uwe Ccitisclir CTourmtt bonnementsprjjs: li) per 3 maanden 2.47, vermeerderd met 0.15 incassokosten. Per week 19 ct. Losse nummers 5 ct. Zaterdagnummers met Zondagsblad ct Alles bii 3lf| vooruitbetaling. jlvertentieprijzen: 24 ct per regel. Ingezonden Mede- deelingen 46 ct per regel. Minimum 5 regels. Bewijsnummer 5 ct. Bij con tract belangrijke korting. Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Bur. Redactie en Administratie: BREESTRAAT 123. LEIDEN Telefoon 22710 (Na 6 uur 23166). Postbox 20. Postrek. 58936 No. 6381 DINSDAG 18 MAART 1941 21e Jaargang e zich heden op ons blad abonneert als bxer, ontvangt de tot 1 April a.s. nog te rschijnen nummers gratis De Administratie AMENWERKING ,s tan zijn nut hebben om op deze y»ts mede te deelen over de wijze, gedurende den loop der jaren het Ingegroeid is tusschen Landbouw- arbeidersorganisaties. nkelijk stonden de drie Centrale L 's Reorganisaties en de drie Arbei- nisataies vrij los naast elkaar. Wel ins en dan overleg gepleegd omtrent de groepen belangrijke aangele- >de: i en werd als zoodanig naar bui treden. doch dit bepaalde zich tot 1 incidenteel geval. im een jaar geleden besloten de e organisaties om gezamenlijk en imissie, bestaande uit zes verte der digers, in het leven te roepen om z*i nt wederzijdsche sociale belangen ien g te bespreken. i. I lillende dezer organisaties hadden Pigen tijd op versteviging van den schen beide groepen aangedron- ,dd rtoe was alle reden, k 11 kan niet worden gezegd, dat de en van de werkgevers en werkne- j'®' elk opzicht parallel loopen bij n ren van loononderhandelingen Ida n zakelijk soms scherp tegenover n dtoch zijn er vele vraagstuk- ke zoowel voor de boeren als hun ba, gelijke beteekenis hebben. het feit, dat beide groepen hun g 1 bestaan vinden in het bewerken 'elk bo<*em. leidt tot eenzelfde instel- husopzichte van velerlei belangen. arbeid ten plattelande in verhou- ïnh]die van andere bevolkingsgroepen het laagst beloond wordt, geldt arbeider beiden. Talrijke irzieningen zijn voor beide groe- 'en groote beteekenis. •s heeft er toe geleid, dat de Da- Besturen der drie Centrale 'organisaties een gedeelte van lienissen met betrekking tot de ide van hun arbeid, overgedra- _^uen aan de zooeven genoemde Ie. De practijk hèeft bewezen, dat to'rrein belangrijk werk te doen is. ldeinis neemt van de veelheid van l, djpen, welke in deze Commissie isproken en voor welke belang- :iale belangen werd opgekomen, ^(jnUistheid van deze uitspraak er- m n 1 tremen slechts een drietal zaken ,hta;laatsten tijd. en ferste plaats kan gewezen worden treltójze van uitvoering der ontslag- K Ping voor landarbeiders. Want al is ffei *enc*e verordening voor de land- n0| door den Hoogen Raad onver zij verklaard, in de practijk heeft de le" in het overgroote deel der geval- in gewerkt. In overleg nu met de ,e ispecties is door deze Centrale nin ie een soepele regeling uitgewerkt f~v' «paalde normen voor het aantal dte per bedrijf vastgesteld, welke in hes als alle gevallen in de practijk [evolgd. De taak van de Arbeids- 'kklkon aanmerkelijk worden ver- yn( de ter zake deskundige adviezen j r ouwensmannen van werkgevers bij Iers hielden rekening met de zoo aar ieerende bedrijfsomstandigheden. trib eede voorbeeld diene de overeen- arbitrage-regeling inzake de ar- wo -waarden. Op grond van de over- iat het gewenscht is, dat even- uw schillen tusschen werkgevers- en nge orgaanisaties over de loonen en idei rbeidsvoorwaarden in het land- uinbouw-, zuivel en sierteeltbe- Tin minnelijke wijze en zonder tus- n mst van de Crisis-Organisatiebe- :ribj! 1939 (aanwijzing van een arbi- ;gdJhet Hoofd van het Departement) ling vinden, werd door de Com- instituut voor vrijwillige arbi- jericht. De organisaties verbon- inderling, bij eventueele geschil- dit instituut gebruik te maken. elke provincie een arbi- missie in het leven geroepen, irbiter dus, die „gestuurd" wordt Haag, doch eigen vertrou- len zullen uitspraak doen in ge- 'hillen. Valt een dergelijke uit- lan behoeft deze nog slechts de ZON EN MAAN t ondergang 19.50 :occ°P9an9 19 Mrl. 2.25; onderg. 11.30 ^2Sfp9an9 20 Mrt. 3.25; onderg. 12.25 and] dafc kwartier Donderdag 20 Maart, envï maan Donderdag 27 Maart, eerste )e <rr Zaterdag 5 April, volle maan ienp 11 April. De Rijksmiddelen in Februari „Overige middelen" mef 10 millioen gestegen Loonbelasting bracht 7.7 millioen op Volgens het overzicht van den stand der Rijksmiddelen op uit. Februari 1941 bedroeg het zuivere bedrag der kohieren voor de directe belastingen 65,537,764 of bijna 16,664,000 meer dan het vorige jaar. Hiervan bracht de grondbelasting 4,807,776 op of 2,318,997 meer; de inkomstenbelasting 32,525,186 of 999,353 meer; de vermogens belasting 6,424,992 of '218,713 minder; de verdedigingsbelasting 3,032,418 of 410,573 minder; de opcenten op de gemeentefonds belasting 10,903.702 of 4,631,156 meer en de nieuwe winstbelasting 8,343,688. Overige middelen. Het beloop van deze middelen over Februari is, vergeleken met dezelfde maand van het vorig jaar, niet onbevredigend te noemen, nl. 44,841,916 tegen 34,746,055- Hierbij dient voorts in aanmerking te worden genomen, dat het vorige jaar nog onder deze groep middelen voorkwam de dividend- en tantièmebelasting, waarvoor de maandelijk- sche raming op 2Ü mill, was gesteld, doch toen in Februari ruim 1 mill, opbracht, welk bedrag in het bovenvermelde totaal niet is begrepen. Verder komen thans twee nieuwe belastingen in het staatje voor en wel de loonbelasting, welke in Februari 7,742,318 heeft opgebracht en de waardevermeerde ringsbelasting, welker opbrengst ad 21,181 echter geen invloed op de totaalopbrengst heeft. De opbrengsten der verschillende middelen waren over Februari van dit jaar de volgen de, waarbij die van het vorig jaar tusschen haakjes zijn vermeld: rechten op den invoer 2.023,362 9,653,604), statistiekrecht 98,996 194,032), accijns op zout 490,550 1 229,866), accijns op geslacht 1,341,492 (f 787,640), accijns op wijn 149,975 72,466», accijns op het gedistilleerd 3,535,407 2.645,391), accijns op bier 1,028,923 680,786), accijns op suiker 5,879,707 4,851,292), accijns op tabak 6,736,396 (f 3,356,328), omzetbelasting 1,463,221 6,556,980), couponbelasting 457,863 (f 551,592), rechten van zegel 895,027 915,252), rechten van registratie 841,692 .(f 692,182), rechten van successie, van over gang bij- overlijden en van schenking 6,023,350 3,506,598) en de belasting op gouden en zilveren werken 112,436 52,042). Over de eerste twee maanden van dit jaar bedroeg de opbrengst van deze belasting- groep 89,429,982 tegenover 76,602,225 het vorig jaar. Slechts drie middelen toonden een daling tot een totaalbedrag van ruim 15 millioen en wel de rechten op den invoer, het statistiekrecht en de couponbelasting. Alleen de daling van de rechten op den invoer be droeg over deze twee maanden reeds ruim 14 millioen. Het meest gestegen is de op brengst van den accijns op tabak en wel met ruim 6,4 millioen. Daarop volgen de omzet belasting met ruim 5 millioen, de accijns op het gedistilleerd met 2,6 millioen, de rechten van successie van overgang bij overlijden en van schenking met 14i millioen, de accijns op suiker met ruim 1 millioen en de accijns op bier met bijna 1 millioen. j5f/rooltershoesthelpen j goedkeuring van het College van Rijks bemiddelaars. Voorwaar, een doelmatig, uit het maat schappelijk leven zelve voortgekomen, instituut. In de derde plaats wordt ook aan de uniformiteit van de zoo talrijke Collec tieve Arbeidsovereenkomsten, welke in land- en tuinbouw worden afgesloten, alle aandacht besteed. Voorbereid wordt de samenstelling van een model-arbeidsovereenkomst, welke in enkele punten de algemeene arbeidsvoor waarden uniform tracht te regelen. Al zullen de bijzondere arbeidsvoorwaarden (hoogte van het loon en dergelijke) in regionaal overleg vastgesteld moeten wor den, toch is het streven naar meer een vormigheid en het sluiten van een C.A.O. voor een grooter gebied, toe te juichen. Tenslotte kan worden opgemerkt, dat de Duitsche autoriteiten, die in de sociale problemen ten plattelande veel belang stpllen, dezen vorm van samenwerking doelmatig achten. Een voorbeeld van samenwerking, in volledige vrijheid tot stand gebracht door zes, op verschillenden principieelen grond slag staande organisaties, die met behoud van eigen zelfstandigheid hiermede de behartiging der aan hen toevertrouwde belangen in hooge mate dienen! Mr. W. RIP. >r dat de pluk een aanvai bedden worden ondergronds (Foto Schimmelpe Mijnhout uit Nederlandsche bosschen Gedwongen velling bij onvoldoende medewerking De productieoommissaris voor den bosch- bouw en de houtteelt vestigt er de aandacht op, dat het voor het instandhouden van de kolenproductie van de Nederlandsche mijnen noodzakelijk is, dat het noodige mijnhout uit Nederlandsche bosschen wordt geleverd. Dit hout zal in de eerste plaats moeten wor den verkregen door een doelmatige dunning van de bosschen en voorts door velling van die bosschen, waarvan niet te voorzien is, dat zij op den duur zaag- of paalhout zullen kunnen leveren. Dringend wordt de medewerking van'' de boschbezitterk ingeroepen om de voor ziening van mijnhout zoo goed mogelijk te doen verloopen, door vrijwillige ver- kooping van het bovenbedoelde hout aan bekende mijnhouthandelaren, zoodat deze laatsten hun contracten met de Limburg- sche mijnen kunnen nakomen. Indien binnen betrekkelijk korten tijd niet voldoende vrijwillige verkoopingen van mijnhout plaats hebben gehad, zal op grond van de bodemproductiewet ter ver zorging van het groote belang, dat voor Nederland hieraan verbonden is, tot aan wijzing van te vellen of te dunnen be standen worden overgegaan. Uitdrukkelijk wordt de aandacht er op ge vestigd: dat voor elke dunning of velling een ver gunning op grond van de bodemproduct iebe- schikking 1939 noodig is; dat het mijnhout slechts mag worden ver kocht aan erkende mijnhouthandelaren en dat bij verkoop boven den vastgestelden maximumprijs zeer strenge straffen zullen worden opgelegd. De aanvragen tot dunning of velling moe ten worden gericht aan den productiecommis saris voornoemd, Museumlaan 2, Utrecht. Formulieren voor aanvragen zijn bij den productiecommissaris en bij de houtvesters van het staatsboschbeheer op aanvrage ver krijgbaar. Handelsbesprekingen te Batavia hervat Europapress meldt uit Batavia: De handelsbesprekingen tusschen Neder- landsch-Indië en Japan zijn dezer dagen we hervat In eerste instantie zullen de meest dringende handelsvraagstukken in be handeling komen. Ook duurtebijslag voor de vaste kern van den luchtbeschermings dienst Volgens een circulaire van het departement in binnenlandsche zaken is de voor de rijks ambtenaren getroffen regeling, inzake de toe kenning van een tijdelijken bijslag van 6 pet- ook van toepassing op het personeel, behoo- rende tot de vaste kern van den luchtbe schermingsdienst. In verband hiermede kan aan de tot die kern behoorende personen, indien zij ge huwd zijn, een tijdelijke bijlage worden toe gekend van zes ten honderd van het bruto loon, voor zoover dit loon een bedrag van 1900 's jaars niet overschrijdt. Hierbij moet er op worden gelet, dat het totaal aan inkomsten uit overheidsfuncties anmerking moet worden genomen, zoodat bij cumulatie voor rijks- en/of gemeente betrekkingen, waardoor de limiet van 1900 wordt overschreden, de toelage niet mag worden toegekend. Verder moet voor personen, die in den overheidsdienst uitsluitend eenneven- c t i e vervullen, de aan deze neven functie verbonden wedde naar evenredigheid worden omgerekend, teneinde te bepalen, of deze al dan niet beneden 1900 blijft. Deze regeling wordt geacht in werking te zijn getreden op 1 December 1940. Aan de personen, die op dien datum in dienst waren, kan dus van dat tijdstip af een duurtebijslag worden uitbetaald. Aan de per sonen, die op later tijdstip in functie zijn ge komen, kan de duurtebijslag van den datum van indiensttreding af worden uitgekeerd. Thans wordt nog onderzocht, of het perso neel, dat behoort tot de vaste kern van den luchtbeschermingsdienst, valt onder de wer king van de ziektewet, de kinderbijslagwet en eventueele andare sociale wetten. Op 350 km bewesten Ierland Engelsche koopvaarders tot zinken gebracht Het Duitsche weermachtsbericht Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Het luchtwapen heeft vannacht verschei dene belangrijke militaire doelen in Zuid Engeland aangevallen. De havenwerken van Bristol en Avonmouth werden met goede uit werking gebombardeerd. Ook de haveninrich tingen van Portsmouth kregen treffers van zwaar kaliber. Overdag brachten Duitsche verkenningsvliegtuigen op 350 km ten wes ten van Ierland twee gewapende vijandelijke koopvaardijschepen met tezamen 4000 ton tot zinken. Bij êen aanval van Duitsche jachtvliegtuigen op Malta werd een vijandelijke jager van het Hurricane type neergeschoten. De vijand vloog noch overdag noch 's nachts naar Duitschland of naar de bezette gebieden. De vergoeding van oorlogs» geweldschade in Zeeland Hypotheken op eigendommen, gelegen op Walcheren en op Westelijk Zeeuwsch-Vloanderen Voor het vaststellen van de rechthebbenden op schadevergoeding wegens oorlogsgeweld- schade, al of niet gecombineerd met onteige ning, wordt door het departement van financiën in samenwerking met den algemeen gemachtigde voor den wederopbouw een onderzoek ingesteld op de hypotheekkantoren. Op het hypotheekkantoor te Middelburg levert dit onderzoek groote moeilijkheden op, omdat een gedeelte van de gegevens door de verwoesting is vernietigd, waardoor het in sommige gevallen niet met voldoende zeker heid is uit te maken, welke hypotheken op de verwoeste of onteigende perceel en rusten en of deze perceelen in beslag zijn genomen. In verband hiermede is bepaald, dat een ieder, die op perceelen, resorteerende onder het hypotheekkantoor te Middelburg (dat zijn de gemeenten oj> het eiland Walcheren en in westelijk Zeeüwsch-Vlaanderen), die zijn ver woest en/of onteigend, een recht van hypo theek wil doen gelden of die deze in beslag heeft genomen, zijn rechten geldend moet maken door indiening van een schade- enquête-formulier bij de schade-enquête- commissie te Middelburg. Deze formulieren zijn ook bij andere schade-enquête-commissies verkrijgbaar. Die genen, die een dergelijk formulier niet indie nen, dragen zelf de verantwoordelijkheid, als blijkt, dat met hun rechten niet voldoende rekening is gehouden. Boter- of vetbonhen noodig voor gebakken visch, pommes frites, enz. Deze dagen hebben wij gemeld, dat de koopers van gebakken vis'ch, pommes frites en ander gebak, daarvoor in het vervolg boter- of vetbonnen moeten inleveren. De secretaris-generaal van het departement in landbouw en visscherij heeft de volgen de regeling bekend gemaakt: Tot dusverre ontvingen vele verkoopers van gebakken visch, pommes frites, croquetten, jehaktballen, poffertjes, wafelen en ander oliegebak van de Nederlandsche zuivelcen- trale regelmatig toewijzingen voor vet of olie, zonder dat zij daarvoor consumentenbonnen behoefden in te leveren. Hierin is thans ver andering gebracht in dien zin, dat de boven bedoelde categorie van personen in den ver volge uitsluitend toewijzingen, welke recht geven op het koopen van van vet of olie zul len ontvangen, indien zij een met de toe te wijzen hoeveelheid overeenkomend aantal consumentenbonnen van de boter- of vetkaart of daaraan gelijke bonnen, inleveren. In verband met het bovenstaande diént het publiek voortaan bij het koopen van de boven genoemde artikelen een met de daarin ver werkte hoeveelheid vet overeenkomend aan tal bonnen van de boter- of vetkaart, c.q- bon voor "1/50 rantsoen boter enz." (z.g. wis selbonnen) in te leveren op dezelfde wijze, als dit in de hotels, café's, restaurants e.d. geschiedt. In een officiëele publicatie zyn de voor de veri^JS.-rs vah meergenoemde artikelen van belang zijnde bijzónderheden betreffende de toewijzingen Voor vet en spijsolie vermeld. Mr. H. W. Bloemers tot burgemeester van Assen benoemd Mr. J. B. Lohmon als zoodanig eervol ontslagen De rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft op grond van zijn verordening nr. 3/40 betreffende de uit oefening van de regeeringsbevoegdheden in Nederland den burgemeester van de gemeente Assen, mr. J. B. Lohman, eervol ontslag vër- leend en gepensionneerd. Tot zijn opvolger is benoemd de tegenwoordige burgemeester van de gemeente Roden, mr. H. W. Bloemers. Ernstige treinvertraging bij Utrecht Een defect in de electrische bovenleiding Voor de tweede maal binnen enkele dagen is een ernstig defect aan het net van de bo venleiding van het centraal station te Utrecht oorzaak geweest van een groote stagnatie in het treinverkeer. Tengevolge van een draad breuk aan de bovenleiding aan de Zuidzijde van het station moest, evenals Zaterdag het geval was, om de fout op te sporen het ge- heele net rondom Utrecht stroomloos worden gemaakt. Hierdoor konden om kwart over vijf de speciale Jaarbeurstreinen en vrijwel alle andere treinen het station niet verlaten. De binnenloopende treinen kwamen niet verder dan op enkele kilometers van het station Utrecht. Voor honderden reizigers, die de Jaarbeurs hadden bezocht, beteekende deze stagnatie een groote handicap, omdat zij, die naar afgelegen deelen van het land wilden vertrekken, hun aansluitingen te Amsterdam, Den Bosch en Amersfoort misten en dus gis teren niet meer naar huis konden terugkee- ren. Met man en macht trok de technische ploeg van de Nederlandsche Spoorwegen er op uit om het euvel te verhelpen, doch hier mede waren eenige kostbare uren gemoeid. Het treinverkeer naar Amsterdam kon eenerzijds over Hilversum worden geleid, an derzijds verlieten de electrische treinen, door locomotieven getrokken, het station en reden naar Nieuwersluis, waar het net weer onder stroom stond. Naar Den Haag en Den Bosch werd, voor zoover mogelijk, de dienst onderhouden door diesel- en stoomtreinen en zoo konden bijvoorbeeld de reizigers naar het Zuiden en het Westen nog voor zeven uur wegkomen. Vele anderen waren genoodzaakt den nacht in Utrecht door te brengen. Door het urenlange onversaagde werken van de hulpcolonne van den technischen dienst was de fout aan de bovenleiding in den loop van den avond hersteld. (A.N.P.) Kerk en Zending TERAARDEBESTELLING Dr. H. SCHOKKING Groote en warme belangstelling rondom de groeve 's-G ravenhage, 17 Maart. Gisteren heeft op de Algemeene Begraafplaats de ter aardebestelling van dr. H. Schokking, in leven emeritus-predikant der Ned. Herv. Gemeente, plaats gehad. Na een plechtigen rouwdienst in de Groote Kerk, waarin voorging dr. M. M. den Hertog, hebben ook aan de groeve op de Algemeene Begraafplaats heel velen van hun belangstelling blijk willen geven. Het is geheel in overeens'emming met den wensch der familie, aldus ds. Is. Voorsteegh. die namens den Kerkeraad en ook namens de Kerkvoogdij sprak, dat aan het graf weinig meer wordt gezegd. Wat wij echterbij dit open graf namens den Kerkeraad willen uit spreken is een woord van dank aan God voor hetgeen Hij in dr. Schokking aan de Gemeen te, welke hij meer dan 30 jaar mocht dienen, heeft gegeven. Ds. Voorsteegh denkt aan een gesprek, dat hij, nog niet lang geleden, met dr. Schok king hebben mocht, en wel over Simeon, die zeggen'kon, dat hij de zaligheid had gezien en nu heenging in vrede. Dr. Schokking had toen gezegd: Wat een groote genade! En in deze genade lag juist het geheim van zijn leven, de stuwkracht van zijn werk. Ook zijn oogeri hadden de zaligheid gezien. Wat kon dr. Schokking preeken! Zeker. Soms schudde men het hoofd, maar toen ds. Voorsteegh hem eens op een boete- en bede dag in de Julianakerk had gehoord moest hij bij zichzelf zegen, dat er in heel Nederland niet gepreekt kon zijn zooals hier. Zoo was Schokking. Hij striemde de zonde, maar wees ook op de barmhartigheid van Christus. Heel velen staan er om deze groeve, die van zegen kunnen spreken uit het werk van dr. Schokkmg. Wat kon hij ook catechiseeren! Wij zullen hem niet vergeten: dat mogen wij aan dit graf met volle vrijmoedigheid zeg gen. Wat werkte hij ook in wijk en gemeente! De Kerkeraad dankt den Heere, dat Hij dezen mensch gesteld heeft als een h-ouw pre diker van de redding in Christus Jezus. Ds Voorsteegh eindigde met woorden van troost jegens de familie. Als woordvoerder van de Indische Commis sie sprak ds. A. K. Straatsma, wel niet, zeide hij, regelrecht uit Indië. maar toch namens Indië. Ds. Straatsma wilde aan deze groeve danken voor wat dr. Schokking jarenlang als secretaris van de Indische Commissie heeft gedaan voor de vrijmaking van de Indische Kerk en daarna. Tal van jonge predikanten heeft hij op weg geholpen en tal van hulppredikers ge ëxamineerd. Men kende Schokking niet heele- maal als men hem niet tevens kende als exa minator. Daarin openbaarde hij iets van hel geniale en tegelijk van het echt-menschelijke Er komt nu een andere secretaris, die mis schien niet zooveel papieren om zich heen zal hebben als Schokking had, maar nooit komt er meer een als Schokking. Eenerzijds was hij streng principieel, maar aan den anderen kant had hij dat ruime, waardoor hjj juist dit werk zoo lief had. In de Indische Commissie denken wij vol dankbaarheid aan hem. De zoon van den overledene heeft nadat, ds. S. H. J. James van Rotterdam-Delfshaven de begrafenisliturgie had gelezen, voor de be langstelling dank gebracht Wat moet er thans nog worden gezegd?, sprak hij. Toen voor kort mevrouw Schokking ten grave werd ge- Kas-Vereeniging N.V. ANNO 1865 Amsterdam C. Spuistraat 172 Bewaren van Effecten met Administratie Onze nieuwe Brochure „Be wind en Executeele" wordt gaarne op aanvr. toegezonden TROMPENBERG's PALACE HOTEL HILVERSUM - Tel. 7941 (2 lijnen) HET GEHEELE JAAR GEOPEND Dr. H. NANNINO*» IKINADRUPPELS Het aangewezen middel bfl' BLOED AR KOEDE BLEEKZUCHT MALARIA GEBREK AAN EETLUST «u. Men lette op den oaaa ~Dr. H. Nannlnff bulten ep de roode dom en op de Hacon. Pri|» f U0 Dr. a RAKN1NC» im O.» t*Mei, AT. OEN HAAG. dragen, heeft dr. Schokking velen ontsteld, wijl hij na de woorden: De Heere heeft gege ven, de Heere heeft genomen, daarop niet dadelijk kon laten volgen: De naam des Heeren zij geloofd. Ik ben geen Job, had hij gezegd, ik ben zoover nog niet. Hierin kwam de eerlijkheid van den overle dene uit en juist aan die eerlijkheid hebben talrijken zoo heel veel te danken. Het eenige wat spreker thans nog wilde doen is, namens het nu nog zoo kleine gezin uit te spreken, hoe dankbaar dr. Schokking was voor de vele vriendelijkheid, welke hij had mogen onder vinden. Na een ietwat moeilijk begin heeft de over ledene een plaats, niet veroverd, maar ge kregen. en hij was dat waard. Voor dit alles was hij zoo dankbaar, omdat hij het zich niet waard achtte. Ook in het jaar nadat hij eme ritaat had verkregen heeft hij veel. steun ge noten, en in heel de periode vaii afbraak heeft aller vriendelijkheid hem veel goed ge daan. Thans is het uit in de Borneostraat Met alle zorgen was het een mooie tijd. Dr. Schok king heeft ons geleerd, dat er een weg is om ondanks de vele tegenstagen en afbraak toch het leven te aanvaarden en zelfs blijmoedig /aarden. Tot het laatst heeft hij die milde vroolijkheid behouden, omdat hij zich vashield aan Jezus Christus. De begrafenisplechtigheid werd besloten met het gemeenschappelijk zingen van „Veilig in Jezus' armen". Wie er waren. Het gaat niet aan bij het vermelden va» wie ter Begraafplaats van hun belangstelling deden blijken ook maar eenigszins de volle digheid té benaderen. Wij doen daarom een greep. Zoo merkten wij op prof dr. J. de Zwaan, lid van de Algem Synodale Commissie- dr. G. P. van Itterzon, 2de secretaris van de Alg. Synode, de predikanten de Bie, Bos, de Boer, de Jong, Dijckmeester, Schoneveld, Laarman, Ravesloot. Verwaal. Terlaak Poot, Heemskerk, v. d. Pol, van Eyert, Michelin Moreau. Voor de Indische Commissie was be halve d£. Straatsma ook de heer W. J. A. C. Bms aanwezig Voorts mr. W. J. baron van Lijnden, president-kerkvoogd, jhr. mr. A K. C. de Brauw, voorzitter van het college van notabelen jhr. mr. J. M. M. van Asch van Wijck, advocaat-diaken. A. J. van Haaften, voorzitter der Duinoordkerk, dr. H. A. Mul der, rector van het Chr. Gymnasium, voor de Vereeniging Unitas jhr, H. J. Repelaer van Driel. voor het hoofdbestuur van de Confes- sioneele Vereeniging dr. W. J. de Wilde, G. J. Sonnenberg en G. van Evert namens het be stuur van de Oranjeschool, E. W. Pera, vice- voorzitter van het College van ouderlingen, H. Baarslag, oud-secretaris van de v. d. Tak- sohool. dr. L. W. A. M. Lasonder, archivaris 1 de .Ned. Herv. Kerk, de dames G Braat G. Langevoort voor de Commissie van de Duinoordkapel, R. A. v. d. Liefde van het Hervormd Rusthuis, J. K. Metz, secretaris, en W. T van Eewijk. penningmeester van de Vereeniging van Kerkpersoneel, en voorts tal van ouderlingen, diakenen en collectanten. Maar ook overigens was het getal der aan wezigen zeer groot. Ds. F. Zantinge Ds. F. Zantinge, em. predikant te Hil versum, viert morgen zijn 80sten verjaardag. Ds. Zantinge werd 19 Maart 1861 te Oenkerk (Fr.) geboren waar zijn vader predikant was. Hij studeerde aan de Theol. Hoogeschool te Kampen waar hij in 1885 candidaat werd om 24 Jan. 1886 door zijn vader in zijn eerste ge meente te Makkum, wier eerste predikant hij was, te worden bevestigd. In 1889 -vertrok hij naar Nieuwendam in welks omgeving hij, met name in Durgerdam, veel heeft ge-eva n- In 1892 vertrok ds. Zantinge haar Hoorn, waar hij is werkzaam geweest totdat de clas sis Enkhuizen hem op zijn verzoek eervol emeritaat verleende met ingang van 1 Mei 1926, waarna ds. Zantinge zich metterwoon te Hilversum vestigde. Ds. Zantinge heeft voor de classis Enk huizen tal van deputaatschappen bekleed, als mede ook voor de Part. synode van Noord- Holland, waarvan hij jaren aaneeen deel heeft uitgemaakt. De eerste jaren van zijn emeri taat ging ds. Zantinge nog geregeld in de pre diking voor. De 80ste verjaardag van ds. Zantinge zal wegens familierouw in stilte passeeren. J. Schenkeveld. hulppred. aldaar. Bedankt: Voor Zuidhorn. O. W. BouWsma te IJsselmuidenGrafhorst. Holhim op Ameland. KERKTOREN TE ANLO (Dr.) De eeuwenoude kerktoren van de kerk der Ned. Herv. gemeente te Anlo moet sinds eeni- gen tijd noodig gerestaureerd worden. Dezer dagen heeft de gemeente in een spoedverga dering besloten een bedrag van ruim 8500 tei beschikking te stellen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1