IWramr £ciïtsdjr (üourant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken BOMMEN Abonnementsprijs: per 3 maanden In Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Per week 18 ct Losse nummers 5 ct. Alles bij vooruitbetaling. Advertentieprijzen 24 ct per regel. Ingezonden Mede- deelingen 46 ct. per regel. Minimum 5 regels. Bewijsnummer 5 ct Bij con tract belangrijke korting. No. 637! DONDERDAG 6 MAART 1941 Bur. Redactie en Administratie: B REESTRAAT 123. LEIDEN Telefoon 22710 (Na 6 uur 23166). Postbox 20. Postrek. 58936 21e Jaargang Een juk in zijn jeugd «tst schreven we over plaats en taak Jongeren in dezen tijd. Meer misschien ooit rust op de ouderen de verplichting bngeren te doen groeien in besef voor [ïtwoordelijkheid. Daartoe kan niet dien zijn een geforceerde scheiding tusschen raties. Daartoe kan evenmin strekken streng weren van de jongeren uit de Igrijke zaken des dagelijkschen levens. IP ongeren moeten niet klein worden ge- en, zij moeten worden geleid. Mogelijk (en zij ook eens aangespoord. en Jeremia, nog een jongeman zijnde, et ambt van profeet werd geroepen, doch hieraan wilde onttrekken en zich daarbij p op zijn jeugdigen leeftijd, werd deze jientatie niet aanvaard. En later kon Is »ok op grond van eigen ervaring, getui- I. dat het goed is voor een man in zijn n 1 een juk te moeten dragen. De beloo- j wordt dan mede ontvangen in een ge- I en gesterkt leven. langs lazen wij enkele bijzonderheden en kring van de Japansche familie der »a's. In Japan is men gehecht aan oude ies. Welnu, het gezinshoofd der Osji- kreeg van den keizer een merkwaar- inderscheiding, die reeds dagteekent uit lalfde eeuw. Deze onderscheiding wordt verléënd aan mannen, die meer dan jaar oud zijn geworden en die zich 'erdienstelijk hebben gemaakt jegens iderland. Thans genieten 10 personen looge eer. Osjima zelf is 84. jruit bestaat deze onderscheiding? Uit ëf als kenteeken van verworven waar- md. Zoo leidt hier het dragen van de Makheden des levens, van het juk der tot het dragen van een staf in den lom. Deze staf heeft zeker ook de lische beteekenis, dat door hem wordt .y.ieven het vermogen om leidsman te ,en {oo dus is hier een opklimmen van het 55iar den staf, van het lijden naar het 360 van het dienen naar de verdienste- 18k i2ir onze jongeren moeten worden be- Juc igd tot den strijd des levens. Deze rscHhtigmg wordt door samenwerking tus- Yust°uderen en ion£eren ^t weinig be idend. De jongeren moeten zich geven, ;lfjkjet verre houden van kerk, maatschap- er staat, de ouderen moeten hun ch^ ontvangst bereiden. De ouderen ïsena door den ijver van de jeugd aange- loss worden. Het is ook mogelijk, dat de ^H^n, spoediger door de lasten overmocht, luctierfmat worden. Dan moet het leider der ouderen eerst recht openbaar HL Zij hebben gelegenheid gehad een fe spanne tijds te overzien, alles moet nu heel concreet worden t, in het vereenigingsleven, in verte- wdigende instanties, ook in de kerk, d Bfr de gemeente roept tot het ouder- DanJ^P en hel diakenambt. Er zij hier een er vie aanvulling in de Hjn der genera- ëopTn zelf-onthouding en geen uitsluiting, logst ter bevordering van de eere Gods dit i niemand missen. MALTA, DE BRITSCHE VLOOTBASlS ië A Gedi meelgoederen meer dan honderd omefocent in prijs verhoogd :oopj 'ast$s wy gisteren hebben gemeld is in ®.°j»ag gebleken, dat de inspecteur voor Hbeheersching met groote gestrengheid en hij prijsopdrijving, in Winkelier en groothandelaar in textiel- 1 dep, die het algemeen belang blijkbaar ^^jter stelde bij dat van zijn eigen zaak, broJi niet ontzien de prijzen van wit goed, De Dffen, wollen en zijden stoffen en flu- et «merkelijk te verhoogen. In vele ge- ielfs met meer dan 100 pet. Zoo was bepaalde mantelstoffen van 2.90 iO verhoogd. fertreding was eenigen tijd geleden ge- :rd door eer districts-inspecteur van bureau voor de distributie van tex- n heeren voor den handel, wien het bij epn risatjan den winkel opviel. Jat de goederen melijJwe prijsschildjes waren voorzien. Een Ï2™lgesteld onderzoek bracht aan het licht j^s eind Novemoer en begin December jeei.in was geleidelijK noogere prijzen n hé de oude prijskaartjes aan te breng an «oneel had de opdracht de verhoogde ïndeaan het publiek te berekenen. Zoowel hhjlttie als het winkelpersoneel erkende 1 hng van zaken. en rectie beriep zich ten onrechte op het as gin de toekomst hoogere inkoopsprijzen volgmoeten worden betaald. De prijsvoor- ie si verbieden echter zoodanige prijsver- olgejn uitdrukkelijk. 1 ^etgeval waren alle voorschriften echter sette"d' hetgeen tot gevolg had, dat de over i elk'^h 'n openbare zitting hoorde ver- n tot betaling van een boete van GREPEN UIT EEN BEWOGEN GESCHIEDENIS Paulus predikte er het Christendom Pantellaria, de machtige Italiaansche duikbootbasis Sinds het krijgstooneel tot de Middel- landsche Zee is uitgebreid, heeft het eiland Malta het hard te verduren. Dit is geen wonder, want Malta behoort lot de strategische punten, welke voor de oorlogvoerende partijen van de grootste beteekenis sijn. Gibraltar, Suez, de Dodecanesos, Tunis, al deze namen komt men telkens in de oorlogs berichtgeving tegen. Duidelijker gaan deze belangrijke punten echter voor ons spreken, als we ook letten op de rol, die zij in het verleden hebben ge speeld. Ons geheugen heeft in dit op licht wel eens een opfrisschertj# noodigl Om met Malta te beginnen: dit eilandje is 300 vierkante kilometer groot. In den huidigen oorlog heeft het reeds tientallen bombardementen te verduren gehad, waar uit wel blijkt, hoezeer de Italiaansche Ge nerale staf overtuigd is van het belang van dit kleine eiland. Doel van deze actie is, zooals de Italianen zelf verklaren: het definitief overwinnen van de eeuwenoude suprematie der Britten in de Middelland sche Zee. De Maltezer eilanden, bestaande uit Malta, Gozzo en Comino, en de onbewoonde rots eilandjes Corminotto en Filfoa, zijn sinds 1800 Britsch bezit Volgens de laatst be kende gegevens telt de eilandengroep 250,000 inwoners, waarvan niet meer 10,000 van Engelsche origine. De afstand van Malta naar het vasteland is naar heden- daagsche begrippen niet groot. Van d« Afrikaansche kust is Malta 300 kilometer verwijderd, van Sicilië slechts 90 kilometer. Het klimaat van de eilandengroep kan men niet aangenaam noemen. Vooral in den herfst en in den winter, als de schroeiende sirocco zich doet gelden, is het ongezellig er te vertoeven. Paulus kende Malta. Raadpleegt men oude geschiedenisboeken, dan valt op de mededeeling, dat in de vroegste tijden Malta met Afrika en Italië verbonden moet zijn geweest. Later hebben achtereenvolgens de Phoeniciërs, de Grieken en de Romeinen het eiland in bezit gehad. De Romeinen zetten voet aan land, toen zij de eerste Punische oorlog tegen Carthago gewonnen hadden. Het Christendom is op Malta voor het eerst gepredikt door den Apostel Paulus die in 58 na Chr. schipbreuk leed in de later naar hem genoemde St. Paulus- baai. Hij werd liefderijk opgenomen en verbleef drie dagen op de landhoeve van Publius, genezingen verrichtend. Malta werd toen Melite genoemd, hetgeen wijkplaats beteekent voerder ,die de stad tot een modelvesting had gemaakt, werd door de kerk geëerd, doch weigerde den Kardinaalshoed, daar hij zijn vrijheid wilde behouden. De orde werd overladen met roem en ontwikkelde zich tot een macht, waarmee rekening moest worden gehouden. De Maltheserridders zijn tot 1798 de baas op Malta gebleven. Voor Napoleon moest grootmeester Hompesch de vlag strijken na een kort gevecht, toen deze wereldverove raar op weg was naar Egypte. Spoedig daar na wisten echter de Engelschen Malta te bezetten en sindsdien staat de eilandengroep onder Britsch gezag. De orde verhuisde nu naar Sicilië en later naar Rome, waar zij thans nog haar zetel heeft. Onder Britzche heerschappij. Het heeft vrij lang geduurd vooor Malta beteekenis kreeg voor het Britsche Rijk. Aanvankelijk toch miste het eiland de in richtingen ,die voor het herstellen van sche pen noodig zijn. De verhouding tusschen de bevolking van Malta en het Britsche bestuur is niet altijd even rooskleurig geweest. Onder invloed van den wereldoorlog 1914-1918 vormde zich op Malta een Katholieke Nationalistische partij, die onverwijld op autonomie aan stuurde en in 1928 ook een succes boekte. Engeland kwam nu eenigszins tegemoet aan het streven naar zelfbestuur door Malta tot een dominion te maken. Dit belette niet, dat het toch nog meermalen tot relletjes kwam. In Juni 1930 moest de Britsche re geering zelfs de grondwet buiten werking stellen. Het duurde twee jaren vóór de Grondwet weer van kracht werd verklaard. Ook het Vaticaan bemoeide zich met de verhouding tusschen Malta en Engeland en wel in gun- stigen zin voor het kleine eiland. Engeland trok zich hiervan echter bitter weinig aan. In Maart 1932 deed zich een incident voor, dat op de gebeurtenissen in het heden vooruitliep. Toen uit La Valetta een Ita- liaansch schip vertrok, waarop zich de Ita- laansche onder-minister van koloniën be vond, zeide deze o.a.: Feitelijk zijn we hier in Italië op den toegangsweg van ons land naar het Afrikaansche rijk". Later heeft de Italiaansche consul zijn verontschuldigingen aangeboden voor deze woorden. Er oleek reeds uit, welke grieven de Italianen koes terden en deze konden door het Britsch- Italiaansche accoord van 1938 niet uit den weg worden geruimd. Malta kreeg in 1939 een nieuwe Grondwet, die voorziet .in een wetgevende vergadering van 8 officieele leden, twee niet-officieele door den gouver neur benoemde leden en 10 gekozen leden. Ook deze grondwet voldoet niet aan de Italiaansche eischen. Nog enkele bijzonderheden. De bevolking van Malta is in hoofdzaak Roomsch-Katholiek. Zij spreekt voornamelijk Malthesisch (een Arabisch dialect) en Ita- liaansch. De bestaansmiddelen zijn landbouw, veeteelt en visscherij. Koren, vroege groenten en aardappelen worden er in ruime mate ver bouwd. Er zijn ca. 11,000 boerderijen, doch import blijft noodig om de bevolking van het noodige voedsel te kunnen voorzien. Het is merkwaardig, dat deze invoer slechts voor één derde uit Groot-Brittannië afkomstig is, terwijl de uitvoer naar Engeland slechts een tiende bedraagt van den totalen export van de Maltheser eilandengroep. De Malthesers vleien zich thans met de hoop, dat aan het gezag van de Britten thans spoedig een einde zal komen en dat zij weer tot het moederland Italië zullen kunnen terugkeeren. Nu wij eenige aandacht aan Malta hebben besteed, zullen we tegelijk iets zeggen over het 200 kilometer westelijker gelegen Pan tellaria, het kleine eilandje, dat door mid del van de straat van Pantellaria slechts 120 kilometer van Afrika is verwijderd. Hier be vindt zich de as van de Middellandsche Zee, welke deze wateroppervlakte in twee deelen verdeelt: het Oostelijke en het Westejijke bek ken. In het midden tusschen Sicilië en Tunis ligt het water arme, doch zeer vruchtbare eilandje Pantellaria. Het is van vulcanischen oorsprong en is slechts 83 vierkante kilometer groot. Men vindt er warme bronnen en zwavelmijnen. In October 1891 vond de laat ste eruptie plaats. De bodem en het klimaat begunstigen de tuinbouw: er worden groen ten, zuidvruchten en wijn verbouwd. De haven De Duitsche troepen bewegingen in Bulgarije Het Duitsche weermachtsbericht Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: De bewegingen der Duitsche troepen in Bul garije nemen volgens het opgestelde plan hun loop. In de ochtenduren van gisteren trachtten lichte Britsche zeestrijdkrachten een overval te doen op een niet versterkt eiland in de scheren van Noord - Noorwegen, waaraan eenige daar liggende visschersvaartuigen ten offer vielen. Eenige Duitsche en Noorsche visschers geraakten in gevangenschap. Nog voor dat Duitsche tegenmaatregelen getroffen waren verlieten de vijandelijke oorlogssche pen in volle vaart de Noorsche wateren. In het gebied van de Middellandsche Zee zijn overdag wederom vijandelijke troepen concentraties en een vliegveld bij Agedabia door duikbommenwerpers bestookt. Formaties geveohtsvliegers deden in den afgeloopen nacht met succes aanvallen op verscheidene militaire doelen in het zuiden van Engeland, o.m. op haven- en industrie installaties in Cardiff en Londen. De tegenstander is overdag noch 's nachts Duitsch rijksgebied binnengevlogen. Vraagt inlichtingen betreffende molestschade- vefzekering voor Uw eigendommen, alsmede voor Uzelf persoonlijk letsel) bij de makelaars PONTIER KARREMAN WESTERSINGEL 9 TEL. 38535 ROTTERDAM. Weygand brengt Pétain rapport uit Dorian en Laval overleggen Te Vichy wordt bekend gemaakt, dal Wey gand vandaag daar zal aankomen om Pétain rapport uit te brengen. Admiraal Darlan en Laval hebben naar U.P. meldt gisteren samen gegeten. Laval zal zeer binnenkort in zijn huis bij Vichy terugkeeren. Italië schonk weinig aandacht aan deze bezitting tot het jaar 1936, toen men be sloot het eiland te bezigen als duikboot basis, Sindsdien speelt Pantellaria een rol in de wereldpolitiek. De ligging van het eiland is strategisch zeer gunstig, hetgeen dan ook door Italië wordt uitgebuit Een machtige Italiaansche duik- bootvloot' zorgt ervoor, dat de tegenstander zijn handen vol heeft in de Middellandsche Zee. Met spanning wordt de eindstrijd tus schen beide partijen ln de Middellandsche Zee tegemoet gezien. Bindtouw voor de landbouw bedrijven Levering thans mogelijk Het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd deelt het volgende mede, in aansluiting op het persbericht van 9 October 1940 in zake de inzameling vanbindtouw. Destijds werd bekend gemaakt, dat de hoe veelheid bindtouw, welke ieder landbouw bedrijf voor den oogst 1941 kan ontvangen, afhankelijk gesteld zal worden van de hoe veelheid ingeleverd oud bindtouw. De land bouwers dienen het verzamelde oude mate riaal in te leveren bij hun leverancier en ontvangen daarvoor 25 cent per kilo voor droog en schoon materiaal (d-w.z. vrij van stroo, kaf e.d). Zij ontvangen tevens een inleveringsbewijs, hetwelk bij de aanvrage voor een toewijzing voor den nieuwen oogst overgelegd moet worden. De leverancier dient het door hem in ontvangst genomen touw te zenden rechtstreeks aan den fabri kant van wien hy zijn touw betrekt." Het in gezamelde touw moet dus niet b.v. aan een grossier worden opgezonden. De leverancier ontvangt voorts van den fabrikant 30 cent per kilo en niet zooals destijds is medegedeeld 28 cent Aangezien de voorraad vezeltouw beperkt is, moet verwacht worden, dat op een gedeelte der aanvragen papier-touw moet jvorden verstrekt. Degenen, die oud materiaal hebben ingeleverd, komen echter in de eerste plaats voor toewijzing van vezeltouw in aanmerking. Sedert 3 Maart 1941 is de inlevering van bindtouw bij den leverancier opengesteld. Te zijner tijd zal bekend gemaakt worden, wanneer de inleveringstermijn eindigt- Het sabotageproces voor het Kriegsgericht ZON EN MAAN 1 gejPgang 7 Mrt. 8.14: ondergang 19.30. Le* W°P9' 7 Mr* 1301; onder9- 8 Mrt 4.49 eerdtep9, 8 Mrt' 13,5S; onder9- 9 Mrt 5-34 niel te pt kwartier Donderdag 6 Maart, volle ,emis^)onderdag 13 Maart. laatste kwar- erenonderdag 20 Maart, nieuwe maan rdag 27 Maart In later eeuwen heeft Malta herhaaldelijk met de verschrikkingen van den oorlog kennis gemaakt. Vele jaren stond het eiland bloot aan de woeste invallen der Vandalen, Byzantijnen en Saracenen. Van 1090 af behoorde Malta officieel tot het Koninkrijk Sicilië. In 1530 stond Karei de Vijfde het eiland af aan de Johanniter- orde, waarmee voor het eiland een nieuwt periode aanbrak. De Johanniler-orde. De wereldvermaarde Johanniterorde werd gesticht in 1099 door den Provencaal Gerard Torn te Jeruzalem. Zij hield zich aan vankelijk bezig met de verzorging der pel grims uit het Westen, die naar het Heilige Land waren getrokken. Later ontwikkelde de instelling zich tot een geestelijke orde, en haar leden werden genoemd naar hun beschermheilige, Johannes den Dooper; Jo- hanniters. of Hospitaalridders werden zij geheeten. Toen Jeruzalem in 1187 viel, ver plaatste de orde haar zetel naar St. Jean d' Arc, en nog weer enkele jaren later naar Cyprus. Slechts 18 jaren vonden de rid ders hier een rustige wijkplaats. Het eiland Rhodus was hun volgend verblijf, doch de Turken lieten hen ook hier geen rust. Zoo belandden zij in 1522 op Malta, waar zij zich voor goed nestelden. Sinds 1530 noem den zij zich dan ook Malthezer ridders. Karei V gaf hun het eiland op voorwaarde, dat zij den verderen strijd tegen de „onge- loovigen" zouden voortzetten. De Turken lieten zich trouwens «zelf niet onbetuigd! In 1565 begon het beleg van Malta, dat het eiland en zijn ridders wereldvermaardheid zou schenken. Onder leiding van Johan Parisot de la Valette slaagde de orde er in de overwinning te behalen en de opmarsch van de Mo- hammedaansche maoht naar Zuid- en West-Europa te stuiten. De tegenwoordige hoofdstad van Malta is naar La Valetta genoemd. De kranige aan- Er hebben 43 verdachten terecht gestaan Het A.N.P. meldt: In de laatste dagen heeft, zroals reeds ge meld, in het gebouw van den Hoogen Raad in Den Haag aan het Plein een proces plaats gehad tegen leidende functionarissen va medewerkers 'aan een geheime organisatie, welke ten doel had sabotage- en terreurdaden tegen leden der Duitsche weenmacht en daar toe behoorende inrichtingen te begaan en om inlichtingen aan Engeland te verstrekken met het oog op luchtaanvallen. Het aantal verdachten bedroeg 43, die wer den verdedigd door negen advocaten. Het is geen gewoonte, dat deze soort pro cessen in het openbaar gehouden wordt In dit geval echter hadden de militaire autori teiten persvertegenwoordigers toegelaten, waarbij zij zich lieten leiden door de vol gende overwegingen: Het publiek zou uit dit proces weder kunnen zien, hoe grondig de Duitsohe justitie zulk een zaak behandelt tevens, dat hier werkelijk recht gesproken wondt Ook zou de Nederlandsche couranten lezer ervaren met wat voor elementen men hier te doen heeft Slechts twee getuigen waren in deze zaak gedagvaard. De 43 verdachten oefenden de meest verschillende beroepen uit. Ook hadden zij behoord tot verschillende politieke partijen. Het verhoor Nadat de aanklager ten aanzien van ieder der verdachten de beschuldigingen van spion- nage, sabotage, verboden wapenbezit en franctareurschap e.d. voorgelezen had en iedere verdachte uitvoerig verhoord was om trent zijn afkomst enz. begon het eigenlijke proces met het verhoor van den hoofdver dachte, een 43-jarigen Haarlemmer. Deze gaf toe, af te weten van deze geheime organisatie, waarvan het doel was met alle beschikbare middelen hier het leven van de Duitsche be zetting onmogelijk te maken. Er was ook een orgaan, waarin tot sabotagedaden werd aan gespoord. De verdachte ontkende echter in die organisatie een rol van beteekenis te heb ben gespeeld. Hij ontkende haar leider te zijn, maar beweerde iemand boven zich te hebben gehad, die nu onvindbaar was. Hij zeide ook, dat het hier eigenlijk geen terreur-organisatie betrof, maar dat het de bedoeling was samen te werken met de Engelschen, wanneer dezen hier zouden landen. Uit het verdere verhoor bleek, dat de orga nisatie ook beschikte over ontplofbare stoffen en andere wapenen, en dat zy geheel op mi litairen voet geschoeid was. Degenen, die de „militaire rangen" bekleedden, tooiden zich met schuilnamen. De hoofdverdachte, die in de organisatie den rang van kolonel bekleed de, heette „kolonel van Verdun", terwijl te Vlaardingen ook nog een „majoor" rondliep die zich „Wolf" noemde. Hij stond aan het hoofd van een wandelclub te Vlaardingen, die op een geschikte wijze kon worden ingescha keld. Er was voorts een militaire adviseur en men werkte volgens schriftelijke aanwijzingen betreffende de wijze, waarop op bepaalde plaatsen sabotage zou kunnen worden ge pleegd. Ook werden besprekingen gevoeri over vergiften, waarmede op uitgebreide schaal zou worden gewerkt De groep Maas sluis had een speciale taak, namelijk de ver nieling van bruggen. De organisatie maakte gebruik van telkens wisselende wachtwoorden waaraan de leden elkaar als zoodanig konden herkennen. De leden kenden de eigenlijke leiders niet, maar hadden alleen contact met hen door middel van verbindingsofficieren. Voorts bleek uit het verhoor van de verdere verdachten, dat op velen van hen gegevens gevonden waren omtrent installaties van de Duitsche weermacht. Verklaard werd, dal deze gegevens, welke in opdracht gemaakt werden, bestemd waren voor Engeland. Vele verdachten betoogden niet te weten, dat de actie der organisatie gericht was tegen de Duitsche weermacht. Zij verklaarden gedacht te hebben, dat deze actie voornamelijk ge richt was tegen de N.S.B. en dat voorts de vervaardigde stukken wel een te pas zouden kunnen komen als de oorlog hier hervat zou worden. Gedurende het verhoor der verdachten moest de president van het Kriegsgericht her haaldelijk wijzen op de onbeschaamdheid en de plompe wijze waarop bepaalde verdachten stonden te liegen. Hierna werd voortgegaan met het verhoor der verdachten. Als een staaltje van de dom heid, waarmede te werk werd gegaan, gelde, dat een der hoofdfunctionarissen een ver dachte, die naar Engeland wilde, adviseerde zich te wenden tot den heer Colijn, die Ameri kaanse!) staatsburger zou zijn geworden. Promt ging de verdachte, naar hij vertelde, naar de woning van den heer Colijn, dien hij niet thuis trof. Hij werd echter ontvangen door een heer, van wien de verdachte wel ver moedde, dat hy ook tot de „geuzen" behoor de. Hij stamelde daarom eenige keeren het wachtwoord. De heer, die hem te woord stond, begreep er niets van, zeide bovendien dat de beer Colijn niets van doen had met lieden die naar Engeland wilden en zette zijn be zoeker vervolgens de deur uit Uitvoerige mededeel ingen werden gedaan rer vergiften, die dienden in de eerste plaats om leden der Duitsche weermacht van kant te maken. Men zou werken met vergiftigde potlooden, punaises en ook wel met een ver giftigden drank, welken men noemde „Molo- tow-cocktail" of ook wel „moffenchampagne" Verscheidenen der verdachten waren werk zaam op een groote scheepswerf. Een van hen stond nog in verbinding met een andere organisatie, welke onder leiding stond van een Delftschen hoogleeraar. De bedoeling dezer organisatie was om te verhinderen dat, wanneer de Duitsche troepen zouden moeten terugtrekken, de N.S.B. een staatsgreep zou uitvoeren. Requisitoir Nadat het verhoor van de verdachten vijf dagen in beslag genomen had werd door twee vertegenwoordigers van het openbaar minis terie (Vertreter der Anklage) requisitoir ge nomen. Daarin werd gezegd dat de Duitschers groote achting hebben voor hen, die voor hun vaderland vechten. Nu is het zoo dat de strijd Nederland geëindigd is door de overgave van het Nederlandsche leger. Daarmee was de oorlog afgeloopen. De Führer had daarna de grootmoedigheid, de Nederlandsche krijgs gevangenen allen weer naar huis te zenden Om het lot van de bevolking zooveel moge- ijk te verlichten, is hier een burgerlijk be tuur ingesteld Een en ander brengt natuur lijk mee den eisch, dat de Nederlandsche be volking zich onthoudt van vijandige daden Deze organisatie nu had ten doel het plegen spionnage en sabotage aan den loopen den band. Voor de gemeenste middelen schrok men niet terug. Het spreekt vanzelf, dat de bezettende macht hiertegen ten scherp ste moet optreden. Het O.M. eischte ten aanzien van den hoofdverdachte en zijn naasten mede werker ter dood veroordeeling en eenige malen bovendien tuchthuisstraf. Verder werd tegen een der hoofdfunctionarissen drie maal ter dood veroordeeling geëischt wegens drie feiten en twaalf jaar wegens een vierde feit. Tegen een anderen functionaris, een leeraar, werd vier maal de doodstraf gevraagd en 10 jaar tucht huisstraf. Voorts werd de doodstraf ge- eischt tegen nog achttien verdachten en tuchthuisstraffen tot tien jaar. Voor twee jeugdige verdachten werd resp. gevraagd zes jaar en 2% jaar tuchthuisstraf met aftrek van preventieve hechtenis. Ten aanzien van vier verdachten werd vrij spraak gevraagd en ten aanzien der overi gen van een tot zes jaar tuchthuisstraf. Pleidooi Daarna waren de negen advocaten, die de verdachten verdedigden, aan het woord. De meening werd uitgesproken, dat de oor spronkelijke dagvaarding niet op alle punten overeenkwam met de werkelijkheid. Dat hier strafbare feiten begaan zijn, is niet tegen te spreken, maar het gerecht houde rekening met het feit, dat de meesten dezer menschen zich de draagwijdte van hun daden niet bewust zijn geweest. Voorts werd ook een aantal juridische pun ten bepleit. De laatste pleiter deed een be roep op het gerecht in aanmerking te nemen dat deze verdachten gehandeld hebben uit nationale gevoelens en liefde voor hun vaderland. Uitspraak Nadat de advocaten hun pleidooien beëin digd hadden, heeft het gerecht op den dag daarna de volgende uitspraken gedaan: een verdachte werd wegens vier feiten voor ieder feit afzonderlijk ter dood veroordeeld en we gens een vyfde feit to 10 jaar tuchthuisstraf. De hoofdverdachte werd driemaal ter dood veroordeeld en bovendien tot 15 jaar tucht huisstraf. Daarna werden nog zestien verdach ten ter dood veroordeeld met tuchthuisstraffen van twee tot tien jaar. Een verdachte kreeg vijf jaar tuchthuisstraf met aftrek van pre ventieve hechtenis, benevens een boete van 500,000, een verdachte resp. vier jaar en 1 100.000 boete. Twee jeugdige verdachten werden veroordeeld met toepassing der jeugdger echts wet tot gevangenisstraffen met aftrek van preventieve hechtenis. Zes ver dachten kregen vrijspraak, de overigen wer den veroordeeld tot tuchthuisstraffen van 1% tot 7 jaren, sommigen met aftrek van preven tieve hechtenis en eenigen met verbeurdver klaring van hun bezittingen. Voor de vrijge- sprokenen werd de hechtenis opgeheven. Aan het einde van het proces heeft de president nog een zeer uitvoerig overzicht gegeven van de werkzaamheid van ieder der verdachten in deze organisatie. Hy hield ook een beschouwing over de strafmaat en legde den nadruk op den strijd van Duitschland voor een betere wereld. Gedurende dezen grooten en beslissenden strijd was Duitsch land gedwongen ook dit land te bezetten. Het spreekt vanzelf, dat de bezettende macht organisaties als de onderhavige niet dulden in- Aan de verdedigers is nog de mogelijkheid gegeven, schriftelijke bezwaren in te dienen tegen de vonnissen of om gratie te verzoeken. Hel' Nederlandsche vracht schip Simaloer getroffen Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Duitsche verkenningsvliegtuigen hebben gisteren op eenige honderden kilometers ten Westen van de Schötsche eilanden het wrak waargenomen van een groot schip, dat Duit sohe vliegtuigen met succes hadden aangeval len. Het was het onder Engelsche vlag varen de Nederlandsche koopvaardijschip Simaloer, met een tonnage van 6533 brt. Het met afweergeschut bewapende schip kreeg onder de waterlijn een zwaren treffer, waarna het door de bemanning verlaten werd. Het dryft als wrak brandend op zee rond. Kerk en Zending NED. HERV. KERK Afscheid en Intrede Cand. C. C. Blitz, beroepen predikant van de Ned. Hervormde Kerk te H o r s s e n (Gld.) hoopt Zondag 30 Maart zijn intrede te doen te Horssen (Gld.), na bevestigd te zyn door Ds. G. J. E ij b e r s te Bergharen. Cand. C. van Breugel, hulpprediker te Papendreeht, beroepen predikant bij de Geref. kerk te Lekkerkerk, wordt Zondag 30 Maart aldaar bevestigd door Ds. H. de B r u y n van Nieuwendijk. Ds. P. L. L. Post Het Prov. kerkbestuur van Zuid-Holland ,aan k* k. Post, Ned. predikant te Rijswijk (Z.H.) op diens verzoek om gezond heidsredenen eervol emeritaat verleend, zulks met ingang van 1 Mei as. Ds. Post heeft 35 dienstjaren, aanvaardde zijn ambt in Sept. 1905 te Wijdenes en arbeidt sedert 1910 in zijn tegenwoordige gemeente. „Eereschuld en Dankbaarheid'' Het Comité tot steun der Nederlandsche oorlogsgewonden „Eereschuld en Dankbaar heid" kwam deze week weer in vergadering bijeen. Wegens ongesteldheid van den voor zitter, dr. W. C. Harrenstein, werd de bijeenkomst geleid door ds. J. K. Groen e- wegen oud-legerpredikant te Arnhem. Tal van stukken waren ingekomen met vragen om nadere inlichtingen, vooral over de vor ming van plaatselijke sub-comité's. Waar e.v. een plaatselijk comité bestaat of men het oprichten daarvan overweegt, wende men zich tot den len secr., ds. P. Bootsma te Was senaar, oud-leger-predikant. Het vormen van Werkcomité's zal nog nader worden uitgewerkt. Daar van meet af vaststond, dat de zorg van het comité zich uitstrekt over alle oorlogsgewonden wordt het comité uitgebreid, o.a. met een R. Kath. 'ertegenwoordiger. Ook is voor vertegenwoor diging in het Comité contact gezocht met den vroegeren Militair-Geneeskundigen Dienst. Voorloopig wordt de actie van het Comité alleen beperkt tot o o r 1 o g s-gewonden. En kele vragen om steun konden reeds in behan deling genomen worden. Het Comité bestaat uit de heeren dr. W. G. Harrenstein te Weesp, voorzitter: Ds. J. H. Groenewegen, Ernst Casimirlaan 1 te Arn hem, vice-voorzitter: Ds. P. Bootsma, de Lus 28 te Wassenaar, secretaris: Ds. Joh. Gerrit sen Jr., Ernst Casimirlaan 6 te Arnhem, 2e secretaris; Ds. D. Ringaalda Jr. te Drachten, penningmeester, postrekening 83150.

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1