bij de Boerenleenbank te Hazerswoude, tot het doen van de noodige af- en overschrijvingen, alsmede het doen uit voeren of aanbesteden van werken. Tot leden van de commissie belast met het nazien van de rekening 1940 werdend benoemd de leden A. Peters. C. Kraan en K. Reijnevela. Tot poldermeester werd met bijna alge meene stemmen herkozen de heer K. de Jong Bzn. de winterhulp-collecte De winterhulpcollecte met lijsten deze week gehouden heeft alhier opgebracht 75.29. met paard en wagen in een sloot Woensdagmorgen had de graanhandelaars knecht C. O. in dienst bij de fa. v. d. B. al hier, het ongeluk dat zijn paard bespannen voor een wegen met meel, ter hoogte van den landbouwer K. Roeloffs in den Hondsdijk al hier, schrok van een paar boomen die aldaar op den weg lagen. Het dier sprong op zij en het geheele gespan kwam onderste boven in de sloot terecht. De voerman lag er gedeelte lijk onder, doch daar spoedig hulp kwam op dagen kon hij weldra worden bevrijd. Het paard was ook spoedig op het droge en bleek er evenals den vöerman, vrijwel zonder letsel te zijn afgekomen. De lading meel die ge deeltelijk in het water lag werd later evenals de wagen op het droge gebracht. Lisse Jaarvergadering E.H.B.O. In de Oud-Hollandsche zaal van „De Witte Zwaan" werd de jaarvergadering gehouden door de afd. Lisse van E.H.B.O. De heer P. C. Storm leidde deze vergadering als voorzitter en sprak een openingswoord. Hij was verheugd over de goede opkomst. Spr. wees er op dat de vereeniging in de luch'bescherming is ingeschakeld en wees voorts op de practische hulp die in het afgeloopen jaar is verleend. Spr. is trots op het werk wat toen is geleverd. Ver volgens wees spr. er op, dat de cursus- en oefenavonden goed bezocht waren. De dames waren in de meerderheid. In verband hiermede zag spr. gaarne dat de heeren zich ook meer aansloten bij de vereeniging en drong voorts aan op een getrouw bezoek van de oefenavon den hetgeen van groot belang is voor de prac- tijd. Spr brach' dank aan de docenten, de doctoren A. J. Duymaer van Twist, J. M. van Dijk en F. L. J. M. Haasé Jr. Vervolgens bracht spr. dank aan den heer B. L. Hooyer voor de vele werkzaamheden door hem als secretaris der vereeniging verricht, welke werkzaamheden thans door den heer L. Tanis worden waarge nomen. Uit het jaarverslag van den penningmeester, den heer Tromp, bleek, dat ontvangen was 324.22 en. uitgegeven 220 43. Uit he' jaarver slag van den secretaris bleek dat er 12 dames en 4 heeren werden gediplomeerd. De ieer P. G Ransdorp werd als bestuurs lid herkozen, terwijl in de vocature-Hooijer werd gekozen de heer L. Tanis. uitvoering ..klein excelsior". Het kinderkoor „Klein Excelsior" hoopt Vrijdagavond onder ieiding van den directeur, den heer Th. Westerdaal een zanguitvoering te geven. RIJWIELDieF gepakt. Door de gemeente-politie van Lisse is een te Haarlem gestolen rijwiel opgespoord. Het bleek ontvreemd te zijn door zekere D B. alhier welke na bekentenis van den diefstal ter be schikking is gesteld van den Officier van Justitie te Haarlem. Noordwijk Geslaagd is -oor het examen vakbekwaam heid voor de vestigingswet, onze plaatsgenc de heer P. de Graaf. HOE KOFFIESURROGAAT GEMAAKT WORDT* Sassenheim droevig ongeval. Woensdagmiddag speelde het achtjarig zoontje van den heer Turk alhier nabij de Hoofd straat. Het ventje wilde de straat oversteken en kwam te vallen voor een vrachtauto van de N.V. van Gelder Zonen van Velsen. De chauffeur remde uit alle macht om een on geluk te voorkomen, maar dit mocht niet baten. De zware wagen reed over het jongetje heen. Het werd met inwendige kneuzingen opgeno men. Dr. Dommisse verleencje geneeskundige hulp maar moest spoedig den dood constateeren. roodemolenpolder. Bovengenoemde polder hield onder voorzit terschap van den heer A. J. Verkleij zijn jaar lijksche Ingelandenvergadering in hotel „Het Bruine Paard". De ter vergadering aanwezige Ingelanden konden in totaal uitbrengen 19 stemmen, terwijl het maximum aantal stemmen, da' kan worden uitgebracht, bedraagt 56. De rekening over 1940 werd na bespreking en toelichting vastgesteld aan inkomsten op 2.144.38 en aan uitgaven op 1.81068, zoodat het batig saldo bedraagt 333 70. De nog te vorderen polderlasten be dragen nog 489 49, zoodat na algeheele invor dering het batig saldo zal bedragen 823.19. De omslag bedroeg over 1940 10 per H A. (omslag- plichtige grootte 108 58.91 H.A.l Op de rekening treft men o m aan. kosten wegens stroomver bruik 143 87, he*geen belangrijk minder is dan in voorgaande jaren als gevolg van het ombouwen van de pomp installatie in een vijzel- installatie. Verbruikt werden 1834 K.W. in 1940. De begrooting voor 1941 werd vastgesteld aan Inkomsten cn uitgaven op 2.923.08 Het batig saldo werd geraamd op 721.33. De omslag voor 1941 werd weder, evenals voor 1940, begroot op 10 per H A. Met algemeene s'emmen werd tot polder meester herkozen de heer B N. Ruijgrok. Aan het slot van de vergadering werd nog besloten de tochten en slooten belangrijk te verbeteren, voor welk doel een hoogere post dan in vorige jaren werd geraamd. FLORIS SCHOUTEN VROUWENPOLDER De Floris Schouten Vrouwenpolder hield een buitengewone ingelandenvergadering ter be spreking van een event, s'ichting van een nieuwe bemalingsinrichting als gevolg van ae olievoorziening. Een definitieve beslissing werd ter vergadering nog niet genomen Na onder zoek van een en ander, naar aanleiding van de gehouden besprekingen op deze vergadering, zal rqtti nader op dit onderwerp terugkomen. LOOP DER BEVOLKING t 20:" A. Kroeze en gezin. ïenstrait 31, van Noordwijk. Voorstraat 2a: E Fontein. Wilhelminastraat 5a. van Leiden. burgerlijke stand GEBOREN: Arieda Geertruida, d. van P. van der Stelt en A. Breljer: Ankje. d. van E. de Jong en H. C. Th. Mulder; Johannes Leonardus, z. van Th L van der Geest cn E. J. van Steijn; Cornells Gerard Andrie, z. van A. van der Wagt en N. Romijn: Cornells, z van M P. de Bruijn en A. Kralt; Catharina Elisabeth, d. van van der Meij en M. A van Schooten: Eduard. z. van A. Ver schoor en E. J. Willemse. Voorschoten kippendiefstal De heer D. P. wonend aan den Veursche weg alhier heeft bij de politie aangifte ge daan, van diefstal van eenige kippen. De politie stelt een onderzoek in. Woubrugge ijs vereeniging. De IJsvereeniging kwam in ledenvergadering bijeen. De kas had een batig saldo en het leden- 'al bleek gestegen van 61 tot 108. Het reglement werd gewijzigd in dien zin, dat voortaan natio nale wedstrijden kunnen worden uitgeschreven Als bestuursleden werden gekozen de heeren T Verzaal. J van Klaveren Jr., C. M. van der Nagel en C. Slingerland. burgerlijke stand. Geboren: Jozeph Cornelis. z. van S. J. Zwetsloot en C. J. Borst; Geertruida Willemina. d. van D. Kwakernaak en a. M. van der Lio. Overleden: Dirk van der Meer, echtge noot van C. Bartels, 81 j. Witlofwortel een der voor naamste bestanddeelen Ons bakje troost in den loop der eeuwen Reeds ten tijde van Napoleon surrogaat in den handel Heerlijk, zoo'n bakje troost! Die ver zuchting zal menigeen reeds geslaakt hebben, als hij een kopje lekkere onver- valschte koffie had verorberd. Nu de koffie schaarscher wordt, zullen we ons straks moeten behelpen met surrogaat. Er is overigens ook op dit gebied niets nieuws onder de zonl Wist u, dat reeds in den lijd van Napoleon koffiesurrogaat in ons land in den handel werd gebracht? Reeds jarenlang Is dc koffie hier volksdrank bij uitnemendheid. Vóór de distributie ge bruikte iedere Nederlander gemiddéld per jaar 10 pond koffie, zuigelingen inbegrepen. Men kan daaruit afleiden, dat de volwassen Neder lander natuurlijk heel wat meer koffie op dronk dan de tien pond, welke hem in de statistiek werd toegedacht. Daarmee stonden wij aan de spits van de koffiedrinkende landen, want de Belg bracht het slechts tot 8 pond per jaar, de Amerikaan tot 7li pond, de Zweed tot 6 pond. de Duitscher tot 5 pond, de Franschman tot 314 pond en de Brit slechts tot 714 ons per jaar. De koffie kwam in de 17de eeuw voor het eerst op Nederlandschen bodem en was vóór den Napoleontischen tijd in ons land al aardig ingeburgerd. Dat bleek, toen tengevolge van het Continentaalstelsel de aanvoer van koffie en suiker stagneerde. Het volk kwam in oproer, en daarom gaf Napoleon een van zijn geleerden opdracht naar vervangings middelen te zoeken. Zoodoende kwam men er toe de suikerbiet voor de productie van suiker te bezigen, terwijl men uit de cichoreiwortel koffiesurrogaat maakte. Het branden gaf aan dit surrogaat de bruine kleur, waardoor het in alle op zichten op de echte koffie geleek. In het begin van d» 18de eeuw was de koffie oot het centrum van tal van koffie- kransjes. De koffie werd gedronken uit groote tuitka. ïen. Soms deed men er suiker of hoping in. soms ook melk. Een criticus in die dagen noemde de koffie: „het beminde kakel wat e.-, dat de klapeksters haar huishouden doet verwaarloozen," hetgeen voor de huis vrouwen al heel weinig vleiend was! Hoe wordt surrogaat gemaakt? De vraag, hoe koffiesurrogaat gemaakt wordt, is in deze dagen bij uitstek actueel We zijn hierover ons licht eens gaan omsteken bij den heer W. A. Pesch Jr., die een gras drogerij heeft aan den Keileweg te Rotter dam en zoo welwillend was ons in zijn bedrf rond te leiden. 1.1 Het klinkt misschien vreemd, maar toch g, het een feit, dat koffiesurrogaat f?maal| wordt uit.... witlofwortelen. De wirtel» worden veel verbouwd in de omgeving va Gouda, op Goeree en in Noord-Hollanl. worden per spoorwagon aangevoerd. Dc wi{€ lofwortel is een veredelde cichoreisoort di vroeger veel voor veevoeder werd gebuikt doch daarvoor nu veel te duur is. K De cichoreiwortel kwam reeds lang 'oc koffiesurrogaat in aanmerking, vooral P tijden dat de echte koffie nog al prijzig va?c De voorraad cichoreiwortels hier te lande l echter niet zoo bijzonder groot, en toen C vraag naar surrogaat belangrijk steeg, het te verwachten, dat men op de wi wortel zou overgaan. Hoe gaat het proces nu in zijn werk? de wortel per spoorwagon de plaats van t*r stemming heeft bereikt, gaat hij eerst naj de wasscherij. De wortel wordt daar f water mechanisch gereinigd cn4 loopt volgens over een transportband naar drietal snijmachines, welke er voor 3 dragen, dat hij in kleine stukjes wordt g sneden. In de droogkamer De kleine stukjes wortel worden vervolge heerscht een constante temperatuur v graden. Met behulp van ventilatoren de verwarmde lucht langs de witlofwort gevoerd, tengevolge waarvan het water er verdampt. Dit proces duurt ongeveer ai uur. Is het water verdampt, dan is er v de oorspronkelijke wortel nog slechts M 17 pet. over. Dit restant, dat een onooglijk korreligen vorm heeft, bestaat uit eiwit, z a meel. celstof. suiker, een kleinigheid minera stoffen en tenslotte ook de bitterstof. die geschikt maakt voor de vervaardiging koffiesurrogaat. In een aparte afdeeling wordt het prod c naar de grootte gesorteerd om vervolgens worden verzonden naar de branderijen. D™ wordt de witlofwortel volgens Rijks' schriften gemengd met gebrande tulpenbollen (eventueel crocusbollen) cichorei. Het branden vap de witlofworj en de tulpenbollen geschiedt afzonder] daarna vindt het mengingsproces plaats, ontstaat tenslotte het bruinkleurige proddtt dat voor de echte koffiesmaak heusch veel onder behoeft te doen. De firma Pesch is in Januari met h«|u drogen van de witlofwortels aangek vangen. Over een maand behoort dit weejj tot het verleden, want de witlofwortel een kasproduct en de aanvoer houdt du^ over een maand op. Per dag kan de fa. Pesch ca. 35 ton t wortels verwerken. In ons land heeft slechts een paar bedrijven, die zich met f drogen der witlofwortels bezig houden. All| in de omgeving van Amsterdam bestaat ie soortgelijke drogerij. Als over een maand y aanvoer van wortels ophoudt, schakelt L bedrijf weer automatisch over op de gn*_ drogerij, waarvoor dan het gunstige seizq is aangebroken. f Binnenlandsch Nieuws De herbouw van Middelburg En de financieele draagkracht van de burgerij In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad van Middelburg heeft de heer Luyendijk de volgende motie ingediend: De raad van Middelburg, met erkentelijk heid kennis genomen hebbend van de reeds gedane toezeggingen tot verruiming van de bijdrage regeling inzake den herbouw van Middelburg; gelet op het groote tekort op de gewone begrooting voor 1941, geraamd op 319,870.32 hetweLk voor een aanzienlijk deel veroorzaakt is door de verwoesting; over wegend dat het een dringende eisch is, dat de wederopbouw van Middelburg met kracht ter hand worde genomen, overwegend, dat de financieele draagkracht van de Middel- burgsche burgerij en die van de midden- standsbedrijven in het bijzonder niet van dien aard is dat de getroffenen veel zouden kun nen bijdragen uit eigen middelen, dringt er ten sterkste op aan dat zoodanige financieele regelingen worden getroffen, dat de weder opbouw volkomen gewaarborgd wordt. Deze motie, die met algemeene stemmen is aangenomen, zal ter kennis worden gebracht van den algemeen gemachtigde voor den wederopbouw en van den secretaris-generaal van financiën. In de dakgoot In een zaak in gedistilleerd aan de O.Z. Kolk te Amsterdam, vermiste de eigenaar steeds allerlei flesschen met dranken, die spoorloos uit zijn huis verdwenen. De man begreep er aanvankelijk niets van; sporen van braak waren niet te vinden, terwijl hij er steeds voor zorgde, dat zijn zaak na sluitingsuur behoorlijk was gesloten. Hij raadpleegde de recherche van het bureau Warmoesstraat, van welk bureau eenige rechercheurs poolshoogte kwamen ne men. Zij vonden het een vreemd geval en braken zich het hoofd over de oplossing. Maar de politie geeft het zoo gauw niet op en zoo kwam zij ten slotte op het dak van het huis. En jawel, in een dakgoot vond de plotie een. flesch advocaat. Daar de speurdex-s veronderstelden, dat de flesch wel zou worden weggehaald, bleven zjj op wacht. Toen hun geduld langen tijd op de proef was gesteld, zagen zij plotseling uit het dakraam van een aangrenzend perceel een jongeman te voorschijn komen, die voorzichtig in de goot klauterde en een greep naar de flesch deed. Op dat oogenblik deden ook de politiemannen een greep en zij hadden een jongeman in den kraag van een zaak uit de Dirk van Hasseltsteeg. De dief werd naar het politiebureau aan de Warmoesstraat ge bracht, waar hij spoedig bekende meer af te weten van de verschillende diefstallen. die den laatsten tijd waren gepleegd. Twee leden van de zaak in gedistilleerd zetten de flesschen steeds in de dakgoot neer, waarna hij voor het verdere vervoer zorgde. Dikwijls verkochten zij de flesschen, doch zoo nu en dan namen zij er zelf eens een vroolijken avond van. De rechercheurs arresteerden vervolgens nog drie mannen, onder wie ge twee bedienden van doodelijk mijnongeluk In de ondergrondsche werken van de Oranje Nassau-mijn 4 te Heerlen, is vannacht de 19- jarige sleeper J. Vrösch, uit Heerlen, by het bedienen van een kleine lier met het hoofd tusschen dak en lier bekneld geraakt V. was op slag dood. DE KERN van alle goede reclame COURANTENRECLAME Mr. J. B. Bomans t Vannacht is te Heemstede plotseling oAr leden mr. J. B. Bomans, lid van het colk van Gedeputeerde Staten van Noord-Holhj, oud-lid van de Tweede Kamer en oud-weth der van Haarlem. De thans overledene, zich den laatsten tijd minder wel gevotf heeft gisteren nog een zitting van het colf van Ged. Staten bijgewoond. oe° f ir. din" (Foto Mr. Bomans werd in 1885 te AmsteJ" geboren en genoot zijn opleiding te Ro De heer Bomans ging eerst in den ha oe maar na zijn promotie tot meester in de iri ten in 1913 aan de universiteit te Le ,a vestigde hij zich te Haarlem als advocas procureui. In Juli 1915 werd hij tot r.kp van den gemeenteraad gekozen e ber 1916 tot lid van de Tweede Kamer. Viib nam hij zitting in de Provinciale Staten r Noord-Holland en hij werd in September tot wethouder van de bedrijven benoBn welke functie hij later verwisselde met i van wethouder van financiën. In 1923 werd mr. Bomans lid Staten, welke functie hij tot heden toe I bekleed. Na het overlijden van baron Röell was mr. Bomans tot noeming van mr. J. B. Backer, waarner commissaris der provincie Noord-Hollam Mr. Bomans was ridder in de orde van Nederlandschen Leeuw. DR. RINGERS BEZOEKT YERSEKï Algemeen Gemachtigde voor den opbouw, dr. ir. Ringers, heeft Dinsdag i zeischap van zijn secretaris, dr. ir. Z. Y.l" der Meer, de gemeente Yerscke bezocht. Hij hield besprekingen met het gerr.^. bes'uur ter bespoediging van den wederopbp1 en stelde zich persoonlijk van de den gang van zaken op de hoogte. DE ZEEUWSCHE KAP EN DE STIJFS Onlangs werd het misverstand opgeheli dat was ontstaan bij de laatste bonaanwj nr voor grutterswaren, toen werd bepaald, dal 10 van de „bonkaart algemeen" o m. recht op het koopen van rijststijfsel, glansstijfs#n| kookstijfsel. Daar nog steeds onjuiste opvattingen blijven bestaan en zich vooral in Zeelar» 1' vraag voordoet hoe het moet gaan meW fraaie boerenkappen, waarop de vrouwi bewoners met recht trotsch zijn, wordt maals medegedeeld, dat bovengenoemde aanwijzing slechts betreKking heeft op stijfselsoorten iz.g. rijstzetmeel), welke r zoodanig, doch in pudding en pudding poeder verwerkt in den handel zijn. De male stijfsel, waarmede stoffen worden ven, blijft dus buiten de distributie. Men ,1 deze als voorheen zonder bon koopen. De secretaris-generaal van financiën met ingang van 1 Mei opgeheven het kaï der directe belastingen, invoerrechten cijnzen te Hansweert en ingesteld eer toor der invoerrechten en accijnzen te weert, omvattende de gemeenten Kruinii Krabbendijke, Waarde, Rilland-Bath seke. De gemeenten Kruiningen. Krabbeni aa 'r srv Rilland-Eath, Waarde en Yerseke worden directe belastingen gevoegd bij het kantoorj de directe belastingen en accijnzen te Goe Za

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 6