Rad ioprogram ma P., C.& LDEJONGH ZAADHANDEL BOOMKWEEKERIJEN ZAAIGRANEN POOTAARDAPPELEN M DONDERDAG 20 MAART '.°41 PAO. 5 Onderwijs 3 ONDERWIJSBENOEMINGEN I Rotterdam: Dr. de Visser—U.L.O.- I School Tot tijdel. onderwijzer: de heer P. fcnof'sen, onderw. Julianaschool ,U.L O je Riswijk (Z.-H.) O-sterbeek. Paaschbergschool. Tot on- "ervijzer: de heer A. Houthuyzen, kw. te verwoesting der Leuvensche Universiteitsbibliotheek de vernietiging van de Leuvensche liversiteitsbibliotheek door de Engelschen, irden door het D.N.B. de volgende bijzon heden bekend: [Voor den oorlog bezat de Leuvensche uni- •rsiteitsbibliotheek 900,000 handschriften en fukwerken, die afkomstig waren uit geschen- bijna alle hoogescholen ter wreld. was ondergebracht in een architectonisch idrukwekkend en met alle gemakken van joderne bibliotheek techniek voorzien ge- 3uw. Het vuur heeft dit gebouw op slechts lkele zalen na totaal vernield. Verloren zijn m. 3000 collecties tijdschriften, alle 811 Begedrukken, gravures van Holbein en Duer- x. Van de 900,000 boeken werden 15,000 in de 800 handschriften 15 behouden. De universiteit heeft den moed niet laten pken, doch een oproep uitgegeven, waarin ]e Belgen worden uitgenoodigd boeken en Idschriften te schenken, of gelden voor het jrstel der collecties. Reeds stroomen de ge denken uit alle deelen des lanas en der we id in Leuven binnen om de verliezen weer led te maken. W. WIESKE t den ouderdom van 87 jaar is te Nijverdal irleden de heer W. Wieske, rustend hoofd le Chr. Nat. school en een van de voor- kkers van het bijzonder onderwijs jn ons Ierland. )e overledene werd 26 Febr. 1854 te Nieuw- la geboren en behaalde in 1873 de acte te Groningen. Hij was daarop als onder- >r werkzaam te Groningen, Zwolle en we-Pekela om in 1882 als hoofd te Nijver- )p te treden. 39 jaar is hij als zoodanig trkzaam geweest. In 1921 ging hij met pen- "in maar bleef nog een jaar als onderwijzer de school, wagraan een van zijn leerlingen hoofd was benoemd, werkzaam. De over- me heeft zich op verschillend gebied be- >gen. Hij was oprichter en directeur van de Ir. muziekvereeniging „Advendo", directeur p Chr. zangvereeniging, voorzitter der Anti- r. kiesvereeniging en ouderling der Gerei. Examens Amsterdam. lieeren N. W. P. E. M. Regout (Maastricht)". t artsexamen de i G. Smits en H. L. Schipper. Geslaagd de dame: GOUDEN DOCTORAAT """fcondag a.s. zal het 50 jaar geleden zijn, dat W.Cnoop Koopmans, oud-directeur van Haarlemsche Brandverzekerings Maat- Bppii, en directeur van de Teylerstichting Haarlem, wonende te Heemstede, aan de Ische universiteit promoveerde tot doctor j le rechtswetenschappen. CENTMLE VEDWAPMINC >jrfWpADIATODEN ^SP^ETELS Binnenlandsch Nieuws Luitenant-generaal J. W. P. van Hoogstraten t In den ouderdom van 80 jaar is in Den Haag overleden de gep. luit.-generaal der artillerie J. W. P. van Hoogstraten. Hij is op 8 October 1860 in Den Haag ge boren en ..werd in 1877 cadet en in 1879 tweede-luitenant bij de Vile afdeeling vestingartillerie in Amsterdam. Na van 1880 tot 1881 de le afdeeling der krijgsschool in Breda te hebben gevolgd, werd hij daar in 1882 geplaatst bij het 3e reg. veld-artillerie. Van 1883 tot 1885 was hij luitenant-adjudant van de le afdeeling van dit regiment te Roermond. Tot eerste-luitenant bevorderd, werd hij overgeplaatst naar Den Haag, van waar hij in 1887 naar het korps rijdende artillerie overging. Na detacheering aan de rijschool te Amersfoort er aan den cursus voor africhting van trekpaarden te Breda, werd hij in 1891 belast met de africhting der remonte van het korps. In 1894 werd hij bevorderd tot kapitein bij het regiment kustartillerie en in 1895 werd hij overgeplaatst naar het reg. veldartillerie te Utrecht en ook aldaar met de africhting der remonte belast, in welke functie hij als militair lid deel uitmaakte van de commissiën t°t bevordering der paardenfokkerij in drie provinciën. Hij werd plaatsvervangend lid van de remontecommissie in het binnenland en hij nam ook eenige malen deel aan reizen tot aankoop van legerpaarden in Ierland. Van zijn hand verscheen in d5t jaar een memorie over het Hongaarsche paard. In 1898 werd hij benoemd tot commandant van de instructiebatterij van het korps rijdende artillerie en in 1912 tot luit.-kolonel en com mandant van het 2e reg. veldartillerie. In 1913 werd hij aangewezen om de manoeuvres van het Engelsche leger bij te wonen en in 1914 werd hij benoemd tot kolonel. In 1915 werd hij genera al-majoor en gouverneur der K.M.A. Bij het einde van de mobilisatie is hij op zijn verzoek ge- pensioraneerd; in 1921 is hem de titulaire rang van luitenant-generaal verleend. Generaal Van Hoogstraten is in Utrecht en Den Haag ouderling bij.de Ned. .Herv. kerk geweest, verder was hij zes jaren voorzitter van de afdeeling Ede van het Ned. Roode Kruis en voorzitter der gezondheidscommissie, kring Rheden. Hij was officier in de Orde van Oranje Nassau; eere kruis 2e kl. van Reus j. L, ridder le kl. van de orde van Hendrik den Leeuw (Brunswijk), ridder 2e kl. van de Kroon (Pruisen), ridder der orde van de Leeuw en de Zon (Perzië), officier in de orde van St. Mauritius en St. George, ridder der orde van de Wendische Kroon (Mecklen burg) en commandeur 2e kl. van de orde van den Witten Valk (Saksen-Weimar-Eisennach). De begrafenis is Vrijdag om half 3 op Moscowa te Arnhem. NED. JONGELINGS-VERBOND Bondsdag op 21 Mei. Het Bondsbestuur van het Ned. Jongeliigs.- Verbond besloot in beginsel tot het holden van een Bondsdag op bescheiden schaal en wel op Woensdag 21 Mei en vermoèdelijl te Utrecht. Het programna vermeldt dan behandeing van de jaarverslagen, vaststelling van de verkiezing van Bondsbestuurders, medede lingen omtrent den Bondsarbeid en een ijde van den Bondsvoorzitter. De vergaderaren zullen zoo gekoten worden, dat de afgevar- digden op één dag uit en thuis kunnen zjn. HET GAT IN DEN KOFFIEZAK Op merkwaardige wijze heeft de politie te Deventer een partij gebrande koffieboonen.die gestolen was, achterhaald en thans zit de dar- van verdachte, dj; arbeider B. H. uit Devener, na te Zwolle te zijn gepakt, achter slot en grendel. H. brak in bij een grossier in kolonale waren aan de Papenstraa'. te Deventer. Jijn ^til bestond uit vier zakken, inhoudende tofeal 120 kg gebrande koffieboonen, die hij naar ajn woning aan de naburige Molenstraat vervoerde, op een laten donkeren avond. Een gat in ;en der zakken werd evenwel den dief noodlotig, want doordat de koffieboontjes op de straat een spoor achterlieten, kon de recherche gemaljce- lijk het huis vinden n.L dat van den verdaihte H., waar de koffie in beslag werd genonen. Doch toen had men H. nog zelf niet, die een bekend recidivist is en dus het klappen van de zweep kent. Wel heeft hij dom gedaan met den kapotten koffiezak en de op straat verloren lof- fieboonen, die hem tot een modern Kfein Duimpje maakten. Thans heeft men H. te Zwolle ingerekend en te Deventer opgesloter. INBREKERS TE VELSEN AANGEHOUDIN De politie te Velsen, die onlangs zes inbrekers heeft aangehouden,' heeft opnieuw vier fer- sonen aangehouden wegens diefstal van olie en benzine uit pakhuizen te IJmuiden. Bij het verhoor zijn eenige vroeger gepleegde diefstal len opgehelderd FABRIEKSBRAND TE HAARLEM Woensdagmiddag tegen vier uur is brand ontstaan op de bovenverdieping van de metaal- warenfabriek Reepig aan de Amsterdamsche- vaart te Haarlem, waar o.a. brandblusch-appa- r ten vervaardigd worden. In korten tijd ont wikkelde he'. vuur zich en toen de brandweer arriveerde, sloegen de vlammen uit. Met eenige slangen op de waterleiding werd het vuur ge- bluseht. De bovenverdieping van het fabriekje """•"drie uit en de benedenverdieping liep wa- worden. Le vervoérdër van hét spek werd, na dat ook de politie was gewaarschuwd, aan een verhoor onderworpen, waarbij hij vertelde, dat hij het spek moest vervoeren in opdracht van een hem onbekenden persoon. Later heeft de aangehoudene aan de politie verklaard dat hij he*, vleesch in ontvangst had genomen bij een zekeren T. V., eveneens te Achttienhoven. De politie heeft bij dezen aan stonds een huiszoeking verricht en daarbij kwam aan het licht, dat in dit huis een hoe veelheid varkensvleesch, wegende 650 kilogram, was opgeslagen. V., die aanvankelijk door de politie was gearresteerd, is later op vrije voe ten gesteld. Bij zijn verhoor is gebleken, dat het vleesch het eigendom was van zekeren E. de G., eveneens te Achttienhoven. Deze man is eveneens gearresteerd, doch hij verklaarde van niets te weten. De G. is naar Utrecht over gebracht, waar hij ter beschikking van den offi cier van justitie is gesteld. Nog is niet komen vast te staan, of de var kens ook te Achttienhoven zijn geslacht De laatste dagen zijn te Venlo eenige waar- delooze 100 markbiljetten bij winkeliers in be taling gegeven. De man, die de waardelooze bil jetten aanbood, kocht in den betreffenden winkel een kleinigheid. Na het wisselgeld te hebben ontvangen, verliet hij dan den winkel onder mededeeling dat hij de gekochte goe deren later zou komen halen. Hij liet echter Met ingang van taris van de Cen1 keuring de heer Voorburg, thans a< noemde commissie heer A 1 b. J. R i c benoemd rot s 60,000 kasvoorschot aan het Concertgebouw Het bestuur van de n.v. het Concertgebouw heeft zich bij brief van 29 Januari tot de ge meente gericht met het verzoek, door een bijzonderen financieelen steun het voortbe staan van deze instelling te verzekeren, teneinde het Concertgebouworkest voor Am sterdam te behouden en het voor het bestuur mogelijk te maken, aan de verplichtingen te genover de aan de instelling verbonden kun stenaars te voldoen. Ondanks de garanties van onderscheidenlijk 35,200 en 5000 en 20,000, welke het rijk, de provincie N.-Hol land en de gemeente Amsterdam boven de toegestane subsidies, van 46,000, 11,250 en 100,500 in uitzicht hebben gesteld, moet voor het loopende seizoen nog op het tekort van ongeveer 70,000 worden gerekend. Dit tekort vindt zijn oorzaak in de omstan digheid, dat o.m. -de ontvangsten wegens de abonnementsgelden, exploitatie van het orkest en plaatsbespreking thans belangrijk lager moeten worden geraamd dan in de oorspron kelijke begrooting voor het seizoen 1940'41. Gezien de beteekenis, welke het Concertge bouworkest voor de stad Amsterdam heeft, is er. voor het gemeentebestuur aanleiding, er toe mede te werken, dit orkest in stand te houden, aldus het gemeenteblad. Het rijk heeft'reeds het zijne gedaan, door boven het gewone subsidie van 46,000 een extra-sub sidie van 35,200 te verleenen. Vanwege de gemeente Amsterdam kan in ongeveer dezelfde verhouding extra financi- eele steun worden verleend, door de reeds toegestane garantie van 20',000 met 60,000 te verhoogen. Blijkens het gemeenteblad heeft de rijks commissaris een besluit van die strekking genomen. Aan dezen extra-steun zal o.m. de voorwaarde kunnen worden verbonden, dat het concertgebouweakest zonder verdere ver goeding zijn medewerking verleent aan een in overleg met het bestuur te bepalen aan tal bijzondere kunstmanifestaties, welke mo gelijker wijze in dezen zomer in den Stads schouwburg zullen worden georganiseerd. De handelsbesprekingen te Batavia Domei meldt uit Batavia: Naar vernomen wordt, naderen de bespre kingen tusschen den heer J. E- van Hoog straten, chef van de afdeeling handelszaken, den Japanschen consul-generaal Joetaka Isjizawa haar einde. De derde bespreking de bijzonderheden tusschen de heeren van Hoogstraten en Isjizawa heeft Dinsdag plaats gehad. Deze bespreking geschiedde na dertien voorafgaande ontmoetingen tusschen de beide afge vaardigden. Zoodra deze besprekingen ge ëindigd zijn, wordt verwacht, dat de onder handelingen in een nieuw stadium zullen treden, wanneer de Japansche ambassadeur 'Kenkitsji Josjizawa besprekingen zal gaan voeren met den heei H J. van Mook, den directeur van het Nederlandsch-Indisch bureau voor oeconomische zaken op grondslag van de tevoren gevoerde onderhandelingen tusschen van Hoogstraten en Isjizawa. Inventarisatie van vischvoorraden Blijkens een publicatie van den secretaris generaal van landbouw en visscherij, opge nomen in de gisteren gepubliceerde staats courant is thans een ieder, die gewoon is pekel, of steurharing, gestoomde of gerookte haring (bokking) in blik of in glas verpakte haring, gestoomde en gerookte visch, gezou ten en gedroogde visch, gerookte en in blik of glas verpakte aal en paling en ansjovis, _in Voorraad óf voorhanden te hebben verplicht, wekelijks (binnen 3 dagen na afloop van de desbetreffende week) daarvan opgave te doen aan dé Stichting Nederlandsche Vissche- rijcentrale te 's-Gravenhage, op daarvoor door deze centrale te verstrekken formulieren- Deze verplichting geldt niet voor hen, wier voorraden in den regel minder bedragen dan 300 kg (voor pekel- en steurharing minder dan '500 kg)- DOOR AUTOBUS AANGEREDEN Op den Hamburgersingel te Venlo is de 36- jarige wielrijder P. G. "van achteren aangereden door ëen autobus, doordat hij weifelde bij het inslaan van een zijweg. Het slachtoffer werd ongeveer 20 meter meegesleurd en bleef bewus teloos liggen. In hopeloozen toestand is hét ziekenhuis vervoerd. HILVERSUM I. 414.4 METER 6.45 Gramofoonmuziek 6.50 Ochtendgymnastiek 7.00 Gramofoonmuziek 7.45 Ochtendgymnastiek 7.55 Gramofoonmuziek 8.00 Uitzending voorbereid door de Christ. Radio Stichting: Schriftlez. en Meditatie 8.10 Gramofoonmuziek 8.30 Nieuwsberichten ANP 8.45 Gramofoonmuziek 10.00 Pianovoordracht 10.30 Gramofoonmuziek 11.00 Literaire voordracht 11.20 Esmeralda en solisten 12.00 Gramofoonmuziek 12.15 Esmeralda en soliste 1242 Almanak 12.45 Nieuws- en oecönom. berichten ANP 1.00 Musiquette 1.30 Kerkorgelconcert 1.50 Zang en piano 2.20 Gramofoonmuziek 3.00 Omroeporkest en gra mofoonmuziek 4.00 Uitzending voorbereid door het Vrijz. Prol Kerkcomité: Lezen in den Bijbel 4.20 Gramofoonmuziek 4.40 Voor de jeugd 5.00 Gramofoonmuziek 5.10 Uit Berlijn: „Gruss aus der Heimat", progr. Vrijdag 21 Maart v/d. Duitsche Weer macht 6.00 Omroeporkest (6.15 6.30 Techn. causerie v/d. Binnenschippers) 6.42 Almanak 6.45 Causerie ..Spiegel van de groot - Nederland sche cultuur". 7.00 Oeconomische vragen van den dag ANP 7.15 Gramofoonmuziek (7.307.45 Berichten— Engelsch). 8.00 Nieuwsberichten ANP 815 Gramofoonmuziék 8.30 Berichten (Engelsch) 8.45 „Musica Antiqua" en gramofoonmuziek 9.40 Uitzending voorbereid door het Vrijz. Prot Kerkcomité: Avond wijding 9.45 Engelsche berichten ANP 10.00 Nieuwsberichten ANP en sluiting HILVERSUMII. 30I.5METER 6.45 Gramofoonmuziek 6.50 Ochtendgymnastiek 7.00 Gramofoonmuziek 7.45 Ochtendgymnastiek 7.55 Gramofoonmuziek 8.30 Nieuwsberichten ANP 8.45 Gramofoonmuziek 11.20 „Het resultaat van de prijsvraag ..Goed sto ken". gehouden op 4 Februari j.l., causerie 11.40 Cello en piano 12.00 Berichten 12.15 Omroeporkest 12.45 Nieuws- en oeconom berichten ANP 1.00 Omroeporkest en gra mofoonmuziek 2.10 Muziek-causerie 2.30 Melodisten en solisi (3.003.10 „De taak v de huisvrouw in der nieuwen tijd", caus.) 3.40 Orgelspel 4.00 Gramofoonmuziek 4.15 De Kamermuz.spelen 5.00 Gramofoonmuziek 5.15 Nieuws-, oeconom. er, beursberichten ANP 5.30 Musiquette 6-00 Uitzending voorbereio door de Christ. Radio- Stichting: Boekbe spreking 6.15 De Ramblers 6.45 Causerie „Spiegel van de groot - Nederland sche cultuur". 7.00 Oeconomische vragen van den dag ANP 7.15 Viool en piano 7.40 Causerie „De organi satie van het bedrijfs leven en de besluiten van November 1940". 8.00 Nieuwsberichten ANP en sluiting. V- DOODGEVALLEN. Vrijdag j.l. is de 74-jarige J. J. M. te Heerlen in den kelder van zijn woning gevallen, ten gevolge waarvan hij een schedelbasisfractuur opliep en buiten bewustzijn geraakte. Gisteren is hij, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, aan de gevolgen van het ongeluk overleden. RIJKSPOLITIE W. D y s. hoofdcommissaris van politie te Eind- ingang van 13 Maart benoemd tot i Rykspolitie. ter stand- Wetenschappen Het Duitsche rijk en de Germaansche volken Voordracht van prof. dr. Albrecht Haushofer In de serie voordrachten voor de hoofdafdee- ling Volksaufklarung und Propaganda heeft prof. dr. Albrecht Haushofer uit Berlijn giste ren in Den Haag een voordracht gehouden over het onderwerp „Das deutsche Reich und die germanischen Völker". In de laatste honderd jaar, zoo ving hij aan, zijn door de technische veranderingen veel ruimte- en nabuurschapbegrippen omvergewor pen. Men zou kunnen zeggen, dat men het vraag stuk van de herordening der Europeesche ruimte aan de ontwikkeling van de techniek zou kunnen overlaten. Toch heeft men dan de historische taak van ons geslacht niet begrepen. "Want het probleem, dat het onderwerp van spreker's voordracht is, is er niet alleen een van praktischen aard, maar vooral van geeste lijken aard. De oorlog dwingt ons tot bezin ning op deze geestelijke zijde van het probleem van de geschiedkundige ontwikkeling. Wan neer wij een productieven opbouw van Europa voor de toekomst willen, dan moeten de lei dende groepen op geestelijk gebied van de betrokken volken, vooral van de onderling ver wante volken, ernstig en eerlijk deze geestelijke zijde onder oogen zien. In den tijd van de volksverhuizing waren er slechts germaansche stammen, nog geen eigenlijke volken. Verscheidene symptomen wijzen ér op, dat de idee van de al-germaan- sche saamhoorigheid toen aanwezig was. Sommige stammen hebben het zich kunnen veroorloven zich af te zonderen in een kleine volksgemeenschap. Zij hebben daarvoor den prijs moeten betalen buiten de beslissingen van de geschiedenis te staan. Deze kleinere volken moeten gaan inzien, welke taak hun in het kader van een grooter geheel gesteld is. Min der nog voor Nederland dan voor Vlaanderen, Denemarken en Zweden geldt, dat het ver zekeren van een rustig bestaan er te veel toe heeft geleid, dat zij in het geheel niet in beweging kwamen. Thans rijst vooi kleine germaansche volken de vraag of zij met het Duitsche rijk willen samenwerken of niet De geschiedenis van deze volken is dikwijls FA. GEBRS. Uitsluitend 1e kwal. TUIN-, BLOEM- en LANDBOUWZADEN. Origineele en N.A.K. gekeurde (Zeeuwsche) ZAAIGRANEN. Streng geselecteerde POOT- AARDAPPELEN, in hoofdzaak A-klasse. GROOTE SORTEERING: FRUIT- EN SIERBOOMEN. Zaait ORIGINEELE VICTORIA REUZEN ROODE KLAVER, de beste maaiklaver met de grootste opbrengst en de hoogste voedingswaarde. Waar nog niet vertegenwoordigd ACTIEVE AGENTEN GEVRAAGD treeniging „Pniël" te Herwijnen vijftig jaar. Op Jf(«i>staan<ie foto, die ter gelegenheid van dit jubileum genomen werd, ziet men op de rij (2e, 3e en 4e persoon van links): den heer A. Fintelman, burgemeester var, K C. J. vb« Herwijnen, oprichter der vereeniging; Dj. J. Heemskerk, van „PrHêl". (Foto Ned Chr. Percfótobureav XV. (38-39) „Enfin", zei Professor, „dat gevaar is voorloopig geweken!" Wat er van den armen barbier terechtkomen moest, daar dacht hij blijkbaar niet aan. Professor en zijn kleinzoontjes krabbelden weer overeind Hindoe's aangestormd, zwaaiend met geweren en sabels. Professor en Flip en Flop, die niet gauw genoeg uit den weg konden, werden par-, does omvergelopen, hetgeen een algemene struikelpartij ten gevolge had. Hierbij wilden zich juist het stof van de knieën slaan, bezeerden de Hindoe's elkaar met toen er opeens een hevig geschreeuw en ru- wapens, verschillende geweren gingen door de möer om de hoek weerklonk. Op 't zelfde schok af en heV was een geknal en gedaver ogenblik kwam een hele troep gewapende, om kippevel van te krijgen. Professor Spuyt, die minstens vier man bovenop zioh had liggen, kon bijna geen adem meer halen. Spoedig evenwel stonden allen weer over eind; de Hindoe's zetten hun leeuwenjacht voort, terwijl onze drie wereldreizigers de stad inliepen, waar de professor zich van nieuwe kleren wilde voorzien. Daar alle in woners voor de leeuw in huis gevlucht waren, leek de stad als uitgestorven. grootscher, dan hun eigen geschiedschrijvers willen toegeven. Spr. merkte o.m. op, dat velen hunner nationale figuren Duitsche namen dragen. Veel van de Duitsche kunstschatten zijn te vinden in den Elzas, in Polen of in Scandi navië en in de Baltische landen, juist in de grenslanden van het Duitsche rijk. Het is een vruchtbare taak van dezen tijd deze oude ver bindingen, voor een deel in het jongste ver leden gedood weder levend te maken. Spr. wil niet lang sülstaan bij de moeilijk heid voor de kunsthistorici om de Vlaamsche, Noord-Nederlandsche en Duitsche kunst van vroeger eeuwen uit elkander te houden. Ook wil hij het moeilijke vraagstuk van het ontstaan van het Nederlandsche volk niet uitspinnen. Er was in den noordwesthoek over de huidige staatsgrenzen heen tot zeer lang een enkel cul tuurgebied. Tot midden in de 16e eeuw had Keulen meer gemeen met Gent, Brugge en Utrecht dan met Munchen en Bres) au. De strijd van Nederland tegen het opdringen de romanendom heeft de Duitschers beschermd. Dat het Duitsche rijk het daarbij in den steek heeft gelaten, heeft zich in de geschiedenis ge wroken. Tot zijn studenten zegt spr. steeds, dat hun taak niet vervuld is, zoo lang zij de ge schiedenis van Nederland en Scandinavië niet kennen. Tot deze taak is de Duitsche jeugd geestelijk bereid. Van deze broedervolken ver wacht Duitschland begrip voor de historische taak, welke het verricht heeft in zijn strijd tegen de uit het oosten en zuid-oosten opdrin gend aziaten. Dit is van grooter historisch be lang dan de strijd in Atjeh of Timor. Hier mede wil spr. niet te kort doen aan de ge weldige koloniale prestaties van zeevarende germanen. In al deze dingen zit een opbouwend element, ook voor de praktische opgaven van den tegen- woordigen tijd. Met onze civilisatie hebben wij ruimten vermeesterd, die ons, of wij willen of niet, in de verhouding van naburen brengen. Nu is het overbruggen van tegenstellingen het moeilijkst te bereiken, naarmate de biolo gische afstand grooter is. Dit geldt althans voor de verhouding tusschen groote massa's. Om gekeerd is tusschen stamverwante volken het verwijderen van de tegenstellingen veel gemak kelijker. Uit innerlijke overtuiging meent spr. te kun- ;n zeggen, dat de taak, welke aan Europa als geheel is gesteld en welke vooral op de Duitschers drukt, niet vervuld kan worden zonder de medewerking van die volken, die traditie, cultuur en bloed gedurende tweedui zend jaar deelen. De taak, die de tot het geven leiding bekwame volken hiertoe rekent ook het Nederlandsche wacht, is zoo groot, dat elk hoofd en elke hand noodig zul len zijn. De staatsrechtelijke vormen zullen kunnen verschillen, zij zijn ook lang niet zoo belangrijk als veel geschiedschrijvers aan nemen. Het komt in de eerste plaats aan op de substantie van de levensgemeenschappen, irmen vindt de historie dan vanzelf. Rechtszaken DUITSCH LANDSGERECHT Een 26-jarige timmerman, die reeds eenig* jaren gevangenisstraf wegens diefstallen achter den rug had, zekere H. van L. te Amsterdam, ;en baantje als buffetchef in een cantine Duitsche militairen weten te krijgen. Op zekeren dag had de leider van de cantine hem 100 meegegeven om voor de cantine benoo- digde waren te koopen. Met dat bedrag was hij echter op stap gegaan. Hij had met een Haagsch meisje kennis gemaakt, wie hij ver telde, dat hij Oberleutnant bij den vliegdienst was. Hij zeide nu „in burger" te loopen, om dat zijn uniform bij den kleermaker was. Hij zich bij de familie van het meisje in te Jen. Hij zag kans het meisje voor 9 en e andere personen voor bedragen van 5.50 en 4.50 op te lichten. Toen de dagen n uitgaan voorbij waren en het geld in hoteli café's was opgemaakt, beweerde hij naar Amsterdam te moeten gaan om zijn uniform en zijn tractement te halen en dan te zullen terugkeeren om met het meisje in het huwe lijk te treden. Hij kwam deze beloften echter niet na en liet niets meer van zich hooren. Al zijn verhalen berustten op leugen en bedrog; de jongeman was getrouwd en vader van twee kinderen. De cantineleider en het 22-jarige meisje wer den als getuigen gehoord. De Generalstaatsanwalt noemde de gepleegd* feiten een serie gemeenheden en den verdachte bedrieger, wiens eerloosheid streng gestraft dient te worden. Spr. eischte een ge vangenisstraf voor den tijd van een jaar en zes maanden. De rechter veroordeelde den verdachte tot en jaar en vier maanden met aftrek van dl preventieve hechtenis sedert November.

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 5