Huil Dinsdagnacht aangevallen ilWl El r/reiruySchkajdjeki DONDERDAG 20 MAART 1941 PAi Dinsdagnacht had Londen het tot dusver langste luchtalarm van den oorlog Het D.N.B. deelt nog mede, dat de groote en belangrijke Britsche havenstad Huil, de Humber, in den nacht van 18 op 19 Maart een der zwaarste en doeltreffendste Duitsche aanvallen heeft meegemaakt. In denzelfden nacht heeft Londen het tot dusver langste luchtalarm van den oorlog beleefd. Het Duit sche luchtwapen heeft het Britsche eiland met sterke formaties aangevallen. Dit had niet het geval kunnen zijn, wanneer het bericht van den Londenschen correspondent van het Madrileensche blad A.B.C. overeenkomstig de feiten zou zijn. dat een nieuw afweermid del der Britten zoo geperfectionneerd is, dat de naar het Engelsche binnenland leidende luchtwegen practisch onbevliegbaar geworden souden zijn. De Britsche berichtendienst heeft gister middag toegegeven, dat hoewel de Duitsche aanvallen zich over groote gebieden van En geland hebben uitgestrekt, de stad Hull in Yorkshire de zwaarste kracht van een „zeer hevigen nachtelijken aanval te verduren heeft gehad". Hier is aanzienlijke schade aangericht. De aanvallen van het Duitsche luchtwapen op Glasgow en Liverpool hebben volgens de jongste berichten nog grootere gevolgen ge had, dan eerst vermoed werd. Deze gevolg trekking wordt thans door berichten uit Lon den bevestigd, berichten waarin toegegeven wordt, dat Liverpool en Glasgow gemeld hebben, dat in hun wapeningsbedrijven de zwaarste schade is aangericht, In den nacht van 18 op 19 Maart zijn, naar het D.N.B. meldt, zwakke vijandelijke lucht strijdkrachten naar Noord-West-Duitschland gevlogen. Evenals in den voorafgaanden nacht verhinderde ook ditmaal de snel optredende Duitsche afweer een systematischen aanval der Engelschen. Het hevige vuur van het Duitsche afweergeschut dwong de machines reeds in het kustgebied tot een spoedig rechts omkeert maken. Er werden slechts enkele brand- en brisantbommen uitgeworpen op het platteland en op een grootere plaats. In ver schillende woonhuizen ontstonden branden, die in den kiem konden worden gesmoord. Een aanval van Britsche machines op Zuidelijker gelegen Rijksgebied mislukte door welgericht storend vuur van het Duitsche afweergeschut, dat de Engelsche formatie uiteendreef. Engelsche vliegers, aldus het D.N.B. nader, hebben gisternacht gedurende verscheidene uren een groot aantal brand- en brisantbom men geworpen op het stadsgebied van Kiel en de naaste omstreken, die grootendeels op woon- en zakenwijken terecht kwamen. De Italiaansehe tegenaanvallen bij Keren Het Italiaansehe weermachts- bericht In zijn weermachtsbericht no. 285 maakt het Italiaansehe opperbevel het volgende be kend: Grieksche front: niets van beteekenls te Vermelden Noord-Afrika: Onze vliegtuigen bombar deerden vijandelijke gemechaniseerde strijd middelen en troepen. Oost-Afrika: Aan het front van Keren, waar de Engelschen een aanzienlijke strijd macht te land en in de lucht concentreeren,, duurt de strijd voort Onze troepen hebben door hun dapper verzet den vijand terugge dreven en tegenaanvallen ondernomen, waar bij den vijand aanzienlijke verliezen werden toegebracht. Een onzer formaties jachtvlieg tuigen deed een verrassenden aanval op een der luchtbases van den vijand, waarbij acht Britsche toestellen vernietigd werden. brandbommen veroorzaakten groote en kleine branden, die bijna alle terstond gebluscht konden worden. Een kliniek en een school werden eveneens door brandbommen bescha digd. Onder de burgerbevolking vallen eenlge dooden te betreuren. Verscheidene personen werden gewond. Na het overlijden van verscheidene zwaar gewonden betreurt Hamburg thans 57 dooden als slachtoffers van de tegen het volkenrecht indruischende Britsche luchtaanvallen op woonwijken der stad ln de nachten van 12 op 13 en van 13 op 14 Maart De oorlogvoering ter xee Het D.N.B. meldt uit Berlijn: De jongste uitlating van Churchill, „dat niet alleen Duitsche duikbooten, doch ook Duit sche kruisers de Amerikaansche wateren van den Atlantischen Oceaan bevaren en reeds verscheidene Engelsche schepen tot zinken hebben gebracht", bevestigt, naar van Duit sche zijde wordt opgemerkt, het Duitsche standpunt' dat de gevaren voor de Britsche scheepvaart niet eerst beginnen binnen de om Engeland getrokken blokkadezone, doch dat de Duitsche zeestrijdkrachten de Britsche scheepvaart op alle zeeën wet^n te treffen. Het noemen van de Amerikaansche wateren door Churchill is echter, naar verder ver klaard wordt, slechts te beschouwen als een politieke schaakzet, want Duitsche zeestrijd- krachten voeren weliswaar een kruiseroorlog op alle wereldzeeën, echter niet in neutrale wateren- Een< bericht uit Spanje bevat nieuwe bij zonderheden over een door de Duitsche zee strijdkrachten uit elkaar geslagen konvooi. Naar uit het Spaansche plaatsje Linea, dat vlak voor Gibraltar ligt, gemeld wordt, zijn aldaar 120 schipbreukelingen van een Britsch konvooi aangekomen, dat in den Atlantischen oceaan aangevallen en uit elkaar geslagen werd. Uit de verhalen van de zeelieden bleek, dat dit konvooi voornamelijk met munitie en ont plofbare stoffen geladen was. Door de be schieting door de Duitsche aanvallers kwa men de met kruit gevulde kisten en de munitievoorraden tot ontploffing. Hooge vuur zuilen schoten uit de schepen omhoog. De lucht was vervuld van zware, snel op elkaar volgende ontploffingen. De aan Engeland geleverde Amerikaansche torpedojagers, die sedert 23 jaren sedert het einde van den wereldoorlog op een scheepskerkhof lagen, vertoonen wat betreft de machinerieën en de geheele uitrusting een dergelijke schade, dat zij sinds den afgeloopen herfst op Engelsche scheepswerven liggen om gerepareerd te worden. Churchill heeft in zijn jongste redevoering de belangwekkende aan duiding gegeven, dat thans pas zeven maanden na den aankoop een gedeelte van deze Amerikaansche torpedobootjagers lang zamerhand bij de Engelsche vloot ingedeeld kan worden. De proef of zij voor den oorlog geschikt zijn, moeten deze Amerikaansche torpedojagers, zoo verklaart men te Berlijn, eerst nog in den strijd afleggen. Volgens een Engelsch bericht heeft de Britsche vloot sedert het begin van den oorlog slechts twintig nieuwe torpedobootjagers'ln dienst kunnen stellen. Daar alleen de door de Engelsche admiraliteit toegegeven verliezen aan torpedojagers 41 eenheden omvatten, waarbij dan nog in den afgeloopen tijd door Duitsche motortorpedobooten tot zinken ge brachte drie torpedobootjagers komen, is het de Britsche scheepswerven niet eens gelukt, ook maar nauwelijks de helft van deze ge publiceerde verliezen aan torpedobootjagers door nieuwen bouw te compenseeren. Daar de admiraliteit bovendien een aantal door mijnen en door andere vijandelijke daden ver nietigde torpedobootjagers nog niet als ver loren heeft opgegeven, is de verhouding tus- schen de tot zinken gebrachte schepen en de nieuw gebouwde schepen voor Engeland nog aanzienlijk ongunstiger- S.P.T. meldt uit Washington, dat Sum ner Welles desgevraagd heeft bevestigd, dat Lord Halifax, de Britsche ambassa deur te Washington, aan het Amerikaan sche ministerie van marine heeft mede gedeeld, dat zich op 600 mijl ten Oosten van Labrador Duitsche zeestrijdkrachten bewegen, die alleenvarende schepen in den grond hebben geboord. Sumner Welles weigerde hierover com mentaar te leveren. Drie Engelsche vliegtuigen neergeschoten In de late middaguren van gisteren zijn bij een aanval van Duitsche jagers op de Engel sche Zuidkust luchtgevechten ontstaan, waar in drie Engelsche Spitfires zonder eigen ver bezen werden neergeschoten. Kapitein Ihle- feld heeft hierbij zijn 33ste en 34ste over winning in de lucht behaald. (D.N.BJ Het bezoek van Matsoeoka aan Berlijn Het A.N.P. meldt uit Berlijn: Of de mogelijkheid bestaat, dat Matsoeoka, de Japansche minister van buitenlandsche za ken, tijdens zijn bezoek aan Berlijn ook een ontmoeting zal hebben met staatslieden van andere naties, kan op het oogenblik nog niet gezegd worden, doch is niet waarschijnlijk, al dus werd gisteren op een desbetreffende vraag van een buitenlandschen journalist in de Wilhelmstrasse geantwoord. De houding van Tufkije Ambassadeur Gerede zal Hitier het antwoord van Inönü overhandigen Onze correspondent te Berlijn telefo neerde ons gisteravond: De ambassadeur van Turkije te Ber lijn, Gerede, zal het definitiev< antwoord van staatspresident Inönü, persoonlijk aan den Führer komen overhandigen. Deze antwoord-nota zal thans nauwelijks meer iets sensationeels bevatten, immers dè houding van Turkije is welbekend. Een week of wat geleden wist men nog niet zoo heel zeker of de verklaring van den Turkschen minister van buitenlandsche zaken, volgens welke Turkije niet lijdelijk zou toezien, dat de Turksohe veiligheids zone zou worden bedreigd, geen betrek king zou kunnen hebben op Bulgarije. Daarna waa nog mogelijk, dat misschien Thracië gemeend was, maar thans is dui delijk, dat alleen het zuiver Turksche gebied is bedoeld. De daaruit blijkende passief vriendschap pelijke houding van Turkije is van gewicht, omdat de berichten uit Griekenland eenigs- zins alarmeerend bleven. Nu eens is er sprake van een Engelsche landing in de Piraeus, dan weer in Saloniki. Nu eens heet het, dat zulke landingen tf verwaohten zijn, dan weer dat zij reeds zijn voltooid. In alle geval is van Duitsche zijde ver klaard, dat men niet zou gedoogen, dat Enge land zich op het vasteland van Griekenland steunpunten zal verzekeren. Zweden bereidt zich voor Militaire uitgaven en manoeuvres Uit Stockholm meldt het A. N. P.: Op de nieuwe leening, die de Zweedsche staat heeft uitgegeven ten bedrage van 500 millioen kronen voor „verdediging en arbeid" is reeds ingeschreven voor een bedrag van 250 millioen. Met inbegrip van de 800 mil lioen kronen, die in den zomer van het vorige jaar op de groote verdedigingsleening zijn ingeschreven, heeft het Zweedsche volk den staat tot dusver ruim 1 milliard kronen ge leend, ongeacht de aanzienlijke bedragen die het opbracht in den vorm van extra-belas tingen en aanzienlijk verhoogde gewone be lastingen. De uitbreiding en versterking van de Zweedsche defensie wordt onafgebroken voortgezet. Emd Februari heeft de Rijksdag zijn goedkeuring gehecht aan het beschikbaar stellen van nieuwe middelen voor verdedi gingsdoeleinden met inbegrip van 45 millioen kronen voor artilleriemateriaal, vier millioen voor het moderniseeren van oorlogsschepen, 28 voor vliegtuigmateriaal en bijna zeven millioen voor de versterking van de kust- artillerie. Voorts keurde de Rijksdag het regeeringsvoorstel goed betreffende een nieuw eskader bommenwerpers en een nieuwe vliegtuigbasis in Norrland. De gezamenlijke uitgaven voor de verde diging zijn voor het loopende dienstjaar be groot op 2.4 milliard kronen en op 1.3 tot 1.8 milliard kronen voor het op 1 Juli 1941 be ginnende dienstjaar. Uit een onderzoek van de rijkscommissie voor de industrie blijkt dat in Januari van dit Jaar 80,000 Zweedsche industrie-arbeiders voor de landsverdediging werkten. Hierin zijn niet begrepe i de arbei ders in de levensmiddelenindustrie en die bezig zijn aan den bouw van vesting werken enz. De grootste ooit in Zweden gehouden win- termanoeuvres hebben eind Februari in het uiterste noorden des lands plaats gehad. Alle troepenafdeeling, t w. infanterie op ski's, ge motoriseerde troepen, pantserwagens en tanks, pantsertreinen, bommenwerpers en jacht vliegtuigen namen hieraan deel. De persbe richten over deze oefeningen melden, dat de afdeelingen zich snel door het met sneeuw bedekte terrein bewogen en verrassende aan vallen uitvoerden. De Zweedsche vaardigheid in ski loopen kwam hierbij goed van pas. De kroonprins, diens oudste, zoon prins Gustaaf Adolf ende minister van defensie woonden de oefeningen bij. De Rijksdag heeft een wet aangenomen, die den opleidingstijd voor nieuwe lichtingen recruten van 180 op 360 dagen brengt Tevens zijn de voorwaarden om van den militairen dienst bevrijd te worden aanzienlijk ver zwaard. Sinds het uitbreken van dezen oor log zijn in feite alle Zweedsche reservisten korter of langer onder de wapenen geweest Thans worden de mannen opgeleid, die vroe ger van den militairen dienst waren vrij- Rede van maarschalk Pétain Maarschalk Pétain, het hoofd van den Franschen staat, heeft gistermiddag te Gre noble een door de radio verspreide redevoe ring gehouden, waarin hij o.a. het volgende zeide: Het herstel van Frankrijk zal te meer tijd kosten omdat de regeering gekant is tegen de denkbeelden van een zeker aantal Franschen, die nog niet de noodzakelijkheid van een nieuwe orde hebben begrepen. Frankrijk zal alleen zijn moeilijkheden kunnen oplossen, wanneer het zich de strengste discipline op legt. De regeering zal nog dikwijls haar gezag moeten toonen, zonder zich om den tegen stand van enkelingen of coalitie-belangen te bekommeren. De maarschalk kondigde aan, dat hij bezig was een nieuwe grondwet voor te bereiden, waarvan de beginselen reeds vaststaan. (D.N.B.) De uitwerking van Amerika's steun nihil, aldus Berlijn United Press meldt uit Berlijn: In toonaangevende Duitsche kringen wordt verklaard, dat de uitwerking van den Ame- rikaanschen steun voor Engeland nihil zal zijn. Duitschland zelf, zoo voegde men hier aan toe, zal beslissen of de Amerikaansche hulpactie een oorlogsdaad beteekent of niet. Op de vraag, of de verplichtingen van Japan op grond van het drie-mogendheden-verdrag thans van kracht worden, nu zoowel van de zijde der Vereenigde Staten als van Engel sche zijde gezegd ls, dat Amerika thans „ac tief aan den oorlog deelneemt", werd geant woord: „Dat hangt er van af, welke waarde men aan een dergelijke verklaring wil hech ten. Wij en alleen wij zullen beslissen of iemand zich met ons in oorlog bevindt, als enkele Amerikanen er de voorkeur aan ge ven te gelooven dat zij zich niet met ons in oorlog bevinden, dan zullen wij hen daarin niet hinderen. Wij laten ons echter door nie mand dicteeren, of wy ons in een oorlogs toestand bevinden of niet. Alles hangt ervan af welke waarde men aan de hulpverleening door de Vereenigde Staten wil toekennen. Deze waarde is nihil." Op de vraag, of Duitschland de Monroeleer blijft erkennen, werd verklaard, dat een der gelijke erkenning nooit formeel in het kader van het Internationale recht is geschied. „Vele verklaringen van den Führer, Von Ribben- trop en andere leidende Duitsche staatslieden hebben echter vastgesteld, dat deze leer de zelfde waarde bezit, ook voor ons. Men moet echter wel beseffen, dat volgens onze opvat tingen de leer een dubbele werking heeft. Als wij de Monroeleer voor Amerika aanvaarden, dan moet Amerika die ook voor Europa doen gelden. De natuurlijke consequentie hiervan is. dat, als wij ons niet in de Amerikaansche aangelegenheden mengen, de Vereenigde Stè- ten zich ook niet met de Europeesche zaken moeten bemoeien. Als men dit in Amerika niet inzien, dan moeten wij ons daartegen verweren." Voortzetting van de debatten over het erediet van zeven milliard Bij de beraadslaging over het voor de finan ciering van het wetsontwerp tot steun aan Engeland aangevraagde erediet van zeven milliard dollar, heeft de oppositie, naar het D.N.B. uit New York meldt, herhaaldelijk van zich laten hooren. Een republikeinsche afge vaardigde verzette zich tegen het uitgeven van een dergelijk reusachtig bedrag, daar de voor standers zelf nog in het geheel niet weten hoe hiervoor een dekking te vinden is. Een ander lid stelde voor het bedrag van zeven müliard tot vijf milliard te verminde ren, ook om president Roosevelt te toonen, dat er nog een Huis van Afgevaardigden be staat, dat hem durft tegen te spreken. Roose velt is thans reeds geestdriftig over de moge lijkheid om oorlogspresident van Amerika te worden. De republikein Knutsen voorspelde, dat de Vereenigde Staten bij dezen koers binnen zestig k negentig dagen in den oorlog zouden zijn. De republikein Dirksen legde er den nadruk op, dat hij niet meer geloofde, dat de Vereenigde Staten nog den loop der gebeurte nissen, die onloochenbaar tot oorlog leiden, zouden kunnen ontwijken. Het feit, dat tegen het einde der beraadslagingen slechts vijftien leden van het Huis aanwezig waren, gaf den republikein Jones aanleiding tot.de sarcasti sche opmerking: Amerika schijnt reeds een éénmans-regeering te hebben. United Press meldt uit Washington: Knudsen heeft in een commissie van het Huis van Afgevaardigden verklaard, dat tot nu toe wapeningsopdrachten tot een bedrag van 12 milliard dollar zijn verstrekt. Eden ontmoet Saradjogloe Op Cyprus. Anthony Eden, de Engelsche minister van buitenlandsche zaken, heeft Dinsdag op Cyprus een ontmoeting met zijn Turkschen confrater Saradjogloe gehad. Dit op verzoek van Eden. TREINONGELUK BIJ LONDEN Reuter meldt, aldus het D.N.B. uit Stock holm, dat bij een spoorwegongeluk op het station van Leyton binnen het stadsgebied van Londen, 60 personen gewond zijn, van wie 30 in een ziekenhuis zijn opgenomen. De trein, die op weg was naar Londen, kwam met een op het station waahtenden trein in botsing. Het ongeval gebeurde Woensdag ochtend vroeg. DONOVAN TE NEW YORK Kolonel Donovan, de speciale afgezant van Roosevelt, die zooals men weet een bezoek aan verscheidene landen in Europa heeft ge bracht, weigerde bij aankomst te New York aan de pers, aldus S.P.T., omtrent zijn reis eenige meedeeling te doen, daar ze, zooals hij verklaarde, in geheime opdracht werd ge maakt. In bevoegde Dultsohe kringen heet het, dat men van Duitsche zijde geen waarde hecht aan het dementi van den Griekschen gezant te Vichy inzake de aanwezigheid van nieuwe Engelsche troepen in Griekenland. De Duit sche militaire autoriteiten hebben hun eigen bronnen van inlichting, en het is niet uitge sloten, dat de Grieksche gezant redenen ge had kan hebben om een verkeerde voorstel ling van zaken ingang te doen vinden. ROEMEENSCHE OFFICIEREN IN BEZET GEBIED Een delegatie Roemeensche hoofdofficieren heeft dezer dagen een studiereis naar de kust van het Kanaal gedaan. Bij de gasten bevond zich ook de sous-chef van den generalen staf en de inspecteur der artillerie. Het hoogte punt was volgens A.N.P. een bezichtiging van de Kanaalkust bij Calais en Duinkerken en een rit over de wegen, waarlangs de Engelsche troepen waren weggetrokken. Na hun inspectie door België en Noord-Frankrijk begaven de gasten zich naar Parijs om een tocht te ondernemen door de bezette gebieden naar de Maginotlinie. Binnenlandsch Nieuws Engelsche vliegtuigen boven Nederland Engelsche bommenwerpers hebben Dins dagavond en gisternacht een reeks van aan vallen op verscheidene plaatsen van ons land ondernomen, waarbij brisant- en brand bommen zijn geworpen. De meeste van deze zijn in het open veld of in het water te recht gekomen. Op verschillende plaatsen is er luchtalarm geweest. Acht woonhuizen zijn door brisant bommen min of meer aanzienlijk be schadigd, verscheidene huizen zijn in brand geraakt. Op 1 plaats ls door het inslaan van een bom tengevolge van instortingen een reeks var^ slacht offers gevallen, te weten 6 dooden (3 vrouwen en 3 mannen) en 13 zwaar gewonden (5 vrouwen, 5 mannen en 3 kinderen). Verder ls er aanzienlijke glasschade aan woonhuizen en kassen. In aansluiting op het vorenstaande wordt erop gewezen, dat in eenige plaatsen niet ontplofte bommen, die van vroeger voor gevallen aanvallen afkomstig waren, zijn aangetroffen, waarbij is gebleken dat er soms ook tijdbommen in het spel waren. Een van deze bommen is Maandag in het noorden van het land na vier en twintig uur gelegen te hebben alsnog tot ontploffing gekomen. De militaire autoriteiten hadden intusschen reeds ontdekt, dat het een tijd bom was en dienovereenkomstig maat regelen getroffen om de bevolking uit de buurt te verwijderen. Niet verhinderd kon worden, dat een woonhuis werd beschadigd. In die geval is er echter geen persoonlijk letsel voorgekomen. Rangeerder verongelukt Op het spoorwegemplacement te Eindhoven ls eergisternacht de 48-jarige gehuwde rangeer der J. F. Liebregts uit de Kloosterdreef tus- sohen de buffers van een goederentrein be kneld geraakt. Hij liep daarbij een ernstige wond aan de hand op en zijn borstkas werd ingedrukt. In ernstigen toestand is hij in het r.k. ziekenhuis aan de Jan van Lieshoutstraat opgenomen. Daar is hij gisterochtend aan de gevolgen overleden. Hij laat een groot gezin achter. JEUGDIGE DIEVENBENDE OPGESPOORD Het ls de recherche te Heemstede gelukt een jeugdige dievenbende op te sporen, die eenige maanden de gemeente onveilig heeft gemaakt. In verband daarmee zijn aangehouden de 17-jarige R. en de 15-jarige G. wegens diefstal met braak in een automatiek. Bij hun aan houding kwam aan het licht, dat bij de dief stallen betrokken waren de 17-jarige H. C. W. en de 15-jarige J. Th. W. uit Heemstede en de 18-jarige B. H. K. uit Haarlem. De jongens hebben verscheidene diefstallen oop hun geweten. Uit het kantoortje van een automatiek stalen zij een bedrag van vijftig gulden, verder namen zij chocolade en bon bons weg, fietsbanden, enz. R. heeft bekend, zich aan diefstal van negen buiten-en elf binnenbanden te hebben schuldig gemaakt. De heele partij verkocht hij voor negen gulden aan een achttienjarigen jongen, die verklaarde zeven buiten- en binnenbanden verkocht te hebben aan een hem onbekend persoon. Bij huiszoeking werden twee buiten en vier binnenbanden gevonden. Dieven en heler zijn ter beschikking van de justitie ge steld. DOOD LANGS DEN WEG GEVONDEN Op een landweg bij Blerick is Woensdag middag het stoffelijk overschot gevonden van den 40-jarigen wielrijder A. van K., afkomstig uit 's-Gravenhage. De wielrijder, die te Venlo werkzaam was. is vermoedelijk Dinsdagavond met zijn rijwiel gevallen, doordat een ijzerdraad tusschen het achterwiel van zijn fiets beklemd raakte. Het ongeval is op den eenzamen weg, die ter plaatse doodloopt, door niemand opge merkt het naten tochtig J i* beschermen i is,beschermen 2$)Aei&i's Automatieken en bonnen het Moeilijkheden opgelost. en Nu ook de z.g. „hapjes" op de bon zilf®, komen, zijn de houders van automatielr e moeilijkheden geraakt De automaten zf Immers niet op ingericht dat zij eerste leveren, als er behalve het dubbeltje rf kwartje ook een vetbonnetje in het gLa geworpen wordt. joh Voor deze moeilijkheden lt thans eer8 lossing gevonden. |u De Bond van automatiekhouders ln land laat penningen maken, die iets gper zijn dan een dubbeltje. Die penningei wc men bij den automatiekhouder koopei m tevens een vet- of boterbon wordt pul leverd. Daarmee kan men zich dan b automaten van het gewenschte voorzi de De automatiekhouders krijgen van c ij tributiekantoren een maand Doter en n voorschot maar moeten dan elke ing' bonnen inleveren voor nieuwe toewiji >n t De distributiekantoren hebben opdracl oor kregen op de laleving van deze bi voi streng toe te zien. r b Uit den aard van de zaa klevert dez ve[' ling voro de automatiekhouders ei eel' publiek moeilijkheden op. Tot nu toe er de hapjes gekocht buiten bezwaar var „bonnen-portefeuiLle" van de huisgei maar het voordeel is. dat men bij eerscl^ veelheid van 50 wisselbonnen van 5 gr; de consument ontvangt geruimen Ujcen matiek-klant kan zijn. Onder een auto bekneld ge Dinsdagochtend is in de Kerkveldst ^is! Schaedberg een ongeluk gebeurd, waa i 300 24-jarige M. uit Brunssum om het 1< Jd, gekomen. De heer B. van B. had nedeel met zijn auto panne gekregen, de at", v was gebroken en ter plaatse werd eeni Pct- as gemonteerd, waarbij M. hielp. is f Toen de reparatie klaar was, kroop li de auto en maakte de crick los, echter r' een der wielen behoorlijk was aanges^teei Toen de wagen op dit wiel begon te raakte het los en de auto zakte door, door M. met het hoofd bekneld kreeg een zware schedelfractuur naar het ziekenhuis te Heerlen is hij gevolgen overleden. M. was gehuwd geen kinderen. 1/41. Clandestiene slachterij onl Gistermiddag wilden eenige veldwach inval doen in een theehuis aan den Arr.^ d schen straatweg te Bussum op vermoe* daar frauduleus geslacht werd. De I weigerde echter den toegang, waaro wachters assistentie gingen halen meentepolitie. Toen men terugkwam, van frauduleus geslachte varkens niet. speuren. Een der veldwachters, die w»-8 gebleven, toen men assistentie haalde, ooren goed den kost gegeven en had dat men in de keuken hard aan het w^r geweest. De politie verwijderde toen hi beslag werd genomen. Het zal 1 zijn, m de distributie komen. Proces-vB tegen den bewoner van het theehuis op Ambtenaren van den Haagschen keurii voor vee en vleesch hebben op vermoi clandestiene slachtingen een inval gi een schuur staande in den Meeslouwer] Leidschendam. Het vermoeden werd heid. want juist was R. uit Voorschot met het om hals brengen Mede werd nog aangetroffen benevens de ingewanden van nog twee Een en ander is in beslag genomen het gemeentelijk slachthuis in Den H voerd. Tegen R. is proces-verbaal op In den afgeloopen nacht hebben onb zich door een tuimelraam toegang ven een slagerswinkel aan de Jodenbree Amsterdam. Een groote hoeveelheid en spek, benevens enkele gouden zijn gestolen. VRACHTAUTO VERBRAND Gis'eravond ls door onbekende vrachtauto van den bode de Jong uit op het kruispunt Rijksweg-Pruimi Rijsoord in brand geraakt De wag xi geheel met goederen was gevuld, bri snel uit dat de motorspuit van Ridde 2« 51 spoedig ter plaatse was. geen dienst t bil hoefde te doen. De schade is zeer 1 ioo ƒ500 100 500 100 500 100 500 OVERREDEN EN GEDOOD Het drie-jarig zoontje van den h Ankeveen is Dinsdag op den Dorps' een vrachtauto geraakt Met ernstig dingen werd het kind in de ouderlijk binnengedragen, waar het ondanks sp 1 ochtend JEUGDIGE DIEVEN TAATS Ne 1» li 1* 5' 2* li 100 500 100 500 Personeel van het SportfondsenbafiA *500 lem heeft twee Haarlemsche jongens daad betrapt, die uit een jas van ee ongeveer 90 hadden gestolen. Zij 1 de politie overgeleverd en bekenden 1 iWerk ber af in het bad uit kleedingstukkefiigrs te hebben gestolen van 400. isterdam dam blijven. Het zou best gaan op den duur. Wanne|7 3-4*.. 2 slechts geld werd verschaft. Zij had in een zwak oogenblik haar man gesmeekt: maar, al was het alleen ter wille van Gretha". Maar t I J. VAN DEN BOSCH Daaraan klamp ik mij vast, Truus. En ik weet, dat tante het ook doet. En dan kunnen wij, al kan ons hart vaak nog pijn doen, rustig zijn. Ik heb een harden strijd gestreden, dat wil il$ niet ontken nen. Ik ben in opstand tegen God geweest. Maar Hij heeft mij klein gemaakt, zoodat ik van-harte zeggen kan: Uw wil alleen geschiede. En toen ik zoover was, kon ik rustig vernemen, wat er ver der met Heino gebeurde. En ik kon hem alles goeds toewen- schen. Ik heb van God de kracht ontvangen, om hem van gan- scher harte te vergeven. Eén wensch heb ik slechts, maar die kan natuurlijk niet in vervulling gaan. Ik zou hem zoo gaarne persoonlijk willen zeg gen, dat ik hem volkomen vergeef. Maar dat gaat niet. Vergeef mij, dat ik over mijzelf schreef. Het komt, omdat jouw brief er aanleiding toe gaf. Voor het overige heb ik ver geten. Wat voorbij is, is voorbij. De Heëre heeft het zoo gewild. Je hebt mij bepaald nieuwsgierig gemaakt naar je kleine „voorlijke" Martha. Enfin, bij leven en welzijn hoop ik haar spoedig te knuffelen. Net iets voor Tjaard om trotsch op en dol met haar te zijn. Hij heeft, evenals jij, zoo naar een meisje verlangd. O Truus, ik benijd-je wel eens. Wat moet het toch heerlijk zijn, vrouw en moeder te wezen. Het is in Gods ondoorgronde lijk raadsbesluit niet voor alle vrouwen weggelegd, maar deze laatsten missen dan iets groots en iets heerlijks. Hier in de pastorie, 'k heb er meer over geschreven, is ook zoo'n vroolijk stel. Wat een genot en wat een rijkdom! En wat is het huls" uitgestorven, wanneer allen naaf school zijn! Ik geloof, dat onze brieven in lengte niet veel uit elkaar loopen. Dus heb ik ook mijn best gedaan, 'k Zal, evenals jij, me zelf maar prijzen, een ander doet het niet. Wat trouwens heel verstandig is. Tot ziens, Truus. Het duurt, D.V., niet lang meer. Mijn har telijke groeten aan Tjaard en al de jouwen. Je moet Martha maar gauw „tante" leeren zeggen! tt. MARTHA. HOOFDSTUK XVI. „Je zegt niet alles, Gretha." Gretha Schrader maakte een vermoeiend gebaar. „Waarom zou ik niet alles zeggen, moeder?" vroeg zei. „Er valt heusch niets bijzonders te vertellen." „Heino is niet voor je, zooals het behoort. Hij vermoordt je door zijn onverschillige houding", merkte mevrouw Salomons op. Haar stem klonk hard als metaal. „U en vader beoordeelen Heino verkeerd", zei Gretha. „Hij heeft tegenslag op tegenslag. Dat maakt hem natuurlijk korzelig. Als vader hem wilde helpen „Mijn lieve kind, je wéét toch, dat vader de beste man is, die er op de wereld rondloopt? Of dacht je dan, dat hij er geen ver driet van had, dat het zoo gaat? Als hij kans zag, zou hij heusch wel helpen. Maar het geld wordt eenvoudig in een bodemlooze put gesmeten. De zaak is niet, zooals die wezen moet. En ze wordt ook nooit wat Als vader dat zegt, dan kun je er van op aan." „Heino zal toch het beste weten, hoe hij er voor staat? Het ont breekt hem aan kapitaal. Als vader hem dat verschaffen wil, dan is het in orde, en kan hij zijn vleugels breeder uitslaan. Gister hebben we er nog over gesproken." „Heino meent dat nu wel, Greta, maar het is niet waar. Kapi taal helpt niet, als een bedrijf niet levenskrachtig is. Wanneer vader kapitaal verstrekte, dat zou dan de derde maal zijn, dan is het in een jaar weer verdwenen. Hij begrijpt er niets van, Heino heeft toch steeds getoond, een goed zakenman te zijn." „De concurrentie is te zwaar, zegt Heino. Hij kan niet tegen de groote zaken op. Dat kan alleen, als hij zelf een groote zaak heeft, dus kapitaal ontvangt." Mevrouw Salomons gaf geen antwoord op Gretha's onzinnige redeneering. Zij begreep, dat haar dochter naar Heino luisterde. Maar Heino had feitelijk voor haar en haar man afgedaan. Als iemand tegengevallen was, was h ij het! Dat het hem moeitijk viel, tegen zijn verwachting in, er in te komen, dat kon h ij niet helpen. Zij maakten hem er echter wel een grief van, dat hij Gretha schromelijk verwaarloosde, zoodat het kind als een half wrak tegenover haar zat. En zij namen het Heino wel kwalijk, dat hij steeds trachtte geld los te krijgen van Salomons, geld, waarvan wel vooruit kon worden gezegd, dat het verloren was. Mevrouw Salomons wist niet, hoe het moest Er werd niet behoorlijk verdiend. Het was en bleef sukkelen. En de raad van haar man: „Begin elders, waar mogelijk meer kans is, dan zal ik je helpen", sloeg Heino in den wind. Hij wilde persé in Amster 7*3 niet te lhem'37 3 geweest. „Ik wil Heimo wel twee ton^nthe'38 3 Ze worden integendeel minder. Hij behartigt zijn niet naar behooren. Gretha zal geen armoe lijden, zullen wij wel zorgen. Maar Heino ontvangt van my meer." En zij had haar man gelijk moeten geven. Er was g nen aan. Dan moest er maar een breuk met Heino breuk was er trouwens reeds. In geen weken was hij 01 rengracht geweest. En Gretha verscheen ook niet. Maar dat kwam alleefecht "(Ge zij er niet den moed toe had. In enkele jaren was zij 3! herkenbaar veranderd. Van de bloeiende jonge vrouwiland'37 vertrouwen haar huwelijksleven tegemoet ging, was overgebleven. Zij was broodmager en in een toestand zelooze overspanning, zeer verergerd door den dood kindje, over welk smartelijk verlies zij maar niet komen. Mevrouw Salomons had met Greta over haar gezo :r-33000 3J toestand gesproken, maar deze had er weinig van g< 'dredB4 alleen opgemerkt, dat het op den duur wel gaan zou. was van haar zijde gekomen de opmerking: „Je zegt 1 c.-i Gretha." Zij wilde haar dochter eens aan het praten hebben, was die zoo gesloten tegenover haar eigen moeder? Er onverklaarbaars. En als Gretha nu maar eens praten (Wordt ve 6 1 g iterdam. •1937 4 17 1-3' 3 DeoZ. 3J 1 NK- ,n C Gem'38 C s :.33000 3i ••40jar3 'pothee: rkzaam in

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2