$lieum £eiïtsrljf (üuurant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken I Als hfeschheid het u Mom Utf tonnemen'.sprijs: rin per 3 maanden In Leiden en in plaatsen I waar een agentschap gevestigd is 2.35 M Per week 18 ct. Losse nummers 5 et Alles bij vooruitbetaling. ^(dverientieprijzen eer1 24 ct per regeL Ingezonden Mede- deelingen 46 ct. per regel. Minimum 5 regels. Bewijsnummer 5 ct. Bij eon- tract belangrijke korting. Bur. Redactie en Administratie: BREESTRAAT 123. LEIDEN Telefoon 22710 (Na 6 uur 23168). Postbox 20. Postrek. 58938 No. €375 DINSDAG 11 MAART 1941 21e Jaargang Bijdragen van medewerkers, ïngezon- den stukken aan de Red. Abonnementen, Advertenties, enz. aan de Administratie. Hj ie zich heden op ons blad abonneert als 'tVartaallezer, ontvangt de tot 1 April a.s. nog verschijnen nummers gratis De Administratie -lee*4 Gezonde werking vele cijfers zijn ook de cijfers, die [raai Bureau voor de Statistiek ons het aantal faillissementen, nojktste jaren te zien gegeven, bijzonder ui. Deze cijfers vertoonen het beeld aanhoudende daling. Werden in 1936 agJit nog 4405 faillissementen uitgespro- de daarop volgende jaren slonk dit leidelijk tot 1254 in 1940. aanvankelijk worden verwacht, dat :ijfer der faillissementen belangrijke iu uitgaan van de mogelijkheid, wel- ipen werd, om de verplichting tot uitgesteld te krijgen, het zoogenaam- 'lrequest, het is gebleken, dat die in- ►oedig kan worden overschat. Want 'er de maanden Mei en Juni 1940 én request van dien aard ingediend, werd slechts in 106' gevallen een >m uitstel van betaling geheel of heilijk toegewezen. Dus gesteld al, dat 'ocfan deze gevallen ook werkelijk een 5„1 ïent zou zijn gevolgd, dan zou hier- t totaal aantal faillissementen over maar met 106 zijn vermeerderd, hier de plaats om nog eens te her- aan het onderzoek, dat het Econo- stituut voor den Middenstand instel de oorzaken van faillissementen on- handeldrij venden en industrieelen :hltand. Destijds reeds hebben wij op 1 jort van het Instituut de aandacht 1. Een 720-tal faillissementen van tanders was in dit verslag onder de op grond van het onder- 1 d,nderzoek kwam men tot de conclu- jals de voornaamste oorzaken voor de tenten moesten worden aangemerkt beheerskwaliteiten, onvoldoende bij het beginnen van een zaak, en iet feit, dat men tegen conjunctüUr- niet genoegzaam opgewassen it onderzoek volgde de wenscheli;> behoorlijk middenstandonderwijs, de te stellen vestigingseischen ten gig behoorde te worden gelegd. Het iers niet juist, dat men een onder- ion openen zonder dat eenige zeker- iwezig was, dat men ook werkelijk drijven van een onderneming ge lid had. Niet alleen zou men zichzelf een wilde vestiging in een tijd, ich reeds zware eischen stelt, weldra nsjilijkheden brengen, doch bovendien het gevaar, dat deze handelwijze een nden invloed zou uitoefenen op de J in het bestaan van heel een branche vi ijk door zou worden bevorderd. Voor Mokkenen zelf zou de consequentie be lt een al omvangrijker aantel faillis- 'ieschikken thans over een wetgeving, udit breede terrein ordenend en corri- optreedt en die bestemd i* de geva- lke hier kunnen rijzen, te keeren, in [eheel in overeenstemming met de bedoelingen der maatschappe- ganisaties en dergenen, die bij haar ingesloten. Dat van deze regelen een werking uitgaat kan men ook op- Si uit dé cijfers, welke over het al meer 'annd aantel faillissementen werden ge-' Érd. Nog enkele cijfers wetgeving moest eigenlijk ten doel hetzij door ordenend te werken, het- r het kwaad te keeren, hetzij alleen sn afschrikkenden invloed uit te oefe- ehzelf in de practijk des levens goed- iverbodig te maken. Die wenschelijk- _jn groeiende overbodigheid moet helijk in bijzonder sterke mate bestaan n vorm van crisiswetgeving, welke reeds uit zichzelve een tijdelijk ka- draagt irnkan moesten wij nog eens denken, toen kele van de laatste tabellen van het Bureau voor de Statistiek onder kwamen. De eerste heeft betrekking Crisispachtwet Werden in 1937 niet dan 282 verzoekschriften ingediend eele of gedeeltelijke ontheffing van een imijn, in 1938 was dit rtifer gewor- 0, in 1939 74 en in 1940 zelfs niet meer 1. Hypotheekcommissiebesluit doet geen beeld zien. In 1940 werden 25 verzoek- a ingediend ter voorkoming van exe- jli 'an landelijke eigendommen tegen 44 in ƒ62 in 1938 en 64 in 1937. Ook hier dus *st voortgaan der jaren een geleidelijke een daling do£n nog niet aanschouwen [iljters van de Crisis-hypotheekaflossings- tfên zal weten, dat deze wet voor den lecairen debiteur, die aan bepaalde ver- ngen voldaan heeft, de mogelijkheid van den rechter uitstel te verkrijgen ode terugbetaling van de hoofdsom, tot Jorg waarvan hypotheek is bedongen, of jjing ia zijn verplichting tot tusschentijd- aflossing. Doel is, dat hierdoor kan wor- 'oorkomen, dat de schuldenaar door een lelijke terugvordering van de geldlee- ernstig wordt benadeeld. Opnieuw aanvallen op Londen Het Duitsche weermachtsbericht Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte gistermiddag bekend: Het hiohtwapen heeft Zondag overdag en 's nachts zijn gevechtshandelingen tegen militaire doelen in Groot-Britemr* en in het zeegebied om de Britsche eilanden met succes voortgezet. Een sterke for matie gevechtsvliegtuigen deed ondanks de moeilijke weersgesteldheid en den hevigen afweer met groote uitwerking een aanval op belangrijke militaire installa ties in Londen. Een andere aanval was vannacht gericht op de inrichtingen der staatswerf van Portsmouth. Door bom- treffers van middelbaar en zwaar kaliber ontstonden groote branden. Verkenningsvliegtuigen vielen aan de Oostkust van Schotland een konvooi aan en beschadigden twee schepen ernstig. Ten Zui den van Plymouth werd een groot koopvaar dijschip met bommen bestookt. Bij aanvallen op vliegvelden in Zuid-Engeland verwoestte het luchtwapen hangars en schuilplaatsen. De havenwerken van verscheidene steden in Zuid- Engeland en Schotland werden krachtig gebombardeerd. Lichte Duitsche gevechtsformaties verniel den bij den aanval op een vliegveld op het eiland Malta drie Britsche jachtvliegtuigen en schoten een hangar in brand. Ook de havenwerken van La Valetta kregen bom- treffers. Vèr-rfragend geschut nam een vijandelijk konvooi in de Straat van Dover onder vuur. Batterijen van het ieger noopten eenige Britsche öchepen welke dien nacht de kust van het Kanaal probeerden te naderen, terug te keeren. De vijand vloog noch Zondag overdag noch des nachts het gebied van het Duitsche rijk en de bezette gebieden binnen. Volgéns den Britschen berichtendienst is er gisteren op Malta viermaal .luchtalarm ge maakt. Door de vijandelijke actie is schade aan „regeeringseigendom" veroorzaakt. De leen- en pachtwet De onderteekening Woensdag verwacht De onderteekening van de leen- en pacht wet door president Roosevelt, waardoor dit voorstel tot wet verheven wordt, zal naar S.P.T. seint Woensdag geschieden. Na de onderteekening zal het kabinet een zitting houden, waaraan staatssecretaris CordellHull, minister van oorlog Stimson en minister van financiën Morgenthau deelnemen alsmede Harry K. Hopkins, leider van het comité voor steun aan Engeland. Een waarschuwing tegen herhaling van 1917 Uit New York meldt het D.N.B.: Naar Asso ciated Press meldt, heeft de voorzitter der commissie tegen de deelneming van de Ver- eenigde Staten aan vreemde oorlogen, Sverne Marshall ten aanzien van de aanneming van de leen- en pachtwet dioor den senaat ver klaard, dat wat de militaristen te Washington, New York en Londen over het hoofd zien, de overweldigende afkeer van het volk is aan gaande de dwaze en rampspoedige herhaling van de fout van 1917. De mogelijkheid bestaat, dat de groote massa van het volk, als ze merkt wat er is gebeurd en wat van de demo cratie is overgebleven, haar teleurstelling openlijk zal uitspreken. In antwoord op een verzoek van het N.V.V. heeft de commercieele afdeeling van de Nederlandsche Spoorwegen toegezegd een tijdelijk speciaal tarief voor gezinshoofden, die werkzaam zijn buiten de plaats waar hun gezin vertoeft, te zullen bevorderen. Hierbij zullen voor hen eenmaal in de twee weken werkliedenretours derde klasse verkrijgbaar worden gesteld op de volgende voorwaarden. 1. De af te leggen afstand moet ten minste 50 km bedragen en het gezinshoofd moet tel kenmale tenminste 12 achtereenvolgende dagen bij denzelfden werkgever werkzaam zijn. 2. Het looninkomen mag bruto niet meer be dragen dan 158 per maand, 36J0 per week of 6.10 per dag. 3. De werkliedenretours zijn geldig van Vrij dag tot en met den eerstvolgenden werkdag der daaropvolgende week. Bij gelegenheid van Kerstmis, Nieuwjaar en Hemelvaartsdag wordt de geldigheid afzonderlijk vastgesteld. 4. Ter verkrijging van een werkliedenretour moet de werknemer overleggen een formulier van een door de Nederlandsche Spoorwegen vastgesteld model, dat elke zes maanden ver nieuwd moet worden en gewaarmerkt is door het gemeentebestuur van de woonplaats is door het gezin en door den werkgever. 5. De prijs is die der eendaagsche retour- kaarten, zooals dit voorheen ook bij de week eind-retours het geval was. Dit tijdelijk speciale tarief voor gezinshoof den zal binnenkort worden ingesteld. Welnu, van de in deze wet bedoelde ver zoekschriften werden er in 1940 107 inge diend tegen 88 in 1939 en 82 in 1938. Deze getallen zijn wel aanmerkelijk geringer dan dat van 1937, dat 147 bedroeg, maar hier is van een volgehouden daling weinig te be speuren. Onder de drie zusters neemt deze laatste wettelijke regeling dus een eigen plaats in, hetgeen natuurlijk op. directe wijze samenhangt met het onderwerp waarop zij betrekking heeft. De nieuwe Amsterdamsche wethouders Zooals gemeld, heeft de regeeringscommis- saris voor Amsterdam, burgemeester E. J. Voute vier wethouders benoemd, de heeren Rustige (die reeds wethouder was), van der Bend, Neiszen en Smit. De heer Jac. Rustige, wethouder van financiën, is in 1928 als christelijk-historisch raadslid gekozen en was curator van een door prof. A. H. den Hartog bezetten buiten gewonen leerstoel in de apologie van het Christendom, te Utrecht. Hij heeft als wet houder sterk geijverd voor efficiency in het gemeentelijk beheer en heeft steeds met straffe hand de gemeente-financiën geleid. De heer J. H. van der Bend, wethouder m openbare gezondheid en ziekenhuiswe- in enz., bezocht het Geref. gymnasiuip Amsterdam en werd in 1922 arts. Hij is ii jaar lang bestuurslid geweest van de afd". Amsterdam van de Chr. vacantiekolonies en de Vereeniging Vacantie ■^Buiten, van welke hij ook vertegenwoordiger is in den raad voor kinderuitzendingen. Sedert 1922 oefent hij de practijk als huisarts uit. Dr. J. Smit, wethouder voor onderwijs, kunsten en wetenschappen, tijdelijk ook voor arbeidszaken enz., heeft in de Fransche let teren getudeerd aan de Amsterdamsche uni versiteit en is van 1919 tot 1929 leeraar aan Christelijke H.B.S. te Amsterdam geweest, arna, bij de oprichting van het Hervormd lyceum, hij daarvan tot rector werd aange steld. Ir. C. J. Neiszen, wethouder van publie ke werken en volkshuisvesting, is aan de Technische Hoogeschool te Delft tot electro- technisch ingenieur opgeleid en is o.a. werk- i geweest bij Werkspoor en aan het Tele foonbedrijf te Amsterdam, waarna hij naar de Tram overging, daar hoofdingenieur en chef n de afdeeling vervoer en tractie werd. Hij ook lid van de Amsterdamsche verkeers- spre^n Verkrijgbaar bü Drogisten. - Als toekomstige vijfde wethouder, wordt genoemd mr. E. Vogel, advocaat en procu reur te Amsterdam. a;e thans echter nog te Laren (N.-H.) woont en dus eerst zijn domi cilie naar de hoofdstad moet verplaatsen. Mr. G. C. J. D. Kropman stadsadvocaat van Amsterdam De regeeringscommissaris voor Amsterdam, burgemeester E. J. Voute heeft den afgetre den wethouder mr. G. C. J. D. Kropman tot stadsadvocaat henoemd. G. H. C. Cramer t Ge.-ma). tit. Te 's-Gravénhégè is gisteren op 75-jarigen leeftijd overleden generaal-majoor tit. G. H. C. Cramer. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot zal Woensdag te 's-GraVcnhage om 2.30 uur op Oud Eik en Duinen geschieden. V E R D 0 0 R N'S DEURENFABRIEK Alle modellen Binnen deuren. Buitendeuren, Teakdeuren Een oproep van de Winterhulp Toen de Winterhulp Nederland vijf maanden geleden werd opgericht, had haar leiding zich een denkbeeld ge vormd van den nood, die onder Neder landers moest heerschen. Geleerd door de ervaring komt zij thans tot de ontstellende ontdekking, dat de armoede, welke in Nederland wordt geleden, veel en veel grooter is, dan zij zich in October 1940 kon in denken. Op zijn minst heeft een millioen Nederlanders, vtannen, vrouwen en kinderen, geen deel aan die aardsche goederen, welke noodig zijn om een ge zin met eenige vreugde en moed aan het leven van ons volk te laten deel nemen. Al voortwerkende ontvangt de leiding van de TV. H. N. dagelijks meer berichten over gevallen van nood die te zamen tot één conclusie voeren: Het Nederlandschè volk moet wakker worden en op dit gebied kennis nemen van de feiten, opdat het zich van zijn plicht tot naastenliefde bewust worde en zich aaneensluite om de daad te vol brengen, welke tegenover die veleland- genooten noodzakelijk is. De W.H.N. moet over veel meer mid delen beschikken, dan haar ten dienste staan. Om die in te zamelen zijn vele medewerkers noodig, die in de week van 17 tot 22 Maart enkele uren be- schikbaar'stellen in dien dienst van dit noodige, en daardoor zoo mooie werk. Nederlanders, laat u niet de kans ont gaan, om op deze wijze van uw liefde tot uw volk te getuigen. Ge zult straks na volbrachten arbeid met zoovele an deren, die u reeds zijn voorgegaan, de voldoening kunnen smaken in moeilijke tijden metterdaad aan de instandhou ding en den opbouw van ons volk te hebben medegeholpen. Vele helpende handen zijn nog noo dig: meldt u direct aan bij het plaatse lijke bureau van de Winterhulp in uwe gemeente. Werkgevers, verstaat gij uw plicht tegenover deze actie, door aan de leden van uw personeel, die willen medewer ken, voor de hun toegewezen uren vrij te geven zonder aftrek van loon en vacantietijd. Laten wij allen onze taak besefjén: in een der beslissende uren van de wereldgeschiedenis, nu volkeren om hun bestaan worstelen, moet het Neder landsche volk bewijzen, dat het in staat is zich zei fin stand te houden. Toont u dezen tijd waardig Millioenen handen zijn onzichtbaar naar u uitgestrekt! Offert! Schenkt tijd en moeite en geld! Bs Komende lijstencollecten van de Winterhulp Je namen zullen voorat worden ingevuld Het A N P. meldt: De directeur-generaal van de W.H.N. heeft over de komende huislijstcollecte de volgende beschouwing gegeven: Men heeft gevraagd waarom de Winter hulp in de tweede helft van deze maand een nauwkeurig voorbereide lijstcollecte langs de huizen houdt. Wel, eenvoudig hierom, omdat wij aan de hand van vier maanden ervaring weten, dat vele aanvragen om hulpverleening nog niet ;n behandeling konden worden genomen en omdat het daarom onze plicht en ons goed recht is duidelijk hoorbaar aan de deur van iederen Nederlander te kloppen, om dezen nood in het eigen volk te helpen verzachten. De afgeloopen maanden hebben ons ook geleerd, dat een naar verhouding veel te klein gedeelte van onze samenleving bereid is, de- nood door een allen en alles omvattende actie te doen verdwijnen. Wij hebben, zooals reeds eer is medege-. deeld, in de eei'ste drie maanden van onze werkzaamheden rond drie millioen gulden ontvangen, vóór een niet onbelangrijk ge deelte uit giften, buiten de bus-, huis- en straatcollecten van einde November en De cember en de huislijstcollecte van einde Ja- m. Teneinde thans over de noodige middelen te kunnen beschikken, zijn naast ,ae reeds gehouden bus-, huis- en straatcol lecten, welke midden en einde Februari plaats vorttlen, nog twee huislijstcollecten vastgesteld en wel van 1723 Maart en van 1520 April. De actie voor dezen winter zal dan worden besloten met een bus-, huis- en straatcollecte op 2 en 3 Mei a.s. Een ieder weet, dat een lijstcollecte vroe- ;er in vrijwel het geheele land bij een ooraf uitgekozen groep inwoners van een gemeente werd gehouden en dat men het overgroote deel van onze samenleving nim- ler om een offer in dezen vorm heeft ge raagd. Wij meenen, dat evenals ieder, die in moeilijke omstandigheden verkeert het recht heeft op onze hulp, ook iedere landgenoot het recht bezit om naar draagkracht op deze wij ze te offeren. Deze lijstcollecte wil daarvan het bewijs zijn. Wij hebben daarom bepaald, dat vooraf de namen en adressen van alle ge zinnen en alleenwonende personen op daartoe vervaardigde formulieren zullen worden in gevuld, opdat ten eerste iedere landgenoot zich duidelijk voor oogen zal stellen, dat ook op hem of haar een beroep wordt gedaan ten behoeve van de medelandgenooten, die ir nood verkeeren en ten tweede, om te berei ken, dat de arbeid van de collectanten hier bij zooveel als mogelijk wordt verlicht. De nood is groot, dit getuigen de vele aan vragen, die bij de plaatselijke directeuren ir de gemeenten worden ingediend. Naar ruw schatting zouden tenminste twee millioen gulden per maand in dezen winter ter be schikking moeten staan, wil deze actie door het volk ook werkelijk voor het volk tastbare resultaten hebben. Het is verbazingwekkend, hoe weinig men- schen zich bewust zijn van de omstandig heden, waaronder vele gezinnen leven. Het is even verbazingwekkend, hoevelen zich aan de socialen eereplicht onttrekken om door een spontane daad een einde te maken aan deze wantoestanden. Men beroept er zich op, zonder zich in het vraagstuk te verdiepen, dat vele organisaties en de overheid op afdoende wijze de helpen de hand bieden. O zeker, er wojrdt veel ge daan, maar van een spontane daad van hel volk in zijn geheel is geen sprake. Anders zou het niet mogelijk zijn, dat van de kosten der armenverzorging (in het jaar 1938) door kerkelijke en particuliere instellingen, die volgens de Armenwet 1912 de eerste hulp hebben te verleenen, slechte 15 pet. zijn ge dragen, en de overheid met ruim 85 pet. aan vullend moest bijspringen. D.w.z., dat per hoofd van de gemiddelde bevolking, de eerste groep 1.32 en de overheid 7.90 in de kos ten heeft bijgedragen. Let wel, wij laten hier het vraagstuk van de ondersteuning aan werkloozen geheel buiten beschouwing. Mede op grond van de kennis van deze cij fers is tot de Winterhulpactie besloten, ten einde de fundamenten te leggen van een groot sociaal bouwwerk, waarin de Neder landers over de vele scheidingsmuren heen elkaar de hand kunnen reiken. Het moge een ieder weldenkend Nederlander duidelijk zijn, dat hierdoor alleen de kracht kan groeien, die dringend noodzakelijk is, ook voor de toekomstige plaats van ons volk in Dat men een organisatie als deze, die het geheele volk oproept elkanders lasten te dra gen, poogt verdacht te maken, is begrijpelijk. Wij hebben echter een vast vertrouwen in het gezonde verstand van ons volk en zijn over,- tuigd, dat het zich vrij wil maken van alle krachten en machten, die het om persoon lijke belangen verdeeld willen houden. Wanneer gij, in dit licht bezien, ons werk. onze collectanten tegemoet treedt, zal het niet moeilijk vallen, u aan te sluiten bij hen, die zich reeds groote offers voor dit ideaal ge troostten. Wij verwachten van al onze collectanten en medewerkers, dat zij bij de a.s. huislijst- collecten, in het besef van de eervolle taak die op hen rust, het allen gemakkelijk zul len maken, in vreugde hun vrijwillige bijdra ge te offeren. Onder deze voorwaarde zal deze actie voor het volk, door het volk, slagen! Kerk en Zending NED. HERV. KERK GEREF. KERKEN Aangenomen: Naar Grootegast, Joh. Ribberink te Borger. Bedankt: Voor Groningen, B. Holwerda te Amersfoort voor Harlingen, O. W. Bouwsma te IJsselmuiden. DS. C. PH. F. ABBING Maandag 17 Maart a.s. viert ds. C. Ph. F. A b b i n g, Ned. Herv. predikant te Ruurlo, zijn 40-jarig ambtsjubileum. Ds. Abbing werd 23 Sept. 1874 te Heeze geboren, waar zijn vader wijlen ds. J. C. C. Abbing, laatstelijk te Jisp, (N.H.) toen predikant was. Hij stu deerde'aan de Leidsche universiteit theologie om in 1900 candidaat te worden in Noord-Hol land. 17 Maart 1901 kwam hij te Koedijk in zijn eerste gemeente. In 1904 vertrok ds. Ab bing naar Zweeloo om zich 15 Oct. 1911 aan zijn tegenwoordige gemeente te verbinden. In deze gemeente richte ds. Abbing meer dere vereenigingen van socialen aard op ter wijl hij ook consul was van den A.N.W.B. Voorts heeft hij zich tal van jaren gewijd aan de belangen van het verwaarloosde kind en was hij ook enkele jaren lid van het hoofdbestuur van de vereeniging Tot steun voor verwaarloosden. Als gemachtigde'van deze vereeniging stonden 40 door hem in ver schillende gezinnen ondergebrachte kinderen. Ongeveer 25 jaar is ds. Abbing secr. van de afdeeling Winterswijk van het Ned. Bijbel genootschap en correspondent van de Blaad- jesvereeniging. Ds. Abbing wenscht zijn gedenkdag onop gemerkt te doen voorbijgaan. DS. T. VAN DE HEE Ds. T. v. d. Hee, Ned. Herv. predikant te Genemuiden, is ernstig ongesteld. Hij is in ziekenhuis opgenomen, waar echter van opeiwtief ingrijpen weinig baat verwacht wordt. dVAKlfflJWEK 1WköC®30UW£K LEIDERDORP Tel. Leiden 21790 Stemmen en restaureeren FABRIEK S0ESTERBER6 TcL Buis ter Heide 444 (2 lijnen) K 3403 Mechanische Ctt) Transportinrichtingen V Rolbanen Hangbanen Prospecti op aanvraag. DS. A. PH. S. SCHAAFSMA t Op 70-jarigen leeftijd is te Driebergen, waar hij sinds zijn emeritaat woonde, over leden Ds. A. Ph. S. Scha af sin a, em. pre dikant der Geref Kerk van Den Bommel. Ds. Schaafsma was 13 Oct. 1870 geboren en werd in 1904 candidaat. Zijn eerste gemeente was Jutrijp-Hommerts, waar hij 25 Sept. 1904 in trede deed. In Mei 1908 vertrok hij naar Lioessens, in Nov. 1913 naar Nieuwveen, in Maart 1918 naar Appelscha, in Mei 1922 naar Den Bommel welke gemeente hij gediend heeft tot zijn op 1 Sept. 1936 ingegane eme ritaat. DS. T. J. HAGEN In de ziekte van ds. T. J. Hagen, pred. der Geref. Kerk van Delft, waaromtrent wij vorige week melding maakte is nog weinig verandering gekomen. Een kleine verbete ring is ingetreden, doch dit gaat erg lang zaam. De patiënt is wel opgewekter. Direct levensgevaar is volgens den medicus niet aan- AFSCHEID EN INTREDE Na des morgens bevestigd te zijn door Ds. H. A. Leenmans van Ede met een pre dikatie over Jes. 62 6 en 7 deed Zondag j.l, Cand. J. C. Stelwagen van Drieber gen zijn intrede bij de Ned. Herv. Gem. te Opheusden, sprekende naar aanleiding van Joh. 1: 35-37. Toespraken werden gehouden door Ds. Doornebal van Kesteren als consulent en den heer-H. Roelofsen Thol. Cand. Zondag j.l. heeft Ds. J. G. Adema, Geref. predikant te Zuidhörn, afscheid van zijn ge meente genomen wegens a.s. vertrek naar Delfshaven. Naar aanleiding hiervan had hij als tekst gekozen Coloss. 1:23, dezelfde tekst waarmee hij 30 Juni 1935 intrede deed. De drie deelen van zijn tekst waren: Levens kracht, levensverachting en levensruimte. Ds. Adema, zoo lezen wij in de N. Prov Gron. Crt. sprak een woord van dankbaar heid tot gemeente en kerkeraad, omdat zij steeds lief en leed tezamen gedeeld hadden en er steeds een prettige geest van samen werking geheerscht had. Daarna richtte hij het woord tot de jeugd ver., tot Ds. Wiersema van Oldehove, af gevaardigde van de classis, verder tot Ds. v. d. M e u 1 e n van Kommerzijl, Ds. v. d. Berg, Herv. predikant te Noordhorn. mej. Ds. Koenen. Doopsgez. pred. te Noordhorn, burgemeester Cleveringa en het wethou ders Ha z e n b e r g en v. d. B e r g. Hij gaf hun de bede mee: „Dat de Heere u zegene' Oud. E p e m a sprak daarna namens de kerkraad en liet de gemeente zingen: ,,De Heer zal u steeds gadeslaan". Namens de Classis sprak Ds. Wiersema en als laatste spreker trad op Ds. v. d. B e r g. Na afloop van den dienst was er in de con sistorie gelegenheid om van Ds. en Mevr. Adema afscheid te nemen. UNIE VAN BAPTISTE GEMEENTEN Aan de zooeven verschenen statistiek van de Unie van Baptiste Gemeenten ontleenen dat de Unie thans 37 gemeenten telt. Het totaal ledental steeg van 5322 op 5354. Er was een toename van 175 gedoopten, 161 at testatie, terwijl 25 personen opnieuw werder opgenomen in *fiet verband der Unie. Af geschreven moesten worden 56 personen wegens overlijden. 123 door het afgeven van attestatiè terwijl 116 personen zich onttrokken en 30 werden uitgesloten. In haar midden heeft de Unie verschillende jeugdvereenigin- gen met een totaal ledental vsn 3132. Voorts telt zij 61 Zondagsscholen met 258 leerkrach ten en 3722 leerlingen. Het totaal aantal ca techisanten bedraagt 275. Er zijn 26 vereeni gingen voor zusterhulp, 6 mannen- en 6 vrou- wenvereenigingen. Kas-Vereeniging N.V. ANNO 1865 Amsterdam C. Spuistraat 172 Bewaren van Effeeten met Administratie Ons* nieuw» Brochure ..Be wind en Execuleele" wordt gsarn» op aanvr. toegezonden TROMPENBERG'» PALACE HOTEL HILVERSUM - Tel. 7941 (2 lijnen) HET GEHEELE JAAR GEOPEND Dr. H. NANNING's Zetpillen tegen Aambeien werken pijnstillend en genezen in korten lijd de ontstoken slijmvliezen Ataski hei I Véfkojftxar bij alia Apotheken- eo Drogistes 4 H. 1.50 per dooaje taa 12 stuks. Br. R RANNING'i fW* Cfem. FsVrltk. N V. OER HAAG. BEROEPINGSWERK De Kerkeraad der Geref. Kerk te Delft heeft een Commissie benoemd, bestaande uit de predikanten, een paar Kerkeraadsleden en een paar leden uit de Commissie van Beheer, welke zal hebben te overwegen de mogelijk heid tot het komen van het beroepen van een vierden predikant. ZENDINGSARBEID IN NED.-INDIË In het gebouw van de Nederlandsche Zen dingsschool te Oegstgeest werd dezer dagen een samenkomst belegd, waar prof dr. H. K r a e m e r en dr. J. Verdoom zendeling arts van West-Java) voor candidaten en pro ponenten in de theologie „de behoeften van Indië in de naaste toekomst" inleidden. Prof. dr. H. Kraemer zeide o.m.: Het gaat er om de theologische en academische wereld duidelijk te maken, dat de zending ook hun terrein is. Daarnaast heeft men zich voorge nomen in de toekomst steeds meer zendelin gen uit te kiezen, die een academische oplei ding hebben genoten. Tenslotte komen wij voor het feit te staan, dat een sterke aflos sing van het nu in Indië werkzame personeel, noodig zal zijn, omdat de zendelingen, die ou het punt 9tonden met verlof te gaan, thans moeten doorwerken. Hun arbeidsveld is bo vendien vergroot, zoodat we met een uitge put zendelingencorps moeten rekenen. Dr. J. Verdoorn wees er op, dat wij ons te onthouden hebben van academische gezapig heid. De kerk heeft tot taak het Evangelie te verkondigen. Hoe de uitslag van den oorlog ook moge zijn, wij dienen paraat te zijn. Het is daarom de dure plicht van kerk en zending om direct een beroep te doen op de krachten, die er voor in aanmerking komen, zich voor het zendingswerk beschikbaar te stellen.- TOENADERING DER KERKEN Over het streven van toenadering der ker ken schrijft ds. J. J. Knap Czir. in „Oude Paden o.m. het volgende: „Wij zijn'zoover gevorderd, dat er een streven van toenade ring is. In dit stadium verkeeren wij thans. Hier en daar houden de predikanten en ker keraden van onderscheiden kerken „gesprek ken" met elkander, waar een gewijde geest den toon aangeeft, en men van gedachte wis selt. Men leert elkaar beter begrijpen, terwijl men vroeger langs elkaar heenpraat^e. Men leert elkander op zekere punten waardeeren. Men ziet, dat er in andere kerken toch ook veel goeds en Gode welbehagelijks is, en dat er in de geliefde eigen kerk ook wel iets ontbreekt. Zulk samensprekingen, die zich ook kun nen begeven op 't practische arbeidsterrein, waarop samenwerking een zegen zou zijn en zeer wel mogelijk is, zijn een prachtig begin om dichter bij elkaar te komen. De één leert er den ander uitnemender achten dan zich zelf, en dit is juist in den geest des Evange lies. De één erkent niet alleen te geven, maar ook te ontvangen. Vele vooroordeelen smel ten als was voor de zon. In de dagen der evacuatie is het menigmaal gebleken, dat de gemeenschap der heiligen, afgezien van de bepaalde kerk, waartoe men zelf behoort; een heerlijke realiteit was. En in bovengenoem de samensprekingen zal dat besef van saam- hoorigheid in Christus eveneens gekweekt en gevoed worden. Alle valsch kerkisme en alle bekrompenheid verdwijnt, indien men voor Gods aangezicht samenkomt, de broederlijke liefde wordt er geboren, en het heil der eigen kerk wordt er mede gediend. TDe aldus ontstane verbroedering zou haast vanzelf leiden tot samenwerking in allerlei arbeid, die tot heil van 't geheele volk door de kerken ter hand genomen wordt. In op voedingsgestichten, ziekenhuizen, verwaar- loosdeninrichtingen en dergelijke meer zou den de kerken elkaar tot steun kunnen zijn, inplaats van alles aan één kerk over te la ten. En deze weg zou, door het winnen van wederzijdsch vertrouwen ten aanzien van de toewijding aan Gods zaak, ten leste er toe kunnen brengen, dat ook de kerken naar een nauwer samenwerking streefden. Niet door onmiddellijke samensmelting of fusie, maar door federatief op te treden overal, waar het nuttig en noodig was om het welzijn en 't waarachtig heil van volk en vaderland te dienen. Hiermede ziVeen nieuw stadium beginnen. Een stadium t\ niet te laat moge komen! De tijd dringt inderdaad". v ZON EN MAAN Zonsopgang 12 Meert 8.03; onderg. 19.38 Volle maan Donderdag 13 Maart, laatste kwartier Donderdag 20 Maart, 'nieuwe maan Donderdag 27 Maart.

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1