ABD/JSfPv Hein&Schkadjsk-i Ai WOENSDAG 19 MAART 1941 l SDA Duitsche motortorpedobooten in actie De Engelsche scheepsverliezen Duitsche motortorpedobooten hebben op 17 Maart bij een actie aan de Engel sche Oostkust tegen Britsche konvooien meer dan 10,000 brt vijandelijke handels- scheepsruimte tot zinken gebracht, zoo meldt het D.N.B. uit Berlijn. De oorlogYoering uit de lucht Over de aanvallen, gisterochtend vroeg door Britsche gevechtsvliegers op de kust van Noord-West-Duitschland ondernomen, ver neemt het D.N.B. nog het volgende: Verscheidene Engelsche vliegtuigen, die tengevolge van het goed gerichte afweervuur hun koers moesten wijzigen, lieten op den terugweg hun bommen naar willekeur vallen op een stad van middelbare grootte in het Noord-Westen van Duitschland In deze stad bevinden zich geen militaire objecten en geen ceoonomische installaties, die voor den oorlog van belang zijn. Een volle treffer viel op een meisjesschool en richtte groote schade aan. Daar de lessen nog niet waren begonnen, zijn er gelukkig geen slachtoffers te betreuren. Het totale aanvalsplan der Engelsehen mis lukte overigens door den zeer doeltreffenden Duitschen afweer. De Engelsche formaties konden niet voorbij de kust komen en wer den door het steeds krachtiger wordende afweervuur verstrooid, zoodat de bommen lukraak op woonwijken en op het platteland Werden geworpen. Na een „betrekkelijk rustigen nacht", zoo meldt de Britsche berichtendienst, zijn gisteren in den loop van den dag vijandelijke vliegtuigen, boven „een of twee plaatsen" van de Britsche eilanden verschenen. Te Londen is er voor het eerst sedert eenige dagen overdag weer luchtalarm gegeven. Nadere bijzonderheden werden echter niet gemeld (D.N.BJ De verliezen van de Britsche koopvaardij Bijna 100.000 ton in de week van 29 Maart Naar het D.N.B. uit Berlijn meldt worden de verliezen aan koopvaardijschepen in de week eindigende op 9 Maart door offieieele Engelsche kringen opgegeven met twintig Britsche en vijf geallieerde vaartuigen met een gezamenlijke tonnage van 98,832 ton. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: De sprongsgewijze toeneming van het aan tal Britsahe vrachtbooten, dat de laatste maand op den Atlantischen Oceaan tot zin ken is gebracht, hebben den Engelschen am bassadeur te Washington, Lord Halifax, aan leiding gegeven tot de volgende verklaring: „Duitschland is niet in staat den voort- durenden stroom oorlogsmaterieel, die uit de Vereenigde Staten naar Engeland vloeit, te onderbreken. Slechts een minimaal percen-. tage van alle leveranties bereikt de Engelsche kust niet." In tegenstelling tot deze verklaring van den Eng es oh en ambassadeur staat de uitating van den Amerikaanschen schout-bij-naoht Stir ling, die aan een vertegenwoordiger van Het Italiaansche weermachts- bericht In zijn weermachtsbericht no. 284 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: Aan het Grieksche front activiteit van pa trouilles en artillerie- Onze vliegtuigen heb ben vijandelijke luchtbases gebombardeerd en met machinegeweren beschoten. Zondag vie len vliegtuigen van het Duitsche luchtwapen een vijandelijke vlootformatie aan in het Oos telijke bekken van de Middellandsche Zee, waarbij twee slagschepen door torpedo's wer den getroffen. Noord Afrika: bij Djarabub werden vijan delijke afdeelingen die onze stellingen waren genaderd, teruggeslagen. Onze bommenwer pers bestookten gemechaniseerde gevechts middelen, benzine-opslagplaatsen en inrich tingen van een vijandelijke basis- In den nacht van Zondag op Maandag ondernamen vijandelijke vliegtuigen een aanval op Tripo lis. Eenige personen werden gewond en woon huizen werden beschadigd. Oost Afrika: In den sector van Keren woedt de strijd in alle hevigheid voort Onze troe pen deden verscheidene tegenaanvallen en brachten den vijand zeer zware verliezen toe. Verscheidene malen werden de herhaalde vijandelijke aanvallen met tal van strijd krachten afgeslagen. Ook onze verliezen zijn aanzienlijk. Generaal Lorenzind is aan het hoofd van zijn bataljons als een held gesneu veld. Tijdens luchtgevechten hebben onze jagers een Engelsch toestel neergehaald. Een van onze toestellen is niet op de basis terug gekeerd. Vijandelijke luchtaanvallen op een van onze bases veroorzaakten eenige schade. Een sterke vijandelijke vlootformatie, die voor Berbera (Britsch Somaliland) was aan gekomen, heeft na een hevig bombardement troepenafdeelingen aan land gezet die ons garnizoen overweldigden. United Press heeft gezegd: „Omstreeks een kwart van alle Amerikaansche transporten, die de laatste weken onderweg waren naar Engeland, zijn het slachtoffer van de Duit sche strijdkrachten geworden." De Engelsche scheepsverliezen Het D.N.B. meldt uit New York: Nu Lloyds gepubliceerd heeft, dat de door haar vastgestelde Britsche scheepsverliezen in de eerste 18 maanden van den oorlog 1245 eenheden hebben bedragen met een totalen inhoud van 4.962,257 ton, meldt Associated Press hierover nog, dat bij deze cijfers vooi de eerste maal ook de Engelsche verliezen bij den terugtocht uit Duinkerken zijn inbegre pen. De Engelschen hebben hierbij 73 sche pen met een inhoud van 280,556 ton verloren, Hun bondgenooten verloren 39 schepen mei een inhoud van 169,348 ton. Hierbij zijn echter niet inbegrepen de jachten en visschersbooten. die op den terugtocht zelf nog verloren zijn gegaan. Titulescu t Schweizer Press Telegraph meldt uit Vichy: Titulescu, de gewezen minister van buiten- landsche zaken van Roemenië, is gisteravond kort voor middernacht in zijn hotel te Can nes overleden. De dood heeft Nikolaus Titulescu na een stormachtig leven achterhaald, dat hem vol doening, maar vooral in de laatste jaren diepe teleurstelling moest schenken. In elk geval zag hij zijn levenswerk mislukken, dat erin bestond de betrekkingen tusschen Roemenië en Engeland, Frankrijk en de Sowjet-unie als partner aan de zijde van de westelijke mogendheden te vernauwen. Hij werd in 1883 geboren en studeerde aan de Sorbonne te Parijs. Al in 1905 weid hij. hoogleeraar in de rechten. In 1912 trad hij in de politiek toen hij in de Kamer gekozen werd. Gedurende den wereldoorlog was hij minister van financiën. Bij de vredesbespre kingen behoorde hij tot de Roemeensche delegatie. Daarna begon zijn groote tijd in recht streeks verband met den volkenbond, waarop hij al zijn hoop had gevestigd in nauwe samenwerking met „internationale" diplo maten gelijk Briand en Politis, met wiens loopbaan de zijne overeenkomst vertoonde. Hij wist op dat schaakbord winst voor zijn land te behalen, weshalve hij met de leiding van het buitenlandsche beleid belast werd. Hierna zou hij in het gezantschap te Londen tezamen met het voorzitterschap der Roe meensche afgevaardiging te Genève zijn rich ting vinden. In 1930 en '31 presideerde hij de Assemblée. Vervolgens werd hij opnieuw geroepen zyn stempel op Roemenië's buiten landsche gedragslijn te zetten. In eenige el kander opvolgende kabinetten bleef hij op dien post, hetgeen hem in staat stelde reizen te ondernemen naar Warschau, Belgrado, Sofia, Stamboel, Ankara en Athene. Na zijn aftreden werd hij enkele jaren geleden door een ernstige ziekte bezocht De betrekkingen tusschen Engeland en Portugal Naar S. P. T. eerst thans verneemt heeft sir Samuel Hoare, de Britsche ambassadeur te Madrid, Zaterdag een bezoek gebracht aan den Portugeeschen premier Salazar te Lissa bon, waarheen hij Vrijdag wat vertrokken. Aan deze oespreking heeft ook de Britsche ambassadeur te Lissabon deelgenomen. Om trent den inhoud van de bespreking is van offieieele zijde niets bekend gemaakt Amerikanen in hef bezeffe deel van Frankrijk moeten het land verlaten Het D.N.B. meldt uit Parijs: De Amerikaansche staatsburgers ln het bezette deel van Frankrijk hebben, naar verluidt, van de Amerikaansche ambas sade de aanzegging gekregen het land te verlaten. Hun passen zullen niet meer verlengd worden. Tsjoengking gebombardeerd Het D.N.B. meldt uit Tsjoengking, dat deze stad gisteren door negen zware japansche bommenwerpers, die vergezeld waren dooi zes jaohtvliegtuigen, is gebombardeerd. Amerikaansche oorlogsschepen in Nieuw Zeeland Het Amerikaansche eskader, dat zich op het oogenblik te Oakland iNieuw-Zeeland) bevindt bestaat uit twee lichte kruisers, de Brooklyn en de Savannah en uit vier torpe- dobootjagers de Case, de Shaw, de Tucker en de Cummings. ELECTRISCHE KLOKKEN Meer dan 100 verschillende modellen in blank metaal, marmer, kunstsmeedijzer. N.V. COUZY, le Middellandstraat 72. Rotterdam. De sneeuwstorm in de Ver. Staten Tal van persoonlijke ongelukken Uit Pennsylvania meldt United Press, dat reddingsploegen in een zwaren sneeuwstorm naar overlevenden van een personentrein hebben gezocht, waarvan vier wagens op een brug uit de rails liepen en door het ijs van de Ohio stortten. Rechercheurs hebben een sleutel gevonden, waarmede kwaadwilligen de bouten der rails hadden losgedraaid. Tot dusverre werden viel lijken geborgen, -ra. dat van den machinist, dien mer onder de kolen van de tender uitgroef. Bovendien vond men de lijken van een moeder met haar kind. Van een honderdtal passagiers zijn tot dus verre 12 in het ziekenhuis opgenomen. Zij zijn allen zwaar, niet levensgevaarlijk ge wond. Een aantal anderen kon na het ver- leenen van de eerste hulp ontslagen worden. De meeste gewonden bevonden zich in den rookwagen, die zijdelings op het ys viel, doch -hts gedeeltelijk onder witer raakte. Een tweede passagiersrijtuig, dat met de tender en den goederenwagen naar beneden stortte, kwam tusschen een groep boomen terecht. De beide andere wagons ontspoorden even eens, doch bleven op de brug staan. Volgens later ontvangen berichten zijn vijf menschen omgekomen en 114 gewond. Smith, de vice-president van de Pennsylvania Rail road Co., heeft volgens D.N.B. gezegd te kun nen bewijzen, dat het ongeluk door sabotage is veroorzaakt. Ook in Michigan heeft het zwaar gestormd: 20 visschers, die Zondagavond op een ijs schots waren afgedreven, zijn gered en reeds naar den vasten wal gebracht. Acht mannen, die op een ijsschots waren weggedreven, zijn nog niet gered. United Press meldt uit St. Paul (Minnesota): Bij een temperatuur van 17 gr. Fahrenheit onder nul hebben reddmgploegen de lijken van een gezin uit zeven personen bestaande uit de sneeuw gedolven. Het was door sneeuwstorm op een Landweg in Minnesota verrast en had blijkbaar getracht ergens toe vlucht te vinden. Verder werd nog het lijk van een boer gevonden. Hij was door den sneeuw storm verrast, toen hij op weg van een schuur naar zijn woning was en zich daar reeds vlak bij bevond. Het aantal slachtoffers ten ge volge van den blizzard is thans reeds tot 51 gestegen. Het einde van den massa-oorlog Een kapitein vestigt er tn Das Reich de aandacht op, dat men maar zelden groote graven van in dezen oorlog gevallen soldaten ziet, dit in tegenstelling met die van den we reldoorlog. Toen waren massa's tegen massa's ingezet. De leiding dacht in slagvelden, niet in uniforme operatieruimten. In September 1914 beheerschte het opperbevel de ruimte in het Westen nog niet, zoodat de legers ge durende den slag aan de Marne aan het commando ontglipten. De leiding van den wereldoorlog liep evenwijdig roet de leiding van de massa's in de democratie. De massa moest eerst in volk worden omgezet. Van de politiek ging de nieuwe geest op de weer macht over en bepaalde haar opbouw. Een ingrijpende wijziging in de indeeling, bepaal delijk van de infanterie, liep daarmee even wijdig. Zoo trad op tactisch gebied een wijziging van principieele beteekenis in: in plaats van het naast elkaar kwam de wederkeerige steun, de samenwerking van de verschillende wapens en eveneens ging het tusschen leger, marine en luchtwapen. Bij het begin van den oorlog kwam het er niet meer op aan massa's in den strijd te werpen en aanvallen op groote schaal te laten doen, maar op de juiste plaats en het juiste oogenblik het juiste wapen in te zetten en zich van de ge boden mogelijkheden te bedienen. De weer- machtsdeelen waren organismen met vele or ganen geworden en de organisatie van de nieuwe legers geschiedde, zij het onbewust, op voorbeeld van het menschelijk lichaam. Aldus heeft Duitschland den oorlog van massa's en derhalve den dood op groote schaal in den oorlog overwonnen. Ieder voor zich is onvervangbaar gelijk hart of long of hoofd. Het slagveld heet tegenwoordig eigen lijk Europa. Te midden van het groote ge heel is de strijder op zich zelf weer opge staan. Dit geheel draagt hem en verveelvou digt zijn krachten. Een stormtroep van en kele mannen kan evenzeer een beslissing te weeg brengen, doordat hij een pantserkoepel tot ontploffing brengt als een gevechtsvlieg tuig, dat een kruiser in den grond boort. Een elite heeft zich gevormd. Een ernstige ontploffing in een kolenmijn In een steenkolenmijn van centraal Hok- kaide heeft zich in de vroege ochtenduren een ernstige ontploffing voorgedaan. Ruim tweehonderd mijnwerkers zijn bedolven ge raakt en omtrent hun positie is nog niets met zekerheid bekend. Terstond heeft men uit gebreide maatregelen getroffen om te trach ten de bedolven mijnwerkers te voorschijn te halen. (D.N.B.) De Russische gezant te Belgrado terug S.P.T. seint uit BelgFado: De Russische gezant te Belgrado is na een verblijf van eenige weken te Moskou, gisteren de Zuid-Slavische hoofdstad teruggekeerd. AMERIKA'S HULP AAN ENGELAND Pleidooien voor het door Roosevelt gevraagde crediet van zeven milliard Het D.N.B. meldt uit New York: Naar aanleiding van de Dinsdag begonnen debatten ui het Huis van Afgevaardigden over de financiering van de wet tot hulpver leening aan Engeland zijn pas thans verkla ringen ter publicatie vrijgegeven, die staats secretaris Huil en andere leden van regee ring en weermacht verleden week in een geheime zitting van de financieele commissie van het Huis van Afgevaardigden hebben afgelegd. Staatsscretaris Huil heeft daarbij de natie aangespoord, met alle middelen de landen, die zich tegen een aanval van de „veroveraars" verzetten, te steunen. Hij drong aan op goed keuring van het door Roosevelt verlangde crediet van zeven milliard dollar, waarbij hy er op wees, dat op de zeeën de gevaren ge stegen zijn en Amerika zich omtrent den om vang dezer gevaren niet langer illusies kan maken. De chef van den legerstaf, generaal Mars hall, verklaarde bij dezelfde gelegenheid, dat het toestaan van zeven milliard dollar een bewijs zou zijn van den ernstigen wil der Vereenigde Staten. Stimson, de minister van oorlog, bracht het argument naar voren, dat vertraging in de financiering de verdediging kostbaarder zou maken. De leider van de verdedigingscommissie Knudsen heeft in de geheime zitting meege deeld, dat de Vereenigde Staten in totaal 784 fabrieken voor de vervaardiging en herstel van wapentuig ter beschikking staan. De regeering heeft reeds 1574 mililoen dollar uitgegeven voor het bouwen van 302 fabrie ken voor de vervaardiging van wapentuig, waarmede in totaal een bedrag van 12.6 mil liard dollar gemoeid zal zijn. Engeland heeft daarvan 61 fabrieken gefinancierd. Uit par ticuliere middelen worden 421 in aanbouw zijnde fabrieken, waarvan de kosten 393 mil- lioen dollar bedragen, gefinancierd. Tot de door de Amerikaansche regeering gefinan cierde 302 fabrieken behooren: 14 munitie fabrieken, een vliegtuigmotorenfabriek, 20 vliegtuigfabrieken, 66 fabrieken voor het ver vaardigen van vliegtuigonderdeelen, 18 voor het vervaardigen van granaten, bommen en torpedo's, negen kruitfabrieken, vijf maehine- geweerfabrieken, 27 geschutfabrieken, twee fabrieken voor het vervaardigen van geweren en revolvers, 40 voor het vervaardigen van scheepsonderdeelen. 65 voor het vervaardiger van tanks, 12 voor de vervaardiging van stalen platen, 20 werktuig-machinefabrieken, negen voor het vervaardigen van optische instrumenten, zeven metaalfabrieken, vijf fabrieken voor het vervaardigen van pompen, drie voor het vervaardigen van scheeps motoren, 10 voor het vervaardigen var al gemeen wapenmateriaal, 19 als uitbreiding voor de bestaande arsenalen. Wenschen van Amerikaansche boeren De republikeinsche senator Wheeler heeft Roosevelt en Willkie er van beschuldigd, dat zij de Vereenigde Staten in den oorlog willen brengen. Hij maakte bekend, dat hij a.s. Don derdag de overwinningsrede van Roosevelt zal beantwoorden. Naar gemeld wordt, bereiden de tot het boerepblok behoorende senatoren een „revolte" voor, om den landbouw een deel van de te verwachten oorlogswinsten te ver schaffen. Zij zullen van de regeering 450 mil- lioen verlangen voor de boeren. De regeering had tot dusverre slechts 212 millioen dollar voorgesteld. In de laatste Jaren ls het reeds eenmaal aan de boeren-senatoren gelukt in den senaat de politiek van Roosevelt een nederlaag te bezorgen. (United Press Toespraak van Churchill „Een groote slag ontwikkelt zich op den Atlantischen Oceaan" Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Churchill heeft gisteren tijdens een lunch van de „Pilgrims", een organisatie van in overzeesche gebieden wonende Amerikanen een toespraak gehouden. Bij deze gelegenheid heeft de nieuwe ambassadeur van de Veree nigde Staten, Winant, zijn eerste toespraak gehouden na de aanvaarding van zijn functie. Churchill verklaarde o.a. het volgende: „Wij verwelkomen hier den heer Winant op het oogenblik, waarop zich de groote slag op den Atlantischen Oceaan in al zijn grootte en hevigheid ontwikkelt. Niet alleen Duitsche duikbooten, doch ook Duitsche linieschepen zijn reeds over den Atlantischen Oceaan tot aan de Amerikaansche kust genaderd en heb ben reeds eenige van onze schepen tot zinken gebracht die niet in konvooien alleen op zee voeren. Zij hebben reeds schepen ver in het Westen op den 42sten lengtegraad tot zinken gebracht Aan deze kust en voor de Weste lijke toegangen tot ons eiland wordt thans een hevige en onbarmhartige strijd gevoerd, opdat ons de stroom van munitie- en levens middelenleveranties bereiken kan, zonder welken wij onze oorlogsinspanningen hier zoowel als in het midden-Oosten niet zullen kunnen volhouden, daar dit laatste oorlogs front niet verzwakt mag worden. Onze ver liezen op dit oogenblik zijn gestegen en wij gebruiken onze geheële macht, al onze hulp bronnen, al ons talent en onze kennis om deze doodelijke beproeving te kunnen door staan. Doch ook onze krachten nemen iedere week toe Ik heb er derhalve recht op, dat men mij gelooft, wanneer ik hier verkondig, dat wij het vertrouwen koesteren alles te kunnen doorstaan. De eerste redevoering van Winant Aan dezelfde lunch, aldus het D.N.B. uit Berlyn, heeft de nieuwe Amerikaansche ambassadeur te Londen, Winant, naar de Engelsche berichtendienst meldt, gewezen op de beteekenis van de Amerikaansche hulp verleening en o-a. verklaard, dat hij alles zal doen om deze politiek te bevorderen. De Vereenigde Staten staan op het punt, zooals president Roosevelt Zaterdag reeds te kennen heeft gegeven, op te treden. De Vereenigde Staten mobiliseeren met toenemende snelheid hun geweldige hulpbronnen om de middelen voor oorlogvoering ter beschikking van Enge land te stellen. Amerika en de Engelsche blokkade Een verklaring van Sumner Welles Volgens berichten in de ochtendbladen, aldus het D.N.B. uit New York, heeft Sum ner Welles, de onderstaatssecretaris van bui tenlandsche zaken, die thans Cordell Huil vertegenwoordigt, bevestigd dat nu overwo gen wordt op verzoek van de regeering te Vichy twee scheepsladingen tarwe naar het onbezette Frankrijk te sturen, indien behoor lijke controle op de verdeeling ingesteld kan worden. Overigens polemiseeren de Amerikaansche kranten en willen de gevolgen van de Brit sche hongerblokkade tegen het onbezette Frankrijk op Duitschland afschuiven. Zoo schrijft de New York Times, dat Amerika alvorens te leveren stevige waarborgen moet hebben. In aansluiting hierop bericht U.P. uit Washington dat in de plenaire zitting van den Senaat de Democraat Edwin H. Johnson openlijk den eisch tot Engeland richtte, de blokkade van het Europeesche vasteland te verzachten en de doorvaart van levensmid delen naar onbezet Frankrijk en ook naar de bezette streken toe te laten. Johnson beweerde dat in die gebieden 37 millioen menschen aan den honger zijn overgeleverd. Amerika en de Engelsche blokkade Leahy bi) Pétain Naar het D.N.B. uit Vichy meldt ls de Amerikaansche ambassadeur, admiraal Leahy, gistermiddag door maarschalk Pétain ont vangen. Naar men in welingelichte kringen verneemt, was de kwestie van de levens middelen- en grondstoffenvoorziening van het onbezette Frankrijk onderwerp van be spreking. 7%^ in alle c veroorzaakt cU j^jd gebruike men die de vastzifde ai zal doen losk< hoest snel zj Vanouds bepro griep, bronchi jrk tuc i stud AKKERLibtii 's Werelds béste Hoe. Mijnhout uit Ned bosschen Binnenlandsch Nieuws Engelsche luchtaanvallen op ons land Het A.N.P. meldt: In den nacht van Maandag op Dinsdag hebben Engelsche vliegtuigen verscheidene bommen op Nederlandsch grondgebied laten vallen. Schade aan woonhuizen was echter gering. Persoonlijk letsel valt niet te ver melden. De handelsbesprekingen tusschen Ned. Indië en Japan United Press meldt uit Batavia: Van betrouwbare, niet offieieele zijde veT- luidt, dat de handelsbesprekingen tusschen Japan en Nederlandsch-Indië spoedig afge sloten zullen worden. De leiders van de Japansche en Nederlandsch-Indische missies hebben een programma voor de slotbespre- kingen opgesteld. Deze slotbesprekingen zullen begonnen worden, zoodra Yosjizawa zijn oriëntatiereis door Sumatra beëin ligd heeft. Gireert niet op Vrijdag Van de zijde der Giro-ambtenaren wordt een beroep gedaan op het Nederlandsche pu bliek om, door toepassing van een kleine op lettendheid, te zorgen, dat deze ambtenaren voor wie het werk des morgens met auto's vol het gebouw binnenstroomt en dan persé op denzelfden dag verwerkt moet worden, hun vrijen Zaterdagmiddag verkrijgen dien zij na een week van hard ingespannen wer ken beslist noodig hebben Men kan dit be reiken door op Vrijdag niet te gireeren. Het kan natuurlijk zijn, dat men aan een bepaal den dag gebonden is om aan zijn verplichtin gen te voldoen. Maar(aldus de genoemde ambtenaren) als u niet aan een bepaalden dag is gebon den, houdt u de roode envelop dan even vaat tot Zaterdag. Voor u maakt dat geen ver schil en de Giro-ambtenaren gaan wat vroe ger naar huis dan gewoonlijk. Gireert dus zoo min mogelijk op Vrijdag. Hartelijk dank voor uw medewerking. (Verbeterd bericht.) De productiecommissaris v .1 bouw en de houtteelt vestigt op, dat het voor het instand :erj kolenproductie van de Neder' noodzakelijk is, dat het n Nederlandsche bosschen Dit hout zal ln de eerste pla£ den verkregen door een doe" van de bosschen en voorts die bosschen, waarvan niet te zij op den duur zaag- of kunnen leveren. Dringend wordt de medt boschbezitters ingeroepei ziening van mijnhout zo te doen verloopen, door kooping van het bovenbedoi.' bekende mijnhouthandelarer laatsten hun contracten met sche mijnen kunnen nakom Indien binnen betrekkelij niet voldoende vrijwillige van mijnhout plaats hebben grond van de bodemproducti zorging van het groote bel a Nederland hieraan verbonde j,j, wijzing van te vellen of t« t standen worden overgegaan. Mi Uitdrukkelijk wordt de aan<! ne( vestigd: ddei dat voor elke dunning of v er c gunning op grond van de bod schikking 1939 noodig is; dat het mijnhout slechts ma ncjjr kocht aan erkende mijnhouthar n dat bij verkoop boven den maximumprijs zeer strenge worden opgelegd. De aanvragen tot dunning c ten worden gericht aan den prd_""".. saris voornoemd. Museumlaan Formulieren voor aanvragei£ productiecommissaris en bij van het staatsboschbeheer op krijgbaar. Optreden tegen «prijst™alv Over het geheele land zijn 'ver ambtenaren den strijd tegen de en den sluikhandel begonnen, zo 'en treders van de prijsvoorschriften hebben ondervonden. Dat beha s'eden ook de kleine plaatsen en niet aan de aandacht van de ins prijsbeheersching ontsnapten, blif y die ische srde zelf< twe te .leid stigi w.-G >e, a eelc "d °E ie die IC winkel te 's-Gravenhage met rijwielhandelaar te Eindhoven ni een bakker te Vlijmen met 7! publicatie van de tuchtbeschikkln( Een bouwkundige te Heemste directeur van een naamlooze j welke hulzen exploiteert, gestraft van 200, omdat in één geval del woning met 0.25 per week wr woningbureauhouder te Hilvere overeenkomstig feit een boete 400,000 rekeningen postchèque- en giro* BIJ den postchèque- en girodi6(14 ren de 400.000ste rekening geoj van deze rekening is de heer P. Hoorn, wiens aanvrage om rekeninghouder de vierde hon< heeft volgemaakt. Dit getal is vooral van bela er bij in aanmerking wordt Nederland op één uitzondering de thans bekende cijfers verhol meer deelnemers aan het po IC telt dan alle andere landen. flC Dat de groei zeer snel is ge MjJ: hieruit, dat van 1918, toen de diej gericht, tot 1923 de eerste 100. gen werden ingeschreven, in 193 ste, in 1937 de 300.000ste en thtóöö reeds de 400.000ste rekening vi 100 Opmerkelijk is, dat het tempo, 500 groei zich heeft voltrokken, stee Ifj® geworden. Dit verschijnsel zet zr^ de ongunst der tijde ook nu no riB dat bijvoorbeeld in 1940 meer werden geopend dan in eenig het geval was. Stabschef Lutze te 's-GrlsS Naar het A.N.P. verneemt ver tod 8u Lutze op het oogenblik te 's Grav Jij een bezoek van enkele dagen aak-., commissaris, rijksminister Seyss- tt'3' Ik zal er niet veel van schrijven. Je kent die droeve historie. Moeder heeft je geschreven, dat het kleine, teere poppetje over leden is. Tjaard is er, verleden week, op doorreis even geweest. Dat weet je nog niet, meen ik. Heino was zeer stil. Het verlies van het kind heeft hem blijkbaar aangegrepen, al spreekt hij er niet over. En Gretha is ontroostbaar. Tjaard vreest, dat haar overspan ning nog meer zal toenemen. Hoe zielig en meelijwekkend toch, dat Gretha geen troost kan vinden. Een kindje verliezen, is heel erg. God geve, dat het ons nooit overkomt. Maar als het ge schiedde, dan zouden we het toch geloovig overgeven, wetende, dat de Heere het tot Zich had genomen in Zijn heerlijkheid. Dat alleen zou troost geven in ons bitter verdriet. Maar die troost moet Gretha missen. En hoe moet het Heino, die beter weet, wel niet te moede zijn! Me dunkt, het moet hem wel branden op de ziel. God geve, dat hij door het verlies van het kind tot inkeer komt. We blijven voor hem bidden. We geven het niet op. Want God is machtig, om ook aan Heino, vroeg of laat, 't wonder van Zijn genade te voltrekken. Nu is het, te meer daar Heino ter wille van Gretha, naar hij schreef, liever geen bezoek heeft, wat opdringerig, van hier er heen te gaan. Maar wanneer wij in Wijk aan Zee zijn, zoo vlak bij Amsterdam, dan is het vanzelfsprekend, dat wij er eens heen gaan. Ik zou graag eens met Gretha willen praten. Zij heeft het noodig. Moeder maakt het, naar omstandigheden, vrij goed. Zij lijdt erg onder het geval met Heino, maar zij weet dien weg, waarin zij berusting ontvangen kan. Dat is het ontzaggelijk groote voorrecht van hen, die bij Gods Woord leven. Zie, Martha, nu heb ik toch wel mijn best gedaan. In geen jaren heb ik zoo'n grooten brief geschreven. Maar, ik had ook wat goed te maken. Vergeld nu geen kwaad met kwaad en geef dus spoedig ant woord. De groeten van Tjaard en de jongens. Je toegenegene TRUUS". met kwaad vergelden. Toch loo blij ben met je grooten brief, Antwoord van Martha. „Neen, neen, ik zal geen niet, maar zeker niet, rgf die mij verraste. Om maar te beginnen met je voorstel, ik neem het dolgraag aan. Het is veel te veel. In ieder geval moeten we, als ik bij jullie ben, eens praten over dat: „buiten bezwaar van mijn schatkist", want daarmede ga ik zoo maar niet accoord. Bij leven eA welzijn kun je er dus op rekenen, dat ik een week naar Groningen kom en dat je me daarna drie weken tot last in Wijk aan Zee hebt. Maar dat heb je aan jezelf te dan ken. Het voorstel is van jullie uitgegaan. Er is, dat vetgeet ik nog te zeggen, geen enkel bezwaar tegen, dat ik enkele blagen eerder met vacantie kom. Ik behoef dan niet vroeger terug* te komen, zoodat ik vermoedelijk nog van Wijk aan Zee mee naar Groningen terug kom. Dat is voor jou ook gemakkelijk, want het is nogal een heele onderneming, met kleine Martha naar zee te gaan. Zij heeft nog zooveel verzorging noodig. Maar, als ik kan, wil ik graag helpen. Ik vertelde het aan mevrouw hier. Die ziet ook geen enkel bezwaar, de kleine mee te nemen. Haar jongste spartelde, toen hij acht maanden was, iin het zand van het Katwijksche strand. En Martha is dan nog een paar maanden ouder. Wat je mij over de Amsterdammers schreef, heeft mij diep ontroerd. Ik wist niet, dat de kleine van Heino en Gretha over leden was. Tante heeft er niet over geschreven. Dat zul je wel verkeerd begrepen hebben. Ik heb zielsmedelijden met die beiden. Want dat verlies moet ontzettend groot zijn. Van tante heb ik wel min of meer be grepen, dat de kleine den band tusschen die twee versterkte. En nu is die band dan gebroken. Ik kan mij levendig indenken, dat Gretha ontroostbaar is. Juist een uur voor je brief arriveerde, was er in de pastorie over Heino gepraat. Je moet namelijk weten, dat hier in het dorp de procuratiehouder van Heino's vroeger kantoor in Am sterdam vertoeft. Hij is dit jaar vroeg met zijn vacantie. Omdat hij tot onze kerk behoort, komen hij en zijn vrouw wel eens een praatje maken in de pastorie. Dien avond waren ze er ook. En het gesprek met den dominee kwam over den handel, inzonderheid den ijzerhandel, waarin die mijnheer het beste thuis is. Het verband weet ik niet meer, maar in ieder geval werd plotseling Heino's naam genoemd. Ik hoorde zoo tusschen andere gesprekken door, dat de zaak er slecht voorstaat en geen toekomst heeft. Over Heino werd ook niet gunstig gesproken, maar precies weet ik het niet. Trouwens, die mijnheer hield er spoedig mee op. dat de dominee hem een wenk gaf. Want, natuurlijk, in de pastorie wie ik ben, en dat t^hte Heino's mo( weet men niets van dat vroegere. Dat behoeft ook r Ik was heel blij, dat er niet verder over gesproken het ging my aan het hart, het te moeten vernemen. Ik kan het verleden vergeten. De Heere heeft mij erl toe gegeven. Ik ben heel gelukkig en tevreden met f3 trekking en ik zou van harte wenschen, dat Heino i gelukkig met elkaar waren, en dat het met zijn zaak f Daarom was het zoo pijnlijk, het tegendeel te moeten althans wat het laatste aangaat. Maar, zooals ik zeide, het gesprek liep spoedig anders en dominee, zoo fijngevoelig is hij wel, heeft eif- nog geen woord over gerept. En dat zal hij in het vei{ wel niet doen. Van tante ontvang ik steeds opgewekte brieven. Ovj schrijft zij heel weinig. Dat bemerk je wel, want van ij lijden van het kindje heeft zij my niet geschreven, 'k i om welke reden. Ik twijfel er geen oogenblik aan, dat tante lijdt. Dat' toen ik bij haar was en het zal er niet minder op gewoifc( nu het met Heino zoo gaat. Maar daar is ook de groote troost, dat tante heeft 1< rusten in 'sHeeren doen. Dat is de grootste troost, ik van mee te praten. Hij is in dien moeilijken tijd en dl mij gekomen, en Hy heeft my getroost, als een moed» Hij heeft tot mij gezegd: het „waarom" zult gij daarna nu weet ge het nog niet, maar Ik heb er Mijn bedoeling* (Wordt I

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2