Radioprogramma HIJPAG 14 MAART 1941 PAG. 5 ran proef wordt tangs een gedeelte ven het rijwielpad van den rijksweg Amsterdam Haarlem een bermbeplanting aangebracht in den vorm van een ligusterhaag, waardoor de wielrijders tegen den wind worden beschermd. (Foto Pax-Holland.) DE HOLLANDSCHE VROUW EN HAAR „SCHOONMAAK" follandsche deugden van heid en zindelijkheid smidts-kolen verbannen, it dien roock de damp niet ou besmudderen hare kostelijcke gebouwen" Hollandsche huisvrouw is alom be- om haar netheid en zindelijkheid en i>ehooren wel mede tot haar voor- •ite eigenschappen. fen onze voorvaderen, globaal geno- ^^eer spaarzaam, zoodat het hun vaak •oor liefhebberijen uit te trekken, het huis hadden zij schatten veil, en rouw bragt een groot, zoo niet het deel van haar leven door met het en verfraaijen en vooral te houden." Ster i toffer is myn swaerd, myn bussem is myn wapen, Jine geene rust, ick weete van geen V slaepen. mek aen geen salet, ick denck niet 1 aen myn keel. frbeyt my te swaer, geen zorge my te veel gladdekens en sonder smet 1 neyt dat de maegd myn pronk zal raken. r jve wrijf t boen, ick flodder ick schrob, KJQ kleinste stof, ick beef niet voor den tob, de pronckmadam. bs Dr. Schotel werden de Holland- jzen, ten tijde van de regeering van I Elizabeth geroemd, om hunne net- welgedaanheid. Zij zijn niet groot, ru ™t, sierlijk van buiten en van binnen „hjtóffeerd en het huisraad is zóó zin- ijh in orde, dat het meer ten toon, gebruike schijnt te hangen." ïdikifde waardeerend oordeel lezen we boerenwoningen. jollandsche boer houdt het land, dat en Uwt, zoo netjes als een hoveling zijn In zijn huis ziet er zoo keurig uit als ie, die zoo juist uit de kleedkamer get meest galante gewaad kan *H5 lenigte schrijvers gewaagden over de ek Hollandsche deugd der zindelijk- eC^jhreef in 1684 Parival dienaangaande: istelijjuwen en dochters schuren en wrij- iken, kisten, kasten, schappracijen, fesoeren, zelfs de trappen tot ze blin- er rf spiegels. Men vindt er de zoo hel- tuiver zijn, dat ze niet lijden en zou- et3t)| men in de kamers ging, of men ïrst de schoenen uit- en muilen aan- ïucht en eer in het schoon en zuiver 'harer huizen en huisraad. De vloe- ,rden schier alle dagen gewasschen, AAd - geschuurd en men houdt ze zoo dat de vreemden er somwijlen niet durven. de stêevrouwen harer huizen zuiver, de boerinnen op de dor- haar niet onder. Men speurt leid tot in de stallen toe. Zij wrij- zelfs de ijzeren ringen en sloten, |J blinkende maken als zilver. Gelijck als een dames- poyerdoosje had Brinckman jaren eerder ge- °Tzic „Als ghy nu suit zijn ghekomen Keyi lare huysen, 't voornaemste, dat uwe 'jal doen scheemeren is een grooten bij ander het tinne- en kooper-werek, ""'rondt-om de mueren, gelyck als de doen in hare slaghorden, en alles is en pret en schoon, dat het u schijnt een gouden en silveren bergh. De in hare huysen zijn verscheyden: maer eenige stappen, andere hoecks- andere gelijck als een dames poyer- in dewelcke ghy niet een kladde laten glippen uyt uwen mondt. Ghy 180 fck de schoenen van uwe voeten doen, Jrs juffrouws salleth of beste opge- r.d kamer, sal u niet eens worden ver- jrf 1 binnen te treden, maer wel ge slei. Sjorden om daerin te kyeken. nigh hare middelen zijn, echter moet 2 ^jfaer lijnwaet fijn en suyver wesen. ringhebbense 't Amsterdam verbannen p. bdtskolen, omdat dien roock en damp 'grooi 1 besmudderen hare kostelijcke ge- i—ucpuden hare huysen schoonder dan sy *are lichamen". in de lagre standen heerschte keurige Daarvan getuigt wel het volgende l3 t >wyf het sulcke vervaerlycke hempjes, 1663. ghy soutse deur een ringetje trecken, :w. 92n kleurde paerse spriet, die wy, 180 ƒ;- ais "t Pase-pronck is, decken. \--tS hebben soo reynen huysraatje. 2 trots ymet in de buurt, 03 :me wyf hour vaten en heur 254 1 tinnewerek schuyrt, 49 /»wt als ghy 't siet, soo besucht »2. tentigh isse". iwr'ded legt sv en schuyrt en wryft er nat en plast e" boent,.... Ze atenin een kookens kokentje. Het behoeft ons dus niet te verwonderen, dat enkele kamers, als de pronkkamer b.v., maar zelden werden betreden en dat, al wa ren er „noch zo veel kamers en hoffelijke zaaien, ze aten, omdat het hun vrouwtje wilde, in een kookens kokentje". Zelfs namen vele vrouwen liever zelf „bor stel, wrijfdoek en dwael" ter hand, dan dat zij de schoonmaak van de pronkkamer over lieten aan dienstpersoneel. Er kwamen gevallen voor, volgens boven- aangehaalden schrijver, dat alle kamers, die in gebruik waren, eiken dag werden uitge haald en schoongemaakt en de vrouw zich nauwelijks tijd gunde om te eten. Slechts eens per week werden er dan ge kookt, niet in de keuken, maar in „een stove" en het voedsel werd dan eiken dag at opge warmd om den haard niet vuil te maken. Soms verliepen er maanden, dat het haard vuur niet brandde, en men het water kookte boven vuur in een pot of test. Ook moet het zijn voorgekomen, dat het heele jaar door, eiken dag 30 a 40 emmers in huis werden gedragen en de dienstboden, van het aanbreken van den morgen tot het vallen van den avond" niets anders deden dan schuren en boenen. Zoo werden vele woningen erg vochtig, wat nadeelig was voor de gezondheid. Over dertien schoon- maakwijven Toen in 1586 de Graaf van Lucester Am sterdam voor het eerst zou bezoeken, werd het „Prinche Logement" tot verblijfplaats aangewezen, zegt Ter. Gouw. Dit moest echter eerst goed schoongemaakt worden en daar was „en bekwaam toezigt bij noodig". Met dit toezicht werd belast de vrouw van den pensionaris Mr. Nicasius de Sille, Jenne van Trillo, die dus over het schoonmaken het commando had te voeren. Dertien van de beste schrobsters, schuursters, enz. werden uitgekozen en een menigte „besemen, schulp- sant, corven", aangekocht. Ook de noodige voorraad van „montcosten" werd opgedaan en zoo uitgerust rukte haar keurbende op naar het „P.rinche-Logement". Het werk aldaar werd aldus bezongen: welk een weelde Voor een vrouw Plassend, plompend, schrobbend, schreeuwend „Heidaar, hou Den kommandostaf te zwaaijen Over dertien schoonmaakwyven. En dat bezemvoerend leger Dwars door dik en dun te drijven! Menig zou, Ook nog wel in onze tijden, Jenne zulk een pret benijden. Al werd de schoonmaakra'ge op het too- neel of in de poëzie soms zeer sterk aan den kaak gesteld, dit alles had maar weinig in vloed op de vrouwtjes, die ondanks alle be spotting door „dien quelduivel bezeten" bleven. EEN 80-JARIGE BRANDSTICHTER. Woensdag is naar het huis van bewaring te Roermond overgebracht en opgesloten de 80-jarige J. van W.. geboren te Grave wegens brandstichting in de abdij Lilbosch der paters trappisten te Echt. Hij had sinds enkele da gen zich te Echt gevestigd en was pas met een flinke uitgaanskas uit de rijkswerkinrich ting Veenhuizen ontslagen. De paters lijden groote schade. Grcote hoeveelheden stroo en verschillende landbouwmachines zijn ver brand. De gebouwen, waarin de brand ge sticht is, stonden dicht bij de abdij, die ten gevolge van de gunstige windrichting behou den kon blijven. Brand te Urmond Gisteravond is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de schuren van de boer derijen, toebehoorende aan de gebrs. Bergers, Th. Bous en Vroomen te Urmond. Aange wakkerd door den wind greep het vuur zeer snel om zich heen. Spoedig waren de brand spuiten van Urmond en Berg ter plaatse. Later werd nog de spuit van Geleen gerequireerd, maar deze behoefde niet meer op te treden. De schuren met inhoud, waaronder machine rieën, gingen verloren. De waterschade is zeer aanzienlijk. RUITEN INGEGOOID BIJ N.S.B.ERS Twh 18-jarig# jongens le Huixen gearresteerd De politie te huizen heeft door toevallige omstandigheden de hand kunnen leggen op twee 18-jarige fabrieksjongens aldaar, die er: van verdacht werden, in November j.l. by eenige N.S.B. ingezetenen ruiten te hebben in gegooid en hen brieven te hebben geschreven, waarin zij zich anoniem als de daders opgaven en dreigden om na afloop van den oorlog het niet bij ruiten te zullen laten. De beide jongens hebben bekend „uit overtuiging" te hebben ge handeld, zij zijn ter beschikking van de jus titie gesteld. WINKEL TE KERKRADE GESLOTEN WEGENS PRIJSOPDRIJVING De politie te Kerkrade heeft de laatste dagen verschillende winkeliers bekeurd wegens het opdrijven van de prijzen. Vele goederen zijn in beslag genorr-n. Een winkel is voorloopig gesloten. Maatregelen betreffende het verkeer ter zee Een verordening van den Rijks commissaris Gisteren is verschenen een verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Neder- landsche gebied, houdende maatregelen betref fende het verkeer ter zee. Deze verordening luidt: Art. 1. L De kapitein van ieder schip, dat uit zee een haven in het bezette Nederlandsche gebied binnenloopt of uit zulk een haven naar zee vertrekt, is verplicht bij de bevoegde Ha- fenüberwachungsstelle van de Duitsche oor logsmarine lijsten van schepelingen en passa giers voor het door hem gevoerde schip in te dienen. II. De lijsten moeten bij binnenkomende schepen terstond na het binnenloopen, bij ver trekkende schepen uiterlijk acht en veertig uren voor het vertrek worden ingediend. Art. 2. I. In de lijsten van schepelingen en passagiers dienen alle personen, die zich bij het binnenloopen of bij het vertrek aan boord van het schip bevinden, te zijn vermeld. Namen van personen, die zich niet aan boord bevinden, mogen in de lijst niet worden opgenomen. II. Voor het opmaken van de lijsten van schepelingen en passagiers dient gebruik te worden gemaakt van de bij de Hafenüber- wachungsstellen der Duitsche oorlogsmarine verkrijgbare officieele formulieren; zij moeten in drievoud worden ingediend. Art. 3. I. Bij de lijsten van schepelingen en passagiers dienen de vereischte legitimatiepa pieren (paspoorten, persoonsbewijzen, monster boekjes) van de in de lijsten voorkomende per sonen te worden bijgevoegd. II. Bevinden de legitimatiepapieren van de schepelingen zich bij een autoriteit in bewa ring, dan dient in plaats van de legitimatiepa- oieren een verklaring van de betreffende auto riteit met belrekking tot deze bewaring te worden bijgevoegd. Art. 4. I. Bii binnenloopende schepen ma» het verkeer tusschen het schip en den .wal eerst een aanvang nemen, wanneer de lijsten van «cheDelingen en passagiers zijn ingediend en de Hafenüberwachungsstelle dit ver-keer heeft toe gestaan. II Bii vertrekkende schepen is het verkeer tussehen het schin en den wal verboden, nadat de Hafenüberwachungsstelle het schip voor het vertrek heeft vriigegeven. Art 5 I On Nederlandsche schenen mogen als schepeling slechts Nederlanders. Nederlandsche onderdanen of nersonen van Duitsche nationa liteit worden aangemonsterd, mits zij in het bezit van een pasnoort of persoonsbewijs en van een monsterboekje ziin II Pemonen. wier monsterboekie eerst na 10 Mei 1940 is uitgeschreven, mogen slechts met toestemming van de Hafenüberwachungsstelle worden aangemonsterd. III De Nederlandsche ambtenaar van aanmon stering dient paspoorten en persoonsbewijzen bij de aanmonstering in bewaring te nemen en den aangemonsterde daarvan een schriftelijke verklaring te geven Pasnoort en Dersoonsbewiis mogen den afgemonsterde eerst bij een regelma tige afmonstering weder worden overhandigd Art 6. I Op neutrale schepen mogen als sche peling Nederlanders en Nederlandsche onder danen slechts met toestemming van de Hafen überwachungsstelle worden aangemonsterd. II De paspoorten en persoonsbewijzen dezer personen moeten bij den Nederlandschen amb tenaar van aanmonstering in bewaring worden gegeven, deze mogen hun slechts met toestem ming van de Hafenüberwachungsstelle weder worden overhandigd. Art. 7 I De kapitein van ieder Nederlandsch schip dient, wanneer een scheoeling, die Ne derlander of Nederlandsch onderdaan is. buiten het bezette Nederlandsche gebied het schiD on bevoegd verlaat, dan wel wegens ziekte of anderszins achtergelaten wordt, daarvan aangifte te doen. II Deze aangifte dient in de door de Duitsche weermacht bezette gebieden bij de Hafenüber wachungsstelle. in neutrale landen bij den be voegden Duitschen consul terstond, althans voor het vertrek van het schip, te worden ge daan. Bii de aangifte dient het monsterboekje van de betreffende schepelingen te worden overgelegd. Art. 8. Indien een schepeling wegens ziekte of anderszins buiten het bezette Nederlandsche gebied moet worden achtergelaten, dient de kapitein er voor zorg te dragen, dat het bedrag, benoodigd voor den terugkeer van den achter- gelatene naar het bezette Nederlandsche gebied, bij de instantie, bij welke de aangifte overeen komstig artikel 7 moet worden gedaan, wordt gestort. Artikel 9. De bemanning, met inbegrip van den kapitein, mag buiten het bezette Nederland sche gebied slechts met vergunning worden aangevuld: deze vergunning wordt in de door de Duitsche weermacht bezette gebieden door dc bevoegde Hafenüberwachungsstelle, in neu trale landen door den Duitsche consul verleend. Art. 10. Geen schepeling noch passagier van een Nederlandsch schip mag zich in neutrale landen in verbinding stellen met de diploma tieke vertegenwoordigingen van de voormalige Nederlandsche regcering. Art. 11 Naast den kapitein zijn de reeder en de scheepseigenaar voor de nakoming van de voorschriften in deze afdeeling verantwoorde- li"Art 12 De kapitein van ieder schip, dht uit zee een haven in het bezette Nederlandsche ge bied binnenloopt, of uit zulk een haven ."^ar zee vertrekt, is verplicht bij de Hafenüber wachungsstelle de scheepsgegevens op het daar voor bestemde officieele formulier,, hetwelk bq de Hafenüberwachungsstelle verkrijgbaar is, in II Deze gegevens moeten bij binnenloopende schepen terstond na het binnenloopen, bij ver trekkende schepen uiterlijk twaalf uur voor het vertrek worden ingediend, Indien„ wordt ingenomen, moeten de scheepsgegevens uiterlijk twaalf uren, voordat met laden begon nen wordt, worden ingediend. Art. 13. I. Slechts die goederen, welke in de ladingspapieren zijn vermeld, mogen zich lading aan boord bevinden. II. De schepelingen mogen slechts voor werpen, welke tot hun eigen uitrusting be- hooren. bij zich aan boord hebben. III. Zendingen (brieven en alle soorten van post) voor het buitenland mogen door schepe- lingen en door passagiers slechts met toestem ming van de Hafenüberwachungsstelle worden vervoerd^ kapjtejni je reeder en de scheeps eigenaar zijn voor de nakoming van deze voo schriften verantwoordelijk. Art 14 Hij, die opzettelijk of door zijn =>chuld in strijd handelt met de voorschriften van deze verordening, wordt door den Rijkscommissaris het bezette Nederlandsche gebied (commis- ;-°eneraal voor fihanciën en ^economische zaken) met een tuchtrechtelijke straf van en hoogste twintig duizend gulden voor -IK gevai afzonderlijk gestraft Met dezelfde straf wordt degene gestraft, die verantwoordelijk is voor ie nakoming van hel voorechrift waa™S?S strijd wordt gehandeld 'artikel 11 en artikel 13. lid 1), tenzij hij lantoont. dat hijMe mezijn plicht overeenkomende zorgvuldigheid heeft be tracht of van het bestaan •-•an omstandigheden doet blijken. >p grond yaan-an het brachten eener -zodanige zorgvuldigheid vet mogenjK Art. ïfl. De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied (commissaris-generaal voor financiën en oeconomische zaken) vaardigt ae voor de uitvoering en aanvulling van deze ver ordening noodige voorschriften uit. Voor Z0°Jej; het hierbij rechtsvoorschriften betreft, worden deze in het Verordeningenblad voor het bezette Nederlandsche gebied afgekondigd Art. 16. Deze verordening treedt In werking op den dag harer afkondiging (d.i. dus giste ren Red.) Wijzigingen in hef Pachtprijs- opdrijvingsbesluit Bij beschikking van de secretarissen-gene raal van het departement van landbouw en visscherii en van justitie zijn nadere regelen getroffen betreffende gras- en hooiverkoo- pingen, het inscharen van vee en het Pacht- prijsopdrijvingsbesluit 1940. Deze beschikking luidt als volgt: Art. 1. Artikel 1, lid 2, van het Pachbprijs- opdrijvingsbesluit 1940 wordt als volgt ge wijzigd: Verkoopingen van gras al of niet op stam hooi anders dan per gewicht hooilandverpachtingen en inscharing van vee worden voor de toepassing van dit besluit als verpachtingen beschouwd Art 2. Artikel 2, lid 1, van het Pachtpnjs- opdrijvingsbesluit 1940 wordt als volgt ge wijzigd: Overal op de wereld i Rheumatische pijnen Neem toch óók Bij apothekers en drogisten 1.62, 1.47, 0.76, 0.41 Koffie in een melkbus De politie te Heemstede had den melkrijder V Z. uit Haarlem aangehouden, omdat bij con trole in een van de melkbussen een zak werd aangetroffen, met ongeveer 25 halve ponden koffie. Bij een onderzoek bleek dat de knecht van V. Z. een zeker T. P. ook in de zaak be trokken was, daar deze de koffie tegen 6 per kilo verkocht had aan J. V., kapper, te Haar lem. In samenwerking met de Haarlemsche politie werd ten huize van den melkrijder en zijn knecht, die bij hem inwoont, een onder zoek ingesteld met het gevolg dat 5 flesschen slaolie, die frauduleus gekocht waren van een anderen melkhandelaar te Haarlem, in beslag genomen werden. De kapper bekende na een streng verhoor 25 pond koffie aan den knecht te hebben verkocht. Aan een ander had hij 12 halve ponden koffie geleverd tegen 3.50 pet pond en 15 pond thee tegen J 8 per pond. Uit-een nader onderzoek bleek dat hij de koffie en de thee had gekocht van een groente handelaar B. te Haarlem, waar nog een kleine •hoeveelheid thee. koffie en cacao werd aange troffen. In verband hiermede werd de groente handelaar overgebracht naar het politiebureau. Bij zijn verhoor kwam vast te staan dat hij de goederen van een persoon te Haarlem, J. O. had gekocht. J. O werd daarna aangehouden. Een verder onderzoek bracht aan het licht dat een groote partij thee en koffie naar Beverwijk was overgebracht. In samenwerking met de Beverwiiksche politie werd Dinsdagnacht om streeks uur bij een zekeren C. K een inval gedaan. Daar werd op een ta'el aangetroffen 100 halve ponden koffie In de woning van C. K. bevond zich juist de 17-jarige J. T uit Haarlem, die even tevoren bij K. was gekomen met de mededeeling dat een aantal personen te Haarlem was gesnapt, zoodat daar wel op het juiste oogenblik was ingegrepen. Beide personen werden eveneens aangehouden. De koffie, alsmede 6 halve pon den thee en een partij losse koffie en boonen werden eveneens in beslag genomen. Woensdagmorgen werd het onderzoek voort gezet en werd bij eenige particulieren in Haar lem partijtjes koffie en thee in beslag genomen die van deze personen afkomstig waren, als mede een hoeveelheid peper. Bij verder onder zoek is gebleken dat al deze goederen afkom stig waren van een inbraak, die vorige week te Haarlem was gepleegd bij de firma Kremer. J. O. bekende zich aan deze inbraak te hebben schuldig gemaakt. Ook de echtgenoote van den groentehandelaar B. uit Haarlem werd aan een verhoor onderworpen. Uit haar medeaeelingen bleek dat nog een groote partij goederen zich te Beverwijk be vond. De politie trok er op uit en Woensdag middag werd in een schuurtje van een buurman van C. K. alsmede bij W K. aldaar 2 kisten thee inhoudende 80 halve ponden, 2 balen rijst, een hoeveelheid pakken cacao, een doos choco ladetabletten, een aantal pakken bakmeel en eenige doozen vanillesuiker aangetroffen, alles van den voornoemden diefstal afkomstig. Door de politie te Beverwijk werd ter zelfder tijd een groote hoeveelheid diverse soorten zeep in verband met de distributiewet in beslag ge- Ongeluk in een textielfabriek Het slachtoffer aan de verwondingen overleden Gistermorgen negen uur is de heer C. te Hel mond, t>p de fabriek van Claus' garen en weef industrie te Mierlo-Hout met een in werking zijnde machine in aanraking gekomen. Hij werd eenige malen rondgeslingerd. Een genees heer liet den man naar het St. Antoniusgast- huis overbrengen. Daar is C. aan zijn verwon dingen overleden. Door een vrachtauto overreden en gedood Gistermiddag is op den rijksweg te Sittard het achtjarige zoontje van de familie Z. uit Stadbroek, dat bij het spelen plotseling den weg overstak, door een uit de richting .Geleen komenden vrachtauto overreden. Het kind was vrijwel op slag dood. Het lijkje is naar het r.k. ziekenhuis gebracht. Doodelijk auto-ongeluk te Gennep Gisteravond is ter hoogte van Café De Tol te Gennep de ruim 60-jarige P. Philipsen door een vrachtauto aangereden en vrijwel op slag gedood. De man kwam uit het café en wilde den weg oversteken om zijn fiets te halen, welke aan de overzijde van den weg stond. Toen hij halverwege was, zag hij plot seling den auto naderen. Hij weifelde waardoor een aanrijding niet meer te voorkomen was. Het slachtoffer was gehuwd en vader van een groot gezin. EN NÓG WORDT TE EDERVEEN GESLACHT Wie denken zou, dat zoo vlak na de ontmas kering van het smokkelaarsbedrijf te Ederveen en na de arrestaties, welke in verband daar mede werden gedaan, de schrik den menscnen wel in de beenen zou zijn geslagen, blijkt zich vergist te hebben Toen gisteravond de gemeentepolitie m ge noemde buurtschap op surveillance was, werd op den hoofdweg een wielrijder aangehouden, die in een koffertje een kleine hoeveelheid varkensvleesch vervoerde. Na ondervraging viel de man, zekere v. d. H.. door de mand an ver telde hij, wie de slachter was en waar het vleesch vandaan kwam. De politie Degaf zich onmiddellijk naar het aangegeven adres en nam daar een half varken in beslag, hetwelk afkom stig was van frauduleuze slachting. Een nader onderzoek wees iit, dat het mdere halve var ken door M. 3. brutaalweg op le fiets vas ■neegenomen en naar Oosterbeek onderweg was. Oe politie aldaar werd telefonisch gewaar schuwd en nog voordat B. met zijn last Ooster beek had bereikt, werd hij geknipt. De totale hoeveelheid vleesch, die van deze slachting afkomstig was. bedroeg 133 kilogram. Tegen de betrokken personen werd proces-verbaal opge maakt; het vleesch wordt in ie voedselvoor ziening opgenomen. SARAGE TE ZEIST AFGEBRAND Vijf auto's vernield fn den afgeloopen nacht omstreeks één uur is door tot heden onbekende oorzaak brand ont staan in de manége annex garage van de firma G. Lodder, gelegen aan de Potgieterlaan. hoek Bergweg te Zeist. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat het uit hout opgetrokken gebouw, alsmede vijf auto's en veel materiaal een prooi der vlammen werden. Drie paarden konden bij tijds in veiligheid worden gebracht Met in spanning van alle krachten gelukte het de brandweer de naast het terrein van den brand gelegen bakkerij van G J. van Oei aan de Tollenslaan te behouden. Tegen half drie was men het vuur meester VAN EEN PASSAGIERENDEN SCHIPPER Een schipper uit Utrecht, die met een Hilver summer eerst te Hilversum en vervolgens te Utrecht een borreltje had gedronken, miste na het afscheid zijn portefeuille, inhoudende f 220 zijii distributiestamkaart-identiteitsbewijs. deze gemeente den gezochte, een ongunstig bekend staand individu van 45 jaar, in een café Hij zeide van niets te weten, maar bleek toch in het bezit te zijn van des schippers portefeuille, diens distributie-stamkaart en een nieuw costuum. De man is opgesloten. HILVERSUM I. 414.4 METER 6.46 Gramofoomnuziek 6.507.00 Ochtendgymnast. 7.30 Gramofoonmuziek 7.45 Ochtendgymnastiek 8.30 Nieuwsberichten ANP 8.45 Gramofoonmuziek 10.20 Orgelconcert en zang 11.00 Esmeralda en solisten 11.30 Voordracht 11.45 Esmeralda 12.15 Gramofoonmuziek 12.42 Almanak 12.45 Nieuws- en oeconom. berichten ANP 1.00 Omroeporkest' en „The Kilima Hawaiians" 2.15 Voor de kinderen 3.00 Melodisten en solist 3.20 Orgelspel 3.35 Melodisten 4.00 Uitzending voorbereid door de Christ: Radio- Stichting: Bijbellezing 4.20 Gramofoonmuziek 4.40 Duitsche les in hoor spel vorm 5.00 Gramofoonmuziek 5.15 Nieuws-, oeconom. en beursberichten ANP 5.30 Omroeporkest 6.00 Gramofoonmuziek Zaterdag 15 Maart 6.15 Omroeporkest 6.42 Almanak 6.45 Reportage 7.00 Vragen van den dag (ANP) 7.15 Gramofoonmuziek 7.30 Berichten (Engelsch) 7.45 Gramofoonmuziek 8.00 Nieuwsberichten ANP 8.15 „Ik was er zelf bij", cyclus 8.30 Berichten (Engelsch) 8.45 Omroepork. en solist 9.40 Uitzending voorbereid door de Christ. Radio- Stichting: Dagsluiting 9.45 Eng. berichten ANP 10.00 Nieuwsberichten ANP HILVERSUMII. 30I.5METER 645 Gramofoonmuziek 6.507.00 Ochtendgymnast. 7.30 Gramofoonmuziek 7.45 Ochtendgymnastiek 7.55 Gramofoonmuziek 8.30 Nieuwsberichten ANP 8.45 Gramofoonmuziek 10.00 Uitzending voorbereid door het Vrijz. Prot. Kerk comité: Morgen wijding 1020 Gramofoonmuziek 10.40 Pianovoordracht 11.00 Kinderleesclub Zondag 16 Maart HILVERSUM I. 414.4 METER <"5 8.00 Gramofoonmuziek. 9.30 Bach-cantate 10.00 Gramofoonmuziek 12.42 Almanak 12.45 Nieuws- en oeconom. berichten ANP 1.00 Omroeporkest 1.45 Nederlandsch Verbond voor Sibbekunde: „Wie en wat waren onze voorouders?" 2.00 Melodisten en solist 2.45 Voor de boeren 3.30 Uit Berlijn: 65e Ver- zoekconcert voor d« Duitsche Weermacht 6.00 Voor de kinderen 6.30 Gramofoonmuziek 6.42 Almanak Actueele reportage of gramofoonmuziek Viool en piano Berichten (Engelsch) Gramofoonmuziek Nieuwsberichten ANP Reportage Berichten (Engelsch) Concertgebouw-Orkest Gramofoonmuziek Eng. berichten ANP Nieuwsberichten ANP HILVERSUMII. 301.5METER 8.00 Gramofoonmuziek 8.30 Morgenwijding 9.00 Rondom het orgèl 9.30 Gramofoonmuziek 10.30 Omroepork., solist en declamatie 11.13 Omroeporkest 12.00 Berichten 12.15 Amusementeorkest 12.45 Nieuws berichten ANP 1.00 De Romancers én soliste 2.00 Lezing 2.15 Gramofoonmuziék 2.40 Tuinbouwcauserie 3.00 Rotterd. Philharmon. orkest en solist. 3.40 Gramofoonmuziek 4.00 Rotterd. Philharmon. orkest en solist 4.40 Gramofoonmuziek 5.00 Uitzending voorbereid door het' Vrijz. Prót. Kerkcomité: Causerie „De Bijbel als boek" 5.16 Nieuws-, oeconom; en beursberichten ANP 5.30 Hllversumsch mannen koor „Apollo" en gra mofoonmuziek 6.00 Rococo-octet en gra mofoonmuziek 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek 7.00 Groningsch praatje (ANP) 7 15 Gramofoonmuziek 7.25 Zang met pianobegel. (met toelichting) 8.008.15 Nieuwsber. ANP 12.00 Cyclus! „Kent gij Uw Bijbel?" (gr.pl.) 12.15 Orgelspel 12.45 Nieuws- en oeconom. berichten ANP 1.00 De Romancers, soliste en gramofoonmuziek 2.00 Belangrijke uitzendin gen in deze week 2.15 Inleiding volgende uit zending 2.25 „Cosi fan tutte", opera 3.50 Gramofoonmuziek 4.00 Boekenpraatje 4.15 Studiodienst 515 Gramofoonmuziek 5.30 Voor natuurliefhebbers 6.00 Amusementsorkest en 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek 7.00 Sport van den dag 7.15 Cabaretprogramma 8.00 Nieuwsberichten Het is verboden een pachtovereenkomst of een overeenkomst tot wijziging of aanvulling van een pachtovereenkomst te sluiten, indien de bedongen pachtprijs hooger is dan die, welke voor het verpachte gold in het jaar 1939 vóór of op 1 September. Art. 3. In de artikelen 4, 5 en 8 van het Pachtprijsopdrijvingsbesluit 1940 worden de woorden: „op 1 September 1939" gewijzigd in: „in het jaar 1939 vóór of op 1 September". Art. 4. 1. Het is verboden zonder goedkeu ring van het bevoegde Pachtbureau: a. vee in een weide, ter inscharing aan te nemen of gras en hooi, als bedoeld in art. 1, te verkoopen of ten verkoop aan te bieden; b. een inscharingsovereenkomst aan te gaan; c. eenige vergoeding ter zake van inscharen d. aan een overeenkomst, als bedoeld onder a en b, welke gesloten is vóór de inwerking treding van deze beschikking, uitvoering te geven. 2. Het Pachtbureau weigert in het alge meen de in het eerste lid bedoelde goed keuring, indien de aanvrager niet ten genoegen van het pachtbureau iantoont. dat hij reeds, gedurende één of meer seizoenen in het tijdvak 1936—1938 vee in dezelfde weide ter inscharing heeft aangenomen of doen aannemen of gras en hooi, als bedoeld in artikel 1, heeft verkocht of doen ver koopen. Art. 5. Hij, die handelt in strijd met het in artikel 4 van deze beschikking bepaalde, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste één jaar of een geldboete van ten hoogste 5000. Het strafbare feit wordt beschouwd als een overtreding. Art 6 Het Pachtbureau kan voor de werkzaamheden, welke voortvloeien uit de toepassing van deze beschikking, vergoe dingen vragen volgens een tarief, hetwelk door den secretaris-generaal van het depar tement van landbouw en visscherij moet worden goedgekeurd. Art. 7. De secretaris-generaal van land bouw en visscherij is bevoegd voor de uit voering van deze beschikking voor de Pacht- bureaux bindende voorschriften te geven. Art. 8. Deze beschikking treedt in wer king op den dag harer afkondiging; zij wordt aangehaald onder den titel: Gras- en Hooibeschikking 1941. (St.ct.) Districts-stierenkeuringen in Zuid-Holland De districtskeuringen voor dekstieren zijn ln Zuid-Holland aangevangen met enkele kleine keuringen van zwartbonte stieren en de keu ringen van blaarkoppen te Sassenheim en Al phen a./d. Rijn, waarvan de laatste verreweg de belangrijkste is. Te Rotterdam werd geen stier in de le of 2e klasse geplaatst, één werd 3e klasse; te Maasland werden drie driejarigen derde klas se, terwijl de goed typische tweejarige Oké-zoon Verwachting 17746 S van Joh. v. d. Kooy sr. te Maasland in de 2de klasse kwam. Eén twee- larige werd 3e klasse. Van de jaarlingen werd één 2e klasse, n.l. Trijntje's Oké van gebrs. A. en P. v. Woerden te Loosduinen, een goede, ty pische gestopte bul met iets vleezig kruis: twee werden 2de klas, één eervol vermeld. Te Bodegraven werd de tweejarige Adolf Hendrik 2—17741 S. V. Elsje's Hans van Jos. C. Wesselingh te Zoeterwoude, fokker Adr. v. d. Linde Jz. te Strijen, in de 1ste klasse geplaatst. Correct gebouwde breede en diepe stier. Eén werd 3de klasse, één eervol. Van de jaarlingen werd 2de klasse de goed typische doch niet overzware Excellent 2, V. Excellent van S. J. Ruizeveld te Alphen a. d. Rijn. Drie werden 3de klasse. Te Sassenheim werd één tweejarige stier 3de klasse, twee eenjarige Groningers-van-ori- gine, Ricai'do van Eelshuis, V. KorengarSter 62, een goed type en de breede zware Jan, V. Wil lem 2. beide van Bonda's Proefboerderij te Wassenaar, werden 2de klasse. De blaarkoppen. Te Sassenheim werd een 4-jarige stier 3de klasse, evenals één drie-jarige. Twee drie jarigen werden 2de klasse, n.l. de goed gelijnde Leendert-zoon Jan, f.e. Wed. J. van Noort te Lisse en de Klaas-zoon Amor van A. H. Rotte veel te Oude-Wetering, een goed diep en bree- Van de 2-jarigen werd le klasse de Klaax- zoon Wilson van W. v. Santen te Wassenaar, een zeer goede diepe stier met beste dijen, ge fokt door M. v. Zwieten te Alphen a. d. Rijn. Drie werden 3de klasse, één eervol. De jaarlin gen sloegen geen best figuur: één eervol, drie afgewezen. Te A 1 p h e n a. d. R ij n was weer een goede belangstelling. Aan de conditie der dieren was te zien, dat het krachtvoeder niet overvloedig is. Vermoedelijk mede daarom was de jury niet karig rnet de toekenning der plaatsen. Van de jaarlingen werden twee in de 1ste klasse geplaatst; A de goed typische en geblok te Klaas-zoon Dirk, f.e. M. v. Zwieten te Al phen a d. Rijn, B de rechte Sire, V. Roland, van H. Schouten te Bodegraven, fokker N. J. Vinhuizen te Kantens (Gr.); breed kruis, moet nog wat zakken. Tweede klasse werden Frans. V. Alfred, f.e. H. Blijleven, Nieuwkoop; de Wart-zoon Noor, f.e. dezelfde en de Wiert-zoon Julius, f.e. H. Los te Zwammerdam. Drie werden 3de klasse, zes eervol vermeld (waaronder zeer matigen) een achttal werd af gewezen. Van de tweejarigen: werd één 1ste klasse, n.l. de Klaas-zoon Hardi van C. W. v. d. Broek le Alphen a. d. Rijn, fokker M. v. Zwieten, aldaar; een zeer goede solide en goedsoortige stier met nog een foutje in de voorhand. Tweede klasse werden de Groningsche Mar- chinus-zoon Hercules van M. J. N. v. d. Weyden te Langeraar, een edel dier dat keurig werd voorgebracht; de Martinus-zoon Marius van L Droog te Zoeterwoude. de Marchius-zoon Mar- chines; van Gebrs. Zwanenburg te Bodegraven, beide uit Groningen: de Janus-zoon Laurens, f.e. G. den Hertog te Alphen a. d. Rijn en de Mikado-zoon Adolf van A. v. Dorp te Hazers- woude. Zeven werden 3de klasse, eén werd af gewezen. De driejarigen telden geen 1ste klasse exem plaar. Vier werden 2de klasse. n.L de Groninger Rival-zoon Samson van D. M. Binnendijk te Alphen a. d. Rijn, opzij ^en evenredige ver schijning, de achterhand kan iets beter; de Gron. Ferdinand-zoon Karei van, A-. v. Leeuwen Hoog- strate te Alphen, een goedsoortig exemplaar; de Klaas-zoon Nico. f.e. G. Eikelenboom te Rijn- zaterwoude, geblokt dier en de Gron. Hindo- zoon Baldus van C. van Gaaien te Alphen ft. d. Rijn. Drie werden 3de klasse. Voor het laatst dit Jaar xijn de vlsschers van Kulnre ter vangst gegaan In den Noord-Oost polder. Daartoe moesten zij hun schuiten met vereende krachten over den dijk brengen. Het was een moeilijk karwei, doch het getuide. (Foto Pax-Holland.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 5