-N.V. voorheen RUHAAK Co. tïkou F> Koorts mak akkertje - Radioprogramma X IJ N LEVERANCIERS VAN FABRIEK VAN LUXE DOOZEN POST SDAG 11 MAART 1941 PAG. 5 ^opening van de Voorjaarsbeurs 1941 te Utrecht aldd ran mr. J. Milius, ,°dEji den raad van beheer R Ei RVJf£en onder groote belangstelling -jderlartdsche jaaibeurs, de voorjaars- jl, geopend. Ter gelegenheid hiervan jlid van de directie van de Neder- jaanbeurs, mr. J. Milius, bij ont- SZIk" ziekte van den he^r W. Graadt y en, lid van den raad van beheer, een esproken, waaraan wij het volgende [RIS: aldus mr. J. Milius heer Graadt van Roggen voor u iden bij den aanvang der laatst- OOlnajaarsbeurs noemde hy het laten de najaarsbeurs ronduit gezegd kd, het was een sprong in het ph dank zij de energie van nijver- jndel, die het jaarbeursbes tuur iard volgden, is het vertrouwen iden afloop bewaarheid. De uitkom- eerste jaarbeurs in oorlogstijd jle juistheid van de inzichten 1 beheer. De omvang en de kwa deelneming, de zakelijke belang de zijde van den handel, leid- a opgewekt en intensief zakendoen, werd over de geheele lijn een op- loedigd door deze resultaten was ursbestuur zoo zeker van de ener- ndingrijkheid, de bekwaamheid en ssingsvermogen van het Nederland- trieele bedrijfsleven, dat men niet iten een voorjaarsbeurs te organi- landigheden gunstig imeter voor jaarbeursdeelneming paal hoog. De oude, bekende, met iursinstituut zoo vertrouwde deel- teldden zich in onverzwakte mate Ke groepen en tal van individueele keinemers voegden zich bij deze pus liet het zich bij het voortschrij- laanden van voorbereiding aanzien, 'Je deelneming betreft, de voorjaars- I een der belangrijkste beurzen in rsgeschiedenis van de laatste jaren worden en de beschikbare ruimten, jde gebouwen, als op het open ter- jioeg volledig zouden worden bezet. in 1916 en daarna zoo vervolgde de Nederlandsche industrie trach- (ste er van te maken en zij moet i vindingrijkheid gebruiken I mogelijk te voorzien in datgene, t Nederlandsche samenleving drin- jfte heeft. Ook de handel ziet zich, beginjaren van het instituut, noodzakelijkheid gesteld in ver late naar binnenlandsche leveran- »n of op andere wijze zijn voor- vullen, dan wel op andere ar- r te gaan. omstandigheden is de opgave van de Nederlandsche jaarbeurs tha^ 5Ls- ook in de eerste jaren van haar bestaan, in het bijzonder indüfttrie en handel in nnUw persoonlijk contact te Brengen en aldas vraag en aanbod zoo goed /nogelijk te Iftvredigen, bekendheid te geven aan noe bestaande of nieuw opgekomen mogelijkheden, welke voor de behoeftevoorziening op oeconomisch gebied aanwezig zijn of in het uitzicht wordeh ge steld, een bemiddelingsinstantie te bieden, op dat in persooitfijk overleg producent en dis- tribuant de technische en eommercieele bruik baarheid, de afzetmogelijkheid van l)et nieuwe artikel kunnen beoordeelen en dit op zijn merites toetsen. Persoonlijk contact tusschen 'nijverheid en handel is vooral voor het nieuwe artikel thans meer dan ooit op zijn plaats en vereischt. Hebben vervoersmoeilijkheden de kansen tot snel en regelmatig overleg aan zienlijk verminderd, de Jaarbeurs biedt door haar geconcentreerd aanbod, op overzichte lijke wijze gerangschikt, in korten tijd, met de minste kosten en op de meest eenvoudige wijze, op een plaats in het centrum des lands, thans zeker de beste kansen voor een succes rijk, efficient en rationeel zakendoen. Onverzwakte energie van de Nederlandsche industrie Het beeld, aldus de heer Milius, hetwelk de voorjaarsbeurs 1941 biedt, getuigt van den onverzwakten wil van het industrieele be drijfsleven om velerlei en ernstigen moeilijk heden ten spijt, zijn taak in het belang der samenleving voort te zetten. In groote lijnen is de groepen-indeeling dezer voorjaarsbeurs dezelfde van die harer voorgangsters Nochtans geeft deze voorjaars beurs eenige opmerkelijke veranderingen te zien door het optreden van belangrijke nieuwe groepen, welke de bestaande zijn komen aanvullen en versterken en daaraan een bijzonder cachet verleenen. In de eerste plaats moge gewezen worden op een uiterst belangwekkende deelneming van de Nederlandsche textielin dustrie, welke onder den naam „het nieuwe beeld van de Nederlandsche textiel industrie" met een collectieve inzending de geheele vierde verdieping van het derde jaar beursgebouw inneemt. Op initiatief en onder leiding van de n.v. internationaal kunstzijde verkoopkantoor te Arnhem hebben de kunst zijdespinnerijen te Nijmegen, Breda, Ede en Arnhem zich vereenigd om in samenwerking met een honderdtal kunstzijde verwerkende industrieën in Nederland met haar produc ten ter Nederlandsche jaarbeurs aanwezig te zijn. Deze groep legt een uitnemende getui genis af van het aanpassingsvermogen, de vakkennis, de voortvarendheid en het vernuft der Nederlandsche industrie. Door deze demonstratie zullen handel en consument ken nis kunnen maken met deze producten van kunstzijde en synthetische vezels, welke op zich zelf reeds, doch vooral nu wol en katoen schaarsch worden, voor de markt van tex tiel- en confectiefabrikaten van de grootste beteekenis is. Een tweede nieuwe collectieve groep, welke eveneens op de vierde verdieping wordt aan getroffen, is die der fabrikanten-combinatie F.I.V.A. (vereeniging van fabrikanten en im porteurs van verbruiksartikelen). Een belangwekkende groep, welke de reeds de jaarbeurs deelnemende gebruikelijke industrieën op het gebied van voedings- en Sprekende e*er de collectieve groepen» vrodg mr. J. Milius in het bijzonder ook aandacht voor de schoeiwngroep, welke even eens op de vierde verdieping op gelukkige wyze aansluit aan de collectieve groep textiel. Ten slotte moge, wat de collectieve inzen dingen betreft, zeker niet onvermeld blijven de deelneming van den bond voor kurtst in industrie, welke ditmaal, door plaats gebrek elders, op de vijfde verdieping is ge huisvest. Ook ditmal een Indische afdeeling Ook ditmaal zal op deze voorjaarsbeurs weder een Indische afdeeling aan wezig zijn, dank zij de medewerking van het comité van uitvoering der Indische afdeeling op de jaarbeurs en het Koloniaal Instituut te Amsterdam. Deze afdeeling zal de aan dacht van de jaarbeursbezoekers vestigen op het systematisch anthropologisch onderzoek in den archipel, op de resultaten, welke het toegepast natuurwetenschappelijk onderzoek ten bate van de inheemsche en Europeesche landbouwers in lange jaren van, krachtige werkzaamheid heeft bereikt, zoomede op ge gevens, de tropische hygiëne betreffende. Ook zullen gegevens worden verstrekt in zake den aanvoer van Indische voortbreng selen ten tijde van de Vereenigde Oost- itidische Compagnie. De buitenlandsche deelneming Wat de buitenlandsche secties betreft, ver volgde de heer Milius, stemt het tot bijzondere en groote voldoening België, dat onder den invloed der tijdsomstandigheden met uitzonde ring van eenige individueele deelnemers bij de najaarsbeurs 1940 afwezig heeft 'moeten zijn, ditmaal wederom in den gebruikelijl^en omvang met een officieele Belgische groep georga niseerd door het ministerie van oeconomische zaken, vertegenwoordigd te zien. Een ook ditmaal weder naar inhoud en uiter lijk voorkomen voortreffelijk georganiseerde Duitsche officieele afdeeling zal als gebruikelijk het voornaamste, deel van de derde verdieping van het derde gebouw bezetten, waaraan zich een groot aantal individueele deelnemers aldaar en in de desbetreffende vak groepen ondergebracht zal aansluiten. In de officieele deelneming wordt meer in het bijzon der aandacht gevraagd voor de drukwerken en producten van de kunstnijverheidsindustrie. De individueele deelnemers zullen in de offi cieele groep met technische, huishoudelijke, mode- e. a. artikelen op de beurs uitkomen. Plannen om te geraken tot een vergroote Duit sche groep moesten door gebrek aan de daar voor noodige ruimte, onuitgevoerd blijven. Dank zij het initiatief en den steun van de Ausstel- lungs- en Messeausschuss der Deutschen Wirt- schaft, van de Wirtschaftsgruppe Maschinenbau en van de Deutsche Handelskamer für die Niederlande kon aldus een belangrijke afdee ling worden tot stand gebracht, welke onge twijfeld levendige belangstelling zal wekken.. Zwitserland zal in de Beatrixhal een overzicht geven van het industrieele prestatie vermogen des lands, waardoor de jaarbeursbe zoeker zich zal kunnen oriënteeren over de mogelijkheden van het Zwitsersche product voor de Nederlandschemarkt. De onderhandelingen van het jaarbéursbe- stuur met F r a n k r ij k, ten einde het mogelijk te maken, dat de voorheen gebruikelijke offi cieele Fransche deelneming ter voorjaarsbeurs weder zou kunnen worden hersteld, heeft helaas niet tot het gewenschte doel kunnen leiden. Wel zal de vereeniging van Nederlandsche.wijn handelaren op de vierde verdieping de Fran sche wijnen ter expositie brengen. Het comité van de Foire de Paris heeft een inlichtingen bureau op dezelfde verdieping ingerjcht, Oeconomische voorlichting Het sjceekt wel vanzelf, aldus sjWeker, dat onder de huidige onlfetandigheden in het bijzon der het overheids-, semi-overheids- en particu liere voorlichtingsapparaat ter beurze een be langrijke toak te vervullen heeft en het is mits dien dan ook op ruime wijze vertegenwoor digd. Ruimtegebrek heeft verhinderd, deze bu reaux van voorlichting in een afzonderlijke groep te vereenigen en daardoor de mogelijk heid van practische en vlugge raadpleging daar van te vergemakkelijken. Eenige cijfers Na te hebben gesproken over de verdeeling der exposeerende groépen over de beschikbare ruimten, deelde de heer Milius mede, dat de 44ste Nederlandsche jaarbeurs 1912 deelnemers telt en dat zij een oppervlakte van 17,420 m2 aan expositieruimte beslaat Het aantal deelne mers is mitsdien slechts 82 minder dan ter vo rige jaarbeurs. Deze geringe teruggang in het aantal is voornamelijk toe te schrijven aan het wegvallen van verschillende buitenlandsche groepen en individueele deelnemers. wier aantal met 162 is teruggeloopen, aan geringere deelneming van de zijde van de groep meubelen, het ontbreken van de groep uitvinders, bij wie thans, waar schijnlijk onder den druk der tijdsomstandig heden, minder belangstelling bestond en voor zoover deze zich aanmeldden, zoowel naar kwan titeit als kwaliteit niet voldoende waren om een groep te vormen en ten slotte door het ont breken van de groep non-ferro metalen. Dit verlies kon echter worden opgevangen door aanwinst ingevolge genoemde nieuwe groe pen en nieuwe individueele deelnemers, zoowel van binnenlandsche als buitenlandsche zijde, hetgeen medebrengt, dat niettegenstaande een kleinen teruggang in het aantal deelnemers ver geleken bij de 42ste beurs, de ingenomen ruimte daarentegen die der vorige voorjaarsbeurs nog met 320 m2 overtreft, waardoor, met uitzonde ring van een deel der vijfde verdieping, alle overige ruimte in de gebouwen, zoowel als op het terrein, tot de laatste plaats is bezet De belangstelling voor'de jaarbeurs is stij gend, in vele milieus van de Nederlandsche jaarbeurs en daarbuiten. Tal van officieele en officieuze bezoeken aan de beurs uit binnen- en buitenland zijn toegezegd. Odk de onderwijs wereld richt meer en meer het oog op het Nederlandsche jaarsbeursinstituut, ten einde de kennis omtrent wezen, doel en nut der in stelling te verspreiden, te vergrooten en te ver diepen. Op 29 Mei a s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat in 1916 in de burgemeesterskamer te Utrecht het Nederlandsche jaarbeursinstituut ten doop werd gehouden. Het heeft in dezë 25 jaren in den loop van dikwijls zeer snel en zeer aanzienlijk zich wijzigende omstandigheden ge toond, de geschiktheid te bezitten zich aan die wij'zigingen snel aan te passen en binnen de grenzen van zijn arbeidsveld aan het bedrijfs leven die diensten te kunen bewijzen, welke dit op pen gegeven oogenblik noodig heeft. De jaarbeurs heeft zich voor haar taak be rekend getoond in den moeilijken oorlogstijd 19161918, in de verwarde jaren na den oorlog. Zij heeft niet geaarzeld, toen Nederland zelf den oorlog had gekend, aanstonds met krachtige hulp van de Nederlandsche en de bezettende overheid wederom de hand aan den ploeg te Ook thans staat de jaarbeurs, de 44ste in de onafgebroken reeks van gedurende 25 jaren gehouden Nederlandsche jaarbeurzen, gereed om er toe bij te dragen, dat -de Nederlandsche nijverheid en de Nederlandsche handel te zamen met de ter beurze vertegenwoordigde uitheemsche industrie, in de bestaande be hoeften der samenleving zoo goed en zoo doeltreffend" mogelijk zal kunnen voorzien. Zij zal eveneens gereed staan, om de taak op zich te nemen, welke haar voor de toekomst zal wachten, als eenmaal vrede weer zijn vaan zal hijschen. Moge de 44ste Nederlandsche jaarbeurs kunnen bijdragen tot een nieuwe ontplooiing der oeco- homische krachten, waarover ons. volk rijkelijk beschikt, het vaderland en de samenleving der naties ten zegen. Boterbonnen in hotels en restaurants De direc'^ur van het rijksbureau voor het hotel-, café-, restaurant en pensionbedrijf heeft in overleg met het centraal distributie kantoor ten aanzien van het innemen van boterbonnen in deze gelegenheden richtlijnen gegeven, die o.m- als verplichting bevatten, dat voor het ontbijt maximaal 10 gram boter mag worden gevraagd en voor de koffietafel 15 gram. Voor de overige spijzen wordt de onder nemer binnen de grenzen der redelijkheid vrijgelaten al dan niet een waarde aan con sumentenbonnen in te nemen, overeenkomstig de in de spijzen verwerkte hoeveelheid boter. Indien de ondernemer er toe overgaat voor zijn gerechten meer dan 15 gram te vorderen, moet op elke spijskaart ten minste een ge recht voorkomen, waarbij deze grens niet wordt overschreden, d.w.z. dat ten minste een plat du jour of vast menu met een gang ver krijgbaar moet worden gesteld tegen inneming van slechts 15 gram aan boterbonnen. METSELSTEEN, KALKZANDSTEEW BI* STRAATKLINKERS Levering near Duitschlend xonder schriftelijk» vergunning verboden. De directeur van het rijksbureau voor bouwmaterialen heeft besloten de tharw van kracht zijnde ontheffing van het verbod zon der een van hem verkregen schriftelijke ver gunning bouwmaterialen te verkoopen of af te leveren, mede in te trekken ten aanzien van metselsteen, kalkzandsteen en straat klinkers, voor zoover betreft den verkoop of de levering dezer producten naar Duitsch- land. Derhalve zal tot nader order de ver koop of de levering der genoemde producten naar Duitschland slechts zijn toegestaan met schriftelijke vergunning van meergenoemden directeur. Neem'n Verhooging van de prijien niet toegeeteen Herhaaldelijk ontvangt de overheid klachten over opdrijving van pension- en huurprijzen voor gemeubileerde en ongemeubileerde ka mers De gemachtigde voor de prijzen vestigt er nogmaals de aandacht op, dat het verhoogen van pensionprijzen en kamerhuur op grond ven de prijzenbeschikking 1940, no. 1 en het hrnvr- prijzenbesluit 1940 is verboden De handelwijze van pensionhouders of ka^ merverhuurders, die van hun pensiongasten of onderverhuurders hoogere vergoedingen eischen. terwijl zij zelf door de genoemde verordenin gen tegen opdrijving van hun huishuur worden beschermd, verdient ernstige afkeuring. Tegen dergelijk misbruik zal, vooral in de gebieden, waar door de oorlogshandelingen womng- schaarschte is ontstaan, met groote strengheid worden opgetreden. Zoo noodig zal. indien aan het genoemde on sociale optreden geen einde komt worden over- gegaan tot het verplichtend stellen van aan gifte van alle gevallen van onderverhuur. Nederlandsch Programma. 6.45 Gramofoonmuziek 6.50—7.00 Ochtendgymnas.t 7.30 Gramofoonmuziek 7.45 Ochtendgymnastiek 755 Gramofoonmuziek 8.30 Nieuws berichten ANP 8.45 Gramofoonmuziek 10.40 Omroeporkest 11.10 Voordracht 11.30 Omroeporkest 12.00 Amusementsorkest 12.42 Almanak 1*2.45 Nieuws- en oecon< berichten ANP 1.00 Omroeporkest 1.40 OrgelsDel 2 00 Lezing voor de vrouw 2.20 Pianovoordracht 2.50 Gramofoonmuziek 3.05 R'damsch pianokwart. 4.00 Uitzending voorbereid door de Christ. Radio- Stichting: Bijbellezing 4.20 Gramofoonmuziek 4.30 Voor de kinderen 5.00 Gramofoonmuziek 5.15 Nieuws-, oeconom. en beursberichten ANP 5.30 De Jonge Acht en soliste 6.00 Gramofoonmuziek Woensdag 12 Maart 6.15 De Ramblers 6.42 Almanak 6 45 Actueele reportage of gramofoonmuziek 7.15 Volkszang met orgel begeleiding 7.30 Berichten (Engelsch) 7.45 Gramofoonmuziek 8 00 Nieuwsberichten ANP 8 15 Gramofoonmuziek 8.30 Berichten (Engelsch) 8.45 Rococo-octet. Als inter mezzo: Radiotooneel (opn.) 9.40 Uitzending voorbereid door de Christ. Radio- Stichting 9.45 Eng. berichten ANP 10 00 Nieuwsberichten ANP HILVERSUM II 301.5 M Nederlandsch Programma. 6.45 Gramofoonmuziek 6.507,00 Ochtendgymnast. 7.30 Gramofoonmuziek 7.45 Ochtendgymnastiek 7.56 Gramofoonmuziek 8.30 Nieuwsberichten ANP 8.46 Gramofoonmuziek 10,00 Uitzending voorbereid door het Vrijz. Prot. Kerkcomité: Morgen wijding 10.20 Gramofoonmuziek 10.30 Ensemble Rentmeester en gramofoonmuziek 11.30 Voordracht 11.45 Ensemble Rentmeester 12.00 Berichten 12.15 Melodisten en solist 12.45 Nieuws- en oeconom. berichten ANP 1.00 Melodisten en solist 1.30 Gramofoonmuziek 2.00 Molto Cantahile 2.30 Gramofoonmuziek 2.50 Molto Cantabile 3.20 Gramofoonmuziek 4.20 Viool en piano 4.55 Gramofoonmuziek 5.00 Uitzending voorbereid door het Vrijz. Prot. Kerkcomité: Cyclus „Het geestelijk karak ter van ons volk" 5.15 Nieuws-, oeconom. en beursberichten ANP 5.30 Musiquette 5.46 Omroeporkest 6.00 Gramofoonmuziek 6.20 Omroeporkest 6.45 Actueele reportage of gramofc"""y,"'*i^t Vragen (ANP) 7.15 Melodisten en orgels 8.008.15 Nieuwsber. AN KORTE VIJVERBERG 4 DEN HAAG Luchtdrukremmen en reservedeelen van de Knorr-Bremse A. G., Berlijn Ringveer-aanhangerkoppelingen van de Ringfeder G. m. b. H., Uerdingen 'XJdalffabrikaten van zwaar en licht metaal, vervangings- en sompound-werkstoffen I»1™ Voorbewerkte koperen smeedstukken "ïMetaalgieterijproducten, speciaal Centrifugaal gegoten gietstukken, Draad en Oraad- producten uit Non-Ferro metalen van het STO snabrücker Kuper- und Drahtwerk, Osnabrück J Electrische en warmfetechnische Meetinstrumenten van /Hartmann Braun A.G., Frankfurt am Main Grootkeukeninstallaties van Gebr. rtoeder A.G., Darmstadt it EERSTE S-GRAVENHAAGSCHE VEREENIGDE HANDELSONDERNEMING FABRIEK TE DEN HAAG: RIJSWIJKSCHEWEG 512, TEL. 118526 FILIALEN: TE AMSTERDAM. KEIZERSGRACHT 290. TEL. 43745 TE ROTTERDAM, GED. BOTERSLOOT 7, TEL. 46511 KANTOORBOEKEN- EN ENVELOPPENFABRIEK GROOTHANDEL IN PAPIER EN SCHRIJFWAREN

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 5