r Hein&Schktddii ■POMPEN - BEVERWIJK PONDERDAG 6 MAART 1941 PAG. Luchtgevechten boven het Kanaal Aanvulling op het Duitsche weermachtsbericht Ter aanvulling op het weermachtsbericht van gisteren werd het D.N.B. van welin gelichte zijde nog het volgende meegedeeld: De bewegingen van de Duitsche troepen in Bulgarije verloopen volgens het vastgestelde plan. In de woorden „volgens het vastge stelde plan" wordt tot uitdrukking gebracht, dat door de thans voltrokken opmarsch van Duitsche troepen in het bevriende Bulgarije alle Engelsche plannen om den oorlog uit te breiden onmogelijk worden gemaakt en dat de wet van het handelen in het Zuid-Oosten door de mogendheden van de spil en door de by hen aangesloten bevriende staten ge dicteerd wordt. De duidelijke superioriteit van de mogend heden van de spil in de lucht komt tot uiting in het feit, dat het Britsche luchtwapen niet in staat is de sedert eenige weken bijna da gelijks in Noord-Afrika door de Duische afdeelingen gevechtsvliegers ondernomen aanvallen op Britsche ravitailleeringssteun- punten, troepenconcentraties, tentenkampen en voorraaddepots te verhinderen. Deze be langrijke acties hebben den oorlogstoestand in Noord-Afrika op beslissende wijze geïn fluenceerd. De opmarsch van het Nijlleger van Wavell is in het gebied BengaziAgedabia sedert de eerste helft van Februari tot staan gebracht Het voor de oorlogsoeconomie zoo belang rijke West-Engelsche graafschap Wales is door de hardnekkige luchtaanvallen der af- geloopen dagen zwaar getroffen. De aanval op Cardiff van Maandagnacht was, volgens de Engelsche berichten, een van de hevigste van dezen oorlog. Een geweldige hagel van brandbommen kwam op de haven en het in dustriegebied terecht. Ook de beide andere havens aan het Bristol-kanaal,- Swansea en Bristol, vertoonen de zwaarste vernielingen en talrijke puinhoopen in haar haveninstal laties alsmede in de industriegebieden. Deze vernielingen treffen de Engelsche oorlogs oeconomie des te ernstiger ,daar deze West- Engelsche havens sedert maanden het laden en lossen van goederen, dat anders in de Lon- densche havens gebeurt, hebben moeten verwerken. Reeds bij volledig intacte haven installaties is het uitgesloten, dat deze West- Engelsche havens Londen kunnen vervangen, dat in vredestijd meer dan veertig procent van den geheelen Engelschen buitenlandschen handel in zijn haven verwerkte. Tengevolge van deze belangrijke vernielingen in deze Westelijke havens moet de chaos in de En gelsche vervoersorganisatie noodgedwongen toenemen. Deze aanvallen volgens een vast gesteld plan op de belangrijkste havensteden aan de Engelsche Westkust staan in het nauwste verband met den succesrijken strijd van de Duitsche duikbooten, kaperschepen en lange-afstands bommenwerpers tegen de Britsche aanvoeren van overzee. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Formaties Duitsche jagers hebben gisteren eèn aanval over het Kanaal ondernomen. Onder de Engelsche kust stuitten zij op Brit sche jagers en noopten ze tot den strijd. Op verscheidene plaatsen ontwikkelden zich luchtgevechten tusschen afzonderlijke toe stellen en groepen vliegtuigen. Volgens tot dusver ontvangen berichten zijn zes Britsche jagers van het type Spitfire neer- geschoten. Enkele Britsche bommenwerpers hebben gisteren onder escorte van een formatie jagers en onder dekking van laaghangende wolken weer de stad Boulogne aangevallen. Enkele bommen vielen op woonhuizen en beschadig den een voor de burgerbevolking belangrijke ravitailleeringsinstallatie. De Duitsche af weer verijdelde een grootscheepsche uitwer king van den aanval en verjoeg de vijande lijke formaties. Bij de achtervolging- werd een Britsche jager van het type Spitfire door Duitsche Jagers neergeschoten. De verliezen van het Fransehe leger 80.O00 Soldatengroven geteld Naar het D.N.B. uit Genève meldt kondi gen de Fransehe bladen een binnenkort verschijnend boek aan van Jean Labussière, dat o.a. cijfers geeft van de verliezen in het Fransehe leger in den veldtocht 1939/'40. Het aantal gesneuvelden is nog niet offi cieel bekend, doch tot 15 Februari zijn 80,000 graven van Fransehe soldaten geteld en ten minste 20,000 soldaten als vermist opgegeven. Het aantal gewpnden bedraagt 120,000. In totaal zijn 1,500,000 man gevangen ge- romen. 40,000 Officieren zijn gedood, gewond, vermist of gevangen. Van de actief dienende officieren zijn 14,500 gesneuveld of gevangen HUGO WAST GOUDDICTATORS Uit het Spaansch vertaald door MARTIN LEOPOLD Ingen' 4.10 Geb. 5.15 Deze roman wijst met ongeloof lijk scherp doorzicht de wonde- plekken aan in de huidige samenleving. VERKRIJGBAAR IN DEN BOEKHANDEL.. genomen, d.w.z. 65 pet van te totale sterkte van het Fransohe actief dienende corps offi cieren. Volgens deze gegevens zouden de 45 dagen van den veldtocht van verleden voorjaar meer verliezen hebben gekost dan de eerste drie maanden van den oorlog in 1914. Britsche oorlogskosten Volgens een mededeeling van den Britschen berichtendienst hebben de Engelsche oor logskosten in de afgeloopen week per dag ge middeld 12.6 milliocn bedragen tegen 11.1 millioen in de week te voren. Daar mede is een nieuw record bereikt In de overeenkomstige week van het vorige jaar bedroegen de oorlogskosten per dag ge middeld 4 millioen, aldus meldt het D.N.B. uit New York. De strijd in het Westen Aanval en verweer. Reuter beweert, dat een Britsche bommen werper in den naoht van Maandag op Dinsdag bij Keulen een Duitsch jachtvliegtuig heeft neergesohoten. Hieromtrent verneemt het Duitsche Nieuwsbureau dat bij de aanvallen van de R.A.F. op West-Duitschland in den loop van dien nacht geen Duitsch vliegtuig verloren is gegaan of in een luchtgevecht beschadigd. Wel heeft het Duitsahe luchtdoel geschut twee Britsche bommenwerpers neer geschoten, waarvan het verlies tot dusver van Britsche zijde nog niet werd toegegeven. Luchtalarm te Londen De Britsche berichtendienst meldt, dat gisteren kort na het invallen van de duisternis te Londen luchtalarm is gemaakt, dat drie uur duurde- Het afweergeschut kwam in actie. Ook uit het Zuiden en Westen van Engeland zyn berichten over Duitsche luchtactie ont vangen. In den nacht boven Engeland. De eerste Duitsche gevechtsvliegtuigen, die waren opgestegen voor den nachtelijken aan val op strategische doelen in Engeland, meld den, dat aan het kanaal van Bristol te Car diff, zes groote en vele kleine branden zijn waargenomen. Andere afdeelingen, die een aanval op Londen ondernamen, rapporteeren, dat ook hier groote successen werden behaald In de bocht van de Theems en ten Oosten daarvan werd een reeks groote branden waargenomen. Het zicht was goed, zoodat de vliegtuigen hun doel duidelijk konden vast stellen. (D.N.B.) Goring en Antonescu overleggen te Weenen Het D.N.B. meldt uit Weenen: Rijksmaarschalk Göring heeft gisteren te Weenen een ontmoeting gehad met den Roe- meenschen staatsleider generaal Antonescu. In het kasteel Belvédère volgde een vrij langdurig onderhoud. De besprekingen liepen voornamelijk over belangrijke oeconomisch- politieke vraagstukken, die voor beide landen van belang zijn en in den geest van de Duitsch-Roemeensche vriendschap en nauwe •erking werden gevoerd. Eden brengt den Griekschen minister-president een afscheidsbezoek Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Volgens een bericht van den Britschen be richtendienst uit Athene heeft Eden gister ochtend een afscheidsbezoek gebracht aan den Griekschen minister-president om zijn reis tezamen met Dill, den chef van den gene- ralen staf, naar Kaïro voort te zetten. Sluiting van 100 Engelsche fabrieken De door den Britschen minister van handel aangekondigde sluiting van fabrieken op het gebied van niet onmisbare producten, hetgeen zal geschieden om het verbruik aan grondstof fen te verminderen, zal volgens berichten uit Londen, die het D.N.B. te New York heeft ver nomen, ongeveer 100 fabrieken omvatten. Hierin waren ongeveer een millioen personen werkzaam. Het waren voornamelijk middel bare en kleine bedrijven. Ex-koning Carol naar Portugal gevlucht Het D.N.B. meldt uit Madrid: Het officieele Spaansche persbureau Cifra meldt, dat de Roemeensche ex-koning Carol Portugal gevlucht is. De auto van Carol heeft men in de nabijheid van de grens aan getroffen, twee auto's met bagage zijn in Sevilla achtergebleven. Reuter meldt uit Nairobi: Luitenant-generaal Cunningham, de opper bevelhebber der Britsche strijdkrachten in Oost-Afrika, heeft het bestuur over de be zette gebieden op zich genomen. Italiaansche bodems legen vliegluigen bij Albanië Bij Keren actie van patrouilles Het Italiaansche hoofdkwartier geeft weer machtsbericht no. 271 in het licht. Het luidt als volgt: Aan het Grieksche front hebben formaties luchtstrijdkrachten doeltreffend met bommen van groot en klein kaliber vijandelijke troe penconcentraties en aanvals-installaties be stookt. Eenheden van onze marine hebben vijande lijke doelen langs de Albaneesche kusten ge bombardeerd. Een sterke vijandelijke lucht- formatie, die trachtte onze eenheden aan te vallen, werd teruggeslagen door het felle af- weervuur der schepen en door het snelle in grijpen van een afdeeling jagers, die stout moedig en vastberaden de vijandelijke forma, tie aanvielen, die in aantal ruim tweemaal zoo groot was. Zes vijandelijke toestellen werden neergeschoten, twee onzer toestellen keerden niet terug. In Noord-Afrika hebben duikbommenwer pers en bom vliegtuigen van het Duitsche vlie gerskorps opnieuw vijandelijke troepenconcen traties en een vliegveld in den omtrek var Agedabia gebombardeerd. In Oost-Afrika optreden van patrouilles in den sector van Keren. Onze vliegtuigen heb ben schepen en haveninstallaties in de baal van Suda op Kreta gebombardeerd. Volgens de laatste gegevens heeft de duik boot, die onder bevel staat van korvettenkapi- tein Adalberto Giovannlnl behalve de schepen, die vermeld zijn In weermachtsbericht nr. 269, op den Atlantischen Oceaan nog twee schepen in den grond geboord. Een verklaring van den Turkschen premier te wachten Schweizer Press Telegraph meldt uit Ankara: Van welingelichte zijde wordt verno men dat de Turksche regeering bijeen is gekomen, teneinde het antwoord van Turkije op de boodschap van rijkskanse lier Hitier op te stellen. Het D.N.B. meldt uit Stamboel: Het Journal d'Orient meldt uit Ankara, dat de premier, Tewfik Saydam, binnenkort over de nieuwe begrooting zal spreken. Het is mo gelijk dat hij bij die gelegenheid ook verkla ringen over de algemeene positie van Turkije zal afleggen. De ministers van binnenlandsche zaken en die van defensie zijn Dinsdag te Stamboel aangekomen. De minister van binnenlandsche zaken verklaarde, dat de wijziging van de wet op de passieve defensie in voorbereiding is. De Engelsche gezant overhandigt een nota van zijn regeering Het D.N.B. meldt uit Sofia: In een nota. die de Engelsche gezant gister ochtend heeft overhandigd aan den minister president, is omtrent de motieven van En geland tot het verbreken der diplomatieke betrekkingen met Bulgarije o.m. verklaard, dat de Engelsche reg'eering het niet eens is met de' verzekering van Bulgarije, dat de Duitsche troepen in Bulgarije den vrede op den Balkan in stand houden. Het toetreden van Bulgarije tot het drie-mogendheden-pact zoo wordt in de nota verder gezegd en de opmarsch van Duitsche troepen, vor men de voornaamste redenen voor het be sluit van Engeland. De nota geeft uitdruk king aan de meening, dat er naar Engelsche opvatting geen twijfel aan bestaat, dat het het doel is van de Duitsche actie om „het met Groot-Britannië geallieerde Griekenland te bedreigen en aan te vallen". De nota ver wijt de Bulgaarsche regeering, dat zij de Duitsche voornemens begunstigd heeft. Engeland beschouwt Bulgarije als „door den vijand bezet gebied" Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Volgens den Engelschen berichtendienst heeft het ministerie voor de blokkade een decreet gepubliceerd, volgens hetwelk Bul garije thans als ,,door den vijand bezet ge bied" beschouwd moet worden. Derhalve wordt Bulgarije met ingang van gisteren als vijandelijke bestemming beschouwd en staan alle goederen die van Bulgaarschen oorsprong of Bulgaarsch eigendom zijn, bloot aan in beslagneming. De burgerlijke mobilisatie in Bulgarije S. P. T. meldt uit Sofia: Ingevolge de bepalingen van de wet op de civiele -mobilisatie is in Sofia en in verschei den andere Bulgaarsche steden bekend ge maakt, dat alle mannelijke personen tussohen 'de 16 en 45 jaar, en alle vrouwelijke perso nen tusschen de 20 en 50 jaar, voor zoover zij niet dienstplichtig zijn, zich moeten laten registreeren. Zij dienen daarbij hun beroep en hun kennis van vreemde talen op te geven. Naar verluidt, heeft deze maatregel ten doel de voor de civiele mobilisatie in aanmerking komende personen daar te gebruiken, waar zij maximum-prestaties kunnen leveren. De SIHI-POMP is de aangewezen pomp voor Land- en Tuin bouwbedrijven. Acties van de Japansche vloot Om den toevoer naar Tsjoenking af te snijden United Press meldt uit Sjanghai: Volgens onbevestigde beriohten in de Chi- neesche bladen uit Foe-Tsjau zijn omstreeks 100 Japansche oorlogsschepen Maandag en Dinsdag voor de kust bij Foeklen gesigna leerd. Enkele zouden verder naar het Zuiden gevaren zijn. De correspondent te Foe-Tsjau van een dier bladen opperde de meening dat de Ja pansche vloot de sedert lang verwachte actie naar het Zuiden heeft ingeleid. Andere Chi- neesche bladen berichten dat 30 Japansche oorlogsschepen Maandag langs de kust van de provincie Sjekiang gesignaleerd zijn. Deze schepen zouden Maandagmorgen opgemerkt zijn in de nabijheid van Tsjinghai. Des mid dags zouden zij in de richting van den onge veer 100 mijlen Oostelijk liggenden Tsjoesan- archipel zijn weggevaren. Het hoofdkwartier van het Zuidelijk Japan sche expeditieleger heeft bekend gemaakt dat Japansche strijdkrachten in den loop van Maandag op zes verschillende plaatsen op de Zuid-Oost-kust van Kwantoeng geland zijn, om een der weinige nog openliggende wegen naar Tsjoengking af te sluiten. Een Domei-bericht uit Kanton meldt dat de nieuwe Japansche landingsoperaties zich uit strekken langs da geheele Zuid-oost kust, met inbegrip van de gebieden aan de golf van Tonkin. Behalve het schiereiland Loe-Tsjau zouden o.a. Pakhoi, Konhei, Joengkong, Ting- pak en Tsjoeitoeng bezet zijn. Hef Engelsche Lagerhuis neemt de marine-begrooting aan Minister Alexander over de taak van de Britsche vloot Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Naar de Londensche nieuwsdienst mee deelt, heeft het Lagerhuis met algemeene stemmen de marinebegrooting aangenomen. De eerste lord der admiraliteit Alexander wees op het aandeel dat de Britsche vloot heeft gehad in de oorlogvoering. Deze vloot, ver klaarde hij, is niet slechts het symbool van de macht van Groot-Britannië, doch een veilige bescherming tegen de vijandelijke mogendheden. Opdat zij echter zoo sterk mo gelijk zij, heeft zij steeds meer schepen en manschappen noodig. Alexander wees erop, hoe haar oorlogstaak nog verzwqird was door de ineenstorting van Frankrijk. Moeilijke operaties in de Noorsche wateren en aan de Belgische kust hadden ver liezen gekost. Over het geheel genomen was, na^r Alexander het tegenover het Engelsche parlement voorstelde, de Britsche vloot van Augustus 1939 ongeschonden. Zij beschikte op het oogenblik zelfs over meer torpedoboot- jagers dan toen en met de schepen, die thans in aanbouw waren, zou zij sterker zijn dan ooit In het afgeloopen jaar waren 154 fabrie ken voor de vervaardiging van vlootmateriaal gebouwd en voor een deel reeds in gebruik genomen. Met het oog op den stryd op den Atlantischen oceaan, die wel zeer spoedig be ginnen zou, had Engeland echter iedere gram energie van zijn arbeiders en een voortdurend toenemende productie noodig. Alexander wees er vervolgens op, dat het bedrag der begrooting slechts een symboli sche som vormt, daar het ware bedrag ge heim moet worden gehouden. Alexander voegde eraan toe, dat de Britsche marine geen symbolische marine is dat haar schepen geen spookschepen zijn. Men kan echter verwach ten, dat de vijand hevige aanvallen zal onder nemen en dat Engeland daarbij zware slagen te verduren zal krijgen. De eerste taak van de Britsche vloot, zoo vervolgde de minister, het beschermen van den Britschen overzee- schen handel. In dit verband geloofde hij, dat de Britsche koopvaardij kan rekenen op ver sterking uit de Vereenigde Staten en de dominions. In den loop van het daarop volgende debat zeide een labour-afgevaardigde o a., dat een weinig meer openhartigheid in het bekend maken van de activiteit der Britsche marine de zaak van oorlogsmarine in haar geheel ten goede zou komen. „De souvereiniteit van Egypte is onbeperkt" Aldus de Egyptische senaat De Egyptische senaat heeft een besluit ge nomen, dat, naar S.P.T. uit Kaïro meldt, in politieke kringen daar ter stede groot opzien heeft gebaard. In dit besluit wordt verklaard: „de senaat bepaalt, dat Egypte een onafhan kelijke staat is met onbeperkte soevereiniteit. Het staat niet onder bescherming van een ander land." Binnenlandsch Nieuws Ir. Mussert te Berlijn door Göring ontvangen Rijksmaarschalk Hermann Göring heeft Maandagmiddag te Berlijn, in tegenwoordig heid van den Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied, rijksminister Seyss Inquart, den leider van de N.S.B., ir. A. A. Mussert, ontvangen. Op de ontvangst volgde een gesprek, dat anderhalf uur heeft geduurd. Een oude auto als spekrookerij Een goede vangst van den crisis- opsporingsdienst Door de buitengewone activiteit der te Ede gestationneerde ambtenaren van den crisis opsporingsdienst is gisteren voor de tweede maal in een tijdsverloop van enkele dagén in de buurtschap Ederveen een clandestiene slachterij en rookerij in het groot ontdekt. Bij een onderzoek, dat op het erf van den land bouwer B. door genoemde ambtenaren in samenwerking met de politie werd ingesteld, ontdekte men een handig gecamoufleerden, afgedankten auto, die verbouwd bleek te zijn to* een complete spekrookerij. De zaak was in vol bedrijf en er hingen verscheidene ham men en zijden spek in. Totaal plus minus 800 pond wegende. De heele voorraad is in be slag genomen en naar Ede gebracht waar het vleesch voor de voedselvoorziening in de gemeente gebruikt zal worden. Tegen den landbouwer is proces-verbaal opgemaakt. Diefstal van benzinebonnen te Oss De dader gearresteerd Na een uitgebreid onderzoek is de gemeente politie te Oss er gisteren in geslaagd den da der van den diefstal van een partij distributie bonnen, recht gevend op den aankoop van 4350 liter benzine, die op het distributiekantoor Kring Oss sedert eenige dagen werden ver mist, op te sporen. Uit het onderzoek was aan het licht gekomen dat bij autobestuurders en garagehouders ter plaatse benzinebonnen wa ren aangeboden. .Dit bleek te zijn geschied ln opdracht van zekeren R. die eenigen tijd op het distributiekantoor werkzaam was geweest en die juist Vrijdag j.L zijn werkzaamheden had beëindigd De jonge man werd aangehou den en aan een streng verhoor onderworpen. Hij viel eindelijk door de mand en bekende de bons te hebben ontvreemd. Nadat het hem niet gelukt was de bonnen van de hand te oen had hij ze, nadat hem ter oore was geko- en dat de diefstal was ontdekt, vernietigd. De verdachte zal ter beschikking van de jus titie te 's-Hërtogenbosch worden gesteld. Begrafenis H. W. yan Marle Op de algemeene begraafplaats te Naarden heeft Dinsdagmiddag de begrafenis plaats ge had van den heer H. W. van Marle, vroeger firmant van de handelsvereeniging Dudok de Wit en Co, Onder de aanwezigen bevonden zich de oud- burgemeester van Amsterdam, dr. W. de Vlugt, de oud-voorzitter van de Kamer van Koophandel te Amsterdam, de heer G, H. Crone, de hoeren Chr. P van Eeghen. vice-voorzitter, J. F. de Beaufort namens de Nederlandsche Bank. dr. E. Heldring voor de Ned Handelmaatschappij. K. C. Goede- wagen. directeur van de Incassobank, R. E. Kielstra, directeur van de Kasvereemglng. J. Korthals Altes. directeur van de Amsterdamsche Liquidatie Kas, G Hilikema namens het bestuur van de Bataafsche Petroleum Maatschappij, ir. dir. J. P. Dudok van Heel en mr. W. H. Dudok van Heel, firmanten van de Beetwortel Zaadcultuur te Naarden, J S. van Mesdag. Md van de directie van Van Houten'* Cacaofabrieken. A. C. Heymans, lid der directie van de Algemeene Import en Export Mij., J. G. Loeber te Huizen voor de Burger Rubber Mij., E, Tegelberg, oud-directeur van de Stoomvaart mij. Nederland jhr. P. J. en jhr C. Six, H. Th. ce Booy. W. A. van Tienhoven, directeur Blaauwhoedenveem Meinesz. Uit kerkelijke kringen S. Venlng m prot H. Rutgers, rector-magnificus der Vrije Universiteit te Amsterdam en mevr. Rutgers - Hovy prof. mr P. A. Diepenhorst, mevr. Brummelkamp- Esser, G. Lieftinck, A. J. da Coeta, M. C. van Lennep, bestuurders van de A M. J. Vliet, directeur van die instelling, Wolff, voorganger der geref. gemeente ds. J. G. Geelkerken. H. den kerker? Bussum. Sillevis Smitt, leden rdam, mr. G. RuyB. de geref gem. In hersteld verband dr. A. A L. Rutgers voorzitter Chr. mil. bond voor Oost_ Chr. comité West Indië en van het Indië, J. de Savornin Lohman en Heemstra voor de vereeniging tot werkverschaffing aan hulpbehoevende blinden te Amsterdam Ds. E. C. B. Kok, geref. predikant CH.V.) te Bussum, ging voor in gebed en hield een korte toespraak. Voorts werd gesproken door den heer J. G- Dudok de Wit. De oudste zoon, de heer A. B. C. van Marle, dankte voor de belangstelling. Boerderij afgebrand te Diermen Dinsdagavond omstreeks 8 uur is brand uit- febroken in de boerderij van den landbouwer 'op te Diermen bij Nijkerk. Het vee en het grootste deel van den inboedel konden worden gered, doch de boerderij is geheel afgebrand. Het blusschingswerk werd verricht door de brandweer uit Putten, die voor een zeer moei lijke taak stond. Een knecht liep bij zijn po gingen om nog iets te redden verwondingen op en moest zich onder medische behandeling stellen. De oorzaak van den brand moet waar- jk gezocht worden in het ontploffen van cylinder met gas. schijnlijk een cylin R h e u m a t i schep ij n Door hun pijnuitdrijvende werking hel' De handelsbesprekingenr te Batavia De derde week j De derde week van de handelsbespreking tusschen den Japanschen consul-genei, Yoetaka Isjizawa en het hoofd van de af<t ling handel van het departement van oeco mische zaken, J. E. van Hoogstraten, is gif ren begonnen met een conferentie die t1 uur duurde. De woordvoerder der regeering, J. H. f, man, verklaarde gisteren op een perscojj ren tie, dat de besprekingen een vlot ver\> hadden. Hij gaf als zijn meening te ken* dat de onderhandelingen tot bij legging het Thailandsch-Indo-Chineesche grenst flict geen invloed op de handelsbesprekiiö tusschen Japan en Nederlandsch Indië ztr hebben. Op een vraag betreffende de berichten j trent spanning in het Zuidceegebied ic woordde Ritman, dat Nederlandsoh-'Indië onafhankelijke politiek zal handhaven h geen derde mogendheden om bijstand k verzoeken. Radiotoestellen in opgelegd^ auto's i TB De P.T.T. ontvangt vele verzoeken rt verzegeling van radio-ontvangtoestellen, wa zich in opgelegde auto's bevinden. De e dacht wordt er op gevestigd, dat voor li toestellen, mits men ze maar in de atr gemonteerd laat, geen luistervergunning ia dig is en derhalve ook geen luisterbijdp behoeft te worden betaald. Deze toestk behoeven dus niet te worden verzegelde moeten echter w e 1 worden a a n g e g e t3<' op een formulier model a, dat kosteloosb: elk postkantoor, poststation en postagentsd verkrijgbaar is. In punt 8 van dit formjü vuile men in: radio-ontvangtoestel in <J legden auto. ir De wederopbouw yan Yersek; De algemeen gemachtigde voor g wederopbouw is overgegaan tot onteigïo ten name van de gemeente Yerseke vat« perceelen en gedeelten van perceelenj noodig zijn voor den wederopbouw *e gemeente. ie Van heden af liggen de desbetrefhc stukken ten gemeentehuize ter visie enz de onteigende perceelen in eigendom aao gemeente overgegaan. jh Thans zal de wederopbouw me' volle tarj kunnen worden aangepakt, al is het niet t gesloten dat binnenkort nog eenige pa, zullen worden onteigend. 13 ONDER OPLEGGER TERECHT GEKcf Dinsdag is op een aannemersbedrij: den Amsterdamschen straatweg te Ni een ongeluk gebeurd. Om een zwaar oplegger in een drassig weiland te gebruikte men een personenauto en slippen der wielen te voorkomen, vier mannen als ballast op den aut genomen.Toen de auto met de wielen weiland op het wegdek kwam, s wagen plotseling vooruit, waardoor mannen, zekere van der B. uit Naarder den auto viel en onder den oplegger geB Met ernstige kwetsuren is het slacl£ per Roode Kruis-ziekenauto naar het I nessen ziekenhuis te Naaiden vervoerd. DE ONREGELMATIGHEDEN TE ABCfll omtrent de onregelmatigheden bij c w peratie „Abcoude" te Abcoude, kan wi medegedeeld, dat daarbif ten onrechl vermeld, dat de directeur, de heer arrest zou zijn gesteld. DADERS VAN FRAUDULEUZE SLACïiB AANGEHOUDEN. Zooals indertijd werd bericht, werdi den avond van 21 Januari j.L bij dern. bouwer Schaap te Vollega, bij Lemmer, varkens uit het hok gestolen, nadat die ter plaatse waren geslacht Door de aol van de politie is het thans gelukt de L F. S. en J. S„ resp. wonende te Volle:, Lemmer, te arresteeren. Tegen hen is i«. verbaal opgemaakt terzake van fraulj:. slachten en diefstal van varkens. Daar hier vermoedelijk meer persons, betrokken zijn wordt het onderzoek «-*• DIEFSTAL VAN KOFFIE- EN THEEBOI Twee Hengelosche jongemannen, die f kruideniersfirma werkzaam waren, hebi f hun dienstbetrekking misbruik gemaak f het' vertrouwen, dat zij genoten. Zij h n.l. een vrij groote hoeveelheid kofff* theebonnen ontvreemd, en deze later as ander, Z. geheeten, verkocht. De politie l tegen alle drie betrokkenen proces-v) opgemaakt. AAN DE GEVOLGEN O VERLEDIG I Eenige dagen geleden is de 43-jarigj Peters uit Melick door een tractor legger aangereden. Gisteren is zij in Laurentiusziekenhuis te Roermond ovejy „Wat heb je opeens tegen Heino?" vroeg zij dan. „Het was toch te voorzien, dat een bericht als dit, eenmaal komen zou?" Truus verbaasde zich over de kalmte van Martha, daar zij zeer goed begreep, dat het jongste bericht uit Amsterdam haar geschokt moest hebben. „Ik heb niets tegen Heino", verklaarde zij. „Hij is een beste, brave jongen. Alleen hij is aangetast door de geldkoorts. Hij heeft er alle ideële waarden door uit het oog verloren. Hij is zijn geloof er door kwijt geraakt. Hij komt er door tot dingen, die niet fair zijn." „Dus je gelooftvroeg Martha, schier fluisterend. „Ik zal je precies mijn meening zeggen, Martha, zooals aitijd. En Tjaard vermoedt ook, dat het zoo is, al kunnen we ons na tuurlijk vergissen. De goede, de nog niet door geldzucht aan getaste Heino heeft jou gevraagd, omdat hij je liefhad. Dat is geen huichelen geweest. Maar daarna heeft de zucht naar geld, naar bezit, hem te pakken gekregen en daarin past niet een arm meisje, als jij. Vandaar, dat hij de relatie verbrak, in ieder ge val met zijn verstand. Of hij het met zijn hart gedaan heeft, weet ik niet. Hij moet voor zijn doel een rijk meisje hebben. En daar om zeide ik zooeven: hij heeft zijn zin. Zoo zien Tjaard en ik het geval. En ik geloof, dat moeder er precies zoo over denkt, al spreekt zy zich niet uit, wat haar, als moeder, niet kwalijk te nemen is." „Ik kan me niet voorstellen, dat dat alles koude berekening van Heino is", dacht Martha. „Dat pleit voor je, kind", zei Truus hartelijk. „Je moogt het goede van hem denken, maar daarbij moet je toch rekenen met de werkelijkheid. En ik geloof, dat wij juist zien. Overigens zal de tijd dat vanzelf wel leeren. Gaat moeder met de verloving naar Amsterdam?" „Tante heeft het plan niet." „Dat dacht ik wel. Kind, wat is het voor jou toch een naar geval." „Ik ga in betrekking", zei Martha. „Ik kan het niet aanzien. Tante voelt er niets voor en wil mij tegenhouden. Wat zeg jij er van?" „Je moet het met jezelf uitmaken", meende Truus. „Natuurlijk. Maar dat is geen antwoord. Zeg nu ook eens ronduit je meening." „Ik geloof, dat moeder je niet moet tegenhouden" ^"-oord- de Tj aards vrouw. „Ik moet gaan", zei Martha toonloos. „t Is voor allen hard", meende Truus. „En voor o hoop ik, dat hij niet eenmaal gestraft zal worden voor zijn verkeerd doen. Want hij alleen is de schuldige. Om echter allerlei verwik kelingen te voorkomen, geloof ik met jou, dat je moet gaan. O Martha, wie had ooit kunnen denken, dat het zoo moest loo- pen? Hoe ontzettend ook voor moeder." ,,'t Is 's Heeren wil. We moeten berusten", zei Martha met .een snik. En dan energieker: „Praten jij en Tjaard er eens met tante over. Heusch, ik kan het niet anders zien. Het beste is. dat ik vertrek." Twee dagen later viel Martha's oog op een advertentie: „In pastorie in de provincie Utrecht wordt een nette juffrouw ge vraagd als assistente in de huishouding. Wordt als huisgenoote opgenomen. Dienstbode aanwezig." „Op deze advertentie zal ik eens schrijven, tante", zeide zij, het blad toonend. „Onaardig lijkt die niet", was het antwoord van mevrouw Schrader, die berust had in Martha's vertrek, dat zij zag als een groot offer. Zij had er het meisje nog liever om gekregen. HOOFDSTUK XII. Op het Centraal station te Amsterdam stond de trein voor het Noorden gereed. „Over veertien dagen zien we elkaar dus weer, hé?" zei Gretha Salomons tot Truus. Tjaard was in gesprek met Heino. Zij zou den naar huis terugkeeren na het verlovingsfeest te hebben mee gemaakt, dat voorafgegaan was door een grandioze receptie. „Over veertipn dagen?" vroeg Truus. „Ik meende, dat jullie volgende week naar Groningen zoudt komen? Heino!" „Om u te dienen, schoonzuster." „Nu ja, die complimentjes", zei Truus korzelig. „Ik dacht, dat jullie volgende week naar Groningen zoudt komen. En nu ver telt Gretha „Dat het een week uitgesteld is? Dat klopt. Ik kan volgende week niet uit de zaak weg." Truus' oogen drongen diep in de zijne. Hij sloeg de zijne neer. Hij voelde zich in haar nabijheid wat onrustig, 't Was hem, of zij dwars door hem heen keek. Dan had hy liever met Tjaard te doen, hoewel die ook een onderhoud met hem had gehad, waarin het aan vermaningen en waarschuwingen niet ontbro ken had. Truus haalde de schouders op. „Dan over twee weken", lachte zij tegen Gretha. „Ml 3. zijn nu eenmaal onberekenbaar." 5' „Ik meende in mijn onnoozelheid, dat dit altijd van vrolav gezegd werd", zei Tjaard geamuseerd. 2' „Ten onrechte", beweerde Truus met groote stelliLJJj „Vrouwen weten precies, wat zij willen." 2* „Je bedoelt mannen", zei Heino. „Inderdaad zijn er zoo, daar heb je gelijk in. Er zijn ets-j het zoo precies weten, dat zij alles omver smijten, om huf "J te bereiken." Truus was strijdlustig. 4-i „Die filosofische redeneering kan ik niel volgen", zei liv die een onaangenaam gevoel kreeg, daar hij vermoed»1' Truus hém op het oog had. „Filosofisch was ik nooit aan|K Jullie moeten instappen, menschen." ,.2- De conducteurs sloegen de portieren dicht, zoodat Tja^| Truus zich haasten moesten hun plaats in te nemen. En 1331 gleed de lange trein weg. „Die Truus is een leukerd", meende Gretha, toen zij metast in de auto der familie Salomons naar huis reed. jf*8 „Zij kan aardig uit den hoek komen, maar ik verzeker ;Q zij geen katje is om zonder handschoenen aan te pakken^ „Kom, kom, jongen, dat valt heusch mee. Ik vind ha^ j echte leukerd, afgedacht dan natuurlijk van die vreemde,. Ei dienstige ideeën. Maar daarop had je mij voorbereid. „Die neem je maar op den koop toe", zei hij luchtig. „Eror zeg je van myn broer?" „Tjaard ken ik nog zoo niet. Maar vader noemt hem eeSn# en door soiled man, en als vader dat zegt, dan is dat een f- A lof." (Wordt vervo

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2