KIEMKRACHT DE WERELDREIS VAN PROFESSOR SPÈ DINSDAG 11 MAART 1941 Stadsnieuws OPNIEUW VERHOOGING DER PERSONEELE BELASTING Financieelt opklaring tusschen rijk en gemeente Tekort op de begrooting grootendeds weggewerkt Donderdag 13 Maart a.s. zal een vergade ring van den gemeenteraad worden gehouden in de kleine Stadszaal. In deze vergadering komt aan de orde een voorstel om het aantal opcenten op de per soneele belasting tot 200 op te voeren. Het besluit van re Secretarissen-Generaal van de Departementen ven Financiën en van Binnenlandsche Zaken d.d. 4 Februari 1941 bevat de regeling voor het jaar 1941 van de gevolgen voor de provinciën, het gemeente fonds en de gemeenten van de vervanging van de tot dusver bestaande belastingen naar het inkomen door één enkele inkomstenbelasting. Bij schrijven van den Secretaris-Generaal van het Departement van Binnenlandsche Zaken d.d. 17 Februari j.l. zijn nog nadere aanwijzingen verstrekt omtrent vorengenoemd besluit van 4 Februari terwijl daarin tevens wordt voorgeschreven, dat de begrooting 1941 onverwijld moet worden aangepast aan de nieuw gegeven voorschriften. Een van de belangrijkste wijzigingen be treft onderdeel a van volgn. 5 (uitkeering uit het gemeentefonds per inwoner) welk onder deel. met gewijzigde omschrijving, nader kan worden uitgetrokken op 548,835.17. Op de begrooting is dit onderdeel uitgetrok- kes op 466,294, alzoo is er een hoogere ont vangst van 82,541.17. De verder aan te brengen wijzigingen, ver beteren de begrootingspositie met 39.100. Zooals bekend, sluit de vastgestelde begroo ting. voor wat den gewonen dienst betreft, «net een ongedekt tekort van 280,221. Dit tekort moet nog vermeerderd worden met den loontoeslag, waartoe op 3 Februari j.l. werd besloten en waarvan de kosten kun nen worden gesteld op 60,000. Totaal te kort 340,221. Door de hooger geraamde ontvangsten van 82,541 39,100 of totaal 121,641, daalt het tekort derhalve tot f 218,580. In het sclfrijven tan den Secfétaris-Gene- raal van het Departement van Binnenland sche Zaken van 17 Februari j.l. wordt verder medegedeeld, dat een bijdrage kan worden verleend aan die gemeenten, die met de fei telijke heffing over 1940/1941 van het aantal opcenten op de Gemeentefondsbelasting niet meer uitkomen en die nog de mogelijkheid gehad zouden hebben dit aantal op te voeren. Gemeenten, welke in deze omstandigheden verkeeren kunnen voorshands zoo noodig een uitkeering uit het Gemeentefonds ter zake ra men, aldus dat schrijven, werke niet meer zal kunnen bedragen dan het verschil tusschen de opbrengst van 75 opcenten op de Gemeente fondsbelasting 1940/1941 en de opbrengst van het werkelijk geheven aantal opcenten over dat jaar. Aangezien bedoeld aantal opcenten hier ter stede 55 bedroeg zou deze uitkeering volgens door den Inspecteur der Rijksbelastingen ver strekte gegevens, voor Leiden kunnen worden geraamd op 116,450. Om voor deze bijdrage in aanmerking te komen, is echter bepaald, dat de overige op- centenheffingen voor het jaar 1941 tot het maximum moeten zijn opgevoerd en, voor wat de personeele belasting betreft, zoodanige tarieven moeten gelden, dat een opbrengst wordt verkregen, gelijk aan driemaal de hoofdsom volgens het wettelijk tarief. Alleen voor zooveel betreft het aantal op centen op de personeele belasting voldoet onze gemeente niet aan de gestelde voor waarden. Daartoe zou alsnog een verhooging met 30 opcenten moeten plaats hebben, im mers bij raadsbesluit van 3 Fubruari j.l. werd dat aantal op 170 gebracht. Een verhooging tot 200 opcenten geeft een meerdere opbrengst van 68,200, zoodat deze zwaardere belastingdruk voor de ingezetenen onder de gegeven omstandigheden voor de gemeentekas een meerdere ontvangt betee- kent van 68,200 -f 116,450 184,650. Hierdoor kan dus het nog bestaande onge dekte tekort van de begrooting worden terug gebracht tot 218,580 184,650 33,930. B. en W. stellen thans in het financieel be lang van de gemeente voor, het aantal op centen op de personeel belasting voor 1941 alsnog te verhoogen tot 200. Vereeniging „Oud-Leiden" Lezing Ir. G. A. Overdijkink Voor de Vereeniging „Oud-Leiden" heeft ir. G. A. Overdijkink houtvester bij het Staats- boschbeheer Zaterdagmiddag een lezing met lichtbeelden gehouden over het onderwerp „Wegbeplanting en landschapsschoon". Prof. Idema, voorzitter der vereeniging, heette de zeer talrijke aanwezigen welkom. Deze keer was de bijeenkomst georganiseerd in samenwerking met de Kamer van Koop handel. waardoor spreker tal van burgemees ters en vertegenwoordigers van gemeentebe sturen uit de omtrek welkom kon heeten, als mede bestuursleden van een drietal polders uit de omgeving, die wegen in eigen beheer hebben. Kort geleden is het jaarboekje over 1940 van dé Vereeniging „Oud Leiden" ver schenen. Voor de met groote zorg samenge stelde inhoud bracht prof. Idema de redactie en medewerkers een woord van dank. De voorzitter wees tenslotte nog op de reeds be gonnen restauratie van het „Gravenstein", dat aan de zijde van het Gerecht reeds de nieuwe fries vertoont met roodzwarte sterren. De restauratie vindt plaats onder leiding van het bestuurslid ir. Hugo van Oerle en het zal de moeite waard zijn, besloot spreker deze restauratie van zulk een belangrijk bouwwerk te blijven volgen. Ir. Overdijkink, sprekende over wegbeplan ting en landschapsschoon wees op de groeien de belangstelling voor dit onderwerp. Heem schut heeft er zich reeds vele jaren mee bezig gehouden en stelde een commissie van onder zoek in, die de vraag te beantwoorden kreeg, of de aesthetische waarde van den weg wel tot haar recht kwam in ons land. Wegprofiel, wegaanleg, wegbeplanting waren vraagstuk ken, die door brochures en adressen eindelijk de aandacht kregen, die zij verdienden. Hoe kon die belangstelling zoo groeien? Het aantal weggebruikers is in de laatste jaren ontzettend toegenomen. Men wil de schoon heid van den weg ervaren én als weg, die zich door het landschap slingert én als v/eg. die een onderdeel vormt van dat landschap. Als schoonheidselement heeft men tengevolge daarvan ook meer aandacht gekregen voor de wegbeplanting. Het moderne snelverkeer bracht nieuwe, breede wegen, waarbij vooral de veiligheid van het verkeer, tot uiting komende in tracee, wegdek en wegbeplanting gold. Spreker behandelde daarna de boombe planting langs de wegen. Dichte boomenrijen kunnen soms, vooral op drukke wegen hinder lijk, ja gevaarlijk zijn en bovendien sluiten zij het landschapsschoon af. Maar in de polder, op dijken, in het open lanschap kan bij mistig weer, e.d. een dichte boomenrij een veilige ge leider zijn. Alles hangt er tenslotte van af of men weg en wegbeplanting heeft doen harmo- nieëren met het omliggende landschap. Met talrijke lichtbeelden illustreerde spreker, hoe men in verschillende landschappen ook totaal verschillende wegbeplantingen moet hebben. Spreker behandelde ook het vraagstuk van de beplantingsdichtheid. Een laan als de Mid- aachterallee is een unicum in ons land. Maar in het algemeen behoeft men boomen niet zoo d'cht op elkaar te zetten om het mooiste effect zoowel voor den weg zelf als voor het land schap te bereiken. Plantafstanden van 10 tot 20 meter kunnen en zullen zeer goed voldoen D« iepenxiekle. De iep was langen tijd de uitverkoren boom voor de wegbeplanting, maar de gevreesde iepenziekte door een zwam veroorzaakt, maar door den gevaarlijken spinkever van boom tot boom gebracht, heeft de iep verdrongen. Dr. Christine Buisman is er echter na talrijke proefnemingen in geslaagd, de iep 24, ook wel de dr. Christine Buisman-iep uit een krui sing te vinden, welke iep tegen de ziekte be stand zal blijken. Met dezen iep zijn reeds wegbeplantingen geschied, zooals langs den weg Den HaagGouda. De houtsoort is ech ter niet zoo goed en daarom wijl de hout productie bij de wegbeplanting ook altijd een rol speelt zoekt men naar een nog betere iep. Ir. Overdijkink behandelde vervolgens nog tal van vragen omtrent de aard der beplan ting. hoe men te dichte beplantingen kan ver dunnen, en omgekeerd, welke soort boomen of groepen van boomen bij een bepaalden weg ln een bepaald landschap passen, hoe schoon heidsbegrippen en verkeersoverwegingen met elkaar tot de beste harmonie kunnen worden gebracht. Ook de leelijke lintbebouwing werd getoond met typische plaatjes. Met een overzicht van de houtsoorten, die het best te gebruiken zijn, besloot ir. Overdijkink zijn lezing, die een in teressant beeld had gegeven van de talrijke vraagstukken, waarmede de wegarchitect rekening heeft te houden De voorzitter van de Kamer van Koophan del sprak nog een kort woord. Hij wekte de gemeentebesturen op in gezamenlijk overleg te treden nu de houtprijzen en ook de prijzen van beplantingsboomen stijgen. Hij bracht de vereeniging Oud-Leiden dank voor de organi satie van deze gezamenlijke belegde bijeen komst. Prof. Idema sloot met een hartelijk dank woord aan den inleider. AANBESTEDING Door den directeur.van Gemeentewerken is hedenmorgen namens B. en W. aanbesteed: het uitvoeren van bestratings- en rioleerings- werken op een terrein bezuioen ae Toussaint- kade. De volgende 14 Inschrijvingen waren inge komen: I. Th. Cornet, Leiden, 11,143; A. v. Duin, Noordwijk, 7800; C. Deerenberg en Gebrs. v. Wijk, Alphen, 7215; N.V. Beton Mij. Hooge Morsch, Leiden, 5950; C. A Langeveld, Alphen a. d. Rijn, 5890; J. Boo gaards en Ph. Meyers, Oegstgeest, 5847: fa. wed. H. v. Driel, Koudekerk, 5800: P. J en H. Visser, Wassenaar, 5400; A. v. Halem en I. Doornik, Leiden, 5383; H. C. Heems- Leiden, 5300; W. F. Marcelis en Co., Leiden, kerk. Leiden, 5338; C. Godschalk en Co.. 5165: Gebrs. Sehouls, Leiderdorp, 5081: E. A. H. Halverhout, Leiden, 4239. De gunning is aangehouden. RIJWIELDIEFSTAL Door de politie is aangehouuen de 21-jarige P. H. uit Rijnsburg wegens verduistering vait een rijwiel. KANTONGERECHT TE LEIDEN Tientallen personen haden zich gisteren weer voor den Leidschen kantonrechter te verantwoorden wegens diverse zware en min der zware overtredingen. Alvorens de straf zitting een aanvang nam vond eerst de in stallatie plaats van mr. W. Tonhuis als ambte naar van het openbaar ministerie, die op 21 Februari door den secretaris-generaal van het departement van justitie, als zoodanig be noemd werd. Na de installatie sprak de kan tonrechter woorden van gelukwensch tot den nieuw benoemden ambtenaar. Daarna werd overgegaan tot de zitting. De koopman C. van M. te R ij n s b u r g, had 70 are peen, roode en boerenkool geteeld zon der de vereischte vergunning. Zijn zoons be handelden alles voor zichzelf en hij bemoeide zich nergens mee. De ambtenaar was een andere meening toe gedaan, want verdachte leverde b.v. zelf het zaad. De eisch werd dan ook een geldboete van 15 subs. 10 dagen hechtenis. Nadat mr. Schaper op vrijspraak had aan gedrongen, werd de uitspraak bepaald op over 8 dagen. De bloembollenkweeker J. B. te Noord- wijkerhout had tulpen geteeld, terwijl hij geschrapt was als lid der N.S.C. Aangezien hij al diverse hooge geldboeten moet betalen, vol stond de ambtenaar me een eisch van 6 subs. 2 dagen. Uitspraak over 8 dagen. T. van D., te Rijns burg, had peen en boerenkool geteeld, zonder vergunning. Ook hij was als lid geschrapt. Eisch f 25 subs. 10 dagen. Uitspraak 10 subs. 4 dagen. P. J. D. te Ka t w ij k aan Zee, ontkende pertinent op 23 Deember op verboden jacht terrein geloopen te hebben, want dien dag. was hij steeds bij zijn moeder geweest, die ja rig was. De jachtopziener. Noppe, vertelde evenwel, dat hij verdachte had aangetroffen met eenige wildstrikken en twee doode konij nen, die nog warm waren. Hier hielp de ont- kentenis dus niets,"-zoodat de eisch werd 6 subs. 3 dagen en het vonnis 5 subs. 3 da gen. A. G. te Oegstgeest had zijn bakfiets zoo hoog opgeladen met groenten, dat hij er niet meer over heen kon zien en daardoor op den Zoeterwoudschen singel te Leiden, een wielrijder had aangereden. Eisch 8 subs. 4 dagen. Uitspraak 5 subs. 2 dagen. De student J. v. d. P. uit K a t w ij k a a n Zee had op 13 November de colleges ge volgd aan de Leidsche universiteit, zonder de 335 inschrijfkosten voldaan te hebben. Eisch 15 subs. 10 dagen. Uitspraak 10 subs. 5 dagen. De student H. P. moest voor een zelfde overtreding terecht staan. Eisch 25 subs. 10 dagen. Uitspraak 10 subs. 4 dagen. De studente C M. K. teLeiden had zich eveneens \oor zulk een feit te verantwoor den. Eisch 1 6 subs. 3 dagen. Uitspraak 7,50 subs. 3 dagen. De chauffeur A. S. te Leiden had een cafébezoek dusdanig lang gemaakt, dat hij om 12.40 nog op de Maresingel te Leiden liep. Eisch 7,50 subs. 5 dagen. Uitspraak 5 subs. 3 dagen J. den H te K a t w ij k a a n Z e e vertelde als excuus van zijn te laat op straat zijn, dat hij den tijd vergeten had. Deze vergeetachtig heid komt hem te staan op een geldboete van t 5 subs. 3 daren, DIEF EN DIEFJESMAAT Door de politie zijn in arrest gesteld de 17-jarige bakkersknecht H. W. M. M. en zijn 25-jferige broer, de kruideniersbediende H. W. M. De eerste wordt verdacht van diefstal van verschillende geldbedragen ten nadeele van collega's, tot een totaal bedrag van ongeveer 100. De andere heeft ten nadeele van zijn patroon thee- en koffiebonnen benevens zakjes meel ontvreemd. Met het geld. dat de eene broer verduisterde kochten de gebroeders op de koffie- en theebonnen koffie en thee om deze later met een zoete winst clandestien van de hand te kunnen doen. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Margaretha Johanna, dr. v. A. Roosemalen en M. C. Lam; Berendina, dr. v. G. Gegtering en J. Waalboer; Maria, dr. v. G. Regtering en J. Waalboer; Wilhelmina, dr. v. W. de Jong en W. v. Kampenhout; Marcus, z. v. M Vermond en S. K. Kraak; Adrianus Johannes, z. v. T. Boekel en A. Godschalk; Jacoba Theresia, dr. v J Freeke en L. Stok- kel; Mariene, dr. v. F. J". Grotendorst en W. J. Riepema; Hendrik Adriana, dr. v. C. Th. Ouwendijk en J. A Bunnik; Catharina, dr. C. A. Marquenie en J. M. Polane; Gerar- dus, z. v. Th. M. Biegstraaten en M. v. Pola- Jacobus, z v. J. v. Wezel en H. J. P. Kret; Anna, dr' v. W. Bruin en M. Bugiji; Maarten Bonaventura, z. v. A. L. Zaal en M. Zuidam; Piteer, z. v. A. v. Greuningen en K Overvliet; Alida Catharina, dr. v. P. v. Putten en A. Koster; Rebecca Anna Chris tina, dr. v. F. v. d. Woerd en A. D. J. Barten; Adrianus Johannes Maria, z. v. H. W J. v. Duuren en C. M. Gerritsma; Lodewijk Fran- ciscus, z. v. P. F. M. Steenbergen en P. Maceo; Ferdinand Cornelis Mariinus, z. v. P. F. M. Hendriks cn C. Godschalk; Cornelis, z. v. C. v. d. Graaf en P. C. den Hoed: Jan- tien Arendina Geertniida, dr. v. H. Hoving en H. Popken; Elisabeth Maria, dr. v. J. v. Leeuwen en E M. Vrins: Franciscus, z. v. F Zwart en J. E. Slingerland OVERLEDEN: H. N. Breedéveld, m., 57 j.; C. W. M. Arkesteijn. zn., 2 j.; C. M. Dobbe, vr., 57 j.; J. SDruit, wed. van N. Bins, 73 j.; J Bonsel. m.. 75 j.; M. C. v. d. Steen, hsvr. van P. Oudshoom, 79 j. GEHUWD: N. Heertjes, jm. en S. Rie- mens. jd. Katwijk a/d. Rijn Woensdag 12 Maart a.s. zullen onder leiding van de Geref. Oudersvereeniging, de Knapen- vergadering „Samuél" en de Jonge Meisjes vergadering „Van Knop tot Bloem" haar ge combineerde jaarvergadering houden in de zaal dei- Geref. Kerk. Aanvang half 8. Lisse BIDDAG VOOR '1 GEWAS Woensdag 12 Maart. Ned. Herv. Kerk, 7 uur, ds. J. Th. van Veenen. Geref. Kerk, 7 uur, dr. Th. Ruys Jr. Chr. Geref. Kerk 10 en 4 uur ds. Ponstein. Geref. Gem., 10 en 4 uur, ds. Honkoop van Den Haag. Oud. Geref. Gem., 9.30 en 2.30 uur, Lees- dienst. MEISJE AANGEREDEN Een dochtertje van den heer v. d. A. uit den Engel, stak geheel op het onverwachts den Rijksstraatweg aldaar over, toen juist een auto passeerde. Er werd nog getracht het meisje mis te rijden, doch een aanrijding kon niet worden voorkomen. Het meisje werd vrij ernstig gewond. De uitbetaling der inkwartieringsgelden voor de Duitsche militairen, zal plaats hebben Donderdagmiddag van 23 uur ten Gemeen tehuize. KOSTELOOZE INENTING Bij de pl. geneeeheeren zal Donderdag op de gewone spreekuren gelegenheid zijn tot kostelooze inenting of her-inenting. Noordwijk aan Zee GEREF. BOND Woensdag 12 Maart treedt voor den Geref Bond te half acht in de zaal Juliana weg 27 op Ds. Remme van Amsterdam. Oegstgeest NIET DUURDER MAAR WEL SECUURDER Zaadhandel Geversstraat 65 - Tel. 25494 Sassenheim GEVONDEN VOORWERPEN Heerenhorloge, 2 gaar wollen kinderwanten, huissleutel, polsmof7~3 vleeschkaarten, bruine actetasch met inhoud, vulpotlood, nikkelen armband, rijwiellantaarn, pak stroo, porte- monnaie met inhoud, kosteloos belastingmerk, grijzen wollen handschoen, paar bruine kin derwanten. Nadere inlichtingen bij de politie alhier. CHRISTENVROUWEN-BOND Op Woensdag 12 Maart a.s. zal in het ge bouw „Concordia" des avonds om 8 uur een ledenvergadering worden gehouden van den Ned. Christenvrouwenbond Afdeeling Sassen heim. JUBILEUM Eén onzer welbekende „Sassemers" de heer C. van Tol, wonende aan de Kastanjelaan hoopt als oud-Indisch militair op 20 Maart het feif te herdenken dat hij 55 jaar geleden r.aar Ned.-Indië met het s.s. Burgerdijk ver trok. BIDSTOND In verband met de verduistering, zal niet zooals gewoonlijk een aparte avonddienst worden gehouden voor den Bidstond voor 1 Juni a.s. De Kerkeraad der Geref. Kerk heeft daar om besloten a.s. Zondag in den morgendienst dezen bidstond te doen houden. GEVONDEN VOORWERPEN Te bevragen aan het politiebureau: Pad- vindersriem, bruine ceintuur, gfas voor kop lantaarn. rijwiel, een paar roodbruine dames handschoenen, portefeuille, blauw wantje, ge kleurde babymuts, portemonnaie met inh., kinderwantje. CHR. NAT. WERKMANSBOND De bovengenoemde Bond alhier bestaat 20 jaar. Dit feit zal op Dinsdag 11 Maart des avonds 8 uu» in het Ver eanigingsgebouw worden herdacht. Voorhout GEMEENTERAAD. De raad vergaderde. Afwezig de heer L. in Zanten. Uit een verslag der schoolartsendienst bleek, dat de gezondheidstoestand der kinderen niet was achteruitgegaan. De heer Kruithof meende van deze gelegenheid gebruik te moeten maken, om nogmaals aan te dringen op de in voering der schoolvoeding. Dit punt heeft de volle aandacht van B. en W. Een voorstel van B. en W. tot vasta'elling van een nieuwe verordening tot heffing van hondenbelasting werd z.h.st. aangenomen. Een voorstel tot uitgifte van volkstuintjes werd eveneens goedgekeurd. Hel speet den voorzitter dat deze zomer waarschijnlijk geen tuintjes kunnen worden uitgegeven, daar de overdracht van het perceel grond, hetwelk hiervoor be schikbaar zal worden gesteld, nog niet is ge schied. Vervolgens wordt een perceel weiland ver huurd aan den heer Nic. v. Stein tot weder- opzeggens toe voor 80 per jaar. Aan de orde waren nu de vaststelling van gemeentebegrooting 1941 en van de begroo'ing van het water- en woningbedrijf. De heer Spie renburg hield algemeene beschouwingen. Hier bij drong spr. er o a. op aan om de onbe woonbaar verklaarde woningen in deze ge meente aan een deskundig onderzoek te onder werpen voor eventueele herstelling, op grond van de woningnood welke ook in deze ge meente gaal dreigen Verder vroeg spr.. of het niet van méér belang zou zijn om verschillende lanen en wegen eerder aan verbetering te on derwerpen dan hel Leidschvaar-plan. Volgde nu artikelsgewijze de behandeling der diverse begrootingen. Hel totaal der baten en lasten van het waterbedrijf was 26.440.92 (v. j. 26,365) De kapitaalsuitgaven en inkom- saldo'van*/ 2.797.29). Het woningbedrijf sloot met een bedrag van 17.054.10 <v. j. 16.28635). Het nadeelig slot bedraagt 1.600 (v. j. 1.500). De kapitaalsinkomsten en uitgaven waren 8.094.95 (v. j 32.567.57). Nadeelig saldo 194! f 794 21 (v. j. 747 39' Gemeentebegrooting: - Inkomsten 182.739 40 (v. j f 207.901.06): uitgaven 209.58677 (v. j. f 207,901.06' Voordeelig saldo 42,775.63. nadeelig solda 69,623; nadeelig tekort 26.847 03. De ontvangsten en uitgaven van den kapitaal- dienst sloten met een bedrag van 116.833.84 (v. j. 143,65333 met een nadeelig slot van 14,848.66'. uitspreken, daar hij het maar een lapmiddel vindt, een voortdurend verknoeien van een oude kast. Hij vraagt zich af, of het niet beier was zich méér le bepalen bij de urgenter maat regelen in de gemeente. De heer Spierenburg acht op korten termijn geen bouw van een nieuw raadhuis mogelijk, dus spreekt hij z;ch vóór deze verbouwing uit. De verbouwplannen werden z.h.st. aangenomen. Nu volgt nog een lange discussie oyer de verpachting van het visenwater der Dinsdag- sche Wetering. Het voorstel luidt: verpachting aan de oude pachter, de heer Starrenburg van Leiden, voor f 10 per jaar. De heer Kruithof wil het water verpachten aan een ingezetene der gemeente Deze zou ook 5 méér willen geven. Zes leden spreken zich uit vóór den ouden pachter en 4 tégen Nu stelt de heer Spierenburg voor. om de prijs te verhoogen met 5. hetgeen verworpen wordt met 8 tegen 2 Hierna werd de begrooting aangenomen Bij de rondvraag vraagt de heer Spierenburg naar het ontslag van één der distributie ambtenaren. Op welke gronden dit is geschied. De voorzitter antwoordt hierop, dat dit een gevolg is van de groote druk welke uitge oefend werd vanwege het Centraal Distributie bureau, dat meende, dat er le veel werk krachten waren. De heer P. v. d. Nouland maakt bezwaar tegen het dansen in café „Eigenzorg". De heer Spierenburg zou dit gaarne geheel zien ver boden. De voorzitter zegt toe dat als de termijn der dansvergunning is verstreken, handelend opgetreden zal wordeiv Voorschoten RAADSVERGADERING De burgemeester onzer gemeente, heeft den raad in openbare zitting bijeengeroepen tegen Vrijdag 14 Maart a.s. des namiddags om 3 uur. BENOEMING Burgemeester en wethouders hebben met ingang van 15 Maart a.s., voor den tijd v maanden benoemd tot adjunct-commies 1ste klasse ter secretarie, op de afdeeling sociale zaken, de heer J. Faber te Oosterhesselen (Dr. onbekende geefster werd ieder der bestuurs leden verrast met een bouquet bloemen, ter wijl de presidente een groote azalea en eer voorzittershamer in ontvangst had te nemen BIDSTOND VOOR HET GEWAS De jaarlijksche bidstond voor het gewas ir de Geref. Kerk alhier, zal dit jaar plaats hebben a.s. Zondag 16 Maart, in de morgen godsdienstoefening. JAARVERGADERING GEREF. MEISJES KNAPENVEREENIGINGEN De Geref. meisjes- en knapenvereenigingen zullen Donderdagavond in het gymnastiek lokaal achter het Raadhuis hun gecombineer de jaarvergadering houden. De aanvang is be- f aid op 8 uur. Alle belangstellenden zijn welkom. PLAATSELIJKE MIDDENSTAND De plaatselijke middenstandsvereenigingen hebben tegen Woensdag 12 Maart a.s. in hotel Deurlo 8.15 n.m. een vergadering belegd waar als spreker zal optreden d» heer P. A. van Aggelen, districtscommissaris van de stichting Rijnlandsch Borgstellingsfonds, met het onderwerp „Het Rijnlandsch Borgstellings fonds en zijn beteekenis voor den handel- arijvenden en industrieelen Middenstand". Gem. Radio-distributie Woensdag 12 Maart. Ie programma: 6.4522.00 Nederl. pro gramma 22.0024.000 Duitsch programma. He programma: 6.4520.15 Nederl. pro gramma. 20.1523.00 Nederl. programma, uitsluitend voor Radio Centrales. 111e en IVe programma: Van 8.0024.00 Duitsch programma. Zoeterwoude BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: M. Th. Straathof geb. van Amsterdam, z., C. J. M. v. d. Valk geb. Fon- tijn- J. M C. van der Werf geb. Bakker, d., H. M. Heemskerk geb. Hagen, z., M. A. v. d. Krogt geb. Schakenbos, d., J. M Lelieveld geb. van Veen, z., A. J. v. d. Werf geb. Colijn, z., 1-1. Blonk geb Doorhem, d., J. H. Pante geb de Koning, d. OVERLEDEN: M. Drief, vr., 76 j., J. de Vas, vr., 66 j., K. de Vries, m., 74 j., E. Kettenis. vr., 78 j., G. de Jonge, m., 69 j., D. Segaar, m., 71 jaar Binnenlandsch Nieuws Een conferentie Gistermiddag heeft er te Amsterdam ten stadhuize een conferentie plaats gehad van den regeeringscommissaris burgemeester Voute en den wethouder voor de financiën, de heer Jac. Rustige met de beide burgemeesters en wethouders voor de financiën van Zaandam en Hilversum, vermoedelijk over de invordering van de boeten, die de ingezetenen met inko mens van 10,000 gulden en hooger zullen heb ben te betalen. Tusschen Amstel en IJ Waf historie ward. Wisselingen in da magistratuur vroeger an nu. Hel i „Amslelkring". (Van onzen Amsterdamschen redacteur.) Vóór mij op de schrijftafel ligt een ge meentestuk, gedateerd 28 Februari 1941, waarvan de aanhef luidt als volgt: „De Bur gemeester van Amsterdam heeft de eer, de leden van den Gemeenteraad uit te noodigen tot bijwoning van de Raadsvergadering, welke zal worden gehouden op Woensdag 5 Maart 1941, des namiddags te 2 uur precies, ter be handeling van de volgende onderwerpen:". Dan wordt melding gemaakt van 8 agenda punten en 4 Ingekomen stukken. Dit eenvoudige stukje papier, zooals-ik er in den loop der jaren vele ontvangen heb, is een historisch document geworden, want de gemeenteraad van Amsterdam is bij de creet van den Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied ontbonden en de Raadszitting van 5 Maart 1941 ging niet door. Verder is burgemeester de Vlugt, van wien dit laatste agenc'um uitging, als zoodanig af getreden. Een College van B. en W. bestaat niet meer. Een nieuwe burgemeester heeft Amsterdam ontvangen in den persoon van den heer E. J. Voute, die Regeeringscommis saris is en de bevoegdheid heeft een beperkt aantal raadslieden te benoemen, welke hem in de uitoefening van zijn taak dienen. De laatste Raadsvergadering ls gehouden Woensdag 19 Februari 1941. Toen dien mid dag een tunneldebat plaats vond, zal zeker niemand hebben vermoed, dat Raad, pers en publiek voor de laatste maal in de groote zaal van het Prinsenhof aanwezig waren en wij louter zwanenzangen beluisterden. Merkwaardig is, dat het achtste punt van het agendum der niet meer gehouden Raads vergadering een voordracht van het toen malige College van B. en W. was om de dele gatie van den Raad aan bedoeld College, in gevolge art. 212 der Gemeentewet, zoo vér strekkend mogelijk te doen zijn. De Raads vergaderingen zouden daardoor opnieuw in belangrijkheid zijn afgenomen, aangezien de bestuursmacht van het College nog meer zou zijn uitgebreid. Thans ls «en geheel andere staat van zaken ingetreden. De Amsterdamsche bevolking heeft in den loop der eeuwen menige 'radi cale wijziging in het dagelijksch bestuur der stad meegemaakt. Ik denk aan de verande ringen in de vroedschap tijdens de Republiek, aan de municipaliteit onder het Fransche be wind, aan den al of niet getemperden aristo- cratischen invloed op College en Raad in de conservatieve, later liberale periode van de vorige eeuw, aan het binnendringen van de democratie sedert de dagen van Treub en de zijnen, ten slotte aan den bijna ongebreidel- den volksinvloed van de laatste 25 jaren. De historie heeft haar mild licht geworpen op de lotswisselingen van het volk in de stad tusschen Amstei en IJ. Zij zal ons na dezen ook doen verstaan de volle beteekenis van de plotselinge verandering in de magistratuur der stad, die wij thans ondervinden. Tot Dr. de Vlugt mag een woord van dank worden gericht voor de toewijding, waar mede hfj zoovele jaren zijn ambt heeft ver vuld. Den nieuwen burgemeester der hoofd stad kunnen wij met vertrouwen tegemoet- treden. Hij behoort tot een achtenswaardige Amsterdamsche familie en heeft zelf een goe den naam. Wanneer het heden telkens weer aan onze handen ontglipt, komt de neiging op om troost of afleiding te zoeken in het verleden, te meer omdat de toekomst nog raadselachti ger is dan anders. Wel is waar moeten wij de oogen goed open houden om de snelle veranderingen van eiken dag te kunnen bé- grijpen, maar toch leeren wij in dezen tijd den bespiegelenden ouderdom beter verstaan, waar deze zich bij voorkeur met iet ver leden bezig houdt z.oo oraent ik onlangs Museum „Amstelkring", staande ste buurt van Amsterdam, Voorburgwal, bij de Oude Kerk bedehuis. Het museum staat in stuk oud-Amsterdam, den lof van het verre voorgeslacht j Het ls een voormalige schuillj Roomschgezinden uit de jaren der I De volksmond noemde het kerkj Lieve Heer op zolder", zulks met 1 de Roomsche mis, die daar in de I der hanebalken bediend werd. Als| popperige schip der kérk en der ij tj es er boven ziet Kan stellen hoe het daar vroeger toegegl de „Paapschen" in alle stilte bije< De menschen hebben daar Slechts een enkele maal heeft de s zijn rakkers den dienst verstoord, zijn daar niet gevallen. Het bewii formatie liet den dienst der Room luikend toe. Toch was dit hooge huis in dj zin des woords een schuilkerk met s uiterlijk kenteeken, zooals er geduj* paar eeuwen meer in de stad zijm| Het huis ,,'t Haentje" was echter |u bekend en is bewaard gebleven J^j vóór de restauratie bezocht ik Thans frappeerden mij de verbet^11 dit interieur, hetwelk geheel i worden en waar het vriendelijke, luid van een clavecimbel i voeringen, weerklinkt. Bijzondere verdient de fraaie regentenkamer, innering aan Pieter de Hoogh's interieur-schilderijen oproept. Ofschoon de geest, die in dit heerscht, een geheel andere is dai kan een bezoek aan dit merkwaard 1 lieke centrum uit historisch oogpup aanbevolen. ;r, Installatie nieuwe burge v van Haarlem Op het stadhuis van Haarlem A. J. Backer, commissaris den nieuwen burgemeester, missaris van Haarlem, den heer Plekker, geïnstalleerd, nadat de Seidel. gevolmachtigde het woord had gevoerd. Voor deze plechtigheid waren gifa de heeren W. J. B. v. Liemt en mcal Bijvoet, beiden wethouders, alle der bedrijven, rector en directeur voorbereidende hoogere en middel' len, en de afdeelingschefs der gem'g tarie bijeengekomen. Nadat alle aanwezigen aan en Backer waren voorgesteld, burgemeester het woord voo van een fpde Spr. zeide dat voor velen de ben< een nationael-socialist op deze plaa groote verrassing zal zijn gewees noeming dient, aldus spr., in het beschouwd te worden als een maatregel. Spr.'s benoeming bet alleen een verandering van ami last met de leiding van deze stac |r het is zijn vaste en onomstootelij i ambt uit le oefenen op een wijzeLg in overeenstemming zal zijn mét, aan, den door hem afgelegden ee a klaarde met nadruk, dat hij orde J handhaven en deed een beroep om werking der ambtenaren. Met praten alleen zullen w'j er vervolgde spr., en evenmin zuil bereiken, wanneer wij ons willooi in ven op den loop der gebeurtei i volk zal slechts dèn een rol kui jy ten onbegrensd in te zetten, schappelijke samenwerking het $rfc reiken. Na gewezen te hebben op de omstandigheden en de gevolger zeide spr-: tse Niemand zegge, w langen geldt, dat hij als enkeling Ieder goedwillende medewerker 1 wicht in de schaal. Waar hij ook of wordt, overal zal hij kunnen i zal het mijn taak zijn voor de bJl Volk en stad op te komen als ni< meester en ik zal te bewijzen hel waard ben. De ambtenaar zal de vertrouw van het Volk, de bemiddelaar 1 Volk en de Overheid. Niet de enkele of meerdere zijner maar hun helper, hun kameraad. 1 eerste en leidende gedachte i zijn Volk te dienen, niet er aa Zoo zie ik den goeden ambtenaar, van zijn plicht, verbonden i Vergeet nooit dat het Volk er ambtenaar, maar dat de ambtena' het Volk te helpen en te dienen. Iedere ambtenaar zal als zijn moeten zien: het vertrouwen te[h van zijn Volk. Dat een ieder t het beste te geven, dat hij gevi n> ieder zijn grootste krachten inzett ld< dit doe dagelijks opnieuw v„ zooals het een goed ambtenaar be besloot spr. Daarna werden alle dir lingschefs aan den nieu vooreesteld. 4a i t. :n, Pl refe I idi Marktberichten" LBIDBN. 10 Maart. Leiden - 10.50—14.70. spru; spinazie 33—12, alles p. 100 I 7.40, knolselder ie 7 80—15.30. p. 100 idtjs 7 90—1180, selderie 4.9 =d19! ichti I. (2729). Noch de professor, noch de jon- leeuwen zich er zo thuis, dat ze er niet aan ver hij kon de kluiten vlees i gens hadden erg in 't gevaar, dat hun daar dachten, weg te gaan. „Toch moeten ze weg!" De list gelukte: de leeuwenj beneden dreigde Maar ze zouden 't spoedig bromde de professor, „want met die leeuwuen vleesch achterna: Professor genoeg bemerken, want niet zoodra lag de er op krijg ik de Pulex de lucht niet in!" Hij Pulex in de goede richting enj Pulex op de grond, of vier woeste leeuwen dacht even na, en zei: „Zes bussen vlees ging de Pulex weer! Jamrri&j sprongen er grommend bovenop. Het grote openmaken!" Professor echte" niet geziej windscherm boven op het toestel bood een Aldus gebeurde. Onhoorbaar opende Pro- leeuwen op le Pulex was bit lekker schaduwplekje en weldra vielden de fessor nu een der raampjes en elin jrsdj zo h

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 6